Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 82K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
Παραμένω μη καπνιστής 5,5 μήνες τώρα και γουστάρω φούλ !!!!

Πραγματικά προτείνω σε όποιον το σκέπτεπε να γράφει εδώ μέσα τις μέρες που περνάνε και να μιλάει το πως είναι κλπ κλπ.. Εμένα με βοήθησε μπορώ να πώ. Τις πρώτες δύσκολες μέρες που έγραφα το πως αισθάνομαι ήθελα να τα καταφέρω για το γράψω την επόμενη μέρα εδώ.
 

JOULIANI

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.520
Κριτικές
7
Like
90
Πόντοι
16
Μπραβο Man :)

Εχω διαβασει μεχρι στιγμης την ολη προσπαθεια σου .....το επομενο διαστημα θελω και εγω να το πεταξω το ρημαδι ......

 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
23
Πόντοι
66
Μπράβο ρε μαν!

Σ' ένα μήνα και κάτι κλείνω χρόνο χωρίς τσιγάρο και δεν μου λείπει τίποτα απολύτως, απλά μετανιώνω τα χρόνια που κάπνιζα. Άλλαξα κι εξοπλισμό ως δωράκι επιβράβευσης και προχωράμε!  :rockon: :rockon:
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
599
Πόντοι
246
να ρωτησω κατι οσους το εχετε πετυχει να το κοψετε το ρημαδι;
το καλυτερο συστημα ειναι το λαου λαου δηλαδη καθε μια δυο μερες να κανεις κι ενα τσιγαρο λιγοτερο μεχρι να το κοψεις σταδιακα η να κανεις ηλεκτρονικο τσιγαρο περιοριζοντας σταδιακα την περιεκτικοτητα της νικοτινης στο υγρο
ή καλυτερα ειναι το συστημα sudden death δηλαδη μια μερα να τσαλακωσεις το πακετο και να το πεταξεις στα σκουπιδια και τελος;
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
23
Πόντοι
66
να ρωτησω κατι οσους το εχετε πετυχει να το κοψετε το ρημαδι;
το καλυτερο συστημα ειναι το λαου λαου δηλαδη καθε μια δυο μερες να κανεις κι ενα τσιγαρο λιγοτερο μεχρι να το κοψεις σταδιακα η να κανεις ηλεκτρονικο τσιγαρο περιοριζοντας σταδιακα την περιεκτικοτητα της νικοτινης στο υγρο
ή καλυτερα ειναι το συστημα sudden death δηλαδη μια μερα να τσαλακωσεις το πακετο και να το πεταξεις στα σκουπιδια και τελος;

Η καλύτερη αλλά η πιο δύσκολη μέθοδος είναι το "μαχαίρι", όπως ο Hitman. Εγώ δεν μπορώ όμως, δεν θα μπορούσα να το κάνω. Επίσης, αυτό που λες με το 1 τσιγάρο λιγότερο και μετά άλλο 1 κτλ, σ' εμένα δεν δούλεψε όπως δεν δούλεψαν και τα αυτοκόλλητα τσιρότα και τα πιπάκια της Νικορέτ.
 

Επισκέπτης
Θα στα πάρω με τη σειρά που τα έγραψες..
δε σε ενοχλεί :
1) Όταν βρωμάει το σπίτι σου τσιγαρίλα? ή η μπόχα του στόματος σε συνδιασμό καφές τσιγάρο, ή η όταν είσαι σε ένα μαγαζί και πραγματικά δεν έχει εξαερισμό?
2) Το να μην μπορείς να κάτσεις κάπου να χαλαρώσεις αν δεν έχεις τσιγάρα?
3)Όσο για τον καφέ... πίνεται μια χαρά και έτσι. Μετά από καιρό δε θυμάμαι ότι κάπνιζα. Ξεχνιούνται οι εικόνες.
5) Δεν είναι χαζό να βλέπεις ανθρώπους να βάζουν κάτι στο στόμα τους και να βγάζουν καπνό? Σα τσίρκο είναι.
6) όσο για το πακέτο και τον αναπτήρα, δε σε ενοχλεί να δίνεις κάθε μέρα 4 ευρώ και να ψάχνεις σαν παλαβός αναπτήρα αν δεν έχεις πάνω σου?
7) Δεν είναι στιγμές που έχεις καπνίσει πολύ και λες ότι αηδίασες με τον εαυτό σου με τόσο τσιγάρο? Ότι μπούκωσες και φτάνει? Όλοι το έχουμε πεί..

σαν πρωην καπνιστης συμφωνω σε ολα 2 χρονια ακαπνος εκτος απο το 3 εγω μεχρι και σημερα 2 χρονια δεν εχω πιει καφε
 

coyote80

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
664
Κριτικές
2
Like
863
Πόντοι
86
Εγω το Σαββατο κλεινω εναν μηνα.Το εκοψα μια κι εξω.Ουτε ηλεκτρονικο ουτε τιποτα.Και οντως βλεπω ηδη διαφορα στα δοντια στην γευση κτλ.Επισης μου εχει λειψει λιγοτερο απο οσο θα περιμενα.Εχω πιει και καφεδες αλλα και ποτο χωρις τσιγαρο και την παλεψα μια χαρα.Πιστευω θα το κρατησω.
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
Μπράβο ρε μαν!

Σ' ένα μήνα και κάτι κλείνω χρόνο χωρίς τσιγάρο και δεν μου λείπει τίποτα απολύτως, απλά μετανιώνω τα χρόνια που κάπνιζα. Άλλαξα κι εξοπλισμό ως δωράκι επιβράβευσης και προχωράμε!  :rockon: :rockon:

Μπράβο ρε παίκτη Μπράβο !!!!

Δε θέλω να πω καλή συνέχεια πια, γιατί πιστέυω ότι το πήραμε το μάθημά μας και απο αποτυχημένες προσπάθειες και πια μας έγινε τρόπος ζωής.
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
σαν πρωην καπνιστης συμφωνω σε ολα 2 χρονια ακαπνος εκτος απο το 3 εγω μεχρι και σημερα 2 χρονια δεν εχω πιει καφε

Στην αρχή και για κανα 2μηνο ούτε εγώ μπορούσα να πιω καφέ. Μου φαινόταν άσχημη γεύση.

Όπου επειδή είχα ρίξει κάτι ξενύχτια και μεθύσια και την επόμενη δούλευα, για να μην είμαι κουδούνι πήρα το πρωί έναν ελληνικό.

Μετά από έναν μήνα με τον ελληνικό τώρα πίνω καφέδες άνετα.

όλα τα είδη.

Πάντως ο ελληνικός έχει τρελλή γεύση.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.462
Κριτικές
2
Like
5.734
Πόντοι
2.356
σαν πρωην καπνιστης συμφωνω σε ολα 2 χρονια ακαπνος εκτος απο το 3 εγω μεχρι και σημερα 2 χρονια δεν εχω πιει καφε


Ο καφές χρειάζεται, ένας την ημέρα. Όχι 3 ή 5 και φυσικά όχι νεσ παρά μόνο φίλτρου ή ελληνικός.
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.793
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
πόσα χρόνια καπνίζατε όσοι το κόψατε ?
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
599
Πόντοι
246
Ο καφές χρειάζεται, ένας την ημέρα. Όχι 3 ή 5 και φυσικά όχι νεσ παρά μόνο φίλτρου ή ελληνικός.
ο καφες δεν χρειαζεται. κανει κακο στην υγεια. ακομα και ο 1 την ημερα. το καλυτερο ειναι να κοπει μαχαιρι και οποιος θελει να πινει ημιαπαχο γαλα η χυμους φρουτων. οποιος δεν μπορει να τον κοψει με τιποτα να προσπαθησει να τον αντικαταστησει με τσαι. εχει τεινη αντι για καφεινη και ειναι χιλιες φορες καλυτερο για την υγεια απο το βρωμοκαφε. εγω προσωπικα πινω 4-5 καφεδες το χρονο μονο οταν ειμαι εντελως αυπνος και δε μπορω να σταθω.
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
να ρωτησω κατι οσους το εχετε πετυχει να το κοψετε το ρημαδι;
το καλυτερο συστημα ειναι το λαου λαου δηλαδη καθε μια δυο μερες να κανεις κι ενα τσιγαρο λιγοτερο μεχρι να το κοψεις σταδιακα η να κανεις ηλεκτρονικο τσιγαρο περιοριζοντας σταδιακα την περιεκτικοτητα της νικοτινης στο υγρο
ή καλυτερα ειναι το συστημα sudden death δηλαδη μια μερα να τσαλακωσεις το πακετο και να το πεταξεις στα σκουπιδια και τελος;


Κοίτα να δείς τα δοκίμασα όλα !!! διάβασε τις εμπειρίες μου.

1) Λάου λάου : Είναι κάτι που τις πρώτες μέρες θα το τηρήσεις. Με την πρώτη δυσκολία ή την πρώτη στενοχώρια,νεύρα, ή τρελό κέφι θα πείς "δε γαμιέται" το έχω ανάγκη. Εκεί τα γάμησες όλα πάλι. Και πίστεψέ με θα γίνει !


2)Τσίκλες Νικορέτ : Έχουν μια άσχημη γεύση μια ξινίλα. Τώρα το αν σου δίνει δόσεις νικοτίνης δε ξέρω, αλλά εμένα μου έλειπε παρόλο που μάσαγα τις τσίκλες. Μη νομίζεις το τσιγάρο πέρα από την νικοτίνη σου λείπει γιατί έχει γίνει και εθισμός και όλη η κίνηση. Οπότε αποτυχία και εκεί.

3) Είχα δοκιμάσει να το κόψω σταδιακά κάνοντας διαλειματάκια. Δεν έκανα ούτε ένα τσιγάρο και κάπνιζα μόνο τα ΣΚ. Δε γίνεται. Μια μέρα θα κάνεις το μπαμ και θα πάρεις πακέτο και μέσα στην εβδομάδα. Εγγύηση !

4) Είχα δοκιμάσει να κάνω 2-3 τσιγαράκια το βραδάκι που γύριζα σπίτι. Χαλάρωνα και κάπνιζα. Είχα φτάσει σε πολύ καλό σημείο και να μη μου λείπει μέσα στη μέρα το τσιγάρο. και αυτό γιατί είχα χαρεί που νόμιζα ότι γλύτωσα. Μετά από λίγες μέρες όλη την ημέρα σκεφτόμουν πότε θα πάω το βράδυ σπίτι να καπνίσω. Αποτυχία και εκεί.

5) Δοκίμασα ηλεκτρονικό. χωρίς νικοτίνη όμως. Με βοήθησε πολύ και είχα κλείσει 1 μήνα χωρίς τσιγάρο. Έφτασα σε σημείο πια, αφού δεν είχε νικοτίνη μέσα να μην το χρειάζομαι πια και το άφησα. Απλά ήταν η δεύτερη σοβαρή μου απόπειρα τότε, και πάνω που είπα μέσα μου ότι το ελέγχω και ότι δεν καπνίζω..... έκανα ένα τσιγάρο μια μέρα τράκα. Μετά από λίγες μέρες άλλο ένα τράκα...  και μετά έπιασα τον εαυτό μου να θέλω να βγώ με αυτόν τον φίλο μου που καπνίζει μόνο και μόνο για να κάνω τράκα έστω ένα τσιγάρο !!! Αποτυχία και εκεί..


6) Μαχαίρι !  Για μένα η καλύτερη μέθοδος. Παρόλο που είναι και η πιο δύσκολη γιατί δεν έχεις υποκατάστατα, θα την ονομάσω και την πιο αποτελεσματική. Και λέω αποτελεσματική γιατί μπαίνεις σε ένα τρυπάκι αποτοξίνωσης. Νιώθεις σαν το πρεζάκι που περιμένει να αντέξει 7 μέρες μέχρι να αδειάσει από τη νικοτίνη. Πιέζεσαι δυσκολεύεσαι αλλά μετά την τρίτη μέρα ....κάθε μέρα γίνεται και πιο εύκολη. Και πίστεψέ με σε αυτό !

Αν διαβάσεις και υλικό, ή δείς το βιντεάκι του Alen Car, θα είναι πιο εύκολο ακόμα. Εγώ ήξερα τα συμπτώματα που θα αντιμετωπίσω, αφού τις πρώτες μέρες καμιά φορά όταν με έπιανε αυτή η ενόχληση που ήθελα τσιγάρο, καμιά φορά γέλαγα και έλεγα "ρε γαμημένο άντε να περάσουν λίγες μέρες ακόμα να μη με ενοχλείς" . Και έτσι και έγινε.

Η τελευταία μου απόπειρα που είχα αντέξει 2 μήνες σερί χωρίς τσιγάρο ήταν και η πιο "πετυχημένη". Και αυτή είχε γίνει με τη μέθοδο μαχαίρι ! Ο λόγος που το άρχισα ήταν γιατί είχα τρελλά νεύρα μια μέρα και μου βγήκε σαν αντίδραση.

Σε αυτή μου την προσπάθεια είμαι τώρα πόσους μήνες και τίποτα.. Ούτε τζούρα ούτε τίποτα. Ούτε να το κρατήσω δε θέλω ! Και συγκεκριμένα σε αυτή την φάση της ζωής μου πέρασα πολλές δυσκολίες. Θα ήταν εύκολο το να λυγίσω ή το να το ρίξω εκεί. Όμως δικαιολογίες υπάρχουν παντού.... Κάποια στιγμή πρέπει να κάνεις αυτό που πρέπει.



Η συμβουλή μου αν μου το επιτρέπεις... είναι μαλακία να κρατάς κάτι στο στόμα σου, και να βγάζεις καπνούς λες και είσαι τσίρκο. Το έκανα χρόνια και τώρα το βλέπω σαν μαλακία. Εγώ το είδα λιγάκι αθλητικά, εγωιστικά ότι και καλά δε μπορώ να κάτσω να χαρώ κάτι χωρίς να θέλω να βγάζω καπνούς??? ή χωρίς να εξαρτιέμαι από κάτι? Μάλιστα για ένα μεγάλο διάστημα το έριξα στο κομπολόι. Πίστεψέ με έιχα φτάσει στο σημείο αν είχα ξεχάσει το κομπολόι μου τρελλενόμουν σαν τον καπνιστή χωρίς τσιγάρο.

Βρες ένα πάθος και ρίξτο εκεί. Αθλητισμός, κομπολόι είναι καλά. Να προσέξεις το ποτό όμως και το φαγητό. Εγώ ξέφυγα λίγο αλλά τώρα οκ όλα.

Για μένα πήγαινέ το Μαχαίρι λοιπόν. Ούτε τζούρα ! Είναι αλλιώς να λες δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα μου από την τάδε ημερομηνία πχ. Και είναι αλλιώς να λες ε καπνίζω που και που.  Και αν θέλεις γράφε όποτε το αισθάνεσαι εδώ πως είναι η κάθε μέρα σου. Εμένα με βοήθησε που το έγραφα. Και ιδιαίτερα τα λόγια κάποιων ήταν πολύ δυνατά στο μυαλό μου και τους ευχαριστώ.

Κάνε την προσπάθειά σου αν το θέλεις πραγματικά...   μη μένεις σε δικαιολογίες του στυλ από Δευτέρα..    Κάποιος που θέλει να μη καπνίζει το κάνει και από σήμερα...
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
πόσα χρόνια καπνίζατε όσοι το κόψατε ?

Εγώ μια 17ετία όσο το υπολογίζω.

Και ήμουν πάντα συστηματικός καπνιστής καθημερινός στο ένα πακέτο.

Δεν ήμουν από τους σκληροπυρινικούς που κάνουν πακέτα, αλλά αν πήγαινα κάπου και δεν είχα τσιγάρα με έπιανε πανικός. Μέχρι και ποδαράτο πήγαινα μέχρι να βρώ !
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.793
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
Εγώ μια 17ετία όσο το υπολογίζω.

Και ήμουν πάντα συστηματικός καπνιστής καθημερινός στο ένα πακέτο.

Δεν ήμουν από τους σκληροπυρινικούς που κάνουν πακέτα, αλλά αν πήγαινα κάπου και δεν είχα τσιγάρα με έπιανε πανικός. Μέχρι και ποδαράτο πήγαινα μέχρι να βρώ !

γαμώτο θέλω και γω να το κόψω αλλά δεν..
όταν είμαι νορμάλ το ελέγχω απόλυτα και δεν έχω πρόβλημα χωρίς τσιγάρο, αλλά αν γίνει κάτι και τσατιστώ δεν με νοιάζει τίποτα και το ξεκινάω χωρίς καλά καλά να το καταλάβω  :headbang:
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.793
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
αυτό είναι σαν το ηλεκτρονικό έτσι
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
να ρωτησω κατι οσους το εχετε πετυχει να το κοψετε το ρημαδι;
το καλυτερο συστημα ειναι το λαου λαου δηλαδη καθε μια δυο μερες να κανεις κι ενα τσιγαρο λιγοτερο μεχρι να το κοψεις σταδιακα η να κανεις ηλεκτρονικο τσιγαρο περιοριζοντας σταδιακα την περιεκτικοτητα της νικοτινης στο υγρο
ή καλυτερα ειναι το συστημα sudden death δηλαδη μια μερα να τσαλακωσεις το πακετο και να το πεταξεις στα σκουπιδια και τελος;
τυπε, εγω το εχω κοψει 11 μηνες με ενα δικο μου τροπο που ηταν συνθεση πολλων μεθοδων που ειχα διαβασει:

1. πρωτα αντικατεστησα το κανονικο με ηλεκτρονικο τσιγαρο αυστηρα , εβαλα τον εαυτο μου σε διαδικασια να παιρνει οση νικοτινη χρειαζεται μονο με ατμισμα που εχει πολλα πλεονεκτηματα. Οταν κανεις ηλεκτρονικο τσιγαρο επειδη δεν εισπνεεις τα προϊοντα καυσης του κανονικου, σε 2-3 βδομαδες αρχιζεις και αναπνεεις λιγο καλυτερα, κοιμασαι καλυτερα κ.λ.π. Επιπλεον κρατωντας αυστηρα την αποφαση για ηλεκτρονικο τσιγαρο, επαψα να τρεχω 3 το βραδυ στους δρομους για να βρω περιπτερο, απλα περιμενα να φορτισει η μπαταρια του ηλεκτρονικου με αποτελεσμα τη μειωση των εξαρσεων αγχους

2. το πακετο με τα κανονικα τσιγαρα που μου ειχε απομεινει δεν το πεταξα, το ειχα πανω μου! Ειναι σημαντικο να γνωριζεις πως εχεις τσιγαρα και να μη σε πιανει αγχος αλλα να αναβαλεις συνεχεια το καπνισμα τους επειδη το αποφασισες εσυ και οχι η έλλειψη τους!!! Αυτο ειναι το πιο σημαντικο βημα το οποιο δεν κανουν ολοι με αποτελεσμα να υποκυπτουν στη τζιβανα και να τρεχουν να αγοραζουν τσιγαρα για να κανουν και καλα ενα.

3. Απο τη στιγμη που ξεκινας το ηλεκτρονικο με τον τροπο που σου ειπα, βαζεις μια ημερομηνια σημαδιακη (γενεθλια, επετειος, κλπ) που θα τι κοψεις και αυτο χωρις να το πεταξεις!! Πρεπει παλι μεσα στο μυαλο σου να επεξεργαζεσαι την ιδεα πως υπαρχει τσιγαρο στο σπιτι (το ηλεκτρονικο πια που το εχεις συνιθισει) και αμα σε πιασει μεγαλος παροξυσμος θα ατμισεις αυτο. Εγω ειχα συνεχισει ακομα και τωρα 1 χρονο που το εχω κοψει κραταω και τα ηλεκτρονικα τσιγαρα και το τελευταιο κανονικο πακετο, ειναι πολυ σημαντικο να εκπαιδευσεις τον εαυτο σου να απεχει απο το καπνισμα επειδη το αποφασισες εσυ και οχι επειδη δημιουργεις τεχνητη ελλειψη στο τσιγαρο!!!

Αυτα καλη επιτυχια σε οσους παρουν την αποφαση, ναι θα παρετε κιλα αρχικα γιατι η νικοτινη ειναι ναρκωτικο και πρεπει να την αντικαταστησει ο οργανισμος κατ αρχην με κατι αλλο εξαρτησιογονο οπως το αλατι ή τη ζαχαρη, αλλα θα δειτε τοσο μεγαλη βελτιωση στην αναπνοη, στον υπνο, τις αντοχες και τη διορθωση της γευσης και της οσφρησης που θα νοιωθετε τον πρωτο καιρο σαν βρεφη που εξερευνουν τον κοσμο απο την αρχη. Θα μπορειτε να μυριζετε τον καφε, να καταλαβαιεντε τη γευση του, τις μυρωδιες στην ατμοσφαιρα κλπ. Οταν εχεις θεραπευσει σε τετοιο βαθμο τον οργανισμο σου, απο κει και περα ειναι θεμα αποφασης να ξεκινησεις διαιτα και γυμναστικη ωστε σε μερικους μηνες να γινεις ξανα και κορμαρα αλλα να εχεις και τρομερες αντοχες στο γαμησι  :fuck1: :fuck2:
 

ng1964

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.987
Like
0
Πόντοι
16
τυπε, εγω το εχω κοψει 11 μηνες με ενα δικο μου τροπο που ηταν συνθεση πολλων μεθοδων που ειχα διαβασει:

1. πρωτα αντικατεστησα το κανονικο με ηλεκτρονικο τσιγαρο αυστηρα , εβαλα τον εαυτο μου σε διαδικασια να παιρνει οση νικοτινη χρειαζεται μονο με ατμισμα που εχει πολλα πλεονεκτηματα. Οταν κανεις ηλεκτρονικο τσιγαρο επειδη δεν εισπνεεις τα προϊοντα καυσης του κανονικου, σε 2-3 βδομαδες αρχιζεις και αναπνεεις λιγο καλυτερα, κοιμασαι καλυτερα κ.λ.π. Επιπλεον κρατωντας αυστηρα την αποφαση για ηλεκτρονικο τσιγαρο, επαψα να τρεχω 3 το βραδυ στους δρομους για να βρω περιπτερο, απλα περιμενα να φορτισει η μπαταρια του ηλεκτρονικου με αποτελεσμα τη μειωση των εξαρσεων αγχους

2. το πακετο με τα κανονικα τσιγαρα που μου ειχε απομεινει δεν το πεταξα, το ειχα πανω μου! Ειναι σημαντικο να γνωριζεις πως εχεις τσιγαρα και να μη σε πιανει αγχος αλλα να αναβαλεις συνεχεια το καπνισμα τους επειδη το αποφασισες εσυ και οχι η έλλειψη τους!!! Αυτο ειναι το πιο σημαντικο βημα το οποιο δεν κανουν ολοι με αποτελεσμα να υποκυπτουν στη τζιβανα και να τρεχουν να αγοραζουν τσιγαρα για να κανουν και καλα ενα.

3. Απο τη στιγμη που ξεκινας το ηλεκτρονικο με τον τροπο που σου ειπα, βαζεις μια ημερομηνια σημαδιακη (γενεθλια, επετειος, κλπ) που θα τι κοψεις και αυτο χωρις να το πεταξεις!! Πρεπει παλι μεσα στο μυαλο σου να επεξεργαζεσαι την ιδεα πως υπαρχει τσιγαρο στο σπιτι (το ηλεκτρονικο πια που το εχεις συνιθισει) και αμα σε πιασει μεγαλος παροξυσμος θα ατμισεις αυτο. Εγω ειχα συνεχισει ακομα και τωρα 1 χρονο που το εχω κοψει κραταω και τα ηλεκτρονικα τσιγαρα και το τελευταιο κανονικο πακετο, ειναι πολυ σημαντικο να εκπαιδευσεις τον εαυτο σου να απεχει απο το καπνισμα επειδη το αποφασισες εσυ και οχι επειδη δημιουργεις τεχνητη ελλειψη στο τσιγαρο!!!

Αυτα καλη επιτυχια σε οσους παρουν την αποφαση, ναι θα παρετε κιλα αρχικα γιατι η νικοτινη ειναι ναρκωτικο και πρεπει να την αντικαταστησει ο οργανισμος κατ αρχην με κατι αλλο εξαρτησιογονο οπως το αλατι ή τη ζαχαρη, αλλα θα δειτε τοσο μεγαλη βελτιωση στην αναπνοη, στον υπνο, τις αντοχες και τη διορθωση της γευσης και της οσφρησης που θα νοιωθετε τον πρωτο καιρο σαν βρεφη που εξερευνουν τον κοσμο απο την αρχη. Θα μπορειτε να μυριζετε τον καφε, να καταλαβαιεντε τη γευση του, τις μυρωδιες στην ατμοσφαιρα κλπ. Οταν εχεις θεραπευσει σε τετοιο βαθμο τον οργανισμο σου, απο κει και περα ειναι θεμα αποφασης να ξεκινησεις διαιτα και γυμναστικη ωστε σε μερικους μηνες να γινεις ξανα και κορμαρα αλλα να εχεις και τρομερες αντοχες στο γαμησι  :fuck1: :fuck2:
μαγκα το εχεσες το θεμα!.......... :grin:
οι αντρες λένε το κόβω........και το κόβουν!............ :grin: ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom