Νέα

Ράδιο bourdela.com

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ~Buddha
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 66K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ποιό είδος μουσικής προτιμάτε;

  • Ποπ

    Ψήφοι: 73 6,1%
  • Ροκ

    Ψήφοι: 319 26,6%
  • House

    Ψήφοι: 61 5,1%
  • Soul

    Ψήφοι: 12 1,0%
  • Μέταλ

    Ψήφοι: 161 13,4%
  • Trance

    Ψήφοι: 47 3,9%
  • Μπλουζ

    Ψήφοι: 18 1,5%
  • R'n'B

    Ψήφοι: 25 2,1%
  • Τζαζ

    Ψήφοι: 33 2,8%
  • Ρέγκε

    Ψήφοι: 13 1,1%
  • Chill-Out

    Ψήφοι: 41 3,4%
  • Κλασσική

    Ψήφοι: 41 3,4%
  • Ελληνική

    Ψήφοι: 197 16,4%
  • Δεν ακούω μουσική

    Ψήφοι: 34 2,8%
  • Άλλο είδος

    Ψήφοι: 43 3,6%
  • Industrial

    Ψήφοι: 22 1,8%
  • Hip hop / Rap

    Ψήφοι: 58 4,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1.198

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
[...]
Δεν είναι απλό πράγμα να ενεργείς, να πράττεις και να ζεις σύμφωνα με αλλότριες πεποιθήσεις.
 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Ο Οιδίποδας, προκειμένου να γλιτώσει από τον αποτρόπαιο χρησμό που του είχε δώσει ο Απόλλωνας, μελετούσε κάθε βράδυ τον έναστρο ουρανό για ν' απομακρυνθεί από τη γενέτειρά του, την Κόρινθο, όσο περισσότερο μπορούσε. Γιατί αυτή νόμιζε ότι ήταν η γενέθλια πόλη του.

Ώσπου έφτασε στη Θήβα.

Το πεπρωμένο του λέει ήτανε γραμμένο στ' αστέρια σαν ένα δίχτυ από ασημένιους ιστούς που δεν μπορούσε να διαταραχτεί από τίποτα.

________________________

Μια εικόνα αρκεί.

 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Όταν κατέβηκε στον Άδη ο Οδυσσέας, μετά τη συνάντησή του με τον Αχιλλέα που του είπε τις γνωστές κοινοτοπίες ("καλύτερα να ήμουνα ακτήμονας αγρότης, εφ' όρου ζωής υποτελής σε κάποιον άρχοντα, παρά ένας ήρωας σε τούτα τα σκοτάδια"), συναπαντήθηκε και με τον Ηρακλή.

Τι ζητάς εσύ εδώ μέσα; τον ρώτησε ο ημίθεος, για να λάβει ως απάντηση την κλάψα του Οδυσσέα για τον εικοσάχρονο παιδεμό του μακριά από την Ιθάκη.

Σιγά ρε, ανταπάντησε ο Ηρακλής. Εγώ που με βλέπεις, μισός άνθρωπος και μισός Θεός, ήμουν όλη μου τη ζωή στην υπηρεσία ενός ανθρώπου ζηλόφθονου, κακού, κατά πολύ χειρότερού μου, ο οποίος για να μ' εκδικηθεί, με έβαζε να πραγματοποιώ άθλους για να με δει ν' αποτυχαίνω! Κι εγώ τους πραγματοποιούσα! Πες μου, ήταν ζωή αυτή, αντάξια ενός ημίθεου;

Τσιμουδιά ο Οδυσσεύς.


Το τραγουδάκι δεν έχει ουδεμία σχέση με το μύθευμα του Ομήρου.
 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Πάνω στο μένος του ο Αχιλλέας βρίσκει έναν πρώην αιχμάλωτό του τον οποίο είχε πουλήσει σε κάποιο νησί κοντά στα παράλια της Μικράς Ασίας κατά τις συνήθεις επιδρομές του.

Το ένστικτο της καταστροφής και του θανάτου τον έχει πλημμυρίσει σε τέτοιο βαθμό που νομίζει ότι δεν μπορεί να δει μπροστά του: βλέπω ένα φάντασμα, μια οπτασία, μονολογεί. Βλέπω μπροστά μου κάποιον απόντα.

Όχι, του λέει αυτός, πέφτοντας στα πόδια του Αχιλλέα και πιάνοντάς τον ικετευτικά απ' το γόνατο, είμαι ο τάδε, συντάχτηκα με τον δείνα και προσήλθα στη μάχη μαζί του, εναντίον των Αχαιών. Η γενιά μου κρατάει από παλιά και αν φεισθείς τη ζωή μου θα σου χρωστούν ευγνωμοσύνη τόσο οι πρόγονοί μου όσο κι οι γόνοι τους που θ' ακολουθήσουν.

Άμα σωθώ, μια ολόκληρη γενιά θα σε τιμάει και θα σε δοξάζει για όσο καιρό θα υπάρχει.

Πατέρας των θεών είναι ο Δίας, του απαντάει ο Αχιλλέας, που άμα θέλει, μ' έναν κεραυνό, διακόπτει τη συνήθη ροή των πραγμάτων. Εγώ είμαι ημίθεος αλλά η γενιά μου θα εκλείψει: αυτή είναι η μοίρα που μοιραζόμαστε όλοι.

Από μένα και τη γενιά μου δεν θ' απομείνει τίποτα ώστε να μας τιμάει και να μας δοξάζει η δική σου γενιά: κάτι τέτοιο θα αντέβαινε στις βουλές του Δία.

Αν σου χάριζα τη ζωή θα ήμουν ένας ηλίθιος που απιστεί στη δύναμη του κεραυνού ο οποίος είναι ισχυρότερος από την ορμή του ωκεανού που περιβρέχει τον κόσμο.

Γι' αυτό θα σε σκοτώσω.

 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
nazdgvyljj0h5z8wtxam.jpg


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom