Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Όσο για την ποιότητα κατασκευής,κατά ένα περίεργο τρόπο, αυτά που κτίστηκαν προπολεμικά ή το '50 και αρχές '60 είναι πιο καλοφτιαγμένα από τα κτίρια της δεκαετίας του ΄70...

Είναι σίγουρα πιο καλοσχεδιασμένα, από την άποψη της ποιότητας των χώρων, ψηλότερα ταβάνια, ενιαίοι χώροι και όχι δωματιάκια με διαδρόμους, μεγάλα ανοίγματα, πατώματα ξύλινα σε σχέδια, μωσαϊκά, λεπτομέρειες στην κατασκευή και σε χρηστικά αντικείμενα (πόμολα, ντουλάπια) που δείχνουν μεράκι και προσοχή..
Άλλωστε οι πρώτες πολυκατοικίες ήταν οι "in" κατοικίες της αστικής τάξης όταν το να μένεις σε μονοκατοικία θεωρούνταν δείγμα φτωχομπινέ..

Μετά άρχισε σιγά σιγά η σπέκουλα και οι εκπτώσεις..

Φαντάζομαι πάντως πως και τα μπετά ήταν καλύτερης ποιότητας

Η νεκροψία θα δείξει

 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Για μένα το πρόβλημα δεν είναι τεχνικό, είναι νομικό. Τα τεχνικά θα λυνόντουσαν εύκολα, διότι υπαρχούσης (πάντα) της λύσης της ολικής κατεδάφισης και ανοικοδόμησης, υπάρχει σαφές το όριο του μέχρι που θα συνέφερε να φτάσει κανείς με μπαλώματα.
Αλλά όταν έχεις μια πολυκατοικία με 40 διαμερίσματα (άρα 40 συνιδιοκτήτες επί του οικοπέδου), και σε πολλές περιπτώσεις για ένα διαμέρισμα από τα 40 2-3 συνιδιοκτήτες του (διότι πέθανε κάποιος και το άφησε εξ αδιαιρέτου στα παιδιά του, τα εγγόνια του κλπ), άντε να συμφωνήσουν όλοι αυτοί για το τι πρέπει να γίνει...  Arkidia θα συμφωνήσουν, εδώ δε μπορούν να συμφωνήσουν ποιές ώρες θα ανάβει το καλοριφέρ!

Βρίζουμε τον Κ. Καραμανλή (το γέρο) γιατί με το νόμο της αντιπαροχής κατέστρεψε την Αθήνα.  Δυστυχώς δεν έκανε μόνο αυτό. Με την κατάσταση που διαμόρφωσε, έμπλεξε νομικά το ιδιοκτησιακό καθεστώς των ακινήτων της Αθήνας τόσο, που τίποτα δε μπορεί να το ξεμπλέξει!

Nα σου πω εγώ πως λύνεται! Να πάνε να γαμηθούνε! Να τις γκρεμίζουν και να γράψουν στα @@ τους τα κολοσυμφέροντα του κάθε βλάχου! Το θέμα είναι τι είναι καλό για τη χώρα! Αυτά τα κολομικροσυμφέροντα την έχουν φάει τη χώρα!  :headbang:
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
Nα σου πω εγώ πως λύνεται! Να πάνε να γαμηθούνε! Να τις γκρεμίζουν και να γράψουν στα @@ τους τα κολοσυμφέροντα του κάθε βλάχου! Το θέμα είναι τι είναι καλό για τη χώρα! Αυτά τα κολομικροσυμφέροντα την έχουν φάει τη χώρα!  :headbang:
δεν ειναι ετσι απλα! να πανε να γαμηθουνε και αιντε!
ξερεις σε ποσα πραγματα θα πρεπει να γινει ετσι?
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Είναι σίγουρα πιο καλοσχεδιασμένα, από την άποψη της ποιότητας των χώρων, ψηλότερα ταβάνια, ενιαίοι χώροι και όχι δωματιάκια με διαδρόμους, μεγάλα ανοίγματα, πατώματα ξύλινα σε σχέδια, μωσαϊκά, λεπτομέρειες στην κατασκευή και σε χρηστικά αντικείμενα (πόμολα, ντουλάπια) που δείχνουν μεράκι και προσοχή..
Άλλωστε οι πρώτες πολυκατοικίες ήταν οι "in" κατοικίες της αστικής τάξης όταν το να μένεις σε μονοκατοικία θεωρούνταν δείγμα φτωχομπινέ..
Μετά άρχισε σιγά σιγά η σπέκουλα και οι εκπτώσεις..
Φαντάζομαι πάντως πως και τα μπετά ήταν καλύτερης ποιότητας
Η νεκροψία θα δείξει

Μην αγνοείτε την παράμετρο, ότι κάποτε το να είσαι "μάστορας" σήμαινε πολλά.

Καμία σχέση με τους σημερινούς εργάτες, all-weather, all-round πολυμορφικούς πανεπιστήμονες αλβανούς (και ελληνάρες του φραπέ) και Σια.

Έχετε δει ποτέ να σπάνε κρόκους αυγών σε επίχρισμα? Ε...δεν θα δείτε πια!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
χωρια οτι οι υπευθυνοι ειναι συνεχεια πανω απο τα κεφαλια ολων τους και πεφτει πελεκις!!

εδώ είσαι λάθος

δεν χρειάζεται τρομοκρατία για να γίνει καλή δουλειά

αυτός που σέβεται τον εαυτό του, την κάνει και χωρίς βούρδουλα

δεν είναι όλοι απολίτιστοι τυχοδιώκτες που ευκαιριακά δουλεύουν στην οικοδομή
(μέσος όρος πιτσιρικά εργάτη σε ελληνικό εργοτάξιο)
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
εδώ είσαι λάθος

δεν χρειάζεται τρομοκρατία για να γίνει καλή δουλειά

αυτός που σέβεται τον εαυτό του, την κάνει και χωρίς βούρδουλα

δεν είναι όλοι απολίτιστοι τυχοδιώκτες που ευκαιριακά δουλεύουν στην οικοδομή
(μέσος όρος πιτσιρικά εργάτη σε ελληνικό εργοτάξιο)
οταν ενουσα οτι πεφτει πελεκις ενοουσα οτι πεφτει απολυση!
ενοειτε οτι δεν χρειαζεται να γινει δουλεια με τον βουρδουλα αλλα εκει εχουνε αλλο επιπεδο! και για αυτο εχουνε και τετοια αποτελεσματα!
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
δεν ειναι ετσι απλα! να πανε να γαμηθουνε και αιντε!
ξερεις σε ποσα πραγματα θα πρεπει να γινει ετσι?

E να γίνει ρε φίλε νισάφι πια! Θα κλάψουν θα κλάψουν, πόσο? Σε μερικά χρόνια τις επόμενες δεκαετίες, θα έχουν ξεχαστεί. Και η χώρα θα έχει πάει μπροστά. Άντε γιατί σε αυτή την κολοχώρα μερικά πράγματα σαν πολύ τα συζητάμε και τα ψειρίζουμε!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
πλακα μας κανεις τωρα? τι παραδειγματα ειναι αυτα?
οι ανθρωποι στο εξωτερικο κανουν εργα οχι αρχιδια!!

BTW...όχι μόνο εξωτερικό.

BTW (2) ... αυτό κλείνει 40 χρόνια σύντομα. Να το γκρεμίσουμε λέω.

URL]]
 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Εγώ δεν ξέρω πότε πεθαίνει το τσιμέντο, αλλά ξέρω ότι το τσιμέντο κτιρίων π.χ. όπως τo παρακάτω, δεν θα κουραστεί σύντομα (για να μην πω ποτέ), ότι και να λέτε.

Ας είχαν και κάνα 6άρι ρίχτερ στην Φρανκφούρτη και θα σου έλεγα αν το κτήριο ήταν τόσο ωραίο και ψιλόγλινο ή πόσο θα άντεχε το μπετό του.
Ο Πύργος Αθηνών που έδειξες έχει αρκετά μεγάλο όγκο και κάλυψη, για να αντέχει..

Επίσης, τι θέλουμε να συγκρίνουμε;; Τα μπετά των  5-6 χοντροκομμένων ουρανοξυστών που έχουμε -εμβληματικά κτήρια της χούντας- όταν θα ήταν όλοι από πάνω τους
με την μαζική παραγωγή μπετού στην σύγχρονη μικροαστική πολυκατοικία ;

E να γίνει ρε φίλε νισάφι πια! Θα κλάψουν θα κλάψουν, πόσο? Σε μερικά χρόνια τις επόμενες δεκαετίες, θα έχουν ξεχαστεί. Και η χώρα θα έχει πάει μπροστά. Άντε γιατί σε αυτή την κολοχώρα μερικά πράγματα σαν πολύ τα συζητάμε και τα ψειρίζουμε!

Το δικαίωμα της ατομικής ιδιοκτησίας είναι από τα πιο θεμελιώδη και κατοχυρωμένα στη σύγχρονη Ελληνική Δημοκρατία και στην συνείδηση των πολιτών, πολλές φορές εις βάρους του κοινού καλού..
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Το δικαίωμα της ατομικής ιδιοκτησίας είναι από τα πιο θεμελιώδη και κατοχυρωμένα στη σύγχρονη Ελληνική Δημοκρατία και στην συνείδηση των πολιτών, πολλές φορές εις βάρους του κοινού καλού..

Nα πάει να γαμηθεί. Βλέπουμε και που δε γίνονται δρόμοι και σκοτώνεται ο κόσμος επειδή μερικοί βλάχοι το εμποδίζουν!

Στην Κίνα άμα είναι να γίνει κάποιο έργο, πηγαίνουν και γκρεμίζουν ολόκληρα χωριά. Η εξέλιξη έτσι έρχεται ,πως να το κάνουμε δηλαδή? Αλλιώς ας κάτσουμε να μείνουμε στη μεσαιωνική μας κατάσταση.
 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Nα πάει να γαμηθεί. Βλέπουμε και που δε γίνονται δρόμοι και σκοτώνεται ο κόσμος επειδή μερικοί βλάχοι το εμποδίζουν!

Στην Κίνα άμα είναι να γίνει κάποιο έργο, πηγαίνουν και γκρεμίζουν ολόκληρα χωριά. Η εξέλιξη έτσι έρχεται ,πως να το κάνουμε δηλαδή? Αλλιώς ας κάτσουμε να μείνουμε στη μεσαιωνική μας κατάσταση.

Θα αποθηκεύσω το post σου και θα το παραθέσω μόλις σε δω να συμμετέχεις σε thread εναντίον των κομουνιστικών κρατών  :tooth:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Θα αποθηκεύσω το post σου και θα το παραθέσω μόλις σε δω να συμμετέχεις σε thread εναντίον των κομουνιστικών κρατών  :tooth:

Στα αρχίδια μου αν το κράτος είναι κομμουνιστικό ή ότι σκατά άλλο θέλει. Είναι εξελιγμένο? Πηγαίνει μπροστά? Αυτό μετράει. Δυστυχώς η εξέλιξη και η πρόοδος έρχονται με τη βία. Και η Η.Π.Α. και η Ευρώπη και η Ρωσία ως Ε.Σ.Σ.Δ. δε πήγαν μπροστά με το καλό.

Ας εκσυγχρονιστούμε και να πάμε και μεις μπροστά και μετά το συζητάμε για ιδιοκτησιακά δικαιώματα και λοιπές παπαριές! Τώρα μες στη βλαχιά και την κακομοιριά και που τα έχεις τι τα κάνεις ? Ή που θα πεθάνεις από τη μόλυνση και τη βρώμα, ή που θα σκοτωθείς ή θα σακατευτείς σε κάνα καρόδρομο, ή που θα πιεις μολυσμένο νερό, από τα βρωμοεργοστάσια. Γενικά θεωρώ άτοπο το να λες "δικαιώματα" κλπ πολυτέλεις, τη στιγμή που ζεις σα το ζώο.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Ας είχαν και κάνα 6άρι ρίχτερ στην Φρανκφούρτη και θα σου έλεγα αν το κτήριο ήταν τόσο ωραίο και ψιλόγλινο ή πόσο θα άντεχε το τσιμέντο του.
Αυτό τώρα είναι επιχείρημα που προκύπτει από γνώση και εμπειρία?
Σε σεισμογενείς περιοχές, δεν έχει ουρανοξύστες από οπλισμένο σκυρόδεμα δλδ?
Τι γράφετε ρε παιδιά ώρες-ώρες....και είστε και του πολυτεχνείου από ότι λέτε.

Ο Πύργος Αθηνών που έδειξες έχει αρκετά μεγάλο όγκο και κάλυψη, για να αντέχει..
Γιαυτό αντέχει λες εσύ? Απορώ και πάλι!
Ευτυχώς που δεν έχω πάει πολυτεχνείο τελικά....sorry κιόλας.

Επίσης, τι θέλουμε να συγκρίνουμε;; Τα μπετά των  5-6 χοντροκομμένων ουρανοξυστών που έχουμε -εμβληματικά κτήρια της χούντας- όταν θα ήταν όλοι από πάνω τους
με την μαζική παραγωγή μπετού στην σύγχρονη μικροαστική πολυκατοικία ;
Τελικά το τσιμεντάκι "γερνάει" λόγω των ιδιοτήτων του σαν υλικό ή μήπως ο βαθμός γήρανσης του είναι ανάλογος της πολιτικής κατάστασης που επικρατεί σε μία χώρα?
Ντεν καταλαμπαίνω...


trikarde, γύρνα το στο χαβαλέ πάλι....δεν βγάζουμε άκρη εδώ μέσα με τίποτα
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Αυτό τώρα είναι επιχείρημα που προκύπτει από γνώση και εμπειρία?
Σε σεισμογενείς περιοχές, δεν έχει ουρανοξύστες από οπλισμένο σκυρόδεμα δλδ?

Τόκυο, Λος Άντζελες...?
 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Chevalier, εγώ συμφωνώ μαζί σου..
Το σχόλιο για το δικαίωμα στην ιδιοκτησία ήταν για την μαλακονοοτροπία μας..

Yorgo, για να το κλεινουμε..
Μιλάμε καταρχήν για το μπετό, όχι το τσιμέντο..
Το μπετό λοιπόν είναι ένα εξαιρετικό υλικό για να κάνεις σύνθετες κατασκευές, με μεγάλη αντοχή και σε γρήγορο χρόνο, το οποίο όμως έχει φυσική γήρανση πολύ μεγαλύτερη ---> διάρκεια ζωής πολύ μικρότερη από άλλα υλικά που χρησιμοποιούνταν στο παρελθόν (πέτρα, ξύλο, πλίνθοι, καλά σβησμένος ασβέστης κτλ)
η οποία διάρκεια ζωής αυξομειώνεται δραματικά ανάλογα με την ποιότητα των επιμέρους υλικών (τσιμέντο, σίδερα, αδρανή, άμμο), του τρόπου εφαρμογής και τις συνθήκες συντήρησης..
Για τις δικές μας οικοδομές διατηρούνται κάποιες επιφυλάξεις για τα παραπάνω..

Οι ουρανοξύστες επίσης είναι σύνθετες ειδικές κατασκευές και εκτός από μπετό έχουν και πολλά μεταλλικά στοιχεία, δεν νομίζω πως πρέπει να συγκρίνονται με ελληνικές πολυκατοικίες

Εδώ είμαστε παιδιά και μακάρι να ζήσουμε αρκετά για να τα δούμε όλα..

 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Yorgo, για να το κλεινουμε..
Μιλάμε καταρχήν για το μπετό, όχι το τσιμέντο..
Το μπετό λοιπόν έχει φυσική γήρανση πολύ μεγαλύτερη ---> διάρκεια ζωής πολύ μικρότερη από άλλα υλικά που χρησιμοποιούνταν στο παρελθόν (πέτρα, ξύλο, πλίνθοι, καλά σβησμένος ασβέστης κτλ)
η οποία διάρκεια ζωής αυξομειώνεται δραματικά ανάλογα με την ποιότητα των επιμέρους υλικών (τσιμέντο, σίδερα, αδρανή, άμμο), του τρόπου εφαρμογής και τις συνθήκες συντήρησης..
Για τις δικές μας οικοδομές διατηρούνται κάποιες επιφυλάξεις για τα παραπάνω..
Οι ουρανοξύστες επίσης είναι σύνθετες ειδικές κατασκευές και εκτός από μπετό έχουν και πολλά μεταλλικά στοιχεία, δεν νομίζω πως πρέπει να συγκρίνονται με ελληνικές πολυκατοικίες
Εδώ είμαστε παιδιά και μακάρι να ζήσουμε αρκετά για να τα δούμε όλα..

Ναι...να το κλείνουμε...χαίρω πολύ ότι μιλάμε για σκυρόδεμα.

"σύνθετες ειδικές κατασκευές και εκτός από μπετό έχουν και πολλά μεταλλικά στοιχεία"
Αναφέρεσαι σε σύμμεικτες κατασκευές (όχι σύνθετες), καμία σχέση με τα παραδείγματα που ανέφερα

Τελευταίο και ειδικά για τον Πύργο Αθηνών, καθαρά για εκπαιδευτικούς λόγους, πήγαινε μία βόλτα κατέβα στο 2ο υπόγειο, βρες ένα υποστύλωμα και βάλε τα χέρια σου στο σημείο που ενώνεται με τις δοκούς. Μην φοβηθείς, βάλε τα χέρια πίσω από τις λαστιχένιες ποδιές που θα δεις. Θα λερωθείς άσχημα (γράσο), αλλά θα εκπλαγείς και θα καταλάβεις γιατί αντέχει στους σεισμούς, μηχανικός είσαι.

Ελληνική κατασκευή που κάνει περήφανους τους μηχανικούς, χουντικούς και μη.

Έκλεισε.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Τόκυο, Λος Άντζελες...?

Οπλισμένο σκυρόδεμα στο LA;;

Α, για να σου πω, ξέρεις πόσο πήγε πέρσ - δώθε η κορυφή της:
http://[URL unfurl="true"]www.eikongraphia.com/wordpress/wp-content/transamer.jpg[/img[/URL]]
στον σεισμό του 89;

Και από μπετό, ούτε δείγμα.
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Σους ουρανοξύστες συνήθως υπάρχει ένας κεντρικός πυρήνας από Ο.Σ. Όλα τα άλλα δομικά στοιχεία είναι χάλυβας
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
εδω τωρα θελω να κανω μια αλλη ερωτηση .....

εχω λοιπον δυο διαμερισματα παλαιοτητας 38-42 ετων .... συνολικης επιφανειας 110 τμ περιπου

θα μπορουσα να κανω τραμπα με εναν οποιονδηποτε δινοντας και χρηματα για αγορα νεου η νεοδμητου ακινητου ?


κατα ποσον ειναι εφικτο αυτο και κατα ποσον συμφερει μια τετοια κινηση αμφοτερους
?

Με λυπει που δεν μου απανταει κανεις ......

ΠΕΤΑΞΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΛΕΦΤΑΚΙΑ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φίλοι μου πόλυ θα ήθελα να το γυρίσω στο χαβαλέ (ιδίος μετά την προτροπή του σεβαστού φίλου Γιώργου) όμως λυπάμε δεν μπορώ τώρα. :tickedoff:
Πρώτον γιατί οι σπουδές μου στα ειδικά κονιάματα (ICCROM συντήρηση τοιχογραφιών, τάξη 1989) μου επιβάλουν να πάρω θέση.
Δεύτερον, γιατί ο διάλογος είναι πλέον σε πολύ καλό επιπεδο και όσο και χαβαλές να είμαι (που είμαι)δεν ΄κάνει να τον μαμήσω.
Και φυσικά είναι μια μοναδική ευκαιρία να ειπωθούν μερικά πράγματα που ΔΕΝ απασχολούν ούτε το ΤΕΕ (δυστηχώς)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom