Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 346K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.637
Κριτικές
31
Like
13.220
Πόντοι
5.097
Πολύ δύναμη, ανεπαρκές πλαίσιο και ειδικά πίσω αμορτισσέρ. Το βρίσκεις όμως πολύ φθηνά πλέον και έτσι αξίζει να επενδύσεις σε μια καλή πίσω ανάρτηση.
εγω πιστευω πως στο μονο που υστερει γενικα η yamaha ειναι το κιβωτιο ταχυτητων σπαει αρχιδια δυστυχως και δεν υπαρχει και λυση
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Είναι θέμα προσέγγισης και συνήθειας. Αν έχεις συνηθίσει αλλοιώς, όλες σχεδόν οι UJM πάσχουνε στις αναρτήσεις.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
α.
7) εφυγε το αμαξι και ηρθε ενα cbr600f4,ψεκαστο,ΓΡΗΓΟΡΟ!
ΤΟ δωσα στο 8μηνο...δε μου αρεσε,βαρυνα πολυ ειπα...ΜΑΛΑΚΙΕς!
Τωρα κοιταω,επειδη δε θελω να ξοδευτω παλι να παρω κανα suzuki K4 1000...
αυτα...στα 32 λεω να ξανανιωσω....

  Το cbr600f4...παρα πολυ ωραιο μηχανακι....
  Για ολα...και καθε μερα και ταξιδια και επιδαυρους και βολτες..
  Απιθανο...

  Οσο για το Κ4..προσεχε αδελφε...
  Καγκουρομηχανημα λεμε,του διαβολου
  Θα τρως λαστιχα για πρωινο,αλυσιδες για βραδυνο
  Και το καβλι στο στομα απο την καβλα,ακομα και στην πιο απλη
  μετακινηση
  Αλλα δεν συγχωρει,ειδικα με τοσα γκαζια
  Δεν μπορεις να πεις "παω ανεμελα"....
  Τσιτα ολ δε ταιμ..
  Θελει προσοχη

 
 

kostasvts

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
680
Κριτικές
2
Like
34
Πόντοι
6
Ευχαριστω για τις γνωμες παιδια...
Το κοιταω με πολλες πιθανοτητες για αγορα ενα τετοιο.και ηθελα να εχω μια γνωμη.
 

kostasvts

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
680
Κριτικές
2
Like
34
Πόντοι
6
   Το cbr600f4...παρα πολυ ωραιο μηχανακι....
   Για ολα...και καθε μερα και ταξιδια και επιδαυρους και βολτες..
   Απιθανο...

   Οσο για το Κ4..προσεχε αδελφε...
χαχχχαχαχχα
το τσιτα ολ δε ταιμ μ'αρεσε τρελα!!!
   Καγκουρομηχανημα λεμε,του διαβολου
   Θα τρως λαστιχα για πρωινο,αλυσιδες για βραδυνο
   Και το καβλι στο στομα απο την καβλα,ακομα και στην πιο απλη
   μετακινηση
   Αλλα δεν συγχωρει,ειδικα με τοσα γκαζια
   Δεν μπορεις να πεις "παω ανεμελα"....
   Τσιτα ολ δε ταιμ..
   Θελει προσοχη

  
 

kostasvts

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
680
Κριτικές
2
Like
34
Πόντοι
6
μ'αρεσε το τσιτα ολ δε ταιμ!!!!
χαχαχαχ
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Πολλή δύναμη, ανεπαρκές πλαίσιο και ειδικά πίσω αμορτισσέρ. Το βρίσκεις όμως πολύ φθηνά πλέον και έτσι αξίζει να επενδύσεις σε μια καλή πίσω ανάρτηση.

 Εχω οδηγησει το 1000 ενος φιλου...Πολυ δυναμη (με αλλα γραναζια και πιο ελαφρια αλυσιδα τρακοσαριζε-κοντερατα-και εμενε κοντα με τα σουπερ σπορτ στις ευθειες)αλλα πλαισιο με ελαστικοτητες.Σε Επιδαυρο
μπορεις να εκμεταλευτεις τις γεματες χαμηλομεσαιες (σε αντιθεση με τα καινουργια που ειναι "κουφια" χαμηλα) το καλο,πληρες ρυθμιζομενο μπροστινο,τα φρενα απο R1.....θελει πολυ προσοχη στο "εβγα",γιατι το ψαλιδι ειναι για κλαματα,και το χαισαιντινγκ ειναι κοντα...

 Εκεινο που παρατηρησα,ειναι οτι αν και 4κυλινδρος ειναι οτι οι θερμοκρασιες του ειναι ανθρωπινες,σε κινηση στην πολη....Σε σχεση με ενα Μπλακμπιρντ που το οδηγησα και εμπλεξα σε κινηση,καηκανε τα αρχιδια μου λεμε...Ετσι απο τοτε προσεχω ΚΑΙ αυτη την παραμετρο...
 

mmarios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2008
Μηνύματα
726
Κριτικές
9
Like
4
Πόντοι
606
Είμαι έτοιμος να "χτυπήσω" τη cbf της Honda, την 600άρα. Ημουν ανάμεσα στην fazer και σε αυτήν, αλλά τελικά κατέληξα στην CBF. Από ότι μου είπαν η fazer είναι περισσότερο αν θέλεις καλύτερες επιδόσεις, αλλά επειδή θα είναι η πρώτη μου μεγάλη μηχανή η CBF θεωρείται πιο φιλική (ειδικά για το κέντρο, που κατεβαίνω συχνά και δεν μπορείς να αναπτύξεις τις ταχύτητες που θέλεις).
Οποιος έχει άποψη για τη CBF ας με ενημερώσει.

 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.637
Κριτικές
31
Like
13.220
Πόντοι
5.097
Είμαι έτοιμος να "χτυπήσω" τη cbf της Honda, την 600άρα. Ημουν ανάμεσα στην fazer και σε αυτήν, αλλά τελικά κατέληξα στην CBF. Από ότι μου είπαν η fazer είναι περισσότερο αν θέλεις καλύτερες επιδόσεις, αλλά επειδή θα είναι η πρώτη μου μεγάλη μηχανή η CBF θεωρείται πιο φιλική (ειδικά για το κέντρο, που κατεβαίνω συχνά και δεν μπορείς να αναπτύξεις τις ταχύτητες που θέλεις).
Οποιος έχει άποψη για τη CBF ας με ενημερώσει.
και το fazer φιλικοτατο ειναι δεν αρπαζει αποτομα οσο θες εσυ το πας αλλα αν ειναι να πας σε honda για κοιτα λιγο το hornet
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Είμαι έτοιμος να "χτυπήσω" τη cbf της Honda, την 600άρα. Ημουν ανάμεσα στην fazer και σε αυτήν, αλλά τελικά κατέληξα στην CBF. Από ότι μου είπαν η fazer είναι περισσότερο αν θέλεις καλύτερες επιδόσεις, αλλά επειδή θα είναι η πρώτη μου μεγάλη μηχανή η CBF θεωρείται πιο φιλική (ειδικά για το κέντρο, που κατεβαίνω συχνά και δεν μπορείς να αναπτύξεις τις ταχύτητες που θέλεις).
Οποιος έχει άποψη για τη CBF ας με ενημερώσει.

Προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα (όταν έτρεφα την ψευδαίσθηση ότι δε θα πείραζε η πρώτη μηχανή που θα καβαλούσα να ήταν 600cc  :headbang: :headbang: :headbang: :2funny: :2funny: :2funny:).

Εμφανισιακά πάντως με χαλάει λίγο ρε γαμώτο. Πολύ φέρινγκ, και πολύ όρθια θέση οδήγηγσης. Άλλο friendly μηχανάκι που μου είχαν προτείνει ήταν το diversion της yamaha. Αυτό μου άρεσε πιο πολύ εμφανισιακά.
 

mmarios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2008
Μηνύματα
726
Κριτικές
9
Like
4
Πόντοι
606
και το fazer φιλικοτατο ειναι δεν αρπαζει αποτομα οσο θες εσυ το πας αλλα αν ειναι να πας σε honda για κοιτα λιγο το hornet

Το έχω δει το hornet, αλλά δεν μ' αρέσει εμφανισιακά. Με "χαλάει" η μούρη του. Προτιμήσεις είναι αυτές βέβαια.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Είμαι έτοιμος να "χτυπήσω" τη cbf της Honda, την 600άρα. Ημουν ανάμεσα στην fazer και σε αυτήν, αλλά τελικά κατέληξα στην CBF. Από ότι μου είπαν η fazer είναι περισσότερο αν θέλεις καλύτερες επιδόσεις, αλλά επειδή θα είναι η πρώτη μου μεγάλη μηχανή η CBF θεωρείται πιο φιλική (ειδικά για το κέντρο, που κατεβαίνω συχνά και δεν μπορείς να αναπτύξεις τις ταχύτητες που θέλεις).
Οποιος έχει άποψη για τη CBF ας με ενημερώσει.

 Τι να την κανεις την αποψη ρε συ;
 Ειναι η συνεχεια των γνωστων 4 κυλινδρων CB
 Κορυφαιο commuter,δεν σπαει κτλπκτλπκτλπ...
 Επισης δεν καιει ,κανει ταξιδακια....
 Δεν εχει γκαζια να σε εξιταρει,αλλωστε δεν φτιαχτηκε για αυτο
 Για πρωτο....παρτο
 Με το ABS ΦΥΣΙΚΑ
 

mmarios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2008
Μηνύματα
726
Κριτικές
9
Like
4
Πόντοι
606
Προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα (όταν έτρεφα την ψευδαίσθηση ότι δε θα πείραζε η πρώτη μηχανή που θα καβαλούσα να ήταν 600cc  :headbang: :headbang: :headbang: :2funny: :2funny: :2funny:).

Εμφανισιακά πάντως με χαλάει λίγο ρε γαμώτο. Πολύ φέρινγκ, και πολύ όρθια θέση οδήγηγσης. Άλλο friendly μηχανάκι που μου είχαν προτείνει ήταν το diversion της yamaha. Αυτό μου άρεσε πιο πολύ εμφανισιακά.

Θα το τσεκάρω. Δεν το είχα δει καν αυτό. Ευχαριστώ.
 

mmarios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2008
Μηνύματα
726
Κριτικές
9
Like
4
Πόντοι
606
 Τι να την κανεις την αποψη ρε συ;
 Ειναι η συνεχεια των γνωστων 4 κυλινδρων CB
 Κορυφαιο commuter,δεν σπαει κτλπκτλπκτλπ...
 Επισης δεν καιει ,κανει ταξιδακια....
 Δεν εχει γκαζια να σε εξιταρει,αλλωστε δεν φτιαχτηκε για αυτο
 Για πρωτο....παρτο
 Με το ABS ΦΥΣΙΚΑ

Εννοείται με ABS. Πρώτη μου μηχανή είναι, οπότε η ασφάλεια χρειάζεται...
Την άποψη τη ζητάω για να ξέρω και τι μου γίνεται, από άτομο που έχουν περισσότερες "γνώσεις" του αντικειμένου από εμένα.
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Θα το τσεκάρω. Δεν το είχα δει καν αυτό. Ευχαριστώ.


Να το τσεκάρεις όντως... Το μοντέλο είναι XJ6 κι από ότι κατάλαβα το diversion έχει και φέρινγκ. Ρώτα και κάναν άλλο γιατί εγώ λόγια σου λέω που μου τα είπαν. Προωσπική εμπειρία δεν έχω για να σου πω υπεύθυνα.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Εννοείται με ABS. Πρώτη μου μηχανή είναι, οπότε η ασφάλεια χρειάζεται...
Την άποψη τη ζητάω για να ξέρω και τι μου γίνεται, από άτομο που έχουν περισσότερες "γνώσεις" του αντικειμένου από εμένα.
Θα το τσεκάρω. Δεν το είχα δει καν αυτό. Ευχαριστώ.

  Kαλο επισης μηχανακι
  Βγαινει και με "μπικινακι"-μισο φερινγκ και με ολοσωμο για πιο
  ταξιδιαρικες αναζητησεις

  Οχι τοσο φιλικο οσο το CBF χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι
  Αλλωστε για το εβγαλε η Γιαμαχα,για να χτυπησει την Χοντα στην αγορα
  των κομμιουτερς-καθημερινων μοτο

  Πιο φρεσκο σαν σχεδιαση το Γιαμαχα

 
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.637
Κριτικές
31
Like
13.220
Πόντοι
5.097
ρε παιδια μονο εγω δεν εχω καλη αποψη για το abs σε μηχανη δεν εχω οδηγηση βεβαια ποτε για να δω αντιδρασεις αλλα δεν μου καθεται καλα,ερωτηση απενεργοποιηται το abs αν θες?
 
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.436
Κριτικές
5
Like
66.955
Πόντοι
12.056
ρε παιδια μονο εγω δεν εχω καλη αποψη για το abs σε μηχανη δεν εχω οδηγηση βεβαια ποτε για να δω αντιδρασεις αλλα δεν μου καθεται καλα,ερωτηση απενεργοποιηται το abs αν θες?

σε μερικες μηχανες οπως BMW
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
ρε παιδια μονο εγω δεν εχω καλη αποψη για το abs σε μηχανη δεν εχω οδηγηση βεβαια ποτε για να δω αντιδρασεις αλλα δεν μου καθεται καλα,ερωτηση απενεργοποιηται το abs αν θες?

 Σαφως
 Τραβας την ασφαλεια την καταλληλη απο την ασφαλειοθηκη και δουλευει
 κανονικα ΚΑΙ χωρις
 Αλλα γιατι;

 Εχουν σκοτωθει χιλιαδες αναβατες,για να φτασει αυτο το μαραφετι
 στις καθημερινες μοτοσυκλετες μας
 Εδω εχει αρχισει να μπαινει και στις αγωνιστικες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom