Νέα

Πλήρωμα πλοίου σκότωσε επιβάτη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kiriakoboy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 84K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.279
Like
13.628
Πόντοι
3.656
Επιστημονική προσέγγιση και νομικά, ρε τύπε; :think:

Τα νομικά είναι το ακριβώς αντίθετο.
γιατί δεν σπουδάζουν την νομική επιστήμη?

δεν νομίζω ότι βασίζονται όλα στην ερμηνεία μερικά πράγματα λογικά είναι όπως είναι και δεν επιδέχονται ερμηνείας
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.956
Like
22.732
Πόντοι
5.506
Κα
όχι αλλά αν κάνεις ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα θα δεις ότι έχει ένα κατεβατό με 10 προϋποθέσεις για να χρησιμοποιήσει ο αστυνομικός το όπλο του.


ξεκινόντας από το :

Χρήση πυροβόλου όπλου και αρχές που τη διέπουν
1.Ο αστυνομικός επιτρέπεται κατά την εκτέλεση της υπηρεσίας του να προτάσσει το πυροβόλο όπλο, εφόσον συντρέχει κίνδυνος ένοπλης επίθεσης σε βάρος αυτού ή τρίτου.


δεν είμαι δικηγόρος...δεν ξέρω αν τα μπουκάλια θεωρούνται όπλα.
Καλα, αν φας κανενα μπουκαλι στο κεφαλι απο 15-20 μετρα πες μας αν ειναι οπλο ή οχι, μην το γαμησουμε τελειως.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.462
Κριτικές
1
Like
6.141
Πόντοι
2.356
Μη μου πεις ότι είσαι των θετικών επιστημών??? :coffee:
Πυρηνικός μανάβης τύπε, με διδακτορικό στους υψικάμινους.

Όπως ο μπασκετμπολίστας γιατρός ένα πράγμα. :confused:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.279
Like
13.628
Πόντοι
3.656
Πυρηνικός μανάβης τύπε, με διδακτορικό στους υψικάμινους.

Όπως ο μπασκετμπολίστας γιατρός ένα πράγμα. :confused:
αυτό δεν είναι τίποτα εδώ υπάρχουν πρωθυπουργοί από το χαρβαρντ που καταλήγουν να γίνονται πρωθυπουργοί από τα λιντλ.....
 

macchiato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2021
Μηνύματα
2.308
Like
2.967
Πόντοι
456
Αρχιδια ολοι αυτοι με αυτο το προφιλ ειναι τα μεγαλυτερα αρνακια.

Το 90% εχουν καποιο τραυμα και το μεταφερουν στους αλλους ειδικα του πιο αδυναμους που ξερουν οτι δε θα εχουν αντιδραση.

Αμα τους κανεις "μπου" το τσιρλιο θα φτασει μεχρι τη πατουσα.


ακριβως....:confused: ο συγκεκριμενος ηταν κυριολεκτικα για λυπηση ,ασχετα αν το επαιζε θυτης!
βαρια αρρωστος. πολυ βαρια. δε ξερω τι βιωσε ή δεν βιωσε στη ζωη του,ομως κατι πηγε πολυ στραβα.
ειμαι απολυτα βεβαιος οτι ηδη θα μπαινοβγαινει για ψυχοθεραπειες ,μεχρι να καταληξει σε καποιο ιδρυμα.
δεν το γραφω υποτιμητικα. ο συγκεκριμενος εχρηζε αμεσης βοηθειας.
κοινωνικος κινδυνος,μα πανω απ ολα κινδυνος για τον ιδιο του τον εαυτο.

ευχομαι απο καρδιας...να σταματησε εκτοτε να προκαλει την τυχη του ,γιατι δε θα υπαρχει παντα happy end με οικτο.
δεν αποκλειω το σεναριο να τον δω στα καναλια αυριο-μεθαυριο. δε θα μου κανει καμια εντυπωση. ειλικρινα:coffee:
απλως, η ζημια που εχουν προλαβει να προξενησουν κατι τετοιοι σε πιο αγαθους & αδυναμους πολλες φορες ειναι ανεπανορθωτη εως μοιραια, οπως στην περιπτωση του Αντωνη.. αυτο ειναι το γαμωτο....:confused::confused:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.279
Like
13.628
Πόντοι
3.656
Δεν ενθυμουμαι, εχει αρχισει και η ανοια, γαμα τα.
Ε και εγώ έτσι θυμάμαι τώρα μπορεί και όχι.

Σε κάθε περίπτωση αφού το αναλύσαμε πιο πάνω και από την νόμιμη και την ηθική πλευρά......ας συμφωνήσουμε ότι το παιδάκι δεν γυρίζει πίσω.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.279
Like
13.628
Πόντοι
3.656
ακριβως....:confused: ο συγκεκριμενος ηταν κυριολεκτικα για λυπηση ,ασχετα αν το επαιζε θυτης!
βαρια αρρωστος. πολυ βαρια. δε ξερω τι βιωσε ή δεν βιωσε στη ζωη του,ομως κατι πηγε πολυ στραβα.
ειμαι απολυτα βεβαιος οτι ηδη θα μπαινοβγαινει για ψυχοθεραπειες ,μεχρι να καταληξει σε καποιο ιδρυμα.
δεν το γραφω υποτιμητικα. ο συγκεκριμενος εχρηζε αμεσης βοηθειας.
κοινωνικος κινδυνος,μα πανω απ ολα κινδυνος για τον ιδιο του τον εαυτο.

ευχομαι απο καρδιας...να σταματησε εκτοτε να προκαλει την τυχη του ,γιατι δε θα υπαρχει παντα happy end με οικτο.
δεν αποκλειω το σεναριο να τον δω στα καναλια αυριο-μεθαυριο. δε θα μου κανει καμια εντυπωση. ειλικρινα:coffee:
απλως, η ζημια που εχουν προλαβει να προξενησουν κατι τετοιοο σε πιο αγαθους+αδυναμους πολλες φορες ειναι ανεπανορθωτη εως μοιραια, οπως στην περιπτωση του Αντωνη.. αυτο ειναι το γαμωτο....:confused::confused:
Δεν είναι όμως όλοι οι άνθρωπο το ίδιο


άλλοι βιώνουν τα χειρότερα και δεν γίνονται μουνόσκυλα κακοποιητές....

κάποιοι βιώνουν την κακοποίηση και γίνονται καλοί -οι καλύτεροι- άνθρωποι

είναι και λίγο στον χαρακτήρα του άλλου και στην αυτοσυγκράτηση...γιατί άσχημα ένστικτα έχουμε όλοι μας το θέμα είναι πόσο τα περιορίζουμε και υπερισχύει η λογική και η ανθρωπιά.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.956
Like
22.732
Πόντοι
5.506
Ε και εγώ έτσι θυμάμαι τώρα μπορεί και όχι.

Σε κάθε περίπτωση αφού το αναλύσαμε πιο πάνω και από την νόμιμη και την ηθική πλευρά......ας συμφωνήσουμε ότι το παιδάκι δεν γυρίζει πίσω.
Αυτο δεν το συζηταμε, ουτε το παιδακι, ουτε το αλλο το παλληκαρι στο καραβι, αστο, γαμα το.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Τι φαίνεται από το δεύτερο βίντεο:
1) Ο καταπέλτης αποτελείται από δύο εξαρτήματα, το κύριο μέρος, που είναι προσαρτημένο στο πλοίο, και το τμήμα στο πίσω άκρο που λειτουργεί ως ράμπα και είναι ελεύθερο να αρθρώνεται.
2) Καθώς το πλοίο φεύγει, το κύριο μέρος του καταπέλτη παραμένει στην οριζόντια θέση και η γωνία του δεν αυξάνεται. 3) Ο επιβάτης και ο υπαρχος στέκονται στη ράμπα κατά τη διάρκεια της διαμάχης τους, με τον υπαρχο πιο κοντά στο πλοίο.
4) Σε κάποιο σημείο, η ράμπα πέφτει από την άκρη της προβλήτας και η γωνία της μειώνεται.
5) Ο επιβάτης γλιστράει μέσα στον στροβιλισμό, ενώ ο υπαρχος πατάει τη τελευταία στιγμή στο κύριο μέρος του καταπέλτη που είναι ακόμα στο οριζόντιο, και είναι επομένως ασφαλές. Φαίνεται πως και ο μπράβος κινδύνεψε. Προσωπικά, πιστεύω ότι ήταν ένα ατύχημα, ανεξάρτητα από το ποια ήταν η ανταλλαγή μεταξύ των δύο. Το ατύχημα θα είχε αποφευχθεί αν άρχιζαν να σηκώνουν τον καταπέλτη ενώ το πλοίο ήταν ακόμα ελλιμενισμένο. Πιστεύω ότι ο καπετάνιος και το λιμενικο είναι πιο υπεύθυνοι για αυτήν την τραγωδία παρά ο υπαρχος
Oσο κι αν εξοργίζεις τους διάφορους ξερόλες εδω μεσα, θα σου πω οτι εχεις απολυτο δίκιο. Τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα περιγραφεις. Για καποιον περιεργο λογο, οι περισσοτεροι γουσταρουν τρελά το αφηγημα περι δολοφονων.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
το γεγονός ότι με την Επικεφαλίδα ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΡΧΗ έχεις μετατραπεί σε Κατήγορο, Εισαγγελέα, Δικαστή και Ένορκος ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, δεν κατανοείς πόσο επικίνδυνο είναι για την Κοινωνία; Θα υπενθυμίσω σε όλους όσους σκέπτονται με τον τρόπο αυτό, ότι το Κάρμα είναι μεγάλη Σκύλα, και κανείς δεν γνωρίζει ποιον θα δαγκώσει. Αφήστε το Νομικό Σύστημα να κάνει τη δουλειά του
Απολύτως σωστα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Σε καμια σοβαρη χωρα δεν βλεπεις ενοπλους ενστολους να παρεχουν υπηρεσιες handling, τι δουλεια εχουν οι λιμενικοι να κρατανε τους πελατες του καραβιου? Το καραβι πληρωνει τελη στο λιμανι, ας φροντισει ο καθε οργανισμος λιμενα να εχει υπαλληλους εκει για την επιβιβαση των πελατων
Δηλαδη ο κατοικος της Κοζανης που δεν εχει μπει ποτε σε πλοιο θα πρεπει να πληρωνει λιμενικους για να παρεχουν υπηρεσιες handling σε εφοπλιστες?
Με την λογικη σου θα επρεπε να υπαρχουν και αστυνομικοι στους σταθμους των τρενων ωστε να μην αφηνουν τους επιβατες να πλησιαζουν οταν φευγει το τρενο
Και στο μετρο, και στον ηλεκτρικο
Στα αεροδρομια υπαλληλοι του αεροδρομιου φροντιζουν για τους επιβατες, αλλη ειναι η δουλεια των σωματων ασφαλειας
Τι λες χριστιανε μου?
Ποιοι ειναι οι ενοπλοι ενστολοι? Το λιμενικο? Και ποια ειναι η δουλεια του λιμενικου ακριβως? Μπας και εισαι απο την Κοζανη οπως λες, και δεν εχεις την παραμικρη ιδεα απο καραβια και νησια?
Οσο για το τεραστιο επιχειρημα "γιατι να πληρωνουν φορους για λιμενικους στην Κοζανη αφου δεν εχουν θαλασσα", θα σου πω οτι πραγματικα λυπαμαι οταν ακουω τετοια επιχειρηματα, ειναι αδιανοητο ενηλικος ανθρωπος να επιχειρηματολογει κατ' αυτον τον τροπο. Θελεις να σου πω εκατο παραδειγματα που πληρωνουμε ως πολιτες φορους για πραγματα που δεν αφορουν εμας προσωπικα αλλά συμπολιτες μας? Ελεος δηλαδη
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Μίλησε και ο δικηγόρος του εταίρου δολοφόνου
Σε ποια εταιρία ειναι ο δολοφόνος?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Πενήντα τρεις σελίδες γράφηκαν για το θέμα. Εγώ θα επισημάνω κάτι. Αν το έχει γράψει και κάποιος άλλος, ζητώ συγνώμη, δεν διάβασα όλες τις σελίδες.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Αν στη θέση του τύπου ήταν Γυναίκα, θα υπήρχε η ίδια συμπεριφορά από το πλήρωμα; Για σκεφτείτε το.
Και στη συνέχεια, συνειδητοποιείστε ότι οι άντρες είναι αναλώσιμοι
Α καλα ρε φιλε, εχεις κι εσυ τα κολληματα σου....Μιλαμε για εμμονη ετσι?
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: barock

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.462
Κριτικές
1
Like
6.141
Πόντοι
2.356
Ειμαι απο νησι. Και γνωριζω οτι ενα καραβι δεν πρεπει να ξεκιναει πριν ανεβει η καταπακτη. Μαλακία πρωτη. Το λιμενικο δεν πρεπει να αφηνει κανεναν να πλησιασει οτσν ξεκιναει το καραβι. Μαλακια δευτερη. Οταν καποιος ανεβει με οποιονδηποτε τροπο στο καραβι εστω και την ωρα που ξεκιναει, δεν σπρωχνεται εξω. Μαλακια τριτη . Οπως διαβασα στην συνεντευξη του ψυχιατρου του, ο συγκεκριμένος ανθρωπος ηταν γνωστος στο προσωπικό του πλοίου επειδη ταξίδευε συχνα. Πιθανον καποια ψυχικά του θέματα τον ειχαν κανει αντιπαθή στο προσωπικό. Αυτα απο μενα.
2 σημεία:

1. Περιγράφεις λανθασμένες πρακτικές που σε χώρες μπάχαλο όπως το Ελλαδιστάν, απλά γίνονται συνήθεια. Όπως το διπλοπαρκάρισμα ένα πράγμα.

2. Το γεγονός ότι μπορεί να ήταν αντιπαθής στο προσωπικό, δε μπορεί να αποτελεί άλλοθι για να τον πετάξουν μέσα στη θάλασσα. Ακόμα και ο Μητσοτάκης μίλησε για αποτροπιασμό. Για σένα ήταν μια άτυχη στιγμή; :think:
 

Plitss

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2023
Μηνύματα
62
Like
67
Πόντοι
0
Η σκέψη που θα τον τριβελιζει(ύπαρχος )οσπου να φύγει από την ζωή (τι μαλακας ημουνα που δεν τον τράβηξα το βλαμενο από την αρχή μέσα )δεν θα είχε συμβεί τίποτα...τώρα πάνε όλα..θα ανελυα και εγώ από την πλευρά μου το όλο σκηνικό αλλά δεν υπάρχει λόγος..μια φράση μόνο..καλό ταξίδι φίλε μου...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom