Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 346K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
ρε μλκες μήπως γουστάρετε όλοι τδμ και θέλετε να το κρατήσετε για πάρτη σας; :2funny:

αμα αποφασισεις να ασχοληθεις και με ψαροντουφεκο πες μου να σου προτεινω στολη απο yamamoto 50 υλικο για να μη "πατιεται" γρηγορα σε βουτιες στα 40 μετρα (ασχετο αν και ποτε θα κανεις εκει βουτιες), καρμπον πεδιλακια τα μαλακα ομως, οχι μεσαιας σκληροτητας για να σε βοηθαει στη σωστη τεχνικη της πεδιλιας και να ξεκολλας πιο ευκολα απο το βυθο, καρμπον τουφεκι με 3 δεκαεξαρια λαστιχα για να τεζαρει τα 4 μηκη πετονιας με μηδεν ανακρουση και να μη στρεβλωνει κτλ κτλ κτλ κτλ .  :boobies:
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
ρε μλκες μήπως γουστάρετε όλοι τδμ και θέλετε να το κρατήσετε για πάρτη σας; :2funny:

Εγώ, όχι.... αυτό έχω

cagiva_raptor_1000_2005_2.jpg
 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.071
Like
7
Πόντοι
166
αμα αποφασισεις να ασχοληθεις και με ψαροντουφεκο πες μου να σου προτεινω στολη απο yamamoto 50 υλικο για να μη "πατιεται" γρηγορα σε βουτιες στα 40 μετρα (ασχετο αν και ποτε θα κανεις εκει βουτιες), καρμπον πεδιλακια τα μαλακα ομως, οχι μεσαιας σκληροτητας για να σε βοηθαει στη σωστη τεχνικη της πεδιλιας και να ξεκολλας πιο ευκολα απο το βυθο, καρμπον τουφεκι με 3 δεκαεξαρια λαστιχα για να τεζαρει τα 4 μηκη πετονιας με μηδεν ανακρουση και να μη στρεβλωνει κτλ κτλ κτλ κτλ .  :boobies:

εγώ ψαρεύω με "χελώνα" ;)

Εγώ, όχι.... αυτό έχω

cagiva_raptor_1000_2005_2.jpg

δεν είναι του στύλ μου, όμως είναι ωραίο..
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Θα πω κι εγώ τις αρχιδιές μου ως νέος.

1ον) Στα 400χλμ που έχω κάνει μέχρι στιγμής, όσες φορές προσπάθησα να γυρίσω κεφάλι με ταχύτητα άνω των 90χλμ/ώρα έτρωγε τέτοιο τζόγο το κράνος που έστριβε η μηχανή. :2funny:

Κοινώς, χωρίς καθρέφτες χαιρετίσματα στον πλάτανο μέ ή χωρίς ματογυάλια ηλίου-σελήνης. (όχι ότι επειδή έχουμε καθρέφτες δεν ελέγχουμε και τα κοντινά με γύρισμα κεφαλιού)


2ον) Κατ'εμέ, κουβεντιάζετε μηχανές με το γουλφάκη (άνευ παρεξηγήσεως), όπου το παλικάρι φεύγει από beverly hills χτυποκάρδια στα θρανία να πάει σε μηχανή, με ένα ύφος τύπου "όλα κουβεντιάζονται όλα καλά είναι αρκεί να προσέχεις....". Διαφωνώ κάθετα!

Κατ'εμέ και κατ'όσους κοντινούς μου ανθρώπους με συμβουλεύουν για μηχανές, η μετάβαση από μία μηχανή σε μια άλλη πρέπει να γίνεται ομαλά. Με λίγα λόγια, από beverly σε Ζ750 το θεωρώ πολύ απότομη μετάβαση.

Έχω γνωρίσει-βιώσει καταστάσεις "μηχανή=τούμπα=θάνατος" από γονείς (ακούς πλε??? :grin:), κι αντίστοιχα καταστάσεις γνωστών όπου ο γιος ήθελε για πρώτη μηχανή CBR600, κι ο πατέρας του τσινούσε και τον πίεζε για CBR1000 γιατί έχει λέει καλύτερη ενεργητική ασφάλεια :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Χώρα του υπαρκτού σουρεαλισμού, τα λέει ο Τζίμιους χρόνια τώρα! :2funny:

3ον) Σιχαίνομαι το ΤΔΜ

4ον) Λιγότερο όμως απ'ότι το στρώμα.... :grin:

5ον) Μακ γιατί σβήνεις τα μηνύματά σου ρε τύπε?

6ον) Θέλω γνώμες για το vtr250 από όποιον γνωρίζει γιατί ενδιαφέρεται φιλαράκι να το τσιμπήσει για πρώτο (πανάκριβο το γαμήδι πάντως γαμώ τη φτερού μου γαμώ!)
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
στο 2 προσωπικα εχω αλλη αποψη. εχω δει ατομα που απο μηδεν πηγανε σε 600 κυβικα πρωτη μηχανη, μετα απο καναδυο χρονια σε 1000 και ολα καλα. παιζει ρολο ο χαρακτηρας καθως και η ηλικια. και με παπακι μπορεις να μαλακιστεις.
 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.071
Like
7
Πόντοι
166
Θα πω κι εγώ τις αρχιδιές μου ως νέος.

1ον) Στα 400χλμ που έχω κάνει μέχρι στιγμής, όσες φορές προσπάθησα να γυρίσω κεφάλι με ταχύτητα άνω των 90χλμ/ώρα έτρωγε τέτοιο τζόγο το κράνος που έστριβε η μηχανή. :2funny:

Κοινώς, χωρίς καθρέφτες χαιρετίσματα στον πλάτανο μέ ή χωρίς ματογυάλια ηλίου-σελήνης. (όχι ότι επειδή έχουμε καθρέφτες δεν ελέγχουμε και τα κοντινά με γύρισμα κεφαλιού)


2ον) Κατ'εμέ, κουβεντιάζετε μηχανές με το γουλφάκη (άνευ παρεξηγήσεως), όπου το παλικάρι φεύγει από beverly hills χτυποκάρδια στα θρανία να πάει σε μηχανή, με ένα ύφος τύπου "όλα κουβεντιάζονται όλα καλά είναι αρκεί να προσέχεις....". Διαφωνώ κάθετα!

Κατ'εμέ και κατ'όσους κοντινούς μου ανθρώπους με συμβουλεύουν για μηχανές, η μετάβαση από μία μηχανή σε μια άλλη πρέπει να γίνεται ομαλά. Με λίγα λόγια, από beverly σε Ζ750 το θεωρώ πολύ απότομη μετάβαση.

Έχω γνωρίσει-βιώσει καταστάσεις "μηχανή=τούμπα=θάνατος" από γονείς (ακούς πλε??? :grin:), κι αντίστοιχα καταστάσεις γνωστών όπου ο γιος ήθελε για πρώτη μηχανή CBR600, κι ο πατέρας του τσινούσε και τον πίεζε για CBR1000 γιατί έχει λέει καλύτερη ενεργητική ασφάλεια :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Χώρα του υπαρκτού σουρεαλισμού, τα λέει ο Τζίμιους χρόνια τώρα! :2funny:

κανένα πρόβλημα ρε Lucky...κάθε γνώμη είναι δεκτή..

όσον αφορά το ιστορικό μου πάνω στις μηχανές μηχανάκια...μέχρι να πάρω την μπεβερλάρα είχα το μικρό CBR για 3 χρόνια..τώρα τι να σου πω..έχω ακούσει ότι για πρωτάρηδες στην μεσαία κατηγορία έχει πολύ καλή συμπεριφορά το Ζ
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
στο 2 προσωπικα εχω αλλη αποψη. εχω δει ατομα που απο μηδεν πηγανε σε 600 κυβικα πρωτη μηχανη, μετα απο καναδυο χρονια σε 1000 και ολα καλα. παιζει ρολο ο χαρακτηρας καθως και η ηλικια. και με παπακι μπορεις να μαλακιστεις.

Ναι ρε έκτορ δε διαφωνώ, αλλά αυτά είναι περιπτώσεις-εξαιρέσεις του στυλ "ξέρω έναν τύπο, που ήξερε έναν τύπο, που ήξερε έναν τύπο, που ήξερε έναν τύπο, που ήξερε έναν τύπο, που είχε ξεκινήσει με μπούσα και δεν έπεσε ποτέ και ζει αυτός καλά κι εμείς καλύτερα."

Δε νομίζω πως είναι ο κανόνας, και, συνεπώς, δεν κρίνω σωστό να είναι αυτή η στάση κάποιου απέναντι σε κάποιον νέο μοτοσυκλετιστή.

Γενικότερα ισχύει ότι το γκάζι είναι γλυκό, και μόλις νιώσεις ότι το ψιλοέχεις, θα το ανοίξεις και με τα συγκεκριμένα μοτόρια που αναφέρουμε μπορείς να πέσεις ακόμα και σε άδεια ευθεία.

Το ότι και με παπί σκοτώνεσαι είναι γεγονός. Είναι όμως σα να λέμε ότι αν έχεις τα μυαλά στην κωλότσεπη ότι και να καβαλήσεις, μπορεί να σκοτωθείς. Κοινώς, με τα μυαλά στη θέση τους, κάνε νορμάλ μεταβάσεις όσο αντέχει η τσέπη και η υπομονή σου. Με τα μυαλά στην κωλότσεπη, ξεκίνα με agusta f4 γιατί ούτως ή άλλως θα σε κλαίνε, ε τουλάχιστον να το χαρείς πριν πας.....
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
κανένα πρόβλημα ρε Lucky...κάθε γνώμη είναι δεκτή..

όσον αφορά το ιστορικό μου πάνω στις μηχανές μηχανάκια...μέχρι να πάρω την μπεβερλάρα είχα το μικρό CBR για 3 χρόνια..τώρα τι να σου πω..έχω ακούσει ότι για πρωτάρηδες στην μεσαία κατηγορία έχει πολύ καλή συμπεριφορά το Ζ

Το "άνευ παρεξηγήσεως" το έγραψα για να ξεκαθαρίσω ότι δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε σένα κι ότι δεν πάω να προσβάλω τις οδηγικές σου ικανότητες τις οποίες δε γνωρίζω.

Γενικότερα, όταν οι γνώσεις μου σε έναν τομέα, αποτελούνται κυρίως από εμπειρίες τρίτων, προσέχω τον τρόπο μου, και προσπαθώ να είμαι διαλακτικός (παρ'όλο που δε μου πάει :grin:)...

Περί Ζ, σου έχω πει τις ενστάσεις που έχω απέναντί του σα μηχανή και πιθανόν να ακούγονται χαζές. Στο θέμα της μετάβασης, ψάχνοντας να βρω το CB400 που πήρα έκανα πολλά τηλέφωνα και μίλησα με πολλούς και διάφορους. Να μη σου αναφέρω πόσοι εξ αυτών προσπαθούσαν να με πείσουν ότι οι διαφορές του ήταν αμελητέες σε σχέση με το boldor ή με το Z750 ή με το hornet 900 που ήθελαν να μου πουλήσουν κατα τύχη..... :2funny: :2funny: :2funny:
 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.071
Like
7
Πόντοι
166
Το "άνευ παρεξηγήσεως" το έγραψα για να ξεκαθαρίσω ότι δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε σένα κι ότι δεν πάω να προσβάλω τις οδηγικές σου ικανότητες τις οποίες δε γνωρίζω.

Γενικότερα, όταν οι γνώσεις μου σε έναν τομέα, αποτελούνται κυρίως από εμπειρίες τρίτων, προσέχω τον τρόπο μου, και προσπαθώ να είμαι διαλακτικός (παρ'όλο που δε μου πάει :grin:)...

Περί Ζ, σου έχω πει τις ενστάσεις που έχω απέναντί του σα μηχανή και πιθανόν να ακούγονται χαζές. Στο θέμα της μετάβασης, ψάχνοντας να βρω το CB400 που πήρα έκανα πολλά τηλέφωνα και μίλησα με πολλούς και διάφορους. Να μη σου αναφέρω πόσοι εξ αυτών προσπαθούσαν να με πείσουν ότι οι διαφορές του ήταν αμελητέες σε σχέση με το boldor ή με το Z750 ή με το hornet 900 που ήθελαν να μου πουλήσουν κατα τύχη..... :2funny: :2funny: :2funny:

μην ανησυχείς..καταλαβαίνω που αποσκοπεί η επισήμανση....

καλά οι καλοθελητές πάντοτε υπάρχουν...

κοίταξε..είμαι συνετός οδηγός, προσεκτικός απλώς το πατάω πολύ..ειδικά εντός πόλεως...εκτός πάει όσο πάει..αλλά εντός γίνεται της τρελής...πατητό το μπέβερλυ και Ο Θεός Φυλάξει...
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
Ναι ρε έκτορ δε διαφωνώ, αλλά αυτά είναι περιπτώσεις-εξαιρέσεις του στυλ "ξέρω έναν τύπο, που ήξερε έναν τύπο, που ήξερε έναν τύπο, που ήξερε έναν τύπο, που ήξερε έναν τύπο, που είχε ξεκινήσει με μπούσα και δεν έπεσε ποτέ και ζει αυτός καλά κι εμείς καλύτερα."

Δε νομίζω πως είναι ο κανόνας, και, συνεπώς, δεν κρίνω σωστό να είναι αυτή η στάση κάποιου απέναντι σε κάποιον νέο μοτοσυκλετιστή.

Γενικότερα ισχύει ότι το γκάζι είναι γλυκό, και μόλις νιώσεις ότι το ψιλοέχεις, θα το ανοίξεις και με τα συγκεκριμένα μοτόρια που αναφέρουμε μπορείς να πέσεις ακόμα και σε άδεια ευθεία.

Το ότι και με παπί σκοτώνεσαι είναι γεγονός. Είναι όμως σα να λέμε ότι αν έχεις τα μυαλά στην κωλότσεπη ότι και να καβαλήσεις, μπορεί να σκοτωθείς. Κοινώς, με τα μυαλά στη θέση τους, κάνε νορμάλ μεταβάσεις όσο αντέχει η τσέπη και η υπομονή σου. Με τα μυαλά στην κωλότσεπη, ξεκίνα με agusta f4 γιατί ούτως ή άλλως θα σε κλαίνε, ε τουλάχιστον να το χαρείς πριν πας.....

ειπα αναλογα τα μυαλα που εχει καθενας. ο συντηρητικος θα παει συντηρητικα με οτι και να καβαλησει. ο ρισκιοζος θα ρισκαρει γρηγορα οτι και να καβαλησει.
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
μην ανησυχείς..καταλαβαίνω που αποσκοπεί η επισήμανση....

καλά οι καλοθελητές πάντοτε υπάρχουν...

κοίταξε..[glow=red,2,300]είμαι συνετός οδηγός[/glow], [glow=red,2,300]προσεκτικός[/glow] απλώς [glow=red,2,300]το πατάω πολύ[/glow]..[glow=red,2,300]ειδικά εντός πόλεως[/glow]...[glow=red,2,300]εκτός πάει όσο πάει[/glow]..αλλά [glow=red,2,300]εντός γίνεται της τρελής[/glow]...[glow=red,2,300]πατητό το μπέβερλυ και Ο Θεός Φυλάξει[/glow]...

Τώρα εγώ τι να πω????????
 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.071
Like
7
Πόντοι
166
Τώρα εγώ τι να πω????????

δεν χρειάζεται να πεις κάτι...το μήνυμα το παίρνω δίχως να μιλήσεις ούτε καν να κάνεις αυτό που έκανες τώρα..ξέρω τα μυαλά μου..αλλά ξέρω και τι έχω στα χέρια μου και πότε να το χρησιμοποιήσω...εκεί πιστεύω ότι κρίνεται η διαφορά...
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Ξέρω τύπους που ζήσανε 20 χρόνια καβάλα και όταν σταμάτησαν δεν είχαν κανένα σοβαρό ατύχημα.
Ήξερα άλλους που σκοτώθηκαν στους 3 μήνες. Πρόσφατα σκοτώθηκε επαγγελματίας του χώρου από αδικαιολόγητη για την εμπειρία του ταρζανιά.
Ξέρω για μένα ότι 30 χρόνια επαγγελματικά κι αγωνιστικά στο χώρο το μεγαλύτερο καμάρι μου είναι ότι είμαι "ένα κομμάτι", δεν έχω σπάσει τίποτα, κι ας έχω φάει εκατοντάδες (ίσως χιλιάδες) τούμπες επί κι εκτός δρόμου.
Μερικώς θα συμφωνήσω με τον Έκτορα, ο χαρακτήρας παίζει ρόλο.
Όπως παίζει όμως και η εμπειρία και η εκπαίδευση.
Ποτέ δε θα συστήσω σε κάποιον να πάρει 600 η 750 κατευθείαν, ειδικά αν η μόνη του επαφή με τους δύο τροχούς είναι με σκούτερ. Εξαίρεση τα μονοκύλινδρα 600-650 Dual Purpose η SM. Τα 250-400 για  street είναι ιδανικά για τέτοιας κατηγορίας αναβάτες.
Δυστυχώς, πολύ περιορισμένες οι επιλογές σ αυτή την κατηγορία.
Σκέφτομαι τώρα, πόσες άραγε φορές τα' χω γραψει αυτά ξανά και ξανά.Δε βαριέσαι, αφού είμαι ακόμα ξύπνιος...
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
ειπα αναλογα τα μυαλα που εχει καθενας. ο συντηρητικος θα παει συντηρητικα με οτι και να καβαλησει. ο ρισκιοζος θα ρισκαρει γρηγορα οτι και να καβαλησει.

Και ο νορμάλ μέσης κατηγορίας οδηγός που ούτε φοβάται να κουμπώσει δευτέρα μην τυχόν και πέσει αλλά ούτε πηγαίνει σούζα καντηλάτη στην παραλιακή μέρα μεσημέρι, θα παρασυρθεί λίγο-πολύ από τη μοτό που καβαλάει.

Ο μέσος δημιουργεί το πρόβλημα σε κάθε θεώρηση πραγμάτων. Οι ακραίοι βολικοί είναι πάντα. Είτε επικυρώνονται, είτε ακυρώνονται νέτα σκέτα. Δεν αποτελούν αυτοί το πρόβλημα. :2funny:

Τέσπα, συμφωνώ και νομίζω ότι μέσες άκρες το ίδιο λέμε.

ΥΓ. Γιάυτό που είπες περί στολής και ψαροτούφεκου νωρίτερα δεν τα έπιασα όλα.... Έχω κενά εεε??? :- :- :-
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
μην ανησυχείς..καταλαβαίνω που αποσκοπεί η επισήμανση....

καλά οι καλοθελητές πάντοτε υπάρχουν...

κοίταξε..είμαι συνετός οδηγός, προσεκτικός απλώς το πατάω πολύ..ειδικά εντός πόλεως...εκτός πάει όσο πάει..αλλά εντός γίνεται της τρελής...πατητό το μπέβερλυ και Ο Θεός Φυλάξει...
Λυκάκι, μόλις έδωσες τον ορισμό της αυτοκτονικής οδήγησης.
 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.071
Like
7
Πόντοι
166
Ξέρω τύπους που ζήσανε 20 χρόνια καβάλα και όταν σταμάτησαν δεν είχαν κανένα σοβαρό ατύχημα.
Ήξερα άλλους που σκοτώθηκαν στους 3 μήνες. Πρόσφατα σκοτώθηκε επαγγελματίας του χώρου από αδικαιολόγητη για την εμπειρία του ταρζανιά.
Ξέρω για μένα ότι 30 χρόνια επαγγελματικά κι αγωνιστικά στο χώρο το μεγαλύτερο καμάρι μου είναι ότι είμαι "ένα κομμάτι", δεν έχω σπάσει τίποτα, κι ας έχω φάει εκατοντάδες (ίσως χιλιάδες) τούμπες επί κι εκτός δρόμου.
Μερικώς θα συμφωνήσω με τον Έκτορα, ο χαρακτήρας παίζει ρόλο.
Όπως παίζει όμως και η εμπειρία και η εκπαίδευση.
Ποτέ δε θα συστήσω σε κάποιον να πάρει 600 η 750 κατευθείαν, ειδικά αν η μόνη του επαφή με τους δύο τροχούς είναι με σκούτερ. Εξαίρεση τα μονοκύλινδρα 600-650 Dual Purpose η SM. Τα 250-400 για  street είναι ιδανικά για τέτοιας κατηγορίας αναβάτες.
Δυστυχώς, πολύ περιορισμένες οι επιλογές σ αυτή την κατηγορία.
Σκέφτομαι τώρα, πόσες άραγε φορές τα' χω γραψει αυτά ξανά και ξανά.Δε βαριέσαι, αφού είμαι ακόμα ξύπνιος...

Bon, ότι κάθεσαι και μιλάς είτε σε μένα είτε στον οποιοδήποτε και δίνεις τα φώτα σου είναι προς τιμήν σου..γιατί έχεις φάει όπως καταλαβαίνω πολλά χιλιόμετρα στους δρόμους..οπότε η άποψή σου έχει βαρύτητα..και καλό είναι να ακούγεται..όπως και εισακούγεται έστω από την μεριά μου..
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Ξέρω τύπους που ζήσανε 20 χρόνια καβάλα και όταν σταμάτησαν δεν είχαν κανένα σοβαρό ατύχημα.
Ήξερα άλλους που σκοτώθηκαν στους 3 μήνες. Πρόσφατα σκοτώθηκε επαγγελματίας του χώρου από αδικαιολόγητη για την εμπειρία του ταρζανιά.
Ξέρω για μένα ότι 30 χρόνια επαγγελματικά κι αγωνιστικά στο χώρο το μεγαλύτερο καμάρι μου είναι ότι είμαι "ένα κομμάτι", δεν έχω σπάσει τίποτα, κι ας έχω φάει εκατοντάδες (ίσως χιλιάδες) τούμπες επί κι εκτός δρόμου.
Μερικώς θα συμφωνήσω με τον Έκτορα, ο χαρακτήρας παίζει ρόλο.
Όπως παίζει όμως και η εμπειρία και η εκπαίδευση.
Ποτέ δε θα συστήσω σε κάποιον να πάρει 600 η 750 κατευθείαν, ειδικά αν η μόνη του επαφή με τους δύο τροχούς είναι με σκούτερ. Εξαίρεση τα μονοκύλινδρα 600-650 Dual Purpose η SM. Τα [glow=red,2,300]250-400 για  street είναι ιδανικά για τέτοιας κατηγορίας αναβάτες.
Δυστυχώς, πολύ περιορισμένες οι επιλογές σ αυτή την κατηγορία.[/glow]

[glow=red,2,300]Σκέφτομαι τώρα, πόσες άραγε φορές τα' χω γραψει αυτά ξανά και ξανά.Δε βαριέσαι, αφού είμαι ακόμα ξύπνιος...[/glow]

Πρώτο glow: Αυτό πες το 200 φορές. Μάλλον τα γαμωσκούτερ αντικατέστησαν αυτή την κατηγορία και πλέον ή θα βρεις στα 250 που υπάρχουν κάμποσα μεν αλλά ψιλοχάλια εμφανησιακά δε (υποκειμενικό αυτό) ή θα πας σε 400 "του τότε" που λέει κι ένας γνωστός, κοινώς προπολεμικό.

Δεύτερο glow: Λέγε λέγε κάτι μένει μαν. Λέγε εσύ όσο αντέχεις να μαθαίνουμε οι φρέσκοι....
 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.071
Like
7
Πόντοι
166
Λυκάκι, μόλις έδωσες τον ορισμό της αυτοκτονικής οδήγησης.

το ξέρω αγόρι μου..το ξέρω..έτσι πάω από τα 15 μου..τώρα λες να αλλάξω; θυμάμαι με το typhoon πειραγμένο malossi πήγαινα γαβρώνοντας...μιλάμε εποχή αλαζονείας..τώρα ξέρω ότι αν πηγαίνω με 70 σε ένα δρόμο και μου πεταχτεί ένα παιδάκι την έχω γαμήσει..τι κράνος και μλκιες..εδώ μιλάμε για ζωές..τεςπα..είμαι πιο συνειδητοποιημένος τώρα πλέον...αλλά και πάλι είναι γλυκό όπως είπες..αλλά προσέχω πότε και που το ανοίγω και δεν πηγαίνω πάντοτε με "κώλους"..δεν μπορώ να δίνω κάθε με΄ρα 12 ευρώ στο ντεπόζιτο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom