Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Βρε συ μιλαει για διμερισμα 300.000 με δανειο 150.000 .....

Μηπως δεν το διαβασες καλα ?

για ξαναδιαβασε το παλι προσεκτικα......

τωρα αν οι τοκοι βγουν 90 απο 100 που λεει αυτος ειναι μια βελονα στα αχυρα για τοση διαρκεια
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ποιος ειναι ο buttercup ρε παιδια?

ποιος ο nokia?

που τους βρηκαμε αυτους??

μιλαμε εχω παθει πολλαπλο σοκ απ τα βρισιδια.

αφου το διασκεδαζουν τα παιδια ,δικο τους θεμα.

χαμος :s&m_3: :pipa3: :pipa3:


ο νοκια ειναι εργολαβος που υποστηριζει τα συμφαιροντα του ΚΑΛΑ κανει κι εμεις στην θεση του τα ιδια και χειροτερα θα καναμε

ο αλλος ειναι ο clk200 Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΠΑΝ πολλαπλες φορες αλλα ξαναμπαινει και μαγκια του ειναι αφου [glow=red,2,300]τα οσα λεει εχουν βαση [/glow] χωρις ομως να θεωρω σωστο να βριζονται μανουλες και σογια......
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Βρε συ μιλαει για διμερισμα 300.000 με δανειο 150.000 .....

Μηπως δεν το διαβασες καλα ?

για ξαναδιαβασε το παλι προσεκτικα......

τωρα αν οι τοκοι βγουν 90 απο 100 που λεει αυτος ειναι μια βελονα στα αχυρα για τοση διαρκεια

Αχαχαχούχα, άσε το αγόρι μου...
Το' χεις πάρει απόφαση άλλωστε...
Θα πας να μείνεις στο νοίκι αφού το έγραψε ο κάθε μπατερκαπ στο bourdela.tv...

Και για να δώσω κάποιες έπεξηγήσεις...
Αν έχω 300.000 € μητρητά και αγοράσω ντούκου ένα διαμέρισμα της αυτής αξίας, έχω μηδεν ζημιά και μηδέν όφελος...Είμαι στα λεφτά μου που λένε οι χαρτοπαίχτες...
Αντάλλαξα τα μετρητά μου με ένα ακίνητο.
Αν αγοράσω ένα διαμέρισμα € 300.000 με € 150.000 μετρητά και € 150.000 δάνειο, η πραγματική μου επιβάρυνση θα είναι οι τόκοι του δανείου των € 150.000 - γύρω στα 90.000 € και αυτή σε ορίζοντα είκοσαετίας...
Αν έμενα στο νοίκι την ίδια περίοδο θα είχα δώσει στο νερό € 150.000 (που σιγά μην σπίτι αξίας σήμερα €300.000 ξεκινά με νοίκι €450 που έγραψα αλλά λέμε τώρα) και θα είχα μια κουράδα στο χέρι...

Φυσικά όλα αυτά ισχύουν εάν αγοράσω σπίτι προδιαγραφών που θέτει το βουτυρόπαιδο...
Αν κάνω μικρούς συμβιβασμούς στα τετραγωγικά (πχ πάρω 75-90) και στην παλαιότητα (έως 10 έτη) ακόμη και με 2.000 το τετραγωνικό (σε μέση περιοχή) κάνω μια χαρά τη δουλειά μου με 150.000 €...

Και δεν βάζω στο συλλογισμό ότι θα αυξηθεί η αξία του ακινήτου, όπως δεν βάζω και τα έξοδα αγοράς, συντήρησης κτλ για λόγους ευκολίας...

Είναι τί έχεις και τί θέλεις...

Και ξαναλέω (και θα το λέω μέχρι να παγώσει η κόλαση) : Εάν μπορείς να δανειστείς σε ΛΟΓΙΚΑ πλαίσια, συμφέρει η αγορά...
Εάν δεν μπορείς, τότε νοίκιασε...Δεν είναι ντροπή...
Ντροπή είναι πχ να βρίζεις μάνες άλλων..
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Εστω οτι πηρες ενα διαμερισμα 75 τμ με 2000 το τμ = 150.000

σε εικοσι χρονια θα εχει υποστει φθορες και υποβαθμιση αξιας αφου αν το πουλησεις δεν θα φτανουν τα λεφτα να παρεις αλλο νεο

Υπολογισε ποσο τοις εκατο θα ειναι η διαφορα αξιας σπιτιου 20 ετων με νεο και θα δεις τι γινεται


σημερα τα καινουργια εχουν μια μεση αξια ανα τμ γυρω στα 2000 διαπραγματευσιμη αρα μπορει να παει και 1800 το τμ

τα παλια οπως εχει γινει η κατασταση η σημερινη πανε γυρω στο 1000 αναλογα την κατασταση και την περιοχη....

εστω λοιπον με τα δικα σου δεδομενα οτι το διαμερισμα των 75 τμ αξιας 150.000 το πηρες με δανειο τα μισα χρηματα αρα η συνολικη επιβαρυνση βαση των δικων σου δεδομενων θα ειναι 90000  .....

αρα 150 + 90 = 240 ειναι μυλος το πραγμα γιατι σε εικοσι χρονια μπορει να υπαρχουν αλλες ευκολιες που να υποβαθμιζουν σημαντικα την αξια των σημερινων ακινητων

πχ ενα διαμερισμα του 70 δεν συγκρινεται με τα τωρινα καθως ολοι εχουν μαθει στην θερμανση και το ασανσερ και τα μεγαλα μπαλκονια καθω και το παρκινγκ


αυριο οπως εχω διαβασει θα υπαρχουν διαμερισματα με ψηφιακες ευκολιες κτλ
θα μπαινει ο ιδιοκτητης και θα λεει ΑΝΑΨΕ ΦΩΤΑ  και θα αναβουν ......

οποτε καταλαβαινεις πως θα του φαινεται η αγορα παλαιου διαμερισματος του 2010 λεμε τωρα
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
To ξαναλέω, μακράν το πιό ερωτικό θρεντ του σάιτ, το "Παζάρια για νέο διαμέρισμα"  :tits2:

Αιματα - παθος- ποθος- κωλοι - μανούλες - πουστρακια (μπιαχχ) - βούτυρα κλπ σαδομαζοχικά-  ποδολαγνίες από όλα κάτι σε 9 1/2 εβδομάδες :s&m_1: :s&m_2: :s&m_3: :pipa1: :2on1: :zfuck:


Τεσπα, η σηζήτηση έχει πλέον ολοφάνερα καταδείξη τα ΛΑΜΟΓΙΑ που με την ψυχή στο στόμα πλέον προσπαθούν να βαστήξουν τα "κεκτημένα δικαιόματα τους" δλδ να ΄κερδοσκοπούν ασήστολα παντα.

Όμως τέρμα τα αστεια, ΟΛΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΤΑ ΡΗΧΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ.

Δεν συμφερει να αγοράζει κανεις σε αυτές τις τιμές, αφήστε τους μόνους να κλαίνε τα απούλητα.

Σε πολυ κανα δύο χρονια τα ξαναλέμε, οταν θα  λιγοστεψει το μασουρι και σφυξει η σουφρα τους.
ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ;;;;;;;;;;;;;;;;
Μην ακουσω να τα νοικιάσουνε, θα γελάσω :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Απορώ πως συνεχίζετε και απαντάτε και κάνετε και διάλογο στον προβληματικό που μπαίνει στο σάιτ, ότι και αν θέλει να πει βγαίνει ΑΚΥΡΟΣ  :referee: λόγω ύβρεων αδικαιολόγητων.

Και η εμμονή του με το παρόν θρεντ (!?) θα μπορούσε να μας βάλει σε υποψίες  :huh:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Καλα βρε Φρη, με βάρδυες παρακολουθήτε το θρεντ;;;;;;;;;

Εφιάλτες σας έχουμε γίνει πλέον;;;;;;;;;; :s&m_2:

Πάντως τα μέλη της ΠΕΥΑΑΔ δεν είμαστε υβρηστές, είμαστε καλά παιδια
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Τεσπα, η σηζήτηση έχει πλέον ολοφάνερα καταδείξη τα ΛΑΜΟΓΙΑ που με την ψυχή στο στόμα πλέον προσπαθούν να βαστήξουν τα "κεκτημένα δικαιόματα τους" δλδ να ΄κερδοσκοπούν ασήστολα παντα.

Σε πολυ κανα δύο χρονια τα ξαναλέμε, οταν θα  λιγοστεψει το μασουρι και σφυξει η σουφρα τους.
ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ;;;;;;;;;;;;;;;;

Δεν σε κούρασε 3καρδε να ρωτάς και να ξαναρωτάς για τα απούλητα. Αφού το χεις πει. Είναι καρτελ, λαμόγια, απατεώνες όλοι τους (κατασκευαστες + συμβολαιογράφους + ΜΜΕ + τράπεζες)
Δεν χαλάει αυτό. Θα τα δώσουν σιγά - σιγά . Να απο 200000 τώρα τα λένε 145000 τα απούλητα. Οσο καιρό ρωτάς εσύ λιγοστέψαν ήδη κατά 30%.

Βάλε τι ποσά παίζονται. 145000 επί 250000 Ευρώ έκαστο = 362.500.000.000 Ευρώ
Μόνο τα έσοδα από μεταβιβάσεις είναι 32.625.000.000 (έστω είναι χωρίς ΦΠΑ όλα)

Για το σπίτι υπολόγισε τζίρους συμβολαιογράφων μόνος σου καθώς και τραπεζικά δάνεια για το 70% της παραπάνω εμπορικής αξίας.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Καλα βρε Φρη, με βάρδυες παρακολουθήτε το θρεντ;;;;;;;;;

Εφιάλτες σας έχουμε γίνει πλέον;;;;;;;;;; :s&m_2:

Πάντως τα μέλη της ΠΕΥΑΑΔ δεν είμαστε υβρηστές, είμαστε καλά παιδια

Ομάδες περιφρούρησης έχουμε ορίσει  :knuppel:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τα περιβραχιόνια δεν τα είδα, σόρρυ.

Οι μεσίτες έχουν άλλες ομάδες ή περιφρουρήτε τα κέρδη σας από κοινού;;;;; ;)

Αφιέρωση σπέσιαλ σε όλους εμάς τους νοικιάρηδες

Προσοχή στους στοίχους έχουν θέση μανιφέστου
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Οι μεσίτες έχουν το δικό τους περιπολικό

URL]]
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Kαλά  :shit: από τον φόβο μου με το που είδα το περοπολίκό των μεσιτών :2funny: :2funny:

:2funny:Θυμήθηκα  και την κωλ.φατσα του προέδρου τους, ακούστε τις γελίες θέσεις του

 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Πόσα ψυχάκιας είσαι ρε;
Πόσο καμμένος και δυστυχής;
Που μπαίνεις και ξαναμπαίνεις για να αποδείξεις ότι δεν ξέρεις την ΤΥΦΛΑ σου και ότι μια ζωή θα είσαι στο νοίκι και στην πείνα...

Λοιπόν, για να τελειώνουμε μια και καλή με το παραλήρημά σου...

Ένα διαμέρισμα που κάνει 150.000 € σήμερα και το αγόρασες εξολοκλήρου με δάνειο εικοσαετίας (βέβαια σου διαφεύγει ότι μπορεί πχ να έχω δανειστεί μόνο τις € 100.000 και έχω βάλει μετρητά τα 50.000 € αλλά ντάξει, για χαριν του παραδείγματος, ας πούμε ότι είναι έτσι...) με τα σημερινά δεδομένα, θα έχεις δόση μεταξύ 900-1000 € (μπες στην ιστοσελίδα όποιας τράπεζας θες και do the math)...Και ξέρεις, δεν είναι όλοι τόσο μαλάκες να πάρουν στεγαστικό με 6% για όλη τη διάρκεια, ας πούμε ότι το μέσο επιτόκιο είναι γύρω στ0 5%...
Με 1000 € δόση το μήνα (μέση) στα 20 χρόνια θα έχεις πληρώσει συνολικά 240.000 κεφάλαιο και τόκους, άρα 240.000-150.000= οι τόκοι θα είναι γύρω στα 90.000 € ...

Όποτε το διαμέρισμα δεν θα σου έχει κοστίσει 150.000+ 250.000 αλλά 150.000 + 90.000 εκτός αν είσαι τόσο μαλάκας να καταβάλεις το κεφάλαιο δύο φορές, όπως κάνεις στον υπολογισμό σου...

Αν έμενες στο νοίκι επί 20 χρόνια, με μέσο νοίκι 600 € (μέσα σε 20 χρόνια αν ξεκίνησες με νοίκι 450€ θα είχες φτάσει χαλαρά 700-800, με μέση ετήσια αύξηση γύρω στο 3-5%, που θα το ήξερες αν είχες δει ποτέ μισθωτήριο άλλο από αυτά της ΜΟΝΟΠΟΛΗ)θα είχες καταβάλει 20χ12χ600= 144.000 € .
ΕΚΑΤΟΝ ΣΑΡΑΝΤΑ ΤΈΣΣΕΡΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ και στο τέλος της εικοσαετίας θα είχες μια κουράδα στο χέρι...
Δίνοντας 90.000 € τόκους, έχεις ένα διαμέρισμα αξίας 150.000 €, το οποίο μέσα στην εικοσαετία εκτός συνταρακτικού απροόπτου θα έχει φτάσει τα 200.000- 250.000 ΕΥΡΩ ανάλογα με την περιοχή και την περίσταση...


Κατάλαβες μαλάκα γιατί αν δανειστείς συντηρητικά και με πρόγραμμα και έχεις και δυο δεκάρες στην μπάντα το δάνειο συμφέρει περισσότερο από το ενοίκιο;

Αλλά πού να το καταλάβεις όταν έχεις τον υπολογισμό 150.000 + 250.000 ως οδηγό;

Για αυτό μείνε στο νοίκι, δανείσου να πας διακοπές σε καμιά Λούτσα και άσε τα οικονομικά στα μεγάλα παιδιά...

Υ/γραφο: Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν δεν μου ξανάστελνες 4 φορές το ίδιο πμ..ΈΡχω καταλάβει ότι πάσχεις από ψυχαναγκαστικές εμμονές...
σωστό και λάθος.
το πρώτο σωστό, το δεύτερο λάθος, πιθανόν επειδή δεν έχεις να κάνεις με νοίκια.
Λοιπόν, το ενοικιο είναι προσαρμοζόμενο. Δηλαδή, καταρχας μένεις απίστευτα δύσκολα 20 χρόνια σε ένα σπίτι. Στα 20 χρόνια έχεις κάνει νύξη στον ιδιοκτήτη να του το αγοράσεις χαλαρά.
Άρα το ενοίκιο που πληρώνεις παραμένει περίπου ίδιο σαν ποσό, εκτός αν αλλάξεις τις ανάγκες σου (που αν συμβεί κάτι τέτοιο, σημαίνει πως αν αγοραζες σπίτι ήσουνα εγκλωβισμένος στην επιλογή σου - πρέπει να το πουλήσεις)
Επίσης, όσο πιο πολύ παλιώνει το σπίτι, τόσο ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να ζητάει μεγάλο νοίκι. Έτσι, όταν έχει κάποιον νοικάρη μέσα για πολύ καιρό, του το αφήνει σταθερό για αρκετό χρονικό διάστημα και δεν του κάνει αναπροσαρμογές κάθε χρόνο, γιατί μετά άντε να ξαναβρει καλό νοικάρη.
Δεν ανεβαίνει λοιπόν το νοίκι από τα 400 στα 600 ποτέ.άντε να σου ανέβει κανά 50ρικο σε μέσο όρο.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Αχαχαχούχα, άσε το αγόρι μου...
Το' χεις πάρει απόφαση άλλωστε...
Θα πας να μείνεις στο νοίκι αφού το έγραψε ο κάθε μπατερκαπ στο bourdela.tv...

Και για να δώσω κάποιες έπεξηγήσεις...
Αν έχω 300.000 € μητρητά και αγοράσω ντούκου ένα διαμέρισμα της αυτής αξίας, έχω μηδεν ζημιά και μηδέν όφελος...Είμαι στα λεφτά μου που λένε οι χαρτοπαίχτες...
Αντάλλαξα τα μετρητά μου με ένα ακίνητο.
Αν αγοράσω ένα διαμέρισμα € 300.000 με € 150.000 μετρητά και € 150.000 δάνειο, η πραγματική μου επιβάρυνση θα είναι οι τόκοι του δανείου των € 150.000 - γύρω στα 90.000 € και αυτή σε ορίζοντα είκοσαετίας...
Αν έμενα στο νοίκι την ίδια περίοδο θα είχα δώσει στο νερό € 150.000 (που σιγά μην σπίτι αξίας σήμερα €300.000 ξεκινά με νοίκι €450 που έγραψα αλλά λέμε τώρα) και θα είχα μια κουράδα στο χέρι...

Φυσικά όλα αυτά ισχύουν εάν αγοράσω σπίτι προδιαγραφών που θέτει το βουτυρόπαιδο...
Αν κάνω μικρούς συμβιβασμούς στα τετραγωγικά (πχ πάρω 75-90) και στην παλαιότητα (έως 10 έτη) ακόμη και με 2.000 το τετραγωνικό (σε μέση περιοχή) κάνω μια χαρά τη δουλειά μου με 150.000 €...

Και δεν βάζω στο συλλογισμό ότι θα αυξηθεί η αξία του ακινήτου, όπως δεν βάζω και τα έξοδα αγοράς, συντήρησης κτλ για λόγους ευκολίας...

Είναι τί έχεις και τί θέλεις...

Και ξαναλέω (και θα το λέω μέχρι να παγώσει η κόλαση) : Εάν μπορείς να δανειστείς σε ΛΟΓΙΚΑ πλαίσια, συμφέρει η αγορά...
Εάν δεν μπορείς, τότε νοίκιασε...Δεν είναι ντροπή...
Ντροπή είναι πχ να βρίζεις μάνες άλλων..
κι εδώ είσαι λάθος. τα 75-90 τμ από τα 100τμ απέχουνε 10-25τμ. Αυτό μπορεί να είναι μέχρι και 2 δωμάτια έτσι όπως κατασκευάζουνε πλέον τα σπίτια. Δεν είναι ίδια κατηγορία τα σπίτια αυτά. Δεν είναι μικρός συμβιβασμός. και σε αυτό που θέλεις συμβιβασμό δεν πρέπει να κάνεις. Αλλιώς παίρνεις σπίτι απλά για να λες πως πήρες σπίτι. Άμα είναι να μη σε βολεύει τι να το κάνεις να έχεις αγοράσει;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
σωστό και λάθος.
το πρώτο σωστό, το δεύτερο λάθος, πιθανόν επειδή δεν έχεις να κάνεις με νοίκια.
Λοιπόν, το ενοικιο είναι προσαρμοζόμενο. Δηλαδή, καταρχας μένεις απίστευτα δύσκολα 20 χρόνια σε ένα σπίτι. Στα 20 χρόνια έχεις κάνει νύξη στον ιδιοκτήτη να του το αγοράσεις χαλαρά.
Άρα το ενοίκιο που πληρώνεις παραμένει περίπου ίδιο σαν ποσό, εκτός αν αλλάξεις τις ανάγκες σου (που αν συμβεί κάτι τέτοιο, σημαίνει πως αν αγοραζες σπίτι ήσουνα εγκλωβισμένος στην επιλογή σου - πρέπει να το πουλήσεις)
Επίσης, όσο πιο πολύ παλιώνει το σπίτι, τόσο ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να ζητάει μεγάλο νοίκι. Έτσι, όταν έχει κάποιον νοικάρη μέσα για πολύ καιρό, του το αφήνει σταθερό για αρκετό χρονικό διάστημα και δεν του κάνει αναπροσαρμογές κάθε χρόνο, γιατί μετά άντε να ξαναβρει καλό νοικάρη.
Δεν ανεβαίνει λοιπόν το νοίκι από τα 400 στα 600 ποτέ.άντε να σου ανέβει κανά 50ρικο σε μέσο όρο.

Μόνο € 50 σε 20 χρόνια;
Επίτρεψέ με να αμφιβάλλω και πίστεψέ με, ξέρω από νοίκια...
Και φυσικά δεν μπορούν οι οπαδοί της ενοικίασης να λένε ότι θα αλλάζουν μίσθιο κατά το δοκούν και να έχουμε ως δεδομένο ότι θα μείνουν νοικάρηδες στο αυτό σπίτι επί 20 χρόνια...
Επίσης, νομίζω ότι υπερεκτιμάς τον παράγοντα παλαιότητα (ευτυχώς όχι τόσο όσοι ορισμ΄νεοι εδω μέσα που μιλάνε για ακίνητα λες και μιλάνε για μεταχειρισμένα αυτοκίνητα) καθώς επίσης και το γεγονός ότι ο εκμισθωτής τις διάφορες επισκευές - ανακαινίσεις που θα κάνει θα τις ενσωματώσει στα νοίκια που θα ζητά...
Επιμένω λοιπόν...Αν σήμερα ένα διαμέρισμα ενοικιάζεται προς 450€ σε ορίζοντα εικοσαετίας, θα ξεπεράσει τα € 600...
Και αν ο νοικάρης μετακινηθεί σε κάποια πιο καινούργια διαμερίσματα και ίσως μεγαλύτερα, καθότι μπορεί πχ να έχει πια οικογένεια (ποιο το νόημα να έχει όλα τα αρνητικά της ιδιοκτησίας χωρίς τα θετικά της; ) το μέσο νοίκι που θα καταβάλει σε ορίζοντα εικοσαετίας, αυξάνεται...

κι εδώ είσαι λάθος. τα 75-90 τμ από τα 100τμ απέχουνε 10-25τμ. Αυτό μπορεί να είναι μέχρι και 2 δωμάτια έτσι όπως κατασκευάζουνε πλέον τα σπίτια. Δεν είναι ίδια κατηγορία τα σπίτια αυτά. Δεν είναι μικρός συμβιβασμός. και σε αυτό που θέλεις συμβιβασμό δεν πρέπει να κάνεις. Αλλιώς παίρνεις σπίτι απλά για να λες πως πήρες σπίτι. Άμα είναι να μη σε βολεύει τι να το κάνεις να έχεις αγοράσει;

Δεν είναι θέμα σωστού ή λάθους, είναι θέμα δυνατοτήτων και αναγκών...
Ο άλλος θεωρεί δεδομένο ότι όλοι θα αγοράσουν 100+ τμ αξίας 300.000 € .
Αν τα οικονομικά κάποιου το επιτρέπουν, καλώς να το αγοράσει...

Ωστόσο, στην έννοια του συνετού δανεισμού, συμπεριλαμβάνεται και το ότι προσαρμόζω τις ανάγκες μου στις δυνατότητές μου..

Αν τα 120 τμ είναι πολλά για μένα, αρκούμαι στα 80 τ.μ.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Σωστός ο Μοικανόςςςςςςςςςςςςςςςςς +1000000000000000000000000000000

Είμαι στο νοίκη (και θα παραμείνω πιστός στην μιλφ σπιτονοικοκυρα μου ;)) εως που θα βρω λώκο εργολάβου ανοιχτό και έτοιμο να δεχτεί  :fuck2: λίγες από τις λιρίτσες μου  :kissass2:
ως κατάθεση αγάπης και έρωτα :dancing:

Παραλληλα είναι ιδιοκτήτης ενα διαμερίσματος που δεν κάνω αύξηση στην πολύ καλή ενοικιάστριά μου ( δεν θέλω να φύγει γιατί ειναι πολύ εντάξη και δεν θέλω να δώσω την αύξηση στην εφορεία)

Δλδ, με +200ευρώ μένω εκεί που θέλω όπως θέλω και για όσο θέλω.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Μόνο € 50 σε 20 χρόνια;
Επίτρεψέ με να αμφιβάλλω και πίστεψέ με, ξέρω από νοίκια...
Και φυσικά δεν μπορούν οι οπαδοί της ενοικίασης να λένε ότι θα αλλάζουν μίσθιο κατά το δοκούν και να έχουμε ως δεδομένο ότι θα μείνουν νοικάρηδες στο αυτό σπίτι επί 20 χρόνια...
Επίσης, νομίζω ότι υπερεκτιμάς τον παράγοντα παλαιότητα (ευτυχώς όχι τόσο όσοι ορισμ΄νεοι εδω μέσα που μιλάνε για ακίνητα λες και μιλάνε για μεταχειρισμένα αυτοκίνητα) καθώς επίσης και το γεγονός ότι ο εκμισθωτής τις διάφορες επισκευές - ανακαινίσεις που θα κάνει θα τις ενσωματώσει στα νοίκια που θα ζητά...
Επιμένω λοιπόν...Αν σήμερα ένα διαμέρισμα ενοικιάζεται προς 450€ σε ορίζοντα εικοσαετίας, θα ξεπεράσει τα € 600...
Και αν ο νοικάρης μετακινηθεί σε κάποια πιο καινούργια διαμερίσματα και ίσως μεγαλύτερα, καθότι μπορεί πχ να έχει πια οικογένεια (ποιο το νόημα να έχει όλα τα αρνητικά της ιδιοκτησίας χωρίς τα θετικά της; ) το μέσο νοίκι που θα καταβάλει σε ορίζοντα εικοσαετίας, αυξάνεται...

Δεν είναι θέμα σωστού ή λάθους, είναι θέμα δυνατοτήτων και αναγκών...
Ο άλλος θεωρεί δεδομένο ότι όλοι θα αγοράσουν 100+ τμ αξίας 300.000 € .
Αν τα οικονομικά κάποιου το επιτρέπουν, καλώς να το αγοράσει...

Ωστόσο, στην έννοια του συνετού δανεισμού, συμπεριλαμβάνεται και το ότι προσαρμόζω τις ανάγκες μου στις δυνατότητές μου..

Αν τα 120 τμ είναι πολλά για μένα, αρκούμαι στα 80 τ.μ.

Νομίζω ότι σε αυτό που θα συμφωνίσουμε ΟΛΟΙ (πρεπει να το κανουμε για να ορίσουμε τον διάλογο) είναι οι υποκειμενικές ανάγκες αλλά και στάσεις για την αγορά ενός διαμερίσματος

+1000000000000000000 περί συνετού δανεισμού (μακροχρόνια ανάλυση και προγραμματισμος πρόβλεψη αντικειμενικη )
Αλλά και σύνεση στα μεγαλοαστικά μας όνειρα, "τα μεταξοτα βρακιά, θέλουν επιδεξιους κώλους"
πχ. εγώ χρειάζομαιένα διαμέρισμα +110 τμ για 10 χρονια (μετά τα παιδία μου λογικά θα αρχίσουν να φεύγουν για να ζήσουν μόνα τους)άρα ένα μεγάλο δάνειο για +20 χρόνια δεν μου λέει και πολλά.
Όσο για τα ενοίκια φίλε μου, τα γνωρίζεις ως δικηγόρος όχι ως ενοικιαστης (αφού εχεις αγοράσει δικός σου διαμέρισμα από μικρός, όπως λες). Πάντως τον καλό ενοικιαστή με σταθερη δουλεία δεν τον διόχνουνε ΠΟΤΕ (εκτος αν ειναι να βαλουν τα παιδιά τους) και φυσικά οι αυξήσεις στο πέρασμα του χρόνου περιορίζονται.
Αν σε αυτό προσθέσεις και τα μακροχρόνια ανοίκιαστα (συνήθος παλαια αλλά όχι άσχημα) διαμερίσματα καταλαβένεις ότι οι ιδιοκτήτες κανουν αμαν για καλο νοικίαρη.
Αν μαλιστα μένουν στην ίδια πολυκατοικια δεν θα βάλουν Αλβανό ή ξενο με τιποτα όσα και να τους δίνουν (που δεν δίνουν)
Ένας άλλος παραγωντας είναι η περιοχή, εγώ πχ. δεν γουστάρω κυριλε προάστοια ειναι ενα παραμυθι για μενα (υποκειμενικά πάντα)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ακούστε τι λέει ένας άλλος μεσίτης

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Νομίζω ότι σε αυτό που θα συμφωνίσουμε ΟΛΟΙ (πρεπει να το κανουμε για να ορίσουμε τον διάλογο) είναι οι υποκειμενικές ανάγκες αλλά και στάσεις για την αγορά ενός διαμερίσματος

+1000000000000000000 περί συνετού δανεισμού (μακροχρόνια ανάλυση και προγραμματισμος πρόβλεψη αντικειμενικη )
Αλλά και σύνεση στα μεγαλοαστικά μας όνειρα, "τα μεταξοτα βρακιά, θέλουν επιδεξιους κώλους"
πχ. εγώ χρειάζομαιένα διαμέρισμα +110 τμ για 10 χρονια (μετά τα παιδία μου λογικά θα αρχίσουν να φεύγουν για να ζήσουν μόνα τους)άρα ένα μεγάλο δάνειο για +20 χρόνια δεν μου λέει και πολλά.
Όσο για τα ενοίκια φίλε μου, τα γνωρίζεις ως δικηγόρος όχι ως ενοικιαστης (αφού εχεις αγοράσει δικός σου διαμέρισμα από μικρός, όπως λες). Πάντως τον καλό ενοικιαστή με σταθερη δουλεία δεν τον διόχνουνε ΠΟΤΕ (εκτος αν ειναι να βαλουν τα παιδιά τους) και φυσικά οι αυξήσεις στο πέρασμα του χρόνου περιορίζονται.
Αν σε αυτό προσθέσεις και τα μακροχρόνια ανοίκιαστα (συνήθος παλαια αλλά όχι άσχημα) διαμερίσματα καταλαβένεις ότι οι ιδιοκτήτες κανουν αμαν για καλο νοικίαρη.
Αν μαλιστα μένουν στην ίδια πολυκατοικια δεν θα βάλουν Αλβανό ή ξενο με τιποτα όσα και να τους δίνουν (που δεν δίνουν)
Ένας άλλος παραγωντας είναι η περιοχή, εγώ πχ. δεν γουστάρω κυριλε προάστοια ειναι ενα παραμυθι για μενα (υποκειμενικά πάντα)

Επιτέλους και λίγος διάλογος...

Το σπίτι που αγοράζω πρέπει να είναι αντίστοιχο των δυνατοτήτων μου και όχι των επιθυμιών μου...

Πρώτα βλέπω τί έχω στην τσέπη, μετά βλέπω τί μπορώ να δανειστώ και μετά με βάση τα οικονομικά δεδομένα, ψάχνω για σπίτι...
Πχ έχω στην μπάντα €50.000 και με το μισθό που έχω μπορώ να δανειστώ 150.000 € ;

Ψάχνω να βρώ ένα σπίτι έως 200.000 που να καλύπτει όσο το δυνατόν καλύτερα τις ανάγκες μου, τωρινές και στο προβλέψιμο μέλλον (πχ αν αγοράζει νέο ζευγάρι πρέπει να υπολογίσει και χώρο για κανά - δυο παιδιά, αν αγοράζει εργένης, θα δώσει έμφαση σε άλλα ζητήματα)..

Το σπίτι δεν είναι ανάγκη να είναι ούτε νεόκτιστο, ούτε στην Πολιτεία αλλά να καλύπτει τις ανάγκες μου...
Υπάρχουν μια χαρά διαμερίσματα 10 ή 15 χρόνων- τα ακίνητα δεν είναι ντομάτες όπως τα παρουσιάζουν ορισμένοι, δεν έχουν ούτε ημερομηνία λήξης ούτε η αξία τους μειώνεται ανάλογα με την παλαιότητα (αλλά δεν αυξάνεται με τον ίδιο ρυθμό).
Και εννοείται ότι δεν αγοράζω ταυτόχρονα με το σπίτι όλο τον Κωτσόβολο, τον Συλβεστρίδη και την Νεφφ και ένα αμάξι...

Και επιμένω...
Αν κινηθείς συνετά, η αγορά σπιτιού είναι πιο συμφέρουσα από το ενοίκιο...
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
+1000000000000000000 περί συνετού δανεισμού (μακροχρόνια ανάλυση και προγραμματισμος πρόβλεψη αντικειμενικη )
Αλλά και σύνεση στα μεγαλοαστικά μας όνειρα, "τα μεταξωτα βρακιά, θέλουν επιδεξιους κώλους"
Α γεια στη γλωσσα σου. Εχω την τυχη να εχω εισοδηματα κατα τι παραπανω απο τον μεσο Ελληνα. Σπαταλες πολλες δεν κανω. Εχω δικο μου σσπιτι, αλλα οχι αυτο που θελω. Αυτο θα το φτιαξω οταν θα εχω ολα τα λεφτα + καποια καβανζα.(Λαθος ταχτικη, αλλα ασε να κανω λαθος) Βλεπω τον γειτονα μου -μισθωτος (την υγεια του να εχει ο ανθρωπος-δεν με πειραξε) και παει και μου κτυπαει μεζονετα 350 χιλιαρικα. Που πας ρε Καραμητρο??? Τωρα του την παιρνει η τραπεζα.
Και ερχομαστε στο παραπανω, οτι τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κωλους. Να κοβεις φρουτα μεχρι εκει που φτανει το χερι του, αντε να σταθεις λιγο πανω σε καμια πετρα, και οχι να φωναζεις γερανο για να φτασεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom