Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.814
Like
24.678
Πόντοι
6.256
Ρε τύπε, ο Καβουρίδης πρότεινε να συσχετίσουμε το οξυγόνο και το σάκχαρο στο αίμα με την πιθανότητα να τσιμπήσεις κορωνοϊό και με το πόσο βαριά θα τον περάσεις.

Μετά του δίνουμε βιταμινούλα C.

Και ρωτάω, έχει κανένας άλλος στον κόσμο κάνει αυτή την πρωτοποριακή ερευνητική υπόθεση;

Κανένα Χάρβαρντ, κανένα Κέμπριτζ, κανένα Χόπκινς, καμία Οξφόρδη;

Απορώ για ο ΠΟΥ δεν αρχίζει ακόμη παγκόσμιες διπλές τυχαίες κλινικές μελέτες.

Απορώ δηλαδή......

Τυπε ζησαμε τη μερα εδω μεσα που ο Kabouridis ειπε τον Γκειτς ασχετο....ενα απο τα μεγαλυτερα μυαλα της ανθρωποτητας που διαβαζει καμμια 10αρια επιστημονικα βιβλια την ημερα και ασχολειται με 200 πραγματα ταυτογχρονα.

Τι να κλασει αυτο το αποτυχημενο τυπακι χωρις πανεπιστημιακη μορφωση μπροστα στον ογκολιθο Kabouridi!!!
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.343
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Ρε τύπε, ο Καβουρίδης πρότεινε να συσχετίσουμε το οξυγόνο και το σάκχαρο στο αίμα με την πιθανότητα να τσιμπήσεις κορωνοϊό και με το πόσο βαριά θα τον περάσεις.

Μετά του δίνουμε βιταμινούλα C.

Και ρωτάω, έχει κανένας άλλος στον κόσμο κάνει αυτή την πρωτοποριακή ερευνητική υπόθεση;

Κανένα Χάρβαρντ, κανένα Κέμπριτζ, κανένα Χόπκινς, καμία Οξφόρδη;

Απορώ για ο ΠΟΥ δεν αρχίζει ακόμη παγκόσμιες διπλές τυχαίες κλινικές μελέτες.

Απορώ δηλαδή......




Με εμένα μιλούσε φίλε. Νόμιζα κι εγώ πως μιλούσαμε σοβαρά, δεν φαινόταν σε επίπεδο Λαδάκη, jean-Claud, pussy wagon…
Περιμένω κι εγώ να μου απαντήσει κάποιο πρωτόκολλο του Π.Ο.Υ. κάτι π.χ. που χρησιμοποιείται από τον Neil Ferguson ή τονAnders Tegnell ή τον Lothar Willer κ.λπ.
Και αρχίζει να αραδιάζει παρλαπίπες.  :S




Το πρωτο πραγμα που θα εκανα θα ηταν δειγματοληψια για ενεργα cases και αντισωματα ωστε να εχω μια εικονα του ποσο % του πληθυσμου ειχε/εχει θεμα και κατ'επεκταση τη πραγματικη θνησιμοτητα του ιου. Αν αυτη ειναι υψηλη τοτε θα επαιρνα μετρα. Αν οχι τοτε θα συνιστουσα προσοχη στις ευπαθεις ομαδες.
Παραλληλα θα εκανα ιατρικη ερευνα. Να βρω τους κοινους παρανομαστες για το ποιους χτυπαει το covid. Και δεν εννοω εξωτερικα, πχ αυτος ειναι αντρας, γυναικα, παχυσαρκος, 80αρης, κτλ. Εννοω αιματολογικα. Να βρεις απ'τα ποσοστα οξυγονου ή σακχαρου στο αιμα μεχρι τα ιχνοστοιχεια και τις βιταμινες που εχουν. Να δεις τι κοινο εχουν οσοι δε κολλανε ή ειναι ασυμπτωματικοι. Τι κοινο εχουν οσοι εχουν τα σοβαροτερα συμπτωματα. Μολις βρεις την ακρη το κανεις guideline για προληψη. Πχ συμπληρωμα ταδε = λυνεις το προβλημα = οι ευπαθεις παρτε το ταδε.
Η μιση δουλεια ειναι ετοιμη γιατι καποια πραγματα ειναι γνωστα ...απλα πρεπει να τα επιβεβαιωσεις και για τον covid και τους ασθενεις του. Το οποιο απλα θελει μερικες αναλυσεις αιματος.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Ρε τύπε, ο Καβουρίδης πρότεινε να συσχετίσουμε το οξυγόνο και το σάκχαρο στο αίμα με την πιθανότητα να τσιμπήσεις κορωνοϊό και με το πόσο βαριά θα τον περάσεις.

Μετά του δίνουμε βιταμινούλα C.

Και ρωτάω, έχει κανένας άλλος στον κόσμο κάνει αυτή την πρωτοποριακή ερευνητική υπόθεση;

Κανένα Χάρβαρντ, κανένα Κέμπριτζ, κανένα Χόπκινς, καμία Οξφόρδη;

Απορώ για ο ΠΟΥ δεν αρχίζει ακόμη παγκόσμιες διπλές τυχαίες κλινικές μελέτες.

Απορώ δηλαδή......

Απορεις γιατι παιρνεις ως παραδοχη οτι καποια πραγματα ειναι αγνωστα, ενω δεν ειναι.

Ειναι ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΑ στους επιστημονες τα αποτελεσματα της ελλειψης κρισιμων βιταμινων και ιχνοστοιχειων στην γενικοτερη υπολειτουργια του ανοσοποιητικου συστηματος (το οποιο θα κληθει να αντιμετωπισει τον ιο και μια πιθανη βακτηριδιακη προσβολη στους πνευμονες). Επι δεκαετιες. Εχω βαλει και πινακακι σε προηγουμενη σελιδα με το ποια ελλειψη επηρεαζει ποια νοσο/παθηση.

Απλα καποιες προσβολες/ιωσεις κτλ "κουμπωνουν" καλυτερα με πολυ συγκεκριμενες ελλειψεις και εκει θες να ξερεις τη λεπτομερεια αυτη.

Για τη C, που την απαξιωνεις λεγοντας οτι ειναι "βιταμινουλα", η κυρια δραση της ειναι αντιοξειδωτικη. Και εδω ειναι καλα καταγεγραμμενα τα προβληματα της οξειδωσης στο σωμα, αλλα και της αυξημενης οξειδωσης κατα τη φλεγμονη.

Ειναι επισης γνωστο οτι η φλεγμονη της πνευμονιας προκαλει οξειδωτικο στρες και το οξειδωτικο στρες καταστρεφει το σωμα.


Vitamin C, also known as ascorbic acid, has antioxidant properties. When sepsis happens, the cytokine surge caused by sepsis is activated, and neutrophils in the lungs accumulate in the lungs, destroying alveolar capillaries. Early clinical studies have shown that vitamin C can effectively prevent this process. In addition, vitamin C can help to eliminate alveolar fluid by preventing the activation and accumulation of neutrophils, and reducing alveolar epithelial water channel damage. At the same time, vitamin C can prevent the formation of neutrophil extracellular traps, which is a biological event of vascular injury caused by neutrophil activation.

Αν εσυ δε γνωριζεις τα παραπανω και προβαλλεις τη δικη σου αγνοια σε αλλους εγω δε μπορω να κανω κατι. Αν δε θες να εξελιχθεις και να μαθεις τοτε θα μεινεις ενας θλιβερος και εμμονικος τυπος που θα καθεται σε μια γωνια και θα πεταγεται για τη "κρισιμη παρεμβαση" της ημερας που ειναι να βρισει τον ταδε και τον ταδε αγνωστο που ειπε κατι στο ιντερνετ :idiot:
 

μορφονιος

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2013
Μηνύματα
10.174
Κριτικές
2
Like
9.123
Πόντοι
2.456
Απορεις γιατι παιρνεις ως παραδοχη οτι καποια πραγματα ειναι αγνωστα, ενω δεν ειναι.

Ειναι ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΑ στους επιστημονες τα αποτελεσματα της ελλειψης κρισιμων βιταμινων και ιχνοστοιχειων στην γενικοτερη υπολειτουργια του ανοσοποιητικου συστηματος (το οποιο θα κληθει να αντιμετωπισει τον ιο και μια πιθανη βακτηριδιακη προσβολη στους πνευμονες). Επι δεκαετιες. Εχω βαλει και πινακακι σε προηγουμενη σελιδα με το ποια ελλειψη επηρεαζει ποια νοσο/παθηση.

Απλα καποιες προσβολες/ιωσεις κτλ "κουμπωνουν" καλυτερα με πολυ συγκεκριμενες ελλειψεις και εκει θες να ξερεις τη λεπτομερεια αυτη.

Για τη C, που την απαξιωνεις λεγοντας οτι ειναι "βιταμινουλα", η κυρια δραση της ειναι αντιοξειδωτικη. Και εδω ειναι καλα καταγεγραμμενα τα προβληματα της οξειδωσης στο σωμα, αλλα και της αυξημενης οξειδωσης κατα τη φλεγμονη.

Ειναι επισης γνωστο οτι η φλεγμονη της πνευμονιας προκαλει οξειδωτικο στρες και το οξειδωτικο στρες καταστρεφει το σωμα.


Αν εσυ δε γνωριζεις τα παραπανω και προβαλλεις τη δικη σου αγνοια σε αλλους εγω δε μπορω να κανω κατι. Αν δε θες να εξελιχθεις και να μαθεις τοτε θα μεινεις ενας θλιβερος και εμμονικος τυπος που θα καθεται σε μια γωνια και θα πεταγεται για τη "κρισιμη παρεμβαση" της ημερας που ειναι να βρισει τον ταδε και τον ταδε αγνωστο που ειπε κατι στο ιντερνετ :idiot:
Τυπε την βιταμίνη C σε φάντα; :S
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Τυπε ζησαμε τη μερα εδω μεσα που ο Kabouridis ειπε τον Γκειτς ασχετο....

Αμφισβητεις οτι ειναι ασχετος με τα εμβολια?

Πες μας τι πτυχιο εχει για να μας μιλαει για τα εμβολια.

Τυπε την βιταμίνη C σε φάντα; :S

:2funny: :2funny: :2funny:
 

Ahmed Butt

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2020
Μηνύματα
700
Like
107
Πόντοι
6
Τυπε ζησαμε τη μερα εδω μεσα που ο Kabouridis ειπε τον Γκειτς ασχετο....ενα απο τα μεγαλυτερα μυαλα της ανθρωποτητας που διαβαζει καμμια 10αρια επιστημονικα βιβλια την ημερα και ασχολειται με 200 πραγματα ταυτογχρονα.

Τι να κλασει αυτο το αποτυχημενο τυπακι χωρις πανεπιστημιακη μορφωση μπροστα στον ογκολιθο Kabouridi!!!

τυπε έχει και μεγαλύτερα...
λες να είναι ένας απ'αυτους ο καρβουρίδης;
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.814
Like
24.678
Πόντοι
6.256
Αμφισβητεις οτι ειναι ασχετος με τα εμβολια?

Πες μας τι πτυχιο εχει για να μας μιλαει για τα εμβολια.

:2funny: :2funny: :2funny:

Ναι το αμφισβητω Kabourdidi...γιατι σε αντιθεση με σενα και κατι αλλους εδω μεσα ο συγκεκριμενος πριν μιλησει για κατι θα εχει διαβασει οτι βιβλιο επιστημονικο υπαρχει και μετα θα το εχει συζητησει με ειδικους στο ολο θεμα κορυφαιους στο τομεα τους.

Δεν θα εχει μπει σαν και σενα και τον Πισωγλεντακη να κανει ενα google search και να πεταξει ενα λινκ χωρις να καταλαβαινει καν τι λεει...
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Ναι το αμφισβητω Kabourdidi...γιατι σε αντιθεση με σενα και κατι αλλους εδω μεσα ο συγκεκριμενος πριν μιλησει για κατι θα εχει διαβασει οτι βιβλιο επιστημονικο υπαρχει και μετα θα το εχει συζητησει με ειδικους στο ολο θεμα κορυφαιους στο τομεα τους.

Ωραια, αρα με βαση τον ορισμο σου καθισταται ειδικος και αξιος στο θεμα χαραξης παγκοσμιας πολιτικης εμβολιασμου αυτος που

-εχει διαβασει βιβλια
-εχει συζητησει με πραγματικους ειδικους

:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.814
Like
24.678
Πόντοι
6.256
Ωραια, αρα με βαση τον ορισμο σου καθισταται ειδικος και αξιος στο θεμα χαραξης παγκοσμιας πολιτικης εμβολιασμου αυτος που

-εχει διαβασει βιβλια
-εχει συζητησει με πραγματικους ειδικους

:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

Αστο παλικαρακι μου...εδω το παιζεις εσυ ειδικος που δεν εχεις καμμια γνωση και απλα εχεις τρελαθει στο google.

Και θα κριτικαρεις τον Gates....
 

Ahmed Butt

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2020
Μηνύματα
700
Like
107
Πόντοι
6
Ναι το αμφισβητω Kabourdidi...γιατι σε αντιθεση με σενα και κατι αλλους εδω μεσα ο συγκεκριμενος πριν μιλησει για κατι θα εχει διαβασει οτι βιβλιο επιστημονικο υπαρχει και μετα θα το εχει συζητησει με ειδικους στο ολο θεμα κορυφαιους στο τομεα τους.

Δεν θα εχει μπει σαν και σενα και τον Πισωγλεντακη να κανει ενα google search και να πεταξει ενα λινκ χωρις να καταλαβαινει καν τι λεει...

αύτος δε ξέρει απο εμβόλια χελλ, όσον αφορά την παραγωγή τους...είπαμε ρε τυπε...
έχει όλοκληρο τεαμ όμως που μπορει να εκτιμήσει την εξέλιξη του κοβιτ με βάσεις παραμέτρους όπως είναι ποια πιθάνοτατα χρονική στιγμη θα παραχθεί του εμβολιου, πόσα άτομα που θα έχουν προσβληθει μεχρι την ανακάλυψη, τι περιπού κάλυψη θα παρέχει το εμβόλιο, κτλ....
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Ναι βρε μη τον κριτικαρουμε... αυτος επιτρεπεται να ξερει απο υπολογιστες και οικονομια, μεχρι ιατρικη και ...κλιματολογια (δε κανω πλακα: )

Αυτος δεν ειναι ξερολας. Ειναι ΕΙΔΙΚΟΣ. Επειδη μιλησε με αλλους ειδικους :idiot: Ε διαβασε και κανα βιβλιο... αλλα ευτυχως δε διαβασε τιποτα απ'το google. Μονο απ'το bing :grin:
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.814
Like
24.678
Πόντοι
6.256
αύτος δε ξέρει απο εμβόλια χελλ, όσον αφορά την παραγωγή τους...είπαμε ρε τυπε...
έχει όλοκληρο τεαμ όμως που μπορει να εκτιμήσει την εξέλιξη του κοβιτ με βάσεις παραμέτρους όπως είναι ποια πιθάνοτατα χρονική στιγμη θα παραχθεί του εμβολιου, πόσα άτομα που θα έχουν προσβληθει μεχρι την ανακάλυψη, τι περιπού κάλυψη θα παρέχει το εμβόλιο, κτλ....

Εκει που πεθανα ηταν που ελεγε να κανουμε αιματολογικες εξετασεις σε ενεργα κρουσματα να δουμε ποσα αντισωματα εχουν....με τετοιο μυαλο πως να μην κριτικαρει τον μετριο προγραμματιστη χωρις πανεπιστημιακη μορφωση! :grin:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Εκει που πεθανα ηταν που ελεγε να κανουμε αιματολογικες εξετασεις σε ενεργα κρουσματα να δουμε ποσα αντισωματα εχουν....

Εγω εχω γραψει τετοιο πραγμα?

Ελα χριστε και παναγια  :priest:

Μπλεξαμε με FANTAσιοπληκτους.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.269
Πόντοι
8.006
Παντως κι εγω θα την πω την αμαρτια μου

Οταν ακουσα τον Gates να κάνει δηλωσεις περι της πανδημιας, η πρωτη μου σκεψη ηταν "με ποια γνωση και αρμοδιοτητα μιλαει αυτος για την πανδημια"?

Δεν ρωταω και δεν θελω απαντησεις.
Γιατι θα διαβασω καμια παιδικη απαντηση του τύπου "ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις τον Gates" και βαριεμαι απιστευτα
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.997
Κριτικές
1
Like
2.776
Πόντοι
606
Παντως κι εγω θα την πω την αμαρτια μου

Οταν ακουσα τον Gates να κάνει δηλωσεις περι της πανδημιας, η πρωτη μου σκεψη ηταν "με ποια γνωση και αρμοδιοτητα μιλαει αυτος για την πανδημια"?

Δεν ρωταω και δεν θελω απαντησεις.
Γιατι θα διαβασω καμια παιδικη απαντηση του τύπου "ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις τον Gates" και βαριεμαι απιστευτα
ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις τον Gates?
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Τελικα αμα εχεις λεφτα γινεσαι ειδικος παντου :2funny:
 

Ahmed Butt

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2020
Μηνύματα
700
Like
107
Πόντοι
6
Παντως κι εγω θα την πω την αμαρτια μου

Οταν ακουσα τον Gates να κάνει δηλωσεις περι της πανδημιας, η πρωτη μου σκεψη ηταν "με ποια γνωση και αρμοδιοτητα μιλαει αυτος για την πανδημια"?

Δεν ρωταω και δεν θελω απαντησεις.
Γιατι θα διαβασω καμια παιδικη απαντηση του τύπου "ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις τον Gates" και βαριεμαι απιστευτα

αλεξ στη λαικη της μεθωνης έχει ωραία πορτοκάλια, να πας και θα εκτιμήσεις τις λαικες;;;;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom