Νέα

Περί καπνιστών κλπ...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kinezokyprios
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Νέος Νόμος απαγόρευσης του καπνίσματος...

  • Υπέρ!

    Ψήφοι: 3 75,0%
  • Κατά...

    Ψήφοι: 1 25,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    4

man27forsex

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.103
Κριτικές
18
Like
8
Πόντοι
2.945
εγω βλεπω να γινεται οτι σε ιταλια-ισπανια..θα υπαρχουν μαγαζια που θα το τηρησουν και μαγαζια που δεν θα το τηρησουν..και ο καθενας μας θα παει οπου θελει..
 

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166
Να σου πω κατι οικολογε, ο καπνος σε ενοχλει, τα σκατα των σκυλων στους δρομους απο τους οικολογους αφεντικα τους που τα βγαζουν βολτα και χεζουν οπου βρουνε δεν σε ενοχλουνε?
Αμεση ποινικοποιηση της κουραδας στους δρομους! 500 ευρω το χεσιμο!
στο εξωτερικο δεν εχει τετοια...
μονο σε μας εχει...

πανε στη γερμανια κι ασε το σκυλο σου να χεσει ετσι και τα ξαναλεμε...
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Τα σκατά εξυπνόπουλε πέρα του αντιαισθητικού του όλου πράγματος, δεν βλάπτουν την υγεία μου, όπως το κωλοτσιγαρό σου. Εκτός και αν μιλάμε για κάνα βουνό απο σκατά. Πέραν τούτου, ναι με ενοχλούν, να τα μαζέψουν. Τι σχέση έχει αυτό με το τσιγάρο? Έτερον εκάτερον. Πές 100 άκαιρα παραδείγματα μπάς και πετύχεις τίποτα...
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Ρε φίλε είσαι καθυστερημένος? Ισχυρίστηκε κανείς οτι ντε και καλά τα σκατά είναι ωραία και τα σκουπίδια σούπερ? Το είπα και πρίν οτι και τα σκατά δεν τα θέλω και εννοείται και τα σκουπίδια απο εδώ και απο εκεί, κατά της δημόσιας υγείας είναι. Εδώ μιλάμε για το τσιγάρο όμως. Έχεις κανένα σοβαρό επιχείρημα υπέρ του τσιγάρου ή θα συνεχίζεις να αποπροσανατολίζεις με τις μαλακίες αντιπαραθέσεις σου? Και ποιός δήλωσε οικολόγος? Κλασσική τακτική σε αντίλογο όταν δεν έχεις ουσιαστικά επιχειρήματα. Βάζεις τον άλλο σε στρατόπαιδο και του κρεμάς ταμπέλα την οποία δεν διεκδίκησε ποτέ. Αυτά σε τίποτα άλλους...
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Εσυ ποιανου εισαι διαδοχος?(succesor) του Ντε Γκρετσια? αχαχαχαχα
Ποινοικοποιηση της κορωνας τωρα! 749 Ευρω προστιμο!
:jerking:

Τώρα μάλιστα. Μίλησες με επιχειρήματα. Χαρά μου να σε ξεβρακώσω και την επόμενη φορά που θα γράφεις μαλακίες...
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Πάει αυτός! Άλλος υπέρ του καπνίσματος?
 

stefanoss83

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιαν 2009
Μηνύματα
221
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Παιδιά, δεν έχω παρακολουθήσει το topic από την αρχή. Ας πω κι εγώ την γνώμη μου όμως όσο πιο συνοπτικά γίνεται.
Κάνω quote για τα επίσημα στοιχεία του 2006

Μεταξύ όλων των ευρωπαϊκών κρατών, η Ελλάδα έχει το υψηλότερο ποσοστό καπνιστών στη Δυτική Ευρώπη και ένα από τα υψηλότερα ποσοστά στον κόσμο. Σύμφωνα με έρευνα του Ινστιτούτου Κοινωνικής και Προληπτικής Ιατρικής το έτος 2006, το 40% των Ελλήνων ανδρών και γυναικών, είναι καπνιστές. Συγκεκριμένα, το 49,9% των ανδρών και το 30,8% των γυναικών άνω των 18 ετών καπνίζουν σε καθημερινή βάση. Για τις υπόλοιπες ηλικιακές ομάδες, τα ποσοστά ανέρχονται στο 44,3% των Ελλήνων για τα έτη 18 έως 24, στο 50,8% των Ελλήνων για τα έτη 25 έως 34, στο 53,9% για τα έτη 35-44, στο 47% για τα έτη 45 έως 54, στο 34,7% για τα έτη 55 έως 64 και στο 16,5% για τα έτη 65 και άνω.

Λοιπόν, το να αποκλείεις ένα ποσοστό της τάξης του 50% (από τους άνδρες) ή 40% ΟΛΩΝ των ελλήνων, είτε απαγορεύοντάς τους εντελώς το κάπνισμα είτε στριμώχνωντάς τους στο 30% του χώρου διασκέδασης ενός μαγαζιού είναι απροκάλυπτα ανόητο. Κατ' αρχήν αν όντως πιστεύουν πως το κάπνισμα είναι βλαβερό (που είναι αναμφισβήτητα), θα έπρεπε να απαγορευθεί η πώλησή του κι όχι κάθε φορά που η ελληνική οικονομία πάει χάλια να ανεβάζουμε τον φόρο και να αρμέγουμε των καπνιστή. Επίσης, αναλογικά, αντί για 30% του χώρου, θα έπρεπε να είναι προφανώς 40%.

link στοιχείων εδώ ->
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Αφου οτι ενοχλει εσενα πρεπει να το πληρωνω εγω, οτι ενοχλει εμενα πρεπει να το πληρωνεις εσυ! Γκεγκε? τι νομιζεις ρε νιονιο οτι με αποστομωσες? απλα αδιαφορω για τις μαλακιες που λες
Πρέπει να σε ανακυρήξουν βασιλιά της αοριστίας. Όχι μόνο σε αποστόμωσα, στο βούλωσα κανονικά μπορώ να πώ...
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
ηρεμια τυποι μου
το προβλημα θα λυθει μονο αν φουμαρουνε ολοι
εμπρος λοιπον τραβατε καργα καπνο
:rockon:

 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Παιδιά, δεν έχω παρακολουθήσει το topic από την αρχή. Ας πω κι εγώ την γνώμη μου όμως όσο πιο συνοπτικά γίνεται.
Κάνω quote για τα επίσημα στοιχεία του 2006

Μεταξύ όλων των ευρωπαϊκών κρατών, η Ελλάδα έχει το υψηλότερο ποσοστό καπνιστών στη Δυτική Ευρώπη και ένα από τα υψηλότερα ποσοστά στον κόσμο. Σύμφωνα με έρευνα του Ινστιτούτου Κοινωνικής και Προληπτικής Ιατρικής το έτος 2006, το 40% των Ελλήνων ανδρών και γυναικών, είναι καπνιστές. Συγκεκριμένα, το 49,9% των ανδρών και το 30,8% των γυναικών άνω των 18 ετών καπνίζουν σε καθημερινή βάση. Για τις υπόλοιπες ηλικιακές ομάδες, τα ποσοστά ανέρχονται στο 44,3% των Ελλήνων για τα έτη 18 έως 24, στο 50,8% των Ελλήνων για τα έτη 25 έως 34, στο 53,9% για τα έτη 35-44, στο 47% για τα έτη 45 έως 54, στο 34,7% για τα έτη 55 έως 64 και στο 16,5% για τα έτη 65 και άνω.

Λοιπόν, το να αποκλείεις ένα ποσοστό της τάξης του 50% (από τους άνδρες) ή 40% ΟΛΩΝ των ελλήνων, είτε απαγορεύοντάς τους εντελώς το κάπνισμα είτε στριμώχνωντάς τους στο 30% του χώρου διασκέδασης ενός μαγαζιού είναι απροκάλυπτα ανόητο. Κατ' αρχήν αν όντως πιστεύουν πως το κάπνισμα είναι βλαβερό (που είναι αναμφισβήτητα), θα έπρεπε να απαγορευθεί η πώλησή του κι όχι κάθε φορά που η ελληνική οικονομία πάει χάλια να ανεβάζουμε τον φόρο και να αρμέγουμε των καπνιστή. Επίσης, αναλογικά, αντί για 30% του χώρου, θα έπρεπε να είναι προφανώς 40%.

link στοιχείων εδώ ->
Φίλε μου ο καπνιστής όταν θέλει να καπνίσει να βγεί έξω απο το μαγαζί και να καπνίσει. Και όταν δε μπορεί για τον α ή β λόγο να βγεί απο το χώρο που βρίσκεται, να μην καπνίσει.Τι να κάνουμε τώρα, κάποια στιγμή πρέπει να υπάρξει σεβασμός προς τους μη καπνίζοντες. Εσύ μπορεί να νιώθεις μια στέρηση όταν δε καπνίζεις, αλλά ο άλλος δεν μπορεί καν να σταθεί όταν τρώει στη μάπα τον καπνό σου. Οι μικτοί χώροι είναι μαλακία μέτρο κατά την άποψή μου, γιατί προκύπτουν πολλά πρακτικά προβλήματα.
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Τι βουλωσες βρε κουραμπιε? εχεις να απαντησεις τιποτε στα ποστ που εχω κανει? Η διαβασες μια γραμμη και εβγαλες συμπερασματα? παλιοχλεχλε σκατοφλωρε
Τα πόστ σου βριθούν σε αστείες αντιπαραθέσεις που δεν ακυρώνουν σε καμμία περίπτωσή το πρόβλημα για το οποίο μιλάμε. Όπως να διαμαρτυρηθούν οι χορτοφάγοι για την κατανάλωση κρέατος και άλλα τέτοια γραφικά.Όσο για το άν κάποιοι ψαρώνουν εύκολα με τις εξαγγελίες της κυβέρνησης, καλά να πάθουν αφού οι κινήσεις τους δεν καθορίζονται απο τις ανάγκες τους, αλλά απο το τι λέει ο ένας και ο άλλος. Το πρόβλημα του τσιγάρου σε κλειστούς χώρους πάλι δεν ακυρώνεται απο όλα αυτά.Όσο και να με βρίσεις, το γεγονός οτι γράφεις μαλακίες κατ' επανάληψη δεν καλύπτεται.
Επίσης αν με δείς μπροστά σου να είσαι σίγουρος οτι δεν θα πείς "Πω πω τι κουραμπιές είναι αυτός!"...

 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Ο μη καπνιστης αμα δεν θελει να τρωει στη μαπα τον καπνο να μη μπαινει μεσα σε μερη που καπνιζουν! Δεν το καταλαβα? αποκτησατε διακαιωματα ιδιοχρησης ολων των κοινοχρηστων χωρων ξαφνικα? Ολα για παρτη σας ειναι φιαγμενα νομιζετε? Για ξεκαβαληστε λιγο το καλαμι! Ακομη και αν ο καπνιστης ειναι εξαρτημενος, το να προκαλεις στερηση σε καποιον επειδη ετσι γουσταρεις εσυ ειναι πολυ δημοκρατικο ενω εχεις την ελευθερια να πας σε καποον αλλο χωρο εσυ? Δεν ειστε μονοι σας σε αυτο τον κοσμο με πιανεις?
Το ζήτημα είναι οτι δεν υπάρχουν μέρη όπου καπνίζουν και μέρη όπου δεν καπνίζουν. Υπάρχουν απλά μέρη που πάς και παίρνεις ποτό, φαγητό κτλ. Δέν υπάρχουν πουθενά μέρη που πάς με τη παρέα σου και το μαγαζί προσφέρει τσιγάρα. Το τσιγάρο είναι έξτρα και είναι δική σου κακή συνήθεια, την οποία δεν είμαι υποχρεωμένος να ανεχτώ εγώ. Επομένως αν είχες ελάχιστο σεβασμό μέσα σου, θα προτιμούσες αν σου κάνει τόσο κόπο να βγείς έξω, να νιώσεις λίγη στέρηση, απο το να μου κάνεις τη ζωή κόλαση με το καπνό σου...
 

opelastra

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2007
Μηνύματα
92
Like
0
Πόντοι
0
Η απαγορευση θα ισχυσει και στα στριπτηζαδικα?Οταν θα πηγαινουμε στα στουντιο θα μας λενε οι τσατσαδες οχι τσιγαρο?
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Η ζωή σου με το να μην καπνίσεις μόνο να παραταθεί μπορεί. Η δική μου με το να εισπνέω τον καπνό σου μόνο να χειροτερέψει και να μειωθεί. Η στερησή σου δεν συγκρίνεται με τίποτα με τη δυσφορία μου.Δεν υπάρχει θέμα δικαιωμάτων σε αυτή την περίπτωση, είναι ξεκάθαρο ποιός είναι ο ριγμένος. Και μάλιστα για πολλά χρόνια τώρα! Επίσης μιλάω για την συντριπτική πλειοψηφία των μαγαζιών. Και πάλι στα μπουζούκια ή στα στριπτητζάδικα δεν μπορείς να μπείς και να μην πιείς ποτό. Τσιγάρο δεν θα σου πεί κανείς γιατί δεν πήρες. Επομένως πάλι σαν κάτι έξτρα θεωρείται. Επίσης όταν τίθεται θέμα υγείας λυπάμαι αλλά δεν χωράνε δημοψηφίσματα. Αν γινόταν συνέχεια δημοψηψίσματα, δεν θα είχε νόημα να εκλέγουμε κυβερνήσεις. Επίσης μαλάκας και φλώρος είναι αυτός που νομίζει οτι το τσιγάρο είναι ικανό στοιχείο να ώστε να θεωρείτε γαμιάς και αλάνι...
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα σας! Πιστευετε οτι η δικη σας ζωη εχει περισσοτερη αξια απο τη δικη μας, οπως και οτι εσυ σαν πολιτης εχεις περισσοτερα δικαιωματα απο εμενα! Ξεκαβαλατε το καλαμι λεμεεε!!! Α και οσο για τα μαγαζια που δεν προσφερουν τσιγαρα....ποσο καιρο εχεις να πας σε μυζουκια, στριπτιτζαδικα κλπ? Τον τελευταιο μισο αιωνα εκει πωλουνται κανονικα τσιγαρα ειτε στα μπαρ ειτε σε μηχανηματα!
Και να ρωτησω και κατι τελευταιο, μηπως ειναι υποπτο που ενα τετοιο θεμα δεν βγηκε σε δημοψηφισμα πουθενα? Αφου ειναι κατι που αφορα τους πολιτες και εχουν διαφορετικες αποψεις, γιατι δεν γινεται ενα δηοψηφισμα να δουμε ποσα απιδια πιανει ο σακος? Αλλα εσεις δεν εχετε μαθει να λειτουργειτε δημοκρατικα! Δημοκρατια για εσας ειναι οτι βολευει την παρτη σας! Η μειοψηφια να ζει εις βαρος της πλειοψηφιας! Δεν ειστε μονο μαλακες και φλωροι, ειστε και φασιστες! Το πιασες το υποννουμενο ε?

Μα τι άλλο να πούμε να καταλάβετε οι καπνιστές ότι προκαλείτε πρόβλημα και "δηλητητηριάζετε" τον κόσμο με την κάπνα σας.Δεν μπορεί να υπάρχει άνθρωπος που να μην καταλαβαίνει ότι όταν καπνιζει προκαλέι πρόβλημα στους γύρω και ότι ο παθητικός καπνιστής κινδυνεύει περισσότερο να νοσήσει από τον καπνιστή.Δεν μπορεί να έχτε ξεχωριστά δικαιώματα.Τι να πούμε δηλαδή ότι τα εστιατόρια,οι καφετέριες και τα νυχτομαγαζα να ναι για καπνιστές και να ανοίξουν κανα 2 για μη καπνιστές;;Όπως και να χει το κάπνισμα είναι επικίνδυνο για την υγεία και εκείνων που εισπνέουν άθελά τους τον καπνό.Δεν είναι κρίμα να τον εισπνέουν και ανήλικα παιδιά και άτομα με ανανευστικά προβλήματα και καρδιά;;
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
Η ζωή σου με το να μην καπνίσεις μόνο να παραταθεί μπορεί. Η δική μου με το να εισπνέω τον καπνό σου μόνο να χειροτερέψει και να μειωθεί. Η στερησή σου δεν συγκρίνεται με τίποτα με τη δυσφορία μου.Δεν υπάρχει θέμα δικαιωμάτων σε αυτή την περίπτωση, είναι ξεκάθαρο ποιός είναι ο ριγμένος. Και μάλιστα για πολλά χρόνια τώρα! Επίσης μιλάω για την συντριπτική πλειοψηφία των μαγαζιών. Και πάλι στα μπουζούκια ή στα στριπτητζάδικα δεν μπορείς να μπείς και να μην πιείς ποτό. Τσιγάρο δεν θα σου πεί κανείς γιατί δεν πήρες. Επομένως πάλι σαν κάτι έξτρα θεωρείται. Επίσης όταν τίθεται θέμα υγείας λυπάμαι αλλά δεν χωράνε δημοψηφίσματα. Αν γινόταν συνέχεια δημοψηψίσματα, δεν θα είχε νόημα να εκλέγουμε κυβερνήσεις. Επίσης μαλάκας και φλώρος είναι αυτός που νομίζει οτι το τσιγάρο είναι ικανό στοιχείο να ώστε να θεωρείτε γαμιάς και αλάνι...

αληθεια που βρισκεις την ορεξη να του απαντας σοβαρα?
τρικυμια εν κρανιω ειναι η περιπτωση του..
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Ατομικό δικαίωμα στο να προκαλείς αναπνευστική δυσλειτουργία, τσούξιμο ματιών και σταδιακά καρκίνο στο συνανθρωπό σου, χωρίς αυτός να φταίει σε τίποτα, το οποίο μάλιστα πρέπει να διαφυλαχθεί γιατί σε αντίθετη περίπτωση πρόκειται για φασισμό, πρώτη φορά ακούω πάντως...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom