Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 346K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
2.107
Κριτικές
6
Like
814
Πόντοι
96
μαγκες μια ερωτηση στους σχετικους  εχω μια xs 400 spesial monosoc yamaha  απο την δεκαετια του 80 τα νουμερα κτλ τα εχω ακομα  την ειχα αποθηκη 10 χρονια της εβαλα μπαταρια και δουλευη αψογα αλλα δεν ξερω τι γινεται με την βενζινη   γιατι εινε σχεδιασμενη για βενζινη με μολιβδο τη μπορο να κανω?????  γιατι η αμολυβδη θα καψει τα πιστονια μαλλον απο υπερθερμανση  ξερει κανεις  σχετικος??????????
ριξε ειδικο προσθετο στο τεποζιτο, ευκολο,για να μην σου κολησουν οι βαλβιδες
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
3.002
Like
711
Πόντοι
96
40 ευραίοι είναι η μεταβίβαση παίχτη.

Κατά τα άλλα, κι εμένα πρώτη μου μηχανή είναι και την έχω κοντά ένα μήνα.

Αν κρίνω από τη δική μου εμπειρία:

1. θα βελάξεις να βρεις αξιοπρεπές μηχανάκι γιατί είναι όλα 15ετίας πάνω κάτω.

2. Αν σπάσει ο διάβολος το παγκάρι του και χαλάσει κάτι θα το πληρώσεις χρυσό γιατί η μηχανή είχε έρθει παραεισαγωγή στην Ελλάδα.

3. Μη διανοηθείς να πάρεις CB400 με χαλασμένα κοντέρ. Κυκλοφορούν κάμποσα και τα δίνουν μισοτιμής γιατί τα όργανα είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ!!!! (εκτός κι αν έχεις εμπειρία με ebay καταστάσεις οπότε τα βρίσκεις γύρω στα 150ευρώ.)

Στα θετικά:

1. Τη θεωρώ πανέμορφη (πολύ πιο όμορφη από το CB500 που και πιο καινούριο είναι και κανονικά είχε εισαχθεί. Έχε το κι αυτό στο μυαλό σου σα λύση. Πάνω κάτω τα γκάζια του 400 έχει αλλά είναι δικύλινδρο).

2. Είναι κλασσικό γυμνό, κοινώς αν κάποιος που δεν ξέρει και πολλά από μηχανές την κοιτάξει χωρίς να δει ουρά και πίσω φανάρι, δεν την περνάει για 15ετίας με ΤΙΠΟΤΑ!!!

3. Γκάζια φρένα μια χαρά για τα μέτρα της και μοτέρ άσπαστο (εντός ορίων πάντα).

Συνολικά, ωραία λύση για πρώτη μηχανή, οικονομική (εγώ βγάζω 5 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα περίπου), γυμνό (aka το βλέπω και χύνω αλλά πάνω από τα 120 δεν αντέχεται ο αέρας).

ΥΓ. Κάτω απο 2 χιλιάρικα δε βρίσκεις, και πάλι αν κρίνω από τη δική μου εμπειρία. Μπορεί εσύ να είσαι πιο κωλόφαρδος.....

Ευχαριστω για την απαντηση μου το ανελυσες αρκετα!
Τωρα για τα λεφτα δε μπορω να δωσω πανω απο 1800ε... βλεποντας τις αγγελιες βρηκα διαφορα κουλα πραγματα οπως αυτες παρακατω που λενε αριστη κατασταση και 800ε... εχουν τοση αναγκη να τη σπρωξουν η παιζεται καμια πουστια?

Λογικα μια μηχανη 10ετιας δε θα εχει αρχισει να καιει λαδια να καιει φλατζες να θελει ελατηρια κλπ?
Μπορω να παω σε κανενα μαστορα να μου πει αν ειναι καλα μηχανολογικα αν εχει χασει συμπιεση κανενας κυλινδρος κλπ?

Α! Επισης να μην ξεχναμε και το θεμα του κοντερ που πρεπει να ειναι ΟΛΑ γυρισμενα... Αν ειναι δυνατον μια μηχανη του 98 να εχει μονο 50.000km...
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Ευχαριστω για την απαντηση μου το ανελυσες αρκετα!
Τωρα για τα λεφτα δε μπορω να δωσω πανω απο 1800ε... βλεποντας τις αγγελιες βρηκα διαφορα κουλα πραγματα οπως αυτες παρακατω που λενε αριστη κατασταση και 800ε... εχουν τοση αναγκη να τη σπρωξουν η παιζεται καμια πουστια?

Λογικα μια μηχανη 10ετιας δε θα εχει αρχισει να καιει λαδια να καιει φλατζες να θελει ελατηρια κλπ?
Μπορω να παω σε κανενα μαστορα να μου πει αν ειναι καλα μηχανολογικα αν εχει χασει συμπιεση κανενας κυλινδρος κλπ?

Α! Επισης να μην ξεχναμε και το θεμα του κοντερ που πρεπει να ειναι ΟΛΑ γυρισμενα... Αν ειναι δυνατον μια μηχανη του 98 να εχει μονο 50.000km...

Δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα αλλά μάλλον στουκαρισμένες θα είναι για να τις δίνουν τόσο χαμηλά.

Μπες και στο car να ρίξεις μια ματιά.

Λογικά μια μηχανή 10 ετίας, ναι, θα καίει λάδια. Όχι όμως μια HONDA!!!  :2funny: :2funny: :2funny:

Πέραν της πλάκας, όχι δεν είναι απαραίτητο αυτό. Μπορεί όλα να λειτουργούν μια χαρά.

Σε μάστορα εννοείται πως θα την πας.... Εγώ άκουσα μαλακίες του στυλ "κοίτα να δεις...... η μηχανή δεν έχει ασφάλεια.... εγώ φοβάμαι να την κινήσω έτσι..... δε χρειάζεται να τη δει μάστορας είναι μια χαρά....." και λοιπές μαλακίες. Κατ'εμέ αν δεν τη δει μάστορας τη μηχανή απλά δεν την παίρνεις. Εκτός κι αν ξέρεις κι εσύ πέντε πράγματα παραπάνω και μπορείς να τα τσεκάρεις μόνος σου.

Ο μάστορας θα σου πει πάνω κάτω τι βλέπει. Ούτε το μοτέρ θα ανοίξει ούτε θα της αλλάξει τα φώτα για να δει αν έχει κάτι. Θα τσεκάρει αν μπερδεύει το μοτέρ, θα τη δει πως συμπεριφέρεται στο δρόμο, θα δει τα φρένα της, αναρτήσεις, εξωτερικά τον κινητήρα αν έχει φάει σούπα χοντρή και λοιπά. Κυρίως στέκεσαι στην εμπειρία του μιας και λογικά θα έχει δει χίλια μύρια αντίστοιχα και θα μυριστεί πιθανώς κάτι που είναι "στραβό". Εγγύηση για μηχανή 15ετίας ότι δε θα πάθει τίποτα δε σου δίνει ΚΑΝΕΙΣ!!! Καινούριες μοτό σπάνε και τραβάει ο κόσμος τα μαλλιά του.... Πόσο μάλλον για παλιές που είναι και πιο πιθανό.

Αυτό πάντως που έχω να σου πω γιατί συνέβη και σε μένα είναι ότι αναγκαστικά θα ρίξεις κάπως τα στάνταρ σου.... Αν περιμένεις ότι θα βρεις τέτοια μοτό αψεγάδιαστη, χωρίς τούμπα, με πραγματικά λίγα χιλιόμετρα και στα 1800 ευρώ, θα προσγειωθείς ανώμαλα.

Το θέμα είναι η μηχανή να δουλεύει σωστά, να μην έχει σοβαρή ζημιά, ή να μην έχει ανάγκη από αρκιβά αναλώσιμα ΑΜΕΣΑ τα οποία μπορεί να σου κοστίσουν πολύ πάνω από ότι υπολόγιζες.

Όλα τ'άλλα, θέληση, χρόνο και χρήμα να διαθέτεις θα τα φέρεις στα μέτρα σου στην πορεία σιγά σιγά...
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
3.002
Like
711
Πόντοι
96
Σ ευχαριστω πολυ αρχηγε μου! Μαλλον θα περιμενω μεχρι τα χριστουγενα να μαζεψω λιγα λεφτα ακομα και θα το ψαξω κιαλλο!
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
3.002
Like
711
Πόντοι
96
Ναι ειμαι φτωχος φοιτητακος ολο κ καποια γιαγια/θεια θα μου δωσει κανα 50αρικο χαχαχαχαχα

Πουσταλεκος speaking  :s&m_1:
 

Novoselac

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2009
Μηνύματα
820
Κριτικές
4
Like
90
Πόντοι
6
Μαγκες ψηνομαι αγρια να παω να παρω μια honda cb400 super four... Θα ειναι η πρωτη μου μηχανη! Πιστευετε οτι αξιζει να παρω μια τετοια αφου ειναι ολες τουλαχιστον 10ετιας? Ξερει κανεις ποσο θα ειναι περιπου το κοστος μεταβιβασης μιας τετοιας μηχανης?

Πουσταλεκος εδω!!  :s&m_3:
μόλις έρθει ο gabadoo θα σε σιάξει ...
οι λοιποί είμεθα άσχετοι ... μάλλον ,,, δε ξέρω κι'όλας ...
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
3.002
Like
711
Πόντοι
96
Αν ειναι ετσι γουσταρω! Θα περιμενω με αγωνια να με καθοδιγησει ο εμπειρος ψωλαρας που ακουει στο ονομα gabadoo. Φιλακια απο το θρυλικο και προσεχως μηχανοβιο ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟ!!!  :zfuck: :rockon:
 

kozima

Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2007
Μηνύματα
167
Κριτικές
12
Like
100
Πόντοι
11
Μαγκες ψηνομαι αγρια να παω να παρω μια honda cb400 super four... Θα ειναι η πρωτη μου μηχανη! Πιστευετε οτι αξιζει να παρω μια τετοια αφου ειναι ολες τουλαχιστον 10ετιας?

Περιφημη μηχανη αδελφε και σχεδον απροβληματιστη.Η πρωτη μου μηχανη ηταν!Λιγο με τον ανορθωτη εχει ενα θεμα αλλα ειναι πραγματικο σκυλι και ο σχεδιασμος της ακομα αντεχει στον χρονο.
Ευκολοδηγητη με καλη θεση οδηγησης (γι αυτο και την προτιμουν οι σχολες οδηγων ας πουμε).
Επισης μπορει (αναλογα το μοντελο) να εχεις προβλημα με την λαμπα.Εμενα μου καηκε και δεν βρισκαμε με τιποτα και τελικα βαλαμε αλλη με πατεντα.
Το cb μου το πουλησα πριν 2 χρονια και η αιτια ηταν το ασταματητο ξυλο που ετρωγα οταν αποφασισα να κανω ενα ταξιδακι..ασε που με πεθανε ο κωλος μου απο την σελα..για ταξιδι δεν κανει (κατα την αποψη μου) αλλα για την πολη ειναι μανουλα.
Εναλλακτικα αν μπορεις να διαθεσεις λιγα χρηματα παραπανω μπορεις να πας σε μια CΒR 600F.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
σα ποιονα μου θυμιζει χμμμμμμμμμμμμμμ  :think:

img_9020.jpg


 Τι να σου θυμιζει αυτη ρε;
 Αυτο το Στρομ ειναι μανισιο,μπιμπικωτο

 Δεν εχει τα μπρεμπο μου,τις καλες μανετες,την γεφυρα πηρουνιου,το μπροστινο της Οχλινς,την μεγαλη ζελατινα
 τις κεφαλες απο SV,το καλο ψυγειο λαδιου.....

 Μανισιο και με χαμηλα μαρσπιε...

 το δικο μου ειναι αγωνιαρικο

χαχαχαχαχαχαχχαχ
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Μαγκες ψηνομαι αγρια να παω να παρω μια honda cb400 super four... Θα ειναι η πρωτη μου μηχανη! Πιστευετε οτι αξιζει να παρω μια τετοια αφου ειναι ολες τουλαχιστον 10ετιας?


  Αλεκο-πουσταλεκο Κορινθια Λαίδα

  Ασε τα Fourακια και τραβα για κανα σκουτερ οπως ελεγες
  Ειναι το μονο που μπορεις να οδηγησεις με σαγιοναρες

  Σαγιοναρα νταρλινγκ
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
  Αλεκο-πουσταλεκο Κορινθια Λαίδα

  Ασε τα Fourακια και τραβα για κανα σκουτερ οπως ελεγες
  Ειναι το μονο που μπορεις να οδηγησεις με σαγιοναρες

  Σαγιοναρα νταρλινγκ

:o :o :o :o

Αυτός είναι ρε μαλάκα????
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
:o :o :o :o

Αυτός είναι ρε μαλάκα????

χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχχαχα

ναι ρε ,κατσε να μπει ο Νατσος,να δουμε πηγε στο ραντεβου που ειχανε εξω απο την ταβερνα;

  χαχαχαχαχαχαχαχχααχχαχαχαχαχχαχ
 

Επισκέπτης
χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχχαχα

ναι ρε ,κατσε να μπει ο Νατσος,να δουμε πηγε στο ραντεβου που ειχανε εξω απο την ταβερνα;

  χαχαχαχαχαχαχαχχααχχαχαχαχαχχαχ


Αυτα τα παιδια ολο ραντεβου κλεινουν , μα δεν ειναι της μοιρας τους γραφτο να ανταμωσουν.  Ποια τους καταραστηκε... :P


Καλημερες :cheesy:
 
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.446
Κριτικές
5
Like
67.252
Πόντοι
12.056
WB ασθησιξ....
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Για κάνε ένα update στο φάντασμα και ενημέρωσέ το τι ρόδα καβαλάς τον τελευταίο χρόνο... :rolleyes:

Το ταπεινο φτωχο Στρομ...

Αλλωστε ειμαι ενας φωτχος και μονος τεντιμποις  :2funny: :2funny:

Καλως ηρθες πισω αισθησιξ,μην χανεσαι
απο δευτερα καφες;

Αυτα τα παιδια ολο ραντεβου κλεινουν , μα δεν ειναι της μοιρας τους γραφτο να ανταμωσουν.  Ποια τους καταραστηκε... :P


Καλημερες :cheesy:


 ρε συ πανε και οι δυο τους αλλα ξεχνανε τα μεταξυ τους μιση και πεφτουν (οχι στο γαμησι βεβαιως...) με τα μουτρα στο
 γουρνοπουλο

 αχχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχα


  καλημερες σινγκλ
  μια ερωτηση
  ποιος αλλος εχει αβαταρ σαν το δικο σου αλλα χωρις το σαπορτ;
  καπου το πηρε ο ματης μου.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom