Νέα

Περί καπνιστών κλπ...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kinezokyprios
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Νέος Νόμος απαγόρευσης του καπνίσματος...

  • Υπέρ!

    Ψήφοι: 3 75,0%
  • Κατά...

    Ψήφοι: 1 25,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    4

arcans9

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2009
Μηνύματα
17
Like
0
Πόντοι
0

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Και φασιστας και ψωνιο! Καλα δεν ντρεπεσαι ολοκληρος αντρας να λες οτι τα δικα σου δικαιωματα ειναι πιο υψηλου επιπεδου απο των αλλων? Να τα χεσω τα βιβλια σου ρε αμα δεν εχεις τη στοιχειωδη ανθρωπιστικη παιδεια! Ενας παρτακιας και μισος εισαι! Και οσον αφορα τη θεσ/νικη με τις απανθρωπες συνθηκες που εχουνε δημιουργησει οι ομοιοι σου και εσυ βεβαια, αυτο δεν σου ελεγα και πιο πριν? Οτι δεν σε πειραζει να αναπνεεις καυσαερια γιατι πως αλλιως θα δειξεις την κουρσαρα σου! Σε αυτο το φαινομενο εισαι απαθης μαζα! Μονο για να καπελωσεις τις ελευθεριες των αλλων κοπτεσαι! Ψωναρα, υποκριτη, φασιστα!
Τελικά ή είσαι πολύ βλάκας ή επίτηδες λές όλη την ώρα τις ίδιες και τις ίδιες μαλακίες γιατί δεν έχεις τίποτα άλλο να πείς. Ναι ρε ηλίθιε το δικαιωμά μου να είμαι υγειής είναι σπουδαιότερο απο το δικό σου να καπνίζεις. Ξέρεις ποιός το λέει? Η κοινή λογική ζώο, ε ζώο. Και δεν θα την καταργήσεις εσύ, ούτε κανένας άλλος μαλάκας σαν εσένα. Επίσης που ξέρεις αν εγώ έχω κουρσάρα ή όχι? Ρε ναρκωτικά παίρνεις? Πάλι αυθαίρετα συμπεράσματα βγάζεις για να έχεις κάτι να λές. Και είπαμε το αυτοκίνητο έχει και μια άλφα χρησιμότητα, το γαμοτσιγαρό σου εκτός απο να κάνεις το κέφι σου, που αλλού εξυπηρετεί?Δέν θα με αποπροσανατολίσεις. Πές μου στην περίπτωση του ανθρώπου που σου είπα τι άλλο παράδειγμα θα σκαρφιστείς να πείς για να αγιοποιήσεις το τσιγάρο? Γιατί αμμιγώς επι του θέματος δεν έχεις πεί και τίποτα. Τι να πείς άλλωστε και να μη φανείς γραφικός...
 

magenta2006dfo

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
105
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
1
Έξι φορές πιο μολυσμένος είναι ο καπνός που εισπνέει ένας μη καπνιστής μέσα σε ένα μεγάλο εστιατόριο απ' ό,τι αν παρέμενε τις ίδιες ώρες στο πεζοδρόμιο ενός πολυσύχναστου αυτοκινητόδρομου. - από "" - άμα το ψάξεις θα βρεις και άλλα.

Και επιπλέον, το τσιγάρο είναι πιο άμεσο από την ατμοσφαιρική ρύπανση, γιατί για παράδειγμα αν είσαι στην εξοχή όπου δεν υπάρχει, αν έχεις έναν μαλάκα να καπνίζει όλη την ώρα δίπλα σου, γίνεσαι θες δεν θες καπνιστής κι εσύ.

Όσο για τον successor του δίνω τα εύσημα της σωστής επιχειρηματολογίας. Αλλά τώρα τι συζήτηση να πιάσεις από έναν εθισμένο στην νικοτίνη, που τον έχουν πιάσει μαλάκα οι εταιρείες παραγωγής τσιγάρων και καπνού και νομίζει ότι κερδίζει κάτι με το κωλοτσίγαρό του...
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Ξεκινώ δηλώνοντας τη θέση μου. Είμαι φανατικός καπνιστής και θεωρώ το συγκεκριμένο νόμο φασιστικό και απλώς απαράδεκτο. Πριν πέσετε να με φάτε ενημερώνω ότι δεν πολυβγαίνω έξω (είμαι σπιτόγατος και τους νόμους σπίτι μου τους βάζω εγώ  :dancing:) οπότε ως καπνιστή ο νόμος δε με πολυαπασχολεί. Με απασχολεί όμως ως πολίτη. Το ότι πολύ άνθρωποι αναπνέουν τον καπνό μας είναι επιεικώς εγκληματικό. Το ότι το δικαίωμα στον καθαρό αέρα είναι πολύ υψηλότερο του δικαιώματος στον καπνό είναι αυτονόητο. Όμως δεν φταίει κανένας καπνιστής να του κόψουν με το ζόρι τη συνήθεια ούτε και κανένας αντικαπνιστής να του πλασσάρεται από το κράτος ο ρόλος του ρουφιάνου και να του πετάνε κατά τέτοιο τρόπο το μπαλλάκι ώστε να κάνει καταγγελίες και να τιτλοφορείται δικαίως ή αδίκως ρουφιάνος. Το θέμα εδώ είναι θέμα ηθικής αντιμετώπισης του νόμου απέναντι σε καπνιστες και μη κι όχι η συμπεριφορά των μεν στους δε. Το να υπάρχουν μέτρα κατά του καπνίσματος είναι απαράιτητο. Όχι τέτοια μέτρα όμως.  Υπάρχει ή όχι η τεχνολογία να εγκατασταθούν "αρχιδάτα" συστήματα εξαερισμού σε όλους τους χώρους που θα ρουφάνε τον καπνό σαν τουρμπίνα αεροπλάνου με αποτέλεσμα να μη βλάπτεται ακόμα κι ο κολλητός που δεν καπνίζει αλλά σεβόμενος το βίτσιο μας κάθεται μαζί μας σε τραπέζι καπνιστών? Άντε και κλείσαμε τουσ καπνιστές σε γυάλες. Το κολλητάρι και πάλι θα ντουμανιάζει ενώ στην περίπτωση του καλού εξαερισμου δε θα υπήρχε τέτοιο ζήτημα. Πέραν του εξαερισμού σε χώρους που ΔΕΝ υπάρχει κάποιο show που όλοι θέλουν να κάτσουν μπροστά και να παρακολουθήσουν (βλ. μπουζούκια, live stages γενικότερα, στριπτιζάδικα κλπ) μπορούν όντως να τοποθετηθούν τζάμια αλλά και πάλι ο εξαερισμός είναι απαραίτητος για το κολλητάρι που προανέφερα. Όμως επειδή οι πουτάνες που μας κυβερνάνε σκάσανε 28 δις ευροπουλάκια στις τράπεζες και έχουν φάει τα χίλια μύρια όσα, δε θέλουν να σκάσουν λεφτά για τέτοιου είδους μέτρο αλλά προτιμούν το φασιστικό νόμο. Είναι αναμφίβολο ότι στον κόσμο που ζούμε τα ανήθικα μέτρα μπορούν να φέρουν τα καλύτερα αποτελέσματα. Θα αναφερθώ στα αυτοκίνητα μιας και όπως είδα πριν έγινε θέμα. Γίνονται τα χίλια δυο άπειρα δυστυχήματα. Βάλανε ζώνες ασφαλείας, αερόσακους, esp, dsc, μούπες σούπες μανταλάκια. Τα δυστυχήματα συνεχίζονται. Θα μπορούσαμε λοιπόν απλά να αφαιρέσουμε τις ζώνες ασφαλείας και να τοποθετήσουμε ένα μυτερό παλούκι επάνω στο τιμόνι που η μύτη του θα απέχει είκοσι πόντους απο το πρόσωπο μας. Όυτε ζώνες ασφαλείας ούτε έξοδα για μελέτες ούτε τίποτα. Και την επόμενη μέρα κανείς δε θα πήγαινε με πάνω από 10 χλμ την ώρα ούτως ώστε ποτέ να μην αναγκαστεί να φρενάρει απότομα (πόσο μάλλον να τρακάρει) γιατί το παλούκι θα του τρύπαγε το κεφάλι. Αποτέλεσμα? Το καλύτερο δυνατό! Τα τροχαία θα έπεφταν στο μηδέν και το κόστος θα περιοριζόταν στην αγορά και τοποθέτηση του παλουκιού. Γιατί λοιπόν δεν παίρνουμε αυτό ως παράδειγμα και να φτιάξουμε έτσι όλους μας τους νόμους. Όποιος καπνίζει χόρτο ή ομολογεί που το βρήκε ή εκτελείται με συνοπτικές διαδικασίες. Άυριο το πρωί θα είχαμε στη φυλακή όλους τους εμπόρους ναρκωτικών. Όποιος μετανάστης δεν έχει χαρτιά πετιέται στη θάλασσα. Αύριο το πρωί το πρόβλημα θα είχε λυθει. Οι προσωπικές ελευθερίες του καθενός αποτελούσαν αποτελούν και πρέπει να συνεχίσουν να αποτελούν απειλή κατά της κοινωνίας. Η τιμωρία αυτών όμως πρέπει να είναι η δικαιότερη δυνατή κι όχι η συμφέρουσα δυνατή κατα τη γνώμη μου. Αυτά. Αν σας κούρασα... καλά έκανα!!! :grin: :grin: :grin:
 

thanoulis21r

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
282
Κριτικές
10
Like
9
Πόντοι
1.992
Ξεκινώ δηλώνοντας τη θέση μου. Είμαι φανατικός καπνιστής και θεωρώ το συγκεκριμένο νόμο φασιστικό και απλώς απαράδεκτο. Πριν πέσετε να με φάτε ενημερώνω ότι δεν πολυβγαίνω έξω (είμαι σπιτόγατος και τους νόμους σπίτι μου τους βάζω εγώ  :dancing:) οπότε ως καπνιστή ο νόμος δε με πολυαπασχολεί. Με απασχολεί όμως ως πολίτη. Το ότι πολύ άνθρωποι αναπνέουν τον καπνό μας είναι επιεικώς εγκληματικό. Το ότι το δικαίωμα στον καθαρό αέρα είναι πολύ υψηλότερο του δικαιώματος στον καπνό είναι αυτονόητο. Όμως δεν φταίει κανένας καπνιστής να του κόψουν με το ζόρι τη συνήθεια ούτε και κανένας αντικαπνιστής να του πλασσάρεται από το κράτος ο ρόλος του ρουφιάνου και να του πετάνε κατά τέτοιο τρόπο το μπαλλάκι ώστε να κάνει καταγγελίες και να τιτλοφορείται δικαίως ή αδίκως ρουφιάνος. Το θέμα εδώ είναι θέμα ηθικής αντιμετώπισης του νόμου απέναντι σε καπνιστες και μη κι όχι η συμπεριφορά των μεν στους δε. Το να υπάρχουν μέτρα κατά του καπνίσματος είναι απαράιτητο. Όχι τέτοια μέτρα όμως.  Υπάρχει ή όχι η τεχνολογία να εγκατασταθούν "αρχιδάτα" συστήματα εξαερισμού σε όλους τους χώρους που θα ρουφάνε τον καπνό σαν τουρμπίνα αεροπλάνου με αποτέλεσμα να μη βλάπτεται ακόμα κι ο κολλητός που δεν καπνίζει αλλά σεβόμενος το βίτσιο μας κάθεται μαζί μας σε τραπέζι καπνιστών? Άντε και κλείσαμε τουσ καπνιστές σε γυάλες. Το κολλητάρι και πάλι θα ντουμανιάζει ενώ στην περίπτωση του καλού εξαερισμου δε θα υπήρχε τέτοιο ζήτημα. Πέραν του εξαερισμού σε χώρους που ΔΕΝ υπάρχει κάποιο show που όλοι θέλουν να κάτσουν μπροστά και να παρακολουθήσουν (βλ. μπουζούκια, live stages γενικότερα, στριπτιζάδικα κλπ) μπορούν όντως να τοποθετηθούν τζάμια αλλά και πάλι ο εξαερισμός είναι απαραίτητος για το κολλητάρι που προανέφερα. Όμως επειδή οι πουτάνες που μας κυβερνάνε σκάσανε 28 δις ευροπουλάκια στις τράπεζες και έχουν φάει τα χίλια μύρια όσα, δε θέλουν να σκάσουν λεφτά για τέτοιου είδους μέτρο αλλά προτιμούν το φασιστικό νόμο. Είναι αναμφίβολο ότι στον κόσμο που ζούμε τα ανήθικα μέτρα μπορούν να φέρουν τα καλύτερα αποτελέσματα. Θα αναφερθώ στα αυτοκίνητα μιας και όπως είδα πριν έγινε θέμα. Γίνονται τα χίλια δυο άπειρα δυστυχήματα. Βάλανε ζώνες ασφαλείας, αερόσακους, esp, dsc, μούπες σούπες μανταλάκια. Τα δυστυχήματα συνεχίζονται. Θα μπορούσαμε λοιπόν απλά να αφαιρέσουμε τις ζώνες ασφαλείας και να τοποθετήσουμε ένα μυτερό παλούκι επάνω στο τιμόνι που η μύτη του θα απέχει είκοσι πόντους απο το πρόσωπο μας. Όυτε ζώνες ασφαλείας ούτε έξοδα για μελέτες ούτε τίποτα. Και την επόμενη μέρα κανείς δε θα πήγαινε με πάνω από 10 χλμ την ώρα ούτως ώστε ποτέ να μην αναγκαστεί να φρενάρει απότομα (πόσο μάλλον να τρακάρει) γιατί το παλούκι θα του τρύπαγε το κεφάλι. Αποτέλεσμα? Το καλύτερο δυνατό! Τα τροχαία θα έπεφταν στο μηδέν και το κόστος θα περιοριζόταν στην αγορά και τοποθέτηση του παλουκιού. Γιατί λοιπόν δεν παίρνουμε αυτό ως παράδειγμα και να φτιάξουμε έτσι όλους μας τους νόμους. Όποιος καπνίζει χόρτο ή ομολογεί που το βρήκε ή εκτελείται με συνοπτικές διαδικασίες. Άυριο το πρωί θα είχαμε στη φυλακή όλους τους εμπόρους ναρκωτικών. Όποιος μετανάστης δεν έχει χαρτιά πετιέται στη θάλασσα. Αύριο το πρωί το πρόβλημα θα είχε λυθει. Οι προσωπικές ελευθερίες του καθενός αποτελούσαν αποτελούν και πρέπει να συνεχίσουν να αποτελούν απειλή κατά της κοινωνίας. Η τιμωρία αυτών όμως πρέπει να είναι η δικαιότερη δυνατή κι όχι η συμφέρουσα δυνατή κατα τη γνώμη μου. Αυτά. Αν σας κούρασα... καλά έκανα!!! :grin: :grin: :grin:
Ωραίος ρε μάγκα τα είπες όλα έτσι είναι ακριβώς... και εγώ που στο λέω είμαι κατά του τσιγάρου...άλλο να είσαι κατά όμως και άλλο να κάνεις κάτι φασιστικά...
 
OP
OP
K

kinezokyprios

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2007
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
Ξεκινώ δηλώνοντας τη θέση μου. Είμαι φανατικός καπνιστής και θεωρώ το συγκεκριμένο νόμο φασιστικό και απλώς απαράδεκτο. Πριν πέσετε να με φάτε ενημερώνω ότι δεν πολυβγαίνω έξω (είμαι σπιτόγατος και τους νόμους σπίτι μου τους βάζω εγώ  :dancing:) οπότε ως καπνιστή ο νόμος δε με πολυαπασχολεί. Με απασχολεί όμως ως πολίτη. Το ότι πολύ άνθρωποι αναπνέουν τον καπνό μας είναι επιεικώς εγκληματικό. Το ότι το δικαίωμα στον καθαρό αέρα είναι πολύ υψηλότερο του δικαιώματος στον καπνό είναι αυτονόητο. Όμως δεν φταίει κανένας καπνιστής να του κόψουν με το ζόρι τη συνήθεια ούτε και κανένας αντικαπνιστής να του πλασσάρεται από το κράτος ο ρόλος του ρουφιάνου και να του πετάνε κατά τέτοιο τρόπο το μπαλλάκι ώστε να κάνει καταγγελίες και να τιτλοφορείται δικαίως ή αδίκως ρουφιάνος. Το θέμα εδώ είναι θέμα ηθικής αντιμετώπισης του νόμου απέναντι σε καπνιστες και μη κι όχι η συμπεριφορά των μεν στους δε. Το να υπάρχουν μέτρα κατά του καπνίσματος είναι απαράιτητο. Όχι τέτοια μέτρα όμως.  Υπάρχει ή όχι η τεχνολογία να εγκατασταθούν "αρχιδάτα" συστήματα εξαερισμού σε όλους τους χώρους που θα ρουφάνε τον καπνό σαν τουρμπίνα αεροπλάνου με αποτέλεσμα να μη βλάπτεται ακόμα κι ο κολλητός που δεν καπνίζει αλλά σεβόμενος το βίτσιο μας κάθεται μαζί μας σε τραπέζι καπνιστών? Άντε και κλείσαμε τουσ καπνιστές σε γυάλες. Το κολλητάρι και πάλι θα ντουμανιάζει ενώ στην περίπτωση του καλού εξαερισμου δε θα υπήρχε τέτοιο ζήτημα. Πέραν του εξαερισμού σε χώρους που ΔΕΝ υπάρχει κάποιο show που όλοι θέλουν να κάτσουν μπροστά και να παρακολουθήσουν (βλ. μπουζούκια, live stages γενικότερα, στριπτιζάδικα κλπ) μπορούν όντως να τοποθετηθούν τζάμια αλλά και πάλι ο εξαερισμός είναι απαραίτητος για το κολλητάρι που προανέφερα. Όμως επειδή οι πουτάνες που μας κυβερνάνε σκάσανε 28 δις ευροπουλάκια στις τράπεζες και έχουν φάει τα χίλια μύρια όσα, δε θέλουν να σκάσουν λεφτά για τέτοιου είδους μέτρο αλλά προτιμούν το φασιστικό νόμο. Είναι αναμφίβολο ότι στον κόσμο που ζούμε τα ανήθικα μέτρα μπορούν να φέρουν τα καλύτερα αποτελέσματα. Θα αναφερθώ στα αυτοκίνητα μιας και όπως είδα πριν έγινε θέμα. Γίνονται τα χίλια δυο άπειρα δυστυχήματα. Βάλανε ζώνες ασφαλείας, αερόσακους, esp, dsc, μούπες σούπες μανταλάκια. Τα δυστυχήματα συνεχίζονται. Θα μπορούσαμε λοιπόν απλά να αφαιρέσουμε τις ζώνες ασφαλείας και να τοποθετήσουμε ένα μυτερό παλούκι επάνω στο τιμόνι που η μύτη του θα απέχει είκοσι πόντους απο το πρόσωπο μας. Όυτε ζώνες ασφαλείας ούτε έξοδα για μελέτες ούτε τίποτα. Και την επόμενη μέρα κανείς δε θα πήγαινε με πάνω από 10 χλμ την ώρα ούτως ώστε ποτέ να μην αναγκαστεί να φρενάρει απότομα (πόσο μάλλον να τρακάρει) γιατί το παλούκι θα του τρύπαγε το κεφάλι. Αποτέλεσμα? Το καλύτερο δυνατό! Τα τροχαία θα έπεφταν στο μηδέν και το κόστος θα περιοριζόταν στην αγορά και τοποθέτηση του παλουκιού. Γιατί λοιπόν δεν παίρνουμε αυτό ως παράδειγμα και να φτιάξουμε έτσι όλους μας τους νόμους. Όποιος καπνίζει χόρτο ή ομολογεί που το βρήκε ή εκτελείται με συνοπτικές διαδικασίες. Άυριο το πρωί θα είχαμε στη φυλακή όλους τους εμπόρους ναρκωτικών. Όποιος μετανάστης δεν έχει χαρτιά πετιέται στη θάλασσα. Αύριο το πρωί το πρόβλημα θα είχε λυθει. Οι προσωπικές ελευθερίες του καθενός αποτελούσαν αποτελούν και πρέπει να συνεχίσουν να αποτελούν απειλή κατά της κοινωνίας. Η τιμωρία αυτών όμως πρέπει να είναι η δικαιότερη δυνατή κι όχι η συμφέρουσα δυνατή κατα τη γνώμη μου. Αυτά. Αν σας κούρασα... καλά έκανα!!! :grin: :grin: :grin:
Έτσι είναι φίλε μου...
 
OP
OP
K

kinezokyprios

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2007
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
Πηγαινε στο περαμα, στο ρεντη, στο κερατσινι κλπ. να σου πουν εκει τι χρησιμοτητα εχει το τσιγαρο. Οσον αφορα το επιπεδο σου....πραγματικα λυπαμαι! Ρεσιταλ βρισιας! Και επιτελους παραδεχτηκες στα ισια οτι θεωρεις οτι τα δικα σου δικαιωματα ειναι ποιο σημαντικα απο των αλλων! Τοσο καιρο γιαυτο σε ελεγα φασιστα και το απεδειξες μονος σου! ΑΑΑ και για να τελειωνουμε μια και καλη, ποιος σου ειπε εσενανε οτι οι καπνστες εχουνε την απαιτηση να υπαρχουνε μονο χωροι για καπνιζοντες? Εμεις τουλαχιστον εχουμε τη στοιχειωδη ευαισθησια και δημοκρατικοτητα να ζηταμε ξεχωριστους χωρους ωστε ολοι να ειναι ευχαριστημενοι και να μην μπλεκει ο ενας στα ποδια του αλλου! Για δες τη δικη σας σταση ομως? Εσυ καταχαρηκες με την πιθανοτητα να μπορεις να καρφωνεις κοσμο ο οποιος τυχαινει να εχει διαφορετικες αντιληψεις με σενα! Ειμαι σιγουρος οτι μολις εφαρμοστει ο σκατονομος αυτος, δεν θα χαρεις ουτε με αυτο και θα απαιτησετε να φυλακιζονται οι καπνιστες ( ξερω οτι το ονειρο σου θα ητανε να εκτελουνται).Και κατι τελευταιο, καθε συνταγμα καθε χωρας, οριζει ρητα τα δικαιωματα που εχουν οι πολιτες της, ουτε κανει ποιοτικο ουτε ποσοτικο διαχωρισμο των δικαιωματων! Εσυ φαινεται εισαι πανω και απο τους νομους και πανω και απο το συνταγμα και μπορεις με βαση τη δικη σου (κοινη λογικη), να οριζεις οτι ολων των αλλων τα δικαιωματα ειναι κατω απο τα δικα σου! Και βεβαια για πολλοστη φορα απεφυγες να απαντησεις στα ερωτηματα που εθεσα(δεν ειναι μονο το αυτοκινητο, αλλα ειναι και αυτο) γιατι απλα δεν εχεις να απαντησεις! γιαυτο αναλωνεις το δικαιωμα σου να μου απαντας στο να εξαπολυεις βρισιες! Παρτο χαμπαρι, ο νομος αυτος ειναι αντισυνταγματικος! Θα τον πολεμισουμε και θα τον καταργησουμε! Και τοτε να δεις τι θα παθει το κολαρακι σου απο ολους αυτους που θα εχεις καρφωσει παλιορουφιανε!

Πές τα αδερφέ!!!
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Πηγαινε στο περαμα, στο ρεντη, στο κερατσινι κλπ. να σου πουν εκει τι χρησιμοτητα εχει το τσιγαρο. Οσον αφορα το επιπεδο σου....πραγματικα λυπαμαι! Ρεσιταλ βρισιας! Και επιτελους παραδεχτηκες στα ισια οτι θεωρεις οτι τα δικα σου δικαιωματα ειναι ποιο σημαντικα απο των αλλων! Τοσο καιρο γιαυτο σε ελεγα φασιστα και το απεδειξες μονος σου! ΑΑΑ και για να τελειωνουμε μια και καλη, ποιος σου ειπε εσενανε οτι οι καπνστες εχουνε την απαιτηση να υπαρχουνε μονο χωροι για καπνιζοντες? Εμεις τουλαχιστον εχουμε τη στοιχειωδη ευαισθησια και δημοκρατικοτητα να ζηταμε ξεχωριστους χωρους ωστε ολοι να ειναι ευχαριστημενοι και να μην μπλεκει ο ενας στα ποδια του αλλου! Για δες τη δικη σας σταση ομως? Εσυ καταχαρηκες με την πιθανοτητα να μπορεις να καρφωνεις κοσμο ο οποιος τυχαινει να εχει διαφορετικες αντιληψεις με σενα! Ειμαι σιγουρος οτι μολις εφαρμοστει ο σκατονομος αυτος, δεν θα χαρεις ουτε με αυτο και θα απαιτησετε να φυλακιζονται οι καπνιστες ( ξερω οτι το ονειρο σου θα ητανε να εκτελουνται).Και κατι τελευταιο, καθε συνταγμα καθε χωρας, οριζει ρητα τα δικαιωματα που εχουν οι πολιτες της, ουτε κανει ποιοτικο ουτε ποσοτικο διαχωρισμο των δικαιωματων! Εσυ φαινεται εισαι πανω και απο τους νομους και πανω και απο το συνταγμα και μπορεις με βαση τη δικη σου (κοινη λογικη), να οριζεις οτι ολων των αλλων τα δικαιωματα ειναι κατω απο τα δικα σου! Και βεβαια για πολλοστη φορα απεφυγες να απαντησεις στα ερωτηματα που εθεσα(δεν ειναι μονο το αυτοκινητο, αλλα ειναι και αυτο) γιατι απλα δεν εχεις να απαντησεις! γιαυτο αναλωνεις το δικαιωμα σου να μου απαντας στο να εξαπολυεις βρισιες! Παρτο χαμπαρι, ο νομος αυτος ειναι αντισυνταγματικος! Θα τον πολεμισουμε και θα τον καταργησουμε! Και τοτε να δεις τι θα παθει το κολαρακι σου απο ολους αυτους που θα εχεις καρφωσει παλιορουφιανε!
Πρώτον όποιος δεί όλη την αντιπαραθεσή μας απο την αρχή θα καταλάβει ποιός έχει το επίπεδο και ποιός όχι. Που μου πέρασες 2 φορές απο τη φάση του χαβαλέ στη σοβαρότητα και τούμπαλιν, ενώ εγώ απο την αρχή μιλάω με επιχειρήματα.Tώρα αν εσύ πραγματικά προσάπτεις σε εμένα οτι βρίζω, πήγαινε μερικές σελίδες πίσω. Δές τα πόστ σου και ξαναμίλα. Όχι απλά βρίζεις, αλλά γίνεσαι σαχλός με τις κλανιές και ότι άλλη φαιδρότητα γράφεις. Όσο για τις μαλακίες παραδείγματα που εξακολουθείς να ζητάς απαντήσεις, πέρα απο το ότι ήδη σου απάντησα πώς ότι είναι κατά της δημόσιας υγείας πρέπει να τιμωρείται, η επιχειρηματολογική σου βάση είναι το λιγότερο σαθρή. Όλα αυτά που  λές με κάποιο μαγικό τρόπο τα κάνουν μόνο οι μη καπνιστές και οι καπνιστές όχι? Για αυτό το λόγο δεν μπαίνω καν στο κόπο να πιάσω ένα ένα τα παραδείγματα που λές γιατί απλά η αφετηρία της σκέψης σου (λέμε τώρα) είναι εντελώς αυθαίρετη και μόνο να αποπροσανατολίσει μπορεί. Όσες φιλότιμές προσπάθειες και να κάνεις δεν θα πέσω στη παγίδα σου. Αποφεύγεις συστηματικά να απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτω και το μόνο που ξέρεις είναι να πετάς χαρακτηρισμούς τύπου φασίστα, υποκριτή και άλλα τέτοια, αυτοπροσδιοριζόμενος ώς προοδευτικός, αληθινός κτλ. Εάν ήσουν σε ομάδα αντιλογίας θα γέλαγαν με αυτά που λές πραγματικά. Σου ξαναλέω αμμιγώς για το θέμα του καπνίσματος έχεις να πείς κάτι? Όσο για τους χώρους μόνο για καπνίζοντες είναι απλά γελοίο, διότι σε μια παρέα δεν είναι όλοι μόνο καπνιστές ή μόνο μη καπνιστές. Αυτό και μόνο φτάνει για να καταλάβει κανείς οτι είναι μη πρακτικό...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Μην ακούτε τους ανεγκέφαλους που γράφουν εδώ μέσα.

Και αυτός που οδηγεί την μηχανή θεωρεί δικαίωμα του να μην φοράει κράνος λέγοντας ότι μόνον ο ίδιος θα μείνει ανάπηρος σε περίπτωση ατυχήματος.

Και αυτός που οδηγεί αυτοκίνητο θεωρεί δικαίωμα του να μην φοράει ζώνη. Μόνον αυτός δεν θα σκοτωθεί σε περίπτωση ατυχήματος;

Και αυτός που οδηγεί παπί θεωρεί δικαίωμα του να κυκλοφορεί με κομμένη την εξάτμιση. Γιατί θα πάθει κανένας τίποτε από το προυτ - προυτ; Μόνον ο ίδιος θα κουφαθεί.

Όμως σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις υπάρχουν νόμοι του κράτους που το απαγορεύουν.
Και δεν πα να γκαρίζουν οι ανεγκέφαλοι για τα δικαιώματα τους;

Διότι τίθενται θέματα δημόσιας υγιείας και ο νομοθέτης θεωρεί ότι το δημόσιο ώφελος είναι πολύ σημαντικότερο από την ευχαρίστηση του να τρέχεις με 150 χλμ./ώρα χωρίς κράνος ή από την ευχαρίστηση να ανάβεις το τσιγαράκι σου στα μπουζούκια.

Αφήστε τους καραγκιόζηδες να λένε.
Σε καμία χώρα του κόσμου ο νόμος που απαγορεύει την οδήγηση δικύκλου χωρίς κράνος δεν κρίθηκε αντισυνταγματικός.
Σε καμία χώρα του κόσμου οι περιορισμοί για το κάπνισμα δεν κρίθηκαν αντισυνταγματικοί.

Αφήστε τους κρεττίνους να λένε.

Ααααα, και μόνον θυμηδία προξενεί το γεγονός ότι τα φαστιστρόνια επικαλούνται την δημοκρατία και το Σύνταγμα (που για μιά ακόμη φορά από τα λεγόμενα τους αποδεικνύεται ότι δεν το έχουν καν διαβάσει).
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Όσο για το φίλο που λέει για αρχιδάτα συστήματα εξαερισμού, ακόμα και κάτι τέτοιο να γινότανε, σύμφωνοι θα αποτρεπόταν το ντουμάνι, αλλά ο καπνός που σκάει άμεσα απο το τσιγάρο σου στα μούτρα μου δεν απορροφάται απο κανένα σύστημα εξαερισμού...
 
OP
OP
K

kinezokyprios

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2007
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
Όσο για το φίλο που λέει για αρχιδάτα συστήματα εξαερισμού, ακόμα και κάτι τέτοιο να γινότανε, σύμφωνοι θα αποτρεπόταν το ντουμάνι, αλλά ο καπνός που σκάει άμεσα απο το τσιγάρο σου στα μούτρα μου δεν απορροφάται απο κανένα σύστημα εξαερισμού...

χαλαρώστε λιγο:



μπορουμε να παιρνουμε από αυτό?

δεν βγάζει κάπνα άρα δεν πρέπει να σας ενοχλεί λογικά...
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
τέλος πάντων τέρμα το τσιγάρο από 1η Ιουλίου.
Εγώ θα το κόψω πάντως.
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Όσο για το φίλο που λέει για αρχιδάτα συστήματα εξαερισμού, ακόμα και κάτι τέτοιο να γινότανε, σύμφωνοι θα αποτρεπόταν το ντουμάνι, αλλά ο καπνός που σκάει άμεσα απο το τσιγάρο σου στα μούτρα μου δεν απορροφάται απο κανένα σύστημα εξαερισμού...
Με τα καταλληλα συστήματα εξαερισμού ακόμα κι ο καπνός του τσιγάρου ( που ούτως ή άλλως ακολουθεί ανοδική πορεία) θα τραβιόταν καρφί προς τα πάνω. Ακόμα κι αυτό να μη γινόταν όμως τόσο αποτελεσματικά, θα μπορούσαν να χωρίζονται αξιοπρεπώς τα τετραγωνικά σε ζώνες καπνιστών μη καπνιστών (δίκαια μοιρασία όμως, όχι οι μεν πρώτο τραπεζι πίστα και οι δε γαλαρία) όπου μέχρι να σου σκάσει στα μούτρα ο καπνός από ένα τραπέζι 6 μέτρα μακριά θα τον είχε τραβήξει το βεντιλατέρ και ούτε μυρωδιά δε θα έπαιρνες. Κι όπως έγραψα και πιο πάνω σε ταβέρνες, καφέ και τα λοιπά το να τοποθετηθούν τζάμια είναι σωστό. Τώρα αν μου πεις ότι εγώ πήγα στα μπουζούκια κι ανέβηκα να χορέψω στην πίστα κι ο άλλος που χόρευε κάπνιζε δίπλα μου και ανέπνευσα για 43 δευτερόλεπτα τον καπνό του, νομίζω ότι αν από την 100% έκθεση στο παθητικό κάπνισμα που έχεις τώρα πέσεις στο 5% θα είναι μάλλον παράλογο να έχεις παράπονο. Είπαμε βλάπτει αλλά όχι και με την υποψία.
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
1. Bαριέμαι να κάνω ανασκόπηση όλης αυτής της αντιδικίας, όποιος έχει όρεξη και υπομονή ας πάει προς τα πίσω και ας βγάλει τα συμπεράσματα του...
2. Δέν το λέω τώρα, το ξαναείπα και σε προηγούμενα πόστ. Αντιθέτως ποτέ δεν είπα οτι δε με πειράζει να μολύνεται η ατμόσφαιρα και μάλιστα είπα οτι υπάρχουν πρόστιμα για αυτό. Πράγμα που εσύ στη δική σου περίπτωση θεωρείς φασιστικό...
3. Σε ποιό άρθρο του συντάγματος λέει οτι έχεις το δικαίωμα να καταστρέφεις την υγεία μου?
4. Δέ σου απαγόρεψε κανείς να μην πάς οπουδήποτε, σου απαγόρεψε να μην καπνίζεις οπουδήποτε. Αν εσένα το που θα πάς στη ζωή σου το καθορίζει το τσιγάρο, λυπάμαι για την θλιβερή υπαρξή σου
5. Τη δικιά σου ψυχική ηρεμία, που απο ότι φαίνεται εξαρτάται αποκλειστικά απο το τσιγάρο, δηλαδή εν ολίγοις είσαι πρεζάκιας, μπορείς να τη διεκδικήσεις έξω απο το χώρο που υπάρχουν άνθρωποι που δε σου φταίνε τίποτα να αναπνέουν τον καρκίνο σου. Και μετά να ξαναμπείς μέσα.
6. Εγώ και οι ομοιοί που ποιοί είμαστε? Άσε την ομαδοποίηση επιτέλους! Για τα άλλα θέματα θα μιλήσουμε αλλού, δεν μπορείς να ξέρεις ποιές είναι οι θέσεις του καθενός σε αυτά. Εδώ μιλάμε για το τσιγάρο. Σε συμφέρει όμως να μιλάς περί ανέμων και υδάτων...
   

Μέγα συνταγματολόγε μας ψάρωσες. Μην ανησυχείς δεν έχω καμμία κουκούλα ανάγκη. Επωνυμότατα θα κάνω την καταγγελία, απο τη στιγμή που θα βλέπω οτι ο άλλος με γράφει κανονικά. Τρομερό το υπονοούμενο σου εμπρηστη του πληκτρολογίου. Επειδή έχω και δουλειές σε αφήνω τώρα. Περιμένω για μια ακόμη φορά να δώ τι παπαριά θα βρείς να πείς πάλι...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Αααααα και για να μην ακούγονται βλακείες για τα καυσαέρια των αυτοκινήτων.

Ας μας δείξουν οι φωστήρες εδώ μέσα καμία επιστημονική έρευνα που το αποδεικνύει.

Αν η σχέση ήταν τόσο ισχυρή όπως νομίζουν, οι οδηγοί ταξί, λεωφορείων, φορτηγών, οι ντελιβεράδες, οι αστυνομικοί της τροχαίας θα πέθαιναν όλοι από καρκίνο του πνεύμονα. Πράγμα που φυσικά δεν ισχύει.

Υπάρχουν κάποιες έρευνες που δείχνουν μικρή αύξηση του κινδύνου για καρκίνο του ουροποιητικού συστήματος από μακροχρόνια έκθεση σε καυσαέρια αυτοκινήτων πλην όμως είτε παρουσιάζουν προβλήματα είτε δεν έχουν επαληθευθεί από άλλες έρευνες.

Υπάρχουν ισχυρότερες ενδείξεις ότι η έκθεση σε καυσαέρια από κινητήρες diesel είναι καρκινογόνα.
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο ο Σουφλιάς και το ΥΠΕΧΩΔΕ απαγορεύει την ταξινόμηση diesel ΙΧ στην Αθήνα.
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Επιλεκτική παράθεση. Βλέπω ξέρεις να χρησιμοποιείς πολύ καλά όλες τις μεθόδους των σουπιών. Γιατί δεν παράθεσες εκεί που λέω για τα πρόστιμα? Και πάλι που προκύπτει οτι συμφωνώ με τη μόλυνση? Είναι ψέματα οτι το αυτοκίνητο έχει πρακτική αξία? Και πάλι επι του θέματος θα πείς κάτι? Με αυτή τη μαλακία απάντησες σε όλα όσα γράφω? Έχεις ξεπεράσει κάθε όριο γελοιότητας.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
αλλο ενα θεμα το οποιο θα γινει και αυτο 1567 σελιδες και ακρη δεν θα βρουμε!
και για αλλη μια φορα οι αντικαπνιστες δεν προκειται να καταλαβουν ΠΟΤΕ τους καπνιστες!
ενω εμεις σαν καπνιστες τους καταλαβαινουμε οσο μπορουμε ενω αυτοι ΟΧΙ!!
το λεω για χιλιοστη φορα οτι το μετρο δεν μ αρεσει ειναι φασιστικο!
και δεν θελω ν ακουσω παραδειγματα απο αλλες χωρες γιατι δεν ειμαστε σε θεση να συγκριθουμε με αλλες χωρες!
δεν θα κοιταμε μονον οτι μας βολευει....μπορω και γω να κατσω να βρω χιλια δυο μετρα που εφαρμοζοται σε αλλες χωρες και στην Ελλαδιστα μας @@@@@@@ μεντολες! απλα και ο ενας να βουλωνει το στομα του αλλου!
βλεπω οτι επαναλαμβανομαστε και για αυτο δεν συμετεχω....
εγω ειπα κατι στις 1ες σελιδες, οτι ο Ελληνας ειναι ατιθασος.....(οχι οτι ειναι χωριατης-αμορφοτος-τραμπουκος) αλλα ατιθασος! θα γινει λιγο καιρο και μετα ισως και να ξεχαστει!
πολλα μετρα λεγαν θα παρουν και μετα νυχτερινα μαγαζια για τις καθημερινες μεχρι τις 2.30  εφαρμοζεται.....?
αρχιζαν μια περιοδο και διναν προστιμα για οποιον δεν περνουσε απο διαβασεις (που στο εξωτερικο σχεδον ολοι περνανε απο διαβασεις) δωσαν 5-10 κλησεις και............ξεχαστηκε
τσουχτερα τα προστιμα για ζωνη,πορτοκαλι,κοκκινο,κρανος κλπ κλπ μειωθηκαν????? ελαχιστα.....σβηνονται οπως και παλια? ΕΝΟΕΙΤΑΙ.....ποσα να κατσω να θυμηθω......
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Kαι εγώ βαρέθηκα να ασχολούμαι μαζί σου, ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του...
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
memosan  ειπαμε ΟΚ αλλα εσυ το ΓΑΗΣΕΣ ΚΑΙ ΨΟΦΗΣΕ ΕΤΣΙ!!!!!!!!!!!!!!!! :tickedoff:
ψοφα εσυ ρε μαλακαααααααα! :birdman:
ΟΧΙ και Θανατος στους καπνιστες.............
ΜΠΡΑΒΟ εχεις και γαμω τα επιπεδα.......
και μην μου πεις οτι δεν σε ξερω και οτι ποιος ειμαι ΕΓΩ που σου ειπα κατο τετοιο?
μετα απο αυτην σου την εκφραση  Θανατος στους καπνιστες λοιπον!
το επιπεδο σου το εριξες στα σκτατα!!
:jerking:
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom