Νέα

Νεκρός ο 34χρονος Παύλος Φύσσας στο Κερατσίνι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Τρυποκάρυδος
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 121K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Αν διώξω και εγώ 1.000.000 Έλληνες σήμερα σε γερμανίες αμερικές αυστραλίες κτλ να δεις για το πότε θα τελειώσει η κρίση. Μήπως λέω μήπως με το μαρσαλ απλά διογκώθηκαν τα αστικά κέντρα με αποτέλεσμα ο οικονομικός μαρασμός της περιφέρειας, ίσως του σημαντικότερου σημερινού οικονομικού προβλήματος; Αλήθεια ποιοι επιχειρηματίες βολεύτηκαν τότε;
Όταν αναφέρεσαι σε γεγονότα να τα διαβάζεις όλα. Όχι μόνο αυτά που βολεύουν.
Όσο για την ερώτησή σου εγώ λέω ότι όλοι ανεξαιρέτως δεξιοι αριστεροι και λοιποί πουτάνα τα έχουν κάνει, για δικά τους μικροσυμφέροντα. Οπότε δεν αξίζει να παλεύω για κανέναν από αυτούς.

Το σημαντικότερο οικονομικό πρόβλημα της χώρας είναι η αποβιομηχάνισή της. Κι αυτό συνετελέσθη διότι είχαν επικρατήσει κάποιες λογικές "μίσους" προς κάθε υποψήφιο επενδυτή, με πρωτοβουλία της αριστεράς βεβαίως, αλλά και την ανοχή της δεξιάς. Και βέβαια κανένας δεν επενδύει εκεί που τον μισούν και τον βρίζουν,! Βρίσκει αλλού να τα πάει τα λεφτά του, υπάρχουν πολλοί που επιζητούν επενδυτές.
Όσο πιο γρήγορα το χωνέψουμε αυτό τόσο πιο μεγάλη πιθανότητα έχουμε κάποτε να ανακάμψουμε.
Αν ΔΕΝ το χωνέψουμε, δεν θα το ανακάμψουμε ΠΟΤΕ!!
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.501
Κριτικές
22
Like
369
Πόντοι
5.795
νέα κατηγορία σκουπιδιών.

μια ερώτηση ρε σκουπίδι:
Εάν επισκεπτομαι τη Θύρα 7 5-10 φορές το μήνα αλλά δεν έχω κάρτα μέλους παίζει να είμαι αεκτζής;


οι χρυσαυγίτες δεν παίρνουν εντολές απο τα κεντρικά αλλά δορυν μεμονωμένα.....

Κάτω από δρακόντεια μέτρα ασφαλείας ολοκληρώθηκε η απολογία του δολοφόνου του Παύλου Φύσσα στην Εισαγγελέα Πειραιά, μαζί με τη σύζυγό του, ένα συγγενικό του πρόσωπο και τον πρόεδρο της τοπικής οργάνωσης της Χ.Α. Πειραιά, που κατηγορούνται για ψευδορκία.

Ο Γιώργος Ρουπακιάς ζήτησε και έλαβε προθεσμία να απολογηθεί την Παρασκευή ενώ οι υπόλοιποι θα κληθούν σε απολογία αύριο Πέμπτη.

Kατά την εξέταση, η σύζυγος του 45χρονου παραδέχτηκε ότι μετέφερε από το σπίτι τους «αντικείμενα που συνδέουν τον δράστη με τη Χρυσή Αυγή».

Επίσης, για παράβαση του νόμου περί όπλων, οδηγήθηκε οδηγήθηκε στον Εισαγγελέα ο υπεύθυνος της Τοπικής Οργάνωσης της Χρυσής Αυγής του Πειραιά, καθώς από τις έρευνες που έγιναν στους χώρους των γραφείων βρέθηκε και κατασχέθηκε ένα πτυσσόμενο γκλομπ.

Τι ισχυρίστηκε ενώπιον του εισαγγελέα

[size=14pt]«Επισκεπτόμουν τα γραφεία της Χρυσής Αυγής πέντε ως δέκα φορές τον μήνα. Δεν ήμουν όμως μέλος της.[/size] Όταν βγήκα από την καφετέρια και πήγα προς το αυτοκίνητό μου, με περικύκλωσαν πολλά άτομα κι έβγαλα το μαχαίρι, για να αμυνθώ...».  Αυτό ισχυρίστηκε ο 45χρονος δράστης της στυγερής δολοφονίας του 34χρονου Παύλου Φύσσα τα ξημερώματα στο Κερατσίνι. Ο Γιώργος Ρουπακιάς, που διέμενε στη Νίκαια, είναι πατέρας δύο παιδιών. Εργαζόταν στην ιχθυόσκαλα Κερατσινίου ως υπάλληλος σε ιχθυοπωλεία που ανήκαν σε συγγενείς του. Προσφάτως εργαζόταν σε εταιρεία πετρελαιοειδών ως οδηγός βυτιοφόρου που έκανε διανομές σε τουριστικά νησιά.

Σύμφωνα με τα πρώτα δεδομένα, δεν είχε απασχολήσει ποτέ την ΕΛΑΣ για οποιοδήποτε αδίκημα. Ωστόσο, σύμφωνα με άλλες πηγές ο 45χρονος είχε και παλαιότερα διαπληκτισμό με τον 34χρονο, ενώ εξετάζεται το ενδεχόμενο να είχε πρωτοστατήσει σε πρόσφατες επιθέσεις ακροδεξιών στην περιοχή του Κερατσινίου.
δηλαδή εάν ένας οπαδός τού κκε επισκέφτετε την κνε 10 φορές τόν μήνα είναι μέλος της κνε....
ένας οπαδός τόύ σύριζα επισκέπτετε την βίλα αμαλίας 10 φορές τόν μήνα είναι αναρχικός
τό ότι έχουν γίνει δολοφονίες από οπαδούς τής χρυσής αυγής δέν τό αμφισβητώ πχ ένος πακιστανού στά πετράλωνα πρίν κάμποσο καιρο κλπ..

τό ερώτημα είναι έάν η χρυσή ατγή δείνει γραμμή καί κατεύθυνση γιά δολοφονίες μεταναστών η αναρχικών ,ανταρσία κλπ
ΆΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ
δέν τό είδα ούτε στην ιστοσελίδα τους ούτε σέ καμμία εφημερίδα τους γραμμένο καί ούτε κανένα μέλος τους δέν μου τόχει δηλώσει από τούς λίγους πού ξέρω
είναι απόλυτο λογικό στήν εποχή πού ζούμε νά βλέπουμε ακρεες καταστάσεις καί ανθρώπους η ομάδες ανθρώπων νά ξεφεύγουν από τά όρια μιάς ιδεολογίας καί νά οδηγούντε σέ ακρεες καταστάσεις....
ξέρω αναρχικούς πού πιστεύουν στην αναρχία αλλά δέν θά πάρουν τό όπλο ναδολοφονήσουν αστυνομικούς κλπ διότι θεωρούν ότι υπάρχουν κάποιοα όρια....
τό ίδιο συμβαίνει καί μέ τήν χρυσή αυγή καί μερικούς οπαδούς τους η άν θές ακόμα καί μέλη της,,,,,
τό νά είσαι μέλος δέν σημαίνει ότι δέν μπορείς νά ξεφύγεις από τήν γραμμή τού κόμματος σου.......καί φυσικά νά διαγραφείς
τό νά είσαι μέλος τού σύριζα πχ δέν σημαίνει ότι ο σύριζα επιδοκιμάζει νά πετάς λεμόνια καί νεράντζια η γιαούρτια σέ άνθρωπους πού έχουν αντίθετη άποψη άσχετα εάν είναι μέλη του.....η οπαδοί του..

ένας άνθρωπος έχασε την ζωή που υποστηρίζει ακρεες ιδεολογίς 'οπως είναι ο ανταρσια....
καί ένας ακροδεξιός δολοφόνισε υποστηρίζοντας ακρεες ιδεολογίες.....
όπως 10δες ακροαριστεροι αναρχικοί κλπ έχουν κάνει πχ 17 νοεμβρη,ελα,πυρήνες της φωτιάς κλπ......καί που η δημοσιότητα και οι αποδοκιμασίες είναι πολύ ποιο λίγες πχ μαρφιν κάψιμο εγκυου γυναίκα ζωντανής....
θά δούμε και χειρότερα εδώ πού φτάσαμε..
τώρα τό να με αποκαλείς σκουπίδι επειδή έχω μια διαφορετική προσέγκιση υποδηλώνει μία φασίζουσα νηοτροπία και ταυτόχρονα κομπλεξικη  αρκετα συχνή στίς μέρες μας που οδηγεί σέ ακρεες καταστάσεις ....
 

voucheristas

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2013
Μηνύματα
2.010
Like
0
Πόντοι
16
Το σημαντικότερο οικονομικό πρόβλημα της χώρας είναι η αποβιομηχάνισή της. Κι αυτό συνετελέσθη διότι είχαν επικρατήσει κάποιες λογικές "μίσους" προς κάθε υποψήφιο επενδυτή, με πρωτοβουλία της αριστεράς βεβαίως, αλλά και την ανοχή της δεξιάς. Και βέβαια κανένας δεν επενδύει εκεί που τον μισούν και τον βρίζουν,! Βρίσκει αλλού να τα πάει τα λεφτά του, υπάρχουν πολλοί που επιζητούν επενδυτές.
Όσο πιο γρήγορα το χωνέψουμε αυτό τόσο πιο μεγάλη πιθανότητα έχουμε κάποτε να ανακάμψουμε.
Αν ΔΕΝ το χωνέψουμε, δεν θα το ανακάμψουμε ΠΟΤΕ!!
Απάντηση καμία!!!!!!
Αερολογίες χωρίς επιχειρήματα.
Πάντως εννοείται πως δεν είναι η αποβιομηχάνιση το βασικότερο πρόβλημα, που πάντως είναι.
Και λογικό είναι ο κάθε επιχειρηματίας που μπορεί να κάνει τα εργοστάσιά του στην Κίνα και στην Ταϊβάν με 1$ μεροκάματο. Έτσι θέλεις να καταντήσουμε; Ωραία όνειρα!!!
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.339
Κριτικές
9
Like
4.687
Πόντοι
1.830
δηλαδή εάν ένας οπαδός τού κκε επισκέφτετε την κνε 10 φορές τόν μήνα είναι μέλος της κνε....
ένας οπαδός τόύ σύριζα επισκέπτετε την βίλα αμαλίας 10 φορές τόν μήνα είναι αναρχικός
τό ότι έχουν γίνει δολοφονίες από οπαδούς τής χρυσής αυγής δέν τό αμφισβητώ πχ ένος πακιστανού στά πετράλωνα πρίν κάμποσο καιρο κλπ..

τό ερώτημα είναι έάν η χρυσή ατγή δείνει γραμμή καί κατεύθυνση γιά δολοφονίες μεταναστών η αναρχικών ,ανταρσία κλπ
ΆΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ

δέν τό είδα ούτε στην ιστοσελίδα τους ούτε σέ καμμία εφημερίδα τους γραμμένο καί ούτε κανένα μέλος τους δέν μου τόχει δηλώσει από τούς λίγους πού ξέρω
είναι απόλυτο λογικό στήν εποχή πού ζούμε νά βλέπουμε ακρεες καταστάσεις καί ανθρώπους η ομάδες ανθρώπων νά ξεφεύγουν από τά όρια μιάς ιδεολογίας καί νά οδηγούντε σέ ακρεες καταστάσεις....
ξέρω αναρχικούς πού πιστεύουν στην αναρχία αλλά δέν θά πάρουν τό όπλο ναδολοφονήσουν αστυνομικούς κλπ διότι θεωρούν ότι υπάρχουν κάποιοα όρια....
τό ίδιο συμβαίνει καί μέ τήν χρυσή αυγή καί μερικούς οπαδούς τους η άν θές ακόμα καί μέλη της,,,,,
τό νά είσαι μέλος δέν σημαίνει ότι δέν μπορείς νά ξεφύγεις από τήν γραμμή τού κόμματος σου.......καί φυσικά νά διαγραφείς
τό νά είσαι μέλος τού σύριζα πχ δέν σημαίνει ότι ο σύριζα επιδοκιμάζει νά πετάς λεμόνια καί νεράντζια η γιαούρτια σέ άνθρωπους πού έχουν αντίθετη άποψη άσχετα εάν είναι μέλη του.....η οπαδοί του..

ένας άνθρωπος έχασε την ζωή που υποστηρίζει ακρεες ιδεολογίς 'οπως είναι ο ανταρσια....
καί ένας ακροδεξιός δολοφόνισε υποστηρίζοντας ακρεες ιδεολογίες.....
όπως 10δες ακροαριστεροι αναρχικοί κλπ έχουν κάνει πχ 17 νοεμβρη,ελα,πυρήνες της φωτιάς κλπ......καί που η δημοσιότητα και οι αποδοκιμασίες είναι πολύ ποιο λίγες πχ μαρφιν κάψιμο εγκυου γυναίκα ζωντανής....
θά δούμε και χειρότερα εδώ πού φτάσαμε..
τώρα τό να με αποκαλείς σκουπίδι επειδή έχω μια διαφορετική προσέγκιση υποδηλώνει μία φασίζουσα νηοτροπία και ταυτόχρονα κομπλεξικη  αρκετα συχνή στίς μέρες μας που οδηγεί σέ ακρεες καταστάσεις ....

Η προσωπική μου άποψη είναι πως ΝΑΙ. Οι δολοφονίες, οι τραμπουκισμοί και τα μαχαιρώματα είναι το φυσικό ακόλουθο της ιδεολογίας και του κηρύγματος μίσους και ρατσισμού και κάνει καθημερινά η ΧΑ.
 

Tamias

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουν 2011
Μηνύματα
1.031
Like
3
Πόντοι
16
Η προσωπική μου άποψη είναι πως ΝΑΙ. Οι δολοφονίες, οι τραμπουκισμοί και τα μαχαιρώματα είναι το φυσικό ακόλουθο της ιδεολογίας και του κηρύγματος μίσους και ρατσισμού και κάνει καθημερινά η ΧΑ.

Συμφωνώ απόλυτα. Το μίσος οπλίζει χέρια...
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Οικονομική ανάπτυξη με ανεργία στο 29%, μετανάστευση, αστυφιλία, τσιμεντοποίηση της Αθήνας και πιστοποιητικά κοινωνικών φρονημάτων.
Ρε γιατρέ, σε ποιούς νομίζεις ότι απευθύνεσαι; Σε τίποτε παιδάκια του Δημοτικού;

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ανάπτυξη είπα; Την αμφισβητείς; Δες μια ασπρόμαυρη Ελληνική ταινία της δεκαετίας του 50 και μετά δες και μια του 60, για να δεις τη διαφορά.
Η αστυφιλία και η τσιμεντοποίηση ήταν όντως προβλήματα, αλλά αν ζεις σε παραπήγματα και δεν έχεις τουαλέτα ή τρεχούμενο νερό , οι τσιμεντένιες πολυκατοικίες (που έχουν ακόμα και κεντρική θέρμανση!) σου φαίνονται Βερσαλλίες!
Και επί τέλους αυτά τα προβλήματα όφειλαν οι μετέπειτα να τα επιλύσουν. Δίοτι ακριβώς αυτήν την εποχή (την μεταπολεμική) στην παγκόσμια αρχιτεκτονική κυριαρχούσε το δόγμα Μπαουχάουζ που έλεγε πως "Το χρηστικό είναι και όμορφο", οπότε αυτά που σήμερα θεωρούμε τσιμεντόκουτα (και όντως είναι) τότε τους φαινόνταν αρχιτεκτονικά αριστουργήματα.    

Και πιστοποιητικά κοινωνικώς φρονημάτων όντως υπήρχαν (είπαμε πως ο ΙΔΙΟΣ τα κατάργησε το 1974!), αλλά θυμήσου πως υπήρχε ψυχρός πόλεμος σε παγκόσμιο επίπεδο και επί πλέον εδώ η κομμουνιστική ανταρσία είχε λήξει μόλις δέκα χρόνια πριν.
Για δες πως ήταν τα πράγματα από την άλλη πλευρά του "παραπετάσματος" και χωρίς εμφύλιες συρράξεις εκεί. ;)
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Απάντηση καμία!!!!!!
Αερολογίες χωρίς επιχειρήματα.
Πάντως εννοείται πως δεν είναι η αποβιομηχάνιση το βασικότερο πρόβλημα, που πάντως είναι.
Και λογικό είναι ο κάθε επιχειρηματίας που μπορεί να κάνει τα εργοστάσιά του στην Κίνα και στην Ταϊβάν με 1$ μεροκάματο. Έτσι θέλεις να καταντήσουμε; Ωραία όνειρα!!!

Άστο παίχτη! Δεν γίνεται κουβέντα.
Ας γίνουμε λοιπόν Κούβα ή Βόρεια Κορέα μπας κι ευχαριστηθείς.
Διότι η Κίνα, η Ταιβάν και η Νότιος Κορέα με την Βόρεια Κορέα θα συγκριθούν, δεν θα συγκριθούν με ευρωπαϊκό κράτος!

Ν' ανοίξουμε επίσης και κάμποσα Γκουλάγκ, που είπε κι ο Σλοβένος βλάκας φίλος του Αλέξις, για να βάλουμε μέσα όσους δεν ψηφίσουν το Συριζα...
 

voucheristas

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2013
Μηνύματα
2.010
Like
0
Πόντοι
16
Άστο παίχτη! Δεν γίνεται κουβέντα.
Ας γίνουμε λοιπόν Κούβα ή Βόρεια Κορέα μπας κι ευχαριστηθείς.
Διότι η Κίνα, η Ταιβάν και η Νότιος Κορέα με την Βόρεια Κορέα θα συγκριθούν, δεν θα συγκριθούν με ευρωπαϊκό κράτος!

Ν' ανοίξουμε επίσης και κάμποσα Γκουλάγκ, που είπε κι ο Σλοβένος βλάκας φόιλος του Αλέξις, για να βάλουμε μέσα όσους δεν ψηφίσουν το Συριζα...

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα!!!!
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
Ε τότε ούτε για τη χούντα έπρεπε να διαμαρτυρόμαστε αφού έστω κι'έτσι ήμασταν καλύτερα από την Αλβανία και τη Ρουμανία. Κακώς που δεν την κρατήσαμε μέχρι το 1989 που έπεσε το τείχος.

Ο Καραμανλής δεν ήταν ένας από τους μετέπειτα; Τι ακριβώς έκανε για να τα επιλύσει από το '74 εως το '80; 

ελα ρε ο «εθναρχης»  :2funny: :2funny: :2funny:
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Ε τότε ούτε για τη χούντα έπρεπε να διαμαρτυρόμαστε αφού έστω κι'έτσι ήμασταν καλύτερα από την Αλβανία και τη Ρουμανία. Κακώς που δεν την κρατήσαμε μέχρι το 1989 που έπεσε το τείχος.

Ο Καραμανλής δεν ήταν ένας από τους μετέπειτα; Τι ακριβώς έκανε για να τα επιλύσει από το '74 εως το '80; 

Δηλαδή εσύ προτιμούσες τον Τσαουσέσκου ή τον Χόντζα από την Χούντα; Διότι εγώ φυσικά και προτιμούσα τη Χούντα.
Από τα δύο προκείμενα κακά καλύτερο είναι προφανώς το λιγώτερο κακό.

Το άλλο θέλει πολύ κουβέντα και βαριέμαι τώρα. Μια άλλη φορά που θα έχω χρόνο, στο χρωστάω...
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.501
Κριτικές
22
Like
369
Πόντοι
5.795
Η προσωπική μου άποψη είναι πως ΝΑΙ. Οι δολοφονίες, οι τραμπουκισμοί και τα μαχαιρώματα είναι το φυσικό ακόλουθο της ιδεολογίας και του κηρύγματος μίσους και ρατσισμού και κάνει καθημερινά η ΧΑ.
δέν διαφωνώ ότι η ιδεολογία της οδηγεί σέ ακρρεες ενέργειες δηλαδή στά άκρα μερικούς ανθρώπους,όπως ακριβώς συμβαίνει καί με την ακρέα ιδεολογία τής αριστεράς..
αλλά αυτό δέν σημαίνει ότι η ίδια η χρυσή αυγή συμβουλεύει τά
μέλη της η τούς οπαδούς τους νά κάνουν τέτοιες ενέργεις.
τέλος πάντων όποιος τό πιστεύει άς τό τεκμηριώσει δηλαδή να παρουσιάσει ένα έντυπο μία ομιλία του μηχαλιολάκου του κασιδιλαρη κλπ που νά προτρέπουν σέ δολοφονίες.
αποψη μου είναι ότι δέν είναι η ιδεολογία της χρυσης αυγής που οδηγεί σέ ακρρεες καταστάσεις η άν θές σέ πολύ μικρο ποσοστό οδηγεί σέ άκρεες καταστάσεις....
Η οικομικη κατάσταση ΚΑΊ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΑΚΡΕΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ
πχ τί νά πώ σέ έναν εικοσάχρονο πού δέν μπορεί νά βρεί δουλειά ούτε  σάν ντελιβεράς διότι ο εργοδότης προτιμάει τόν αλβανό??
τί να πώ σέ μια 20χρονη κοπέλα που πάει να δουλέψει σάν σερβιτόρα αλλά ο εργοδότης της προτιμάει την ουκρανέζα???
δέν είναι τόσο μαλάκες οι πιτσιρικάδες...
απάντιση στά ερωτηματά τους δέν δείνει ούτε ο σύριζα ούτε ο ανταρσία ούτε η νδ.....
που υποστηρίζουν την διατηρηση των μεταναστών στην ελλάδα η μεν σε μικρότερο βαθμό οι δε σε μεγαλύτερο
άσε που βγένουν πολλοι καί λένε ότι πριν το 74 περνάγαμε καλύτερα ειρήνη τάξη ασφάλεια , χρέος μηδέν ανεργεία  μηδέν επι επταετίας.....
δέν συμφωνω μέ αυτά αλλά τά επόμενα χρόνια θάχουμε μεγαλύτερη άνοδο της χρυσής αυγής διότι πολλοι θα πιστέψουν ότι ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΡΙΖΑ ΤΟΥ...
κυρίως έτσι καί κυβερνήσει ο συνασπισμός καί δούν την γλύκα τής δραχμής καί την νομιμοποιησεη 2 εκατομμυρίων μεταναστων,,,,,,
κακα τα πραματα εκεί πάμε καί άντε ο συνασπισμός να βρεί λεφτα να ταισει 700000 δημόσιους υπαλλήλους .....

 

Επισκέπτης
 οπότε αυτά που σήμερα θεωρούμε τσιμεντόκουτα (και όντως είναι) τότε τους φαινόνταν αρχιτεκτονικά αριστουργήματα.    

Αἱ πολυκατοικίαι τῶν Ἀθηνῶν εἶναι ἐκ τῶν ὡραιωτέρων ἀρχιτεκτονημάτων τῆς παγκοσμίου ἱστορίας.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.704
Κριτικές
90
Like
36.275
Πόντοι
25.467
Η προσωπική μου άποψη είναι πως ΝΑΙ. Οι δολοφονίες, οι τραμπουκισμοί και τα μαχαιρώματα είναι το φυσικό ακόλουθο της ιδεολογίας και του κηρύγματος μίσους και ρατσισμού και κάνει καθημερινά η ΧΑ.

Ο Λαίκος Σύνδεσμος ευθύς εξ αρχής στόχευε στην "ψυχολογία του όχλου".

Οι πολιτικοκοινωνικές δράσεις, με την ατμόσφαιρά τους αυτή, του έντονου ανταγωνισμού και της σύγκρουσης, καθώς και με όλες εκείνες τις τελετουργίες και τα «τυπικά» των μαζικά συντονισμένων αντιδράσεων (ανέμισμα σημαιών, επίδειξη των συμβόλων του κόμματος, ομοιομορφία περιβολής, δυνατά χειροκροτήματα και ρυθμικά συνθήματα ή τραγούδια) είναι, ίσως, ο καλύτερος χώρος για να αποδράσει μια συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων από τη ρουτίνα της καθημερινής ζωής και να απολαύσει την απόλυτη συγκίνηση. Μέσα στο πλαίσια αυτό της ψυχολογίας του πλήθους, παρατηρείται μια αίσθηση ομαδικής ανωνυμίας  και ανευθυνότητας, μια τάση μιμητισμού και μια διάχυση της ευθύνης που μπορεί έυκολα να οδηγήσει σε οχλαγωγία και επεισόδια.

Έτσι λοιπόν αρχίζει και ασκείται μια ακαταμάχητη επιρροή του πλήθους πάνω στα άτομα, πράγμα που οδηγεί σε ομοιομορφία συναισθηματικών αντιδράσεων και διαμόρφωση κοινών απόλυτων στάσεων θετικού και αρνητικού χαρακτήρα απέναντι σε φίλους και εχθρούς, με αποτέλεσμα να επιδιώκουν όχι μόνον την ήττα, αλλά τον εξευτελισμό-αφανισμό των αντιπάλων προκειμένου να αναγνωριστεί η ανωτερότητα του δικού τους "χώρου".




 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.501
Κριτικές
22
Like
369
Πόντοι
5.795
Ο Λαίκος Σύνδεσμος ευθύς εξ αρχής στόχευε στην "ψυχολογία του όχλου".

Οι πολιτικοκοινωνικές δράσεις, με την ατμόσφαιρά τους αυτή, του έντονου ανταγωνισμού και της σύγκρουσης, καθώς και με όλες εκείνες τις τελετουργίες και τα «τυπικά» των μαζικά συντονισμένων αντιδράσεων (ανέμισμα σημαιών, επίδειξη των συμβόλων του κόμματος, ομοιομορφία περιβολής, δυνατά χειροκροτήματα και ρυθμικά συνθήματα ή τραγούδια) είναι, ίσως, ο καλύτερος χώρος για να αποδράσει μια συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων από τη ρουτίνα της καθημερινής ζωής και να απολαύσει την απόλυτη συγκίνηση. Μέσα στο πλαίσια αυτό της ψυχολογίας του πλήθους, παρατηρείται μια αίσθηση ομαδικής ανωνυμίας  και ανευθυνότητας, μια τάση μιμητισμού και μια διάχυση της ευθύνης που μπορεί έυκολα να οδηγήσει σε οχλαγωγία και επεισόδια.

Έτσι λοιπόν αρχίζει και ασκείται μια ακαταμάχητη επιρροή του πλήθους πάνω στο άτομο, πράγμα που οδηγεί σε ομοιομορφία συναισθηματικών αντιδράσεων και διαμόρφωση κοινών απόλυτων στάσεων θετικού και αρνητικού χαρακτήρα απέναντι σε φίλους και εχθρούς, με αποτέλεσμα να επιδιώκουν όχι μόνον την ήττα, αλλά τον εξευτελισμό-αφανισμό των αντιπάλων προκειμένου να αναγνωριστεί η ανωτερότητα του δικού τους "χώρου".
επαναλαμβανω
έχεις κάποια στοιχεία που να αποδεικνύουν εστω ένα έντυπο ,μια δημόσια ομιλια του μηχαλολιακου κασιδιαρη κλπ που να προτρεπουν σέ δολοφονίες????
εαν δεν έχεις όλα αυτα που γραφεις είναι αμπελοφιλοσοφίες
φίλε δέν έχεις πιάσει τό κακό στην ρίζα του,
διάβασε τί έγαψα ποιο πάνω
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.704
Κριτικές
90
Like
36.275
Πόντοι
25.467
επαναλαμβανω
έχεις κάποια στοιχεία που να αποδεικνύουν εστω ένα έντυπο ,μια δημόσια ομιλια του μηχαλολιακου κασιδιαρη κλπ που να προτρεπουν σέ δολοφονίες????
εαν δεν έχεις όλα αυτα που γραφεις είναι αμπελοφιλοσοφίες
φίλε δέν έχεις πιάσει τό κακό στην ρίζα του,
διάβασε τί έγαψα ποιο πάνω

Επιστρέφω την ερώτηση.

Έχετε κάποια στοιχεία που να αποδεικνύουν εστω ένα έντυπο ,μια δημόσια ομιλια των κ.κ. Κόκκαλη, Βαρδινογιάννη, Μαρινάκη, Αλαφούζου  κλπ, που να προτρεπουν σέ δολοφονίες;

Όσο για τις "αμπελοφιλοσοφίες", να σας υπενθυμίσω  ότι παρά την απουσία δηλώσεων που να προτρέπουν σε δολοφονίες,  υπάρχει το γεγονός της δολοφονίας οπαδού του ΠΑΟ από οπαδό-ούς του ΟΣΦΠ στην Παιανία και έπειτα από αγώνα πετοσφαίρισης γυναικών. 

 

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.732
Κριτικές
26
Like
597
Πόντοι
4.475
Δηλαδή εσύ προτιμούσες τον Τσαουσέσκου ή τον Χόντζα από την Χούντα; Διότι εγώ φυσικά και προτιμούσα τη Χούντα.
Από τα δύο προκείμενα κακά καλύτερο είναι προφανώς το λιγώτερο κακό.

Το άλλο θέλει πολύ κουβέντα και βαριέμαι τώρα. Μια άλλη φορά που θα έχω χρόνο, στο χρωστάω...

Κάνοντας προβολή στο παρόν: "μεταξύ των δύο επικείμενων κακών, Σύριζα και Χρυσής Αυγής, προτιμώ Χρυσή Αυγή!!!!!!!!!! :new_shocked:"

Όταν εξοικειώνεσαι με το τέρας, τότε η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει.... και τότε αναλαμβάνει δράση η μαμή της ιστορίας, γιατί ναι, η βία είναι όχι μόνο η μαμή της ιστορίας αλλά και η μαμή της εξέλιξης κάθε έμβιου όντος, ως πρόνοια της φύσης απέναντι στον βόρβορο της στασιμότητας, της συνεπαγόμενης σήψης που τελικά οδηγεί στον επιθανάτιο ρόγχο. Γιατί η βία είναι σύμφυτη με τον αέναο, ανηλεή αγώνα για επιβίωση.

Υ.Γ. ''λιγώτερο'' διόρθωση λιγότερο
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Αἱ πολυκατοικίαι τῶν Ἀθηνῶν εἶναι ἐκ τῶν ὡραιωτέρων ἀρχιτεκτονημάτων τῆς παγκοσμίου ἱστορίας.

Θαυμαστής του Bauhaus;
Είναι αληθές πως είχε ασκήσει ιδιέταιρη γοητεία και προπολεμικά στη ναζιστική Γερμανία και ακόμα μεγαλύτερη στην μετέπειτα κομμουνιστική Ανατολική Γερμανία.

Σε κάθε περίπτωση το 1955 οι απόψεις του στην αρχιτεκτονική είχαν την βαρύτητα αξιώματος.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Αυτές ήταν οι επιλογές μας σαν λαός; Για τόσο καλά μας είχαν οι πάτρονες μας;

Μα εσύ μου έθεσες έτσι την ερώτηση;
Φυσικά και δεν θα ήθελα κανέναν από τους δύο, αν είχα δικαίωμα άλλης επιλογής.
Όπως καλή ώρα τώρα που έχω δικαίωμα πολλών επιλογών δεν επιλέγω ούτε Χ.Α. ούτε ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΤΑΡΣΥΑ!

Μήπως διαφωνούμε για επουσιώδη;



Να σε ρωτήσω και κάτι σοβαρό τώρα; Αυτή που λέγαμε ήταν όντως αυτή που είχα υποθέσει; Γιατί μου την άφησες μισή την απάντηση! :)
 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.449
Like
3
Πόντοι
66
επαναλαμβανω
έχεις κάποια στοιχεία που να αποδεικνύουν εστω ένα έντυπο ,μια δημόσια ομιλια του μηχαλολιακου κασιδιαρη κλπ που να προτρεπουν σέ δολοφονίες????
:rolleyes: ....αυτή είναι ερωτηση ? ...και μαλλον περιμένεις απάντηση ...σοβαρή? :rockon: >:(
 
Εγγρ.
3 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.201
Like
204
Πόντοι
36
επαναλαμβανω
έχεις κάποια στοιχεία που να αποδεικνύουν εστω ένα έντυπο ,μια δημόσια ομιλια του μηχαλολιακου κασιδιαρη κλπ που να προτρεπουν σέ δολοφονίες????
εαν δεν έχεις όλα αυτα που γραφεις είναι αμπελοφιλοσοφίες
φίλε δέν έχεις πιάσει τό κακό στην ρίζα του,
διάβασε τί έγαψα ποιο πάνω

Άστο φίλε, μέχρι εδώ ήταν. Τέρμα οι μαλακίες (δε μιλάω προσωπικά).
Χωριό που φαίνεται, κολαούζο δεν θέλει.
Από την πρώτη μέρα των εκλογών, βγήκαμε και είπαμε ότι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με ιδεολογίες, αλλά με κρυφοτραμπούκους. Και ενίοτε, εντελώς φανερούς.
Κάποιοι από αυτούς ΕΙΝΑΙ και φάτσα φόρα νεοναζί, διότι η Αθήνα δεν είναι Νέα Υόρκη και κάποιοι γνωριζόμαστε. Με πιάνεις;
Λοιπόν, όπως προείπαν αρκετοί συνάδελφοι, όταν καλλιεργείς έμπρακτα και συστηματικά την κουλτούρα της επιθετικότητας και του μίσους, θα έρθει η στιγμή που θα γίνει το κακό.
Και να σου πω και κάτι στο φινάλε: οι περισσότεροι κάτω των 40, χρυσαυγίτες, αυτόν τον τσαμπουκά γούσταραν και μπήκαν στην οργάνωση.
Δηλαδή, εγώ που είμαι μιας κάποιας ηλικίας και θυμάμαι ας πούμε τις Θύρες της δεκαετίας του '80 (παραλληλισμό κάνω τώρα), μπορώ να ισχυριστώ ότι τα άτομα που πήγαιναν συστηματικά στην 7, στη 13 ή όπου αλλού, λειτουργούσαν ως φίλαθλοι του στυλ να κερδίσει ο καλύτερος; Ούτε καν για την ομάδα. Για τα αρντάν και το ξύλο πηγαίνανε - απλά και ωραία.
Θυμάμαι τα ρεπορτάζ της εποχής και βγαίναν κάτι τύποι άστα να πάνε και λέγανε, εμείς ειρηνικά πηγαίναμε, αλλά μας προκάλεσαν και αμυνθήκαμε! Και στο μεταξύ, κάθε Κυριακή γινόταν κόλαση.
Εντάξει, στολές παραλλαγής, τακτική στρατού, βουλευτές που τραμπουκίζουν, τσαμπουκαλεύονται και χαιρετάνε ναζιστικά (άσε τις μαλακίες περί Μεταξά, χορτάσαμε) και βγαίνεις και λες:
εμείς πότε δώσαμε εντολές για βία;
Εντάξει, αυτά στις γριούλες που φοβούνται να κάτσουν σπίτι, όχι πια σε μας. Μετά το φονικό, η ανοχή της δράσης σας, τελείωσε.
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom