Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.377
Κριτικές
49
Like
22.788
Πόντοι
24.596
Πολύ φιλικά τύπε, να σου πω απλά πως ανακαλύψετε μετά από δεκαετίες στον τουριστικό κλάδο, τις έννοιες του ρίσκου και βραχυπρόθεσμους και μακροπρόθεσμους στόχους.
Πριν ακόμα Οι ζημιές μπορέσουν να γίνουν μετρήσιμες, ζητάτε αποζημίωση.  Ώστε στηριγμένοι σε τόσες καλές χρονιές και σε μια αποζημίωση για να καλύψετε τα βασικά, να την βγάλατε φέτος ήρεμα.
Να πάρετε και εσείς τα ρίσκα σας, να ολοκληρωθεί η σεζόν, να δούμε τις ζημιές, και ζητήστε μετά αποζημιώσεις.
Άμα τώρα δωθούν αποζημιώσεις δεν θα ανοίξει και κάνεις. Έχετε μάθει στο σίγουρο, στα όρια του εγγυημένου, κέρδους. Δεν σας κατηγορώ, καλά κάνετε. Αλλά να βλέπουμε τα πράγματα και όπως έχουν.
μα γιατι ρε τυπε,βγαζει ο αλλος τον greek mousaka βγαλμενο απο τα εγκατα της καταψυξης και τον σερβιρει 20 ευρω και αντι για αποδειξη πλασαρει το δελτιο παραγγελιας,ολα τσεπατα επι δεκαετιες.
τωρα να τους νταντεψει το κρατος,αυτο που κλεβουν συστηματικα :S :S :S
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.449
Κριτικές
36
Like
38.020
Πόντοι
18.565
μα γιατι ρε τυπε,βγαζει ο αλλος τον greek mousaka βγαλμενο απο τα εγκατα της καταψυξης και τον σερβιρει 20 ευρω και αντι για αποδειξη πλασαρει το δελτιο παραγγελιας,ολα τσεπατα επι δεκαετιες.
τωρα να τους νταντεψει το κρατος,αυτο που κλεβουν συστηματικα :S :S :S
Δεν σερβιρω μουσακα, δεν ειμαι στον επισιτιστικο κλαδο, υπαρχουν δεκαδες αλλα επαγγελματα που εξαρτωνται απο τον τουρισμο. Σεβομαι αυτον που μου δινει ψωμι να φαω εγω και η οικογενεια μου, εδω και 45 χρονια, τον τουριστα δηλαδη, και δεν τον κλεβω, γιατι δεν θελω να τον χασω απο πελατη.
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.339
Κριτικές
1
Like
6.342
Πόντοι
2.356
Δεν καταλαβαινεις οτι υπαρχουν ηδη 4 μηνες που οι ασφαλιστικες εισφορες τρεχουν και απληρωτες συσσωρευονται, υπαρχουν ηδη 3 μηνες που τα ενοικια τρεχουν και απληρωτα συσσωρευονται, υπαρχουν ηδη 3 μηνες που παγια εξοδα, (τηλεφωνα, Δεη, κλπ.) απληρωτα τρεχουν και συσσωρευονται, υπαρχει και μια χρονια για την οποια πρεπει να πληρωσω φορους και προκαταβολη για την επομενη και το χρεος θα τρεξει και θα συσσωρευτει.
Δεν βαζω τι θα χρειαστω εγω και η οικογενεια μου για να περασω μεχρι τον επομενο Απριλη. Για πια ρισκα μου λες; Για τον τουρισμο που δεν προκειται εφετος να ερθει; Η πανδημια δεν ειναι φυσικη καταστροφη; Οι αγροτες σε ολη την Ευρωπη δεν αποζημειωνονται σε αναλογες περιπτωσεις; Δεν πληρωνω ΦΠΑ απο το 1988; Δεν ζηταω να μου αποζημειωσει την χρονια, ζηταω να με αποζημειωσει εν μερει, και παντοτε βασει αυτων που δηλωνω στην εφορια, τουλαχιστον για να ανταπεξελθω στα βασικα εξοδα απεναντι στο κρατος και στις υπηρεσιες.

 
Βεβαιως και πρεπει οπωσδηποτε να αποζημιωθει ο κλαδος του τουρισμου,εχεις απολυτο δικιο.Η χρονια χαθηκε και οι υποχρεωσεις τρεχουν,αν δεν αποζημιωθειτε του χρονου δεν θα υπαρχετε!
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.401
Κριτικές
509
Like
68.780
Πόντοι
41.129
Δεν σερβιρω μουσακα, δεν ειμαι στον επισιτιστικο κλαδο, υπαρχουν δεκαδες αλλα επαγγελματα που εξαρτωνται απο τον τουρισμο. Σεβομαι αυτον που μου δινει ψωμι να φαω εγω και η οικογενεια μου, εδω και 45 χρονια, τον τουριστα δηλαδη, και δεν τον κλεβω, γιατι δεν θελω να τον χασω απο πελατη.


τυπε τον τουριστα πως γινεται να μην τον χασεις απο πελατη

ο τουριστας δηλαδη καθε χρονο στην ιδια χωρα και στο ιδιο μερος θα πηγαινει να τρωει ?

για αυτο πανε ολοι και τους κατακλεβουν, επειδη δεν προκειται να τους ξαναδουν
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.377
Κριτικές
49
Like
22.788
Πόντοι
24.596
Δεν σερβιρω μουσακα, δεν ειμαι στον επισιτιστικο κλαδο, υπαρχουν δεκαδες αλλα επαγγελματα που εξαρτωνται απο τον τουρισμο. Σεβομαι αυτον που μου δινει ψωμι να φαω εγω και η οικογενεια μου, εδω και 45 χρονια, τον τουριστα δηλαδη, και δεν τον κλεβω, γιατι δεν θελω να τον χασω απο πελατη.
δεν μιλαω για σενα τυπε,δεν αμφισβητω οτι σεβεσαι,ξερεις πολυ καλα τι λαμογιες παιζουν,ειδικα στον επισιτισμο,στο κατω κατω επιχειρηματικο ρισκο λεγεται,οχι στην μασα μονοι και στις ζημιες παρεα :S :S :S
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.603
Πόντοι
736
τυπε τον τουριστα πως γινεται να μην τον χασεις απο πελατη

ο τουριστας δηλαδη καθε χρονο στην ιδια χωρα και στο ιδιο μερος θα πηγαινει να τρωει ?

για αυτο πανε ολοι και τους κατακλεβουν, επειδη δεν προκειται να τους ξαναδουν
Μπορεί όμως ο τουρίστας αν είναι να κάτσει πχ δυο βδομάδες κάπου , να πάει παράδειγμα για φαγητό σε μια ταβέρνα και επειδη του άρεσε το φαγητό σε σχέση και με το πόσα πλήρωσε να ξαναπάει και άλλες φορές μέχρι να φύγει.
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Αν και δεν συμπαθώ το συνάφι του τουρισμού, στηρίζω κωλόγερο!
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.045
Κριτικές
7
Like
9.773
Πόντοι
1.686
Οσον αφορα την "πραγματικη παραγματικοτητα"  στον τουρισμο, και οχι την εικονικη κανονικοτητα, τουλαχιστον μεχρι εχθες, ειμασταν στο σημειο μηδεν. Κανενα νουμερο τουριστων. καμμια κρατηση απο τους τουρ οπερειτορς για την ωρα. Και φυσικα δεν μπορει να γινει κρατηση την στιγμη που οι αεροπορικες εταιρειες δεν ξερουν ποτε θα πεταξουν και με ποσα δρομολογια.

Ο τζιρος στην Ε.Ε. απο την βιομηχανια του τουρισμου, ξεπερναει τα 300 δις. Θα επρεπε οι κυβερνησεις των χωρων που πληττονται να κατσουν και να συζητησουν για το πως θα αντιμετωπισουν αυτο το προβλημα και να διεκδικησουν ενα ποσοστο αποζημειωσης, σαν φυσικη καταστροφη για τις πληττομενες επιχειρησεις, απο κοινοτικα κονδυλια, κονδυλια ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗΣ και οχι ΕΣΠΑ και μαλακιες που συνηθως, ειδικα εδω στην Ελλαδα δεν απορροφουνται, και οσα απορροφουνται καταληγουν στους επιτηδιους.

Όλα  σωστά αυτά που γράφεις.
Ένα λαθάκι έχεις κάνει 2 φορές, αποζημίωση με ι , όχι ει
δεν προέρχεται από τη λέξη μείωση, που γράφεται με ει.

( επίσης επιτήδειους , όχι επιτήδιους)

κατά τα λοιπά , όλα σωστά είναι !  :rockon:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.050
Like
22.778
Πόντοι
5.506
τυπε τον τουριστα πως γινεται να μην τον χασεις απο πελατη

ο τουριστας δηλαδη καθε χρονο στην ιδια χωρα και στο ιδιο μερος θα πηγαινει να τρωει ?

για αυτο πανε ολοι και τους κατακλεβουν, επειδη δεν προκειται να τους ξαναδουν


Έχεις μείνει καμιά 30ρια χρόνια πίσω.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.050
Like
22.778
Πόντοι
5.506
Όλα  σωστά αυτά που γράφεις.
Ένα λαθάκι έχεις κάνει 2 φορές, αποζημίωση με ι , όχι ει
δεν προέρχεται από τη λέξη μείωση, που γράφεται με ει.

( επίσης επιτήδειους , όχι επιτήδιους)

κατά τα λοιπά , όλα σωστά είναι !  :rockon:


Ζήσαμε να το δούμε και αυτό.  :headbaning1: :headbaning1: :headbaning1: :headbaning1: :headbaning1: :headbaning1:
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.449
Κριτικές
36
Like
38.020
Πόντοι
18.565
τυπε τον τουριστα πως γινεται να μην τον χασεις απο πελατη

ο τουριστας δηλαδη καθε χρονο στην ιδια χωρα και στο ιδιο μερος θα πηγαινει να τρωει ?

για αυτο πανε ολοι και τους κατακλεβουν, επειδη δεν προκειται να τους ξαναδουν
Tυπε, το διαδικτυο το εχεις ακουστα; Τα σχολια στο τριπαντβαισορ ξερεις τι ειναι; Ενας ευχαριστημενος τουριστας θα σου στειλει αλλους δυο. Ενας δυσαρεστημενος θα σου διωξει εκατο.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.449
Κριτικές
36
Like
38.020
Πόντοι
18.565
Το αυγο και πεντοχιλιαρο εχει ψοφησει απο την εποχη της δραχμης.
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.377
Κριτικές
49
Like
22.788
Πόντοι
24.596
ενταξει τυποι ,υπαρχει και ο repeater Γερμανος που ερχοταν και στην Ελλαδα επι ΑυστροΟυγγαριας και καθεται στο ιδιο τραπεζι επι 60 χρονια και παραγγελνει γαβρο,χωριατικη ,τζατζικι και 2 μπυρες.
τον εκλεβε ο παππους του σημερινου ιδιοκτητη,το ιδιο κανει και ο εγγονος,εχει χτισει την βιλα στην τραγανοπλαγια ο Φριτσης απο τα θεμελια :S :S :S
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.401
Κριτικές
509
Like
68.780
Πόντοι
41.129
Tυπε, το διαδικτυο το εχεις ακουστα; Τα σχολια στο τριπαντβαισορ ξερεις τι ειναι; Ενας ευχαριστημενος τουριστας θα σου στειλει αλλους δυο. Ενας δυσαρεστημενος θα σου διωξει εκατο.

ε και ?

ολοι με το τριπαντβαισορ πανε ?

στους υπολοιπους θα πιασουν τον κωλο και φετο...
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.511
Like
21.871
Πόντοι
5.006
δεν μιλαω για σενα τυπε,δεν αμφισβητω οτι σεβεσαι,ξερεις πολυ καλα τι λαμογιες παιζουν,ειδικα στον επισιτισμο,στο κατω κατω επιχειρηματικο ρισκο λεγεται,οχι στην μασα μονοι και στις ζημιες παρεα :S :S :S

νταξει δεν το λες και επιχειρηματικο ρισκο αυτο...πιο πολυ σε ανωτερα βια μοιαζει..οταν το κρατος σου επιβαλει λοκνταουν ή απαγορευει τουριστες απο καποιες χωρες, τι ρισκο ειναι αυτο???δεν τους εδωσε καμια επιλογη να διαλεξουν...
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.377
Κριτικές
49
Like
22.788
Πόντοι
24.596
νταξει δεν το λες και επιχειρηματικο ρισκο αυτο...πιο πολυ σε ανωτερα βια μοιαζει..οταν το κρατος σου επιβαλει λοκνταουν ή απαγορευει τουριστες απο καποιες χωρες, τι ρισκο ειναι αυτο???δεν τους εδωσε καμια επιλογη να διαλεξουν...
γενικα ρισκο τυπε,οταν ανοιγεις μαγαζι παιζει απο το να γινει Γ Παγκοσμιος πολεμος,ασιατικο σκουλαμεντο,πλιατσικο απο Μουσλιμια επειδη δεν εφαρμοζεται και επισημως η Σαρια στην Αχαρνων,τι να κανουμε,δεν μπορει οποτε τα μαγαζια δεν πανε καλα να τα νταντευει το κρατος και οταν πανε τρενο να τα τρωνε μονοι τους :S :S :S
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.449
Κριτικές
36
Like
38.020
Πόντοι
18.565
ε και ?

ολοι με το τριπαντβαισορ πανε ?

στους υπολοιπους θα πιασουν τον κωλο και φετο...
Δηλ. εσυ στη δουλεια σου, δεν θελεις να εισαι καλος; Αν εισαι υπαλληλος να παρεις προαγωγη, αν εισαι αφεντικο να προσελκυσεις οσους περισσοτερους πελατες μπορεις στην επιχειρηση σου; Εκτος αν εισαι δημοσιος υπαλληλος και τα εχεις ολα γραμμενα.

Πριν απο 50 χρονια, την εποχη του σουβλακι-συρτακι-καμακι, ισως να υπηρχαν καποιοι ευκαιριατζηδες, ασυνειδητοι, στο χωρο της τουριστικης εστιασης, που κοιταγανε να τα αρπαξουνε. Ο ανταγωνισμος ομως και το ολινκλουσιβ τους εχει αποβαλει εδω και χρονια.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.449
Κριτικές
36
Like
38.020
Πόντοι
18.565
γενικα ρισκο τυπε,οταν ανοιγεις μαγαζι παιζει απο το να γινει Γ Παγκοσμιος πολεμος,ασιατικο σκουλαμεντο,πλιατσικο απο Μουσλιμια επειδη δεν εφαρμοζεται και επισημως η Σαρια στην Αχαρνων,τι να κανουμε,δεν μπορει οποτε τα μαγαζια δεν πανε καλα να τα νταντευει το κρατος και οταν πανε τρενο να τα τρωνε μονοι τους :S :S :S
Το ιδιο δεν ειναι και οταν εισαι αγροτης;
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.401
Κριτικές
509
Like
68.780
Πόντοι
41.129
Πριν απο 50 χρονια, την εποχη του σουβλακι-συρτακι-καμακι, ισως να υπηρχαν καποιοι ευκαιριατζηδες, ασυνειδητοι, στο χωρο της τουριστικης εστιασης, που κοιταγανε να τα αρπαξουνε. Ο ανταγωνισμος ομως και το ολινκλουσιβ τους εχει αποβαλει εδω και χρονια.

Το 2019 παντως η ελληνικη χωριατικη σαλατα με λευκο τυρι απο πανω ειχε 6,5 ευρω... (και λιγα λεω)

Ουτε πριν 50 χρονια, και με τριπαντβαισορ...
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.377
Κριτικές
49
Like
22.788
Πόντοι
24.596

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom