Νέα

Πάω φαντάρος...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Burtoniac
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 256
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

bourdeliaris1984

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.591
Κριτικές
35
Like
1.038
Πόντοι
7.775
6 μινες ακομα ειναι πολοι???
εχο τρελο ιπολοιπο λεμεεεεεεεεεεεε ρεεεεεε!!!!!
εποπιτισες στα κρεβατια σασ και ο πιτσι αρμενιζει!
μπουαχαχχααχαχχαχααχαχχααχ!!!
Ετσι μπραβο πιτσι μου τιμωρησε τες τις πορνοεποπινες.
 

koutiki

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2008
Μηνύματα
97
Like
0
Πόντοι
0
Ο Στρατόςς είναι η κοινωνία μας υπο κλίμακα. Θα τους δείς όλους εκεί:Μαλάκες, Γαμάτους, Τυπικούς, Ανετους, Λαμόγια, Τίμιους, Πουστρόνια, Ψώνια,Ιδεαλιστές, Μηδενιστές, Πατριώτες,Προδότες,Κλέφτες, Ψεύτες, Άτομα που θα τους εμπιστευόσουν τη ζωή σου....όλους γενικά. Είναι Σχολείο μεγάλο και καλό για όποιον θέλει να μεγαλώνει και να γίνεται σοφότερος.
Τώρα για το αν θα "κάνεις το μαλάκα κλπ που λές", νομίζω ότι τα λές πολύ όψιμα (νωρίς)και χωρίς να έχεις προσωπική γνώση. Όταν, πολύ σύντομα, θα έχει τελειώσει ο Στρατός για σένα θα καταλάβεις ότι μαλάκες ήταν μάλλον αυτοί που αποφύγαν να πάνε.

Καλή Θητεία και μή μασάς. Θα περάσεις καλά αν είσαι εντάξει τύπος.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Την συμβουλή ενός θείου μου σου μεταφέρω....
Όσο λιγότερα ακούγεται το όνομα σου στο στρατό, τόσο καλύτερα θα περάσεις.
Και όντως, μια χαρά την έβγαλα.
Στο έγραψαν πιο πάνω ο bourdeliaris1984 και ο blade.

Βέβαια, μην νομίζεις οτι αυτό σημαίνει να κρύβεσαι και να λουφάρεις.... ;) ;) ;)
 

koutiki

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2008
Μηνύματα
97
Like
0
Πόντοι
0
Και μερικές πρακτικές συμβουλές.
Πάρε μερικές αλλαξιές σώβρακοφανέλες μαζί σου και τις δικές σου παντόφλες.
Τα δικά σου είδη μπάνιου και ξυριστικά.
Τρία - τέσσερα λουκετάκια που θα τα χρειαστείς για Λουκάνικο, Σάκκο Ταξιδίου κλπ.
Μην πάρεις το ακριβό σου κινητό και το καλό σου ρολόι ακι απο χρήμα μη το ξεφτιλίσεις.
Καλό είναι να πατήσεις και ένα κουρεματάκι. Πάρε και κανένα σπρέι για τα πόδια και ένα καλό αντικουνουπικό από Φαρμακείο.
Όταν θα παρουσιαστείς και θα σε ντύσουν εκείνο που θα πρέππει να προσέξεις είναι τα άρβυλλα σου ...κοίτα να πάρεις αυτά ακριβώς που σου κάνουν και μη σε πιάνει άγχος για να τελειώνεις με το θάμα των υλικών σου μιάς και αυτά θα έχεις για όλη τη θητεία σου...
Προσοχή στα κλεφτρόνια, κλείδωνε τα πάντα όταν κοιμάσαι.
Μην αρχίσεις εύκολα τα κολλητηλίκια και τα κεράσματα στο ΚΨΜ γιατί σύντομα θα μείνεις ρέστος.
Τέλος μείνε μακρια απο τα πρεζόνια και γενικά απο όποιον δε σου γεμίζει το μάτι.
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Μια χαρά θα περάσεις φιλαράκι!Ειδικά τώρα που η θητεία έχει πέσει στον ένα χρόνο...αν βάλεις και την άδεια απολύσεως δεν θα καταλάβεις πόσο γρήγορα θα περάσει ο χρόνος!Τα αγγούρια έρχονται μετά!!!! :grin:
Όσο μπορείς απαρατήρητος φίλε...καλή θητεία! :rockon:
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Και γω Θηβα μπηκα το 2000,
η 4η και η 5η μοιρα ειναι ανεπυθημητων οποτε καλυτερα να μην μπεις εκει αλλα δεν ειναι στο χερι σου, :'(

Για ειδεικοτητα παρε αρχηγος στοιχειου(οπως εγω :rockon:) ή ΤΕΒΠΑΡ,
σκοπευτης ή οδηγος ειναι απλα γαμησι
Για μεταθεση επειδη ερχετε και καλοκαιρι χτυπα κανα νησακι, ροδος ειναι καλα

Γιατί τα υπόλοιπα που του λες είναι στο χέρι του?  :grin:

μόνο αν έχει κάποιο βύσμα εξ΄αρχής...
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Και γω Θηβα μπηκα το 2000,
η 4η και η 5η μοιρα ειναι ανεπυθημητων οποτε καλυτερα να μην μπεις εκει αλλα δεν ειναι στο χερι σου, :'(

Είσαι σίγουρος πως τα θυμάσαι καλά ;
Εγώ τα θυμάμαι έτσι :

1η Μοίρα : Αντιεροπόροι
2η:        Οδηγοί
3η:        Διαβιβαστές-ΤΕΒΠΑΡ
4η:        Αρχηγοί στοιχείου- Δόκιμοι-Σκοπευτές Πυροβόλων (Δηλαδή οι καλές ειδικότητες)
5η:        Ανεπιθύμητοι - Αγράμματοι - Τσιγγάνοι - Μουσουλμάνοι

Έχει αλλάξει κάτι ;
 

daltonsbrothers

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2007
Μηνύματα
274
Like
30
Πόντοι
1
Την συμβουλή ενός θείου μου σου μεταφέρω....
Όσο λιγότερα ακούγεται το όνομα σου στο στρατό, τόσο καλύτερα θα περάσεις.

Βέβαια, μην νομίζεις οτι αυτό σημαίνει να κρύβεσαι και να λουφάρεις.... ;) ;) ;)
Το αντιθετο θα ελεγα..να δειχνεις αρχικα προθυμος να κανεις δουλειες που προκυπτουν,ωστε να μη σε βαλουν στο ματι οι Λοχιες και ο Επιλοχιας του Λοχου σου σαν ενα παρταλι,φιδι που θελει να λουφαρει!!(σου μιλα Λοχιας!!)Ετσι οι απαλλαγες σου θα ερθουν απο μονες τους..Δε θα σε ενοχλουν παρα ελαχιστα μετα..
 

bourdeliaris1984

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.591
Κριτικές
35
Like
1.038
Πόντοι
7.775
Το αντιθετο θα ελεγα..να δειχνεις αρχικα προθυμος να κανεις δουλειες που προκυπτουν,ωστε να μη σε βαλουν στο ματι οι Λοχιες και ο Επιλοχιας του Λοχου σου σαν ενα παρταλι,φιδι που θελει να λουφαρει!!(σου μιλα Λοχιας!!)Ετσι οι απαλλαγες σου θα ερθουν απο μονες τους..Δε θα σε ενοχλουν παρα ελαχιστα μετα..
Οπα εδω εισαι λαθος. Ειπαμε να μην φαινεται ουτε για καλο ουτε για κακο. Γιατι σε περιπτωση που δειχνει προθυμος για δουλειες παλι θα μπει στο ματι πολλων και καραβαναδων και παλαιοτερων φανταρων και θα τον χωνουν ετσι για πλακα ακομα και για το "παρε μου καφε" συνεχεια θα γινεται παιδι για ολες τις δουλειες. Ειπαμε θελει και διπλωματια αλλα ουτε και προκλητικα να σε βλεπουν να ψωλαρεις. Στην τελικη παιξτο και λιγο ηθοποιος για να μην σε βλεπουν να καθεσαι.
 

ViDiViCi

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.178
Like
2
Πόντοι
16
Εγώ ένα πράγμα έχω να πω για το στρατό και ας μην αρέσει σε μερικούς!!! Δανεισμένο από στοίχους τραγουδιού!!!

Εκεί που μαθαίνεις να αγαπάς την Ελλάδα, εκεί που κάθε μεσημέρι τρως φασολάδα, εκεί που μαθαίνεις να είσαι ξύπνιος όταν οι άλλοι κοιμούνται, εκεί που οι χούντες συνήθως γεννιούνται!!!!
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Πάντως θέλω να πω στον φίλο που παρουσιάζεται τη Δευτέρα, ότι η θητεία δεν είναι ούτε άχρηστη ούτε ανούσια όπως είπε ο προ-προηγούμενος συνάδελφος σε αντίστοιχο thread. Κατά την προσωπική μου άποψη, βέβαια. Επίσης, αυτά που λένε ότι όταν απολυθείς θα αρχίσεις να νοσταλγείς τον στρατό, θα θέλεις να ξαναπας κ.λπ., είναι αφέλειες. Πάλι κατά την προσωπική και ταπεινή μου άποψη.
 

HammerHead

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
70
Like
2
Πόντοι
0
Πρόσεχε φίλε μου, μη μπεις στο τριπάκι να σκεφτείς, για ποιό λόγο χάνεις τη ζωή σου υπηρετόντας αγράμματους και λοβοτομημένους βολεψάκιδες (ναι ναι, για τα στελέχη λέω!) και ποιό το νόημα όλων αυτών των μηνών που, αντί να σε εκπαιδεύουν, σε κάνουν καθαρίστρια, λαντσιέρισα, αγγαριομάχο, παιδί για θελήματα ("τράβα πάρε μου ένα πακέτο τσιγάρα").

Μη προσπαθήσεις να βρεις κάποιο κρυμmένο νόημα στον στρατο... Δεν υπάρχει.

Υπάρχει 1 κατεστημένο από ανθρώπους, εγκεφαλικά νεκρους, οι οποίοι το μόνο που τους νοιάζει είναι να φαίνονται συνεπής (ενώ στην πραγματικότητα μόνο συνεπής δεν είναι), να λουφάρουν, να ταλαιπορούν όσο γίνετε τους αμοιρους φαντάρους, να επιλέγουν ποιοί νόμοι και κανόνες είναι προς το συμφέρον τους, και τελικά αυτούς μόνο να εφαρμόζουν. Υπάρχουν μονάδες στον Έβρο που οι φαντάροι έχουν υπηρεσία 30 και 35 συνεχόμενες μέρες λόγω του διοικητή ο οποίος νομίζει πως έχει να κάνει με ρομπότ και όχι με ανθρώπους. Κάποιοι από αυτούς παίρνουν αναβολή από τη στρατευση... καποιοι άλλοι δηλώνουν παραίτηση από τη ζωή... και το ΓΕΕΘΑ δηλώνει πως είχαν ψυχολογικά προβλήματα... Πόσο απανθρωπο και υποκριτικό είναι αυτό ;!;

Η ποιότητα ενός ανθρώπου φαινεται όταν αυτός αποκτήσει εξουσία...
 

chris1982

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
αγραμματοι??σε αυτο διαφωνω..
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
καλη θητεια σου ευχομαι φιλε!!
μαην τα τραγικοποιοιουμε ολα!!σιγα δηλ!!αν πας καμια Καβυλη πανω στο τρυγωνο!!καλα εισαι μωρε εκει που θα πας!!!δες το σαν εμπειρια!!φιλιες τρελα κ ετσι!! 1 χρονος?κλαιν μαιν!! πλεον ο στρατος εχει γινει κολεγιο!!καμια σχεση με παλια!!τυπικος και σωστος να εισαι θα περασεις καλα!!τα καλα παιδια ποτε δεν χανονται!!να τι θυμασαι αυτο!μην παρεις ποτε παραδειγμα του στυλ οτι εγω τα γαμαω ολα κυκλοφορω με την σαγιοναρα και το σπορτεξ μες στο στρατοπεδο και το καπελο στις τσεπες.....κλπ κλπ!!μπραβο μαγκες αυτοι οι τυπαδες!!τα λενε μετα με καμαρι και χαιρονται!!μαγκες!!!
 

woodstockr

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
932
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
6
Φίλε μου μπές και από την πρώτη μέρα θα καταλάβεις τι γίνετε.
Να θυμάσαι οτι το πολυτιμότερο και ιερότερο πράμα στο στρατό είναι η σημαία (θεωρητικά), πρακτικά είναι η έξοδος σου, φρόντισε να μην  τιμωρήσε και την χάνεις για κανένα λόγο.
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Φεβρουαριος 1988 και περιμενουμε να παρουμε τις μεταθεσεις μας απο το ΚΕΠΑΛ.
Ολοι εχουμε βαλει τα μεσα μας, και εγω ειμαι σιγουρος 100% για το που θα παω γιατι
ειμασταν 35 ατομα στην ειδικοτητα μου και οι 34 εχουν βαλει μεσο να μη κατεβουν
Ναυσταθμο Κρητης. τλσπ επαληθευτηκε η σιγουρια μου.
Ο διπλανος μου ακομα πιο σιγουρος αφου εχει βαλει μεσον καποια γνωστη του δικηγορο
η οποια πηδιοτανε με καποιον ναυαρχο. Με τον τυπο αυτο καναμε παρεα στο κεντρο, και μαλιστα
επαιζε μπαλα στους νεους του Ολυμπιακου και περιμενε πως και πως να του κανουν επαγγελματικο συμβολαιο
(πραγμα που τελικα δεν εγινε ποτε).
Ειχε λοιπον ζητησεινα παρει καποια ειδικοτητα και μεταθεση μαλλον στον Ναυσταθμο Σαλαμινος αν θυμαμαι καλα.
Απο τα μεγαφωνα λοιπον ακουει: .... Ταδε, Ναυτης Αρμενιστης, Α/Τ Ιεραξ.
Τουρθε κεραυνος, τα ματια του γυρισανε αναποδα, και τρεχει αμεσως σε ενα τηλεφωνικο θαλαμο.
(οχι δεν ειχαμε κινητα εκεινη την εποχη) και καλει την δικηγορο.
Απο το υφος της φωνης του καταλαβαμε οτι απαντησε μαλλον καποια μικρη κορη της δικηγορου.
Που ειναι η μαμα σου κοριτσακη μου? τη ρωταει με πολυ γλυκια φωνη. Λειπει μαλλον του απαντησε αυτη, οποτε
ξαναγυρισανε τα ματια του αναποδα και της λεει ουρλιαζοντας. Πες στη μαμα σου, Γαμω της μανα σου το μουνι. :tickedoff: :tickedoff:@#$%^& :tickedoff:(*&^%. Καταλαβες της θα της πεις; σου το ξαναλεω: "Γαμω της μανας σου το μουνι" και εκλεισε το τηλεφωνο.
Μου εκανε εντυπωση ουτε ουδεις γελασε.

Καλος φανταρος φιλε.

 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.280
Κριτικές
94
Like
11.001
Πόντοι
17.885
Λοιπόν κοίτα να δεις: Εγώ σαν σήμερα απολύθηκα πριν ακριβώς 1χρόνο. Ημουν και εγώ Πυροβολικό και μπήκα στη Θήβα. Λογικά τώρα θα έχει αλλάξει Ταξίαρχο( δοιηκητής του κέντρου) και θα ναι πιο χαλαρά. Σε γενικές γραμμές καλά ήταν αν εξεραίσεις το φαγητό (πανάθλιο) και τις αναφορές για ψύλλου πήδημα. Στη Θήβα εχει 3-4 μοίρες, στην 3η επειδή έχει καλούς τύπους ληταν χαλαρά,υπήρχαν και μοίρες που φτύναν αίμα( κυρίως αυτες κοντά στα διοικητήρια, νομίζω η 4η ήταν). Αν έχεις βίσμα διάβαινε αλλιώς :) ΑΠΕΦΥΓΕ ΟΠΩΣ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΤΟ ΛΙΒΑΝΙ τις ειδικές δυνάμεις, το Λ.Υ.Β (Λόχος Υποψηφίων Βαθμοφόρων) και το να ΦΑΙΝΕΣΑΙ. Γενικά στο Πυροβολικό δεν έχει κόσμο και είναι ψιλομαύρα! Αν είσαι ψηλό παλικάρι σου προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ να πας στρατονόμος, ok Τον πρώτο μήνα θα με θυμάσαι και θα με ΒΛΑΣΤΗΜΑΣ αλλά τους υπόλοιπους θα περάσεις ΛΑΔΙ, ΑΨΟΓΑ, θα έχεις πολλές πιθανότητες να γυρίσεις Αθήνα χωρίς καν βύσμα, αλλά και πάλι η διαφορά από το να είσαι ένα απλό κωλοφάνταρο θα είναι τεράστια ούτε θα σε τρέχει ο κάθε κομπλεξικός μονιμάς. Αν έχεις άλλεσ απορίες τι να σου πω, στείλε pm
 
OP
OP
B

Burtoniac

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
49
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
0
Κατ'αρχάς ευχαριστώ όσους μου εύχονται τα καλύτερα και ανταποδίδω με τη σειρά μου σε όσους είναι να μπουν και τραβούν πάνω-κάτω το ίδιο ζόρι.

Εντάξει, εγώ με το όλο θέμα του μιλιταρισμού, της υποχρεωτικής θητείας και ό,τι συνοδεύει αυτά είμαι ριζικά, ιδεολογικά και ηθικά ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ. Και δε νομίζω οτι ένας χρόνος αγγαρείας και προσκυνήματος θα μου λοβοτομήσει το χαρακτήρα, τις αντιλήψεις και τις ιδέες μου. Ισως τα ενδυναμώσει κιόλας.

Στο ζουμί όμως, επειδή θα πάω θέλω δε θέλω και πρέπει να βγάλω the most of it απο την όλη ιστορία, ψάχνομαι στις λεπτομέρειες και τις διαδικασίες. Εχω ακούσει οτι γενικότερα ο συνδυασμός παραμεθόριος σε νησί+καλοκαίρι ισούται με χαράς ευαγγέλια. Αλλά ακούω επίσης οτι εκεί παίζουν και πιο γαμησιάτικες εμπλοκές. Επίσης, όταν ένας Εβρος έχει 5-6 στρατόπεδα, δεν ξέρεις πού μπορεί να πέσεις και άρα δεν είναι και τίποτα σίγουρο. Τέτοια εντύπωση μου έχουν δώσει όλοι όσοι μιλάνε μαζί μου.

Τέλος, έχω τις εξής δύο απορίες: 1) Τί παίζει ακριβώς με τις ειδικότητες και ποιές συμφέρουν περισσότερο; Εγώ έχω προκριθεί ως ΥΕΑ, αλλά φυσικά δεν θα το επιλέξω. Τονίζω οτι έχω πτυχίο ΑΕΙ (Οικονομικές Επιστήμες), Proficiency και Δίπλωμα Οδήγησης (το οποίο όμως όλοι μου συστήνουν να το αποκρύψω!). 2) Με τις μοίρες τί ακριβώς παίζει; Θα με βάλουν εκείνοι ή θα κληθώ να διαλέξω;

ΠΑΝΟS
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Κατ'αρχάς ευχαριστώ όσους μου εύχονται τα καλύτερα και ανταποδίδω με τη σειρά μου σε όσους είναι να μπουν και τραβούν πάνω-κάτω το ίδιο ζόρι.

Εντάξει, εγώ με το όλο θέμα του μιλιταρισμού, της υποχρεωτικής θητείας και ό,τι συνοδεύει αυτά είμαι ριζικά, ιδεολογικά και ηθικά ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ. Και δε νομίζω οτι ένας χρόνος αγγαρείας και προσκυνήματος θα μου λοβοτομήσει το χαρακτήρα, τις αντιλήψεις και τις ιδέες μου. Ισως τα ενδυναμώσει κιόλας.

Στο ζουμί όμως, επειδή θα πάω θέλω δε θέλω και πρέπει να βγάλω the most of it απο την όλη ιστορία, ψάχνομαι στις λεπτομέρειες και τις διαδικασίες. Εχω ακούσει οτι γενικότερα ο συνδυασμός παραμεθόριος σε νησί+καλοκαίρι ισούται με χαράς ευαγγέλια. Αλλά ακούω επίσης οτι εκεί παίζουν και πιο γαμησιάτικες εμπλοκές. Επίσης, όταν ένας Εβρος έχει 5-6 στρατόπεδα, δεν ξέρεις πού μπορεί να πέσεις και άρα δεν είναι και τίποτα σίγουρο. Τέτοια εντύπωση μου έχουν δώσει όλοι όσοι μιλάνε μαζί μου.

Τέλος, έχω τις εξής δύο απορίες: 1) Τί παίζει ακριβώς με τις ειδικότητες και ποιές συμφέρουν περισσότερο; Εγώ έχω προκριθεί ως ΥΕΑ, αλλά φυσικά δεν θα το επιλέξω. Τονίζω οτι έχω πτυχίο ΑΕΙ (Οικονομικές Επιστήμες), Proficiency και Δίπλωμα Οδήγησης (το οποίο όμως όλοι μου συστήνουν να το αποκρύψω!). 2) Με τις μοίρες τί ακριβώς παίζει; Θα με βάλουν εκείνοι ή θα κληθώ να διαλέξω;

ΠΑΝΟS

"Στο ζουμί όμως, επειδή θα πάω θέλω δε θέλω "

Αυτό στο έχει εμφυσήσει ο μπαμπάς και η μαμά ή απλά είσαι αντιμιλιταριστής από μόδα λες ρη μαλακία σου και μετά μας λες θα πάω θέλω δεν θέλω.

Αμα δεν θες να πας, ΔΕΝ ΠΑΣ και μετά ΘΑ ΥΠΟΣΤΕΙΣ τις συνέπειες.
Κατά τα λοιπά ο στρατός μας κάνει άντρες. Πώς;
Κλαψ λύγμ, δε θέλω να πάω.....
Αλλά φοβάμαι..............ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ
Ε άιντε μέσα να πολεμήσεις τις φοβίες σου. Γιατί το μόνο πράγμα που δε θα μάθεις να κάνεις στον Ε.Σ. είναι πόλεμο στον εχθρό.  :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 

than88

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Ιαν 2008
Μηνύματα
341
Κριτικές
36
Like
0
Πόντοι
1.225
Κατ'αρχάς ευχαριστώ όσους μου εύχονται τα καλύτερα και ανταποδίδω με τη σειρά μου σε όσους είναι να μπουν και τραβούν πάνω-κάτω το ίδιο ζόρι.

Εντάξει, εγώ με το όλο θέμα του μιλιταρισμού, της υποχρεωτικής θητείας και ό,τι συνοδεύει αυτά είμαι ριζικά, ιδεολογικά και ηθικά ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ. Και δε νομίζω οτι ένας χρόνος αγγαρείας και προσκυνήματος θα μου λοβοτομήσει το χαρακτήρα, τις αντιλήψεις και τις ιδέες μου. Ισως τα ενδυναμώσει κιόλας.

Στο ζουμί όμως, επειδή θα πάω θέλω δε θέλω και πρέπει να βγάλω the most of it απο την όλη ιστορία, ψάχνομαι στις λεπτομέρειες και τις διαδικασίες. Εχω ακούσει οτι γενικότερα ο συνδυασμός παραμεθόριος σε νησί+καλοκαίρι ισούται με χαράς ευαγγέλια. Αλλά ακούω επίσης οτι εκεί παίζουν και πιο γαμησιάτικες εμπλοκές. Επίσης, όταν ένας Εβρος έχει 5-6 στρατόπεδα, δεν ξέρεις πού μπορεί να πέσεις και άρα δεν είναι και τίποτα σίγουρο. Τέτοια εντύπωση μου έχουν δώσει όλοι όσοι μιλάνε μαζί μου.

Τέλος, έχω τις εξής δύο απορίες: 1) Τί παίζει ακριβώς με τις ειδικότητες και ποιές συμφέρουν περισσότερο; Εγώ έχω προκριθεί ως ΥΕΑ, αλλά φυσικά δεν θα το επιλέξω. Τονίζω οτι έχω πτυχίο ΑΕΙ (Οικονομικές Επιστήμες), Proficiency και Δίπλωμα Οδήγησης (το οποίο όμως όλοι μου συστήνουν να το αποκρύψω!). 2) Με τις μοίρες τί ακριβώς παίζει; Θα με βάλουν εκείνοι ή θα κληθώ να διαλέξω;

ΠΑΝΟS
Ο στρατός φίλε μου στην Ελλάδα είναι ένα μεγάλο κολλέγιο και είναι σίγουρο ότι πας για κατασκήνωση. Γι' αυτό απόλαυσέ το και μην το σκέφτεσαι πολύ. Αν σου κάτσει νησάκι φυσικά και είναι καλύτερα στον έβρο σε περιτριγυρίζει η άγρια φύση.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom