Νέα

Παραίτηση από Δημόσια υπηρεσία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 30 άτομα (11 μέλη και 19 επισκέπτες)

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
36.227
Κριτικές
63
Like
46.275
Πόντοι
9.297
Μπορεί να παραιτηθεί
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Στο δημόσιο υπάρχουν εργασιακά δικαιώματα
Στο Δημόσιο τα εργασιακά δικαιώματα είναι πιο πολύ σεβαστα σε σχέση με τον ιδ.τομεα.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
36.227
Κριτικές
63
Like
46.275
Πόντοι
9.297
Ρε φίλε, να φύγει από το δημόσιο δε θέλει; Τι τον νοιάζει αν δε θα μπορεί να ξαναμπεί για πέντε χρόνια;
Μπορεί να μην πάνε καλά τα πράγματα στον ιδ.τομεα και σύντομα ο τύπος να αναπολεί εκείνο το ΞΕΡΟΚΟΜΜΑΤΟ που όμως του καταβαλλόταν ΣΕ ΤΑΚΤΙΚΗ ΒΑΣΗ.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.642
Κριτικές
2
Like
6.176
Πόντοι
2.356
Άτομο που φοβάται την προϊσταμένη του στο δημόσιο, μπορεί και να βάλει τα κλάματα από το interview.
Απόλυτο δίκιο.

Άσχετο, έχω λογομαχήσει πολύ άσχημα σε συνέντευξη όταν άρχισαν να μου κάνουν προσωπικές ερωτήσεις - και τι δουλειά έκαναν οι γονείς μου και τέτοια. Σε μεγάλη βιομηχανική εταιρεία αυτό. Μιλάμε έκανα φασαρία και σηκώθηκα, με αγριεμένο και σχεδόν "καταγγελτικό" ύφος έφυγα.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.642
Κριτικές
2
Like
6.176
Πόντοι
2.356
Ήρθε ο καιρός που το δημόσιο έγινε σκατά. Μιζέρια,λίγα λεφτά κλπ...
Το δημόσιο αξίζει πάρα πολύ αν είσαι από παραγωγικές σχόλες Αξιωματικών. Είτε Ελληνική Αστυνομία, είτε Ένοπλες Δυνάμεις είτε στο Λιμενικό ή την Πυροσβεστική.
 

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
7.356
Κριτικές
2
Like
23.124
Πόντοι
6.236
Μπορεί να μην πάνε καλά τα πράγματα στον ιδ.τομεα και σύντομα ο τύπος να αναπολεί εκείνο το ΞΕΡΟΚΟΜΜΑΤΟ που όμως του καταβαλλόταν ΣΕ ΤΑΚΤΙΚΗ ΒΑΣΗ.
Και άντε να μπορέσει να ξαναμπεί μετά...
Αυτές οι αποφάσεις δεν είναι "α, δε φτιάχνει καλό καφέ εδώ, δεν ξαναέρχομαι".
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
36.227
Κριτικές
63
Like
46.275
Πόντοι
9.297
Απόλυτο δίκιο.

Άσχετο, έχω λογομαχήσει πολύ άσχημα σε συνέντευξη όταν άρχισαν να μου κάνουν προσωπικές ερωτήσεις - και τι δουλειά έκαναν οι γονείς μου και τέτοια. Σε μεγάλη βιομηχανική εταιρεία αυτό. Μιλάμε έκανα φασαρία και σηκώθηκα, με αγριεμένο και σχεδόν "καταγγελτικό" ύφος έφυγα.
Ίσως ήθελαν να δουν πως αντιδρας υπο πίεση...προφανώς δεν πήγες καλά και αλληλοσιχτιριστηκατε...η καθε πλευρά βρήκε τον δρόμο της τελικά.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.642
Κριτικές
2
Like
6.176
Πόντοι
2.356
Ίσως ήθελαν να δουν πως αντιδρας υπο πίεση...προφανώς δεν πήγες καλά και αλληλοσιχτιριστηκατε...η καθε πλευρά βρήκε τον δρόμο της τελικά.
Όχι. Έχεις λάθος. Το έχουν σύστημα. Ρωτάνε προσωπικές ερωτήσεις - και μάλιστα τους "πήδηξαν" πολλοί υποψήφιοι σε κριτικές στο Google. Δεν ξέρω αν αλλάξανε τροπάριο. Αυτό έγινε το 2020. Θέλω να πω δεν ήταν "τακτικισμός" αλλά ουσία αυτό που κάνανε.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
36.227
Κριτικές
63
Like
46.275
Πόντοι
9.297
Το δημόσιο αξίζει πάρα πολύ αν είσαι από παραγωγικές σχόλες Αξιωματικών. Είτε Ελληνική Αστυνομία, είτε Ένοπλες Δυνάμεις είτε στο Λιμενικό ή την Πυροσβεστική.
Αν γράψεις 16 και πάνω μ.ο.στις Πανελλήνιες βεβαίως..ανοίγουν πολλοί δρόμοι.
Αυτό όμως δεν το καταφέρνουν όλοι...επίσης υπάρχουν και αθλητικές και ψυχιτεχνικες δοκιμασίες...πολλά κοσκινα από όπου δεν περνάνε όλοι.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
36.227
Κριτικές
63
Like
46.275
Πόντοι
9.297
Όχι. Έχεις λάθος. Το έχουν σύστημα. Ρωτάνε προσωπικές ερωτήσεις - και μάλιστα τους "πήδηξαν" πολλοί υποψήφιοι σε κριτικές στο Google. Δεν ξέρω αν αλλάξανε τροπάριο. Αυτό έγινε το 2020. Θέλω να πω δεν ήταν "τακτικισμός" αλλά ουσία αυτό που κάνανε.
Δηλαδή θέλανε να δουν αν θα τους βολεψουν οι γονείς σου σε κάποια δύσκολη φάση;
Τότε ,καλά τους εσκισες και φάγανε το κράξιμο και από αλλού.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.642
Κριτικές
2
Like
6.176
Πόντοι
2.356
Δηλαδή θέλανε να δουν αν θα τους βολεψουν οι γονείς σου σε κάποια δύσκολη φάση;
Τότε ,καλά τους εσκισες και φάγανε το κράξιμο και από αλλού.
Ναι θέλανε να δουν και καλά από τι οικογένεια πρόερχομαι όπως μου εξήγησαν στα μειλ μετά απολογούμενοι
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
36.227
Κριτικές
63
Like
46.275
Πόντοι
9.297
Ναι θέλανε να δουν και καλά από τι οικογένεια πρόερχομαι όπως μου εξήγησαν στα μειλ μετά απολογούμενοι
Φιλοτιμηθηκαν να απολογηθούν κιόλας;
Απίστευτο!!!
Πολύ κυριλέ ...
Αν έμενες εκεί...θα ήσουν πασάς!
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
898
Κριτικές
26
Like
2.317
Πόντοι
1.196
Με σπιτι και αμαξι απο γονεις μια χαρα ειναι να εισαι ΔΥ στην πολη σου
ΟΚ, αν κάποιος είναι ικανοποιημένος από τη ζωή του με 30-35 ευρώ τη μέρα σε μια μίζερη πόλη και ένα αμάξι που του πήρε ο πατέρας του και δε θα μπορεί να το αλλάξει σε 10 χρόνια, γιατί με τυπικό μισθό δημοσίου δε θα του μένει σάλιο, πάσο.

Στην Ελλαδα χλωμο καποιος να βρει 2-3 μυρια πατρικη περιουσια
Για να κάνω πλάκα με το σκεπτικό σου το έγραψα, αλλά με τις σημερινές τιμές των ακινητών πολλοί upper-class Έλληνες βρίσκουν περιουσίες τέτοιας αξίας. Μια καλή μεζονέτα στα ΒΠ πλέον πουλιέται 1,5 - 2 μύρια.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
14.062
Like
18.473
Πόντοι
3.656
ΟΚ, αν κάποιος είναι ικανοποιημένος από τη ζωή του με 30-35 ευρώ τη μέρα σε μια μίζερη πόλη και ένα αμάξι που του πήρε ο πατέρας του και δε θα μπορεί να το αλλάξει σε 10 χρόνια, γιατί με τυπικό μισθό δημοσίου δε θα του μένει σάλιο, πάσο.
Αν έχει βρει σπίτι , μπορεί να πάρει ένα φθηνό αυτοκίνητο με δόσεις 4-5 ετών .

Από την άλλη το 60% των επαγγελματιών , ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΠΟΥ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΝ
για να ξεπληρώσουν χρέη προς εφορία , ασφαλιστικά ταμεία , πρόστιμα και δάνεια για εξπλισμό.
Οι κληρονόμοι τους θα έχουν έξοδα , για να κάνουν ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ
για να μην τους κυνηγάει η εφορία.

Βέβαια με τον 5077/2023
η άριστη κυβέρνηση το τακτοποίησε το ζήτημα

ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΛΟΥΚΕΤΟ ΤΟ 60% ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ
και θα γίνουν μισθωτοί των ολιγαρχών .

Λουκέτο & Ψόφο .
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
14.062
Like
18.473
Πόντοι
3.656
Ο δημόσιος υπάλληλος, έχει σίγουρα 12 χιλιάρικα καθαρά στο παντελόνι το ελάχιστο .

Ο Επαγγελματίας, κάθε χρόνο , έχει σίγουρα ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ 8000€
για εφορία και ταμεία. Ακόμη και να μην βγάλει τίποτε.

Έχετε δει δημόσιο υπάλληλο με χρέη σε εφορία και ΕΦΚΑ ;;;

Για τη δουλειά του, δεν δίνει ούτε 1€, δεν χρωστάει τίποτε.

Αν υπάρχουν χρέη είναι από μισθώματα και φόρο ακινήτων . ΜΟΝΟ .
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.642
Κριτικές
2
Like
6.176
Πόντοι
2.356
Αν έχει βρει σπίτι , μπορεί να πάρει ένα φθηνό αυτοκίνητο με δόσεις 4-5 ετών .

Από την άλλη το 60% των επαγγελματιών , ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΠΟΥ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΝ
για να ξεπληρώσουν χρέη προς εφορία , ασφαλιστικά ταμεία , πρόστιμα και δάνεια για εξπλισμό.
Οι κληρονόμοι τους θα έχουν έξοδα , για να κάνουν ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ
για να μην τους κυνηγάει η εφορία.

Βέβαια με τον 5077/2023
η άριστη κυβέρνηση το τακτοποίησε το ζήτημα

ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΛΟΥΚΕΤΟ ΤΟ 60% ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ
και θα γίνουν μισθωτοί των ολιγαρχών .

Λουκέτο & Ψόφο .
Όπως τα λες είναι. Πραγματικά.

Γενικά πάντως, να πούμε και στον φίλο Τέλλυ Σταλόνε, ότι στην Ελλάδα ΔΕΝ μπορείς να επιχειρείς και όσο αφορά τις καλά αμοιβόμενες θέσεις στον ιδιωτικό τομέα περιλαμβάνουν πολλά προβλήματα υγείας μαζί με τα καλά λεφτά. Αρα θα πρέπει κάποιος να χαμηλώσει τις προσδοκίες του και δεν είναι ανάγκη να μιζεριάζει.

ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ξέρω ανθρώπους με 5000 το μηνα τσέπη και ζουν μίζερα. Η μιζέρια δεν εχει να κάνει σε απόλυτα βαθμό με τα λεφτά που παίρνεις. Εννοείται ότι παίζει ρόλο να παίρνεις λεφτα καλά αλλά αν είναι να βλέπεις τον Χριστό φαντάρο για να πάρεις 2000 χιλιάρικα όχι δεν θα πάρουμε.

Σε προσωπικό πάλι επίπεδο ξέρω άνθρωπο που παραιτήθηκε από θέση ευθύνης πολυεθνικής με 3000 άτομα προσωπικό στην Ελλάδα, έπαιρνε 1700 ευρώ, αμάξι του 2023 με όλα πληρωμένα, με κύρος και από κάτω του 400 ανθρώπους... Και δεν παραιτήθηκε για να πάει σε καλύτερη θέση αλλά σε άλλη εταιρεία, σε άλλη ειδικότητα λίγο πάνω από 1000 το μήνα. Και ο τύπος παντρεμένος με δυο παιδιά και όχι πλούσιος ούτε καν μεσοαστική οικογένεια.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
36.227
Κριτικές
63
Like
46.275
Πόντοι
9.297
Ο δημόσιος υπάλληλος, έχει σίγουρα 12 χιλιάρικα καθαρά στο παντελόνι το ελάχιστο .

Ο Επαγγελματίας, κάθε χρόνο , έχει σίγουρα ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ 8000€
για εφορία και ταμεία. Ακόμη και να μην βγάλει τίποτε.

Έχετε δει δημόσιο υπάλληλο με χρέη σε εφορία και ΕΦΚΑ ;;;

Για τη δουλειά του, δεν δίνει ούτε 1€, δεν χρωστάει τίποτε.

Αν υπάρχουν χρέη είναι από μισθώματα και φόρο ακινήτων . ΜΟΝΟ .
Αν δεν το γνωρίζεις πολλοί ,δηλαδή οι μη πτυχιούχοι, είναι με μισθό 700-800€ τον μήνα....μετά από τρία μνημόνια αυτή είναι η κατάσταση.
Πώς θα φτάσουν τα λεφτά που είπες;
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
14.062
Like
18.473
Πόντοι
3.656
Όσο δυσκολεύει η οικονομική κατάσταση , δυσκολεύει για όλους.
Απλά κάποια εμπαθή καθίκια δεν το καταλαβαίνουν .

Πχ ... ήταν ο άλλος ιατρός δικηγόρος μηχανικός ... άκουσε για μειώσεις μισθών στο δημόσιο ...
στα αρχίδια μου έλεγε ... δεν με νοιάζει ..... όταν του μειώθηκε η πελατεία κατά 60% ... κατάλαβε ότι τον ένοιαζε ....

Αντίστροφα .... όταν κλείσουν το 70% των ιατρών δικηγόρων ... και μείνουν μόνο καθηγητάδες και εταιρείες και φίρμες ...και χρειαστεί κάτι ο δημόσιος .... θα τον τσούζει που θα πάρει ο φίρμας ιατρός επίσκεψη 350€
χωρίς απόδειξη ... και ο δικηγόρος της ταιρείας θα του πει φέρε 5000€ να μελετήσουμε το φάκελο ...
και μετά φέρνεις δόσεις των 10.000€ ....

Αλλά όταν μπήκαν τα τεκμαρτά , πανηγύριζε, όπως εδώ ο Αθηναίος , γιατί γαμήσαν τους καριόληδες ....
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
898
Κριτικές
26
Like
2.317
Πόντοι
1.196
Αν έχει βρει σπίτι , μπορεί να πάρει ένα φθηνό αυτοκίνητο με δόσεις 4-5 ετών .
Ένα φθηνό αμάξι πλέον κάνει 16-20Κ, με 900/μήνα, για να πληρώσεις τις δόσεις σε 5 χρόνια, πρέπει να είσαι ο μάγος Χουντίνι.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
14.062
Like
18.473
Πόντοι
3.656
Αν δεν το γνωρίζεις πολλοί ,δηλαδή οι μη πτυχιούχοι, είναι με μισθό 700-800€ τον μήνα....μετά από τρία μνημόνια αυτή είναι η κατάσταση.
Πώς θα φτάσουν τα λεφτά που είπες;
Ευτυχώς δεν έχουμε Χούντα.
Ζούμε στον παράδεισο , αφού δεν μας βασανίζουν οι Γλυξμπουργκ και η Φρειδερίκη
όπως τους πατεράδες μας που χτίζαν συνέχεια σπίτια και πήγαιναν κάθε μέρα ταβέρνα .
H Δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα.

Η Δημοκρατία μας έχει στέρεα βάση .

Μακριά από εμάς ο λαϊκισμός και η τοξικότητα των άκρων .
Δεν είναι αθώοι , οι ναζί στη φυλακή.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
14.062
Like
18.473
Πόντοι
3.656
Ένα φθηνό αμάξι πλέον κάνει 16-20Κ, με 900/μήνα, για να πληρώσεις τις δόσεις σε 5 χρόνια, πρέπει να είσαι ο μάγος Χουντίνι.
Θες και καινούριο μάγκα ;

Η πιο φθηνή 3άρα πλέον , επίσης κάνει πάνω από 50Κ.

Τι θες να κάνουμε ;

Η Δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα.

Κουράγιο , το μεγάλο πρόβλημα που είχαμε τη δεκαετία του 90
του πολύ υψηλού ποσοστού ιδιοκατοίκησης, λύνεται σιγά σιγά ... γίνεται δουλίτσα ...

Τότε ήταν πάνω από 90% .... τώρα έπεσε κάτω από 70% ...
Κάνε λίγη υπομονή !
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom