Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Το imperial είχε δημοσιεύσει ένα report με σταθμισμένα δείγματα κτλ που είχα διαβάσει πριν καμία βδομάδα, υποθέτω ότι θα υπάρχουν ήδη 10δες δημοσιευμένα papers, ενώ οι κυβερνήσεις μέσο WHO θα έχουν προσβαση σε καλύτερης ποιότητας δεδομένα.  Δεν έχω ψάξει και στην scopus να σου πω την αλήθεια  ...

Αυτή είναι η διάσημη σήμερα μελέτη που την πήγαν στον Μπόρις και έκανε πίσω γιατί το μοντέλο έβγαζε 510.000 θανάτους για την Αγγλία αν άφηναν τον ιό να διαδίδεται μέχρι να επιτευχθεί ανοσία αγέλης.

Screen-Shot-2020-03-21-at-08.01.19.jpg


Και όχι, η μελέτη αυτή δεν έχει σταθμισμένα δείγματα εκτός από το IFR.

Captura-de-Pantalla-2020-03-17-a-las-13.01.48.png
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.339
Κριτικές
1
Like
6.344
Πόντοι
2.356
Και μονο που βαζει στην ιδια προταση εναν εγκληματια οπως τον Μενγκελε με καποιον που απλα ,κατα τη γνωμη του λεει βλακιες,οπως τον Παπανικολαου ειναι εντελως εξωφρενικο!!!
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.049
Πόντοι
216
Θα μπορουσαν απλα να κανουν συστασεις στις ευπαθεις ομαδες να μεινουν μεσα
Αν δεν υπακουαν ας επιβαλλοταν μετρα μονο για αυτους

Αυτη η αντιμετωπιση θα ειχε τα καλυτερα αποτελεσματα με το μικροτερο κοστος

Αν και ολα αυτα ειναι ημιμετρα
μην ξεχναμε ποια ηταν η αιτια της πανδημιας


https://[URL unfurl="true"]www.bourdela.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=310241.0;attach=1218760;image[/img[/URL]]
[/quote]

Θα μπορουσαμε. Αν ξεραμε με ακριβεια εκ των προτερων ποιες ειναι οι ευπαθεις ομαδες.
Αυτη τη στιγμη ουτε εσυ ουτε εγω γνωριζουμε εαν κολησουμε το τι θα παθουμε : απο το να μη το καταλαβουμε καν εως να τα τιναξουμε.
Επισης οι λεγομενες " μη ευπαθεις ομαδες" και αυτες μετα τη νοσο, παραμενουν σε μεγαλο ποσοστο με μονιμα σοβαρα αναπνευστικα προβληματα.
Κοψτε την καραμελα με τις " ευπαθεις ομαδες", απο τη στιγμη που δεν ειναι σαφως και ασφαλως προσδιορισμενο του ποιες ειναι αυτες.
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Κατανταμε γραφικοι να επαναλαμβανομαστε. Ξανα:
Η θνησιμοτητα στον covid 19 ειναι η εξαρτημενη μεταβλητη. Δεν μπορει να ειναι το μετρο βαση του οποιου θα παρεις μετρα, αφου απο τα ιδια αυτο εξαρταται.
Η μεταβλητη που εχει σημασια ειναι η μεταδοτικοτητα και οχι η θνησιμοτητα. Γιατι? Γιατι ευκολη μεταδοτικοτητα > αυξημενος αριθμος νοσουντων .
Αυξημενος αριθμος νοσουντων > αυξημενος αριθμος χρειαζοντων νοσηλεια.
Ο στοχος οοοοολων αυτων των μετρων και οοοολου αυτου του κακου ειναι ο αριθμος των χρειαζοντων νοσηλεια να ειναι τετοιος που να αντεχει το συστημα υγειας.
Εαν αυτο ξεφυγει, εαν αυτος ο λογος διαταραχθει θα εχουμε προβλημα. Και εαν εχουμε προβλημα σε αυτο, μπορει να ξεφυγει και η θνησιμοτητα.
Ελπιζω , με απλα ελληνικα , να εκανα κατανοητο το συλλλγισμο.

Τί κάθεσαι και ασχολείσαι;

Στην Ιταλία έχουν πεθάνει 7500 άτομα ένα μήνα τώρα παρότι εφαρμόζεται καραντίνα και αυτός μας λέει για τη γρίπη.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.049
Πόντοι
216
Τί κάθεσαι και ασχολείσαι;

Στην Ιταλία έχουν πεθάνει 7500 άτομα ένα μήνα τώρα παρότι εφαρμόζεται καραντίνα και αυτός μας λέει για τη γρίπη.

Λεω εγω μηπως δεν εξηγω κατι σωστα , οποτε το προσπαθω με διαφορους τροπους :grin:
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.583
Κριτικές
36
Like
38.545
Πόντοι
19.795
Ποσες φορες θα πουμε οτι ειναι ενας ιος που εμφανιζει συμπτωματα κατα μεσο ορο μετα απο 5 ημερες. Υποθετω οτι αυτο ειναι αληθεια και δεν χρειαζεται επιστημονικη καταρτηση για να το καταλαβουμε.
Αν τωρα εγω, εχω πχ. μια επιχειρηση εστιασης, η, ενα κλαμπ, η ενα μπουρδελο, και ενας η, μια απο τους εργαζομενους, η, εγω, εχω προσβληθει και δεν εμφανιζω συμπτωματα για 5 ημερες και μοιραζα τον ιο στους πελατες . Και μετα αυτο μαθευεται. Δεν καταστραφηκα επιχειρηματικα;
 

Οξαποδω

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.922
Κριτικές
25
Like
11.701
Πόντοι
14.615
Μέγας συνωστισμός για μια θέση στην πασαρέλα Mr. Malakas 2020
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.092
Κριτικές
9
Like
13.668
Πόντοι
2.606
Αν τωρα εγω, εχω πχ. μια επιχειρηση εστιασης, η, ενα κλαμπ, η ενα μπουρδελο, και ενας η, μια απο τους εργαζομενους, η, εγω, εχω προσβληθει και δεν εμφανιζω συμπτωματα για 5 ημερες και μοιραζα τον ιο στους πελατες . Και μετα αυτο μαθευεται. Δεν καταστραφηκα επιχειρηματικα;

Μονο αν ηταν Εμπολα ή χανταιος τυπε. :S :S :S
 
  • Like
Αντιδράσεις: txar

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.049
Πόντοι
216
Ποσες φορες θα πουμε οτι ειναι ενας ιος που εμφανιζει συμπτωματα κατα μεσο ορο μετα απο 5 ημερες. Υποθετω οτι αυτο ειναι αληθεια και δεν χρειαζεται επιστημονικη καταρτηση για να το καταλαβουμε.
Αν τωρα εγω, εχω πχ. μια επιχειρηση εστιασης, η, ενα κλαμπ, η ενα μπουρδελο, και ενας η, μια απο τους εργαζομενους, η, εγω, εχω προσβληθει και δεν εμφανιζω συμπτωματα για 5 ημερες και μοιραζα τον ιο στους πελατες . Και μετα αυτο μαθευεται. Δεν καταστραφηκα επιχειρηματικα;

Για καποιο λογο οι ιδεοληπτικοι centrino αυτη την απλη αληθεια δε τη βλεπουν. Οτι οικονομια εν μεσω πανδημιας εκ των πραγματων δεν υφισταται.
Να πω να κανεις κριτικη στο εαν το κρατος μπορουσε να επιφερει μετρα εκ των προτερων ωστε να μη χρειαστει να φτασουμε ως εδω, δηλαδη στο σημειο καθολικης απαγορευσης και καραντινας, θα ειχει μια λογικη βαση.
Εν μεσω φουλ εξαρσης επιδημιας , απο αγνωστο ιο διχως φαρμακο και εμβολιο , με συνεπεις και δεδομενα που τωρα εξεταζονται απο την επιστημονικη κοινοτητα, το να αφησεις την κοινωνια και την οικονομια ανοιχτη, δειχνει παραφροσυνη επιπεδου νερωνα.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.421
Like
23.067
Πόντοι
5.506
Για καποιο λογο οι ιδεοληπτικοι centrino αυτη την απλη αληθεια δε τη βλεπουν. Οτι οικονομια εν μεσω πανδημιας εκ των πραγματων δεν υφισταται.
Να πω να κανεις κριτικη στο εαν το κρατος μπορουσε να επιφερει μετρα εκ των προτερων ωστε να μη χρειαστει να φτασουμε ως εδω, δηλαδη στο σημειο καθολικης απαγορευσης και καραντινας, θα ειχει μια λογικη βαση.
Εν μεσω φουλ εξαρσης επιδημιας , απο αγνωστο ιο διχως φαρμακο και εμβολιο , με συνεπεις και δεδομενα που τωρα εξεταζονται απο την επιστημονικη κοινοτητα, το να αφησεις την κοινωνια και την οικονομια ανοιχτη, δειχνει παραφροσυνη επιπεδου νερωνα.


Και τι σκας ρε τύπε, ακόμα και ο Νέρωνας νόμιζε οτι ήταν στα καλά του.  :grin:
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
68.082
Like
28.602
Πόντοι
5.506
Για καποιο λογο οι ιδεοληπτικοι centrino
Εν μεσω φουλ εξαρσης επιδημιας , απο αγνωστο ιο διχως φαρμακο και εμβολιο , με συνεπεις και δεδομενα που τωρα εξεταζονται απο την επιστημονικη κοινοτητα, το να αφησεις την κοινωνια και την οικονομια ανοιχτη, δειχνει παραφροσυνη επιπεδου νερωνα.
πολυ καλο....
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.583
Κριτικές
36
Like
38.545
Πόντοι
19.795
Για καποιο λογο οι ιδεοληπτικοι centrino αυτη την απλη αληθεια δε τη βλεπουν. Οτι οικονομια εν μεσω πανδημιας εκ των πραγματων δεν υφισταται.
Να πω να κανεις κριτικη στο εαν το κρατος μπορουσε να επιφερει μετρα εκ των προτερων ωστε να μη χρειαστει να φτασουμε ως εδω, δηλαδη στο σημειο καθολικης απαγορευσης και καραντινας, θα ειχει μια λογικη βαση.
Εν μεσω φουλ εξαρσης επιδημιας , απο αγνωστο ιο διχως φαρμακο και εμβολιο , με συνεπεις και δεδομενα που τωρα εξεταζονται απο την επιστημονικη κοινοτητα, το να αφησεις την κοινωνια και την οικονομια ανοιχτη, δειχνει παραφροσυνη επιπεδου νερωνα.
Δεν μπορω να καταλαβω, ειμαι ενας επαγγελματιας που απο την δουλεια μου θα ξαναβγαλω χρηματα στην καλυτερη μετα απο ενα χρονο.
Αλλα νομιζω οτι τωρα προεχει να την βγαλουμε καθαρη, με οσο λιγοτερες απωλειες μπορουμε, σε ανθρωπινες ζωες.

 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.838
Like
20.700
Πόντοι
6.056
Δεν μπορω να καταλαβω, ειμαι ενας επαγγελματιας που απο την δουλεια μου θα ξαναβγαλω χρηματα στην καλυτερη μετα απο ενα χρονο.
Αλλα νομιζω οτι τωρα προεχει να την βγαλουμε καθαρη, με οσο λιγοτερες απωλειες μπορουμε, σε ανθρωπινες ζωες.
προφανως υπαρχουν και επιχειρήσεις με ευπαθή προιοντα που θα χουν μεγαλύτερες απώλειες,αλλα αν σκεφτεις τι εχουμε περασει τον τελευταιο και μονο αιωνα δεν νομιζω ότι δεν θα ανταπεξέλθουμε,απλα ειμαστε τρομερα καλομαθημένοι πλεον(εδώ λενε ότι θα σαλταρουν γιατι κάθονται σπιτι 2-3 μερες) :S :S :S
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.896
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
απλα ειμαστε τρομερα καλομαθημένοι πλεον(εδώ λενε ότι θα σαλταρουν γιατι κάθονται σπιτι 2-3 μερες) :S :S :S

Σκέψου την Άννα Φρανκ που ήταν μέσα χρόνια για να γλιτώσει τα αέρια
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.049
Πόντοι
216
Δεν μπορω να καταλαβω, ειμαι ενας επαγγελματιας που απο την δουλεια μου θα ξαναβγαλω χρηματα στην καλυτερη μετα απο ενα χρονο.
Αλλα νομιζω οτι τωρα προεχει να την βγαλουμε καθαρη, με οσο λιγοτερες απωλειες μπορουμε, σε ανθρωπινες ζωες.

Εαν τυπε μου ειναι να βάλουμε στο ζύγι μια χειροτερευση των οικονομικων μας για ένα περιορισμένο χρονικο διαστημα και το να σωθουν μερικες χιλιαδες ανθρωπινες ζωες ειτε "ευπαθων" (ότι και αν σημαίνει αυτό) ειτε μη, νομιζω η απαντηση θα έπρεπε να βγαινει ευκολα και αυτό να αρκουσε.
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.838
Like
20.700
Πόντοι
6.056
Σκέψου την Άννα Φρανκ που ήταν μέσα χρόνια για να γλιτώσει τα αέρια
η τους αθωους που χωνουν φυλακη για να κλεισουν μια υποθεση και δικαιώνονται(αν είναι τυχεροι)μετα από 20-30 χρονια :S :S :S
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Ακου τυπε ο Βενιζελος και ο Παγκαλος ειναι χοντροκουραδες πολιτικες που δεν παραγουν κανενα εργο...ο συγκεκριμενος που λες εκτος απο κορυφαιος γιατρος ειναι και κορυφαιος ανθρωπος που χειρουργει σε ενα κωλοδημοσιο νοσοκομειο χωρις να εχει παρει ΕΝΑ ευρω σε φακελακι.

Στα αρχιδια μου λοιπον αν ειναι ΑΝΤΑΡΣΥΑ που και εγω δεν τους γουσταρω....

Ας ειναι οτι θελει πολιτικα...οσο σαν γιατρος και σαν ανθρωπος ειναι αψογος για μενα θα ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ.
Σου εξηγεί ότι χρησιμοποιει την ιατρικη του ιδιοτητα για να ασκει πολιτικη ουσιαστικά
Το εξηγησε επαρκως
Υποθετω αν καποιος ιατρος χρησιμοποιουσε την ιδιοτητα του για να στηριξει την χρυση αυγη, θα ηταν καταδικαστεος.
Αν δηλαδη ενας ΑΡΙΣΤΟΣ γιατρος ελεγε να πεταμε στο δρομο τους αλλοδαπους, μαλλον ουδείς θα ασχολειτο με το ποσο καλος γιατρος ειναι
Τωρα που ειναι ακροαριστερος και πολιτικολογει εν οψει της επιδημιας, δικαιολογειται προφανως επειδη ειναι αριστερος.
Εγω τουλαχιστον αυτο εισπραττω
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
]
ο κορονοιος με τους 20.000 νεκρους μεχρι στιγμης εχει προκαλεσει δυσαναλογα μεγαλη αντιδραση και πανικο
Πότε μας επιτρεπεις να πανικοβληθουμε τύπε?
Οταν θα φτασουν κανα δυο δισεκατομμυρια?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom