Νέα

Πολύνεκρη σύγκρουση τρένων στα Τέμπη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα xxx_male
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 394K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Ολοι εμεις που πετυχαμε κατι στη ζωη μας και δεν ασχοληθηκαμε με την πολιτικη, ειμαστε καταδικασμενη να μας κυβερνανε κατωτεροι μας. Το ειχε πει ο Πλατων εαν δεν κανω λαθος...
"Η τιμωρία σου όταν δεν ασχολεισαι με την πολιτικη, ειναι να σε κυβερνανε κατωτεροι σου". Θέλει να πει, ότι αν δεν εισαι πολιτικοποιημενος, κάνεις μαλακισμένες επιλογές κυβερνητών.
Προσωπικά παντως δεν θεωρω οτι μας εχουν κυβερνησει "κατωτεροι" μας απο τη μεταπολιτευση και μετά. Μην εχεις και τοσο μεγαλη ιδεα για το λαο. Ευτυχως ολα αυτα τα χρονια, καλύτεροι του τον κυβερνανε.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Η αντιπολίτευση και τα δικαστήρια? Αν κατεβάσεις προεκλογικά ένα νομοσχέδιο που λέει πχ ''θα μειώσω τον φπα στο 20%" και δεν το καταθέσεις αυτούσιο όταν γίνεις κυβέρνηση πόσο δύσκολο είναι να κριθεί το αν το έκανες ή όχι?
Πλήρης ποινικοποιηση της πολιτικης ζωης δηλαδη
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Όχι, δεν αυταπατωμαι, ως προς το τι δικαιοσύνη θα υπάρξει.

Ίσως όμως, λέω ΙΣΩΣ, ξυπνήσουνε κάποιοι μακακες, που δεν έχουν ψηφίσει ποτέ τους πάρα μόνο ΕΝΑ γαμημενο κομμα, από τα γνωστά που γαμησαν την Ελλάδα και συνεχίζουν, και δώσουν και σε έναν άλλο αδοκίμαστο, μια ευκαιρία... τουλάχιστον στις πρώτες κάλπες, θα είναι μια αρχή.

Συγνώμη, δεν τα είπα κατανοητά: εννοώ, ότι με το να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ο κόσμος να γίνει ψηφοφορία για άρση κατάργηση νόμου περί ευθύνης υπουργών, και άρση ασυλίας, θα ξεγυμνωθουν τα κόμματα στα μάτια του κόσμου.
Δόθηκε η ευκαιρια σε "αδοκιμαστους" το 2012 και ειδαμε οτι τελικα ηταν ακομη χειροτεροι.
Η καταργηση της βουλευτικης ασυλιας και τουθ νομου περι ευθυνης υπουργων ειναι εντελώς λαθος και κακώς κάνεις αυτον τον καφενειακό σχολιασμό.
Σταματηστε να θελετε παγκόσμιες πρωτοτυπίες, λες και ζουμε στην χειροτερη χωρα του κοσμου, και πρεπει να τα γκρεμισουμε ολα και να τα χτισουμε απο την αρχή. Ό,τι ισχυει σε καθε πολιτισμενη δυτικη χωρα, ισχυει και εδω. Και απέχουμε παρα πολύ απο το να ειμαστε τοσο χάλια οσο λετε. Η γκρίνια ειναι δυσαναλογη σε σχεση με την χωρα που εχουμε. Ισως αν πηγαινατε να ζησετε καπου αλλου, να το βλεπατε διαφορετικα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.698
Πόντοι
3.656
Πλήρης ποινικοποιηση της πολιτικης ζωης δηλαδη
Καμία ποινικοποίηση....όταν εκλεγείς και δεν μπορείς -όχι πάντα για λόγους που φταις εσύ- να νομοθετήσεις έστω τα βασικά από αυτά που έταξες στον λαό πρέπει να απομακρύνεσαι και να ξανά γίνονται εκλογές.

Στην περίπτωση που δεν το κανείς πρέπει να έρχεται η ποινικοποίηση ΤΟΥ ΔΟΛΟΥ που έδειξες αφού άλλα έταξες και αλλά έκανες. Για 5-10 σοβαρά ζητήματα που θα είναι ο πυλώνας της προεκλογικής σου εξτρατίας.

Γιατί έπρεπε για παράδειγμα να φάμε στη μάπα 4 χρόνια τον ΣΥΡΙΖΑ αφού αντί για αριστερός μας βγήκε δεξιός?

Που διαφωνείς?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Στο Ραδιο Αρβυλα εχθες φιλοξενησαν το παλικαρι που εσωζε συνανθρωπους του απο το τρενο. Μιλησε και για την προπαγανδα της εκληματικης οργανωσης ΝΔ οτι και καλα υποδεχονταν τους ταξιδιωτες και ειπε οτι δεν υποδεχονταν αλλα μοιραζαν εντυπο με τους ακομα αγνοουμενους που η ΝΔ αποκρυπτει. Επισης υπαρχει και ενα ψηφισμα στο διαδυκτιο με υπογραφες για να μπορεσουν να στειλουν τηνν υποθεση στο Ευρωπαικο Δικαστηριο διοτι εδω θα θαφτει το εγκλημα. Ψηφιστε σε αυτο το λινκ

Τονισε δε οτι ειναι "ξεφτιλα" απο 11 εκ. πολιτες να εχουν μαζευτει μονο 9500 υπογραφες. Βεβαια μετα την προβολη ανεβηκαν στους 10000.

Εννοειται οτι τα πουστροκαναλα δεν εχουν προβαλει τιποτα ακομα....
Βρεθηκαν 10.000 γραφικοι να υπογραψουν για να καταδικασθει η χωρα μας επειδη αποκρυπτει....αγνοούμενους?
Σε μια χωρα που δεν μπορει να κρυφτεί τίποτα, μια κυβερνηση αποκρυπτει αγνοουμενους. Μαλιστα. Και πού ειναι οι συγγενεις τους? Εχει βγει κανενας να πει οτι αγνοοειται ο πατερας μου, η μανα μου ή ο γιος μου? Τι ανοησιες ειναι αυτες? Ποιος αγνοειται? Με ονοματα. Να μας πουν. Το οτι "το παλικαρι" εσωζε κοσμο στο τρενο (και μπραβο) δεν σημαινει αυτοματως οτι πρεπει να ειναι απαραιτητως και σοβαρο ατομο. Αυτα που λεει και κανει, μαλλον το αντιθετο αποδεικνυουν.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Καμία ποινικοποίηση....όταν εκλεγείς και δεν μπορείς -όχι πάντα για λόγους που φταις εσύ- να νομοθετήσεις έστω τα βασικά από αυτά που έταξες στον λαό πρέπει να απομακρύνεσαι και να ξανά γίνονται εκλογές.

Στην περίπτωση που δεν το κανείς πρέπει να έρχεται η ποινικοποίηση ΤΟΥ ΔΟΛΟΥ που έδειξες αφού άλλα έταξες και αλλά έκανες. Για 5-10 σοβαρά ζητήματα που θα είναι ο πυλώνας της προεκλογικής σου εξτρατίας.

Γιατί έπρεπε για παράδειγμα να φάμε στη μάπα 4 χρόνια τον ΣΥΡΙΖΑ αφού αντί για αριστερός μας βγήκε δεξιός?

Που διαφωνείς?
Υπαρχει κατι που λεγεται "πολιτικη ευθυνη". Αν δεν εκανες οσα υποσχεθηκες, θα σε κρινει ο λαος. Και ο λαος επισης θα κρινει αν εισαι δικαιολογημενος που δεν τα καταφερες, και θα σου δωσει κι αλλη ευκαιρια. Αυτο μας ελειπε τωρα, να ασχολουνται τα δικαστηρια με το αν εφαρμοσθηκε ενα κυβερνητικο προγραμμα. Ειναι γελοίο και που το συζηταμε.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.698
Πόντοι
3.656
Υπαρχει κατι που λεγεται "πολιτικη ευθυνη". Αν δεν εκανες οσα υποσχεθηκες, θα σε κρινει ο λαος. Και ο λαος επισης θα κρινει αν εισαι δικαιολογημενος που δεν τα καταφερες, και θα σου δωσει κι αλλη ευκαιρια. Αυτο μας ελειπε τωρα, να ασχολουνται τα δικαστηρια με το αν εφαρμοσθηκε ενα κυβερνητικο προγραμμα. Ειναι γελοίο και που το συζηταμε.
Ε ναι αυτό μας έλειπε...να αναλαμβάνει την ευθύνη κάποιος που η μόνη του δουλειά είναι να έχει την ευθύνη....

Πολιτική ευθύνη ποια είναι? Ότι παραιτείται ο υπουργός αλλά συνεχίζει να πληρώνεται? Το κυβερνητικό πρόγραμμα αλλάζει και επηρεάζει την ζωή ΟΛΩΝ μας....σε βαθμό επιβίωσης, ευμάρειας η εξαθλίωσης, φτωχοποίησης, ακόμα και αυτοκτονίας.

Με ποια λογική κάποιος που υπόσχεται προεκλογικά και μετά δεν τα εφαρμόζει πρέπει να μένει στη θέση του αλλά 4 χρόνια για να συνεχίσει να νομοθετεί ΟΧΙ ΥΠΕΡ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ?

γελοίο είναι το να μην το συζητάμε.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Ε ναι αυτό μας έλειπε...να αναλαμβάνει την ευθύνη κάποιος που η μόνη του δουλειά είναι να έχει την ευθύνη....

Πολιτική ευθύνη ποια είναι? Ότι παραιτείται ο υπουργός αλλά συνεχίζει να πληρώνεται? Το κυβερνητικό πρόγραμμα αλλάζει και επηρεάζει την ζωή ΟΛΩΝ μας....σε βαθμό επιβίωσης, ευμάρειας η εξαθλίωσης, φτωχοποίησης, ακόμα και αυτοκτονίας.

Με ποια λογική κάποιος που υπόσχεται προεκλογικά και μετά δεν τα εφαρμόζει πρέπει να μένει στη θέση του αλλά 4 χρόνια για να συνεχίσει να νομοθετεί ΟΧΙ ΥΠΕΡ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ?

γελοίο είναι το να μην το συζητάμε.
Το "νομοθετω υπερ ή κατα του λαού" ειναι εντελως σχετικο.
Η αυξηση της φορολογιας, ειναι υπέρ ή κατα του λαου?
Αν εισαι αριστερος, ειναι υπερ, επειδη βοηθά στην αναδιανομή του εισοδηματος. Αν εισαι δεξιος, ειναι κατά, γιατι επιβραβευει με τον δικο μου κοπο καποιους που δεν κοπιασαν τοσο.
Θα μπει σε τετοιες αναλυσεις ενα δικαστηριο?
Η ελαφρυνση ή η επιβαρυνση των ποινικών διαταξεων ειναι υπερ ή κατα του λαου? Αυτα θα κρινει ενα δικαστηριο? Θα κρινει πραγματα που κρινονται μονο ΠΟΛΙΤΙΚΑ και ΤΑΞΙΚΑ? Επιμενεις να συζηταμε μια ανοησια.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.698
Πόντοι
3.656
Το "νομοθετω υπερ ή κατα του λαού" ειναι εντελως σχετικο.
Η αυξηση της φορολογιας, ειναι υπέρ ή κατα του λαου?
Αν εισαι αριστερος, ειναι υπερ, επειδη βοηθά στην αναδιανομή του εισοδηματος. Αν εισαι δεξιος, ειναι κατά, γιατι επιβραβευει με τον δικο μου κοπο καποιους που δεν κοπιασαν τοσο.
Θα μπει σε τετοιες αναλυσεις ενα δικαστηριο?
Η ελαφρυνση ή η επιβαρυνση των ποινικών διαταξεων ειναι υπερ ή κατα του λαου? Αυτα θα κρινει ενα δικαστηριο? Θα κρινει πραγματα που κρινονται μονο ΠΟΛΙΤΙΚΑ και ΤΑΞΙΚΑ? Επιμενεις να συζηταμε μια ανοησια.
Είπα εγώ να τους κλείσουν στη φυλακή για αύξηση της φορολογίας? Για παράδειγμα τον υπουργό Καραμανή τώρα έπρεπε να τον παραπέμψουν στην Δικαιοσύνη..δεν είναι πάντα το ίδιο σενάριο. Η νομοθέτηση για τα κόκκινα δάνεια είναι κατά του λαού...δεν μπορείς να το δεις διαφορετικά. Το χρηματιστήριο ενέργειας επίσης. Δεν έχει να κάνει αν είσαι δεξιός η αριστερός...κάνουν ζημιά σε όλους εκτός από 4-5 οικογένειες.

Εγώ είπα να καταθέτουν συγκεκριμένες λύσεις πριν τις εκλογές και αν δεν τις εφαρμόσουν αμέσως να απομακρύνονται και να ξανά γίνονται εκλογές. Αφού αν ήξεραν ότι δεν μπορούν να εφαρμοστούν γιατί τις πρότειναν προεκλογικά εξ αρχής?

Τώρα καταλαβαίνεις ότι αυτά που λες δεν έχουν λογική...δεν μπορεί να θέλεις να σε κοροϊδεύει ο άλλος προεκλογικά..
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Είπα εγώ να τους κλείσουν στη φυλακή για αύξηση της φορολογίας? Για παράδειγμα τον υπουργό Καραμανή τώρα έπρεπε να τον παραπέμψουν στην Δικαιοσύνη..δεν είναι πάντα το ίδιο σενάριο. Η νομοθέτηση για τα κόκκινα δάνεια είναι κατά του λαού...δεν μπορείς να το δεις διαφορετικά. Το χρηματιστήριο ενέργειας επίσης. Δεν έχει να κάνει αν είσαι δεξιός η αριστερός...κάνουν ζημιά σε όλους εκτός από 4-5 οικογένειες.

Εγώ είπα να καταθέτουν συγκεκριμένες λύσεις πριν τις εκλογές και αν δεν τις εφαρμόσουν αμέσως να απομακρύνονται και να ξανά γίνονται εκλογές. Αφού αν ήξεραν ότι δεν μπορούν να εφαρμοστούν γιατί τις πρότειναν προεκλογικά εξ αρχής?

Τώρα καταλαβαίνεις ότι αυτά που λες δεν έχουν λογική...δεν μπορεί να θέλεις να σε κοροϊδεύει ο άλλος προεκλογικά..
Το αν η νομοθετηση για τα κοκκινα δανεια ειναι "υπερ του λαου", ειναι προσωπικη σου αποψη, εγω ειμαι βεβαιος οτι η πλειοψηφια των δανειοληπτων που ειναι συνεπεις με θυσιες και μοχθο, ειναι ΕΝΑΝΤΙΟΝ καθε τετοιας ρυθμισης. Αρα προδηλως η νομοθετηση για τα κοκκινα δανεια ειναι ΚΑΤΑ του λαου. Πέραν του οτι δημιουργει προβληματα στις τραπεζες με ανακεφαλαιοποιησεις και τα λεφτα θα πρεπει να βρεθούν απο τη φορολογια.
Τον Καραμανλή να τον παραπεμψουν για ποιον λογο? Για ποιο ποινικο αδικημα?
Αν υπαρχει τετοιο θεμα, μπορει να ζητηθει η αρση ασυλιας και να δικασθεί. Αλλά για συγκεκριμενο αδικημα, οχι επειδη ηταν υπουργος οταν εγινε ενα ατυχημα.
Μην σκεφτεσαι παιδικά.
Αυτα που λεω ειναι απολυτως λογικα και ισχυουν παντού. Παραλογα ειναι αυτα που λες εσυ, να βαλουμε τα δικαστηρια να κρινουν αν εφαρμοσθηκαν καλώς ή κακώς κυβερνητικα προγραμματα. Και καλυτερα σταματησε το εδω, γιατι ειναι αστεία η συζητηση αυτη και κακώς επιμενεις.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.698
Πόντοι
3.656
Το αν η νομοθετηση για τα κοκκινα δανεια ειναι "υπερ του λαου", ειναι προσωπικη σου αποψη, εγω ειμαι βεβαιος οτι η πλειοψηφια των δανειοληπτων που ειναι συνεπεις με θυσιες και μοχθο, ειναι ΕΝΑΝΤΙΟΝ καθε τετοιας ρυθμισης. Αρα προδηλως η νομοθετηση για τα κοκκινα δανεια ειναι ΚΑΤΑ του λαου. Πέραν του οτι δημιουργει προβληματα στις τραπεζες με ανακεφαλαιοποιησεις και τα λεφτα θα πρεπει να βρεθούν απο τη φορολογια.
Τον Καραμανλή να τον παραπεμψουν για ποιον λογο? Για ποιο ποινικο αδικημα?
Αν υπαρχει τετοιο θεμα, μπορει να ζητηθει η αρση ασυλιας και να δικασθεί. Αλλά για συγκεκριμενο αδικημα, οχι επειδη ηταν υπουργος οταν εγινε ενα ατυχημα.
Μην σκεφτεσαι παιδικά.
Αυτα που λεω ειναι απολυτως λογικα και ισχυουν παντού. Παραλογα ειναι αυτα που λες εσυ, να βαλουμε τα δικαστηρια να κρινουν αν εφαρμοσθηκαν καλώς ή κακώς κυβερνητικα προγραμματα. Και καλυτερα σταματησε το εδω, γιατι ειναι αστεία η συζητηση αυτη και κακώς επιμενεις.
Εγώ τύπε δεν χρωστάω ούτε ένα ευρώ σε κανέναν, δεν παίρνω καν δάνεια αν δεν έχω ανάγκη, και χαλάω λιγότερα λεφτά για να είμαι εντάξει σε όλες τις υποχρεώσεις μου. Παρόλα αυτά γνωρίζω καλά πως λειτουργούν οι διαδικασίες πλειστηριασμών και των κόκκινων δανείων και είμαι κατά της λογικής αυτής στις περισσότερες των περιπτώσεων. Κανένας δε θέλει να πάρουν το μοναδικό σπίτι ενός άνεργου επειδή ο ίδιος πλήρωσε κανονικά. Μόνο ένας κακός άνθρωπος θα μπορούσε να το ευχηθεί αυτό.

Το Καραμανλή να τον παραπέμψουν προφανώς επειδή ήταν ενήμερος για τα θέματα ασφαλείας του σιδιροδρόμου και δεν έπραξε όσα έπρεπε να πράξει? όχι επειδή έτυχε να είναι υπουργός...αλλά επειδή ως υπουργός γνώριζε αλλά δεν διόρθωσε τα θέματα ασφαλείας. Αν οι ράγες ήταν σε ιδιωτική εταιρεία ο Διαχειριστής δεν θα είχε διωχθεί ποινικά? Αν θες απαντά ειλικρινά....

Είπα να δεσμεύονται τα κόμματα προεκλογικά για μερικά πολύ σοβαρά νομοσχέδια τα οποία είναι η βάση της κομματικής γραμμής τους και μετά αν δεν μπορούν να τα εφαρμόσουν να απομακρύνονται από την θέση τους. Εσύ το πας στο ποινικό για να αλλάξεις το πνεύμα των λεγόμενων μου αλλά δεν νομίζω ότι τα καταφέρνεις.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Εγώ τύπε δεν χρωστάω ούτε ένα ευρώ σε κανέναν, δεν παίρνω καν δάνεια αν δεν έχω ανάγκη, και χαλάω λιγότερα λεφτά για να είμαι εντάξει σε όλες τις υποχρεώσεις μου. Παρόλα αυτά γνωρίζω καλά πως λειτουργούν οι διαδικασίες πλειστηριασμών και των κόκκινων δανείων και είμαι κατά της λογικής αυτής στις περισσότερες των περιπτώσεων. Κανένας δε θέλει να πάρουν το μοναδικό σπίτι ενός άνεργου επειδή ο ίδιος πλήρωσε κανονικά. Μόνο ένας κακός άνθρωπος θα μπορούσε να το ευχηθεί αυτό.

Το Καραμανλή να τον παραπέμψουν προφανώς επειδή ήταν ενήμερος για τα θέματα ασφαλείας του σιδιροδρόμου και δεν έπραξε όσα έπρεπε να πράξει? όχι επειδή έτυχε να είναι υπουργός...αλλά επειδή ως υπουργός γνώριζε αλλά δεν διόρθωσε τα θέματα ασφαλείας. Αν οι ράγες ήταν σε ιδιωτική εταιρεία ο Διαχειριστής δεν θα είχε διωχθεί ποινικά? Αν θες απαντά ειλικρινά....

Είπα να δεσμεύονται τα κόμματα προεκλογικά για μερικά πολύ σοβαρά νομοσχέδια τα οποία είναι η βάση της κομματικής γραμμής τους και μετά αν δεν μπορούν να τα εφαρμόσουν να απομακρύνονται από την θέση τους. Εσύ το πας στο ποινικό για να αλλάξεις το πνεύμα των λεγόμενων μου αλλά δεν νομίζω ότι τα καταφέρνεις.
Εγω θυμαμαι οσα ελεγε η πρωην μου, που επαιρνε 900 ευρω μισθο και εδινε τα 400 ενοικιο, και ηθελε να ψοφησουν οσοι πηραν στεγαστικο δανειο, δεν το πληρωσαν ποτέ και θελουν να τους χαριστεί το δανειο και το σπιτι ή να πληρωσουν λιγοτερα. Και πώς να της ελεγα οτι ειχε αδικο? Αφου δεν ειχε. Ζουσε η κοπελα με 500 ευρω και επρεπε να...κατανοησει, για να μην ειναι "κακος ανθρωπος" οτι ο διπλανος της δεν πληρωνε νοικι επειδη ζουσε σε σπιτι με πιστολιασμενο κοκκινο δανειο? Δεν ξερω τι καταφερνω, ούτε ειμαστε σε καποιον ανταγωνισμο. Συζητηση κανουμε
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.212
Κριτικές
18
Like
19.998
Πόντοι
4.546
47,500 άτομα μέχρι στιγμής... Ας δείξουμε στον κόσμο τι είδους "Δημοκρατία" έχουμε στην Ελλάδα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.698
Πόντοι
3.656
Εγω θυμαμαι οσα ελεγε η πρωην μου, που επαιρνε 900 ευρω μισθο και εδινε τα 400 ενοικιο, και ηθελε να ψοφησουν οσοι πηραν στεγαστικο δανειο, δεν το πληρωσαν ποτέ και θελουν να τους χαριστεί το δανειο και το σπιτι ή να πληρωσουν λιγοτερα. Και πώς να της ελεγα οτι ειχε αδικο? Αφου δεν ειχε. Ζουσε η κοπελα με 500 ευρω και επρεπε να...κατανοησει, για να μην ειναι "κακος ανθρωπος" οτι ο διπλανος της δεν πληρωνε νοικι επειδη ζουσε σε σπιτι με πιστολιασμενο κοκκινο δανειο? Δεν ξερω τι καταφερνω, ούτε ειμαστε σε καποιον ανταγωνισμο. Συζητηση κανουμε
Τότε στα πλαίσια της συζήτησης σου εξηγώ ότι μιλάω για πολιτικές διαδικασίες και όχι για λαϊκά η ποινικά δικαστήρια. Να δεσμεύονται ουσιαστικά για 10 πράγματα που γνωρίζουν ότι μπορούν να πραγματοποιήσουν και για αυτά θα τους ψηφίσει ο λαός. Δεν καταλαβαίνω το κακό σε αυτό.

Εγώ τύπε ξέρω ότι δεν μπορείς να εμπορευματοποιησεις τα κόκκινα δάνεια γιατί μιλάμε για τα σπίτια των πολιτών που στο 90% των περιπτώσεων δεν έχουν άλλο σπίτι. Αφού λοιπόν η τράπεζα ήταν χαμένη από χέρι...αντί να πουλήσει το δάνειο των 50Κ στο fund για 5Κ και να πάρει και το σπίτι....ας δώσει στον οφειλέτη το δικαιωμα να πουλήσει το σπίτι του στην πραγματική εμπορική αξία και να πάρει πίσω τα λεφτά της. Διαφωνείς? Γιατί να μπαίνει στη μέση το fund?

θα καταντήσει η πρώτη κατοικία του έλληνα να γίνεται hobby για τους κεφαλαιούχους που θα μπαίνουν στο e auction και θα χτυπανε ακινητάκια οπως χτυπάνε στο χρηματιστηριο. Διαφωνείς?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
47,500 άτομα μέχρι στιγμής... Ας δείξουμε στον κόσμο τι είδους "Δημοκρατία" έχουμε στην Ελλάδα.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ,ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΕΡΙ ΕΥΘΥΝΗΣ ΥΠΟΥΡΓΩΝ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ,ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΠΟΙΝΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ.

Ασυναρτησια απο την αρχη εως το τελος.
Ναι. Να αποδειξουμε οτι ειμαστε μια χωρα γραφικών.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.212
Κριτικές
18
Like
19.998
Πόντοι
4.546
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ,ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΕΡΙ ΕΥΘΥΝΗΣ ΥΠΟΥΡΓΩΝ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ,ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΠΟΙΝΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ.

Ασυναρτησια απο την αρχη εως το τελος.
Ναι. Να αποδειξουμε οτι ειμαστε μια χωρα γραφικών.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Τότε στα πλαίσια της συζήτησης σου εξηγώ ότι μιλάω για πολιτικές διαδικασίες και όχι για λαϊκά η ποινικά δικαστήρια. Να δεσμεύονται ουσιαστικά για 10 πράγματα που γνωρίζουν ότι μπορούν να πραγματοποιήσουν και για αυτά θα τους ψηφίσει ο λαός. Δεν καταλαβαίνω το κακό σε αυτό.

Εγώ τύπε ξέρω ότι δεν μπορείς να εμπορευματοποιησεις τα κόκκινα δάνεια γιατί μιλάμε για τα σπίτια των πολιτών που στο 90% των περιπτώσεων δεν έχουν άλλο σπίτι. Αφού λοιπόν η τράπεζα ήταν χαμένη από χέρι...αντί να πουλήσει το δάνειο των 50Κ στο fund για 5Κ και να πάρει και το σπίτι....ας δώσει στον οφειλέτη το δικαιωμα να πουλήσει το σπίτι του στην πραγματική εμπορική αξία και να πάρει πίσω τα λεφτά της. Διαφωνείς? Γιατί να μπαίνει στη μέση το fund?
Αν γινει αυτο που λες, δεν θα ξαναπληρωσει κανενας το δανειο του, και θα πει "αφου αν κοκκινισει θα πουληθει με το 10% της αξιας στο fund, τοτε να σας δωσω εγω 15% και ξοφλησαμε". Τύπε μην το κουραζεις. Δεν εχεις δικιο, ολα αυτα που λες ειναι χιλιοαπαντημενα και λυμενα. Αν θελει μια κυβερνηση να παρει την πολιτικη αποφαση να προστατευσει καποιο ευαλωτο κοσμο, ας το κανει, δεν θα διαφωνησω. Αλλά μην το παρουσιαζουμε οτι ο καημενος που πηρε στεγαστικο και δεν μπορει να το πληρωσει, πρεπει ντε και καλα να προστατευθει επειδη δεν εχει αλλο σπιτι. Να παει να νοικιασει οπως τοσος κοσμος. Ποια "σπιτια των πολιτων"? Πώς το απεκτησαν? Αφου το χρωστανε. Το δουλεψαν? Το κληρονομησαν? Οχι. Μην τρελαθουμε κιολας.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ναι, λοιπον? Τι?
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.212
Κριτικές
18
Like
19.998
Πόντοι
4.546
Μπερλουσκόνι, Ιταλία.
Αγγλία, παραιτήσεις για ΑΣΗΜΑΝΤΑ σκάνδαλα, όπως δωρεάν καθαριστήριο ρούχων από τον προϋπολογισμό. Για σοβαρά, κατηγορίες, παραπομπές.
Αφρική: κατηγορήθηκαν Υπυργοί χωρών, για την Ζήμενς, .... πού να ξέρουν οι άνθρωποι ποιά είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΠΑΝΑΝΙΑ!!!

Ελλάδα: θάφτηκαν ΟΛΕΣ οι κομπίνες, δεν βγ΄καν ΚΑΝ τα ΟΝΟΜΑΤΑ των εμπλεκομένων για Ζήμενς, παρόλο που έχουμε τον χουντικό Νόμο περί ευθύνης υπουργαρέων - κατεργαρέων.
Δικαστικό; ΞΕΠΛΥΜΑ.
Χρηματιστήριο; ΞΕΠΛΥΜΑ.
Πρέσπες και προδοσία; ΞΕΠΛΥΜΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ + την ΝΔ των ΑΡΙΣΤΩΝ.
Φαρμακευτικές; ΞΕΠΛΥΜΑ.

Πού να αρχίσω και να τελειώσω. Ότι θες πες, εγώ ξέρω τι λέω, ο κόσμος ας κρίνει.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Μπερλουσκόνι, Ιταλία.
Αγγλία, παραιτήσεις για ΑΣΗΜΑΝΤΑ σκάνδαλα, όπως δωρεάν καθαριστήριο ρούχων από τον προϋπολογισμό. Για σοβαρά, κατηγορίες, παραπομπές.
Αφρική: κατηγορήθηκαν Υπυργοί χωρών, για την Ζήμενς, .... πού να ξέρουν οι άνθρωποι ποιά είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΠΑΝΑΝΙΑ!!!

Ελλάδα: θάφτηκαν ΟΛΕΣ οι κομπίνες, δεν βγ΄καν ΚΑΝ τα ΟΝΟΜΑΤΑ των εμπλεκομένων για Ζήμενς, παρόλο που έχουμε τον χουντικό Νόμο περί ευθύνης υπουργαρέων - κατεργαρέων.
Δικαστικό; ΞΕΠΛΥΜΑ.
Χρηματιστήριο; ΞΕΠΛΥΜΑ.
Πρέσπες και προδοσία; ΞΕΠΛΥΜΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ + την ΝΔ των ΑΡΙΣΤΩΝ.
Φαρμακευτικές; ΞΕΠΛΥΜΑ.

Πού να αρχίσω και να τελειώσω. Ότι θες πες, εγώ ξέρω τι λέω, ο κόσμος ας κρίνει.
Τι εννοεις ακριβως για τις Πρεσπες? Τι σου φταιει η ΝΔ για τις Πρεσπες?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom