Νέα

Περί καπνιστών κλπ...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kinezokyprios
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Νέος Νόμος απαγόρευσης του καπνίσματος...

  • Υπέρ!

    Ψήφοι: 3 75,0%
  • Κατά...

    Ψήφοι: 1 25,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    4

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
26
Πόντοι
66
Πες τα μεγάλεεεεεεε.
Λοιπόν, άκου σχέδιο που ανακάλυψε ο αρχηγός μας.
Τελικά το χτύπημα θα γίνει την Τρίτη σε 3 φάσεις.

πρωί Τρίτης 30/06/2009

http://[URL unfurl="true"]www.cityofathens.gr/files/ATHENS_SYNTAGMA_middle.jpg[/img[/URL]]


[b]απόγευμα Τρίτης 30/06/2009[/b]

[img]http://[URL unfurl="true"]www.noitikiantistasis.com/images/fires-greece-syntagma29aug2007-1.jpg[/img[/URL]]


[b]πρωί Τετάρτης 01/07/2009[/b]

[img]http://blogs.creativeloafing.com/dailyloaf/files/2009/04/cigarettes.jpg
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Πες τα μεγάλεεεεεεε.
Λοιπόν, άκου σχέδιο που ανακάλυψε ο αρχηγός μας.
Τελικά το χτύπημα θα γίνει την Τρίτη σε 3 φάσεις.

πρωί Τρίτης 30/06/2009

http://[URL unfurl="true"]www.cityofathens.gr/files/ATHENS_SYNTAGMA_middle.jpg[/img[/URL]]


[b]απόγευμα Τρίτης 30/06/2009[/b]

[img]http://[URL unfurl="true"]www.noitikiantistasis.com/images/fires-greece-syntagma29aug2007-1.jpg[/img[/URL]]


[b]πρωί Τετάρτης 01/07/2009[/b]

[img]http://blogs.creativeloafing.com/dailyloaf/files/2009/04/cigarettes.jpg
γουσταρω κινεζοκυπριο με βομβες νικοτινης :2funny: :2funny:
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Φίλε εσύ πιστεύεις ότι ο αρχηγός μας θα καπνίσει ή θα σκάσει με τίποτα τσίχλες νικοτίνης και αυτοκόλλητα? :2funny: :2funny: :2funny:
εγω πιστευω οτι θα ερθει με πούρα τυπε μου
προτεινω να γινει υπουργος υγειας ο κινεζοκυπριος
συμφωνεις δικε μου? :2funny:
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
26
Πόντοι
66
εγω πιστευω οτι θα ερθει με πούρα τυπε μου
προτεινω να γινει υπουργος υγειας ο κινεζοκυπριος
συμφωνεις δικε μου? :2funny:

Ναι, είναι ο κατάλληλος.
Τον βλέπω να πηγαίνει στους Οικολόγους και να τους κάνει πρώτη δύναμη.
Τώρα για Πράσινους ή Έλληνες, δε ξέρω.
:2funny:
 

koncyp

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2005
Μηνύματα
138
Like
0
Πόντοι
1
Λοιπόν, καταρχήν μιλάς με πρώην καπνιστή - όχι αντικαπνιστή. Από πιτσιρίκι έχω καπνίσει τα κέρατά μου. Αγνοείς βασικά πράγματα - θα πω μερικά και το ξανα-συζητάμε αύριο αν επιμένεις γιατί θα πάω για να την πέσω.

1. Το θέμα δεν είναι το δικαίωμα της επιλογής, αλλά δημόσιας υγείας και οικονομίας. Ναι - οικονομίας, καλά διάβασες. Η νοσηλεία & συντήρηση στη ζωή ασθενών που μάλλον θα πεθάνουν, κοστίζει δις.

2. Εσύ έχεις δικαίωμα να πεθάνεις, δεν έχεις όμως δικαίωμα να σκοτώνεις τους γύρω σου από το παθητικό κάπνισμα. Αν νομίζεις ότι σου λέω μαλακίες, ψάξτο στο Internet γιατί έχει αποδειχθεί επιστημονικά εδώ και χρόνια.

Εσύ μπορεί να καπνίζεις 3 πακέτα την ημέρα, αλλά να έχεις γονίδια προστασίας και να φτάσεις 90 - αλλά χτύπα ξύλο - το παιδί σου να το χάσεις στα 35 του χωρίς να έχει βάλει ποτέ τσιγάρο στο στόμα του.


Διάβασε άρθρα του Κρεμαστινού - καθηγητή καρδιολογίας αν νομίζεις ότι σου λέω μπούρδες. Δε σου μιλάει Αμερικανός μαλάκας υστερικός, αλλά Αθηναίος που κάπνιζε από το Γυμνάσιο και για 17 χρόνια και το έκοψε μαχαιριά. Κοστίζει στην τσέπη τη δικιά σου, την τσέπη όλων μας - στην υγεία των ανθρώπων που αγαπάς και στην αιθάλη που μολύνει όλο τον περιβάλλοντα χώρο.

Αν δε σε κάλυψα λυπάμαι πραγματικά, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω παρά να πω τούτο - από το γαμημένο το τσιγάρο έχασα και τον πατέρα μου από καρκίνο του πνεύμονα.

Καλό ξημέρωμα...
Καταρχάς, ειλικρινά λυπάμαι για τον πατέρα σου.. Ειλικρινά όμως λυπάμαι, μια και παραλίγο να βρεθώ κι εγώ σε παρόμοια θέση, άσχετα αν δεν έβαλα μυαλό όπως λέει κι η μάνα μου..
Δεύτερον, πίστεψέ με, δεν έχω άγνοια των όσων αναφέρεις..
Ας ξεκινήσω από τα πιο εύκολα και ευρέως γνωστά..
Παθητικό κάπνισμα. Συμφωνώ μαζί σου 100% και το ανέφερα και προηγουμένως.. Το θέμα άλλωστε του thread εν ολίγοις.. Για μένα είναι καθαρά θέμα νόμων και κανόνων.. Όπως έχει η κατάσταση μέχρι τώρα στη χώρα μας μπορώ να καπνίζω σχεδόν παντου.. Και δεν σου κρύβω ότι δεν θα ήθελα να αλλάξει αυτό.. Και να αλλάξει όμως, πάλι στα ίδια καταλήγω. Αν κάπου επιτρέπεται το κάπνισμα, μπορεί όποιος δε θέλει να πάει παραπέρα.. Όπως κι εγώ αντίστοιχα σε χώρο μη καπνιστών θα πάω παραπέρα.. Και να είσαι σίγουρος ότι το κάνω.
Όσον αφορά τους απογόνους μας.. Το έχω ξανακούσει, δεν το έχω ψάξει ώστε να μιλήσουμε με ποσοστά. Αλλά σίγουρα δεν με απασχολεί τόσο.. Όπως αντίστοιχα δεν κάνω κάτι, όπως και οι περισσότεροι, για τη μόλυνση, την τρύπα του όζοντος, τα πυρηνικά, τις συνεχώς αυξανόμενες ασθένειες, που σίγουρα θα κόψουν χρόνια από το παιδί μου.
Στο οικονομικό κομμάτι τώρα.. Το προσωπικό, το αισθάνομαι καθημερινά στην τσέπη μου. Αλλά όπως τσακωνόμουν και με την κοπέλα μου τις προάλλες, προτιμώ να κάνω οικονομία στα ρούχα μου, στο φαγητό, στο διαρκείας που δε θα πάρω αν θέλει, παρά στον καφέ, το ποτό και το τσιγάρο! Το δημόσιο? Έλα τώρα... Πόσα δις σπαταλούνται σε πράγματα που δεν με αφορούν? Πόσα δις βάζουν όλοι στην τσέπη τους? Πόσα κερατιάτικα πληρώνω εγώ για τους άλλους? Ε, ας πληρώσουν και οι άλλοι κάτι για μένα!
Μπορεί να με θεωρήσεις κλασικό, μαλάκα, σταρχιδιστή Έλληνα.. Μπορεί και να είμαι.. Και ναι, το κάπνισμα προκαλεί αρκετά "κακά" στην τελική. Όμως, αυτά τα "κακά" δε θα εξαφανιστούν και να κόψει όλη η Ελλάδα το κάπνισμα! Ίσως να ελαττωθούν.. Όμως, πάλι εμένα θα με πηδάνε! Ε, ας το απολαύσω με ένα τσιγάρο!

Φιλικά πάντα και αν θες επανερχόμαστε..

Good night bourdeliarhdes!
 
OP
OP
K

kinezokyprios

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2007
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
Ναι, είναι ο κατάλληλος.
Τον βλέπω να πηγαίνει στους Οικολόγους και να τους κάνει πρώτη δύναμη.
Τώρα για Πράσινους ή Έλληνες, δε ξέρω.
:2funny:

ειπαμε πουρα, θα στριβω τσιγαρα με μεγαλα χαρτακια και θα εχω και 3 πακετα για καβατζα
 
OP
OP
K

kinezokyprios

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2007
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
H IΔΕΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΣΙΓΑΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ?ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ!ΤΕΡΑΣΤΙΑ Η ΧΑΣΟΥΡΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΑΠ'ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΓΑΡ.ΜΕΤΑ ΘΑ ΒΓΕΙ ΝΟΜΟΣ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΟΙ ΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ!
 
OP
OP
K

kinezokyprios

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2007
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
MΠΟΥΡΛΟΤΟ ΣΤΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΩΝ!!!ΑΔΕΡΦΙΑ ΑΣ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΗΝ ΤΕΤΡΑΨΗΦΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΣΑΤΣΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ!
 
OP
OP
K

kinezokyprios

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2007
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟΝ ΑΝΤΙΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΕΣ!!!
 
OP
OP
K

kinezokyprios

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2007
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
Αν η πολιτεία θυμήθηκε να ενδιαφερθει για το σύστημα υγείας ας ξεκινήσει να φτιαξει μονάδες αιμοκάθαρσης στα νησια(που σε ολες τις κυκλάδες υπάρχει μονο μια)!!!!!!, ας ξεκινήσει να διορθωνει τα νοσοκομεια που αν δεν εχεις λεφτά σε αφηνουν να ψοφήσεις σαν το σκυλί και ας μας δώσουν τους μισθούς της Ευρώπης για να βαδίσουμε σύμφωνα με τα ευρωπαικά πρότυπα.........
Τότε λοιπον ας κοψουμε το τσιγαρο!
 
OP
OP
K

kinezokyprios

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2007
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
αλλη μια πρωτοπορια του κράτους!!!σε ενα 4ψηφιο τηλεφωνικο αριθμο που δινουν τα ΜΜΕ μπορουν οι πολιτες να παιρνουν και να καταγγελουν σε ποια καταστηματα καπνιζουν!!!χαχαχαχα επισημοι οι κουκουλοφοροι!!!θα εχουν αραγε και αμοιβη ρε σεις???
 

Επισκέπτης
Εγώ παρόλο που είμαι καπνιστής από τα 17 μου (τώρα είμαι 36) συμφωνώ με τα μέτρα και θα προσπαθήσω να ακολουθήσω. Όχι βέβαια ότι θα κόψω το κάπνισμα, δεν γίνεται (τουλάχιστον προς το παρόν!), αλλά θα καπνίζω μόνο όπου μπορώ. Αυτό αν μη τι άλλο καλό θα μου κάνει. Στην προηγούμενη εταιρία που ήμουν και το κάπνισμα επιτρεπόταν μόνο σε έναν συγκεκριμένο χώρο, έκανα 5-6 τσιγάρα στην δουλειά και άλλα 3-4 σπίτι... σύνολο 10. Στην εταιρία που είμαι τώρα και καπνίζω και στο γραφείο, κάνω 15-17 τσιγάρα και άλλα 3-4 σπίτι.... σύνολο 21... τα διπλάσια! Χμμμμ.... τι είναι καλύτερο άραγε!!!  :think:

Όσον αφορά την έξοδο (μαγαζιά, εστιατόρια, κτλ) δεν με νοιάζει και πάλι... ας καπνίζω έξω. Ένα χρόνο που σπούδαζα στην Αμερική μου κακοφάνηκε τον πρώτο μήνα-δίμηνο. Μετά είχα συνηθίσει και στα παπάρια μου που έπρεπε να βγαίνω έξω για να καπνίζω. Όλα μια συνήθεια είναι, και το τσιγάρο αν μη τι άλλο είναι Η συνήθεια!!!

Οπότε, παρόλο που είμαι καπνιστής, τα δέχομαι τα νέα μέτρα. Για το καλό ΜΟΥ! Όλα τα άλλα περί παθητικών καπνιστών κτλ, κτλ, ούτε που με αγγίζουν. Στο κάτω-κάτω υπάρχει κι ένα ρητό που λέει "δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές, μόνο αντιπαθητικοί αντικαπνιστές!!!" :cheesy:
 
OP
OP
K

kinezokyprios

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2007
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1

Υπαρχει περιπτωση μετα το sex , να μην αναψεις τσιγαρο ? Πρεπει να εισαι πολυ μπουρδας για να μη το κανεις...!!
 
OP
OP
K

kinezokyprios

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2007
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΥΞΗΣΩ !!
 

whoknows

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
149
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Αυτό που  με χαλάει περισσότερο  και από τους  θανάτους παθητικών και μη καπνιστών, είναι  η  ζημιά που επιφέρει στο σώμα σε άντρες  και γυναίκες (μείωση σεξ.  ικανότητας, μείωση αερόβιων ικανοτήτων, ζάρωμα  δέρματος). Επίσης το γεγονός ότι σύμφωνα  με όλες τις έρευνες, τόσο σε επίπεδοο κρατών, όσο και σε επίπεδο πολιτών, έχει  αποδειχθεί ότι στατιστικά , αυτοί που καπνίζουν ανήκουν περισσότερο σε φτωχότερα και λιγότερο μορφωμένα κοινωνικά στρώματα. Αυτό δε σας προβληματίζει; μεροκαματιάρηδες δεν μπορούν να ξεφύγουν από τη μιζέρια λόγω τσιγάρου. Βγάζουν 2  ευρώ και το ένα πάει στο τσιγάρο (Phillip Moris και κράτος, για να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους). Επιπλέον τώρα θα έχουν ψευδαίσθηση  "αντίστασης" και "ελευθερίας", διαμαρτυρόμενοι, αντί να αντισταθούν για τα πραγματικά κοινωνικά και οικονομικά  προβλήματα (βλ. φορολογία, φοροδιαφυγή) κτλ. Όσο για το κάρφωμα είμαι  υπέρ φανατικά.  Η Ελλάδα  πλέον είναι Δημοκρατία (δεν ήταν πάντα), δε  με ενοχλεί τόσο  ο χωροφύλακας, όσο  αυτός που παραβαίνει το νόμο και τα δικαιώματά μου. Μακάρι, μέσω καρφώματος, να είχαμε καθαρή ατμοσφαιρα, και να πιάναμε και τους φοροφυγάδες (θα έχετε διαπιστώσει  ότι πλεόν πουθενά δεν κόβεται απόδειξη πλέον).Εμένα ποιος θα με προστατεύσει από τους κλέφτες του ΦΠΑ; ποιος θα μου δώσει την επιστροφή φόρου που χάνω επειδή δε μου δίνουν απόδειξη; Εγώ πληρώνω σα μαλάκας τα δανεικά του κράτους που αυξάνονται λόγω φοροδιαφυγής και εισφοροδιαφυγής, πληρώνω  το σύστημα υγείας που χρεωκοπεί και λόγω του καπνού. Και στην τελική είναι και θέμα αισθητικής. Από τη μια  είναι ένα σωρό αναγνωρισμένοι επιστήμονες (που πάνε  κόντρα στα οικονομικά τους συμφέροντα, χάνοντας πελατεία μειουμένων των καπνιστών) και από την  άλλη οι σκυλάδες φοροφυγάδες (Τσαλίκης, Παπαργυρόπουλος κτλ) σε αγαστή συνεργασία με την  αμερικανοφάγο ιέρεια της χριστιανοκομμουνιστικής αριστεράς που  βρήκε στέγη στο άλλοτε τιμημένο και ηρωικό κόμμα...
 

Επισκέπτης
Υπαρχει περιπτωση μετα το sex , να μην αναψεις τσιγαρο ? Πρεπει να εισαι πολυ μπουρδας για να μη το κανεις...!!

Ναι, είμαι μπούρδας μάλλον... το δέχομαι :) Όπως πρέπει να δεχτείς κι εσύ ότι το μυαλό σου δεν υπερβαίνει την ηλικία των 10-11 ετών... κι ας είσαι παραπάνω :)
 

whoknows

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
149
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Α, και κάτι ακόμα,  βρείτε μου ένα  πρώην  καπνιστή,  (μη φανατικό όπως μέλη της  οικογένειας μου  ή φανατικό όπως άλλοι), που το έκοψε, και το μετάνοιωσε. Η βρείτε μου ανθρώπους  στα τελευταία τους ( είχα δυστυχώς περιπτώσεις στην οικογένεια) που να υποστήριζαν το τσιγάρο. Εγώ μόνο κατάρες  για το τσιγάρο άκουσα από ανθρώπους που πέθαιναν απο καρκίνο, κι έτσι το κοψαν και κάποιοι "τυχεροί" συγγενείς τους από το σοκ.
 

desolator

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
195
Like
0
Πόντοι
1
Κινεζοκυπριε συμφωνω μαζι σου φιλε ! εχεις δικιο !
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom