Νέα

Πράσινε Θεέ Παναθηναϊκέ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 134K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 11 άτομα (2 μέλη και 9 επισκέπτες)

Ποιό όνομα θα θέλατε για το νέο γήπεδο του Παναθηναϊκού;

  • Παύλος & Θανάσης Γιαννακόπουλος

    Ψήφοι: 103 30,3%
  • Όνομα χορηγού

    Ψήφοι: 37 10,9%
  • Panathinaikos Arena

    Ψήφοι: 134 39,4%
  • Γιώργος Καλαφάτης

    Ψήφοι: 27 7,9%
  • Μίμης Δομάζος

    Ψήφοι: 24 7,1%
  • Δημήτρης Σαραβάκος

    Ψήφοι: 14 4,1%
  • Κριστόφ Βαζέχα

    Ψήφοι: 24 7,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    340

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.439
Κριτικές
61
Like
42.578
Πόντοι
22.785
Υπέγραψε ο Τζιμπρίλ Σισσέ στην Πανάθα...
Μετά και την αποθέωση που γνώρισε στο αεροδρόμιο από περισσότερους από 3.000 λαού που τον υποδέχθηκαν.
Υπάρχουν βέβαια επιφυλάξεις για την κατάστασή του καθώς οι ιατρικές εξετάσεις δεν ήταν εντελώς "καθαρές" :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
[size=18pt]Συγκεκριμένα διαπιστώθηκε ότι το τρίτο του πόδι είναι λίγο πιο...μακρυ από τα άλλα δύο
οι γιατροί διαβεβαίωσαν ότι αυτή η ανωμαλία θα δημιουργήσει προβλήματα μονο στους αντιπαλους αμυντικους...[/size] :think: :think: :think: :think: :think: :think:
 

Συνημμένα

  • 4814_114175373573_108959723573_2910244_7659705_n.jpg
    4814_114175373573_108959723573_2910244_7659705_n.jpg
    45,9 KB · Εμφανίσεις: 13

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Και έλεγα ποιος δε θα αντέξει και θα πει μαλακία (χωρίς παρεξήγηση, έτσι;;:2funny: :2funny:  Ή εννοείς ότι συμφωνείς μαζί μου... :huh:)
Είσαι κατά της χρησιμοποίησης παικτών από τις ακαδημίες δηλαδή;;;
[size=14pt]Η Μπαρτσελόνα είχε στον ΤΕΛΙΚΟ του CL 6 παίκτες από τις ακαδημίες και τον Μέσσι που είναι από 14 χρονών στην ομάδα.[/size]
Και τον Τουρέ, έτσι;;; :dancing: :dancing:
Τα 2 τελευταία χρόνια ο Γαύρος έχει φοβερούς πιτσιρικάδες: Σοϊλέδη, Νικλιτσιώτη, Κ.Παπαδόπουλο, Κατσικογιάννη και Γ.Παπαδόπουλο και Μήτρογλου (αν τους βάζεις και αυτούς στους μικρούς). Να μην πάρουν ευκαιρίες;; Δε λέω ότι ο Νικλιτσιώτης θα γίνει Μέσσι ή ότι θα πάρουμε το CL, αλλά αν θέλουμε να φτιάξουν οι Ελληνικές ομάδες και να δούμε επιτέλους μπαλίτσα, θα πρέπει να εμπιστευτούμε τους Έλληνες πιτσιρικάδες και να μη φέρνουμε αθρόα κουτσάλογα (τύπου Ζιλμπέρτο, Ντάνι, Σούρερ, Αρουαμπαρένα,κλπ :headbang:), παλτά (Όσκαρ, Φ.Κονσεϊσάο, Μπαμπά-κοίτα, Σόουζα :headbang:) ή μισθοφόρους-Μάρθες Βούρτση :'( :'(
Nα 'χε και καλή προϊστορία η ακαδημία του Ολυμπιακού και θα σου 'λεγα ότι έχεις δίκιο.Τα τελευταία χρόνια όμως(μόνο;..) είναι επιεικώς ανύπαρκτη.
Κάτι πάει να γίνει τώρα με τον Παπαδόπουλο αλλά αρκεί;
 

Netheron

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2009
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
Ο Παναθηναϊκός κάνει λοιπόν τη μεταγραφική του αντεπίθεση.
Όντως είναι καλός κυνηγός ο Γάλλος με την περίεργη κόμμωση...................
:boobies: :boobies: :boobies:
Αλλά είναι κι ένας ακόμη παίκτης στον Παναθηναίκό  που δεν έχει πάρει πρωτάθλημα στην καριέρα του.  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Ούτε με τη Μαρσέϊγ  ούτε με την Λίβερπουλ  ούτε βεβαίως με τη Σάντερλαντ η  την Οσέρ.
Έτσι να το έχουμε υπόψιν μας κι αυτό...............

Διαβαζεις πολυ Νικολακοπουλο μου φαινεται  :2funny:
Μιλας για εναν παιχτη που επαιξε στην Λιβερπουλ και την Μαρσειγ και σε πειραζει που δεν εχει παρει πρωταθλημα?Θεωρεις το ιδιο ανταγωνιστικα τα πρωταθληματα της Ελλαδας και της Αγγλο-Γαλλιας?Μη λεμε οτι θελουμε.Εμενα δε με ανησυχει που δεν εχει παρει πρωταθλημα,αλλα τα παλια του χτυπηματα.Αν παιζουμε Τουμπα και εχει αμυνα Γκαρσια και Τσιριλο,δε νομιζω να σε νοιαζει που δεν εχει παρει πρωταθλημα :headbang:
Τεσπα,ο ΠΑΟ προσπαθει να κανει μια σοβαρη και ανταγωνιστικη ομαδα και ελπιζω να τα καταφερει...ειναι κατι που μας λειπει.. :kissass2: :rockon:
 

Netheron

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2009
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0

Ας υποθεσουμε οτι το πρωτο βιντεο ειναι αληθινο(πραγμα αδυνατο γιατι η τυπισσα τα πηρε για να τα πει).Ποιος πιστευει το 2ο βιντεο σου?Λογια που μπορω να γραψω κι εγω κι ο καθενας...ελεος με οτι μλκια βλεπουμε στο youtube που ανεβασε ο καθε πικραμενος... :tickedoff: :tickedoff:
 

ProudToBeGreek

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2008
Μηνύματα
624
Like
16
Πόντοι
6
Όχι δεν είναι λαλακίες, είναι γνήσια ντοκουμέντα. Σε αντίθεση με όσα λέγονται για την παράγκα του πράκτορα (όχι μόνο στο ποδόσφαιρο αλλά σε όλη την κοινωνική ζωή του Ελλαδιστάν) που είναι σκευωρίες κατά του "θρύλου" της Ελλάδας (7αρες στην Ευρώπη, ο καλύτερος πελάτης σε ομάδες-καφενεία τύπου Μόλντε και Χέρενφεν, δολοφονίες αντιπάλων οπαδών κ.λπ).  :jerking:
 

koncyp

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2005
Μηνύματα
138
Like
0
Πόντοι
1
Ας υποθεσουμε οτι το πρωτο βιντεο ειναι αληθινο(πραγμα αδυνατο γιατι η τυπισσα τα πηρε για να τα πει).Ποιος πιστευει το 2ο βιντεο σου?Λογια που μπορω να γραψω κι εγω κι ο καθενας...ελεος με οτι μλκια βλεπουμε στο youtube που ανεβασε ο καθε πικραμενος... :tickedoff: :tickedoff:
Ο κάθε πικραμένος Σέρβος..
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
τελικά, το παιχνίδι το κερδίσαμε επειδή το πληρώσαμε ή επειδή δηλητηριάσαμε τους αντιπάλους;
ουπςςςςς... ρε τι μου θυμίζει αυτό με τη δηλητηρίαση, τι μου θυμίζει... κάτι σε μπάσκετ πάει το μυαλό μου, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς...
 
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.440
Like
0
Πόντοι
66
ρε μαλάκες τέτοιος πανικός;
φτάσατε στο σημείο να αμφισβητείτε την αξία του Γκαλέτι;
πουλήστε τον και φέρτε πίσω τον Μήτρογλου ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε....
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Πάμε πάλι με μεγάλα γράμματα για να το διαβάσουμε:
[size=13pt]"Ενώ ο Γκαλέτι που έχασε 3 πέναλτι φέτος θα το έβαζε...Πρέπει να βρούμε κάποιον άλλο να τα βαράει προφανώς."[/size]

Ποιος αμφισβήτησε την αξία του Γκαλέτι;; Μόνο οι πλέον πορωμένοι παναθηναεκτζήδες το κάνουν αυτό. Για τα ΠΕΝΑΛΤΙ του Γκαλέτι είπα. Εδώ ο γιαγαντομέγιστος Φίγκο είχε χάσει πέναλτι με το τσουβάλι. Πως να το κάνουμε, δεν είναι όλοι οι παίκτες καλοί στα πέναλτι. Ο Γκαλέτι πιο εύκολα βάζει γκολ με απευθείας φάουλ ή μακρινό σουτ παρά με πέναλτι.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Καλά που έγραψα και  "Δε λέω ότι ο Νικλιτσιώτης θα γίνει Μέσσι ή ότι θα πάρουμε το CL", αλλιώς θα με κατηγορούσατε ότι συγκρίνω το Γαύρο με τη Μπάρτσα. Το ξαναγράφω λοιπόν με μεγάλα γράμματα, μπας και το διαβάσατε αυτή τη φορά, γιατί τα πράσινα γυαλιά δυσκολεύουν την ανάγνωση.

[size=15pt]"Δε λέω ότι ο Νικλιτσιώτης θα γίνει Μέσσι ή ότι θα πάρουμε το CL, αλλά αν θέλουμε να φτιάξουν οι Ελληνικές ομάδες και να δούμε επιτέλους μπαλίτσα, θα πρέπει να εμπιστευτούμε τους Έλληνες πιτσιρικάδες και να μη φέρνουμε αθρόα κουτσάλογα..."[/size]

ΥΓ: Ενώ ο Γκαλέτι που έχασε 3 πέναλτι φέτος θα το έβαζε...Πρέπει να βρούμε κάποιον άλλο να τα βαράει προφανώς.
Και ο Βαλβίδας εννοείται πως δε φέρει ευθύνη για τα 3 αστεία γκολ που φάγαμε(με τον Άντζα να γυαλίζει τον πάγκο)

βρε τιτανοτεράστιε, οι παίχτες που ανέφερες (πλην Μήτρογλου) δεν είναι ακόμα παιχταράδες, όπως λες, αλλά απλώς ταλεντάρες. για να γίνει η ταλεντάρα παιχταράς, πρέπει να έχει και 10 κιλά αρχίδια, τα οποία θα τα δείξει μέσα στο γήπεδο. μέχρι να τα δείξει, δεν γίνεται μια ομάδα να στηριχτεί πάνω του για μια συγκεκριμένη θέση. ο βασικός για τη θέση είναι ο φτασμένος. αν η ταλεντάρα έχει, όπως είπα, τα αρχίδια, ας τον εκτοπίσει. τρανό παράδειγμα ο Κασίγιας. άρα λέω ''ναι'' στο να του δοθούν οι ευκαιρίες (όταν θα κερδίζεις 3-0 στο ημίχρονο την Καβάλα), αλλά ''όχι'' στο να πεις ότι ''αυτός είναι η βασική μου επιλογή για την τάδε θέση''. τον Μήτρογλου τον εξαίρεσα γιατί έχει πάρει ήδη τις ευκαιρίες του και μάλλον δεν έχει δείξει τα αρχίδια του.
για πες μου λοιπόν τιτανοτεράστιε: από αυτούς τους 6 παιχταράδες της Μπαρτσελόνα που λες, είχε στηρίξει για κανέναν η ομάδα μια θέση πάνω του όταν ήταν ακόμη στο ξεκίνημά του;
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
[size=10pt]«Μόνο ο Τεν Κάτε δεν θέλει τον Ίβανσιτς…»[/size]

Αποκλειστικά και μόνο στον Χενκ Τεν Κάτε ανήκει η απόφαση να παραχωρηθεί ο Αντρέας Ίβανσιτς από τον Παναθηναϊκό, όπως δήλωσε σε αυστριακή ιστοσελίδα ο μάνατζερ του 25χρονου μέσου, Γκέοργκ Στανγκάσινγκερ. «Είναι δύσκολη η κατάσταση του Αντρέας, γιατί η διεύθυνση και η διοίκηση της ομάδας θέλουν να παραμείνει και μόνο ο προπονητής θεωρεί πως δεν τον χρειάζεται», τόνισε.

Παράλληλα, σχολίασε τον παραγκωνισμό του πελάτη του από την εθνική ομάδα της χώρας με τη δικαιολογία ότι δεν έχει πολλά παιχνίδια στα πόδια του. «Εκπλήσσομαι από το γεγονός ότι στην Αυστρία λένε πως δεν έπαιξε φέτος. Είχε 24 επίσημες συμμετοχές. Και αυτές με τον Παναθηναϊκό, όχι με οποιαδήποτε ομάδα», είπε.



καλά ρε πούστη μου, πότε τα έπαιξε αυτά τα 24 παιχνίδια και δεν τα θυμάμαι; μήπως εννοεί ''24 επίσημες συμμετοχές στις προπονήσεις'';  :think:
 
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.440
Like
0
Πόντοι
66
Για το πόσο στηρίχθηκε η Μπαρτσελόνα σε νέους:
Ινιέστα: στα 20 είχε 11 συμμετοχές, στα 21 είχε 37(!!) και από τότε κάθε χρόνο πάνω από 30.Είναι 4ος αρχηγός της ομάδας.
Τσάβι:στα 18 είχε 17 συμμετοχές, από τότε 16-36 κάθε χρόνο. Είναι 2ος αρχηγός της ομάδας.
Πουγιόλ:στα 21 που μπήκε στην 1η ομάδα είχε 24(!!) συμμετοχές, από τότε 17-36 κάθε χρόνο. Είναι 1ος αρχηγός της ομάδας.
Βίκτορ Βαλντέζ: στα 20 που μπήκε στην 1η ομάδα είχε 14 συμμετοχές, από τότε 33-37 κάθε χρόνο. Είναι 3ος αρχηγός της ομάδας.
Μπούσκες: στα 20 του έχει 24 συμμετοχές φέτος.
Μέσσι: Δεν είναι από τις Ακαδημίες αμιγώς, αλλά απ'τα 14 είναι στην ομάδα. 17 χρονών 7 συμμετοχές, 18 χρονών 17 συμμετοχές.
Μπόγιαν Κίρκτς:19 χρονών, ήδη 54 συμμετοχές.

Όπως βλέπετε και οι 4 αρχηγοί είναι από τις Ακαδημίες και εδώ και χρόνια στηλοβάτες της ομάδας, απ'όταν ήταν 20 χρονών. Αλλά τι ξέρει η Μπαρτσελόνα;; Εμάς μας ταιριάζει πιο πολύ η φιλοσοφία της Ρεάλ, να αγοράζουμε έτοιμους αστέρες. Άλλωστε τα λεφτά μας τρέχουν απ'τα πατζάκια...

Και άλλο ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Ο Βενγκέρ έδωσε το μπου-Λέτο στον [size=14pt]Βιεϊρά[/size] όταν μεγάλωσε και τον αντικατέστησε με τον 17χρόνο τότε Φάμπρεγκας(33 συμμετοχές στα 17!). Γελούσε όλος ο πλανήτης για λίγο καιρό, αλλά τα γελάκια κόπηκαν απότομα και μετά αποθέωναν όλοι τον τιτανοτεράστιο Βενγκέρ. To συλλαμβάνει αυτό ο νους σας αυτό;; [size=14pt]Ένας 17χρόνος αντικατέστησε και μάλιστα με απόλυτη επιτυχία τον Βιεϊρά!!![/size]. Πως είναι λοιπόν τόσο δύσκολο να δώσει κάποιος νέος ανάσες στο Στολτίδη;; Δεν περιμένω (και ίσως δεν θέλω) να έχουν από 20 και 30 συμμετοχές οι πιτσιρικάδες μας. Με 500-600 λεπτά συμμετοχής θα είμαι υπερ-ευχαριστημένος. Και αν έστω και 1 καθιερωθεί ως βασικός, το κέρδος θα είναι τεράστιο.

Ειλικρινά διαφωνεί κανείς με αυτό, με το να πάρουν 5-10 συμμετοχές οι πιτσιρικάδες κάθε ομάδας; Δεν ξέρω τι άλλο επιχείρημα να θέσω...
Αν είναι να τις καταργήσουμε τις Ακαδημίες εντελώς, αφού δε μας κάνουν οι παίκτες που βγάζουν και να φέρνουμε μια καραβιά απίθανους ξένους ή ακριβοπληρωμένα κουτσάλογα, παλτά και μισθοφόρους.

Άνοιξα καινούργιο thread, γιατί το θεωρώ πολύ κρίσιμο το θέμα.
www.bourdela.tv/component/option,com_smf/Itemid,250/topic,62525.0]http://www.bourdela.tv/component/option,com_smf/Itemid,250/topic,62525.0[/url]
 

triferos

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Οκτ 2005
Μηνύματα
350
Κριτικές
15
Like
281
Πόντοι
5.102
μαλλον θα εννοει 24 φορες  στην αποστολη....

κι εγω πριν προσπαθουσα να θυμιθω παιχνιδια του ιβ και δεν μπορουσα... :headbang: :headbang: :headbang:
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366

Μεγαλέφαντε, άλλα αντί άλλων λες. το ξαναγράφω, λοιπόν, κι εγώ με μεγάλα γράμματα:
[size=12pt]από αυτούς τους 6 παιχταράδες της Μπαρτσελόνα που λες, είχε στηρίξει για κανέναν η ομάδα μια θέση πάνω του όταν ήταν ακόμη στο ξεκίνημά του;[/size]
 
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.440
Like
0
Πόντοι
66
Μεγαλέφαντε, άλλα αντί άλλων λες. το ξαναγράφω, λοιπόν, κι εγώ με μεγάλα γράμματα:
[size=12pt]από αυτούς τους 6 παιχταράδες της Μπαρτσελόνα που λες, είχε στηρίξει για κανέναν η ομάδα μια θέση πάνω του όταν ήταν ακόμη στο ξεκίνημά του;[/size]
Καλά κάνεις και τα γράφεις μεγάλα, για να συνεννογιόμαστε!! :2funny:

Πότε εννοείς ξεκίνημα του καθενός; 18 χρονών που ο Τσάβι είχε 17 συμμετοχές τον θεωρούσες μεγάλο αστέρα ήδη ή αναδυόμενο;
Ο Βαλντέζ που στα 21 είχε πάνω από 30 συμμετοχές; Και μιλάμε για τερματοφύλακα!! Ο Νικοπολίδης πόσο χρονών έγινε βασικός;
Για τον αν στηρίζετε η θέση πάνω του: 17 και 20 συμμετοχές, εν μέρει είναι στήριξη δε νομίζεις; Επίσης δε μπήκαν ταυτόχρονα και οι 6. Κάθε χρονιά κ'άλλος. Εγώ δεν είπα να βγάλουμε χρονιά με Σοϊλέδη-Νικλιτσιώτη. Αλλά τους θεωρώ μια χαρά μπακ-απ του Γκαλέτι και του Ζαϊρί. Όποτε είναι τιμωρημένος κάποιος, μπορεί ο νέος να παίρνει τη θέση του. Δε θα φάει και πάγκο ο Γκαλέτι για να παίζει βασικός όλη τη χρονιά ο Νικλιτσιώτης! Αυτό έλειπε.


Για τον Φάμπρεγκας τουλάχιστον δεν πρέπει να διαφωνεί άνθρωπος σε ολόκληρο τον πλανήτη: Στηρίχθηκε όλη η ομάδα πάνω του για να καλύψει το τεράστιο κενό του Βιεϊρά. Παρακαλώ τοποθετήσου συγκεκριμένα και γι'αυτόν.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Για το πόσο στηρίχθηκε η Μπαρτσελόνα σε νέους:
Ινιέστα: στα 20 είχε 11 συμμετοχές, στα 21 είχε 37(!!) και από τότε κάθε χρόνο πάνω από 30.Είναι 4ος αρχηγός της ομάδας.
Τσάβι:στα 18 είχε 17 συμμετοχές, από τότε 16-36 κάθε χρόνο. Είναι 2ος αρχηγός της ομάδας.
Πουγιόλ:στα 21 που μπήκε στην 1η ομάδα είχε 24(!!) συμμετοχές, από τότε 17-36 κάθε χρόνο. Είναι 1ος αρχηγός της ομάδας.
Βίκτορ Βαλντέζ: στα 20 που μπήκε στην 1η ομάδα είχε 14 συμμετοχές, από τότε 33-37 κάθε χρόνο. Είναι 3ος αρχηγός της ομάδας.
Μπούσκες: στα 20 του έχει 24 συμμετοχές φέτος.
Μέσσι: Δεν είναι από τις Ακαδημίες αμιγώς, αλλά απ'τα 14 είναι στην ομάδα. 17 χρονών 7 συμμετοχές, 18 χρονών 17 συμμετοχές.
Μπόγιαν Κίρκτς:19 χρονών, ήδη 54 συμμετοχές.

Όπως βλέπετε και οι 4 αρχηγοί είναι από τις Ακαδημίες και εδώ και χρόνια στηλοβάτες της ομάδας, απ'όταν ήταν 20 χρονών. Αλλά τι ξέρει η Μπαρτσελόνα;; Εμάς μας ταιριάζει πιο πολύ η φιλοσοφία της Ρεάλ, να αγοράζουμε έτοιμους αστέρες. Άλλωστε τα λεφτά μας τρέχουν απ'τα πατζάκια...

Και άλλο ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Ο Βενγκέρ έδωσε το μπου-Λέτο στον [size=14pt]Βιεϊρά[/size] όταν μεγάλωσε και τον αντικατέστησε με τον 17χρόνο τότε Φάμπρεγκας(33 συμμετοχές στα 17!). Γελούσε όλος ο πλανήτης για λίγο καιρό, αλλά τα γελάκια κόπηκαν απότομα και μετά αποθέωναν όλοι τον τιτανοτεράστιο Βενγκέρ. To συλλαμβάνει αυτό ο νους σας αυτό;; [size=14pt]Ένας 17χρόνος αντικατέστησε και μάλιστα με απόλυτη επιτυχία τον Βιεϊρά!!![/size]. Πως είναι λοιπόν τόσο δύσκολο να δώσει κάποιος νέος ανάσες στο Στολτίδη;; Δεν περιμένω (και ίσως δεν θέλω) να έχουν από 20 και 30 συμμετοχές οι πιτσιρικάδες μας. Με 500-600 λεπτά συμμετοχής θα είμαι υπερ-ευχαριστημένος. Και αν έστω και 1 καθιερωθεί ως βασικός, το κέρδος θα είναι τεράστιο.

Ειλικρινά διαφωνεί κανείς με αυτό, με το να πάρουν 5-10 συμμετοχές οι πιτσιρικάδες κάθε ομάδας; Δεν ξέρω τι άλλο επιχείρημα να θέσω...
Αν είναι να τις καταργήσουμε τις Ακαδημίες εντελώς, αφού δε μας κάνουν οι παίκτες που βγάζουν και να φέρνουμε μια καραβιά απίθανους ξένους ή ακριβοπληρωμένα κουτσάλογα, παλτά και μισθοφόρους.

Άνοιξα καινούργιο thread, γιατί το θεωρώ πολύ κρίσιμο το θέμα.
www.bourdela.tv/component/option,com_smf/Itemid,250/topic,62525.0]http://www.bourdela.tv/component/option,com_smf/Itemid,250/topic,62525.0[/url]

θα στο πω συνοπτικά μιας και έχω σχέση οπαδική με τη Μπάρτσα.
Στην Μπάρτσα οι Ακαδημίες έχουν αποκλειστικό σκοπό να βγάζουν ταλέντα.
Στον Ολυμπιακό οι ακαδημίες έχουν αποκλειστικό σκοπό να καλύπτουν τις ρουσφετολογικές ανάγκες των παραγόντων.
Το κατάλαβες;
 
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.440
Like
0
Πόντοι
66
θα στο πω συνοπτικά μιας και έχω σχέση οπαδική με τη Μπάρτσα.
Στην Μπάρτσα οι Ακαδημίες έχουν αποκλειστικό σκοπό να βγάζουν ταλέντα.
Στον Ολυμπιακό οι ακαδημίες έχουν αποκλειστικό σκοπό να καλύπτουν τις ρουσφετολογικές ανάγκες των παραγόντων.
Το κατάλαβες;
Άρα στην Ελλάδα οι Ακαδημίες δεν έχουν αγωνιστικό λόγο ύπαρξης.
Καλύφθηκα. Ή μόνο στον Ολυμπιακό;
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Καλά κάνεις και τα γράφεις μεγάλα, για να συνεννογιόμαστε!! :2funny:

Πότε εννοείς ξεκίνημα του καθενός; 18 χρονών που ο Τσάβι είχε 17 συμμετοχές τον θεωρούσες μεγάλο αστέρα ήδη ή αναδυόμενο;
Ο Βαλντέζ που στα 21 είχε πάνω από 30 συμμετοχές; Και μιλάμε για τερματοφύλακα!! Ο Νικοπολίδης πόσο χρονών έγινε βασικός;
Για τον αν στηρίζετε η θέση πάνω του: 17 και 20 συμμετοχές, εν μέρει είναι στήριξη δε νομίζεις; Επίσης δε μπήκαν ταυτόχρονα και οι 6. Κάθε χρονιά κ'άλλος. Εγώ δεν είπα να βγάλουμε χρονιά με Σοϊλέδη-Νικλιτσιώτη. Αλλά τους θεωρώ μια χαρά μπακ-απ του Γκαλέτι και του Ζαϊρί. Όποτε είναι τιμωρημένος κάποιος, μπορεί ο νέος να παίρνει τη θέση του. Δε θα φάει και πάγκο ο Γκαλέτι για να παίζει βασικός όλη τη χρονιά ο Νικλιτσιώτης! Αυτό έλειπε.


Για τον Φάμπρεγκας τουλάχιστον δεν πρέπει να διαφωνεί άνθρωπος σε ολόκληρο τον πλανήτη: Στηρίχθηκε όλη η ομάδα πάνω του για να καλύψει το τεράστιο κενό του Βιεϊρά. Παρακαλώ τοποθετήσου συγκεκριμένα και γι'αυτόν.

μάλλον έχεις μπλεχτεί και δεν βρίσκεις την έξοδο απ' τον λαβύρινθο. η κουβέντα ξεκίνησε από το αν ο ΟΣΦΠ είναι πλήρης από αριστερά. αν εσύ θεωρείς ότι ο Σοϊλέδης είναι έτοιμος να αντικαθιστά τον Ζάϊρί (που ούτε και γι' αυτόν είμαστε σίγουροι αν θα αποδώσει, αφού άλλο ΟΣΦΠ, άλλο Αστέρας), τότε εγώ το μόνο που μπορώ να πω είναι ''από το στόμα σου και στου... θείου το αυτί'' και φυσικά να τρίψω τα χέρια μου σαν αντίπαλος.
17 συμμετοχές δεν είναι καθόλου στήριξη μιας θέσης. από αυτές, πόσες ξεκίνησε βασικός ο Τσάβι στα 18 του και πόσες μπήκε στο τελευταίο τέταρτο; ο Μπόγιαν με τις 54 συμμετοχές, ξεκίνησε από τα 17 και στην αρχή έμπαινε αλλαγή στο τελευταίο 10λεπτο. και ήταν ο 4ος επιθετικός της ομάδας. στην Ισπανία ένας 18χρονος μπορεί να θεωρηθεί και αστέρας, από τη στιγμή που παίζει στην πρώτη ομάδα από τα 16 του. στην Ελλάδα σπάνιο μεγάλη ομάδα να εμπιστευτεί πιτσιρικά (εξαίρεση η ΑΕΚ, αφού δεν έχει λεφτά για μεγάλους παίχτες).
τελικώς, η διαφωνία μας δεν είναι για το αν πρέπει και πόσα παιχνίδια πρέπει να παίζουν οι πιτσιρικάδες, αλλά η αριστερή πλευρά του ΟΣΦΠ.
τέλος, για τον Φάμπρεγκας, συμφωνώ με αυτά που γράφεις. Προσοχή όμως: συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. ο Βενγκέρ μέχρι να στήσει τις κατά καιρούς ομαδάρες του, έτρωγε πούτσες. όπως και ο Σερ Άλεξ. εσύ, σαν γαύρος, κάθεσαι 5 χρόνια χωρίς τίτλο για να έχεις την 6η χρονιά μια ομάδα που θα χτυπάει ch.l.?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Άρα στην Ελλάδα οι Ακαδημίες δεν έχουν αγωνιστικό λόγο ύπαρξης.
Καλύφθηκα. Ή μόνο στον Ολυμπιακό;

στον Ολυμπιακό το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο κυρίως λόγω έλλειψης παιδείας και μαλακίας του μέσου οπαδού της ομάδας.
Παρόλα τα λεφτά που έπεσαν στο μαγαζί χρόνια τώρα, κανείς μαλάκας δεν ασχολήθηκε σοβαρά με το θέμα των υποδομών και της δημιουργίας ενός υγιούς συλλόγου, αν και υπήρχαν όλα τα φόντα.
Ολοι ήταν φχαριστημένοι βαρώντας μαλακία από κάβλα στη φιέστα, τα πρωκτοαίματα απ τις ευρωπούτσες γίνονταν γαργάρα το Μάη, ο Κόκκαλης έχει προσωπικά την αποκλειστική εκμετάλλευση των Εμπορικών του Καραισκάκη για 50 χρόνια, το μαγαζί είναι μείον μερικές δεκάδες μύρια ευρώ και ο Μήτρογλου θεωρείται το μεγαλύτερο ταλέντο που έχει βγάλει ο Ολυμπιακός τα τελευταία 15 χρόνια της αυτοκρατορίας του.
 
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.440
Like
0
Πόντοι
66
... αν εσύ θεωρείς ότι ο Σοϊλέδης είναι έτοιμος να αντικαθιστά τον Ζάϊρί (που ούτε και γι' αυτόν είμαστε σίγουροι αν θα αποδώσει, αφού άλλο ΟΣΦΠ, άλλο Αστέρας), ...

Έσυ ξέρεις αν θα αποδώσει ο Λέτο; Για τον Σωκρατικό καλός ήταν (περίπου...), αλλά κάνει για την Υπερομάδα του ΠΟΛΥΜΕΤΟΧΙΚΟΥ;;;; :2funny: :2funny:
Στο κέντρο θα έχεις τον "κατά τεκμήριο" καλύτερο Έλληνα ποδοσφαιριστή και αριστερά έναν που έπαιζε στο Γαύρο;

...και ο Μήτρογλου θεωρείται το μεγαλύτερο ταλέντο που έχει βγάλει ο Ολυμπιακός τα τελευταία 15 χρόνια της αυτοκρατορίας του.
Κατ'αρχήν ο Μήτρογλου δεν είναι από τις Ακαδημίες μας. Τον αγοράσαμε από την Γκλάντμπαχ.
Το μεγαλύτερο και με μεγάλη διαφορά ταλέντο που βγάλαμε απ'τις Ακαδημίες τα τελευταία 15 χρόνια (δε βγάλαμε και πολλά άλλωστε :headbang:), ήταν ο Ελευθερόπουλος. Είχε όλα τα φόντα να γίνει ένας απ'τους 10 καλύτερους τερματοφύλακες του κόσμου τα τελευταία χρόνια, αλλά 7 χρόνια βασικός δε δούλεψε ποτέ πάνω στην τεράστια αδυναμία που είχε στις εξόδους(το περιβόητο μπλονζον με τη Γιουβέντους... :headbang:) και γι'αυτό έμεινε τελικά στη μετριότητα.

Θα είναι κρίμα οι τωρινοί πιτσιρικάδες που φαίνονται να ξέρουν μπάλα, να χαθούν όπως τόσοι άλλοι.
Όπως και ο Νίνης (α ρε Τεντά... :jerking:, ας ελπίσουμε να τον βάλει φέτος να παίξει) και των άλλων Ελληνικών ομάδων.
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
Έσυ ξέρεις αν θα αποδώσει ο Λέτο; Για τον Σωκρατικό καλός ήταν (περίπου...), αλλά κάνει για την Υπερομάδα του ΠΟΛΥΜΕΤΟΧΙΚΟΥ;;;; :2funny: :2funny:
Στο κέντρο θα έχεις τον "κατά τεκμήριο" καλύτερο Έλληνα ποδοσφαιριστή και αριστερά έναν που έπαιζε στο Γαύρο;
Κατ'αρχήν ο Μήτρογλου δεν είναι από τις Ακαδημίες μας. Τον αγοράσαμε από την Γκλάντμπαχ.
Το μεγαλύτερο και με μεγάλη διαφορά ταλέντο που βγάλαμε απ'τις Ακαδημίες τα τελευταία 15 χρόνια (δε βγάλαμε και πολλά άλλωστε :headbang:), ήταν ο Ελευθερόπουλος. Είχε όλα τα φόντα να γίνει ένας απ'τους 10 καλύτερους τερματοφύλακες του κόσμου τα τελευταία χρόνια, αλλά 7 χρόνια βασικός δε δούλεψε ποτέ πάνω στην τεράστια αδυναμία που είχε στις εξόδους(το περιβόητο μπλονζον με τη Γιουβέντους... :headbang:) και γι'αυτό έμεινε τελικά στη μετριότητα.

Θα είναι κρίμα οι τωρινοί πιτσιρικάδες που φαίνονται να ξέρουν μπάλα, να χαθούν όπως τόσοι άλλοι.
Όπως και ο Νίνης (α ρε Τεντά... :jerking:, ας ελπίσουμε να τον βάλει φέτος να παίξει) και των άλλων Ελληνικών ομάδων.

Έτοιμος να αποχωρήσει από την Βαλένθια είναι ο Μαρτσένα. Ο αρχηγός των «νυχτερίδων» δεν φαίνεται να τα βρίσκει με τους διοικούντες της Βαλένθια για την αναπροσαρμογή του συμβολαίου του και είναι έτοιμος να βρει το νέο σταθμό της καριέρας του.
Κουνάει μαντίλι ο Μαρτσένα στην ΒαλένθιαΜάλιστα ο γενικός διευθυντής της ομάδας του Μεστάγια, Φερνάντο Γκόμεθ, με δηλώσεις του τόνισε: «Ποδοσφαιριστές στην ηλικία του Μαρτσένα δεν είναι για να αναπροσαρμόζουν τα συμβόλαια τους. Θα μιλήσουμε με τον παίκτη για να του εκφράσουμε την απόλυτη στήριξη μας και να του εξηγήσουμε πόσο σημαντικός είναι για εμάς».
Αυτή τη στιγμή ο παίκτης έχει ακόμα δύο χρόνια συμβόλαιο και αμείβεται με 1,2 εκατομμύρια ευρώ ετησίως, ποσό που δεν μπορεί να αυξήσει με τίποτα η Βαλένθια λόγω των πολλών οικονομικών προβλημάτων που μαστίζουν το σύλλογο.

Η πρόταση του Παναθηναϊκού

Σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις ο Παναθηναϊκός θα καταθέσει επίσημη πρόταση στην Βαλένθια για την απόκτηση του παίκτη ύψους 4 εκατομμυρίων ευρώ, ενώ θα προσφερθεί και ως έμψυχο αντάλλαγμα ο Νασίφ Μόρις.
Στον παίκτη αναμένεται να προσφερθεί ένα ηγεμονικό συμβόλαιο τετραετούς διάρκειας με ετήσιες αποδοχές 1,9 εκατ. ευρώ «καθαρά» αλλά και μπόνους συμμετοχών και πριμ υπογραφής που θα αγγίζουν τα 2,5 εκατ. ευρώ.

Οι άλλοι μνηστήρες

Όπως είναι φυσιολογικό ένας παίκτης της κλάσης του Μαρτσένα έχει προξενήσει το ενδιαφέρον πολλών ομάδων.
Σύμφωνα με ισπανικά δημοσιεύματα τον παίκτη επιθυμούν να εντάξουν στο δυναμικό τους η Βιγιαρεάλ και η Σεβίλλη όμως δεν φαίνονται ικανές να προσφέρουν τα χρήματα που του δίνουν οι πράσινοι.

Αποχώρησε η Ατλέτικο Μαδρίτης

Ήδη ένας από τους μνηστήρες του Μαρτσένα αποχώρησε από τη διεκδίκηση του. Ο λόγος για την Ατλέτικο Μαδρίτης που απέκτησε τον Χουανίτο από την Μπέτις και έτσι έλυσε το πρόβλημα που αντιμετώπιζε στο κέντρο της άμυνάς της.




1)πιστευεις οτι ο παναθηναικος θα παρει τον Μαρτσενα, η θα στραβωσει στα φραγκα?

2)Ο Τεντας προωριζει τον Νινη για βασικο φετος η θα χρησιμοποιειται μονο οταν υπαρχουν...τραυματιες? ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom