Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 82K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.793
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
βασικά παπαριές, έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα το πιθανότερο είναι να τα τινάξει κάποιος για άλλο λόγο παρά από τις ουσίες...
οπότε καπνίζεις η όχι, junky η αλκολικα η όχι πλέον αρκούν άλλα να σε στείλουν για πλάκα  :priest:
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.793
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
αυτά συζητούσα με ογκολόγο γιατρό τις λάρισας που καπνίζει 4 πακέτα τη μέρα   :grin:

βέβαια στο τέλος πάντως μου λέει για τα μάτια ότι "μπορεί να παίσεις από το ένα μέτρο και να σκοτωθείς και μπορείς να παίσεις και από τον 4ο όροφο και να γλυτώσεις"   :2funny:
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
Φιλε μου, μαλλον δεν διαβασες τι εγραψα η διαβασες αλλα δεν καταλαβες. Δεν ειμαι καν καπνιστης ουτε υπηρξα ποτε. Υπηρξα τυχερος στη ζωη και δεν επεσα θυμα καποιας εξαρτησης. Αντιμετωπιζω τους καπνιστες ως αρρωστους που δεν μπορουν να ξεφυγουν απο την εξαρτηση τους - τουλαχιστο η συντριπτικη πλειοψηφια τους. Σιγουρα ισως καπου εκει εξω θα υπαρχουν καπνιστες που εχουν το σθενος να το κανουν. Ειναι οι "κουκοι" που προανεφερα

Δε μπορώ να πω ότι διαφωνώ με αυτά που λες, απλά είσαι λίγο ακραίος στις απόψεις σου και γιαυτό διαφωνείς με τους άλλους.

Εν μέρη συμφωνώ. Ο καπνιστής είναι ένας ναρκομανής. Και πραγματικά θέλει κιλά αρχίδια για να το κόψεις.

Και ο Βασιλόφρων και ο Γαβριήλ και εγώ, αλλά και άλλοι εδώ μέσα το κόψανε. Σκέψου όμως ότι υπάρχουν περισσότεροι που προσπάθησαν ανεπιτυχώς.

Οπότε δε ξέρω αν ήμαστε οι κούκοι που λες, αλλά πιστεύω πως σίγουρα είμαστε μειοψηφία.

Όπως δε θέλω να βάλω ταφόπλακα πως σε λίγα χρόνια θα το ξαναρχίσω όπως λες. Ελπίζω να παραμείνω μη καπνιστής. Αλλά όντως ισχύει ότι πολλοί μετά από χρόνια το ξανα άρχισαν. Ίσως ήταν άνθρωποι χωρίς πολλές απόπειρες διακοπής καπνίσματος και δε ξέρανε πόσο εύκολα ξανακυλάς.


Πάντως ένα πράγμα θα πω. Οι αντικαπνηστικές οργανώσεις που υπάρχουν έχουν δηλώσει πως απευθύνονται σε μη καπνιστές. Και όχι σε καπνιστές με σκοπό να το κόψουν. Και αυτό γιατί οι ίδιες οι αντικαπνιστικές οργανώσεις θεωρούν τους καπνιστές χαμένη υπόθεση. Αυτό το διάβασα οπότε ίσως να είμαστε οι κούκοι.... ή ίσως απλά μειοψηφία..
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.462
Κριτικές
2
Like
5.734
Πόντοι
2.356
ο καφες δεν χρειαζεται. κανει κακο στην υγεια. ακομα και ο 1 την ημερα. το καλυτερο ειναι να κοπει μαχαιρι και οποιος θελει να πινει ημιαπαχο γαλα η χυμους φρουτων. οποιος δεν μπορει να τον κοψει με τιποτα να προσπαθησει να τον αντικαταστησει με τσαι. εχει τεινη αντι για καφεινη και ειναι χιλιες φορες καλυτερο για την υγεια απο το βρωμοκαφε. εγω προσωπικα πινω 4-5 καφεδες το χρονο μονο οταν ειμαι εντελως αυπνος και δε μπορω να σταθω.

Διαφωνώ. Εντελώς βλακώδης αυτή η λογική. Είπαμε ένα καφέ την ημέρα. Επίσης έχεις λάθος που λες ότι ένας καφές βλάπτει. Δεν βλάπει. Κάθε άλλο. Καλό θα είναι να κρίνει εξ ιδίων πράγματα. Κανένας δεν είπε να πίνεις 2 ή 3 αλλά έναν μονό χ με λίγο (χτυπημένη κουταλιά γλυκού) μπορείς να πιείς ! Μη με τρελαίνεις!
 

Επισκέπτης
πόσα χρόνια καπνίζατε όσοι το κόψατε ?

εγω οταν το εκοψα σαν συστηματικος καπνιστης καπνιζα 10 χρονια απο τα 17 ξεκινησα με μισο πακετο τη μερα μετα απο 2 χρονια καπνιζα πλεον σταθερα εν απακετο τη μερα και εφτασα εναν καπνο 25αρι τη μερα καπου στα δυο πακετα τη μερα
 

ng1964

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.987
Like
0
Πόντοι
16
Δε μπορώ να πω ότι διαφωνώ με αυτά που λες, απλά είσαι λίγο ακραίος στις απόψεις σου και γιαυτό διαφωνείς με τους άλλους.

Εν μέρη συμφωνώ. Ο καπνιστής είναι ένας ναρκομανής. Και πραγματικά θέλει κιλά αρχίδια για να το κόψεις.

Και ο Βασιλόφρων και ο Γαβριήλ και εγώ, αλλά και άλλοι εδώ μέσα το κόψανε. Σκέψου όμως ότι υπάρχουν περισσότεροι που προσπάθησαν ανεπιτυχώς.

Οπότε δε ξέρω αν ήμαστε οι κούκοι που λες, αλλά πιστεύω πως σίγουρα είμαστε μειοψηφία.

Όπως δε θέλω να βάλω ταφόπλακα πως σε λίγα χρόνια θα το ξαναρχίσω όπως λες. Ελπίζω να παραμείνω μη καπνιστής. Αλλά όντως ισχύει ότι πολλοί μετά από χρόνια το ξανα άρχισαν. Ίσως ήταν άνθρωποι χωρίς πολλές απόπειρες διακοπής καπνίσματος και δε ξέρανε πόσο εύκολα ξανακυλάς.


Πάντως ένα πράγμα θα πω. Οι αντικαπνηστικές οργανώσεις που υπάρχουν έχουν δηλώσει πως απευθύνονται σε μη καπνιστές. Και όχι σε καπνιστές με σκοπό να το κόψουν. Και αυτό γιατί οι ίδιες οι αντικαπνιστικές οργανώσεις θεωρούν τους καπνιστές χαμένη υπόθεση. Αυτό το διάβασα οπότε ίσως να είμαστε οι κούκοι.... ή ίσως απλά μειοψηφία..
σκάει ενας πελάτης μου αντικαπνιστης,που μου εβαζε χέρι πολλά χρονια να το κόψω,και μολις το βλέπει οτι το εχω κόψει μου λεε....
καλά έκανες βρε ανθρωπε,αλλωστε μονο οι τριτοκοσμικοί καπνίζουν πιά!... :S....μονο με αυτη την σκέψη στο μυαλό δεν προκειται ποτέ πια να καπνισω......... :cheesy:
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
σκάει ενας πελάτης μου αντικαπνιστης,που μου εβαζε χέρι πολλά χρονια να το κόψω,και μολις το βλέπει οτι το εχω κόψει μου λεε....
καλά έκανες βρε ανθρωπε,αλλωστε μονο οι τριτοκοσμικοί καπνίζουν πιά!... :S....μονο με αυτη την σκέψη στο μυαλό δεν προκειται ποτέ πια να καπνισω......... :cheesy:

Το ίδιο μου είχε πεί και η γιαγιά μου.

Επίσης έχασε ένας φίλος μου τον πατέρα του από το τσιγάρο.



Το σημαντικότερο όμως το διάβασα εδώ. Λέει κάποιος είναι μια συνήθεια δύσκολα που κόβεται... και του απαντάει ένας... ότι δύσκολη συνήθεια να μάθει ένας άνθρωπος να ζεί με μάσκα οξυγόνου. ή δύσκολη συνήθεια είναι ένας καρκινοπαθής να παίρνει τα φαρμακά του και εμείς κολλάμε στη συνήθεια του τσιγάρου???

Αυτό για μένα μου άλλαξε τη σκέψη.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.462
Κριτικές
2
Like
5.734
Πόντοι
2.356
σκάει ενας πελάτης μου αντικαπνιστης,που μου εβαζε χέρι πολλά χρονια να το κόψω,και μολις το βλέπει οτι το εχω κόψει μου λεε....
καλά έκανες βρε ανθρωπε,αλλωστε μονο οι τριτοκοσμικοί καπνίζουν πιά!
... :S....μονο με αυτη την σκέψη στο μυαλό δεν προκειται ποτέ πια να καπνισω......... :cheesy:

Έτσι είναι! Υπάρχουν κάποιες κουβέντες που μας "ξυπνούν" και αλλάζουν την πορεία μας!
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
4 Βήματα για να Σταματήσετε το Κάπνισμα

Αν είστε καπνιστές, το πιο σημαντικό βήμα για να βελτιώσετε την υγεία σας είναι να σταματήσετε το κάπνισμα.


1Ο ΒΗΜΑ: Η ΑΠΟΦΑΣΗ

Γιατί να κόψω το κάπνισμα;
5 βασικοί λόγοι

1.  Το κάπνισμα σκοτώνει

Σύμφωνα με τα δεδομένα:

5.000.000 άνθρωποι σ' όλο τον κόσμο, πεθαίνουν κάθε χρόνο εξαιτίας του            καπνίσματος. Αυτό σημαίνει, ένας θάνατος κάθε 10 δευτερόλεπτα.

·        Στην Ελλάδα κάθε χρόνο 20.000 άτομα πεθαίνουν εξαιτίας του καπνίσματος.


·        Έχει υπολογιστεί ότι κάθε τσιγάρο κόβει 5 λεπτά από τη ζωή του καπνιστή.


2. Ο καπνός είναι τοξικός

Ο καπνός του τσιγάρου περιέχει περίπου 4.000 ουσίες, πολλές από τις οποίες είναι καρκινογόνες. Οι πιο σημαντικές βλαβερές ουσίες του καπνού, είναι:

Μονοξείδιο του άνθρακα. Μειώνει την ικανότητα του αίματος να οξυγονώνει τους ιστούς και προκαλεί υποξαιμία, που ευνοεί τη δημιουργία ενδοθηλιακών βλαβών στα αγγεία, με συνέπεια την πρόκληση αθηρωματοσκλήρυνσης.


Ερεθιστικές ουσίες. Αυξάνουν την παραγωγή βλέννας στους βρόγχους και μειώνουν την αποβολή της. Έτσι εξηγείται ο βήχας των καπνιστών και η αυξημένη συχνότητα λοιμώξεων του αναπνευστικού συστήματος, που μπορεί να καταλήξουν σε χρόνια βρογχίτιδα.

Πίσσα. Στην πίσσα οφείλεται η καρκινογόνος δράση του καπνού και είναι υπεύθυνη κατά 90% για την πρόκληση του καρκίνου των πνευμόνων. Επίσης, η πίσσα εγκαθίσταται στο βλεννογόνο του αναπνευστικού και πεπτικού συστήματος και είναι η αιτία για το 50% των χρόνιων βρογχίτιδων.

Νικοτίνη. Απορροφάται γρήγορα από τη στοματική κοιλότητα και τους πνεύμονες. Ευθύνεται για τις βλάβες που προκαλεί ο καπνός στα αγγεία. Είναι υπεύθυνη για την εξάρτηση από τον καπνό.



Το κάπνισμα προκαλεί σοβαρές παθήσεις

Πολλές παθήσεις σχετίζονται αιτιολογικά με το κάπνισμα.

Στις κυριότερες απ' αυτές περιλαμβάνονται:

·        Ισχαιμική καρδιοπάθεια.

·        Καρκίνος του πνεύμονα (85% στους άντρες και 77% στις γυναίκες).

·        Βλάβη των εγκεφαλικών αγγείων.

·        Αγγειοπάθεια των κάτω άκρων.

·        Καρκίνος του λάρυγγα, του φάρυγγα, του οισοφάγου, της στοματικής κοιλότητας και της ουροδόχου κύστης.

·        Χρόνια βρογχίτιδα, πνευμονικό εμφύσημα, βρογχικό άσθμα.

Το κάπνισμα προκαλεί επίσης:

·        Μείωση της φυσικής άμυνας του οργανισμού.

·        Μείωση της αντοχής και των επιδόσεων.

·        Πρωινό βήχα.

·        Απώλεια της αίσθησης της γεύσης και της όσφρησης.


4. Το κάπνισμα προκαλεί εξάρτηση

Τα 2/3 περίπου των καπνιστών επιθυμούν να σταματήσουν το κάπνισμα. Πολλοί το επιχειρούν, λιγότεροι όμως τα καταφέρνουν. Χρειάζεται αποφασιστικότητα και η κατάλληλη συμβουλευτική υποστήριξη, γιατί ο κύριος λόγος της αποτυχίας οφείλεται στην εξάρτηση κυρίως από τη νικοτίνη.
Ψυχολογική εξάρτηση και συμπεριφορά. Συνδέεται με επαναλαμβανόμενες κινήσεις όπως είναι η αναζήτηση του πακέτου και του αναπτήρα, το άναμμα του τσιγάρου, οι εισπνοές και εκπνοές του καπνού, το σβήσιμο κλπ.

Φαρμακολογική εξάρτηση. Αφορά την εξάρτηση από τη νικοτίνη. Τα χαρακτηριστικά της φαρμακολογικής και ψυχολογικής εξάρτησης από τη νικοτίνη είναι τα ίδια με εκείνα που χαρακτηρίζουν την εξάρτηση από τα παράνομα ναρκωτικά όπως είναι η ηρωίνη και η κοκαΐνη!

5. Το κάπνισμα βλάπτει και τους γύρω σας

Είναι το λεγόμενο παθητικό κάπνισμα. Το παθητικό κάπνισμα, εκτός από τις άμεσες συνέπειες στην υγεία του μη καπνιστή -ερεθισμός των ματιών, του αναπνευστικού συστήματος κ.α- αυξάνει την πιθανότητα εμφάνισης στεφανιαίας νόσου και καρκίνου του πνεύμονα. Τα παιδιά με γονείς καπνιστές, παρουσιάζουν αυξημένο κίνδυνο εμφάνισης βρογχίτιδας και πνευμονίας, καθώς και άλλων παθήσεων του αναπνευστικού συστήματος.
 
5 επιπλέον λόγοι για να το σταματήσετε

α. Αυξάνεται η αυτοεκτίμηση σας.

β. Βελτιώνεται η φυσική σας κατάσταση.
                           
γ. Βελτιώνεται η εμφάνισή σας.

δ. Δεν επηρεάζεται η γονιμότητα και η εγκυμοσύνη.
             
ε. Εξοικονομείτε χρήματα.
 



2Ο ΒΗΜΑ: Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ

Το δεύτερο βήμα, που είναι η προετοιμασία για τη διακοπή του καπνίσματος, είναι το πιο σημαντικό. Η σωστή προετοιμασία οδηγεί στην επιτυχία αφού μειώνει τις πιθανότητες υποτροπής. Στην πλειονότητα, όσοι αποτυγχάνουν να σταματήσουν το κάπνισμα είναι γιατί δεν έχουν προετοιμαστεί σωστά για να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα που δημιουργεί η διακοπή του. Το καλύτερο «ατού» για τη διακοπή του καπνίσματος, είναι ο ίδιος ο καπνιστής. Μόνο αυτός μπορεί να πάρει την απόφαση και να την τηρήσει.


Τι να κάνετε:

·        Βοηθήστε την απόφαση της διακοπής του καπνίσματος να ωριμάσει με το να τη σκέφτεστε συχνά και να ξεκαθαρίζετε τα πραγματικά σας κίνητρα.


·        Μην προσπαθείτε να αλλάξετε πολλές συνήθειες μαζί.


·        Αναλογιστείτε τις παλιές αποτυχημένες σας προσπάθειες και καταγράψτε τους λόγους για τους οποίους αποτύχατε.


3Ο ΒΗΜΑ:  Η ΠΡΑΞΗ

Κόβω το κάπνισμα. Μαχαίρι ή σταδιακά;


Οι περισσότεροι καπνιστές που αποφασίζουν να κόψουν το κάπνισμα το κόβουν «μαχαίρι». Αυτή είναι η πιο δημοφιλής και επιτυχημένη στρατηγική διακοπής του καπνίσματος. Αν παρόλα αυτά πιστεύετε ότι μπορείτε να το ελαττώσετε σταδιακά μέχρι να το κόψετε τελείως, μπορείτε να το δοκιμάσετε θέτοντας μικρούς και εφικτούς στόχους. Το μυστικό της επιτυχίας είναι η θέληση και η αποφασιστικότητα. Σταματήστε το κάπνισμα για εσάς τους ίδιους, αναλογιστείτε και ξεπεράστε όλους εκείνους τους λόγους που σας έστρεψαν αρχικά στο κάπνισμα και σκεφτείτε τα οφέλη από τη διακοπή του.


Ζήστε μια πιο υγιεινή ζωή απαλλαγμένη από εθισμούς. Το αξίζετε.



Πώς να κόψω το κάπνισμα χωρίς να πάρω βάρος;


Συνήθως, λίγοι άνθρωποι παίρνουν βάρος όταν σταματούν το κάπνισμα αλλά και όταν αυτό συμβεί, τα επιπλέον κιλά συνήθως δεν είναι πολλά. Υπάρχουν εύκολοι τρόποι για να ελέγξετε το βάρος σας όταν σταματήσετε το κάπνισμα.


Για παράδειγμα
Αρχίστε να τρώτε υγιεινά. Τρώτε μικρότερες μερίδες, σε μικρότερα πιάτα. Προτιμήστε τα φρούτα και τα λαχανικά, αντί τα γλυκά και τις καραμέλες.

Φυσική άσκηση: Η άσκηση εξασφαλίζει την επιτυχία της προσπάθειάς σας να κόψετε το κάπνισμα. Βοηθά να χαλαρώσετε και να μην το σκέφτεστε.


4Ο ΒΗΜΑ: Η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ


Αντιστέκομαι στον πειρασμό να καπνίσω.


·        Σχεδιάστε από πριν πως θα αντιδράσετε σε δύσκολες κοινωνικές καταστάσεις.


·        Μάθετε να χαλαρώνετε και να αντιμετωπίζετε καλύτερα το άγχος σας.


·        Κάντε πράγματα που σας ευχαριστούν.
 

καρδιναλιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2013
Μηνύματα
1.235
Κριτικές
9
Like
3.977
Πόντοι
736
4 Βήματα για να Σταματήσετε το Κάπνισμα

Αν είστε καπνιστές, το πιο σημαντικό βήμα για να βελτιώσετε την υγεία σας είναι να σταματήσετε το κάπνισμα.


1Ο ΒΗΜΑ: Η ΑΠΟΦΑΣΗ

Γιατί να κόψω το κάπνισμα;
5 βασικοί λόγοι

1.   Το κάπνισμα σκοτώνει

Σύμφωνα με τα δεδομένα:

5.000.000 άνθρωποι σ' όλο τον κόσμο, πεθαίνουν κάθε χρόνο εξαιτίας του            καπνίσματος. Αυτό σημαίνει, ένας θάνατος κάθε 10 δευτερόλεπτα.

·         Στην Ελλάδα κάθε χρόνο 20.000 άτομα πεθαίνουν εξαιτίας του καπνίσματος.


·         Έχει υπολογιστεί ότι κάθε τσιγάρο κόβει 5 λεπτά από τη ζωή του καπνιστή.


2. Ο καπνός είναι τοξικός

Ο καπνός του τσιγάρου περιέχει περίπου 4.000 ουσίες, πολλές από τις οποίες είναι καρκινογόνες. Οι πιο σημαντικές βλαβερές ουσίες του καπνού, είναι:

Μονοξείδιο του άνθρακα. Μειώνει την ικανότητα του αίματος να οξυγονώνει τους ιστούς και προκαλεί υποξαιμία, που ευνοεί τη δημιουργία ενδοθηλιακών βλαβών στα αγγεία, με συνέπεια την πρόκληση αθηρωματοσκλήρυνσης.


Ερεθιστικές ουσίες. Αυξάνουν την παραγωγή βλέννας στους βρόγχους και μειώνουν την αποβολή της. Έτσι εξηγείται ο βήχας των καπνιστών και η αυξημένη συχνότητα λοιμώξεων του αναπνευστικού συστήματος, που μπορεί να καταλήξουν σε χρόνια βρογχίτιδα.

Πίσσα. Στην πίσσα οφείλεται η καρκινογόνος δράση του καπνού και είναι υπεύθυνη κατά 90% για την πρόκληση του καρκίνου των πνευμόνων. Επίσης, η πίσσα εγκαθίσταται στο βλεννογόνο του αναπνευστικού και πεπτικού συστήματος και είναι η αιτία για το 50% των χρόνιων βρογχίτιδων.

Νικοτίνη. Απορροφάται γρήγορα από τη στοματική κοιλότητα και τους πνεύμονες. Ευθύνεται για τις βλάβες που προκαλεί ο καπνός στα αγγεία. Είναι υπεύθυνη για την εξάρτηση από τον καπνό.



Το κάπνισμα προκαλεί σοβαρές παθήσεις

Πολλές παθήσεις σχετίζονται αιτιολογικά με το κάπνισμα.

Στις κυριότερες απ' αυτές περιλαμβάνονται:

·         Ισχαιμική καρδιοπάθεια.

·         Καρκίνος του πνεύμονα (85% στους άντρες και 77% στις γυναίκες).

·         Βλάβη των εγκεφαλικών αγγείων.

·         Αγγειοπάθεια των κάτω άκρων.

·         Καρκίνος του λάρυγγα, του φάρυγγα, του οισοφάγου, της στοματικής κοιλότητας και της ουροδόχου κύστης.

·         Χρόνια βρογχίτιδα, πνευμονικό εμφύσημα, βρογχικό άσθμα.

Το κάπνισμα προκαλεί επίσης:

·         Μείωση της φυσικής άμυνας του οργανισμού.

·         Μείωση της αντοχής και των επιδόσεων.

·         Πρωινό βήχα.

·         Απώλεια της αίσθησης της γεύσης και της όσφρησης.


4. Το κάπνισμα προκαλεί εξάρτηση

Τα 2/3 περίπου των καπνιστών επιθυμούν να σταματήσουν το κάπνισμα. Πολλοί το επιχειρούν, λιγότεροι όμως τα καταφέρνουν. Χρειάζεται αποφασιστικότητα και η κατάλληλη συμβουλευτική υποστήριξη, γιατί ο κύριος λόγος της αποτυχίας οφείλεται στην εξάρτηση κυρίως από τη νικοτίνη.
Ψυχολογική εξάρτηση και συμπεριφορά. Συνδέεται με επαναλαμβανόμενες κινήσεις όπως είναι η αναζήτηση του πακέτου και του αναπτήρα, το άναμμα του τσιγάρου, οι εισπνοές και εκπνοές του καπνού, το σβήσιμο κλπ.

Φαρμακολογική εξάρτηση. Αφορά την εξάρτηση από τη νικοτίνη. Τα χαρακτηριστικά της φαρμακολογικής και ψυχολογικής εξάρτησης από τη νικοτίνη είναι τα ίδια με εκείνα που χαρακτηρίζουν την εξάρτηση από τα παράνομα ναρκωτικά όπως είναι η ηρωίνη και η κοκαΐνη!

5. Το κάπνισμα βλάπτει και τους γύρω σας

Είναι το λεγόμενο παθητικό κάπνισμα. Το παθητικό κάπνισμα, εκτός από τις άμεσες συνέπειες στην υγεία του μη καπνιστή -ερεθισμός των ματιών, του αναπνευστικού συστήματος κ.α- αυξάνει την πιθανότητα εμφάνισης στεφανιαίας νόσου και καρκίνου του πνεύμονα. Τα παιδιά με γονείς καπνιστές, παρουσιάζουν αυξημένο κίνδυνο εμφάνισης βρογχίτιδας και πνευμονίας, καθώς και άλλων παθήσεων του αναπνευστικού συστήματος.
 
5 επιπλέον λόγοι για να το σταματήσετε

α. Αυξάνεται η αυτοεκτίμηση σας.

β. Βελτιώνεται η φυσική σας κατάσταση.
                             
γ. Βελτιώνεται η εμφάνισή σας.

δ. Δεν επηρεάζεται η γονιμότητα και η εγκυμοσύνη.
             
ε. Εξοικονομείτε χρήματα.
 



2Ο ΒΗΜΑ: Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ

Το δεύτερο βήμα, που είναι η προετοιμασία για τη διακοπή του καπνίσματος, είναι το πιο σημαντικό. Η σωστή προετοιμασία οδηγεί στην επιτυχία αφού μειώνει τις πιθανότητες υποτροπής. Στην πλειονότητα, όσοι αποτυγχάνουν να σταματήσουν το κάπνισμα είναι γιατί δεν έχουν προετοιμαστεί σωστά για να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα που δημιουργεί η διακοπή του. Το καλύτερο «ατού» για τη διακοπή του καπνίσματος, είναι ο ίδιος ο καπνιστής. Μόνο αυτός μπορεί να πάρει την απόφαση και να την τηρήσει.


Τι να κάνετε:

·         Βοηθήστε την απόφαση της διακοπής του καπνίσματος να ωριμάσει με το να τη σκέφτεστε συχνά και να ξεκαθαρίζετε τα πραγματικά σας κίνητρα.


·         Μην προσπαθείτε να αλλάξετε πολλές συνήθειες μαζί.


·         Αναλογιστείτε τις παλιές αποτυχημένες σας προσπάθειες και καταγράψτε τους λόγους για τους οποίους αποτύχατε.


3Ο ΒΗΜΑ:   Η ΠΡΑΞΗ

Κόβω το κάπνισμα. Μαχαίρι ή σταδιακά;


Οι περισσότεροι καπνιστές που αποφασίζουν να κόψουν το κάπνισμα το κόβουν «μαχαίρι». Αυτή είναι η πιο δημοφιλής και επιτυχημένη στρατηγική διακοπής του καπνίσματος. Αν παρόλα αυτά πιστεύετε ότι μπορείτε να το ελαττώσετε σταδιακά μέχρι να το κόψετε τελείως, μπορείτε να το δοκιμάσετε θέτοντας μικρούς και εφικτούς στόχους. Το μυστικό της επιτυχίας είναι η θέληση και η αποφασιστικότητα. Σταματήστε το κάπνισμα για εσάς τους ίδιους, αναλογιστείτε και ξεπεράστε όλους εκείνους τους λόγους που σας έστρεψαν αρχικά στο κάπνισμα και σκεφτείτε τα οφέλη από τη διακοπή του.


Ζήστε μια πιο υγιεινή ζωή απαλλαγμένη από εθισμούς. Το αξίζετε.



Πώς να κόψω το κάπνισμα χωρίς να πάρω βάρος;


Συνήθως, λίγοι άνθρωποι παίρνουν βάρος όταν σταματούν το κάπνισμα αλλά και όταν αυτό συμβεί, τα επιπλέον κιλά συνήθως δεν είναι πολλά. Υπάρχουν εύκολοι τρόποι για να ελέγξετε το βάρος σας όταν σταματήσετε το κάπνισμα.


Για παράδειγμα
Αρχίστε να τρώτε υγιεινά. Τρώτε μικρότερες μερίδες, σε μικρότερα πιάτα. Προτιμήστε τα φρούτα και τα λαχανικά, αντί τα γλυκά και τις καραμέλες.

Φυσική άσκηση: Η άσκηση εξασφαλίζει την επιτυχία της προσπάθειάς σας να κόψετε το κάπνισμα. Βοηθά να χαλαρώσετε και να μην το σκέφτεστε.


4Ο ΒΗΜΑ: Η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ


Αντιστέκομαι στον πειρασμό να καπνίσω.


·         Σχεδιάστε από πριν πως θα αντιδράσετε σε δύσκολες κοινωνικές καταστάσεις.


·         Μάθετε να χαλαρώνετε και να αντιμετωπίζετε καλύτερα το άγχος σας.


·         Κάντε πράγματα που σας ευχαριστούν.
Πολυ καλή ανάλυση του συναγωνιστή, συνοψίζοντας όμως θα πρότεινα 2-3 βασικά πράγματα:
1.Μην κόψετε ΚΑΜΜΙΑ άλλη συνήθεια σας, το τσιγάρο κόβετε δεν αλλάζετε ζωή.
2.Το τσιγάρο ΜΟΝΟ μαχαίρι κόβεται, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα με αμφίβολη επιτυχία
3.Ο πρώην καπνιστής είναι πάντα καπνιστής,απλά αναβάλετε κάθε φορά ξανά και ξανάτο επόμενο άναμμα.
4.Υπάρχει όμορφη ζωή και χωρίς τσιγάρο.
5.Οι απολαύσεις είναι εξίσου ηδονιστικές και χωρίς αυτό το διάολο.
Από έναν πρώην(;) καπνιστή 3 πακέτων ημερησίως ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!
 

xxxnikos69

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2009
Μηνύματα
211
Like
30
Πόντοι
1
Εγω συναγωνιστές κάθε φορα που ήθελα να καοπνίσω εντονα πηγαινα για καταθεση...μου στοίχισε κάτι παραπάνω αλλά δούλεψε
 

Επισκέπτης
Πολυ καλή ανάλυση του συναγωνιστή, συνοψίζοντας όμως θα πρότεινα 2-3 βασικά πράγματα:
1.Μην κόψετε ΚΑΜΜΙΑ άλλη συνήθεια σας, το τσιγάρο κόβετε δεν αλλάζετε ζωή.
2.Το τσιγάρο ΜΟΝΟ μαχαίρι κόβεται, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα με αμφίβολη επιτυχία
3.Ο πρώην καπνιστής είναι πάντα καπνιστής,απλά αναβάλετε κάθε φορά ξανά και ξανάτο επόμενο άναμμα.
4.Υπάρχει όμορφη ζωή και χωρίς τσιγάρο.
5.Οι απολαύσεις είναι εξίσου ηδονιστικές και χωρίς αυτό το διάολο.
Από έναν πρώην(;) καπνιστή 3 πακέτων ημερησίως ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

πολλυ σωστος και γω πρωην καπνιστης 2 με 3 πακετων την ημερα το εκοψα μαχαιρι και ησυχασα
 

olgampi

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2011
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
υπαρχει στην κομοτηνη μια ειδική σε αό η αδερφη μου το εκοψε
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
Τώρα που κλείσανε και οι τράπεζες και τα πράγματα στενέψανε, κάτι μου λέει πως όλο και περισσότεροι θα κάνουν απόπειρες διακοπής καπνίσματος. Όποιος ενδιαφέρεται βέβαια καλό θα ήταν να διαβάσει το θρέντ από την αρχή. Γράφω μέσα την κάθε μέρα μου χωρίς τσιγάρο πως είναι. και πλάκα πλάκα τώρα έχουν περάσει .... (μισό να υπολογίσω γιατί δεν τα μετράω) πλησιάζουμε τους 8 μήνες χωρίς τσιγάρο !  :grin:
 

Επισκέπτης
Εγω κοντευω 10 μηνες που δεν εχω αγορασει πακετο κι ουτε προκειται να το κανω φυσικα. Εχω γραψει σε προηγουμενες σελιδες την ιστορια και τις εμπειριες μου. Τωρα με την επερχομενη πεινα, καλα εισαι ουτε για καφε δε θα βγαινω (αρα θα γλυτωνω και τα πουρα των 170 δραχμων που φουμαρω για τη φαση).
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.448
Κριτικές
61
Like
42.624
Πόντοι
22.785
Οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι οι άνδρες που έκοψαν πλήρως το κάπνισμα είχαν μεγαλύτερης διάρκειας, πιο «ισχυρή» στύση και έφτασαν στη μέγιστη διέγερση πέντε φορές πιο γρήγορα από ό,τι οι άνδρες που ήταν καπνιστές.

Στην έρευνα μελέτη συμμετείχαν 65 σεξουαλικά ενεργοί άνδρες καπνιστές που ήθελαν να σταματήσουν το κάπνισμα και ήταν πρόθυμοι να έχουν στύση σε εργαστηριακές συνθήκες, προκειμένου να μπορεί να μετρηθεί από τους επιστήμονες.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.004
Πόντοι
1.486
Οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι οι άνδρες που έκοψαν πλήρως το κάπνισμα είχαν μεγαλύτερης διάρκειας, πιο «ισχυρή» στύση και έφτασαν στη μέγιστη διέγερση πέντε φορές πιο γρήγορα από ό,τι οι άνδρες που ήταν καπνιστές.

Στην έρευνα μελέτη συμμετείχαν 65 σεξουαλικά ενεργοί άνδρες καπνιστές που ήθελαν να σταματήσουν το κάπνισμα και ήταν πρόθυμοι να έχουν στύση σε εργαστηριακές συνθήκες, προκειμένου να μπορεί να μετρηθεί από τους επιστήμονες.
Δεν εχεις αναγκη εσυ!!!!
Την καλημερα μου ΦΙΛΕ!!!!
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

Hell520

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
83
Like
2
Πόντοι
0
Toν Οκτωβρη αγορασα ηλεκτρονικο τσιγαρο.
Το Νοεμβρη αναβαθμισα το ηλεκτρονικο τσιγαρο.
Απο τον Οκτωβρη εχω να βαλω κανονικο τσιγαρο στο στομα μου.

Καπνιζα 2 Μπακετα Prince σκληρο τη μερα. Εκτοτε, μονο υγρα και αντιστασεις.

Ευελπιστω στο μελλον να μειωσω τη νικοτινη και σε βαθος χρονου να διακοψω κ αυτο ωστε να απαλαχθω μια και καλη
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom