Νέα

Περί καπνιστών κλπ...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kinezokyprios
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Νέος Νόμος απαγόρευσης του καπνίσματος...

  • Υπέρ!

    Ψήφοι: 3 75,0%
  • Κατά...

    Ψήφοι: 1 25,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    4

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
Έχω το κακό συνήθειο να μην μπορώ να αφήσω τις μαλακίες αναπάντητες...

κ εγω την εχω μερικες φορες αλλα σκεψου μονο οτι δεν μπορεις να τα βαλεις με εναν ανεγκεφαλο κ να περιμενεις να καταλαβει τι λες..
ειναι μισσιον ιμποσσιμπλ
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Τώρα παιδιά από 1 Ιουλίου standard απαγορεύεται το κάπνισμα σε κλειστούw χώρους;Θυμόμουν πέρσυ με διαφήμιση κατι για το 2010..
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
κ εγω την εχω μερικες φορες αλλα σκεψου μονο οτι δεν μπορεις να τα βαλεις με εναν ανεγκεφαλο κ να περιμενεις να καταλαβει τι λες..
ειναι μισσιον ιμποσσιμπλ
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία! Πέρα απο τα βρισίδια, μπορεί κατα βάθος να τα σκέφτεται αυτά που του έγραψα τώρα. Αν πάλι όχι μπορεί να τα είδαν κάποιοι άλλοι και να αναθεώρησαν. Εξάλλου όταν γράφεις σε ένα φόρουμ, γράφεις και για να σκοτώσεις την ώρα σου...
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Τώρα παιδιά από 1 Ιουλίου standard απαγορεύεται το κάπνισμα σε κλειστούw χώρους;Θυμόμουν πέρσυ με διαφήμιση κατι για το 2010..
Ο νόμος θα ισχύει, το ζήτημα είναι πόσο θα εφαρμοστεί στην πράξη. Εγώ πάντως απο εδώ και πέρα, όταν βλέπω σταρχιδισμό, τηλεφωνάκι για καταγγελία αμέσως...
 

Επισκέπτης
Εγω δεν πιστευω οτι δεν θα εφαρμοστει το μετρο. Τουλαχιστον στην επαρχια. Τα 2 καφενεια που υπαρχουν στο χωριο μου ειναι πανω απο 70 τ.μ. το καθενα αρα δεν υπαρχει η επιλογη να χαρακτηριστουν χωρος καπνιζοντων ή μη, συμφωνα με το νομο. Οι περισοτεροι καπνιζουν και θα συνεχισουν να καπνιζουν. Ποιος θα κανει τον ελεγχο και θα ριξει τα προστιμα? Οι μπατσοι ? Αυτοι βλεπουν τα "φρουτακια" που υπαρχουν σε ενα απο τα καφενεια και κανουν τα στραβα ματια, το τσιγαρο θα κυνηγισουν? Εδω δεν κυνηγανε ουτε τους μπαφους. Και καλα κανουν τα παιδια, δεν μας ενοχλουν δεν τους ενοχλουμε. Οποτε το βλεπω το μετρο να εφαρμοζεται επιλεκτικα.
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Πολλά στραβά συμβαίνουν γύρω μας και κοροιδία μπορείς να εισπράξεις απο πολλές πτυχές της καθημερινότητας σου. Αυτά δεν είναι δικαιολογίες για να μην γίνει κάτι σωστό τελικά. Δηλαδή αντί να αρχίσουμε να φτιάχνουμε τα σωστά, πρέπει να τσακωνόμαστε απο που να ξεκινήσουμε? Και ναι το μέτρο είναι σωστό κατά την αποψή μου και δε με νοιάζουν τα κίνητρα που κρύβονται πίσω απο αυτό, κίνητρα που δεν αποδεικνύονται σε μια τελική. Όλες οι χώρες δηλαδή που έχουν τέτοια μέτρα τα κάνανε για τη κονόμα έτσι? Εξάλλου στο χέρι του καθενός είναι να μην πληρώσει πρόστιμο. Δεν τίθεται θέμα γκετοποίησης των καπνιστών, είναι ξεκάθαρο, τίθεται ολοφάνερα θέμα σεβασμού της υγείας των μη καπνιστών (και των καπνιστών σε μια τελική) όμως...
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Θα φορας και την κουκουλα του παπου σου απο την κατοχη? Ε ρε η καλυτερη σας φασιστομουτρα!
Όχι χωρίς τη κουκούλα θα είμαι. Φασιστόμουτρο του χειρίστου είδους είσαι εσύ που με το έτσι θέλω καταστρέφεις την υγεία του συνανθρωπού σου γιατί είσαι τόσο άντρας κατα τα άλλα που αν δεν καπνίσεις για λίγο θα πάθεις στερητικό...

edit: προοδευτικέ του κώλου...
 

Katagavlomenos

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
774
Κριτικές
10
Like
2.676
Πόντοι
6.205
Καλα είδαν τα ματάκια μου; θα γίνει διαμαρτυρία γιατι θα απαγορευτεί το κάπνισμα που όλους μας αποτελειώνει αργά...;

καλα δεν έχουν άλλο να σκεφτούν στη μίζερη ζωή τους ..... αντι να το πάρουν απόφαση να το κόψουν μπας και πεθάνουν λίγο

αργότερα και λίγο πιο ανώδυνα .... κοιτανε να συνεχίσουν να σκοτώνουν τους διπλανούς τους ....αντί για μυαλό στο κεφαλι σας υπάρχει καπνός μάλλον!! :cum:


 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
ο κινεζοκυπριος απτην καλαματα που χαθηκε ρε παιδια?
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
ο κινεζοκυπριος απτην καλαματα που χαθηκε ρε παιδια?

Kάνει προπόνηση τύπε.
smoking-030.gif


Ο Κινεζοκύπριος στα νειάτα του... :2funny:
 

Συνημμένα

  • Baby Kinezokyprios.jpg
    Baby Kinezokyprios.jpg
    32,6 KB · Εμφανίσεις: 59

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Άντε πάλι με τις άστοχες αντιπαραθέσεις! Το αυτοκίνητο έχει και πρακτική αξία, σε αντίθεση με το τσιγάρο, που είναι καθαρά για δική σου ευχαρίστηση. Και βέβαια όταν το αυτοκίνητο σου εκπέμπει παραπάνω ρύπους απο το επιτρεπόμενο και σε πιάσουν τρώς πρόστιμο. Άσε αυτούς τους παραλληλισμούς, δεν στηρίζουν ουσιαστικά τη θέση σου. Αμμιγώς επι του καπνίσματος έχεις να πείς κάτι? Τα δικαιώματα σου φτάνουν μέχρι εκεί που δεν συγκρούονται με άλλα πολύ πιο θεμελιακά του συναθρωπού σου. Και δε δήλωσα χαιρέκακα οτι θα καρφώνω όσους παρανομούν, δήλωσα οτι δεν θα ανεχτώ άλλο (που ούτως ή άλλως τσακωνόμουν για αυτό το θέμα) μιάς που θα είμαι και νομικά καλυμένος το σταρχιδισμό του άλλου που είναι σε δικό μου βάρος. Έτσι αντί να χαλάω τη ζαχαρένια μου, καταγγελιούλα για να βάλλουν ορισμένοι μυαλό. Επίσης όσο και να θές να με παρουσιάζεις φασίστα ή οτι άλλο θές βασιζόμενος στο nickname μου, μόνο γραφικός γίνεσαι. Απέλπιδα προσπάθεια σου να με κατηγοριοποιήσεις για να έχεις να πείς κάτι. Αν ήξερες τι βιβλία υπάρχουν στη βιβλιοθήκη του σπιτιού μου μάλλον θα δάγκωνές τη "διαδυκτιακή" σου γλώσσα. Που θυμήθηκες οτι έχεις δικαιώματα και οτι οι άλλοι είναι φασίστες και εσύ προοδευτικός, όταν σου θίξανε το δικαίωμα να σκορπάς το καρκίνο αριστερά και δεξιά για χόμπυ...

 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Ενταξει εισαι ενας φασιστας με βιβλια! Ικανοποιηθηκες τωρα?

Μάζευε λεφτά για τα προστίματα γιατί όπου σε βρίσκουμε θα σε δίνουμε ασάλιωτα και ακουκούλωτα. :rockon: :rockon: :rockon:
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Ενταξει εισαι ενας φασιστας με βιβλια! Ικανοποιηθηκες τωρα?
Ικανοποιούμαι κάθε φορά που αποστομώνω άτομα σαν εσένα με συνέπεια να γράφουν μαλακίες σαν τη παραπάνω...
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
αγαπιτοι φιλοι Καπνιστες τα νεα ειναι καλα , μετα απο ερευνα που εκανα σας βρηκα
1) Ηλεκτρονικο τσιγαρο , με πολλες γευσης , και βεβαια κλασικα , καπνο που μπορεις να τον μασας , δεν βγαζει καπνο , μην λετε πιποτα σε αυτους που δεν καπνιζουν ειναι ρουφιανοι θα σας καρφονουν στον Αβραμοπουλο , και σας μπουζουριαζιουν .  


ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΠΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΗ , αλλα δεν θα περαση στα πουστρακια .





 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Επισης το αυτοκινητο εχει πρακτικη αξια επειδη σε βολευει εσενανε? Αφου κοπτεσαι τοσο πολυ για την υγεια των συμπολιτων σου να πουλησεις το αμαξι σου και να πηγαινεις με ποδηλατο! Οτι και να πεις, απλα αποδεικνυεις περισσοτερο οτι η ολη υποθεση για σενα και το συναφι σου ειναι θεμα κοντοφθαλμου εγωισμου!Επειδη ετσι γουσταρετε και ετσι σας βολευει ειναι ολα ωραια και καλα! Ασχετα αν περισσοτεροι ανθρωποι απο σενα (αυτο λεγεται πλειοψηφια στη δημοκρατια), νιωθουν οτι καταπατειται το βασικο τους δικαιωμα της αυτοδιαθεσης! Αμα γουσταρω να καπνιζω θα καπνιζω και ας παθω καρκινο, αμα γουσταρω τα κοψιδια θα τα τρωω και ας παθω εμφραγμα, ειναι δικο μου θεμα και δεν σου εχει δωσει εσενα κανενας το δικαιωμα να αποφασιζεις για το δικο μου "καλο"! Και μιας και το καναμε φιλοσοφικο το θεμα, ποιος ειναι αυτος που βαζει τα μετρα και τα σταθμα για το ποιο δικαιωμα ειναι σημαντικοτερο απο ενα αλλο? Εσυ? Και ποιος εισαι εσυ στην τελικη νομιζεις ο παπας? Αυτο που εσυ θεωρεις σημαντικο εχω εγω το δικαιωμα να θεωρω εγω λιγοτερο σοβαρο απο το δικο μου και παει λεγοντας! Παψε λοιπον να κανεις τον τιμητη της δημοσιας υγειας, γιατι απλα εκτιθεσαι για θεματα δημοκρατιας και ισονομιας των πολιτων τα οποια δεν τα κατεχεις!
Επισης μου χρωστας μια απαντηση, αφου εισαι τοσο μορφωμενος και εχεις τοσα βιβλια για εξηγησε μου με ποια λογικη ενας κοινοχρηστος χωρος γινεται ιδιοχρηστος για τους μη καπνιζοντες? Αυτο μηπως προσβαλλει και το δικαιωμα μου για την ελευθερη μετακινηση και μαλιστα σε ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ χωρους? Φορα λοιπον την κουκουλα σου και αρχισε να δινεις κοσμο γιατι μονο γιαυτο εισαι ικανος τωρα που πετυχες το στοχο σου και συρρικνωσες την Δημοκρατια!
Με τα άστοχά παραδειγματά σου δεν θα καταφέρεις να με αποπροσανατολίσεις και αντί να μιλάω για το κάπνισμα να μιλάω για τα αυτοκίνητα, σκατά σκύλων και ότι άλλο σου έρθει στο κεφάλι για να πείς. Δοκίμασε να πάς Θεσσαλονίκη με το ποδήλατο και τα λέμε. Να υπάρχει και μια λογική σε αυτά που λές, άμα είναι να πετάς συνέχεια τα ίδια επιχειρήματα απελπισίας για να στηρίξεις μια αδύναμη θέση άστο καλύτερα. Είπαμε οτι ακόμα και σε όλα αυτά τα παραδείγματα πώς ότι είναι κακό για τη δημόσια υγεία πρέπει να τιμωρείται. ΤΕΛΟΣ. Τώρα μιλάμε για το κάπνισμα. Εσύ τα θυμήθηκες όλα αυτά τώρα, που τέθηκε αυτό το ζήτημα.
Δεν είναι ζήτημα αυτοδιάθεσης όταν επηρεάζει τις ζωές και την υγεία των άλλων. Ξύγκια φάε όσα θές, ο καπνός σου όμως φλομώνει και άλλους. Εκεί τα δικαιωματά μου υπερισχύουν του δικού σου ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ. Όσο για το θέμα του χώρου απάντησα, δεν θα λεώ τα ίδια και τα ίδια ...
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Επίσης το να μιλάς για σύγκρουση δικαιωμάτων παίρνοντας υπόψιν διαφορετικές περιπτώσεις είναι ατυχές. Στην περίπτωση του καπνίσματος και μόνο, το δικαιωμά μου στην υγεία υπερισχύει του δικού σου να καπνίζεις.
Και σε μια τελική τι θα πείς σε κάποιον που ούτε αμάξι έχει, ούτε σκύλο να χέζει στα πεζοδρόμια, ούτε πετάει σκουπίδια αριστερά και δεξιά και εξακολουθεί να τον ενοχλεί ο καπνός σου? Καταλαβέ το οτι με αυτά που γράφεις εκτίθεσαι...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom