Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 82K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

xxxnikos69

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2009
Μηνύματα
211
Like
30
Πόντοι
1
τα ηλεκτρονικα τσιγαρα είναι παπαριά. Η θα το κόψεις ή δεν θα το κόψεις
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.444
Κριτικές
36
Like
38.012
Πόντοι
18.565
Πως εκοψα το τσιγαρο μετα απο 10 χρονια προσπαθειων το τσιγαρο;
Ειμουν πολυ τυχερος γιατι ειμουνα σε διακοπες, και σε περιβαλλον που κανενας δεν καπνιζε για ενα μηνα.
Και αυτο νομιζω ηταν ο βασικοτερος παραγοντας που δεν μπορουσα ολα αυτα τα χρονια να το κοψω.
Δουλευα σε περιβαλλον που ολοι καπνιζανε.
Το τσιγαρο δεν λεμε οτι θα το κοψουμε αυριο, αλλα το κοψαμε εχθες.
Και δεν υπαρχει περιπτωση να το κοψεις και να πεις, ελα μωρε ενα τσιγαρο τι θα μου κανει, παει, μετα
το ξαναρχιζεις.
 

Hell520

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
83
Like
2
Πόντοι
0
τα ηλεκτρονικα τσιγαρα είναι παπαριά. Η θα το κόψεις ή δεν θα το κόψεις

To ξερω, δεν κοροιδευω τον εαυτο μου λεγοντας οτι εκοψα το καπνισμα, επειδη κανω ηλεκτρονικο τσιγαρο. Ελπιζω απο την αλλαγη της συνηθειας μου να λαμβανω λιγοτερες βλαβερες για τον οργανισμο μου ουσιες.


Αυτο που εχειβρει την απολυτη υγεια με την αλλαγη της συνηθειας μου (και αμεσα μαλιστα) ειναι η τσεπη μου.
 

artemismatsas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουν 2013
Μηνύματα
5.867
Κριτικές
1
Like
120
Πόντοι
66
Απ το πασχα δεν έχω κάνει ούτε τζούρα αλλά πριν από λίγο άναψε ο συνάδελφος και το λιμπιστηκα! !!! Μ μμμμ! ! :helpplea:
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
http://[URL unfurl="true"]www.southerncannabis.org/wp-content/uploads/2015/01/e-juice-vape-pen.jpg[/img[/URL]]

5 μήνες, καλή λύση
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.045
Κριτικές
7
Like
9.770
Πόντοι
1.686
Δεν το έκοψα, διότι
ποτέ δεν το...έκανα συνήθεια.

Στο Λύκειο καποιοι συμμαθητές μου
μου έδωσαν να καπνίσω, προσπάθησα να βρώ την
υποτιθέμενη "απόλαυση " ,  αλλά δεν τη βρήκα,
μόνο βήχα μου προκάλεσε.

Αν θέλετε να κόψετε το κάπνισμα,
κάνετε ασκήσεις αναπνοής .
Σύμφωνα με το βιβλίο "βιοενέργεια " του
Ζ.Λαπασαντ, εκδόσεις Κέδρος, ένας μεγάλος
παράγοντας για τη συνήθεια του καπνίσματος,
είναι ότι σε μεγάλο ποσοστό ανθρώπων το κάπνισμα
υποκαθιστά τις ήρεμες αναπνοές .
Όταν νοιώθει δλδ κάποιος άγχος, είτε του κόβεται η ανάσα
είτε αναπνέει γρήγορα και άτακτα, ενώ με το κάπνισμα
ο ρυθμός γίνεται σχετικά κανονικός.Έχουν γίνει πολλές
μελέτες γι'αυτό. Εκτός λοιπόν από την νικοτίνη, το πιπίλισμα
του τσιγάρου, τη συνήθεια των κινήσεαων, την "συντροφιά " του
τσιγάρου, παίζει ρόλο και η αναπνοή .
Αν κάνετε καποιες αναπνευστικές κινήσεις, μειώνεται
η ανάγκη για τσιγάρο.
 

billythebuilder

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2015
Μηνύματα
612
Like
0
Πόντοι
6
Δεν το έκοψα, διότι
ποτέ δεν το...έκανα συνήθεια.

Στο Λύκειο καποιοι συμμαθητές μου
μου έδωσαν να καπνίσω, προσπάθησα να βρώ την
υποτιθέμενη "απόλαυση " ,  αλλά δεν τη βρήκα,
μόνο βήχα μου προκάλεσε.

Αν θέλετε να κόψετε το κάπνισμα,
κάνετε ασκήσεις αναπνοής .
Σύμφωνα με το βιβλίο "βιοενέργεια " του
Ζ.Λαπασαντ, εκδόσεις Κέδρος, ένας μεγάλος
παράγοντας για τη συνήθεια του καπνίσματος,
είναι ότι σε μεγάλο ποσοστό ανθρώπων το κάπνισμα
υποκαθιστά τις ήρεμες αναπνοές .
Όταν νοιώθει δλδ κάποιος άγχος, είτε του κόβεται η ανάσα
είτε αναπνέει γρήγορα και άτακτα, ενώ με το κάπνισμα
ο ρυθμός γίνεται σχετικά κανονικός.Έχουν γίνει πολλές
μελέτες γι'αυτό. Εκτός λοιπόν από την νικοτίνη, το πιπίλισμα
του τσιγάρου, τη συνήθεια των κινήσεαων, την "συντροφιά " του
τσιγάρου, παίζει ρόλο και η αναπνοή .
Αν κάνετε καποιες αναπνευστικές κινήσεις, μειώνεται
η ανάγκη για τσιγάρο.
Το μυαλό πώς ξεκολλάει ρε Λαδάκη,το χέρι που ψάχνει ασυναίσθητα ένα τσιγάρο και τον αναπτήρα......Δεν κόβεται με τίποτα αυτή η μαλακία.
 

ng1964

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.987
Like
0
Πόντοι
16
απλα το λες και δεν το ξανακάνεις!..... ;)
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
23
Πόντοι
66
To ξερω, δεν κοροιδευω τον εαυτο μου λεγοντας οτι εκοψα το καπνισμα, επειδη κανω ηλεκτρονικο τσιγαρο. Ελπιζω απο την αλλαγη της συνηθειας μου να λαμβανω λιγοτερες βλαβερες για τον οργανισμο μου ουσιες.


Αυτο που εχειβρει την απολυτη υγεια με την αλλαγη της συνηθειας μου (και αμεσα μαλιστα) ειναι η τσεπη μου.

Έκλεισα χρόνο (13 μήνες για την ακρίβεια) χωρίς τσιγάρο, μόνο με ηλεκτρονικό. Δεν είναι καθόλου μαλακία, είναι μία καλή μέθοδος να κόψεις το κάπνισμα και να αποφεύγεις ΟΛΕΣ τις μαλακίες που περιέχουν τα τσιγάρα. Έχω μειώσει ήδη τη νικοτίνη στο μισό (9mg από 18mg) και σταδιακά θα το κόψω και αυτό ή θα μηδενίσω τη νικοτίνη. (Ναύαρχε, σου έχω καλή συνταγή για αρωματικά υγρά!). Θα ήθελα να είχα τα αρχίδια που έχετε κάποιοι και το κόψατε μαχαίρι αλλά δεν τα έχω και γι αυτό στράφηκα στο Η/Τ το οποίο το θεωρώ πιο απολαυστικό και μοσχομυρίζει και το σπίτι. Ομοίως, ανανέωσα τον εξοπλισμό και πήγα σε mod.
Και ένα προσωπικό στοιχείο: Ο αδερφός μου έκοψε το κανονικό τσιγάρο και κάνει μόνο ηλεκτρονικό και αυτός αλλά για μικρότερο χρονικό διάστημα (περίπου 8 μήνες). Λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας που έχει, κάνει πολύ συχνά εξετάσεις. Ενώ λοιπόν όταν κάπνιζε η δυνατότητα των πνευμόνων του ήταν στο 58%, μετά από 6 μήνες με το Η/Τ έφτασε στο 63% κι ανεβαίνει.
 

ng1964

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.987
Like
0
Πόντοι
16
Έκλεισα χρόνο (13 μήνες για την ακρίβεια) χωρίς τσιγάρο, μόνο με ηλεκτρονικό. Δεν είναι καθόλου μαλακία, είναι μία καλή μέθοδος να κόψεις το κάπνισμα και να αποφεύγεις ΟΛΕΣ τις μαλακίες που περιέχουν τα τσιγάρα. Έχω μειώσει ήδη τη νικοτίνη στο μισό (9mg από 18mg) και σταδιακά θα το κόψω και αυτό ή θα μηδενίσω τη νικοτίνη. (Ναύαρχε, σου έχω καλή συνταγή για αρωματικά υγρά!). Θα ήθελα να είχα τα αρχίδια που έχετε κάποιοι και το κόψατε μαχαίρι αλλά δεν τα έχω και γι αυτό στράφηκα στο Η/Τ το οποίο το θεωρώ πιο απολαυστικό και μοσχομυρίζει και το σπίτι. Ομοίως, ανανέωσα τον εξοπλισμό και πήγα σε mod.
Και ένα προσωπικό στοιχείο: Ο αδερφός μου έκοψε το κανονικό τσιγάρο και κάνει μόνο ηλεκτρονικό και αυτός αλλά για μικρότερο χρονικό διάστημα (περίπου 8 μήνες). Λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας που έχει, κάνει πολύ συχνά εξετάσεις. Ενώ λοιπόν όταν κάπνιζε η δυνατότητα των πνευμόνων του ήταν στο 58%, μετά από 6 μήνες με το Η/Τ έφτασε στο 63% κι ανεβαίνει.
μπορείτε και χωρις βρε!.....και σου αρεσει να βάζεις ατμους στα πλεμόνια????...........
 

Slavyanka Delicatessen

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2013
Μηνύματα
10.012
Κριτικές
1
Like
9
Πόντοι
166
οποτε θελω καπνιζω κι οποτε θελω το κοβω χωρις καμια απολυτως δυσκολια

ανέκαθεν ετσι

καπνιζα ένα δυο χρονια,το κοβα για 2-3,ξανακαπνιζα ένα τριμηνο,το κοβα ένα χρονο...κτλ ...παντα ετσι πηγαινε

απ τα 23 και μετα το κοψα και μονο κανα μηνα το καλοκαιρι καπνιζα

στα 27 που πηγα στο στρατο ξαναρχισα και καπνιζα μανιωδώς ,μολις απολυθηκα μετα από κανα τριμηνο το κοψα μαχαιρι

ποτε μου δεν καταλαβα που είναι η δυσκολια στο να κοψεις το τσιγαρο

ισως βεβαια να φταιει που είμαι ψυχακιας  :think:
 

ng1964

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.987
Like
0
Πόντοι
16
οποτε θελω καπνιζω κι οποτε θελω το κοβω χωρις καμια απολυτως δυσκολια

ανέκαθεν ετσι

καπνιζα ένα δυο χρονια,το κοβα για 2-3,ξανακαπνιζα ένα τριμηνο,το κοβα ένα χρονο...κτλ ...παντα ετσι πηγαινε

απ τα 23 και μετα το κοψα και μονο κανα μηνα το καλοκαιρι καπνιζα

στα 27 που πηγα στο στρατο ξαναρχισα και καπνιζα μανιωδώς ,μολις απολυθηκα μετα από κανα τριμηνο το κοψα μαχαιρι

ποτε μου δεν καταλαβα που είναι η δυσκολια στο να κοψεις το τσιγαρο

ισως βεβαια να φταιει που είμαι ψυχακιας  :think:
εισαι πολύ κολόφαρδος που μπορείς να το κάνεις ετσι! ;)
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.004
Πόντοι
1.486

ng1964

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.987
Like
0
Πόντοι
16

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
23
Πόντοι
66
Όλος αυτια...Χρησιμοποιώ της NOBACCO το 6αρι-φράουλα/μπανανα-και τη μεντα σε 12mg....

Φράουλα - μπισκότο.
Παίρνω 3 βάσεις της Atmos (αυτές έχει η Nobacco), μία μηδενική και μία εικοσάρα και 2 αρώματα (ένα φράουλα κι ένα μπισκότο). Βγαίνει αρωματική (αλλά όχι ξινή) φράουλα, κόστος υλικών για 200ml, 27,3€..... Δέκα 20άρια μπουκάλια με το κόστος τριών 20αριών περίπου. Επίσης, η βάση κυκλοφορεί με μενθόλη (μέντα) οπότε είσαι κομπλέ. 
 

ng1964

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.987
Like
0
Πόντοι
16
Φράουλα - μπισκότο.
Παίρνω 3 βάσεις της Atmos (αυτές έχει η Nobacco), μία μηδενική και μία εικοσάρα και 2 αρώματα (ένα φράουλα κι ένα μπισκότο). Βγαίνει αρωματική (αλλά όχι ξινή) φράουλα, κόστος υλικών για 200ml, 27,3€..... Δέκα 20άρια μπουκάλια με το κόστος τριών 20αριών περίπου. Επίσης, η βάση κυκλοφορεί με μενθόλη (μέντα) οπότε είσαι κομπλέ. 
βγαίνει και σε γευση αρακα?........ :grin:
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.004
Πόντοι
1.486
Φράουλα - μπισκότο.
Παίρνω 3 βάσεις της Atmos (αυτές έχει η Nobacco), μία μηδενική και μία εικοσάρα και 2 αρώματα (ένα φράουλα κι ένα μπισκότο). Βγαίνει αρωματική (αλλά όχι ξινή) φράουλα, κόστος υλικών για 200ml, 27,3€..... Δέκα 20άρια μπουκάλια με το κόστος τριών 20αριών περίπου. Επίσης, η βάση κυκλοφορεί με μενθόλη (μέντα) οπότε είσαι κομπλέ. 
και πώς μοιραζεις τα μερη στην αναμιξη?Εγω που θελω 12mg πώς θα τα αναμίξω?
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
23
Πόντοι
66

Συνημμένα

  • Admiral.JPG
    Admiral.JPG
    31 KB · Εμφανίσεις: 39

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom