Νέα

Μου έκλεψαν το msn !!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα siasia
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 103
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Μετα και την IP σου να χει που λεει ο λογος... θα του ειναι αχρηστη μιας και δεν θα ισχυει πλεον.

Κοιταξε ο συνδυασμος (IP,port) που παιζει σε καθε συνδεση... δινει πληροφοριες στον αλλον... αμα ξερεις πχ αυτα τα 2

μπορεις να ριχνεις ερωτησεις" στο μηχανημα μεσω καποιου αλλου προγραμματος... παλια αυτο επαιζε με το Telnet οπου μπορουσες να συνδεθεις σε ενα απομακρυσμενο συστημα και να τρεξεις εντολες σαν τοπικος χρηστης
Kαι φτάνεις μέχρι διεύθυνση ας πούμε ή απλά μπορείς να του γαμήσεις του άλλου το pc έχοντας την ip;;;
 

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.095
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046
Που να σου κλέψουν κανα πορτοφόλι ρε τυπε....
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Kαι φτάνεις μέχρι διεύθυνση ας πούμε ή απλά μπορείς να του γαμήσεις του άλλου το pc έχοντας την ip;;;

Κοιτα μετα οσο παει και δυσκολευει... διαφωνω με τον Αναλ χαντερ οτι ειναι δυσκολο καποιος να βρει την IP σου
με ενα IP scanner λογισμικο δεν ειναι κατι δυσκολο αυτο... βεβαια μετα για να συνεχισει δυσκολευει η κατασταση...
Απλα αν γνωριζει πχ για μια διεργασια που τρεχει στον δικο σου υπολογιστη την Θυρα στην οποια αυτη ακουει (δεδομενα απεξω) δεδομενα δηλαδη που ερχονται απο καποιον πομπο... μεσω μιας IP ειναι ευκολο να κανει εισοδο στο συγκεκριμενο πραγματακι.
Για παραδειγμα η θυρα του browser που ειναι η 80 ειναι ανοιχτη για να μπαινεις στο ιντερνετ... για αυτο και απο το ιντερνετ ειναι ευκολο να κολλησεις ιους.. απο ιστοσελιδες για παραδειγμα χωρις να το καταλαβεις.. ενω πχ απο αλλες εφαρμογες πρεπει να πατησεις μια αποδοχη πρωτα για να ανοιξει η συνδεση...

Αλλα μην το πας μακρυα.... ενας ενδιαμεσος να παρεμβληθει σε μια συναλλαγη σου απο το ιντερνετ χρηματικη πχ... ηλεκτρονικες καταθεσεις σε τραπεζικους λογαριασμους την γαμησες. ΤΟ πι σι και να στο καψει που λεγανε παλια  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: παιρνεις αλλο δικιε μου
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Μετα και την IP σου να χει που λεει ο λογος... θα του ειναι αχρηστη μιας και δεν θα ισχυει πλεον.

Κοιταξε ο συνδυασμος (IP,port) που παιζει σε καθε συνδεση... δινει πληροφοριες στον αλλον... αμα ξερεις πχ αυτα τα 2

μπορεις να ριχνεις ερωτησεις" στο μηχανημα μεσω καποιου αλλου προγραμματος... παλια αυτο επαιζε με το Telnet οπου μπορουσες να συνδεθεις σε ενα απομακρυσμενο συστημα και να τρεξεις εντολες σαν τοπικος χρηστης

Ειχα την εντυπωση πως το ΜΣΝ χρησιμοποιει TCP ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ μεταφορας και παιζει και συνδεση απο σημειο σε σημειο...
ισως μπερδευτηκα με τα τορρεντς... τι να σου πω 

Καμια σχεση.

Αλλο το tcp protocol το οποιο ειναι θεμελιωδες για την μεταφορα πακετων αναμεσα σε υπολογιστες ενος δικτυου.

Το windows live messenger ( και οποιος αλλος client συνδεεται σε αυτο ) συνδεεται στο msn protocol το οποιο λειτουργει σε αλλο επιπεδο απο το tcp. Δεν εχουν σχεση πρακτικα τα δυο, εκτος απο το γεγονος του οτι το tcp απαιτειται να υπαρχει και να χρησιμοποιειται για το msn να λειτουργησει.

Οι συνδεσεις στο msn ειναι εξαιρετικα αργες για τον λογο του οτι δεν γινεται direct connection μεταξυ των clients αλλα περνανε μεσω του κεντρικου server. Σε αντιθεση ας πουμε με το skype η αλλα messengers/πρωτοκολλα.

Μεχρι προτινος, το να κλεψεις ip μεσσα απο το msn δεν ηταν τοσο ευκολο. Προφανως και υπαρχει τροπος να γινει, ολα γινονται. Αλλα δεν σου παιρνουν το account ετσι, υπαρχουν πολυ πιο ευκολοι τροποι να το κανουν αυτο.

Επισης τα torrents χρησιμοποιουν κατι διαφορετικο απο απλο p2p.
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Κοιτα μετα οσο παει και δυσκολευει... διαφωνω με τον Αναλ χαντερ οτι ειναι δυσκολο καποιος να βρει την IP σου
με ενα IP scanner λογισμικο δεν ειναι κατι δυσκολο αυτο... βεβαια μετα για να συνεχισει δυσκολευει η κατασταση...
Απλα αν γνωριζει πχ για μια διεργασια που τρεχει στον δικο σου υπολογιστη την Θυρα στην οποια αυτη ακουει (δεδομενα απεξω) δεδομενα δηλαδη που ερχονται απο καποιον πομπο... μεσω μιας IP ειναι ευκολο να κανει εισοδο στο συγκεκριμενο πραγματακι.
Για παραδειγμα η θυρα του browser που ειναι η 80 ειναι ανοιχτη για να μπαινεις στο ιντερνετ... για αυτο και απο το ιντερνετ ειναι ευκολο να κολλησεις ιους.. απο ιστοσελιδες για παραδειγμα χωρις να το καταλαβεις.. ενω πχ απο αλλες εφαρμογες πρεπει να πατησεις μια αποδοχη πρωτα για να ανοιξει η συνδεση...

Αλλα μην το πας μακρυα.... ενας ενδιαμεσος να παρεμβληθει σε μια συναλλαγη σου απο το ιντερνετ χρηματικη πχ... ηλεκτρονικες καταθεσεις σε τραπεζικους λογαριασμους την γαμησες. ΤΟ πι σι και να στο καψει που λεγανε παλια  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: παιρνεις αλλο δικιε μου

Δεν ειναι ευκολο με ενα απλο ip scanner, γιατι το προγραμμα δεν θα ξερει ποιος ειναι συνδεδεμενος που.

Αμα υπηρχε p2p συνδεση θα ηταν πιο ευκολο, αλλα ακομα και τοτε αν εχεις ενα firewall μπορει να απορριψει αυτοματα το scan εκτος και αν εχει δημιουργηθει η συνδεση μεσω μιας μεταφορας και εχει γινει ανταλλαγη πακετων οποτε μπορει να το βρει ετσι.

Γενικα αυτα ειναι εξαιρετικα σπανια παντως, και στις συναλλαγες δεν μπαινει σχεδον ποτε κανεις ενδιαμεσα, απλα γινεται το pc σου μερος ενος botnet και τα ευαισθητα δεδομενα σου πηγαινουν απευθειας σε αυτους που τα ζητανε, καθως εισαι μερος του δικτυου τους χωρις να το ξερεις.
 

Επισκέπτης
Κοιτα μετα οσο παει και δυσκολευει... διαφωνω με τον Αναλ χαντερ οτι ειναι δυσκολο καποιος να βρει την IP σου
με ενα IP scanner λογισμικο δεν ειναι κατι δυσκολο αυτο... βεβαια μετα για να συνεχισει δυσκολευει η κατασταση...
Απλα αν γνωριζει πχ για μια διεργασια που τρεχει στον δικο σου υπολογιστη την Θυρα στην οποια αυτη ακουει (δεδομενα απεξω) δεδομενα δηλαδη που ερχονται απο καποιον πομπο... μεσω μιας IP ειναι ευκολο να κανει εισοδο στο συγκεκριμενο πραγματακι.
Για παραδειγμα η θυρα του browser που ειναι η 80 ειναι ανοιχτη για να μπαινεις στο ιντερνετ... για αυτο και απο το ιντερνετ ειναι ευκολο να κολλησεις ιους.. απο ιστοσελιδες για παραδειγμα χωρις να το καταλαβεις.. ενω πχ απο αλλες εφαρμογες πρεπει να πατησεις μια αποδοχη πρωτα για να ανοιξει η συνδεση...

Αλλα μην το πας μακρυα.... ενας ενδιαμεσος να παρεμβληθει σε μια συναλλαγη σου απο το ιντερνετ χρηματικη πχ... ηλεκτρονικες καταθεσεις σε τραπεζικους λογαριασμους την γαμησες. ΤΟ πι σι και να στο καψει που λεγανε παλια  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: παιρνεις αλλο δικιε μου
O άλλος αν μπει στην ip σου τί βλέπει,αλγόριθμους ή κανονικά όλα τα αρχεία σου;;;

Πληροφορικός έπρεπε να γίνω γμτ την καταδίκη μου!!! :headbang:
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
O άλλος αν μπει στην ip σου τί βλέπει,αλγόριθμους ή κανονικά όλα τα αρχεία σου;;;

Πληροφορικός έπρεπε να γίνω γμτ την καταδίκη μου!!! :headbang:

Περναει και η ωρα...  :grin:

Ο Αναλ χαντερ ισως εχει περισσοτερο δικιο , απλα εγω τα ξερω πιο γενικα... δεν ξερω τοσες λεπτομερειες...

η τεχνολογια τρεχει συνεχως και βγαινουν νεες εκδοσεις.

Απλα με την IP σου μπορει να κανει αρκετα πραγματα... ΠΧ να κλεψει πακετα τα οποια επρεπε να ερθουν σε σενα... να παρεμβληθει δηλαδη στο ενδιαμεσο της επικοινωνιας οπως γινοταν και με τα ασυρματα δικτυα... που κλεβανε τις MAC διευθυνσεις και σπαγανε τα WEP & WPA
 

Επισκέπτης
Απλα με την IP σου μπορει να κανει αρκετα πραγματα... ΠΧ να κλεψει πακετα τα οποια επρεπε να ερθουν σε σενα... να παρεμβληθει δηλαδη στο ενδιαμεσο της επικοινωνιας οπως γινοταν και με τα ασυρματα δικτυα... που κλεβανε τις MAC διευθυνσεις και σπαγανε τα WEP & WPA
π.χ. αν έχω κωδικούς σε world μπορεί να τους βρει;;;
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Δεν ειναι ευκολο με ενα απλο ip scanner, γιατι το προγραμμα δεν θα ξερει ποιος ειναι συνδεδεμενος που.

Αμα υπηρχε p2p συνδεση θα ηταν πιο ευκολο, αλλα ακομα και τοτε αν εχεις ενα firewall μπορει να απορριψει αυτοματα το scan εκτος και αν εχει δημιουργηθει η συνδεση μεσω μιας μεταφορας και εχει γινει ανταλλαγη πακετων οποτε μπορει να το βρει ετσι.

Γενικα αυτα ειναι εξαιρετικα σπανια παντως, και στις συναλλαγες δεν μπαινει σχεδον ποτε κανεις ενδιαμεσα, απλα γινεται το pc σου μερος ενος botnet και τα ευαισθητα δεδομενα σου πηγαινουν απευθειας σε αυτους που τα ζητανε, καθως εισαι μερος του δικτυου τους χωρις να το ξερεις.

ε νταξει... τωρα ειναι σαν να αναιρεις τις μαν ιν δε μιντλ επιθεσεις... τις πιο δημοφιλεις και διαχρονικες!!! Δεν παει ετσι....
παντα καποιο συστημα θα εχει αδυναμιες..
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
ε νταξει... τωρα ειναι σαν να αναιρεις τις μαν ιν δε μιντλ επιθεσεις... τις πιο δημοφιλεις και διαχρονικες!!! Δεν παει ετσι....
παντα καποιο συστημα θα εχει αδυναμιες..

Αυτο που λες γινεται σε περιπτωσεις που καποιος σε εχει στοχοποιησει.

Αλλα πλεον δεν δουλευουν ετσι τα πραγματα.

Υπαρχουν δικτυα με μολυσμενους υπολογιστες, απο χιλιαδες μεχρι εκατομυρια τα οποια απλα στελνουν απο προσωπικα δεδομενα μεχρι αριθμος καρτων κτλ κτλ και δεν ασχολουνται με κανεναν προσωπικα, γιατι στην ουσια κανει ο ιδιος ο χρηστης την δουλεια απο μονος του ;)
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Eνήμερωση ρε :rolleyes:,όσο να'ναι χρειάζεται για όσους κινούμαστε στο νετ...

Ψαξε στο google να μαθεις μερικα βασικα πραγματα, το να ρωτας τυχαια δεν σου εξασφαλιζει κατι.
 

Επισκέπτης
Ψαξε στο google να μαθεις μερικα βασικα πραγματα, το να ρωτας τυχαια δεν σου εξασφαλιζει κατι.
Aυτό που έχω καταλάβει πάντως είναι ότι το ίντερνετ σκατά ανώνυμο είναι,όποιος ξέρει κ θέλει πολύυυυ μπορεί... :P
 

dragon32

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2010
Μηνύματα
580
Like
0
Πόντοι
6
Aυτό που έχω καταλάβει πάντως είναι ότι το ίντερνετ σκατά ανώνυμο είναι,όποιος ξέρει κ θέλει πολύυυυ μπορεί... :P
γιατι ρε τυπε ποιοσ σου εχει πει οτι το ιντερνετ ειναι ανωνυμο ?απο την στιγμη που κανεισ συνδεση ειναι σαν να εχεισ δωσει τον αριθμο του τηλεφωνου σου καταλαβεσ τυπε
 
OP
OP
siasia

siasia

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.120
Like
4
Πόντοι
16
Ώστε αυτά λέγατε μέσα στη νύχτα; Είναι που λένε «κοιμήσου εσύ κι η τύχη σου δουλεύει». Τελικά να δώσω τον αριθμό της πιστωτικής για να βγάλω εισιτήρια ή μπα;
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
Ώστε αυτά λέγατε μέσα στη νύχτα; Είναι που λένε «κοιμήσου εσύ κι η τύχη σου δουλεύει». Τελικά να δώσω τον αριθμό της πιστωτικής για να βγάλω εισιτήρια ή μπα;
Δωσε μωρο και εδω ειμαι εγω.....
 

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.699
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
πρωτη φορα που διαβασα με προσοχη ποστς του αναλ χαντερ :P
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
O άλλος αν μπει στην ip σου τί βλέπει,αλγόριθμους ή κανονικά όλα τα αρχεία σου;;;

Πληροφορικός έπρεπε να γίνω γμτ την καταδίκη μου!!! :headbang:
αμα δει την αιπι σου μεχρι και ποσο τον εχεις θα μπορεσει να μαθει.....ειναι τραγικο..... :grin: :grin: :grin:
 

bybloshaggi

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
30
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
οι περισσοτεροι απ εσας εχετε δυναμικη IP,οποτε αλλαζει τακτικα,σε καποιους 1 φορα την ημερα σε αλλους ανα 3 μερες.
το να βρεις την IP σχετικα ευκολο,εκει που κανεις τσατ στο μσν,βαζεις μια εντολη και σου δειχνει IP και τα σχετικα.
αλλα και να την βρεις τι κανεις?πρεπει να περασεις τον ρουτερ πρωτα,τα οποια συνηθος εχουν firewall.
αντε και το προσπερασες αυτο,αντε και δεν εχει firewall....τι κανεις?εχει και το pc firewall βλεπεις......αντε και παλι το προσπερνας αυτο
πρεπει να ξερεις που θα ψαξεις στο PC,σε ποιο μερος ειναι τα username τα password κρυμμενα στα windows?
και για συναλαγες μεσω ιντερνετ επειδη κατα 99% γινονται σε σελιδες με 128bit κρυπτογραφιση και ανω ειναι σχεδον αδυνατων να σου παρει τα στοιχεια και να τα αποκρυπτογραφηση...
και καποιως ειπε να κλεψεις πακετα δεδομενον.............για πες μου πως προσπερνας το προβλημα που λεγετε time stamp?
συνηθως οι απατες γινονται με το να ξεγελανε τους χρηστες οτι βρισκονται σε ασφαλη τοποθεσια κτλ οποτε δινουν στοιχεια τα κλεβει ο αλλος και εγινε
παντως ειναι πολυ πιο ευκολο να παρεις λεφτα απο χακαρισμα σε ΑΤΜ παρα να ψαχνεις στο ιντερνετ για στοιχεια λογαριασμων
αν και στα δυο δεν αρκει ενας απλως προγραματιστης υπολογιστων....
α και ενα αλλο ωραιο,μου στειλανε εμαιλ,δηθεν και καλα απο την εθνικη τραπεζα ελλαδος οτι κλεισανε την καρτα μου και οτι για να την ανοιξω ξανα επρεπε να τους στειλω στοιχεια μου μεσω εμαιλ κτλ.......καθαρη απατη,βλεπεις ομως οτι μερικοι ισως και να στελναν στοιχεια τους οποτε αυτος τα περνει κανει ενα κλονο τησ καρτας τουσ και με αλγοριθμους βρισκουν τα υπολοιπα,βλεπεις ο αριθμος της καρτας σου και το πιν σου συνδεονται αμεσα με τα στοιχεια σου οπως ονομα,διευθηνση,ημερομηνια γεννησης κτλ κτλ απο ολα αυτα τα στοιχεια με εναν αλγοριθμο βγενει ο αριθμος της καρτας σου,βιζα,μαστερ κτλ κτλ,και το πιν που σου στελνει η τραπεζα.....αν αλλαξεις το πιν απλως αλλαζεις το κλειδι...αλλα η κλειδαρια μενει παντα η ιδια!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom