Νέα

Μπορώ να εμφανίσω μαύρο χρήμα από Western Union χωρίς να με πιάσει η Εφορία;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MrRobot15
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 270
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.328
Like
1.931
Πόντοι
216
Τι του λέτε ρε του ανθρωπου,μία ωρα αρχυτερα θα τον χωσετε μεσα...
Δικό μου παραδειγμα,επι ενα εξαμηνο περυσι εστελνα χρηματα με bank transfer από Ελληνικη τραπεζα σε άλλη ελληνικη σε λογαριασμό καποιου,όχι για κομπινα,μπορει να ηταν πχ η κόρη μου που σπουδαζει σε άλλη πόλη...
Οχι μεγαλα ποσα,απο 1 χιλιάρικο εως τέσσερα.Συνολο εστειλα 12 χιλιάρικα ετσι...
Καποιο πρωι μου ηρθε μηνυμα απο ΑΑΔΕ,΄΄οτι "παρατηρούνται μηνιαίες μεταφορές χρηματων ANΩ ΤΩΝ ΧΙΛΙΩΝ ΕΥΡΩ από τον τραπεζικό σας λογαριασμό που τηρείτε στην ...BANK προς τον τραπεζικο λογαριασμό ΧΧΧΧΧ της ...BANK.Κατόπιν των παραπάνω παρακαλείστε εντός 10ημέρου όπως αποστείλετε επιπρόσθετα στοιχεία που αφορούν σε αυτές τις συναλλαγες" .Και ακολουθούσε ενα σεντόνι με παραστατικά από εκκαθαριστικά πενταετίας μεχρι ΕΝΦΙΑ και δε συμμαζευεται.
Μιλησα λοιπόν με το λογιστή μου και μου είπε πως εχουν σφιξει τους ελεγχους για καταπολέμηση του μαυρου χρηματος και από εκει που παλια βαραγε καμπανακι για συναλλαγες ανω των 10.000€, τωρα βαραει από χιλιαρικο και πανω.Αμα δε ειναι και επαναλαμβανόμενες,σκαει μπιλιετο για διευκρινησεις και αρχίζει ο έλεγχος του ΑΦΜ σου,
Εστειλα τα χαρτια,πηγα και από τον Εφορο,όλα ενταξει ,αλλά το ΑΦΜ μου στιγματίστηκε...
Εάν διαβασα σωστά μέσα σε μία περίοδο έξι μηνών διακίνησες το ποσό των δώδεκα χιλιάδων ευρώ...
Συγγνώμη αλλά το βρίσκω λογικό να μπει στο μάτι της Εφορίας η συγκεκριμένη "κίνηση" από την στιγμή που δεν υπάρχει λόγου χάρη κάποια εταιρεία στην όλη υπόθεση ή να έχεις ιστορικό μεταφοράς μεγάλων χρηματικών ποσών...
Το Κράτος ειδικά μετα την έλευση των Μνημονίων κάνει κρα να βρει "μαύρο" χρήμα.Δεν θα μου κάνει εντύπωση και ο τυχαίος σωματικός έλεγχος να γίνει νόμος του Κράτους (σε λίγα χρόνια) για να βρουνε ποιος κουβαλάει πολύ χρήμα επάνω του...!!!
Υ.Γ. Η μεταφορά μονέδας είχε να κάνει με κάνα σούγκαρ μπέϊμπυ?!
 

daddycool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2022
Μηνύματα
616
Κριτικές
14
Like
1.698
Πόντοι
496
Μπορεί να φαίνεται εκτός θέματος αλλά δεν είναι καθόλου μία που αναφέρθηκαν ήδη για φπαδες και εκπτώσεις. Λοιπόν:

Τιμή πριν το φπα=A
Φπα=24%
Τιμή μετά το φπα=Β

Αx1,24=B

Άρα:
Α=0,80645xB


Αυτό σημαίνει ότι όταν πάω και και αγοράζω κάτι κοστίζει 100€ με το φπα μέσα μου λέει χωρίς φπα δώσε μου μετρητά εγώ πρέπει να του δώσω 80€. Και όχι περισσότερα από 80.

Υπάρχει όμως και ένα λεπτό σημείο ακόμα. Ότι τα 80€ αυτά που θα δώσω είναι μαύρο έσοδο και δεν υπόκειται σε φορολογία εισοδήματος που ενδεικτικά θα ήτανε 20% πάνω στα 80 δηλαδή 16€ φόρος εισοδήματος και τα υπόλοιπα 64 εισόδημα για το μαγαζί. Όλα αυτά χωρίς να λάβω υπόψη μου οποιουδήποτε άλλου είδους πρόσθετες κρατήσεις και τέλη και φόρους κτλ...

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Καλή χρονιά με υγεία και πολλά λεφτά
Σωστό, αλλά λάθος. Προφανώς η εφορία δεν είναι 20%*80 διότι έχει και κόστος αγοράς/παραγωγής. Επιπλέον υποτίθεται ότι μοιράζεστε το "κέρδος".
Δηλαδή έστω ότι ο έμπορος αγόρασε κάτι €50 και θέλει να βγάλει καθαρό κέρδος 30% (νοίκια, υπάλληλοι κλπ, λόγικό είναι) δηλαδή €15. Σε αυτό υπολογίζει την εφορια που είναι 20% επί του κέρδους, δηλαδή €3. Πρέπει λοιπόν να το πουλήσει 68+ΦΠΑ = 84,32, ας πούμε €85 (επειδή και αυτό το +3 έχει εφορία €0,6 αλλά θα το παραλείψω στη συνέχεια για λόγους απλότητας) .
Αυτό το καθαρό κέρδος €15 λοιπόν θα το βγάλει αν σου το πουλήσει νόμιμα στα €85. Άρα για να έχει λογο να στο πουλήσει μαύρα πρέπει να κερδίσει κάτι παραπάνω.
Εσύ τώρα αν αγοράσεις νόμιμα, πληρώνεις κερατό €20 (τον ΦΠΑ και την εφορία του). Όταν αγοράζεις μαύρα, αν πληρώσεις €65 που θες, εσύ, -σε σχέση με τη νόμιμη συναλλαγή- κερδίζεις €20 και αυτός μόνο €3 (Φόρο) επιπλέον, αφού τα €15 θα τα είχε έτσι κι αλλιώς, ακόμη κι αν εσύ πλήρωνες με την απόδειξη τα κερατιάτικα του κράτους. Συνεπώς σου λέει αν θέλεις χωρίς απόδειξη θα μοιραστούμε τον ΦΠΑ, οπότε γίνεται 50κόστος+15κέρδος εμπόρου+(20/2ΦΠΑ)=€75! Έτσι το δικό σου κέρδος είναι 10 και το δικό του επίσης 10.
 

Jack Bing

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2022
Μηνύματα
669
Like
1.134
Πόντοι
206
Σωστό, αλλά λάθος. Προφανώς η εφορία δεν είναι 20%*80 διότι έχει και κόστος αγοράς/παραγωγής. Επιπλέον υποτίθεται ότι μοιράζεστε το "κέρδος".
Δηλαδή έστω ότι ο έμπορος αγόρασε κάτι €50 και θέλει να βγάλει καθαρό κέρδος 30% (νοίκια, υπάλληλοι κλπ, λόγικό είναι) δηλαδή €15. Σε αυτό υπολογίζει την εφορια που είναι 20% επί του κέρδους, δηλαδή €3. Πρέπει λοιπόν να το πουλήσει 68+ΦΠΑ = 84,32, ας πούμε €85 (επειδή και αυτό το +3 έχει εφορία €0,6 αλλά θα το παραλείψω στη συνέχεια για λόγους απλότητας) .
Αυτό το καθαρό κέρδος €15 λοιπόν θα το βγάλει αν σου το πουλήσει νόμιμα στα €85. Άρα για να έχει λογο να στο πουλήσει μαύρα πρέπει να κερδίσει κάτι παραπάνω.
Εσύ τώρα αν αγοράσεις νόμιμα, πληρώνεις κερατό €20 (τον ΦΠΑ και την εφορία του). Όταν αγοράζεις μαύρα, αν πληρώσεις €65 που θες, εσύ, -σε σχέση με τη νόμιμη συναλλαγή- κερδίζεις €20 και αυτός μόνο €3 (Φόρο) επιπλέον, αφού τα €15 θα τα είχε έτσι κι αλλιώς, ακόμη κι αν εσύ πλήρωνες με την απόδειξη τα κερατιάτικα του κράτους. Συνεπώς σου λέει αν θέλεις χωρίς απόδειξη θα μοιραστούμε τον ΦΠΑ, οπότε γίνεται 50κόστος+15κέρδος εμπόρου+(20/2ΦΠΑ)=€75! Έτσι το δικό σου κέρδος είναι 10 και το δικό του επίσης 10.
Δεν μίλησα για 65. Άλλο είπα διότι ουσιαστικά είχα περιορίσει την ανάλυση μου στον ΦΠΑ μόνο.
Είπα οτι όταν μου λένε με 24% ΦΠΑ 100€ πρέπει να μου πουν κάνει 80€ χωρίς. Και όχι να μου πουν κάποιο ποσό μεταξύ 80-100, όπως συνήθως ζητούν
Και συμπλήρωσα ότι στα 80 τα έχει ήδη υπολογίσει αυτός δλδ κόστος αγοράς λειτουργίας αμοιβές έξοδα δαπάνες χρηματοοικονομικά κέρδος φόροι κτλ. Επίσης ήδη αποφεύγει τον φόρο εισοδήματος μη εκδίδοντας απόδειξη, διότι στην αντίθετη περίπτωση θα πλήρωνε.
Από την άλλη εάν τα 80 είναι λίγα, ναι συμφωνώ, θα επρεπε Νάτα κάνει π.χ. 100€ και να πουλούσε με αποδειξη και ΦΠΑ στα 124€
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.620
Πόντοι
2.816
Με ενδιαφέρει και εμένα γιατί δεν ξέρω πως γίνεται να "νομιμοποιηθεί" μαύρο χρήμα
Αλλά έχω εσάς και θα μου πείτε το κόλπο!!
Το μόνο που μου μένει να βρω μαύρο χρήμα...
Καμία ιδέα;;:think::think::think:

Πέρα από την πλάκα, επειδή δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο υπάρχει πιθανότητα (όπως και με άλλα είδη απόκτησης εισοδήματος) να μην ψάξουν για υποθέσεις πριν γίνει το νομικό πλαίσιο αρκεί να είστε συνετοί και να κάνετε κραυγαλέες κινήσεις.. τότε θα σας τσιμπήσουν και θα φτάσουν στη πηγή του εισοδήματος
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.203
Κριτικές
18
Like
19.976
Πόντοι
4.546
Με ενδιαφέρει και εμένα γιατί δεν ξέρω πως γίνεται να "νομιμοποιηθεί" μαύρο χρήμα
Αλλά έχω εσάς και θα μου πείτε το κόλπο!!
Το μόνο που μου μένει να βρω μαύρο χρήμα...
Καμία ιδέα;;:think::think::think:

Πέρα από την πλάκα, επειδή δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο υπάρχει πιθανότητα (όπως και με άλλα είδη απόκτησης εισοδήματος) να μην ψάξουν για υποθέσεις πριν γίνει το νομικό πλαίσιο αρκεί να είστε συνετοί και να κάνετε κραυγαλέες κινήσεις.. τότε θα σας τσιμπήσουν και θα φτάσουν στη πηγή του εισοδήματος
Τύπε μου, μου επιτρέπεις να επισημάνω το προφανές: όλος ο χώρος του πληρωμένου έρωτα είναι μαύρο, κατάμαυρο χρήμα, μπροστά σου είναι και όλοι γράφουμε σχετικά.
Άλλη ιστορία βέβαια το πώς θα βγάλεις.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.620
Πόντοι
2.816
Μακάρι pos και σε μπουρδέλα στούντιο βίζιτες κλπ

Κάρτα παντού!! :rockon:
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
684
Κριτικές
3
Like
877
Πόντοι
366
Αυτο ηταν ευκολο ειχα λεφτα στο λογαριασμο μου και εστελνα με sepa transfer στο binance λιγα λιγα τωρα εχει καταργηθει το sepa βεβαια αλλα ετσι τα εστελνα
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
684
Κριτικές
3
Like
877
Πόντοι
366
Εγώ πάντως αν ήμουν έφορας σε σοβαρή χώρα (που δεν είναι η Ελλάδα) , με τόση φασαρία στο θέμα, θα είχα το νου μου να τσακώσω τον νηματοθέτη, θα τον είχα υπό επιτήρηση. :cheesy:
εγω ειμαι ψαρακι μικρο μπροστα στους καρχαριες που εχουν μαυρο χρημα και προσπαθουν να δικαιολογησουν
 

tarzan71

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2019
Μηνύματα
143
Like
390
Πόντοι
21
Αυτο ηταν ευκολο ειχα λεφτα στο λογαριασμο μου και εστελνα με sepa transfer στο binance λιγα λιγα τωρα εχει καταργηθει το sepa βεβαια αλλα ετσι τα εστελνα
Πάντως με λίγο ψάξιμο που έκανα, τα κέρδη φορολογούνται με 15%. Αρα μήπως να ρώταγες ένα λογιστή που ξέρει από αυτά;

 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
684
Κριτικές
3
Like
877
Πόντοι
366
Πάντως με λίγο ψάξιμο που έκανα, τα κέρδη φορολογούνται με 15%. Αρα μήπως να ρώταγες ένα λογιστή που ξέρει από αυτά;

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα τυπε γυρνα στις πισω σελιδες και διαβασε η φορολογια δεν θα ειναι μονο 15% δυστυχως
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.203
Κριτικές
18
Like
19.976
Πόντοι
4.546
Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα τυπε γυρνα στις πισω σελιδες και διαβασε η φορολογια δεν θα ειναι μονο 15% δυστυχως
Το θέμα όμως ξέρεις ποιό είναι; Ότι εσύ στηρίζεις ΟΛΟ το επιχείρημά σου σε κάτι που άκουσες να λένε, υποτίθεται (χωρίς παρεξήγηση) σε ένα σεμινάριο, όταν όλα τα άρθρα που σου έβαλαν λένε το αντίθετο, ότι δεν είναι τόσο υψηλή η φορολογία.

Και όχι, απλά γνώμη λέω, δεν ασχολούμαι με κρύπτο.
 

dalaidama

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2023
Μηνύματα
66
Like
181
Πόντοι
0
Μετεφερα απο binance σε revolut 20k 2k καθε μηνα για εναν χρονο, μεχρι τωρα που εχει περασει ενας χρονος+ δεν μου εστειλαν το οτιδηποτε. Ειτε απο τραπεζα ειτε απο εφορια κτλπ
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
684
Κριτικές
3
Like
877
Πόντοι
366
Το θέμα όμως ξέρεις ποιό είναι; Ότι εσύ στηρίζεις ΟΛΟ το επιχείρημά σου σε κάτι που άκουσες να λένε, υποτίθεται (χωρίς παρεξήγηση) σε ένα σεμινάριο, όταν όλα τα άρθρα που σου έβαλαν λένε το αντίθετο, ότι δεν είναι τόσο υψηλή η φορολογία.

Και όχι, απλά γνώμη λέω, δεν ασχολούμαι με κρύπτο.
ναι αλλα σε αυτο το σεμιναριο μιλησανε ειδικοι φοροτεχνικοι, λογιστες δικηγοροι που ειναι ενημεροι και γνωστες με το τι γινεται στο χωρο αυτο και πως μεταβαλλονται τα πραγματα και ακολουθουν τις τελαυταιες εξελιξεις και αναφερανε αυτο που ειπα στις πισω σελιδες. Για να το λενε αυτοι δεν νομιζω να λενε ψεμματα δεν εχουν λογω κατι θα ξερουν παραπαναω. Σας ειπα αναφερανε και περιπτωσεις απο πελατες τους που αγορασανε σπιτι απο κερδη κρυπτο και του επιβληθηκε φορολογια 35-40% απο ΔΕΔ. Τα αρθρα ωραια ειναι αλλα ποσο παλια ειναι? μεσα σε ενα δυο χρονια τα πραγματα αλλαζουν? Κατι που ισχυε πριν 2 χρονια δεν σημαινει οτι ισχυει και τωρα. Επισης ποιος τα γραφει τα αρθρα ειναι γνωστες του θεματος στο 100%??

Το συνεδριο αυτο βασικα meetup εγινε μετα απο πρωτοβουλια της κοινοτητας του Bitcoin που ειναι μεγαλος αριθμος στην Ελλαδα υστερα απο το ιδιο προβλημα που αντιμετωπιζαν με εμενα οπως και με πολλους αλλους.
Το πληθος απο κατω ηταν τεραστιο ισα ισα χωρσουσαμε και οι ερωτησεις πεφταν φωτια τι να κανουμε πως να δικαιολογησουμε τα κρυπτο και σαφης απαντηση δεν δινονταν ποτε μαλιστα ο ενας απο του ομιλητες απο την αγανακτηση του σε καποια στιγμη ειπε δεν ξερουμε εδω διαφωνουμε μεταξυ μας. by the way μιλησαν και για NFT εκει να δεις χαμος που εγινε ασε. Το μονο θετικο στο τελος ειχε τσαμπα πιτσες τουλαχιστον φαγαμε κατι αχαχαχαχααχ
 
Τελευταία τροποποίηση:

Skorpio93

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Ιουλ 2023
Μηνύματα
246
Κριτικές
13
Like
2.191
Πόντοι
1.191
Μερικές σκόρπιες σκέψεις - δεν αφορά ειδικά μέλη του παρόντος φόρουμ, αλλά γενικότερα "γκουρού" και "ειδικούς" που μπορεί να συναντήσει κανείς σε κάθε παρέα

Λέει ο ένας "...έχω 100Κ σε κρυπτονομίσματα...", κι απαντά ο άλλος "...εγώ έχω 200Κ και τα ξεπλένω με ΟΠΑΠ / καζίνο κλπ...". Μάϊστα! Όλα τα λαμπρά οικονομικά μυαλά και οι διάνοιες εδώ στο Bou μαζεύτηκαν! Για δες, κι εγώ που νόμιζα πως εδώ είναι φόρουμ για βίζιτες, αλλά τελικά είναι στέκι για γκουρού της κρυπτο-Οικονομίας που μοιράζουν γνώση (και πόνο) έτσι τζάμπα σε εμάς τους πλεμπαίους πτωχούς

Βέβαια, ξεχνούν πως όοοοολα αυτά είναι στην ουσία αέρας κοπανιστός, διότι ΟΥΤΕ πραγματικό χρήμα είναι, ΟΥΤΕ σταθερότητα κι ασφάλεια παρέχουν και - το κυριότερο - ΟΥΤΕ μπορεί κάποιος να εμφανίσει κρύπτο και να το χρησιμοποιήσει για σοβαρές & ουσιαστικές αγορές (πχ να αγοράσει ένα ακίνητο)! Κι όμως, μέλη του Bou παίζουν με ευκολία τα κόλπα της Παγκόσμιας κρυπτο-Οικονομίας και σηκώνουν με αυτοπεποίθηση το μεσαίο δάκτυλο στα λαγωνικά της Εφορίας.

Εν τω μεταξύ, δεν θα εκπλαγώ εάν όλοι αυτοί οι "γκουρού" και "ειδικοί" με τα (εικονικά) 100Κ ή 200Κ σε κρυπτονομίσματα, δεν έχουν στη τσέπη ούτε 5 EUR για καφέ και ζητάνε από τη μάνα 'κοσάρι να το επενδύσουν στα παρακμιακά μπουρδέλα παρέα με Πάκια & τσιγκανάκια

...just saying​
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.423
Κριτικές
1
Like
2.820
Πόντοι
456
Αυτο ηταν ευκολο ειχα λεφτα στο λογαριασμο μου και εστελνα με sepa transfer στο binance λιγα λιγα τωρα εχει καταργηθει το sepa βεβαια αλλα ετσι τα εστελνα
Φτιάξε ένα λογαριασμό στο κρακεν.Εκει δεν έχει καταργηθεί
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
684
Κριτικές
3
Like
877
Πόντοι
366
Φτιάξε ένα λογαριασμό στο κρακεν.Εκει δεν έχει καταργηθεί
μα δεν θελω ποια να στειλω απο το λογαριασμο μου με τα δουλεμενα λεφτα σε καποιο ανταλακτηριο αντιθετως θελω τα κερδισμενα λεφτα απο το ανταλακτηριο να τα μεταφερω στον λογαριασμο μου χωρις να χτυπησουν καμπανακια ή αν χτυπησουν καμπανακια να μην ειναι πανω απο 15% που διαφωνουμε με μερικους μυστες απο εδω μεσα
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.287
Like
9.299
Πόντοι
2.306
Μερικές σκόρπιες σκέψεις - δεν αφορά ειδικά μέλη του παρόντος φόρουμ, αλλά γενικότερα "γκουρού" και "ειδικούς" που μπορεί να συναντήσει κανείς σε κάθε παρέα

Λέει ο ένας "...έχω 100Κ σε κρυπτονομίσματα...", κι απαντά ο άλλος "...εγώ έχω 200Κ και τα ξεπλένω με ΟΠΑΠ / καζίνο κλπ...". Μάϊστα! Όλα τα λαμπρά οικονομικά μυαλά και οι διάνοιες εδώ στο Bou μαζεύτηκαν! Για δες, κι εγώ που νόμιζα πως εδώ είναι φόρουμ για βίζιτες, αλλά τελικά είναι στέκι για γκουρού της κρυπτο-Οικονομίας που μοιράζουν γνώση (και πόνο) έτσι τζάμπα σε εμάς τους πλεμπαίους πτωχούς

Βέβαια, ξεχνούν πως όοοοολα αυτά είναι στην ουσία αέρας κοπανιστός, διότι ΟΥΤΕ πραγματικό χρήμα είναι, ΟΥΤΕ σταθερότητα κι ασφάλεια παρέχουν και - το κυριότερο - ΟΥΤΕ μπορεί κάποιος να εμφανίσει κρύπτο και να το χρησιμοποιήσει για σοβαρές & ουσιαστικές αγορές (πχ να αγοράσει ένα ακίνητο)! Κι όμως, μέλη του Bou παίζουν με ευκολία τα κόλπα της Παγκόσμιας κρυπτο-Οικονομίας και σηκώνουν με αυτοπεποίθηση το μεσαίο δάκτυλο στα λαγωνικά της Εφορίας.

Εν τω μεταξύ, δεν θα εκπλαγώ εάν όλοι αυτοί οι "γκουρού" και "ειδικοί" με τα (εικονικά) 100Κ ή 200Κ σε κρυπτονομίσματα, δεν έχουν στη τσέπη ούτε 5 EUR για καφέ και ζητάνε από τη μάνα 'κοσάρι να το επενδύσουν στα παρακμιακά μπουρδέλα παρέα με Πάκια & τσιγκανάκια

...just saying​
Τύπε καινούργιος είσαι εδώ μέσα ;

Τα χειρότερα μέλη εδώ , έχουν μερσεντικο στο γκαραζ, 18 πόντους στο παντελόνι και περιουσία πάνω από 2 εκατομμύρια
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
684
Κριτικές
3
Like
877
Πόντοι
366
Μερικές σκόρπιες σκέψεις - δεν αφορά ειδικά μέλη του παρόντος φόρουμ, αλλά γενικότερα "γκουρού" και "ειδικούς" που μπορεί να συναντήσει κανείς σε κάθε παρέα

Λέει ο ένας "...έχω 100Κ σε κρυπτονομίσματα...", κι απαντά ο άλλος "...εγώ έχω 200Κ και τα ξεπλένω με ΟΠΑΠ / καζίνο κλπ...". Μάϊστα! Όλα τα λαμπρά οικονομικά μυαλά και οι διάνοιες εδώ στο Bou μαζεύτηκαν! Για δες, κι εγώ που νόμιζα πως εδώ είναι φόρουμ για βίζιτες, αλλά τελικά είναι στέκι για γκουρού της κρυπτο-Οικονομίας που μοιράζουν γνώση (και πόνο) έτσι τζάμπα σε εμάς τους πλεμπαίους πτωχούς

Βέβαια, ξεχνούν πως όοοοολα αυτά είναι στην ουσία αέρας κοπανιστός, διότι ΟΥΤΕ πραγματικό χρήμα είναι, ΟΥΤΕ σταθερότητα κι ασφάλεια παρέχουν και - το κυριότερο - ΟΥΤΕ μπορεί κάποιος να εμφανίσει κρύπτο και να το χρησιμοποιήσει για σοβαρές & ουσιαστικές αγορές (πχ να αγοράσει ένα ακίνητο)! Κι όμως, μέλη του Bou παίζουν με ευκολία τα κόλπα της Παγκόσμιας κρυπτο-Οικονομίας και σηκώνουν με αυτοπεποίθηση το μεσαίο δάκτυλο στα λαγωνικά της Εφορίας.

Εν τω μεταξύ, δεν θα εκπλαγώ εάν όλοι αυτοί οι "γκουρού" και "ειδικοί" με τα (εικονικά) 100Κ ή 200Κ σε κρυπτονομίσματα, δεν έχουν στη τσέπη ούτε 5 EUR για καφέ και ζητάνε από τη μάνα 'κοσάρι να το επενδύσουν στα παρακμιακά μπουρδέλα παρέα με Πάκια & τσιγκανάκια

...just saying​
γιατι ρε τυπε εμεις που εχουμε 100Κ σε κρυπτο δεν ειναι λεφτα αυτα ειναι στραγαλια. Εβαλα ενα κεφαλαιο 30-40 που ηταν δουλεμενα λεφτα και τωρα εχουν γινει 100 και οπως πολλοι ειπαν κανω μαλακια που θελω να τα τραβηξω τωρα γιατι σε δυο χρονια θα ειναι πολυ περισσοτερα αλλα τι να κανω. Αν αγοραζα μετοχες π.χ τεσλα και ειχα κερδος θα ησουν ευχαριστημενος
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τύπε καινούργιος είσαι εδώ μέσα ;

Τα χειρότερα μέλη εδώ , έχουν μερσεντικο στο γκαραζ, 18 πόντους στο παντελόνι και περιουσία πάνω από 2 εκατομμύρια
και λιγα λες:cheesy:
 

travestolagnos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Οκτ 2011
Μηνύματα
9.379
Κριτικές
25
Like
2.719
Πόντοι
3.246
Εγω ρε φιλε με τα λιγα λεφτα που εχω σε κρυπτο εβγαλα σε 1.5 μηνα 3 χιλιαρικα..τα εκανα μεταφορα σε τραπεζα και τα εβγαλα...με αυτα πηγα 4 μερες αθηνα εμεινα σε ξενοδοχειο γαμησα εφαγα πληρωσα ετησια συνδρομη στο γυμναστηριο αλλαξα γκαρνταρομπα και μου εχουν μεινει και λεφτα...αν εσυ λειτουργεις ..οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom