Νέα

Παράδεισος...Πράγα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα PROFONDO
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 567K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 13 άτομα (4 μέλη και 9 επισκέπτες)

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.717
Like
6.490
Πόντοι
1.056
Kαπου διάβαζα ότι έχει Κελτική προέλευση το Bohemia.
Σε όλες τις μεσαιωνικές μάχες που χρησιμοποιήθηκαν σαν μισθοφόροι,ονοματίζονται σαν Βοημοί.
Μοραβία ήταν ένα μεγαλύτερο
κρατίδιο που τους περιελάμβανε μαζί με γύρω περιοχές.
Ειναι μίξη πολλών φυλών.
Ούννοι,Σλάβοι,Βούλγαροι,Γερμανοί τα βασικά τους συστατικά.

Αυτό είναι η μεγάλη Μοραβία που καρδάμωσε το Μεσαίωνα και παραλίγο να γίνει ορθόδοξη όταν έφτασε εκεί ο Μεθόδιος όπου και πέθανε.Η μεγάλη Μοραβία περιελάμβανε πολλές περιοχές όχι μόνο τη σημερινή Μοραβία.



Βέβαια το παπάτο φρόντισε να εξαφανιστούν οι τάφοι Κυρίλου,Μεθοδίου για να μην υπάρχει λαικό προσκύνημα.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.724
Κριτικές
184
Like
43.942
Πόντοι
21.896
Είναι Βοημία,Μοραβία αλλά το Βοημία είναι γερμανικό όνομα,οι Τσέχοι αποκαλούν τη Βοημία Cechy.Βέβαια και το Μόναχο το λένε Mnichov,τη Δρέσδη Drazdany,νομίζεις πως πρόκειται για σλαβικές πόλεις.
K εμείς το λβωβ το λένε λεουπολη..λες να είναι ελληνική πόλη ;; Με χοντρές Ελληνίδες ...

Νομίζω κ τη Βιέννη οι Σλάβοι τη λένε Μπετς ....
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.455
Κριτικές
8
Like
32.876
Πόντοι
6.536
Θυμάμαι στα 90's Λευκορωσία είχα μείνει σε ενός καθηγητή το σπίτι για λίγες μέρες ...κομμουνιστές μέχρι το κόκκαλο ...όλη μέρα το πρωί είχα διαλέξεις για την ποιότητα του κομμουνισμού κ πόσο καλός ο κομμουνισμός κ δίνει αξίες στον άνθρωπο κ ότι ο καπιταλισμός φθείρει την κοινωνία ...πρωί κλασσικά μαύρο ψωμί με βούτυρο κ πορτοκάλι χαβιάρι ..
Όταν πάω να τον πληρώσω για τις τρεις ή τέσσερις μέρες που έμεινα του πετάω ρούβλια κ αρνήθηκε να τα πάρει διότι δεχοταν μόνο δολάρια ........:confused:

Να πάει να γαμηθει ο βρωμολετσος κ πήγα σε ξενοδοχείο να μείνω ώστε να φορτώνω ντεβουσκες ...
.
Θυμάμαι στα τρένα τότε Σμολένσκ σύνορα ντεμεκ έβλεπαν το διαβατήριο τον ελληνικό κ έλεγαν ότι είμαι από Georgia k oχι Greece κ μόλις έμπαινε το είκοσι Μάρκο αμέσως γινόταν ξανά το διαβατήριο ελληνικό ...

Μια φορά έφερνα 5- 6 μπόξερ κ ροτβάιλερ τότε αγορασλζεε με 80 μάρκα καθαρόαιμα κ στα σύνορα πάλι στο τρένο Μανουρά για τα διαβατηρία των σκύλων ...ξανά 50 δολάρια κ όλα ήταν εντάξει

Έτσι έμαθα ότι το καλύτερο πολύτιμο σύστημα δεν είναι ο κομμουνισμός ή η δημοκρατία αλλά το χρήμα ...
Μαθήματα ( αμερικανικής )σλαβικής ιστορίας

Για αυτό τύποι μου να αγαπάτε το χρήμα :confused:
Εσύ από πιτσιρικάς είσαι μούτρο....
20άρης και έκανες τέτοιο παιχνίδι?

:respect:
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.724
Κριτικές
184
Like
43.942
Πόντοι
21.896

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.455
Κριτικές
8
Like
32.876
Πόντοι
6.536
K εμείς το λβωβ το λένε λεουπολη..λες να είμαι ελληνική πόλη ;; Με χοντρές Ελληνίδες ...

Νομίζω κ τη Βιέννη οι Σλάβοι τη λένε Μπετς ....
Ελληνική πόλη πάντως είναι η Μαριούπολη....

:coffee:
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.724
Κριτικές
184
Like
43.942
Πόντοι
21.896
Ελληνική πόλη πάντως είναι η Μαριούπολη....

:coffee:
Για Μαριούπολη δεν ξέρω αλλά γενικά οι Έλληνες πήγαν εκεί κατά τη δεύτερη αποικία
Αλλά λόγω της μεγάλης Αικατερίνης που έφτιαξε πολλές πόλεις εκεί τις έδωσε ελληνικά ονόματα πάνω στο ελληνικό σχέδιο
Λανθασμένα πιστεύουμε ότι είναι ελληνικές πόλεις ......όλες αυτές έγινα μετά τον18 αιώνα .
Φυσικά υπήρχαν παλαιότερα πόλεις ελληνικές που χάθηκαν εκεί αλλά οι πόλεις της Ρωσίας στη Μαύρη θάλασσα είμαι καινούργιες κ πάτησαν στο σχέδιο της Αικατερίνης
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.717
Like
6.490
Πόντοι
1.056
K εμείς το λβωβ το λένε λεουπολη..λες να είναι ελληνική πόλη ;; Με χοντρές Ελληνίδες ...

Νομίζω κ τη Βιέννη οι Σλάβοι τη λένε Μπετς ....

Τη Βιέννη τη λένε Viden.Φαντάσου να πας Μόναχο και να ρωτήσεις κανά Γερμανό απο εδώ πάμε για Mnichov ή να συγχαρείς κανένα Βιεννέζο που μένει στο Viden.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.724
Κριτικές
184
Like
43.942
Πόντοι
21.896
Τη Βιέννη τη λένε Viden.Φαντάσου να πας Μόναχο και να ρωτήσεις κανά Γερμανό επο εδώ είναι το Mnichov ή να συγχαρείς κανένα Βιενέζο που μένει στο Viden.
Βίντεν σημαίνει πάντως ορατό στα σλαβικα
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.717
Like
6.490
Πόντοι
1.056
Πολλά είναι σλαβικά τοπωνύμια που τα εκγερμάνισαν οι Γερμανοί όπως το Berlin.Βέβαια τα σλαβικά ακούγονται πολύ πιο σέξυ άλλο Karlsbad άλλο Karlovy Vary,αλλιώς να ακούς Opole που φαντάζεσαι τσιμπουκλούδες και αλλιώς Oppeln.Αλλο να ακούς Olsztyn και άλλο Allenstein.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.724
Κριτικές
184
Like
43.942
Πόντοι
21.896
Πολλά είναι σλαβικά τοπωνύμια που τα εκγερμάνισαν οι Γερμανοί όπως το Berlin.Βέβαια τα σλαβικά ακοούγονται πολύ πιο σέξυ άλλο Karlsbad άλλο Karlovy Vary,αλλιώς να ακούς Opole που φαντάζεσαι τσιμπουκλούδες και αλλιώς Oppeln.Αλλο να ακούς Olsztyn και άλλο Allenstein.
Εγώ πάλι όταν πχ φτάνω σε χώρες με κυριλλικό αλφάβητο καυλώνω διότι ξέρω ότι θα γαμησω
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.717
Like
6.490
Πόντοι
1.056
Εγώ πάλι όταν πχ φτάνω σε χώρες με κυριλλικό αλφάβητο καυλώνω διότι ξέρω ότι θα γαμησω

Είναι όταν βλέπεις σλαβικά τοπωνύμια Ruda Slaska,Chmelno,Raciborz,Legnica,Rzeszow,Wloclawek,Gliwice,Swinoujse καυλώνεις αμέσως και μόνο με το άκουσμα των λέξεων ειδικά από γυναικεία χείλη.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.724
Κριτικές
184
Like
43.942
Πόντοι
21.896
Είναι όταν βλέπεις σλαβικά τοπωνύμια Ruda Slaska,Chmelno,Raciborz,Legnica,Rzeszow,Wloclawek,Gliwice,Swinoujse καυλώνεις αμέσως και μόνο με το άκουσμα των λέξεων ειδικά από γυναικεία χείλη.
Ειδικά οταν βάζουν την αιτιατική πτώση κατάληξη( y) όταν τις ρωτάς από που είναι ... ακόμα πιο πολύ καυλώνω ...

Η στα παλιά διαβατήρια τους που έγραφε ότι πχ γεννήθηκαν στη σοβιετική Ένωση αντί πχ να λένε Λιθουανία ή Λευκορωσία ..
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.717
Like
6.490
Πόντοι
1.056
Ειδικά οταν βάζουν την αιτιατική πτώση κατάληξη( y) όταν τις ρωτάς από που είναι ... ακόμα πιο πολύ καυλώνω ...

Η στα παλιά διαβατήρια τους που έγραφε ότι πχ γεννήθηκαν στη σοβιετική Ένωση αντί πχ να λένε Λιθουανία ή Λευκορωσία ..

Και Τσεχία,Σλοβακία που οι γυναίκες έχουν υποχρεωτικά το ova για κατάληξη στο επίθετο ακούγεται πολύ σέξυ,ονειρεύεσαι μουνάροβες.Βέβαια τώρα οι φεμινίστριες του κώλου πιέζουν να καταργηθεί αυτή η ωραία κατάληξη σε ova ως πατριαρχικό κατάλοιπο αλλά πολλές Τσέχες ακόμα αντιστέκονται.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.878
Like
172
Πόντοι
16
Και Τσεχία,Σλοβακία που οι γυναίκες έχουν υποχρεωτικά το ova για κατάληξη στο επίθετο ακούγεται πολύ σέξυ,ονειρεύεσαι μουνάροβες.Βέβαια τώρα οι φεμινίστριες του κώλου πιέζουν να καταργηθεί αυτή η ωραία κατάληξη σε ova ως πατριαρχικό κατάλοιπο αλλά πολλές Τσέχες ακόμα αντιστέκονται.

Κι εμείς είχαμε παλιά το -ενα αλλά μας το καταργήσανε.

Ακούγονταν ωραία, φαντάσου Γιώργαινα, Δημήτραινα, Κιμάναινα, Βαλκάναινα, Λάκαινα, Σαμπζιρόναινα, κλπ θα γίνονταν ωραίες καταλήξεις
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.335
Κριτικές
2
Like
19.103
Πόντοι
3.656
Θα βασανίσεις και τον Σαούλ?
αυτός θα αρχίσει να μαρτυράει από την μεταγωγή :2funny:
Θα βασανίσεις και τον Σαούλ?
δεν λέγονται βασανισμοί όταν γίνονται για ιατρικούς λόγους,ιατροδικαστικούς
ή στην περίπτωση που μιλάμε για παιδαγωγικούς σκοπούς :coffee:

ετοίμασε τη τανάλια :rockon::2funny:
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.717
Like
6.490
Πόντοι
1.056
Κι εμείς είχαμε παλιά το -ενα αλλά μας το καταργήσανε.

Ακούγονταν ωραία, φαντάσου Γιώργαινα, Δημήτραινα, Κιμάναινα, Βαλκάναινα, Λάκαινα, Σαμπζιρόναινα, κλπ θα γίνονταν ωραίες καταλήξεις

Το ova είναι από το επίθετο Ελλάδα θα είχες Παπαδοπούλοβα,Μητσοτάκοβα,Καραμάνλοβα,Ωνάσσοβα κτλ.
Αν μετανάστευε ένας Ελληνας Τσεχία και η σύζυγος έπαιρνε το επίθετό του έτσι θα ονομαζόταν.
Η πλάκα είναι οτι οι Τσέχοι μετέτρεπαν και τα ξένα ονόματα,όταν πρωτοπήγα άκουγα για τη Χίλαρυ Κλιντόνοβα,τη Ναόμι Καμπέλοβα,την Κλαούντια Σιφέροβα κτλ.
Εδώ βλέπουμε άρθρο για την Καμάλα Χαρίσοβα.


Αυτό μόνο οι Τσέχοι το κάνουν,οι άλλοι Σλάβοι δεν πειράζουν τα ξένα ονόματα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom