Νέα

Οι καλύτερες παραλίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 555
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποιά νομίζετε σαν την καλύτερη παραλία?

  • Λευκάδα Πόρτο Κατσίκι

    Ψήφοι: 32 18,9%
  • Κεφαλονιά Μύρτος

    Ψήφοι: 17 10,1%
  • Ελαφόνησος Σίμος

    Ψήφοι: 24 14,2%
  • Σκιάθος Αχλαδιές

    Ψήφοι: 4 2,4%
  • Μήλος Ροβιές

    Ψήφοι: 4 2,4%
  • Ζάκυθος Μαραθονήσι

    Ψήφοι: 3 1,8%
  • Λέσβος Βατερά

    Ψήφοι: 6 3,6%
  • Λευκάδα Κάθισμα

    Ψήφοι: 5 3,0%
  • Πάρος - Κολυμπήθρες

    Ψήφοι: 4 2,4%
  • Κρήτη - Αγία Ρουμέλη

    Ψήφοι: 5 3,0%
  • Ηρακλειά - Βουρκάρια

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ζαχάρω, Ν. Ηλείας

    Ψήφοι: 7 4,1%
  • Κουκουναριές - Σκιάθος

    Ψήφοι: 13 7,7%
  • Σάρτη, Ν. Χαλκιδικής

    Ψήφοι: 6 3,6%
  • Χίος Μαύρα Βόλια

    Ψήφοι: 10 5,9%
  • Σαντορίνη Περίσσα

    Ψήφοι: 3 1,8%
  • Φαλάσαρνα, Ν. Χανίων

    Ψήφοι: 23 13,6%
  • Καλογριά, Ν. Αχαΐας

    Ψήφοι: 3 1,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    169

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
*Σίμος στην Ελαφόνησο,σου θυμίζει κάτι από Χαβάη-έχουν γυριστεί κ αρκετές διαφημίσεις.
*Χαλικιάδα στο Αγκίστρι(είναι κυρίως γυμνιστών) που είχε χρησιμοποιηθεί κ ως ντεκόρ για την πασίγνωστη τολμηρή ταινία της δεκαετίας του 70 ''Το Αγκίστρι''.
*Οι Εγκρεμνοί στην Λευκάδα,μόνο που πρέπει να κατέβεις κ μετά να ανέβεις 300 σκαλιά :headbang:
*Φαλάσαιρνα στα Χανιά,μετά τον Κίσσαμο,ειδικά όταν δεν φυσάει
*κ τέλος Ελαφόννησος στην Κρήτη με την μοναδική παραλία της μιας κ έχει ροζ άμμο!!!!!Δεν το πίστευα,μέχρι που το είδα με τα μάτια μου.
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Ελαφόννησος στην Κρήτη με την μοναδική παραλία της μιας κ έχει ροζ άμμο!!!!!Δεν το πίστευα,μέχρι που το είδα με τα μάτια μου.

Οντως, είναι ΜΑΓΙΚΑ εκεί, εμένα μου θύμιζε Μπαχάμες και την θεωρώ (μαζί με κάποιες παραλίες της Χαλκιδικής) ΚΟΡΥΦΑΙΑ στην Ελλάδα!

Για όσους είχαν την τύχη να πάνε και ξέρουν την γεωγραφία τής περιοχής, έχω περάσει με το τζιπ μου ΜΕΣΑ από την θάλασσα στο απέναντι νησάκι, όπου κάναμε camping (από την πίσω πλευρά, κοντά στον φάρο) για μια βδομάδα!
ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...
 

Συνημμένα

  • Elafonisi.jpg
    Elafonisi.jpg
    111,1 KB · Εμφανίσεις: 21

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Κ έχει κάποια δέντρα μοναδικά στην Ελλάδα.Πραγματικά πλούσιος οικολογικός παράδεισος το συγκεκριμένο νησί.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
*Σίμος στην Ελαφόνησο,σου θυμίζει κάτι από Χαβάη-έχουν γυριστεί κ αρκετές διαφημίσεις.

Ο Σίμος δεν σου θυμίζει τίποτε από Χαβάη - Ο Σίμος ΗΤΑΝ καλλίτερος από την Χαβάη. Πριν από 15 χρόνια. Τι νομίζεις ότι έχει η Χαβάη, έλεος με τις παπαριές των περιοδικών που αναπαραγούν τα χειρότερα κλισέ.

Και λέω ΗΤΑΝ, γιατί την τελευταία φορά που πήγα είδα ένα τεράστιο σκουπιδότοπο. Και η μπόχα από τα σκ.... των κατασκηνωτών δεν φαίνεται στις διαφημίσεις.

Άσε που ο οικισμός είναι άθλιος, με άθλιες υποδομές και άθλια νοοτροπία των ντόπιων που βλέπουν/βλέπαν την μεγάλη μάζα των τουριστών να περνά χωρίς να αφήνει τίποτε στις ντόπιες τσέπες. Τώρα έμαθα ότι κάναν δημοτικό κάμπινγκ. Άλλο ένα καρφί στο φέρετρο του Σίμου.


*Οι Εγκρεμνοί στην Λευκάδα,μόνο που πρέπει να κατέβεις κ μετά να ανέβεις 300 σκαλιά :headbang:

Ευτυχώς που υπάρχουν τα σκαλιά, ευτυχώς που είναι μεγάλη απόσταση μέχρι να φτάσεις στην άκρη της, ευτυχώς που η καντίνα είναι στην αρχή και όλοι σταματάνε εκεί.
Σε ευχαριστώ Μητέρα Ελληνική Φύση που δεν άφησες να  βιαστείς τελείως και προβάλεις ακόμη κάποιες αντιστάσεις.
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Κ έχει κάποια δέντρα μοναδικά στην Ελλάδα.Πραγματικά πλούσιος οικολογικός παράδεισος το συγκεκριμένο νησί.

Τώρα ποιά έχει ανακυρηχθεί "προστατευόμενη περιοχή" κι έχει ενταχθεί και σε κάποιο ανάλογο πρόγραμμα της Ε.Ε.
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Γενικώς οι ωραίες παραλίες έχουν γίνει θύματα της επέλασης των Ούννων με μπαράκια,μουσικές,ξαπλώστρες,είδη άθλησης,ομπρέλλες κ άλλες παπαριές που σου θυμίζουν πιο πολύ ότι ψωνίζεις απο τα NOTOS GALLERIES παρα ότι κάνεις μπάνιο.Ψάχνω ήσυχες παραλίες για να ασκώ κ τον γυμνισμό που μου αρέσει,αλλά δυστυχώς έχουν μειωθεί επικίνδυνα.

Απλά σημειώνω ότι στον ξακουστό Λαγανά κάποτε γεννούσαν οι καρέττα-καρέττα,τώρα μπορεί να γεννήσει καμμιά τουρίστρια από κανέναν Άγγλο μεθυσμένο που θα την αφήσει έγκυο.
 

rodman

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.283
Like
62
Πόντοι
16
καλημέρα συναγωνιστές,
οι καλύτερες παραλίες είναι αυτές που είναι γεμάτες μουνία :boobies: :boobies: :tooth: :tooth: τώρα άσχετα με την πλάκα η Ελλάδα μας είναι γεμάτη απο όμορφες παραλίες για όλα τα γούστα :sunglasses:
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
καλημέρα συναγωνιστές,
οι καλύτερες παραλίες είναι αυτές που είναι γεμάτες μουνία :boobies: :boobies: :tooth: :tooth: τώρα άσχετα με την πλάκα η Ελλάδα μας είναι γεμάτη απο όμορφες παραλίες για όλα τα γούστα :sunglasses:

χαχα μήπως εκτός από τις γαλάζιες σημαίες για τις ποιό όμορφες παραλίες, να βάζουμε και κόκκινες γι' αυτές που μαζεύουν τις ποιό "καυτές" παρουσίες ;;;
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Βεβαίως, βεβαίως το post μου σβήστηκε, θα ήθελα μόνον να ξέρω ποιός μέσα από το site προστατεύει τους ανεύθυνους βιαστές της Ελληνικής φύσης που νομίζουν οτι οι ακτές είναι ιδιοκτησία τους και κάνουν ότι θέλουν και πηγαίνουν όπου θέλουν με τα τζιπ τους.

Αν δεν προστατέψουμε εμείς οι ίδιοι τις ακτές και τις παραλίες μας, ποιός θα το κάνει;

Αν εμείς δεν πάρουμε άμεσα μέτρα εναντίον όλων αυτών που ασελγούν ανενδοίαστα πάνω στα ωραιότερα κομμάτια της Ελληνικής Γης ποιός θα το κάνει;

Τα δάκρυα για την Πάρνηθα πήγαν χαμένα;
 

rodman

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.283
Like
62
Πόντοι
16
χαχα μήπως εκτός από τις γαλάζιες σημαίες για τις ποιό όμορφες παραλίες, να βάζουμε και κόκκινες γι' αυτές που μαζεύουν τις ποιό "καυτές" παρουσίες ;;;
μάλλον πρέπει να γίνει και αυτό...χεχεχε :rockon: :rockon:
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Βεβαίως, βεβαίως το post μου σβήστηκε, θα ήθελα μόνον να ξέρω ποιός μέσα από το site προστατεύει τους ανεύθυνους βιαστές της Ελληνικής φύσης που νομίζουν οτι οι ακτές είναι ιδιοκτησία τους και κάνουν ότι θέλουν και πηγαίνουν όπου θέλουν με τα τζιπ τους.

Αν δεν προστατέψουμε εμείς οι ίδιοι τις ακτές και τις παραλίες μας, ποιός θα το κάνει;

Αν εμείς δεν πάρουμε άμεσα μέτρα εναντίον όλων αυτών που ασελγούν ανενδοίαστα πάνω στα ωραιότερα κομμάτια της Ελληνικής Γης ποιός θα το κάνει;

Τα δάκρυα για την Πάρνηθα πήγαν χαμένα;
Ντουρασελ τι το ηθελες να πας με το τζιπακι στη θαλασσα; Κατεστρεψες τις ελληνικες ακτες , την ελληνικη παραλια, εκαψες την Παρνηθα!  ;)
 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
Ιος - Μυλοπότας
Κεφαλονιά - Ξι
Νάξος - Αγ.Προκόπιος
Σέριφος - Γάνεμα
Μύκονος - Super Paradise (εκτός Ιουλίου,Αυγούστου)
Λειψοί - το 90% από τις παραλίες
...και βέβαια....
ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ. Τεράστια αμμουδιά, βρώμικα νερά....  :dancing: ΑΛΛΑ ποιος νοιάζεται...μιας και τα μουνιά από το Ανατολικό μπλοκ περνάνε μπροστά σου κατά εκατοντάδες...  :headbang:  :headbang:  :headbang:

 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
Ντουρασελ τι το ηθελες να πας με το τζιπακι στη θαλασσα; Κατεστρεψες τις ελληνικες ακτες , την ελληνικη παραλια, εκαψες την Παρνηθα!  ;)

Ναι ρε παλιο - αλήτη... Σα δε ντρέπεσαι...  Φτου σου! :rockon:  :rockon:  :rockon:

Εγώ γι αυτό το πουλάω το τζιπάκι μου. Αρκετές φωτιές έβαλα, αρκετές αμμουδιές κατέστρεψα...  :P  :P


ΥΓ: Ρε μήπως να το πουλήσω τελικά στον Voltaire45???? Μήπως ζηλεύει?  :grin: :grin: :grin:
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Ντουρασελ τι το ηθελες να πας με το τζιπακι στη θαλασσα; Κατεστρεψες τις ελληνικες ακτες , την ελληνικη παραλια, εκαψες την Παρνηθα!   ;)

χαχαχα ΕΥΤΥΧΩΣ που είχαμε πάει τότε, γιατί περάσαμε και τρόφιμα κλπ εφόδια στον κακομοίρη τον φαροφύλακα που τον είχαν ξεχασμένο...

Κάνω camping πολλααά χρόνια και πάντα προσέχω να μην δημιουργώ προβλήματα... απλά βρίσκω κάποιο ωραίο μέρος στο πουθενά... κι αράζω χωρίς να ενοχλώ κανέναν!
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Ρε σεις,γράφτε για καμμιά παραλία κ που θα δούμε κανά τρυφερό νουνάκι σαν το Φροσάκι μου κ μην τσακώνεστε.Αντε πια. :knuppel:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
χαχαχα ΕΥΤΥΧΩΣ που είχαμε πάει τότε, γιατί περάσαμε και τρόφιμα κλπ εφόδια στον κακομοίρη τον φαροφύλακα που τον είχαν ξεχασμένο...


Ποιός φάρος και φαροφύλακας ρε;

Αντιγράφω από το Βήμα:

H ιστορία όμως του Ελαφονησίου χάνεται στα βάθη των αιώνων, από τότε που υπήρχαν ιερά αφιερωμένα στον Μουσαγέτη Απόλλωνα και στην Ινώ και στα οποία γίνονταν τελετές για να εξευμενίσουν τις θαλάσσιες θεότητες. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι η περιοχή του Ελαφονησίου είναι πολύ επικίνδυνη για τα παραπλέοντα πλοία. Γι' αυτό το λόγο το 1922, μετά από πολλά ναυάγια, εγκατέστησαν φάρο, το φως του οποίου ήταν ορατό μέχρι 40 ναυτικά μίλια.

Βέβαια σήμερα ο φάρος αυτός δεν υπάρχει καθώς καταστράφηκε από τους Γερμανούς στον B' Παγκόσμιο Πόλεμο.



Και επίσης:

Το ναυάγιο του υπερωκεάνιου «Imperatrice», στο οποίο πνίγηκαν 300 άνθρωποι. Από τότε τοποθετήθηκε φάρος στην περιοχή που λειτουργούσε με πετρέλαιο. Το 1939 τοποθετήθηκε ασύρματος στον φάρο, οποίος τον καιρό της κατοχής χρησιμοποιήθηκε από αντιστασιακές οργανώσεις.

[size=15pt]Ο σημερινός φάρος δίπλα στο εκκλησάκι της Αγίας Ειρήνης είναι αυτόματος και λειτουργεί με ένα μίγμα ασετιλίνης και οξυγόνου. Η εμβέλειά του φτάνει τα 30 μ. [/size]

από το:
 

silver_bullet

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
485
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
1
Μικρη Μπανανα, στη σκιαθο...γυμνιστων.Δε ξερω γιατι τι λενε μικρη μπανανα η δικια μου ομως μπανανα μεγαλωσε με αυτα που ειδα!!!
 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
Ρε σεις,γράφτε για καμμιά παραλία κ που θα δούμε κανά τρυφερό νουνάκι σαν το Φροσάκι μου κ μην τσακώνεστε.Αντε πια. :knuppel:


... κι εδώ εμφανίζεται το Φροσάκι?
Έλεος ρε Νταρκ.

Θα την δούμε και σε παιχνίδι της ΑΕΚ??????
 

bazas

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Σεπ 2006
Μηνύματα
373
Κριτικές
61
Like
3
Πόντοι
2.062
Λευκάδα: Πόρτο Κατσίκι
Ελαφόνησος: Σίμος
Μύλος: Όλες
Χανια: οι περισσότερες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom