Νέα

Ράδιο bourdela.com

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ~Buddha
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 66K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ποιό είδος μουσικής προτιμάτε;

  • Ποπ

    Ψήφοι: 73 6,1%
  • Ροκ

    Ψήφοι: 319 26,6%
  • House

    Ψήφοι: 61 5,1%
  • Soul

    Ψήφοι: 12 1,0%
  • Μέταλ

    Ψήφοι: 161 13,4%
  • Trance

    Ψήφοι: 47 3,9%
  • Μπλουζ

    Ψήφοι: 18 1,5%
  • R'n'B

    Ψήφοι: 25 2,1%
  • Τζαζ

    Ψήφοι: 33 2,8%
  • Ρέγκε

    Ψήφοι: 13 1,1%
  • Chill-Out

    Ψήφοι: 41 3,4%
  • Κλασσική

    Ψήφοι: 41 3,4%
  • Ελληνική

    Ψήφοι: 197 16,4%
  • Δεν ακούω μουσική

    Ψήφοι: 34 2,8%
  • Άλλο είδος

    Ψήφοι: 43 3,6%
  • Industrial

    Ψήφοι: 22 1,8%
  • Hip hop / Rap

    Ψήφοι: 58 4,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1.198

spyvar

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2012
Μηνύματα
2.516
Like
165
Πόντοι
16
Και μια κλασσικούρα....μουνοβίζιτα φουλ το βιντεοκλιπ!

 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.658
Like
528
Πόντοι
36
Ωραιες μουσικες.

θαθελα να βλεπω πιο συχνα πιο "συγχρονες" αναρτησεις (πχ. του 2019 /καλοκαιρι ή ακομα και trending τωρα το φθινοπωρο)

βεβαια ΚΑΘΕ αναρτηση εχει το ενδιαφερον της (μην σας απογοητευω)
 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Το στοίχημα που 'χουν να κερδίσουν τα τραγούδια δεν είναι ν' αντέξουν απλά στον χρόνο, αλλά στον συγκεκριμένο χρόνο που μέλλεται να 'ρθει τον καιρό που τα γράφουν οι τραγουδοποιοί.

Ο καιρός μας έχει ανάγωγο χαρακτήρα: άγεται και φέρεται χωρίς περίσκεψη, χωρίς λύπη και χωρίς αιδώ.

Η αιδώς αυτή ανευρίσκεται αίφνης σε όχι τόσο μακρινά τραγούδια, και μάλιστα σε συνθήκες αντίξοες, που εντός τους δε φτουράει σε γενικές γραμμές τίποτα άλλο από σκουπίδια.

Θα κλείσω με τέσσερις στίχους του τραγουδιού που θεωρώ καταπληκτικούς:

Σαν να παίζεις κάποιο ρόλο
σε παράξενη σκηνή

μέσα στο δικό σου κόσμο
δίπλα στην οικοδομή


 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Πολλές φορές μου 'χει τύχει να διέρχομαι απ' την πλατεία κάποιου χωριού της ελληνικής επαρχίας, και οι θαμώνες των υπαίθριων καφενείων, οι ντόπιοι νοικοκυραίοι κι εργάτες, πληροφορημένοι για μένα τα βασικά, να παύουν αιφνιδίως το κουβεντολόι και να παρακολουθούν βουβοί και μαγνητισμένοι το αλλόκοσμο θαρρείς πέρασμά μου.

Είναι δύσκολο πράγμα να σπάσει ο πάγος με κάποιον ξένο, η οικειότητα δεν χαρίζεται, και μπροστά στην απόσταση που μας χωρίζει από δαύτον, μονάχα το σκώμμα, η επίφθονη σαχλαμάρα που θα πετάξουμε,  είναι ικανή να στήσει μία υποτυπώδη γέφυρα.

Γιατί έτσι τη θέλουμε: υποτυπώδη. Σαν τα λιγοστά και, εδώ που τα λέμε, αμφίβολα πράγματα που γνωρίζουμε για τον ξένο. Κι ίσως, ποιος ξέρει, το γάντι της ειρωνείας που θα πετάξουμε να 'χει σκοπό να μείνουν τα πράγματα όπως έχουν, να εδραιωθεί δηλαδή στη συνείδησή μας ο μυστήριος και υψηλός ρόλος του ξένου, μόνο και μόνο για ν' αποτρέψουμε μια εγγύτερη συναναστροφή μαζί του.

Παίζει μπακ.

Γράφει.

(Γαμάει στη Φυλής.)

Είναι μόνος.

Υπάρχει πιο λυπηρή στιγμή απ' όταν τελειώνει το κρασί; Ιδιαίτερα αν είναι κόκκινο. Δε θέλω πολλά, δυο ποτηράκια, γεμάτα όμως, είναι αρκετά, για να σπάσει μέσα μου ο πάγος και να γράψω κι εγώ φυσικά, όπως πιστεύω ότι κάνουν όλοι οι άλλοι.

[...]

κάτω απ' τα μήπως κι απ' τα ίσως
κάτω απ' το μίσος

κυλάει ο Ιλισσός

[...]

 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Είναι μεγάλη υπόθεση να μπορέσεις να βρεις τι πρέπει να πληρώσεις σ' αυτή τη ζωή για να πραγματοποιήσεις το πέρασμά σου. Ειδάλλως παίζει να 'ρθεις αλλά να μην περάσεις ποτέ. Να μείνεις, που λένε, στην ίδια τάξη. Σ' αυτό το άθλιο εκπαιδευτικό κι αναπαραγωγικό σύστημα που βγάζει κλώνους για πέταμα.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom