Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Επιτέλους και λίγος διάλογος...

Το σπίτι που αγοράζω πρέπει να είναι αντίστοιχο των δυνατοτήτων μου και όχι των επιθυμιών μου...

Πρώτα βλέπω τί έχω στην τσέπη, μετά βλέπω τί μπορώ να δανειστώ και μετά με βάση τα οικονομικά δεδομένα, ψάχνω για σπίτι...
Πχ έχω στην μπάντα €50.000 και με το μισθό που έχω μπορώ να δανειστώ 150.000 € ;

Ψάχνω να βρώ ένα σπίτι έως 200.000 που να καλύπτει όσο το δυνατόν καλύτερα τις ανάγκες μου, τωρινές και στο προβλέψιμο μέλλον (πχ αν αγοράζει νέο ζευγάρι πρέπει να υπολογίσει και χώρο για κανά - δυο παιδιά, αν αγοράζει εργένης, θα δώσει έμφαση σε άλλα ζητήματα)..

Το σπίτι δεν είναι ανάγκη να είναι ούτε νεόκτιστο, ούτε στην Πολιτεία αλλά να καλύπτει τις ανάγκες μου...
Υπάρχουν μια χαρά διαμερίσματα 10 ή 15 χρόνων- τα ακίνητα δεν είναι ντομάτες όπως τα παρουσιάζουν ορισμένοι, δεν έχουν ούτε ημερομηνία λήξης ούτε η αξία τους μειώνεται ανάλογα με την παλαιότητα (αλλά δεν αυξάνεται με τον ίδιο ρυθμό).
Και εννοείται ότι δεν αγοράζω ταυτόχρονα με το σπίτι όλο τον Κωτσόβολο, τον Συλβεστρίδη και την Νεφφ και ένα αμάξι...

Και επιμένω...
Αν κινηθείς συνετά, η αγορά σπιτιού είναι πιο συμφέρουσα από το ενοίκιο...

Πολύ σωστα τα λες.
Ένας ακόμη παράγωντας είναι η ηλικία που αγοράζεις σπίτι. Δλδ, αν είσαι +40 με 3 παιδια όπως εγώ, μπορείς να κάνεις κάπως ποιό εύκολες προβλέψεις ( εκτός απροόπτου κτύπα ξύλο).
Βασικά ξέρω ότι έχω φτασει στο πάνω από το μέσο της ζωής μου και έχω φάει τα χαστούκια μου, οπότε πολλά όνειρα δεν έχω πλέον. Βλέπω πιο ρεαλιστικά και όριμα τα καθημερινά θέματα αλλά και τις επιθυμίες μου (που οι περισσότερες δεν έχουν αν κάνουν με απολύτος δικές μου ανάγκες).
Ένας νεότερος από μένα, καλά κάνει να έχει περισσότερα όνειρα και ελπίδες. Όμως το να  υποθηκευει την ζωή του σε δάνεια για εφήμερες καταστάσεις είναι εξοργηστικό (αν και νομίζω ότι όλοι έχουμε δικαίομα και στα λάθη)
Το σπίτι είναι μεν όνειρο και ανάγκη αλλά δεν θα πρέπει να γίνεται τροχοπέδι στην απρόβλεπτη ζωή μας. Πχ το να αγοράσει ένας αδέσμευτος 30αρης εργένης ένα διαμέρισμα 70τμ είναι κατανοητό και φυσικά μπορεί να στεγάσει την οικογενια του τα πρώτα χρόνια.
Για μένα είναι βασικό να μην καταναλώνουμε και να μην υποθηκεύομαι με βάση τις εφήμερες επιθημίες μας, πράγμα που όλοι μας λίγο πολύ κάναμε τα τελευταία χρόνια
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Πολύ σωστα τα λες.
Ένας ακόμη παράγωντας είναι η ηλικία που αγοράζεις σπίτι. Δλδ, αν είσαι +40 με 3 παιδια όπως εγώ, μπορείς να κάνεις κάπως ποιό εύκολες προβλέψεις ( εκτός απροόπτου κτύπα ξύλο).
Βασικά ξέρω ότι έχω φτασει στο πάνω από το μέσο της ζωής μου και έχω φάει τα χαστούκια μου, οπότε πολλά όνειρα δεν έχω πλέον. Βλέπω πιο ρεαλιστικά και όριμα τα καθημερινά θέματα αλλά και τις επιθυμίες μου (που οι περισσότερες δεν έχουν αν κάνουν με απολύτος δικές μου ανάγκες).
Ένας νεότερος από μένα, καλά κάνει να έχει περισσότερα όνειρα και ελπίδες. Όμως το να  υποθηκευει την ζωή του σε δάνεια για εφήμερες καταστάσεις είναι εξοργηστικό (αν και νομίζω ότι όλοι έχουμε δικαίομα και στα λάθη)
Το σπίτι είναι μεν όνειρο και ανάγκη αλλά δεν θα πρέπει να γίνεται τροχοπέδι στην απρόβλεπτη ζωή μας. Πχ το να αγοράσει ένας αδέσμευτος 30αρης εργένης ένα διαμέρισμα 70τμ είναι κατανοητό και φυσικά μπορεί να στεγάσει την οικογενια του τα πρώτα χρόνια.
Για μένα είναι βασικό να μην καταναλώνουμε και να μην υποθηκεύομαι με βάση τις εφήμερες επιθημίες μας, πράγμα που όλοι μας λίγο πολύ κάναμε τα τελευταία χρόνια

Τρικαρδε μιλησες πολυ σωστα...... :dancing: :dancing: :dancing:
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
εχω μια απορια......
ειχα γραψει στην σελιδα 157 απλα πεφτανε καντηλια και κανεις δεν μου δωσε σημασια!! :-

τοσο καιρο διαβαζω το συγκεκριμενο θρεντ και ακουω και απο αλλους χαμηλομισθους ανθρωπους οι οποιοι χωρις να εχουνε βρει και ιδιαιτερα πολλα οικογενειακα περισουσιακα στοιχεια, ακινητα π.χ κλπ να κανουν την εξης κινηση...
αντι για να πληρωνουν καθε μηνα νοικι 400 ευρω π.χ βαζουν καποιες οικονομιες + ενα στεγαστικο δανειο και αντι να πληρωνουν καθε μηνα το νοικι δινουν την δοση του δανειου για 20-30 χρονια π.χ.! χωρις να ειναι με τον φοβο της αυξησης και της εξωσης!
δεν ξερω κατα ποσο συμφερει να βαλεις μια τετοια θηλια στον λαιμο σου για τοσα χρονια και να μην μπορεις να χαρεις το σπιτακι σου γιατι θα ξερεις οτι θα το πληρωνεις πολλα χρονια και με ενα μεγαλο ρισκο........και τι ενοω ρισκο? και ποιος μου λεει εμενα οτι αυριο μεθαυριο εχω δουλεια? ή οτι δεν παθαινω κατι απροοπτο και κυνηγανε τα χρεη της τραπεζας την υπολοιπη οικογενεια........

μια αλλη περιπτωση που ακουσα απο εναν γνωστο οικογενειακο φιλο!
παει το παιδι να σπυδασει π.χ. και παιρνουν δανειο και του αγοραζουν ντουκου το σπιτι.....για 5-6 χρονια
και αντι για αυτα τα 5-6 χρονια να πληρωνει νοικι πληρωνει ο πατερας δοση δανειου......
με ποιο σκεπτικο? οτι οταν θα τελειωσει ο κανακαρης θα το πουλησω αν οχι παραπνω τουλαχιστον οσο το αγορασα...και στην ουσια παιρνω τα λεφτα πισω και ξεχρεωνω και την τραπεζα ντουκου.....
αυτο παλι με ποιο σκεπτικο να το κανεις?
γιατι να το πουλησεις και να μην συνεχιζεις να το νοικιαζεις σε φοιτητες το λιγοτερο ενα 300αρι!!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τρικαρδε μιλησες πολυ σωστα...... :dancing: :dancing: :dancing:

Πιστεύω ότι όλοι μας σωστά μιλάμε (εκτός από αυτούς που βρίζουνε) και λέμε τις δικές μας υποκειμενικές αλήθειες.

Ας κανουμε τώρα λοιπόν μια υπόθεση εργασίας, για να πάει μπροστά ο διάλογος.
Υποθετικά πουλάω κρασι, αγνό καλό κρασι που το πίνεις και δεν σε πίνει. όλοι θέλουν το κρασί μου. Εχω και νέους και γέρους πελάτες. Οι νέοι πίνουν περισσότερο κρασι αλλα και οι γέροι είναι πιο "συνετοί" αλλά καλοι πελατες.
Αν κάποιος νεαρός πελάτης κάνει κατάρχηση, εγώ ως έμπορος τι πρέπει να κάνω;;;;
Να συνεχίσω να του πουλάω, αν και βλέπω ότι του κάνει κακό και χρεώνεται για να πίνει;;;
Ή με ευσχημο τρόπο να τον περιορίσω;;
Στόχος μου είναι μόνο το κέρδος δλδ;;;;;; ή να κερδίζω μεν αλλά ο πελάτης μου να είναι καλά και να τον έχω για χρόνια πελάτη;;;;;;;;;
Στόχος μου είναι να πουλώ μόνο σε νεαρούς πελάτες που καταναλώνουν;;;;;; ή και στους γηρεότερους που είναι πιο σταθεροι;;;;;;
Θέλω να νερόνω το κραση που πουλώ;;;;;;;;;;; ή να έχω σταθερη ποιότητα και αρα ευχαριστημένους πελάτες.
Θέλω να αυξάνω συνεχώς το κέρδος μου απομιζόντας την πελατία μου με διάφορα κόλπα ;;;;;;
ή να έχω ναι μεν καλα κέρδη (χωρίς απαρετητα αυξηση) αλλά με οικονομικά ευροστους πελάτες;

Ξέρω ότι οι περισσότεροι θα με χλευάσεται. Ιδιαίτερα όσοι έχεται μάστερ οικονομικών από αλλωδαπή χώρα. Ο φίλος ο Σταρίστο και άλλοι αυτό έκαναν επδικνιόντας χρήμα και σπουδές.

Αυτά........... για τη ώρα
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Πιστεύω ότι όλοι μας σωστά μιλάμε (εκτός από αυτούς που βρίζουνε) και λέμε τις δικές μας υποκειμενικές αλήθειες.

Ας κανουμε τώρα λοιπόν μια υπόθεση εργασίας, για να πάει μπροστά ο διάλογος.
Υποθετικά πουλάω κρασι, αγνό καλό κρασι που το πίνεις και δεν σε πίνει. όλοι θέλουν το κρασί μου. Εχω και νέους και γέρους πελάτες. Οι νέοι πίνουν περισσότερο κρασι αλλα και οι γέροι είναι πιο "συνετοί" αλλά καλοι πελατες.
Αν κάποιος νεαρός πελάτης κάνει κατάρχηση, εγώ ως έμπορος τι πρέπει να κάνω;;;;
Να συνεχίσω να του πουλάω, αν και βλέπω ότι του κάνει κακό και χρεώνεται για να πίνει;;;
Ή με ευσχημο τρόπο να τον περιορίσω;;
Στόχος μου είναι μόνο το κέρδος δλδ;;;;;; ή να κερδίζω μεν αλλά ο πελάτης μου να είναι καλά και να τον έχω για χρόνια πελάτη;;;;;;;;;
Στόχος μου είναι να πουλώ μόνο σε νεαρούς πελάτες που καταναλώνουν;;;;;; ή και στους γηρεότερους που είναι πιο σταθεροι;;;;;;
Θέλω να νερόνω το κραση που πουλώ;;;;;;;;;;; ή να έχω σταθερη ποιότητα και αρα ευχαριστημένους πελάτες.
Θέλω να αυξάνω συνεχώς το κέρδος μου απομιζόντας την πελατία μου με διάφορα κόλπα ;;;;;;
ή να έχω ναι μεν καλα κέρδη (χωρίς απαρετητα αυξηση) αλλά με οικονομικά ευροστους πελάτες;

Ξέρω ότι οι περισσότεροι θα με χλευάσεται. Ιδιαίτερα όσοι έχεται μάστερ οικονομικών από αλλωδαπή χώρα. Ο φίλος ο Σταρίστο και άλλοι αυτό έκαναν επδικνιόντας χρήμα και σπουδές.

Αυτά........... για τη ώρα

Τα χαλασες λιγο.Το παραδειγμα αρκετα ατυχες.Ολοι οι εμποροι αναγκαζονται ακομα κ να μη το θελουν να ακολουθησουν τους νομους της αγορας.Παραταυτα, ο καλος επαγγελματιας κερδιζει κατα τη γνωμη μου.ΠΡΟΣΟΧΗ ομως:Πρεπει παντα να εχει σεβαστο κερδος αλλιως θα το κλεισει το μαγαζι.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τα χαλασες λιγο.Το παραδειγμα αρκετα ατυχες.Ολοι οι εμποροι αναγκαζονται ακομα κ να μη το θελουν να ακολουθησουν τους νομους της αγορας.Παραταυτα, ο καλος επαγγελματιας κερδιζει κατα τη γνωμη μου.ΠΡΟΣΟΧΗ ομως:Πρεπει παντα να εχει σεβαστο κερδος αλλιως θα το κλεισει το μαγαζι.

Τους νόμους καταρχήν τους καθορίζει το ήθος. Αν η αγορά δεν έχει ήθος και στόχος είναι μόνο και μονο η αισχοκέρδια, ναι τότε είμαι αστοχος στο συλλογισμό μου.
Ποιό είναι το ήθος της αγοράς σήμερα;;;;;;;;;;;; :think:
Καταρχην ο αγοραστης, ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΦΡΆΓΚΟ ΠΆΝΩ ΤΟΥ ούτε για σάλιο αλλά ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ διακαός να έχει τα πάντα. Αρα δανείζεται χωρίς μέτρο.
Ο έμπορας θέλει μόνο το κέδρος, χωρίς να διανοήτε ότι μπορεί να έχει και χασούρα ή να έρθει μια η άλλη. ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ τα πάντα και ΔΕΝ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΑΙ (παζαρι) τίποτα.
Αποτέλεσμα η αξιά των ακινήτων (στην προκειμένη περιπτωση) να ανεβεί στα ύψη άνεφ λόγου και αιτίας.
Άρα, χωρίς μέτρο θα καταλήξουμε σε άσχημα αποτελέσματα, χειρώτερα από ότι πιστευουμε όλοι μας.

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Πιστεύω ότι όλοι μας σωστά μιλάμε (εκτός από αυτούς που βρίζουνε) και λέμε τις δικές μας υποκειμενικές αλήθειες.

Ας κανουμε τώρα λοιπόν μια υπόθεση εργασίας, για να πάει μπροστά ο διάλογος.
Υποθετικά πουλάω κρασι, αγνό καλό κρασι που το πίνεις και δεν σε πίνει. όλοι θέλουν το κρασί μου. Εχω και νέους και γέρους πελάτες. Οι νέοι πίνουν περισσότερο κρασι αλλα και οι γέροι είναι πιο "συνετοί" αλλά καλοι πελατες.
Αν κάποιος νεαρός πελάτης κάνει κατάρχηση, εγώ ως έμπορος τι πρέπει να κάνω;;;;
Να συνεχίσω να του πουλάω, αν και βλέπω ότι του κάνει κακό και χρεώνεται για να πίνει;;;
Ή με ευσχημο τρόπο να τον περιορίσω;;
Στόχος μου είναι μόνο το κέρδος δλδ;;;;;; ή να κερδίζω μεν αλλά ο πελάτης μου να είναι καλά και να τον έχω για χρόνια πελάτη;;;;;;;;;
Στόχος μου είναι να πουλώ μόνο σε νεαρούς πελάτες που καταναλώνουν;;;;;; ή και στους γηρεότερους που είναι πιο σταθεροι;;;;;;
Θέλω να νερόνω το κραση που πουλώ;;;;;;;;;;; ή να έχω σταθερη ποιότητα και αρα ευχαριστημένους πελάτες.
Θέλω να αυξάνω συνεχώς το κέρδος μου απομιζόντας την πελατία μου με διάφορα κόλπα ;;;;;;
ή να έχω ναι μεν καλα κέρδη (χωρίς απαρετητα αυξηση) αλλά με οικονομικά ευροστους πελάτες;

Ξέρω ότι οι περισσότεροι θα με χλευάσεται. Ιδιαίτερα όσοι έχεται μάστερ οικονομικών από αλλωδαπή χώρα. Ο φίλος ο Σταρίστο και άλλοι αυτό έκαναν επδικνιόντας χρήμα και σπουδές.

Αυτά........... για τη ώρα

Εδω σε πιανω αδιαβαστο ...... εφορα


Αλλο το κρασι και αλλο το ακινητο

ποσα ακινητα νομιζεις οτι θα αγορασει ενας απο μας ?
1 αντε δυο οποτε λογικα οι κατασκευαστες δεν ενδιαφερονται για ποιοτητα και τετοια αν και θα επρεπε ωστε να εχουν να λενε οτι εκαναν και ενα εργο στην τελικη
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
εδω τωρα θελω να κανω μια αλλη ερωτηση .....

εχω λοιπον δυο διαμερισματα παλαιοτητας 38-42 ετων .... συνολικης επιφανειας 110 τμ περιπου

θα μπορουσα να κανω τραμπα με εναν οποιονδηποτε δινοντας και χρηματα για αγορα νεου η νεοδμητου ακινητου ?


κατα ποσον ειναι εφικτο αυτο και κατα ποσον συμφερει μια τετοια κινηση αμφοτερους
?
 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Υπάρχουν μια χαρά διαμερίσματα 10 ή 15 χρόνων- τα ακίνητα δεν είναι ντομάτες όπως τα παρουσιάζουν ορισμένοι, δεν έχουν ούτε ημερομηνία λήξης ούτε η αξία τους μειώνεται ανάλογα με την παλαιότητα (αλλά δεν αυξάνεται με τον ίδιο ρυθμό).

Το μπετό πάντως έχει ημερομηνία λήξης..

Η οποία με τις συνθήκες που επικρατούν στην Αθήνα, την πλημμελή κερδοσκοπική κατασκευή και την απουσία συντήρησης
το μεγαλύτερο ποσοστό των πολυκατοικιών που χτίστικαν τις δεκαετίες '50-'60 πλησιάζουν στο τέλος τους.. (δηλαδή τι; το 70% της Αθήνας ας πούμε;; )

Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει σε λίγα χρόνια, μετά ίσως από κάνα σεισμό..

Μετά από λίγες δεκαετίες μάλλον θα απαιτούν από τους ιδιοκτήτες οριζόντιας ιδιοκτησίας ενός οικοπέδου την κατεδάφιση του κτίσματος και την ανακατασκευή..
Επιχορηγούμενη ή όχι
Με άλλους συντελεστές δόμησης και κίνητρα για παθητικά συστήματα εξοικ. ενέργειας

Εδώ όμως δεν τα βρίσκουν αδέλφια μεταξύ τους, θα τα βρεις με το γείτονα που δεν λες ούτε καλημέρα;
Για κάποιους νέα πεδία κερδοσκοπίας θα ανοιχτούν

Αν έχουμε την εξυπνάδα να φτιάξουμε λίγο την πόλη μας θα είναι για καλό..

 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
Το μπετό πάντως έχει ημερομηνία λήξης..

Αν το κτίριο συντηρείται, τα μπετά κρατάνε αρκετές ζωές.
Αμα δε βάφεις ποτέ, δεν επισκευάζεις ρωγμές, αρχίζουν να φουσκώνουν σίδερα κλπ...
τότε πράγματι, γάμησε τα...
 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Αν το κτίριο συντηρείται, τα μπετά κρατάνε αρκετές ζωές.
Αμα δε βάφεις ποτέ, δεν επισκευάζεις ρωγμές, αρχίζουν να φουσκώνουν σίδερα κλπ...
τότε πράγματι, γάμησε τα...

Ένας νέος τομέας που αναπτύσσεται είναι η συντήρηση και επισκευή του μπετού με ρητίνες κτλ που θα το βλέπουμε όλο και πιο πολύ μπροστά μας..
Ενναλακτικά μπορεί να απαιτηθεί η αποκάλυψη και ενίσχυση του φεροντος οργανισμού αντί της κατεδάφισης, αλλά θα είναι συμφέρουσα για μια μέση πολυκατοικία ;
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Δε νομίζω ρε παιδιά ότι το beton έχει ημερομηνία λήξης.
Δε μιλάμε βέβαια για ρωγμές, οξείδωση οπλισμού και τέτοια, αν συμβαίνουν τέτοια βεβαίως και υπάρχει πρόβλημα.  Επίσης πρόβλημα υπάρχει αν έχει καταπονηθεί από διαδοχικούς σεισμούς, η φθορά του από τους κλονισμούς είναι αθροιστική.
Αλλά έτσι, στα καλά του καθουμένου να πεις ότι το beton "φθείρεται" από μόνο του (χημικά) νομίζω δε στέκει.  Ήδη το σκυρόδεμα έχει πάνω από 150 χρόνια ιστορία εφαρμογής (ο Άγγλος Joseph Aspdin εφεύρε το τσιμέντο Portland το 1824) και όσες κατασκευές δεν έχουν κατεδαφιστεί για χωροταξικούς/οικονομικούς και άλλους λόγους δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν ακόμα.
"Είδη" τσιμέντου (με την έννοια της συγκολλητικής ουσίας σε οικοδομικές κατασκευές) ήταν γνωστά και στους Ασσυρίους, τους Βαβυλώνιους και τους Αιγυπτίους (πάνω από 4.000 χρόνια!).

Στις πολυκατοικίες της Αθηνας τα προβλήματα είναι άλλα, είναι προβλήματα εγκαταστάσεων (θέλουν γενικό ξήλωμα τα υδραυλικά, οι αποχετεύσεις, οι πίνακες ρεύματος), κουφωμάτων (τα ξύλινα της δεκαετίας του '50 και του '60 έχουν διαλυθεί), μονώσεων (δεν υπήρχε τεχνική μονώσεων υγρασίας που να εφαρμοζόταν συστηματικά εκείνη την εποχή και οι κατασκευές ήταν γενικώς "φτηνές"), θερμομόνωσης, τέτοια.

Και ίσως πλέον να συμφέρει να γκρεμιστεί μια πολυκατοικία 60 ετών και να ξαναχτιστεί απ' την αρχή, παρά να κάτσει κανείς να την "εκσυγχρονίσει" που θα είναι ένα τεράστιο μερεμέτι, και θα κοστίσει ο κούκος αηδόνι.

Για μένα το πρόβλημα δεν είναι τεχνικό, είναι νομικό. Τα τεχνικά θα λυνόντουσαν εύκολα, διότι υπαρχούσης (πάντα) της λύσης της ολικής κατεδάφισης και ανοικοδόμησης, υπάρχει σαφές το όριο του μέχρι που θα συνέφερε να φτάσει κανείς με μπαλώματα.
Αλλά όταν έχεις μια πολυκατοικία με 40 διαμερίσματα (άρα 40 συνιδιοκτήτες επί του οικοπέδου), και σε πολλές περιπτώσεις για ένα διαμέρισμα από τα 40 2-3 συνιδιοκτήτες του (διότι πέθανε κάποιος και το άφησε εξ αδιαιρέτου στα παιδιά του, τα εγγόνια του κλπ), άντε να συμφωνήσουν όλοι αυτοί για το τι πρέπει να γίνει...  Arkidia θα συμφωνήσουν, εδώ δε μπορούν να συμφωνήσουν ποιές ώρες θα ανάβει το καλοριφέρ!

Βρίζουμε τον Κ. Καραμανλή (το γέρο) γιατί με το νόμο της αντιπαροχής κατέστρεψε την Αθήνα.  Δυστυχώς δεν έκανε μόνο αυτό. Με την κατάσταση που διαμόρφωσε, έμπλεξε νομικά το ιδιοκτησιακό καθεστώς των ακινήτων της Αθήνας τόσο, που τίποτα δε μπορεί να το ξεμπλέξει!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το μπετό πάντως έχει ημερομηνία λήξης..

Η οποία με τις συνθήκες που επικρατούν στην Αθήνα, την πλημμελή κερδοσκοπική κατασκευή και την απουσία συντήρησης
το μεγαλύτερο ποσοστό των πολυκατοικιών που χτίστικαν τις δεκαετίες '50-'60 πλησιάζουν στο τέλος τους.. (δηλαδή τι; το 70% της Αθήνας ας πούμε;; )

Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει σε λίγα χρόνια, μετά ίσως από κάνα σεισμό..

Μετά από λίγες δεκαετίες μάλλον θα απαιτούν από τους ιδιοκτήτες οριζόντιας ιδιοκτησίας ενός οικοπέδου την κατεδάφιση του κτίσματος και την ανακατασκευή..
Επιχορηγούμενη ή όχι
Με άλλους συντελεστές δόμησης και κίνητρα για παθητικά συστήματα εξοικ. ενέργειας

Εδώ όμως δεν τα βρίσκουν αδέλφια μεταξύ τους, θα τα βρεις με το γείτονα που δεν λες ούτε καλημέρα;
Για κάποιους νέα πεδία κερδοσκοπίας θα ανοιχτούν

Αν έχουμε την εξυπνάδα να φτιάξουμε λίγο την πόλη μας θα είναι για καλό..

Τα καλοσυντηρημενα κτίρια έχουν διάρκεια ζωής πολλών δεκαετιών...

Όσο για την ποιότητα κατασκευής,κατά ένα περίεργο τρόπο, αυτά που κτίστηκαν προπολεμικά ή το '50 και αρχές '60 είναι πιο καλοφτιαγμένα από τα κτίρια της δεκαετίας του ΄70...

Αργά ή γρήγορα πάντως, θα τεθεί ζήτημα καταδέδάφισης παλαιών πολυκατοικιών κυρίως λόγω εγκατάλειψης και ίσως τότε κάποιοι αγοράσουν κοψοχρονιά μια ερειπωμένη πολυκατοικία, την κατεδαφίσουν και ξαναχτίσουν...Μη σου πω και ολόκληρο οικοδομικό τετράγωνο...

Μακάρι δηλαδή γιατί ειδικά κάτω από την Πατησίων και στην Κυψέλη (το πρώτο κύμα της αντιπαροχής) σε πιάνει η καρδιά σου από την ασχήμια και την εγκατάλειψη.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
...ίσως τότε κάποιοι αγοράσουν κοψοχρονιά μια ερειπωμένη πολυκατοικία, την κατεδαφίσουν και ξαναχτίσουν...Μη σου πω και ολόκληρο οικοδομικό τετράγωνο...

Ναι, μακάρι, αλλά ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ θα το αγοράσουν?  Από 1.500 άτομα?  Που θα τους βρουν?
 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Stavro μου τι να σου πω.. Στο Πολυτεχνείο πάντως οι καθηγηταράδες μας λέγανε για 50 χρόνια από φυσική φθορά του υλικού και μόνο :woldman:
Τώρα μπορεί 50 να μην είναι αλλά χωρίς συντήρηση και με τις μαϊμουδιές που κάνουν...

Ήδη το σκυρόδεμα έχει πάνω από 150 χρόνια ιστορία εφαρμογής (ο Άγγλος Joseph Aspdin εφεύρε το τσιμέντο Portland το 1824) και όσες κατασκευές δεν έχουν κατεδαφιστεί για χωροταξικούς/οικονομικούς και άλλους λόγους δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν ακόμα.
"Είδη" τσιμέντου (με την έννοια της συγκολλητικής ουσίας σε οικοδομικές κατασκευές) ήταν γνωστά και στους Ασσυρίους, τους Βαβυλώνιους και τους Αιγυπτίους (πάνω από 4.000 χρόνια!).

Μη τα μπερδεύεις.. Το τσιμέντο Portland νομίζω είναι από τις καλύτερες και πιο ακριβές ποιότητες, και όχι οι... (δικές μας), άντε μη κάνω και δυσφήμηση..
Επίσης, όσα θεωρούνται και μνημεία, τόσο παλιές κατασκευές δηλαδή, έχουν υποστεί και τρελή προστασία και συντήρηση..
Τα είδη "τσιμέντου" των Ρωμαίων και λοιπών καμία σχέση δεν έχουν με τα τωρινά υλικά και τους τρόπους δομής, με συγχωρείς..
Μόνο το όνομα είναι ίδιο για να προσδιορίσει το συγκεκριμμένο κονίαμα ως συγγενές ως προς τις πρώτες ύλες με τα σύγχρονα τσιμεντιτικά..
Επίσης άλλο τσιμεντιτικό κονίαμα και άλλο μπετό όπου υπάρχουν αδρανή και προβλήματα με τον οξυδωμένο οπλισμό

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ναι, μακάρι, αλλά ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ θα το αγοράσουν?  Από 1.500 άτομα?  Που θα τους βρουν?

Περίπου το ίδιο πρόβλημα τέθηκε (και τίθεται) με παλιά προσφυγικά στη Νέα Ιωνία και αλλού και συνήθως έβρισκες άκρη αρκεί ο δικηγόρος σου να έκανε το υποθηκοφυλακείο και μερικά άλλα ευαγή ιδρύματα δεύτερό του σπίτι για ένα διάστημα...
Με το κτηματολόγιο σε ορίζοντα δεκαετίας- εικοσαετίας τουλάχιστον, αυτό θα απλοποιηθεί ενώ η υπάρχουσα νομοθεσία περί διανομής κτλ θα μπορούσε να πλαισιωθεί με κάποιες πιο ευέλικτες διατάξεις...
Θέλει όμως και κόπο και τρόπο...
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.153
Κριτικές
491
Like
37.572
Πόντοι
41.447
Βρίζουμε τον Κ. Καραμανλή (το γέρο) γιατί με το νόμο της αντιπαροχής κατέστρεψε την Αθήνα.  Δυστυχώς δεν έκανε μόνο αυτό. Με την κατάσταση που διαμόρφωσε, έμπλεξε νομικά το ιδιοκτησιακό καθεστώς των ακινήτων της Αθήνας τόσο, που τίποτα δε μπορεί να το ξεμπλέξει!
:thumbsup:
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Εγώ δεν ξέρω πότε πεθαίνει το τσιμέντο, αλλά ξέρω ότι το τσιμέντο κτιρίων π.χ. όπως τo παρακάτω, δεν θα κουραστεί σύντομα (για να μην πω ποτέ), ότι και να λέτε.

450px-Messeturm_Frankfurt.jpg

 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
Εγώ δεν ξέρω πότε πεθαίνει το τσιμέντο, αλλά ξέρω ότι το τσιμέντο π.χ. κτιρίων όπως των παρακάτω, δεν θα κουραστεί σύντομα (για να μην πω ποτέ), ότι και να λέτε.

450px-Messeturm_Frankfurt.jpg
α καλααα!
πλακα μας κανεις τωρα? τι παραδειγματα ειναι αυτα?
οι ανθρωποι στο εξωτερικο κανουν εργα οχι αρχιδια!! δεν κοιτανε να κλεψουν απο παντου (χωρια τι μισθους εχουν)!! χωρια οτι οι υπευθυνοι ειναι συνεχεια πανω απο τα κεφαλια ολων τους και πεφτει πελεκις!!
αλλα δες αποτελεσματα!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom