Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

RED BARON

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2009
Μηνύματα
2.702
Κριτικές
1
Like
174
Πόντοι
16
Στη γκλαβα σου υπαρχουν μονο αυτοι που κοιτανε να τη βγαλει καθαρη ο κουλης.
Και φυσικα καταλαβαινεις οτι αυτο που διακυβευεται δεν ειναι να τη βγαλει ο κουλης καθαρη αλλα η χωρα και η κοινωνια.
Αυτοι υπαρχουν τυπε, οσο για την χωρα θα πληγωθεί γιατι καποιοι δεν εκαναν καλα την δουλεια τους, την ωρα που οι Κινέζοι επεφταν κατω σαν κοτσύφια εμεις αντι να προσλαβουμε γιατρους και νοσηλευτες προσλαμβάναμε ΔΙΑΣ και ΔΕΛΤΑ λογω των ιδεοληψιών της κυβερνησης, επισης οι Κινέζοι πηγαινοερχονταν στην Ελλαδα αλλα και στην Ευρωπη, προφανως και ο κίνδυνος υπο-εκτιμιθηκε παρα πολύ.
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
19.006
Κριτικές
1
Like
2.809
Πόντοι
606
Καλησπερα Alex.....Κατα την ταπεινη μου αποψη πρεπει να σε ενδιαφερει και ο Χαρακτηρας του ανθρωπου που του αναθετεις καποια εργασια.....
μη προσπαθεις τυπε.οταν ειναι του κοματος ολα μελι γαλα.
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.640
Like
3.015
Πόντοι
1.706
Η σχεση μου ειναι τετοια που να μπορω να αντιληφθω οτι ειναι μια κατασταση διαφορετικη απο μια "εποχικη γριπουλα".
Και τετοια που να μπορω να διακρινω οτι λες ασυνδετα πραγματα. Ο συλλογισμος ειναι ο εξης. Ευκολη μεταδοδικοτητα δηλαδη ο 1 δε κολλαει 2 συμφωνα με τους υπολογισμους. Υπολογισε πχ οτι στο χρονικο σημειο χ 100 εχουν τον ιο, σε χ+2 μηνες ποσοι θα τον εχουν, με ενα ρυθμο να κολαει ο καθενας αλλους 2 ημερησιως ( 60 φορες δηλαδη η ιδια διαδικασια).
Υπολογισε οτι αυτο δε μπορει να σταματησει ελλειψει εμβολιου. Το εβγαλες το νουμερο?
Απο αυτο βαλε περιπου ενα νουμερο οτι θελει νοσηλεια .Δεν ισχυει το 15 % που ειπα πριν? Κανενα προβλημα, μειωσε το. Ετσι και αλλιως το απολυτο νουμερο μετραει. Απο αυτο ομως το απολυτο νουμερο αυτων που θελουν νοσηλεια, το ποσοστο αυτων που θελουν ΜΕΘ ειναι σωστο, εφοσον ο αριθμος των νοσηλευομενων ειναι γνωστος.
Ε βαλε τωρα ποσες ειναι οι ΜΕΘ? Και εκει κανε τον υπολογισμο και δες εαν ειναι μεγαλο η οχι το προβλημα.
Ακόμα δεν έχεις καταλάβει τι προσπαθώ να πω εξαρχής αλλά δεν πειράζει. Το αν η λήψη τόσο δραστικών μέτρων χωρίς τα ανάλογα υψηλά νούμερα και στοιχεία αποδειχθεί σωτήρια ή φιάσκο, θα φανεί προϊόντος του χρόνου.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.272
Πόντοι
8.006
Καλησπερα Alex.....Κατα την ταπεινη μου αποψη πρεπει να σε ενδιαφερει και ο Χαρακτηρας του ανθρωπου που του αναθετεις καποια εργασια.....
Εξαρταται απο την εργασια

Αν θελω ας πουμε να μου φυλαξει τον φραχτη στον Εβρο ή να μου σώσει χιλιαδες ζωες απο εναν ιο, χεστηκα για τον χαρακτηρα του
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.049
Πόντοι
216
Ακόμα δεν έχεις καταλάβει τι προσπαθώ να πω εξαρχής αλλά δεν πειράζει. Το αν η λήψη τόσο δραστικών μέτρων χωρίς τα ανάλογα υψηλά νούμερα και στοιχεία αποδειχθεί σωτήρια ή φιάσκο, θα φανεί προϊόντος του χρόνου.

Εχω καταλαβει , θεωρεις οτι τα μετρα ειναι υπερβολικα. Και σου λεω οτι εαν δεν υπηρχαν τα μετρα και το αντιμετωπιζαμε bau το θεμα, τοτε με τον ρυθμο που ανεφερα- που εχουν τεκμηριωσει οτι ειναι ο ρυθμος μεταδοτικοτητας, απο το πρωτο κρουσμα , τωρα οι ΜΕΘ θα ειχαν τιγκαρει ηδη, το συστημα υγειας θα κρασαρε και θα εβλεπες σκηνικα Ιταλιας με πτωματα να τα μαζευουν.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει ή υποτιθέμενη ασφάλεια του "μενουμε σπίτι"
αφού όλοι βγαίνουν επιλεκτικά για υποχρεώσεις ή για έστω μικρή βόλτα.
Για να μην πω ότι ορισμένοι στην πουτσα τους εντελώς.
Δηλαδή αν μένεις μέσα συνέχεια, εισαι 100% ασφαλής ή σπας την αλυσίδα μετάδοσης; πουτσες!!!
Αφού οι άλλοι του σπιτιού πάνε κι έρχονται. Σιγά μην κάνουμε και πλαστικοποιηση. Δεν λέω σωστή ή υγεια αλλά πως γίνεται να μένεις όλο μέσα;
Τράβα για αυτοκτονία καλύτερα.

Συμπερασμα:

 

Συνημμένα

  • R-9933744-1488799219-3359.jpeg.jpg
    R-9933744-1488799219-3359.jpeg.jpg
    12 KB · Εμφανίσεις: 13

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.049
Πόντοι
216
Αυτοι υπαρχουν τυπε, οσο για την χωρα θα πληγωθεί γιατι καποιοι δεν εκαναν καλα την δουλεια τους, την ωρα που οι Κινέζοι επεφταν κατω σαν κοτσύφια εμεις αντι να προσλαβουμε γιατρους και νοσηλευτες προσλαμβάναμε ΔΙΑΣ και ΔΕΛΤΑ λογω των ιδεοληψιών της κυβερνησης, επισης οι Κινέζοι πηγαινοερχονταν στην Ελλαδα αλλα και στην Ευρωπη, προφανως και ο κίνδυνος υπο-εκτιμιθηκε παρα πολύ.

Η προσληψη γιατρων και νοσηλευτων πως ακριβως θα εμποδιζε τη διαδοση του ιου? Τα μετρα την προλαμβανουν. Αυτο με τους κινεζους καλα το λες, αλλα αν γινοταν , παλι μερικοι σαν εσενα θα φωναζαν για τις "συνεπεις στην οικονομια".
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.049
Πόντοι
216
Δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει ή υποτιθέμενη ασφάλεια του "μενουμε σπίτι"
αφού όλοι βγαίνουν επιλεκτικά για υποχρεώσεις ή για έστω μικρή βόλτα.
Για να μην πω ότι ορισμένοι στην πουτσα τους εντελώς.
Δηλαδή αν μένεις μέσα συνέχεια, εισαι 100% ασφαλής; πουτσες!!!
Αφού οι άλλοι του σπιτιού πάνε κι έρχονται. Σιγά μην κάνουμε και πλαστικοποιηση. Δεν λέω σωστή ή υγεια αλλά πως γίνεται να μένεις όλο μέσα;
Τράβα για αυτοκτονία καλύτερα.

Συμπερασμα:

Διοτι αλλο να βγεις για μια υποχρεωση γρηγρα και να γυρισεις και αλλο να πας για καφε οπου ενας να εχει παιζει να κολησει ολη καφετερια.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.272
Πόντοι
8.006
μακαρι να μην προκυψει,αλλα η ωμη αληθεια ειναι πως το ρημαδι κολλαει και με το ματι και επι 15 μερες μετρο σουπερ εκκλησιες καφενεια αστικα ηταν ασφυκτικα γεματα...εχω πετυχει σκηνικο σε μεγαλο σουπερ μολις κλεισανε τα σχολεια και πιστεψα οτι ειναι παιδοτοπος....λογικα μολις σκασουν αυτα θα χασουμε το μετρημα...
Να κανουμε λιγη υπομονη για να δουμε?
Για την ωρα παντως οι συναθροισεις της Καθαρας Δευτερας φαινεται να μην κοστισαν
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
19.006
Κριτικές
1
Like
2.809
Πόντοι
606
Δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει ή υποτιθέμενη ασφάλεια του "μενουμε σπίτι"
αφού όλοι βγαίνουν επιλεκτικά για υποχρεώσεις ή για έστω μικρή βόλτα.
Για να μην πω ότι ορισμένοι στην πουτσα τους εντελώς.
Δηλαδή αν μένεις μέσα συνέχεια, εισαι 100% ασφαλής ή σπας την αλυσίδα μετάδοσης; πουτσες!!!
Αφού οι άλλοι του σπιτιού πάνε κι έρχονται. Σιγά μην κάνουμε και πλαστικοποιηση. Δεν λέω σωστή ή υγεια αλλά πως γίνεται να μένεις όλο μέσα;
Τράβα για αυτοκτονία καλύτερα.

Συμπερασμα:
τυπε εδωσες τροφη για τις επομενες 100 σελιδες  :S
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.272
Πόντοι
8.006
Δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει ή υποτιθέμενη ασφάλεια του "μενουμε σπίτι"
αφού όλοι βγαίνουν επιλεκτικά για υποχρεώσεις ή για έστω μικρή βόλτα.
Για να μην πω ότι ορισμένοι στην πουτσα τους εντελώς.
Δηλαδή αν μένεις μέσα συνέχεια, εισαι 100% ασφαλής ή σπας την αλυσίδα μετάδοσης; πουτσες!!!
Αφού οι άλλοι του σπιτιού πάνε κι έρχονται. Σιγά μην κάνουμε και πλαστικοποιηση. Δεν λέω σωστή ή υγεια αλλά πως γίνεται να μένεις όλο μέσα;
Τράβα για αυτοκτονία καλύτερα.

Συμπερασμα:
Προτιμας 600 νεκρους την ημερα σαν την Ιταλια? Να πιεστεις.
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.511
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Ολοι μεσα στα σπιτια

Καθαριστε τα ξεβρωμιστε τα φτιαχτε τα για να ερθει ο κουλης και οι τραπεζες να σας τα παρουν καθαρα

Ευτυχειτε
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
19.006
Κριτικές
1
Like
2.809
Πόντοι
606
Να κανουμε λιγη υπομονη για να δουμε?
Για την ωρα παντως οι συναθροισεις της Καθαρας Δευτερας φαινεται να μην κοστισαν
ναι δεν μετρανε αυτες.
μετραμε απο οταν πηρε χαμπαρι ο κουλης και ο χαρδαλιας και μετα  :idiot:
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.651
Like
22.068
Πόντοι
5.006
Ακόμα δεν έχεις καταλάβει τι προσπαθώ να πω εξαρχής αλλά δεν πειράζει. Το αν η λήψη τόσο δραστικών μέτρων χωρίς τα ανάλογα υψηλά νούμερα και στοιχεία αποδειχθεί σωτήρια ή φιάσκο, θα φανεί προϊόντος του χρόνου.

Ρε τυπς η οικονομία είναι δεδομένο ότι θα γαμηθει.. Δεν σώζεται ο, τι και να κάνεις... Δηλαδή αν αύριο ανοίξεις τα μαγαζιά και αρχίσει ο ένας να κολλάει τον άλλο, μόλις οι βαριά νοσούντες φτάσουν καμία 400αρα και γεμίσουν οι μεθ, ξέρεις ποιο είναι το επόμενο στάδιο? Τα σταγερ στο δρόμο με νεκρούς όπως την Ιταλία... Δηλαδή εσύ άμα βλέπεις τα σταγερ στο σύνταγμα, θα πας να ψωνίσει παπούτσια στην Ερμού αν είναι ανοιχτά τα μαγαζιά???  :S
 

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.462
Κριτικές
3
Like
12.430
Πόντοι
3.506
627 σήμερα στην Ιταλία.Ωχ
Το ανησυχητικό είναι ότι και τα νέα ημερήσια κρούσματα (με κόκκινο) παρουσιάζουν σχεδόν κατακόρυφη αύξηση με ότι αυτό να σημαίνει για τις επόμενες μέρες..
 

Συνημμένα

  • IMG_20200320_193226.jpg
    IMG_20200320_193226.jpg
    183,2 KB · Εμφανίσεις: 32

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Διοτι αλλο να βγεις για μια υποχρεωση γρηγρα και να γυρισεις και αλλο να πας για καφε οπου ενας να εχει παιζει να κολησει ολη καφετερια.

Μα στις δουλειές έχει προσωπικό και άπειρους πελάτες. Δεν γλυτωνεις λοιπόν.
Ούτε σε μία γρήγορη υποχρέωση υπάρχει εγγύηση.
Τις καφετέριες τις έκλεισαν όλες.
Και τι έκαναν; Εγώ πήρα πτυσσομενα σκαμπω και πηγα να πιω καφε με έναν φιλο μου πιο έξω από μια καφετέρια.
Δεν το εκανα για εξυπνάδα.
Είμαι νόμιμος, δεν μου είπαν τιποτα γιατί το ίδιο κάνουν κι οι άλλοι στα παγκάκια. Εγώ λοιπόν έχω το δικό μου παγκάκι.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
11
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Αγγλια λέει lockdown απο απόψε,εχει να πέσει γέλιο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom