Νέα

περιπτωση εκβιασμου! Λυσεις και προτασεις:

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ananias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 51
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
Καλησπερίζω απαντες συναγωνιστες! :helpplea:

Λοιπον, με αφορμή ένα συμβαν που ετυχε στην οικογενεια μου, ανοιξα το εξης θεμα...θεωρω πως ολοι μας (δυστυχως), λιγο-πολυ, εχουμε βρεθει σε θεση οπου ειτε εχουμε αναγκη κατι από καποιον (εγγραφη συνεναιση, εντολη, χαρτια, κτλπ) ειτε καποιος κακεντρεχης ετυχε να μας εχει στο χερι, με αφορμή καποια πραξη μας (π.χ. παντρεμένος να κερατωνει κτλπ). :fuck2:

Και με σκοπο τον δολο, να εχουμε βρεθει προ δυσαρεστων εκπλήξεων! Μπορει να θελουμε να κανουμε μια δουλεια, η οποια να είναι απολυτως νομιμη και κατοχυρωμενη, και χωρις να δημιουργει καποιο πρόβλημα σε τριτους, μονο και μονο επειδή εχουμε αναγκη την συγκαταθεση τους, ξαφνικα να βρίσκονται μπροστα μας και εμμεσα να εκβιαζουν για χρηματα, η να προβουμε σε πραξεις, η οτιδήποτε άλλο θελει το κάθε καθαρμα!

Υπαρχουν πολλοι λογοι για τους οποιου οποιοσδηποτε μπορει να μην είναι αρεστος σε αλλους (χωρις να πραττει κατι ασχημο ντε και καλα), και αυτό να είναι κινητρο για κακεντρεχεια και προθεση δολου!

Λοιπον, εμεις απλα χρειαζομαστε την συνεναιση, για να τακτοποιήσουμε καποια θεματα σε ένα κτιριο! Το οποιο θα παθει ασχημη ζημια, εάν δεν γινουν οι απαραίτητες επισκευες. Δεν υπογραφει εάν δεν παρει καποια χρηματα (τα οποια δεν δικαιούται), που ζηταει.
:S
Ολοι οι λοιποι συνιδιοκτήτες συναινουν εν τω μεταξυ, και δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα. Εκεινος όμως, ανένδοτος, και πουλαει τρελα, μπας και παρει χρηματα. Με αποτέλεσμα να δημιουργει προβλήματα, γεγονός το οποιο μαλλον τον ευχαριστει! :jerking:
Ο ιδιος δεν θα μπει σε εξοδα! Εάν το παμε δικαστικα, θα παρει πολύ (πολυτιμο) χρονο. :headbang:

Σας εχει τυχει ποτε κατι αντιστοιχο? τι κανατε? τι θα θελατε να ειχατε κανει? τι θα βοηθουσε? :s&m_3:

Εχω μεγαλη εμπιστοσυνη στις συμβουλες των μυστων του site! Κι αυτό γιατι, υπαρχει μερακλοσυνη καιπολυ σμιλεμα απτην ζωη εδώ μεσα..... :rockon:



 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 86473

Επισκέπτης
Πηγαινε στη Γαδα στο Εκβιαστων να σου δωσουν αυτοι Αμεσως την Λυση!! ;)
 

deuka75

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.599
Κριτικές
16
Like
123
Πόντοι
356
Όπως σου έγραψε ο τύπος παραπάνω, χωρίς δεύτερη σκέψη.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
Βιαστηκα να γραψω κατι, το εσβησα οταν διαβασα καλυτερα. Τι ειναι αυτος ο τυπος που δεν συναινει στις επισκευες? Συνιδιοκτητης?
 
OP
OP
ananias

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
Πηγαινε στη Γαδα στο Εκβιαστων να σου δωσουν αυτοι Αμεσως την Λυση!! ;)

ρωτησα έναν από την γαδα, και μου ειπαν ότι χρειαζομαι απτες αποδειξεις, π.χ. χειρογραφο, ηχογραφημενη συνομιλια, κι ότι γενικα, επειδή δεν είναι τρομερα σημαντικη υποθεση, δυσκολα θα βγαλω καποια ακρη! Δεν αποδεικνύεται θεωρητικα ότι είναι εκβιαστης, καθως το κανει με τον τροπο του, κι όχι τοσο ξεκάθαρα με τα λογια του...
 
OP
OP
ananias

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
Βιαστηκα να γραψω κατι, το εσβησα οταν διαβασα καλυτερα. Τι ειναι αυτος ο τυπος που δεν συναινει στις επισκευες? Συνιδιοκτητης?

ναι! ο μοναδικος που δεν συναινει!
 

sonath

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
31
Like
1
Πόντοι
0
Ότι και να είναι, δεδομένου ότι "Λοιπόν, εμείς απλά χρειαζόμαστε την συναίνεση, για να τακτοποιήσουμε κάποια θέματα σε ένα κτίριο! Το οποίο θα πάθει άσχημη ζημιά, εάν δεν γίνουν οι απαραίτητες επισκευές",

ζητάς ασφαλιστικά μέτρα και κάνεις τη δουλειά σου. Σίγουρα ο/η Δικαστής θα σου δώσει την άδεια (εκτός αν δεν είναι όπως πιστεύεις εσύ το θέμα).

Όσον αφορά τον εκβιασμό, τότε μόνο αν θέλεις να τον τιμωρήσεις. Και φυσικά μόνο αν στοιχειοθετείται το έγκλημα αλλιώς τρέχεις εσύ μετά...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
ναι! ο μοναδικος που δεν συναινει!
Ασφαλιστικά μετρα, με επικληση αμεσου επικειμενου κινδυνου καταστροφης του κτιριου και της σωματικης ακεραιοτητας των κατοικων. Μην μου πεις για χρονο, τα ασφαλιστικα βγαινουν γρηγορα. Και μην μου πεις για εξοδα. Να τα κανετε.
 
OP
OP
ananias

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
Να παραθεσω επισης, ότι νομικα, το βρισκω μεν το δικιο μου, και δεν είναι ότι δεν μπορω να τον κυνηγησω νομικα! Το πρόβλημα είναι ότι σαμποταρει καποιες σημαντικες επισκευες, οι οποιες πρεπει να γινει οσο το δυνατον το συντομοτερο, οποτε χρονικα δεν βγαινει το πραγμα!
 
OP
OP
ananias

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
Ασφαλιστικά μετρα, με επικληση αμεσου επικειμενου κινδυνου καταστροφης του κτιριου και της σωματικης ακεραιοτητας των κατοικων. Μην μου πεις για χρονο, τα ασφαλιστικα βγαινουν γρηγορα. Και μην μου πεις για εξοδα. Να τα κανετε.

πολύ σωστα το λες, και τα εξοδα εννοείται πως σε αυτή την περιπτωση θα τα κανουμε μια χαρα-απλα απ ο,τι μου ειπαν, τα ασφαλιστικα μετρα μπορουν να παρουν και έναν μηνα ακομα, και φοβάμαι μην μου ζητηθουν ευθύνες εάν αργησω τοσο!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
ρωτησα έναν από την γαδα, και μου ειπαν ότι χρειαζομαι απτες αποδειξεις, π.χ. χειρογραφο, ηχογραφημενη συνομιλια, κι ότι γενικα, επειδή δεν είναι τρομερα σημαντικη υποθεση, δυσκολα θα βγαλω καποια ακρη! Δεν αποδεικνύεται θεωρητικα ότι είναι εκβιαστης, καθως το κανει με τον τροπο του, κι όχι τοσο ξεκάθαρα με τα λογια του...
Δεν ειναι εκβιασμός με την εννοια του ποινικού νόμου. Εκβίαση ειναι να σε εξαναγκασει καποιος με βία ή απειλή και με σκοπό να αποκομισει παρανομο περιουσιακο οφελος, να πραξεις, παραλείψεις ή να ανεχθείς κάτι από το οποιο επερχεται ζημια στην περιουσια σου.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
πολύ σωστα το λες, και τα εξοδα εννοείται πως σε αυτή την περιπτωση θα τα κανουμε μια χαρα-απλα απ ο,τι μου ειπαν, τα ασφαλιστικα μετρα μπορουν να παρουν και έναν μηνα ακομα, και φοβάμαι μην μου ζητηθουν ευθύνες εάν αργησω τοσο!
Δεν εχεις καμια ευθυνη, αφου εχεις πραξει τα νομιμα.
 
OP
OP
ananias

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
Δεν ειναι εκβιασμός με την εννοια του ποινικού νόμου. Εκβίαση ειναι να σε εξαναγκασει καποιος με βία ή απειλή και με σκοπό να αποκομισει παρανομο περιουσιακο οφελος, να πραξεις, παραλείψεις ή να ανεχθείς κάτι από το οποιο επερχεται ζημια στην περιουσια σου.

αυτό μου ειπαν κι εμενα! Ότι ναι μεν, εμμεσα απειλεί περιουσια μου (και τριτων) με σκοπο να αποκομισει χρηματα, αλλα το 'εμμεσα' είναι το key εδώ!
 
OP
OP
ananias

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
Δεν εχεις καμια ευθυνη, αφου εχεις πραξει τα νομιμα.

μεχρι στιγμης, εχω πραξει τα απολυτων νομιμα! εάν όμως-μια στις χιλιες δλδ-σπασει ο διαολος κανα ποδαρι, και παθει κανεις κατι, ισως δεν εχω ποινικη ευθυνη να αντιμετωπισω, αλλα οποιος παθει ζημια θα απαιτησει δικαιωση (και με το δικιο του), και επισης θα τα βαλουν ολοι μαζι μου (παλι με το δικιο τους).
Χωρια ότι εγω θα ξενερωσω πολύ ασχημα εάν γινει κατι τετοιο, βεβαια!
Υπαρχει κατανοηση από τους γυρω, αλλα σε επριπτωση αναταραχης, δεν θα ναι ωραια τα πραγματα...
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.789
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
αν πουλάει τρέλα δώστε κανένα 100ευρω σε τίποτα τσοπεράδες η τίποτα ρωσοπόντιους να τον κάνουν να σκεφτεί λογικά  :grin:
δεν θα χρειαστεί να τον πειράξουν θα γίνει αρνάκι αν του μιλήσουν
 
OP
OP
ananias

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
οι πιο πολλοι αυτό μου λενε, φιλε μου!
Κι εγω το σκεφτηκα, δεν θα πω ψεμματα, αλλα ενεχει αρκετους κινδυνους να βρεθεις ασχημα μπλεγμένος αν γινει καμμια στραβη, κι επειτα ρε γαμωτο, δεν μου παει!
Οι 'μισθοφοροι' δουλευουν για τα λεφτα! Εάν εγω δωσω π.χ. 100, ισς αυτος να βγαλει 200, και να τις φαω εγω στο τελος:P
Και καλα θα παθω, δηλαδή...
 

Mr Dee

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2016
Μηνύματα
213
Like
64
Πόντοι
1
Καλησπερίζω απαντες συναγωνιστες! :helpplea:

Λοιπον, με αφορμή ένα συμβαν που ετυχε στην οικογενεια μου, ανοιξα το εξης θεμα...θεωρω πως ολοι μας (δυστυχως), λιγο-πολυ, εχουμε βρεθει σε θεση οπου ειτε εχουμε αναγκη κατι από καποιον (εγγραφη συνεναιση, εντολη, χαρτια, κτλπ) ειτε καποιος κακεντρεχης ετυχε να μας εχει στο χερι, με αφορμή καποια πραξη μας (π.χ. παντρεμένος να κερατωνει κτλπ). :fuck2:

Και με σκοπο τον δολο, να εχουμε βρεθει προ δυσαρεστων εκπλήξεων! Μπορει να θελουμε να κανουμε μια δουλεια, η οποια να είναι απολυτως νομιμη και κατοχυρωμενη, και χωρις να δημιουργει καποιο πρόβλημα σε τριτους, μονο και μονο επειδή εχουμε αναγκη την συγκαταθεση τους, ξαφνικα να βρίσκονται μπροστα μας και εμμεσα να εκβιαζουν για χρηματα, η να προβουμε σε πραξεις, η οτιδήποτε άλλο θελει το κάθε καθαρμα!

Υπαρχουν πολλοι λογοι για τους οποιου οποιοσδηποτε μπορει να μην είναι αρεστος σε αλλους (χωρις να πραττει κατι ασχημο ντε και καλα), και αυτό να είναι κινητρο για κακεντρεχεια και προθεση δολου!

Λοιπον, εμεις απλα χρειαζομαστε την συνεναιση, για να τακτοποιήσουμε καποια θεματα σε ένα κτιριο! Το οποιο θα παθει ασχημη ζημια, εάν δεν γινουν οι απαραίτητες επισκευες. Δεν υπογραφει εάν δεν παρει καποια χρηματα (τα οποια δεν δικαιούται), που ζηταει.
:S
Ολοι οι λοιποι συνιδιοκτήτες συναινουν εν τω μεταξυ, και δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα. Εκεινος όμως, ανένδοτος, και πουλαει τρελα, μπας και παρει χρηματα. Με αποτέλεσμα να δημιουργει προβλήματα, γεγονός το οποιο μαλλον τον ευχαριστει! :jerking:
Ο ιδιος δεν θα μπει σε εξοδα! Εάν το παμε δικαστικα, θα παρει πολύ (πολυτιμο) χρονο. :headbang:

Σας εχει τυχει ποτε κατι αντιστοιχο? τι κανατε? τι θα θελατε να ειχατε κανει? τι θα βοηθουσε? :s&m_3:

Εχω μεγαλη εμπιστοσυνη στις συμβουλες των μυστων του site! Κι αυτό γιατι, υπαρχει μερακλοσυνη καιπολυ σμιλεμα απτην ζωη εδώ μεσα..... :rockon:

μπηκες στο καταλληλο μερος για συμβουλες.
επισκευη κτιριου εχουμε και λεμε με ολους να συμφωνουν και ενας να κανεις την παλαβη ; και εσυ θελεις λυση απο εδω μεσα;
που να πιασουν και οι ζεστες!
 

Mr Dee

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2016
Μηνύματα
213
Like
64
Πόντοι
1
μυστη μηπως θελει γαμησι ο τυπος ;
 

Mr Dee

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2016
Μηνύματα
213
Like
64
Πόντοι
1
η αγαμια τα προκαλει αυτα
 
OP
OP
ananias

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
να του στειλουμε καμμια Ναντια λετε, παιδες?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom