Νέα

Περί καπνιστών κλπ...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kinezokyprios
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Νέος Νόμος απαγόρευσης του καπνίσματος...

  • Υπέρ!

    Ψήφοι: 3 75,0%
  • Κατά...

    Ψήφοι: 1 25,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    4
OP
OP
K

kinezokyprios

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2007
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
ΚΑΙ ΦΟΥΜΑ,ΦΟΥΜΑ ΣΤΑ ΒΟΤΣΑΛΑΚΙΑ....
...ΑΓΙΟΥΣ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΙ ΑΓΓΕΛΑΚΙΑ....!!!!
...ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΠΝΙΣΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ....!!!!
...ΚΑΠΝΙΣΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕ.....!!!!!ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟΟΟΟΟ....!!!
 
OP
OP
K

kinezokyprios

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2007
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
Α, και κάτι ακόμα,  βρείτε μου ένα  πρώην  καπνιστή,  (μη φανατικό όπως μέλη της  οικογένειας μου  ή φανατικό όπως άλλοι), που το έκοψε, και το μετάνοιωσε. Η βρείτε μου ανθρώπους  στα τελευταία τους ( είχα δυστυχώς περιπτώσεις στην οικογένεια) που να υποστήριζαν το τσιγάρο. Εγώ μόνο κατάρες  για το τσιγάρο άκουσα από ανθρώπους που πέθαιναν απο καρκίνο, κι έτσι το κοψαν και κάποιοι "τυχεροί" συγγενείς τους από το σοκ.

ΜΙΑ ΦΩΤΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑ...!!!!! ...ΝΑ 'ΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ....
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Μια απορια μονο. Ρε μαγκες πως αντεχετε να πηγαινετε τακτικα στον περιπτερα σας και να δινετε κοντα 3 ευρω ΓΙΑ ΚΑΘΕ πακετο (δεν ξερω και ποσο εχει φτασει το πακετο αλλα 80% ειναι φοροι) στο κρατος? συνεχεια!

Ακομα κι ενα πακετο την ημερα να κανει καποιος, σ ενα χρονο θυσιαζει μια βδομαδα διακοπων στο εξωτερικο, ή ενα διαρκείας VIP, ή τα μαθηματα για αλλη μια γλωσσα για το παιδι του, ή μεγαλο μερος του κοστους ενος μεταπτυχιακου, ή την αποταμιευση για μια καλη μηχανή κλπ κλπ. Το θεμα δεν ειναι οτι τα δινετε σε καποια εταιρεια που κατι πουλαει. ΤΑ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΜΑΛΑΚΟΚΡΑΤΟΣ!
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Μια απορια μονο. Ρε μαγκες πως αντεχετε να πηγαινετε τακτικα στον περιπτερα σας και να δινετε κοντα 3 ευρω ΓΙΑ ΚΑΘΕ πακετο (δεν ξερω και ποσο εχει φτασει το πακετο αλλα 80% ειναι φοροι) στο κρατος? συνεχεια!

Ακομα κι ενα πακετο την ημερα να κανει καποιος, σ ενα χρονο θυσιαζει μια βδομαδα διακοπων στο εξωτερικο, ή ενα διαρκείας VIP, ή τα μαθηματα για αλλη μια γλωσσα για το παιδι του, ή μεγαλο μερος του κοστους ενος μεταπτυχιακου, ή την αποταμιευση για μια καλη μηχανή κλπ κλπ. Το θεμα δεν ειναι οτι τα δινετε σε καποια εταιρεια που κατι πουλαει. ΤΑ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΜΑΛΑΚΟΚΡΑΤΟΣ!
να σου πω εγω σαν καπνιστης π.χ.
τα 3 ευρω που δεν θα τα δωσω στο πακετο θα τα δωσω σε ενα σαντουιτς το οποιο οκ ξερω οτι θα το φαω και δεν θα καπνισω για να μου κανει κακο στην τελικη, ή σε ενα καφε αλλα το θεμα ποιο ειναι......οτι ποιος εχει την υπομονη να βαζει 3 ευρω την ημερα στην ακρη.....? για να μαζεψεις 90 ευρω τον μηνα ή 1080 τον χρονο.....? ειναι ποσο...ανετα πας διακοπες οπως λες αλλα....3 3 3 δεν βαζει κανεις στην ακρη......ποιος εχει υπομονη???
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Επαναλαμβανω την ερωτηση, δεν ρωταω γιατι καποιος δινει οσαδηποτε για οτιδηποτε, ή γιατι καποιος τα παιρνει και τα καιει (δικα του ειναι)

ρωταω πως αντεχει στην σκεψη (αν την κανει) να τα δινει στο ΚΡΑΤΟΣ. Στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ, αυτο που ολοι ξερουμε, Minimum ενα χιλιαρικο τον χρονο! Το μυαλο μου δεν το χωραει. Στενομυαλος προφανως.
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Επαναλαμβανω την ερωτηση, δεν ρωταω γιατι καποιος δινει οσαδηποτε για οτιδηποτε, ή γιατι καποιος τα παιρνει και τα καιει (δικα του ειναι)

ρωταω πως αντεχει στην σκεψη (αν την κανει) να τα δινει στο ΚΡΑΤΟΣ. Στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ, αυτο που ολοι ξερουμε, Minimum ενα χιλιαρικο τον χρονο! Το μυαλο μου δεν το χωραει. Στενομυαλος προφανως.
εισαι καπνιστης ?
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Καπνιζα μεταξυ 17-21 και μεταξυ 25-35 και το εκοψα οταν αρχισαν οι μεγαλες αυξησεις επειδη ακριβως θεωρησα τον ευυτο μου ηλιθιο να πληρωνω την εξαρτηση στο κρατος ως νταβατζη. Κανα πούρο μονο αραια και που, 2-3 φορες τον χρονο.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
«Εκπτώσεις» στα μέτρα κατά του καπνίσματος κάνει το υπουργείο Υγείας, τέσσερις ημέρες πριν από την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου. Οπως ανακοίνωσε χθες σε συνέντευξη Τύπου ο υπουργός Υγείας κ. Δ. Αβραμόπουλος, εξαιρούνται προσωρινά του αντικαπνιστικού νόμου τα καζίνα και παραμένουν ανοικτά τα καπνιστήρια ή δημιουργούνται χώροι καπνιζόντων στις ιδιωτικές επιχειρήσεις και στις δημόσιες υπηρεσίες που απασχολούν περισσότερα από 50 άτομα. Επίσης το «γυάλινο κλουβί» για τους καπνιστές στα μπουζούκια και στα κέντρα διασκέδασης με ζωντανή μουσική (άνω των 300 τ.μ.) αντικαθίσταται από διαχωριστικό ύψους δύο μέτρων.

Ειδικότερα, στις ιδιωτικές επιχειρήσεις και στις δημόσιες υπηρεσίες που απασχολούν περισσότερους από 50 υπαλλήλους μπορεί να διαμορφωθεί χώρος για καπνίζοντες εφόσον υπάρχει συμφωνία ανάμεσα στους εργαζομένους και στον εργοδότη. Εξαιρούνται οι φορείς παροχής υπηρεσιών Υγείας και τα εκπαιδευτικά ιδρύματα όλων των βαθμίδων.

Στα καζίνα οι όροι σχετικά με την απαγόρευση του καπνίσματος θα καθοριστούν κατόπιν ειδικής διαβούλευσης με τα υπουργεία Οικονομίας και Τουριστικής Ανάπτυξης. Σε κάθε περίπτωση, από την ερχόμενη Τετάρτη στα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια, καφετέριες κ.ά.) που λειτουργούν μέσα στα καζίνα θα απαγορεύεται το κάπνισμα και θα εφαρμόζονται οι ίδιοι κανονισμοί που ισχύουν και για τα υπόλοιπα υγειονομικά καταστήματα. Το ίδιο ισχύει για τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος που λειτουργούν σε ξενοδοχεία, πλοία και τρένα.

Οσο για τα κέντρα διασκέδασης με ζωντανή μουσική (άνω των 300 τ.μ.), όπως φαίνεται οι διαμαρτυρίες των επιχειρηματιών της νύχτας στα τηλεοπτικά παράθυρα... έπιασαν τόπο. Σύμφωνα με τον κ. Αβραμόπουλο, ο χώρος καπνιζόντων, ο οποίος μπορεί να καλύπτει ως και το 40% του καταστήματος, θα πρέπει να διαχωρίζεται από το υπόλοιπο κατάστημα με διαχωριστικό ύψους τουλάχιστον δύο μέτρων και να διαθέτει μηχανήματα εξαερισμού (π.χ., κουρτίνα αέρα), τα οποία θα εξασφαλίζουν ότι ο καπνός δεν θα περνάει στους υπόλοιπους χώρους.

Πάντως, σύμφωνα με τις αλλαγές, ορίζεται ότι στους χώρους καπνιζόντων απαγορεύεται να εισέρχονται άτομα κάτω των 18 ετών ακόμη και αν συνοδεύονται από ενηλίκους.

Το πρόστιμο για τους ιδιώτες που καπνίζουν όπου απαγορεύεται, σύμφωνα με τον αντικαπνιστικό νόμο, κυμαίνεται από 50 ως 500 ευρώ, για τους υπευθύνους των καταστημάτων από 1.000 ευρώ ως (σε περίπτωση υποτροπής) και 2.000 ευρώ, ενώ υπάρχει και δυνατότητα προσωρινής ανάκλησης της πώλησης προϊόντων καπνού από τα ειδικά καταστήματα και της άδειας λειτουργίας του καταστήματος.

Γενικότερα τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος- ανεξαρτήτως εμβαδού, είδους παρεχομένων υπηρεσιών και αρχής χορήγησης της άδειας λειτουργίας τους- τα οποία δεν έχουν άδεια δημιουργίας χώρων καπνιζόντων, ή ώσπου να αποκτήσουν την άδεια αυτή, υπάγονται από 1ης Ιουλίου 2009 στην πλήρη απαγόρευση του καπνίσματος.

Οι ιδιοκτήτες καταστημάτων κάτω των 70 τ.μ. οι οποίοι θα επιλέξουν να λειτουργήσουν αποκλειστικά για καπνιστές, θα πρέπει να τροποποιήσουν την άδεια λειτουργίας τους με αίτηση προς την αρμόδια αρχή και να αναρτήσουν στην πρόσοψη και στον εσωτερικό χώρο επιγραφή που θα αναφέρει ότι το κατάστημα είναι χώρος για καπνίζοντες.

Σ τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος άνω των 70 τ.μ. οι επιχειρηματίες μπορούν να δημιουργήσουν χώρο καπνιζόντων με μέγιστο εμβαδόν ίσο με το 30% του ωφέλιμου χώρου του καταστήματος, ο οποίος πρέπει να είναι πλήρως διαχωρισμένος από το υπόλοιπο κατάστημα. Ο χώρος για τους καπνιστές θα πρέπει να έχει εμφανή επιγραφή στην εσωτερική και εξωτερική επιφάνεια του διαχωριστικού. Στο υπόλοιπο κατάστημα επιβάλλεται να αναρτηθούν επιγραφές για απαγόρευση του καπνίσματος. Οι εξωτερικοί χώροι τραπεζοκαθισμάτων, ακόμη και αν καλύπτονται από σκέπαστρο, δεν εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του νόμου.

«Η όλη πολιτική δεν κατευθύνεται επιθετικά προς τους καπνιστές. Κατευθύνεται επιθετικά προς το κάπνισμα» τόνισε χθες ο κ. Αβραμόπουλος, επισημαίνοντας ότι «τα μέτρα που παίρνουμεπροστατεύουν και θωρακίζουν τη νέα γενιά. Στόχος μας, η δημιουργία μιας νέας γενιάς σε μια νέα εποχή όπου το κάπνισμα θα έχει περιοριστεί στον μεγαλύτερο δυνατό βαθμό».

Από την ερχόμενη Τετάρτη οι πολίτες θα μπορούν να καλούν τον αριθμό 1142 για να πληροφορηθούν τις διατάξεις του νόμου, αλλά και για να καταγγέλλουν τυχόν παραβιάσεις του αντικαπνιστικού νόμου- αφού έχουν εξαντλήσει όλα τα περιθώρια συνεννόησης με τους υπευθύνους των καταστημάτων. Αρμόδια αρχή για τον έλεγχο των παραβάσεων είναι οι Επιθεωρητές Δημόσιας Υγείας, στο έργο των οποίων συνδράμουν οι αστυνομικές και λιμενικές αρχές, η Δημοτική Αστυνομία και οι Επόπτες Υγείας των Νομαρχιών, κυρίως σε ό,τι αφορά την επιβεβαίωση των παραβάσεων, τον προσδιορισμό και τον καταλογισμό του προστίμου.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Το κάπνισμα θα απαγορεύεται στα αυτοκίνητα, αν σ' αυτά επιβαίνουν άτομα κάτω των 18 ετών, προβλέπει νομοσχέδιο που κατέθεσε η κυβέρνηση της Βικτόριας στην Αυστραλία.
Το νομοσχέδιο, που αναμένεται να υπερψηφιστεί, προβλέπει αυστηρές ποινές στους παραβάτες.
Το κάπνισμα στα αυτοκίνητα απαγορεύεται και σε άλλες πολιτείες της Αυστραλίας, αν και το όριο ηλικίας είναι για άτομα κάτω των 16 ετών.
Στην κυβέρνηση έχει υποβληθεί πρόταση να απαγορευτεί το κάπνισμα και στα σπίτια αν υπάρχουν ανήλικα παιδιά.

:2funny:
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
Επαναλαμβανω την ερωτηση, δεν ρωταω γιατι καποιος δινει οσαδηποτε για οτιδηποτε, ή γιατι καποιος τα παιρνει και τα καιει (δικα του ειναι)

ρωταω πως αντεχει στην σκεψη (αν την κανει) να τα δινει στο ΚΡΑΤΟΣ. Στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ, αυτο που ολοι ξερουμε, Minimum ενα χιλιαρικο τον χρονο! Το μυαλο μου δεν το χωραει. Στενομυαλος προφανως.


αυτος ειναι ο καλυτερος λογος για να κοψει το καπνισμα

αν δεν μπορει να καταλαβει οτι σκοτωνει τον εαυτο του αργα.

η σκεψη οτι δεν θα πηγαινα διακοπες καπου ομορφα, η θα στερουσα απο το παιδι μου μια ξενη γλωσσα,

η δεν θα χαριζα στον εαυτο μου μια εμπειρια μοναδικη καθε χρονο,

μονο και μονο για να καπνιζω καθε μερα,θα με τρελαινε.

συμφωνω απολυτως με αυτα που γραφεις.
 

loukritia!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
25.305
Like
14
Πόντοι
366
Το κάπνισμα θα απαγορεύεται στα αυτοκίνητα, αν σ' αυτά επιβαίνουν άτομα κάτω των 18 ετών, προβλέπει νομοσχέδιο που κατέθεσε η κυβέρνηση της Βικτόριας στην Αυστραλία.
Το νομοσχέδιο, που αναμένεται να υπερψηφιστεί, προβλέπει αυστηρές ποινές στους παραβάτες.
Το κάπνισμα στα αυτοκίνητα απαγορεύεται και σε άλλες πολιτείες της Αυστραλίας, αν και το όριο ηλικίας είναι για άτομα κάτω των 16 ετών.
Στην κυβέρνηση έχει υποβληθεί πρόταση να απαγορευτεί το κάπνισμα και στα σπίτια αν υπάρχουν ανήλικα παιδιά.

:2funny:
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Καπνιζα μεταξυ 17-21 και μεταξυ 25-35 και το εκοψα οταν αρχισαν οι μεγαλες αυξησεις επειδη ακριβως θεωρησα τον ευυτο μου ηλιθιο να πληρωνω την εξαρτηση στο κρατος ως νταβατζη. Κανα πούρο μονο αραια και που, 2-3 φορες τον χρονο.

ΡΕ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ!!!!!!!!(Καπνιζω 3+ τη μερα)
1. Το μετρο παγκοσμιως προσπαθει ν΄αλλαξει τη νοοτροπια για τα παιδια μας, δηλ. για τις επομενες γενιες.Οταν 1 νεος/α μεγαλωσει σε 1 περιβαλλον που το καπνισμα θεωρειται κακο σιγουρα θα το αρχισει δυσκολοτερα.Και σιγουρα μακροπροθεσμα η απαγορευση θα κανει καλο.
2. Ξαναλεω: Ειναι αστειο επιχειρημα το οικονομικο λογω περιθαλψης του παθοντα καπνιστη.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ.(Που αλλωστε οπως εχω αναλυσει το πληρωνει με το παραπανω).
3. ΠΡΟΦΑΝΩΣ το κρατος ΟΦΕΙΛΕΙ να κανει νομους για το γενικο καλο.Σιγουρα σε μας βεβαια τους καπνιστες θα μας κακοφανει στην αρχη, αλλα θα το σηνηθισουμε, τι να γινει...ΤΕΛΙΚΑ δειτε το 1.
4. Υπαρχουν απειροι νομοι που θεσπιζονται για το γενικο καλο στα πλαισια της δημοκρατιας που σιγουρα περιοριζουν τις κινησεις μας.Π.χ. ΚΡΑΝΟΣ: Αμα φας στη μαπα 1 ζουζουνι με 150χλμ/ωρα κ χασεις τον ελεγχο της μοτο υπαρχουν σοβαρες πιθανοτητες να προξενησεις ατυχημα.ΣΩΣΤΟ????????????ΑΡΑ δεν ειναι μονο δικο σου θεμα.
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
αυτος ειναι ο καλυτερος λογος για να κοψει το καπνισμα

αν δεν μπορει να καταλαβει οτι σκοτωνει τον εαυτο του αργα.

η σκεψη οτι δεν θα πηγαινα διακοπες καπου ομορφα, η θα στερουσα απο το παιδι μου μια ξενη γλωσσα,

η δεν θα χαριζα στον εαυτο μου μια εμπειρια μοναδικη καθε χρονο,

μονο και μονο για να καπνιζω καθε μερα,θα με τρελαινε.

συμφωνω απολυτως με αυτα που γραφεις.

Δηλαδη καποιος που οικονομικα μπορει να κανει τα παραπανω δεν τρεχει τπτα???
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Καπνιζα μεταξυ 17-21 και μεταξυ 25-35 και το εκοψα οταν αρχισαν οι μεγαλες αυξησεις επειδη ακριβως θεωρησα τον ευυτο μου ηλιθιο να πληρωνω την εξαρτηση στο κρατος ως νταβατζη. Κανα πούρο μονο αραια και που, 2-3 φορες τον χρονο.
πίνεις ? εχεις αυτοκινητο ? βαζεις βενζινη ? πληρωνεις ερτ μεσω δεη ή εχεις ηλιακους συλλεκτες ? μπαινεις στην αττικη οδο ή τις εθνικες επι εισιτηριου οδους ή πας απ τα χωραφια ? αγοραζεις ρουχα με αποδειξη ή χωρις και τους κανεις σκόντο το φπα ? κλπ κλπ..

γενικα, καταλαβαινεις το σκεπτικο μου. δεν συμφωνω με τη λογικη που παρεθεσες. αν ελεγες για παραδειγμα ''μην καπνιζετε για να μην στα παρει η γαμιολα ο γιατρος και μαλιστα λιγο πριν τα κακαρώσεις..'', να το ''εβλεπα''..
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Τι σχέση έχουν οι ηλιακοί συλλέκτες;;;;
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Τι σχέση έχουν οι ηλιακοί συλλέκτες;;;;
δεν εχεις δεη, δεν δινεις στο κωλοκρατος και τετοια. εκτος κι αν αγνοω οτι πιθανον να θελουν αδεια που την πληρωνεις κλπ..
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom