Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 346K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
τη βρηκα 5 χιλιαρικα με μηδεν χιλιομετρα μοντελο του 09!!!..στα 650 βεβαια..
για ταξιδια εχω ρεισινγκ...μεσα στην πολη ομως δεν παλευεται το μπουρδελο..
Πολλά τα 5 χιλιάρικα για να δώσεις για δεύερη μοτ/τα ειδικά για να χρησιμοποιήσεις μόνο εντός πόλης.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
Αν θα έπαιρνα κάτι για αποκλειστική χρήση πόλης CBR125R
cbr125r_lhs.jpg

ξεχνάς να βάλεις βενζίνη, δεν θα ζητήσει ΠΟΤΕ-ΤΙΠΟΤΑ

θα ζητησεις εσυ. ελαστικο επιδεσμο στους καρπους. αναλογα το μποι.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
υ.γ. σωστα ολα. παντως η μηχανη ειναι μερακι, δεν ειναι απλα μεταφορικο μεσο. οποιος τη χρησιμοποιει καθαρα σαν εργαλειο σιγουρα δεν ειναι πολυ καλος οδηγος, δε προσεχει τον εξοπλισμο του, δεν εχει μαθει τι να προσεχει και τι οχι, πως να συμπεριφερεται και εχει αυξημενες πιθανοτητες να τη πατησει στα καθημερινα.

 Κοιταξε,για μενα που θεωρω τον εαυτο μου συνειδητοποιημενο οδηγο,τις καθημερινες που οδηγαω σπιτι-
 δουλεια-σπιτι,δεν επιτρεπω στο εαυτο μου να την δω αλλιως....

 Καθημερινο μεσο μετακινησης που μου γλυτωνει χρονο και κοπο....τιποτα αλλο
 Δεν τσιμπαω δεν παρασυρομαι,δεν ορμαω,και δεν εχω να αποδειξω τιποτα και σε κανεναν,πολυ
 περισσοτερο σε εκεινους τους αναβατες που τυχον μου "κολλανε" μεσα στην κινηση απο πισω...
 Στα αρχιδια μου εγω τον σκοπο μου,να παω σπιτι μου το μεσημερι...


 Οταν βολταρω ΕΚΤΟΣ,ειναι αλλιως
 Εκει ειναι και καβλα και μερακι και σουπα μουπες
 Και απο εξοπλισμο ....δυο ντουλαπες δερματα και κορντουρες και μποτες και κρανη

 Στο αλλο υστερογραφο σου συμφωνω πληρως,εννοειται,τα ματια ειναι το ποιντ,οταν μπορεις να τα δεις
 φυσικα...

 Εχω κανει και καποιες τροποποιησεις στην μηχανη πολυ πολυ χρησιμες που με εχουν σωσει πολλες φορες
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.518
Κριτικές
61
Like
42.881
Πόντοι
22.785
Η οδήγηση που περιγράφω παραπάνω μοιαζει αμυντική, αλλά είναι επιθετική  στην πραγματικότητα, δεδομένου ότι προυποθέτει την διαρκή ετοιμότητα και εγρήγορση (situational awareness που θάλεγαν οι πιλότοι μαχητικών) και την χρησιμοποίησή τους για την αποφυγή του ατυχήματος εν τη γεννέσει του.

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ situational awareness ?????? Τό πάς μακριά τό παιχνιδι .
όμιλής για πέρα άπο τό μέλλον....... Τί ένοω ??
Βλέπουμε πίσω απο τήν ....... Στροφη !!!!!!!!
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
 Κοιταξε,για μενα που θεωρω τον εαυτο μου συνειδητοποιημενο οδηγο,τις καθημερινες που οδηγαω σπιτι-
 δουλεια-σπιτι,δεν επιτρεπω στο εαυτο μου να την δω αλλιως....

 Καθημερινο μεσο μετακινησης που μου γλυτωνει χρονο και κοπο....τιποτα αλλο
 Δεν τσιμπαω δεν παρασυρομαι,δεν ορμαω,και δεν εχω να αποδειξω τιποτα και σε κανεναν,πολυ
 περισσοτερο σε εκεινους τους αναβατες που τυχον μου "κολλανε" μεσα στην κινηση απο πισω...
 Στα αρχιδια μου εγω τον σκοπο μου,να παω σπιτι μου το μεσημερι...


 Οταν βολταρω ΕΚΤΟΣ,ειναι αλλιως
 Εκει ειναι και καβλα και μερακι και σουπα μουπες
 Και απο εξοπλισμο ....δυο ντουλαπες δερματα και κορντουρες και μποτες και κρανη

 Στο αλλο υστερογραφο σου συμφωνω πληρως,εννοειται,τα ματια ειναι το ποιντ,οταν μπορεις να τα δεις
 φυσικα...

 Εχω κανει και καποιες τροποποιησεις στην μηχανη πολυ πολυ χρησιμες που με εχουν σωσει πολλες φορες

ναι ρε μπρο, ειπαμε ΚΑΘΑΡΑ σαν μεταφορικο μεσο. συ εισαι απο τους αλλους. γιαυτο εχεις ψαχτει και με εξοπλισμους και ολα. για τους αλλους μιλαω, που πηραν μηχανη μονο για τη κινηση το πρωι, που φορανε το γερμανικο κρανος, που μιλανε με το χαντς φρι -ακουμπαω ωμο/αυτι- και βαστανε και το καφε καμια φορα.

για πε για πε για τσι καστομιες
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
και μια βολταριστη με τον γκαμπαντου χαχαχαχα
img_9556.jpg
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ situational awareness ?????? Τό πάς μακριά τό παιχνιδι .
όμιλής για πέρα άπο τό μέλλον....... Τί ένοω ??
Βλέπουμε πίσω απο τήν ....... Στροφη !!!!!!!!
Φυσικά και βλέπω πίσω απ τη "στροφή"
Πριν απο μερικά χρόνια, στην Άνδρο, που τους δρόμους της τους ξέρω από μικρός, πήγαινα γρήγορα επιστρέφοντας απο τη Χώρα στο Μπατσί. Σε μια ευθεία διέκρινα μακριά έναν τύπο φορτωμένο στο παπί με μπατανόβουρτσες για άσπρισμα, να έρχεται από την απέναντι πλευρά.
Ενστικτωδώς έκοψα και άρχισα να φρενάρω και έτσι μπορεσα να τον αποφύγω ΟΤΑΝ Ο ΤΥΠΟΣ ΕΚΑΝΕ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ !!!!!
Και μετά μου λες εσύ να βλέπω πίσω απ τη στροφή....και πίσω απ την ευθεία βλέπω
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
Φυσικά και βλέπω πίσω απ τη "στροφή"
Πριν απο μερικά χρόνια, στην Άνδρο, που τους δρόμους της τους ξέρω από μικρός, πήγαινα γρήγορα επιστρέφοντας απο τη Χώρα στο Μπατσί. Σε μια ευθεία διέκρινα μακριά έναν τύπο φορτωμένο στο παπί με μπατανόβουρτσες για άσπρισμα, να έρχεται από την απέναντι πλευρά.
Ενστικτωδώς έκοψα και άρχισα να φρενάρω και έτσι μπορεσα να τον αποφύγω ΟΤΑΝ Ο ΤΥΠΟΣ ΕΚΑΝΕ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ !!!!!
Και μετά μου λες εσύ να βλέπω πίσω απ τη στροφή....και πίσω απ την ευθεία βλέπω

αναστροφη κανουν και χωρις μπατανοβουρτσες παιχτη
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
για πε για πε για τσι καστομιες

 Οταν ξεμπλεξα με το Triple 675 και εστιασα σε Στρομ 650 ως το μεταφορικο μεσο που ηθελα,το
 αξιολογησα διαβαζοντας ΠΟΛΥ για αυτο κυριως σε αμερικανικα φορουμς

 Ηταν ψηλο ωστε να περναω πανω απο καθρεπτες,με ABS (το δικο μου...) και με καλο οικονομικο κινητηρα

 Ειχε ομως αδυναμο μπροστινο και απλα,επιεικως επαρκη φρενα

 Εκει ηταν και οι επεμβασεις μου


 Τοποθετησα τετραπιστονες Brembo απο Ducati 916,απο πληρες σερβις καθως και ενα χρυσο Ohlins
 καταλληλο για Στρομ πισω....

 Μπροστα εβαλα γραμμικα ελατηρια Ohlins με ειδικες βαλβιδες ....(να μην  μπαινω σε λεπτομερειες
 τωρα)

 Οπως καταλαβαινεις τερμα πια οι αναπηδησεις στα κατσαρα,ο ελεγχος ειναι κοντα στο τελειο για
 το χαρακτηρα της μοτοσυκλετας και τα φρενα;;;;;;

 Αλλλλλλλλοοοοοοοοοοοο    φρουυυυυυττττοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!

 Επιτελους "πεταω χιλιομετρα" αμεσα κατα 50αδες ακουραστα,και επαναλαμβανομενα οπου και οποτε θελω
 (αυτο μου αποδειξαν οι καταβασεις απο τα Ιταλικα πασσα)

 Μεταμορφωση ολικη

 Επισης εβαλα εναν αεροτενορο της Stebel τον Nautilus ανοιξε ηχειαααααααα

 

 Ακομα εβαλα λαμπες της Οσραμ που υποσχονται 90% περισσοτερο φως απο οτι οι εργοστασιακες
 Και οντως εχουν....
 Η πουστια που εκανα ειναι να ρυθμισω τους προβολεις λιγο ψηλα ωστε στην μικρη σκαλα να χτυπανε
 στους  καθρεπτες...τους καιω τις βλεφαριδες λεμε...

 Καλυτερα το  "Με στραβωσες ρε φιλε.." παρα το "Συγνωμη φιλαρακι,δεν ΣΕ ΕΙΔΑ!!!!!"

 Στο "δεν σε ειδα" μαλλον θα εισαι ξαπλα.......

 Αυτα
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
 Οταν ξεμπλεξα με το Triple 675 και εστιασα σε Στρομ 650 ως το μεταφορικο μεσο που ηθελα,το
 αξιολογησα διαβαζοντας ΠΟΛΥ για αυτο κυριως σε αμερικανικα φορουμς

 Ηταν ψηλο ωστε να περναω πανω απο καθρεπτες,με ABS (το δικο μου...) και με καλο οικονομικο κινητηρα

 Ειχε ομως αδυναμο μπροστινο και απλα,επιεικως επαρκη φρενα

 Εκει ηταν και οι επεμβασεις μου


 Τοποθετησα τετραπιστονες Brembo απο Ducati 916,απο πληρες σερβις καθως και ενα χρυσο Ohlins
 καταλληλο για Στρομ πισω....

 Μπροστα εβαλα γραμμικα ελατηρια Ohlins με ειδικες βαλβιδες ....(να μην  μπαινω σε λεπτομερειες
 τωρα)

 Οπως καταλαβαινεις τερμα πια οι αναπηδησεις στα κατσαρα,ο ελεγχος ειναι κοντα στο τελειο για
 το χαρακτηρα της μοτοσυκλετας και τα φρενα;;;;;;

 Αλλλλλλλλοοοοοοοοοοοο    φρουυυυυυττττοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!

 Επιτελους "πεταω χιλιομετρα" αμεσα κατα 50αδες ακουραστα,και επαναλαμβανομενα οπου και οποτε θελω
 (αυτο μου αποδειξαν οι καταβασεις απο τα Ιταλικα πασσα)

 Μεταμορφωση ολικη

 Επισης εβαλα εναν αεροτενορο της Stebel τον Nautilus ανοιξε ηχειαααααααα

 

 Ακομα εβαλα λαμπες της Οσραμ που υποσχονται 90% περισσοτερο φως απο οτι οι εργοστασιακες
 Και οντως εχουν....
 Η πουστια που εκανα ειναι να ρυθμισω τους προβολεις λιγο ψηλα ωστε στην μικρη σκαλα να χτυπανε
 στους  καθρεπτες...τους καιω τις βλεφαριδες λεμε...

 Καλυτερα το  "Με στραβωσες ρε φιλε.." παρα το "Συγνωμη φιλαρακι,δεν ΣΕ ΕΙΔΑ!!!!!"

 Στο "δεν σε ειδα" μαλλον θα εισαι ξαπλα.......

 Αυτα

ωραιος. τη κορνα που τη τσιμπησες?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom