Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 346K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
 Σαφως
 Τραβας την ασφαλεια την καταλληλη απο την ασφαλειοθηκη και δουλευει
 κανονικα ΚΑΙ χωρις
 Αλλα γιατι;

 Εχουν σκοτωθει χιλιαδες αναβατες,για να φτασει αυτο το μαραφετι
 στις καθημερινες μοτοσυκλετες μας
 Εδω εχει αρχισει να μπαινει και στις αγωνιστικες

Έλα μωρέ. Εδώ γκρινιάζουνε για το ABS στα αυτοκίνητα. Μέχρι και σκοτώστρα έχω ακούσει να το λένε. Λες και είναι μαλάκες αυτοί που πληρώνουν μερικά απο τα μεγαλύτερα μυαλά που κυκλοφορούν να κατεβάσουν ιδέες για ασφάλεια και επιδόσεις. "Άμα είσαι χεράς δε χρειάζονται αυτά τα μαραφέτια" :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Χαιρετίσματα.

Για τις μηχανές πάντως για τα ABS της χοντα έχω ακούσει τα καλύτερα.
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.637
Κριτικές
31
Like
13.220
Πόντοι
5.097
Έλα μωρέ. Εδώ γκρινιάζουνε για το ABS στα αυτοκίνητα. Μέχρι και σκοτώστρα έχω ακούσει να το λένε. Λες και είναι μαλάκες αυτοί που πληρώνουν μερικά απο τα μεγαλύτερα μυαλά που κυκλοφορούν να κατεβάσουν ιδέες για ασφάλεια και επιδόσεις. "Άμα είσαι χεράς δε χρειάζονται αυτά τα μαραφέτια" :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Χαιρετίσματα.

Για τις μηχανές πάντως για τα ABS της χοντα έχω ακούσει τα καλύτερα.
θα σου απαντησω παιζει ρολο το abs της καθε εταιρειας σε huyndai που ειχα επιανε πολυ ευκολα σε σημειο που δεν χρειαζοτανε στα αλλα 3 αυτοκινητα που ειχα γερμανικα μπορω να σου πω πως ουτε καν τα εχω αισθανθει μονο μια φορα που φρεναρισα εγω αποτομα για χαβαλε ισα ισα που επιασε το abs παιζει ρολο και η εκαστοτε εταιρεια.
τωρα για τις μοτο δεν ξερω την συμπεριφορα του abs πχ αν κανεις καταβαση που φρεναρεις στο στριψιμο πως αντιδρα.για καθημερινη χρηση ισως ειναι καλο αλλα και η bmw δεν ειναι μαλακες που το απενεργοποιουν γιατι το εχω ακουσει αυτο και εγω φαντασου να πας σε χωμα ολο με abs θα εισαι.
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
θα σου απαντησω παιζει ρολο το abs της καθε εταιρειας σε huyndai που ειχα επιανε πολυ ευκολα σε σημειο που δεν χρειαζοτανε στα αλλα 3 αυτοκινητα που ειχα γερμανικα μπορω να σου πω πως ουτε καν τα εχω αισθανθει μονο μια φορα που φρεναρισα εγω αποτομα για χαβαλε ισα ισα που επιασε το abs παιζει ρολο και η εκαστοτε εταιρεια.
τωρα για τις μοτο δεν ξερω την συμπεριφορα του abs πχ αν κανεις καταβαση που φρεναρεις στο στριψιμο πως αντιδρα.για καθημερινη χρηση ισως ειναι καλο αλλα και η bmw δεν ειναι μαλακες που το απενεργοποιουν γιατι το εχω ακουσει αυτο και εγω φαντασου να πας σε χωμα ολο με abs θα εισαι.

Σίγουρα παίζει ρόλο και το αυτοκίνητο ή αντίστοιχα η μηχανή. Παίζει επίσης ρόλο το οδόστρωμα, τα λάστιχα, το ποδάρι ή η χερούκλα του οδηγού και τα λοιπά. Το θέμα είναι ότι τώρα πια τουλάχιστον στα αυτοκίνητα ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει! Σε άλλα λειτουργεί καλά σε άλλα όχι τόσο καλά. Άμα βρέξει όμως το προβλημα είναι μεγάλο. Κάποιοι μπορεί να πεαχτουν να πουν "Σιγά ρε μεγάλε και τόσα χρόνια χωρίς ABS και με ορισμένα πολύ νευρικά αυτοκίνητα τι έκανα ο κόσμος???". Καλώς έκανε ότι έκανε. Από τη στιγμή όμως που αφορά ασφάλεια πρέπει να υπάρχει.

Σχετικά με το ABS της bmw δεν έχω ακούσει καλά λόγια παρά μόνο απο φανατικούς bmwάκηδες. Και πάλι παίζει ρόλο  και η χρήση της μοτο. Δε νομίζω να βγάλουνε ποτέ εντουράκι η κροσσιά με ABS γιατί θα πέσει η τούμπα της αρκούδας. Μη λέω και μεγάλες κουβέντες πάντως... Ποτέ δεν ξέρεις.
 
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.436
Κριτικές
5
Like
66.955
Πόντοι
12.056
Xαιρομαι που νεα μελη ερχονται και υποστηριζουν το θρεντ  :priest: :woldman:
 
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.436
Κριτικές
5
Like
66.955
Πόντοι
12.056
Γκαμπααααααααα...δες τι εχασες ραααα... :grin: :grin: :grin:

004niu.jpg

img0875h.jpg



Γαμαει ο Χελμος την ανοιξη  :rockon:
 

talladmirer

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.777
Like
19
Πόντοι
16
αν δεν ξερουμε δεν μιλαμε
το μοτερ ειναι δικυλινδρο

:headbang: :headbang: :headbang: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_2: :s&m_2:
Το βουλώνω και το κάνω γαργάρα διότι κακώς νόμισα πως θα ακολουθούσε τη λογική των μπίεμντάμπλιγιου που όταν είχαν πρωτοβγάλει την Κ-1 είχαν παρουσιάσει  και 750 τρικύλινδρο και δικύλινδρο 500 μέχρι και 250άρι μονοκύλινδρο
Έχοντας σχεδιάσει στην ουσία μόνο μια μηχανή. Α και νίνζα 250 λεγόταν και το
GPX-250 του 1993
 

Συνημμένα

  • 2005_11_05_bikepics-461085-full.jpg
    2005_11_05_bikepics-461085-full.jpg
    37,8 KB · Εμφανίσεις: 17

kokolongos

Τιμημένος
Εγγρ.
7 Νοε 2005
Μηνύματα
2.421
Κριτικές
28
Like
19
Πόντοι
6.775
:headbang: :headbang: :headbang: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_2: :s&m_2:
Το βουλώνω και το κάνω γαργάρα διότι κακώς νόμισα πως θα ακολουθούσε τη λογική των μπίεμντάμπλιγιου που όταν είχαν πρωτοβγάλει την Κ-1 είχαν παρουσιάσει  και 750 τρικύλινδρο και δικύλινδρο 500 μέχρι και 250άρι μονοκύλινδρο
Έχοντας σχεδιάσει στην ουσία μόνο μια μηχανή. Α και νίνζα 250 λεγόταν και το
GPX-250 του 1993

ο κινηταρας του μικρου νιντζα ειναι αυτος που φορουσε το κλε 250.
πιο πισω δεν θυμαμαι τωρα που παει η καταγωγη του.

ειναι πολυ καλος για τα χρονια του και τα κυβικα του με ονομαστικη δυναμη 33 ιππων.
γραμμικος σε αποδοση και με μια μικρη εξαρση μεταξυ 8-10,5 χιλ.στροφων
 
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.436
Κριτικές
5
Like
66.955
Πόντοι
12.056
ο κινηταρας του μικρου νιντζα ειναι αυτος που φορουσε το κλε 250.
πιο πισω δεν θυμαμαι τωρα που παει η καταγωγη του.

ειναι πολυ καλος για τα χρονια του και τα κυβικα του με ονομαστικη δυναμη 33 ιππων.
γραμμικος σε αποδοση και με μια μικρη εξαρση μεταξυ 8-10,5 χιλ.στροφων

 

kokolongos

Τιμημένος
Εγγρ.
7 Νοε 2005
Μηνύματα
2.421
Κριτικές
28
Like
19
Πόντοι
6.775

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.810
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
μονο για λατρεις του κλασικου ειμαι πορωμενος με αυτο τον μυθο και θα ηθελα να παντρευτω μια.εχω διαβασει κ ακουσει κ ρωτησει παρα πολλα αλλα δεν εχω καταφερει να εκφερω γνωμη ακομη.Αν μπορουσε καποιος να βοηθησει για το αν αξιζει?απο που να αγορασω?ποια κυβικα?ποσο κοστιζουν?που γινεται συνεργειο?Κ αν αξιζει ολη αυτη η θυσια σε αυτο το Ηομπυ!ευχαριστω!
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.810
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
παρτε κ μια φωτο για το τι εστι...κ μια βολτουλα στην παραλιακη.......!!
 

Συνημμένα

  • nc52.jpg
    nc52.jpg
    170,8 KB · Εμφανίσεις: 60

arcans80

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2010
Μηνύματα
2.576
Like
10
Πόντοι
16
μονο για λατρεις του κλασικου ειμαι πορωμενος με αυτο τον μυθο και θα ηθελα να παντρευτω μια.εχω διαβασει κ ακουσει κ ρωτησει παρα πολλα αλλα δεν εχω καταφερει να εκφερω γνωμη ακομη.Αν μπορουσε καποιος να βοηθησει για το αν αξιζει?απο που να αγορασω?ποια κυβικα?ποσο κοστιζουν?που γινεται συνεργειο?Κ αν αξιζει ολη αυτη η θυσια σε αυτο το Ηομπυ!ευχαριστω!
:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.810
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
με τα μυαλα σου γιαυτο εφτασε η Ελλαδα σε αυτο το σημειο.
 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.446
Like
3
Πόντοι
66
νομίζω οτι στην καλλιρρόης καταιβένοντας πριν του Φιξ είναι η αντιπροσωπεια/συνεργείο.
 

o palios

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2007
Μηνύματα
953
Like
2
Πόντοι
6
μονο για λατρεις του κλασικου ειμαι πορωμενος με αυτο τον μυθο και θα ηθελα να παντρευτω μια.εχω διαβασει κ ακουσει κ ρωτησει παρα πολλα αλλα δεν εχω καταφερει να εκφερω γνωμη ακομη.Αν μπορουσε καποιος να βοηθησει για το αν αξιζει?απο που να αγορασω?ποια κυβικα?ποσο κοστιζουν?που γινεται συνεργειο?Κ αν αξιζει ολη αυτη η θυσια σε αυτο το Ηομπυ!ευχαριστω!
φυσικα αμα την αγορασεις ,την παντρευτηκες κιολας,σουργελα ολκης με ωραια  ψευτο κλασσικ  εμφανιση ωραια απο μακρια γιατι αμα πας κοντα ,βλεπεις τα χαλια  τους.
τα παλια  τουλαχιστον ειχαν γερους κινητηρες ενω τα μετα το 2000 ,που αλλαξαν τα καλουπια στο εργοστασια (χαχαχαχαχαχα)εχουν τρομερα προβληματα.
Α και πανακριβα ανταλακτικα-συνεργεια .
Και ναι ασχοληται  μαζι τους ο Σαββαιδης πρωην μαστορας για ντουντουκες.  
 
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.436
Κριτικές
5
Like
66.955
Πόντοι
12.056
Ωραιο και στυλατο μηχανακι κατα την προσωπικη μου αποψη.
Για μετακινησεις δουλεια-σπιτι-τσιγαρα-εφημεριδα ειναι μια χαρα.Αντε και καμια κυριακη κανενα Σουνιο αλλα σε ωρες μη κυκλοφοριακης αιχμης.Αεροψυκτο γαρ..
Βεβαιος ο κατοχος της πρεπει να εχει και καποιες τεχνικες γνωσεις.Ειναι απο της μηχανες που πρεπει σπιτι σου να εχεις ενα μικρο συνεργειο και να την συντηρεις με μερακι  μονος σου...


Σκεψεις για εκδρομες Β Ευβοια κλπ....πρεπει να ξεχαστουν παραυτα... :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom