Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αρχικά να πούμε ότι όλα έχουνε μια "καμπύλη γήρατος" δλδ όλα φθήρονται με την πάροδο του χρόνου, συνήθος παραγωντικά.
Εξερούνται τα "ευγενοί μέταλλα" (αχ οι χρυσές μου δεν θα γεράσουνε ποτέ)
Αν στη διάρκεια του χρόνου (σχετική έννοια πλέον) υπάρχουν οι ιδανικές ειδικές συνθήκες τα υλικά έχουν μια πιθανότητα μεγαλύτερης διάρκειας ( πχ. τα έργα τέχνης διατηρούνται καλύτερα σε σταθερο μικροκλίμα και συνθήκες περιβάλλοντος, ειδικά στα καινούργια μουσεία)
Αλλά τυχαία γεγονότα (σεισμόι-πυρκαγιές-πλημήρες κλπ)μπορούν να καταστρεψουν,να τραυματήσουν ή να επιτυχάνουν τους παράγωντες (και δείκτες) γήρανσης.
Κια τέλος οι ανθρώπινοι παράγωντες ( συνήθος οι πλέον ανεξέλενκτοι) δλδ. οι δημιουργοί και οι χρήστες (κακός σχεδιασμός ή κακή χρήση υλικών ή άστοχια υλικών ή κακή εφαρμογή του + την κακή συντηρηση ή μετασκευή ή αστοχη ανθρώπινη παρεύμβαση)
Το να σταματήσουμε τον χρόνο-Κρόνο κομμάτι δύσκολο, το καλύτερο είναι η παρακολούθηση - καταγραφή και η πρόβλεψη.

Αυτά....................σόρρυ είμαι λίγο αδιάθετος και κουράζομαι
(συνεχίζεται)
 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Με λυπει που δεν μου απανταει κανεις ......

ΠΕΤΑΞΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΛΕΦΤΑΚΙΑ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ?

axaxouxa, εγώ δεν νομίζω ότι πέταξες τα λεφτά σου, από τη στιγμή που σκέφτεσαι να το πουλήσεις και όχι να στεγάσεις τα παιδιά σου ας πούμε..
Που και πάλι μια χαρά θα ήταν, αν και για τα εγγόνια σου εγώ αν ζούσα υπογραφή δεν θα έβαζα..

Αν εγώ και μόνον εγώ, επένδυα για μένα και όχι για να το μεταπουλήσω, εάν δεν έχτιζα θα πήγαινα στα λίγα κτήρια με φέροντα οργανισμό με βάση την πέτρα που έχουν μείνει (μεσοπολεμικά ή παλαιότερα) γιατί θα το έβλεπα σαν μια επένδυση για την οικογένειά μου για κάναν +αιώνα. Με τις απαραίτητες μετασκευές βέβαια (-->τρελό κόστος!!)
Και όχι σε ένα διαμέρισμα με συμβατική κατάσκευή του '70 ας πούμε..
Για τα καινούρια είναι άλλη ιστορία και ναι ό,τι και να'χουν κάνει, του πούστη.. 80 χρόνια θα'ναι οκ..

Επίσης, Yorgo, εγώ θα πάω με χαρά εκπαιδευτική εκδρομή στο Υπόγειο του Πύργου Αθηνών με την πρώτη ευκαιρία, όπου δεν αμφιβάλλω ότι η κατασκευή θα είναι εξαιρετική..
Με την σειρά μου θα σε καλούσα να πας μια βόλτα από τα Λιόσια, σε κτήρια του '70 που τα ξετίναξε ο σεισμός, να δεις τις υδροροές που ήταν φυτεμένες μέσα σε τοιχία και σε υποστηλώματα 30Χ30 για να μην φαίνονται, τι μένει άραγε..
(όχι συγκεκριμμένα εσύ, που σίγουρα ξέρεις ότι γινόταν τέτοια "πρακτική" αλλά κάποιος που θέλει να διαπιστώσει τις διάφορες δολοφονικές κακοτεχνίες που δεν φαίνονται σε οικοδομές..)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Λοιπόν ως γνωστον τις πάση, οι Ρωμαίοι δεν ανακάλυψαν τίποτα - απλά δανείστικαν αλλά μελέτησαν ότι κατέλαβαν.
Έτσι μέσα σε όλα ανέπτυξαν και την δόμιση μεγάλων-μνημιακών έργων ( πχ. Κολοσσέο, όχι εκεί που τραγουδούσε η αγαπητή μου Αννα Γούλα, το άλλο στην Ρώμη). Χρησιμοποίσαν μικρά τούβλα κυρίος και μια μορφή τσιμέντου ως συνθετικό υλικο΄και κονίαμα.
Τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά και είχαν διάρκεια στο χρόνο. Αλλά στους Βυζαντινούς χρόνους ξεχάστικε μερικός η χρήση της "μπουτσολάνας".
Η διάρκεια ζωής της ρωμαικής "εφεύρεσης" είναι αρκετά μεγάλη, εφόσον υπάρχει καλή συντήρηση και οι ασταθμητοι παράγωντες φθοράς (κυρίος οι ανθρώπινοι) έχουν εξαλθεί, κύρίος όμως οι μηχανικοί τους ήταν γατόνια και σχεδιάζαν με πολύ τέχνη.
Κυριος όμως εχθρός είναι η υγρασία, δλδ αν δεν υπαρχει στεγανότητα - μόνοση είανι κομμάτι επικύνδηνο.

Οι μεγάλοι αρχιτεκτονες-μηχανικοί της αναγέννησης σταδιακά επανεφεραν την ρωμαικη τεχνική
και οι μεγαλοι ζωγραφοι τοιχογραφιων εφάρμοσαν παλιές τεχνικές.
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
@ buttercup...Οσα πμ και να μου στειλεις, οσους κλωνους και να κανεις, ενα γαμημενο πουστρακι εισαι..!! :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:


Qte
buttercup
Νέος

Αποσυνδεδεμένος

Είμαι εδώ επειδή...: Δεν ξέρω! Απλά μου αρέσει το site!
Μηνύματα: 0



   (Χωρίς τίτλο)
« Εστάλη στον/στην: nokia στις: σήμερα στις 01:35 » Παράθεση Απάντηση Διαγραφή   

--------------------------------------------------------------------------------

λευχαιμικέ χτικιάρη σκατά στον τάφο σου γαμώ τα κόκκαλα της πουτανάρας της μάνας σου της σαπιομούνας που ξέρασε εσένα το χτικιό
φαντάσου πόσο κατεστραμμένος καρκινοπαθής είσαι που θέλεις να πουλήσεις τα χωράφια του πουσταρά του πατέρα σου που έστηνε κώλο σε μια περίοδο όπου οι τιμές είναι πάτος, όπως ο γαμημένος ο πάτος σου και το σάπιο κωλάντερο σου  να σε θάψουνε πούστη γαμώ το ψωλοχυμένο σάβανο σου και το σάπιο κουφάρι σου  βάλτα χωράφια σού στο σάπιο κωλάντερο σου πουστάρα δεν έχεις να πληρώσεις μεσίτη μπατίρη χαχαχαχα  ψόφα πούστηηηηηη
Unqte

Aυτα..
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Μιλαμε για ατομο που ειναι βουρ για το Δρομοκαϊτειο, και μαλιστα υπο συνεχη παρακολου8ηση.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
μονο για το δρομοκαϊτειο;
αυτος ειναι ή επικινδυνος ή απλα ενα κακομαθημενο παιδακι
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Απαξίοση η τέλεια απάντηση.

Λοιπόν σε συνέχεια.

Δεν γνωρίζουμε τον ακριβή χρόνο ζωής του τσιμένου, γιατί ειναι πολύ και διαφορετική οι παράγωντες φθοράς του.
Κυριώς όμως θα πρέπει να σταθούμε σε αυτόν που σχεδιάζει-μελετά την εφαρμογή αλλά και στην ποιότητα του υλικού και τον εφαρμόζει (τεχνίτη -μαστορα και ερφάτη.
Αν εμπλέξουμε και την παράλληλη εφαρμογή σίδερου (ως οπλισμού) που έχει άλλη μορφή - αντοχή-συμπεριφορά και διαφορετικούς παράγωντες φθοράς,βράστε όριζα.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ασχημη τροπη εχει παρει το παρον θρεντ ....

θερμη παρακληση σε ολους ....

ΜΗΝ βριζετε οικογενειες κτλ δεν ειναι καλο ελατε κι εσεις στην θεση του νοκια ..... τι να κανει ο ανθρωπος ?

εαν εχετε προηγουμενα λυστε τα μεταξυ σας κι οχι εδω....

εδω κανουμε διαλογο ωστε να μαθουμε και οχι να τσακωθουμε


απλα ελεος
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
E να γίνει ρε φίλε νισάφι πια! Θα κλάψουν θα κλάψουν, πόσο? Σε μερικά χρόνια τις επόμενες δεκαετίες, θα έχουν ξεχαστεί. Και η χώρα θα έχει πάει μπροστά. Άντε γιατί σε αυτή την κολοχώρα μερικά πράγματα σαν πολύ τα συζητάμε και τα ψειρίζουμε!

Υπάρχει και ο θεσμός της απαλλοτρίωσης Πιστέ Ιππότη...
Εδώ γκρέμισαν σούπερ λουξ πολυκατοικίες για να φαίνεται καλύτερα το μουσείο της ακρόπολης...

Η αρχή πάντως, μπορεί να γίνει με τα ουκ ολίγα εγκαταλελειμένα του κέντρου...

Το εγκατέλειψες;
Το έχασες και χωρίς αποζημίωση...
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Υπάρχει και ο θεσμός της απαλλοτρίωσης Πιστέ Ιππότη...
Εδώ γκρέμισαν σούπερ λουξ πολυκατοικίες για να φαίνεται καλύτερα το μουσείο της ακρόπολης...

Η αρχή πάντως, μπορεί να γίνει με τα ουκ ολίγα εγκαταλελειμένα του κέντρου...

Το εγκατέλειψες;
Το έχασες και χωρίς αποζημίωση...

να υποθεσω οτι οι τυχον αποζημιωσεις απο τις λεγομενες απαλλοτριωσεις εγιναν βαση αντικειμενικων αξιων και οχι εμπορικων ?
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Υπάρχει και ο θεσμός της απαλλοτρίωσης Πιστέ Ιππότη...
Εδώ γκρέμισαν σούπερ λουξ πολυκατοικίες για να φαίνεται καλύτερα το μουσείο της ακρόπολης...

Η αρχή πάντως, μπορεί να γίνει με τα ουκ ολίγα εγκαταλελειμένα του κέντρου...

Το εγκατέλειψες;
Το έχασες και χωρίς αποζημίωση...
πρεπει να αποφασισουμε
ή να χωσουμε χρηματα για την Αθηνα για να γινει βιωσημη
ή να την αφησουμε στο ελεος του θεου
πρεπει να γινουν απαλλοτριωσεις με αποζημιωση σε τιμες πραγματικης εμπορικης αξιας σε πολλα σημεια της Αθηνας οσο ειναι νωρις.
εκτος απο αυτο πρεπει αμεσα να αποφασισουν τι θελουν να κανουν με τον Ελαιωνα,Ελληνικο,Γουδι και με τα βουνα γυρω απο την Αθηνα
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Αρχικά να πούμε ότι όλα έχουνε μια "καμπύλη γήρατος" δλδ όλα φθήρονται με την πάροδο του χρόνου, .....
Κια τέλος οι ανθρώπινοι παράγωντες ( συνήθος οι πλέον ανεξέλενκτοι) .....
Το να σταματήσουμε τον χρόνο-Κρόνο κομμάτι δύσκολο, το καλύτερο είναι η παρακολούθηση - καταγραφή και η πρόβλεψη.
Θα συμφωνήσω, κυρίως σε αυτό για τους ανθρώπινους παράγοντες!

Επίσης, Yorgo, εγώ θα πάω με χαρά εκπαιδευτική εκδρομή στο Υπόγειο του Πύργου Αθηνών με την πρώτη ευκαιρία, όπου δεν αμφιβάλλω ότι η κατασκευή θα είναι εξαιρετική..
Με την σειρά μου θα σε καλούσα να πας μια βόλτα από τα Λιόσια, σε κτήρια του '70 που τα ξετίναξε ο σεισμός, να δεις τις υδροροές που ήταν φυτεμένες μέσα σε τοιχία και σε υποστηλώματα 30Χ30 για να μην φαίνονται, τι μένει άραγε..
(όχι συγκεκριμμένα εσύ, που σίγουρα ξέρεις ότι γινόταν τέτοια "πρακτική" αλλά κάποιος που θέλει να διαπιστώσει τις διάφορες δολοφονικές κακοτεχνίες που δεν φαίνονται σε οικοδομές..)
Πέραν της πλάκας, ειλικρινά κάνε την βόλτα στο υπόγειο, έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον η έδραση του συγκεκριμένου κτιρίου, όπως επίσης και το άνοιγμα των δοκών, το οποίο σε τρομάζει, ειδικά εάν γνωρίζεις (εσύ θα γνωρίζεις) τι σημαίνει το άνοιγμα για την ροπή (Μ).
Αυτό που αναφέρεις για τα Λιόσια, και τις εγκληματικές πρακτικές, έχεις απόλυτο δίκιο και το επιβεβαιώνω. Έχω κάνει άπειρες βόλτες περιέργειας εκείνες τις μέρες το 99, όχι μόνο στα Λιόσια, αλλά και στην Κάτω Κηφισιά, όπου είδα ακόμη χειρότερα, μην μπαίνουμε σε λεπτομέρειες.

Δεν γνωρίζουμε τον ακριβή χρόνο ζωής του τσιμένου, γιατί ειναι πολύ και διαφορετική οι παράγωντες φθοράς του.
Κυριώς όμως θα πρέπει να σταθούμε σε αυτόν που σχεδιάζει-μελετά την εφαρμογή αλλά και στην ποιότητα του υλικού και τον εφαρμόζει (τεχνίτη -μαστορα και ερφάτη.
Οι ανθρώπινοι παράγοντες...
Ένα σύστημα, μπορεί να είναι τόσο αποδοτικό, αποτελεσματικό (βάλτε ότι θέλετε εδώ) όσο το λιγότερο αποδοτικό, αποτελεσματικό (πάλι βάλετε ότι θέλετε εδώ) τμήμα του.
Στο σύστημα ανήκουν και οι άνθρωποι. Παρόλο που είναι τα πιο πολύτιμα μέρη των οποιωνδήποτε συστημάτων, αποτελούν και τα πιο απρόβλεπτα και επιρρεπή σε λάθη αλλά και αστοχίες.

Αν εμπλέξουμε και την παράλληλη εφαρμογή σίδερου (ως οπλισμού) που έχει άλλη μορφή - αντοχή-συμπεριφορά και διαφορετικούς παράγωντες φθοράς,βράστε όριζα.
Η εφαρμογή του σιδήρου στο σκυρόδεμα, αποτέλεσε επανάσταση. Το σίδηρο προσθέτει στο σκυρόδεμα εφελκιστική αντοχή (αντοχή στο τράβηγμα), η οποία εφελκιστική αντοχή του σκυροδέματος δεν φτάνει κατά μέσο όρο ούτε στο 1/10 της θλιπτικής ικανότητάς του (αντοχή στην πίεση). Επανάσταση στην αντοχή λοιπόν των στοιχείων, αλλά και για την αρχιτεκτονική, γιατί με αυτό το τρόπο αυξήθηκαν τα ανοίγματα των δοκών. Αυτά με πολύ απλά λόγια.

Καταλήγοντας:

Σίδηρος ή σκυρόδεμα λοιπόν?
Εάν ρωτήσεις Γερμανό, θα σου πει σκυρόδεμα, εάν ρωτήσεις Αγγλοσάξωνα, θα σου πει σίδηρος.
Εάν ρωτήσεις τον μαλάκα τον Yorgo, θα σου πει, ότι θέλει ο πελάτης!  :grin:

Γήρανση υλικών?
Δεν παίζει τόσο ρόλο σε κατασκευές που δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασία σχετική με κληρονομιές κλπ.
Άλλοι παράγοντες (αρχιτεκτονική, κοινωνικά θέματα, πολεοδομία, αντίληψη γενικότερα περί κατασκευών, οικονομία, ενέργεια, ανάπτυξη υποδομών κλπ κλπ κλπ) προκαλούν συνήθως την ανάγκη κατεδάφισης των κατασκευών, πριν αυτές θεωρηθούν ευπαθείς και άχρηστες λόγω γήρανσης των υλικών τους. Οπότε....who cares.


 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Την γήρανση υλικών (ή καμπλυλη γήρανσης) την ανέφερα ανεξαρτήτου τις καλλιτεχνικής ή αισθητικής ή ιστορικής σημασίας του έργου ( ΝΑΙ μια πολυκατοικία μπορεί να ειναι αρχιτεκτονική κληρονομία, πχ. η Μπλέ Πολυκατοικία στην Πλατεία Εξαρχείων)

Θα ήθελα να προσθέσω τον σχεδιασθεί- μελετητή του έργου που στις περισσότερες περιπτώσεις σε καλές κατασκευές ήταν ο ίδιος ο αρχιτέκτωνας μηχανικός. Ο Πικιώνης πχ. επέβλεπε ότι σχεδίαζε στην εφαρμογή του. και οχι μονο αυτός.

Θα ήθελα να θυμίσω ότι μπετά πριν τον μεγάλο οικοδομικό του '50 δεν έριχναν όλοι. Υπήρχνα κατώτερες και μέσες σχολές δομικών εφαρμογών, που μαθεναν πως καλουπόνουν -ριχνουν κλπ μπετά. Δλδ, υπήρχε πιστοποίηση εργασίας και έργου.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Και για να επενέλθουμε στον αγώνα, μιας και τα τεχνικά θέματα τα γνωρίζουμε ΟΛΟΙ.

Ενα διαμέρισμα που έχει μείνει ΑΠΟΥΛΗΤΟ  άρα ακατοίκητο, για πόσα χρόνια θα πρέπει να θεωρήτε νεόδμητο;;;;;;;;;;;;;

΄Δλδ, πόσα χρόνια θα μας πουλάνε τα απούλητά τους για καινούργια;;;;;;
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Ωραία παρατήρηση.
Να πούμε ότι θα εφαρμόζεται ο συντ. παλαιότητας της φορολόγησης? Δλδ νεόδμητο είναι τον 1ο χρόνο του από το ρευμα και στην 5ετία να χάνει 10% ?

 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Δλδ, ένα διαμέρισμα 10 ετίας χωρίς συνδεση ΔΕΗ είναι καινούργιο;;;;;;;;;;;;;
 

TouPouliouToGala

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2009
Μηνύματα
22
Like
0
Πόντοι
0
΄Δλδ, πόσα χρόνια θα μας πουλάνε τα απούλητά τους για καινούργια;;;;;;
Μεχρι να βρειτε λεφτα να τα αγορασετε και μεχρι τοτε θα πληρωνετε κανονικα το νοικι σας και θα το παιζετε και ιστορια και ταχαμτις ταχαμτις στο bourdela.tv
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Μεχρι να βρειτε λεφτα να τα αγορασετε και μεχρι τοτε θα πληρωνετε κανονικα το νοικι σας και θα το παιζετε και ιστορια και ταχαμτις ταχαμτις στο bourdela.tv

Αρε ΑΒ (Αρηστίδης Μπωμπός - να υποθέσω;;;;;;;;;;;;) ούτε πετυχημένο νικ νειμ για κλώνο δεν βρίσκεις

Με τα τζάμια στο χέρι θα μείνεις
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
Είναι φοβερό αυτο το thread τελικά!!!  :grin:

Ας πετάξω κι εγώ 2 άσχετες ερωτήσεις:

Το ΕΤΑΚ ποιος το πληρώνει? Ο έχων την επικαρπία, ή ο έχων την ψιλή κυριότητα?

Υπάρχει αφορολόγητο όριο?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom