Νέα

Mοναξιά και οικονομική κρίση..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα boobssucker
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 282
  • Εμφανίσεις 25K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

poutsoskabilos2018

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2018
Μηνύματα
168
Like
92
Πόντοι
1
αναλογα το πως το εννοεις το "εχω κοπελα" η "εχω αγορι".
μια σχεση απλα για having fun ειναι σχετικα ευκολη, ποσο μαλλον αν εισαι ψιλοαφασια τυπος και εχετε ξεχωριστο σπιτι-πορτοφολι.
το δυσκολο ειναι να βρεις καποιον που θα ειναι μαζι σου στα δυσκολα και θα σε καταλαβαινει ακομα και στο πιο ασυμαντο προβλημα σου!
οταν βαλεις στη συναρτηση και το οικονομικο, τα πραγματα δυσκολευουν πολυ περισσοτερο.

ακριβώς
 

trelakos146

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Αυγ 2015
Μηνύματα
1.061
Like
1.206
Πόντοι
216
αναλογα το πως το εννοεις το "εχω κοπελα" η "εχω αγορι".
μια σχεση απλα για having fun ειναι σχετικα ευκολη, ποσο μαλλον αν εισαι ψιλοαφασια τυπος και εχετε ξεχωριστο σπιτι-πορτοφολι.
το δυσκολο ειναι να βρεις καποιον που θα ειναι μαζι σου στα δυσκολα και θα σε καταλαβαινει ακομα και στο πιο ασυμαντο προβλημα σου!
οταν βαλεις στη συναρτηση και το οικονομικο, τα πραγματα δυσκολευουν πολυ περισσοτερο.
από δυσκολο εως αδυνατο
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.427
Πόντοι
216
Τελικα η οικονομικη κριση, χειροτερεψε το θεμα μοναξια, ή το βελτιωσε με καποιο τροπο;
 

trelakos146

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Αυγ 2015
Μηνύματα
1.061
Like
1.206
Πόντοι
216
όταν δεν εχεις χρηαμ για καφε, να φγεις να κυκλοφορήσεις, εχεις και μοναξια
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Τελικα η οικονομικη κριση, χειροτερεψε το θεμα μοναξια, ή το βελτιωσε με καποιο τροπο;
Κατα την εκτιμιση μου δεν το επηρεασε. Αντιθετα την εποχη που οι τραπεζες εδιναν δανεια και η επαγγελματικη απασχολιση με το εμποριο εδινε τρελα κερδη, τοτε οι ταξικες διαφορες μισθωτου με τους αλλους ηταν πιο μεγαλες.
 

Επισκέπτης
Τα χρήματα δεν είναι συνάρτηση για το αν θα έχεις κοπέλα ή όχι.
Κάποια είναι μαζί σου για αυτό που είσαι, όπως είσαι και σε θέλει έτσι ακριβώς.
Όταν θέλεις βρίσκεις λύσεις κι εγώ διαβάζω μόνο δικαιολογίες.
Έχεις σκεφτεί πόσα πράγματα μπορείς να κάνεις δωρεάν και να περάσεις όμορφα?
Τις ξεχωριστές στιγμές ευτυχίας μόνοι μας τις επιλέγουμε και τις φτιάχνουμε.
οι γυναικες υολιγιζουν ποσα λεφτα βγαζεις γι αυτο το πρωτο που σε ρωτανε ειναι επαγγελμα και ποσα εισαι διατεθιμενος να ξοδεψεις για το μουνι τους. Αν εισαι κιμπαρης, χουβαρντας. Ετσι ειναι γενετικα φτιαγμενες. Γι αυτο τους φερνεις εναν αραπη να τις εξευτιλισει.
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.152
Κριτικές
26
Like
11.069
Πόντοι
4.746
;) ;)
 

Συνημμένα

  • 40542977_711074732564407_4930578952084258816_n.png
    40542977_711074732564407_4930578952084258816_n.png
    96,5 KB · Εμφανίσεις: 18

emperor13

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.793
Like
742
Πόντοι
96
ο συγχρονος ανδρας στα καπιταλιστικα κρατη βρισκεται στην ιδια θεση με τους εβραιους στην ναζιστικη γερμανια

ναναι καλα ο καπιταλισμος και ο φεμινισμος
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Τελικα η οικονομικη κριση, χειροτερεψε το θεμα μοναξια, ή το βελτιωσε με καποιο τροπο;

Για τους άντρες,εννοείται το χειροτέρεψε.Αν δεν έχεις λεφτά,συνέχεια θα το βρίσκεις μπροστά σου.

Οι γυναίκες,όσες κρίσεις και να έρθουν,και τις γνωριμίες τους θα κάνουν πάντα,και όση πούτσα θέλουν θα τρώνε,δεν αλλάζει ποτέ αυτό.
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.427
Πόντοι
216
Δηλαδη η κριση, δεν προσγειωσε καθολου τις ελλεεινιδες;
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.675
Πόντοι
2.606
Ντοπας ρωταει Ντοπας απανταει.  :S :S :S


:vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit:
 

DRMG

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Δεκ 2009
Μηνύματα
602
Κριτικές
16
Like
2.181
Πόντοι
2.257
H μοναξιά ως φαινόμενο θεωρώ οτι επιδεινώθηκε με την κρίση αλλά όχι για όλες τις ηλικίες. Για τους 30 και άνω ναι, επιδεινώθηκε και μάλιστα πολύ διότι έλειψαν τα οικονομικά μέσα για εξόδους, συναθροίσεις κλπ, αλλά για τους 25 και κάτω ίσως να είναι και μία ευκαιρία να απορροφηθούν ακόμα περισσότερο στους υπολογιστές, smartphones κλπ, τα οποία θεωρούν παρέα τους. Δύσκολο να κάτσει π.χ. κάποιος 40 ετών σε παγκάκι με μπυρίτσα και φίλους πλέον. Οι πιτσιρικάδες το μπορούν, το κάνουν και καλά κάνουν.
 

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.732
Κριτικές
26
Like
597
Πόντοι
4.475
;) ;)
https://[URL unfurl="true"]www.bourdela.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=280486.0;attach=1060993;image[/img[/URL]]
[/quote]

Αυτή είναι η μια πλευρά του νομίσματος. Η άλλη πλευρά του νομίσματος έχει περιγραφεί από τον Αριστοτέλη, τον Νίτσε, τον Καζαντζάκη.

Όποιος μπορεί να ζήσει μόνος του είναι ή Θεός ή θεριό.
 

kaki_epiroi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2012
Μηνύματα
951
Κριτικές
6
Like
1.275
Πόντοι
486
Ψυχολογικο είναι το θέμα. Όταν δουλεύεις σαν σκύλος και δεν σ μένουν στην άκρη δεν έχεις διάθεση για διασκέδαση και γκομενισμα. Κυρίως ψυχική κούραση πέραν της σωματικής. Καταλαβαίνω τον φίλο γιατί και γω ελεύθερος επαγγελματίας είμαι στην χώρα που είναι κατάρα το ελεύθερο επάγγελμα ειδικά στον χώρο τής οικοδομής όπου είσαι πολλές ώρες μέσα στην μουτζουρα και δεν έχεις το στάτους ούτε του γιατρού ούτε την επαφή με γκοεμνες του μπαρμαν...
 

genosimos

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2017
Μηνύματα
48
Like
8
Πόντοι
0
Σ ευχαριστω..αλλα μια ερωτηση καλοπροαιρετη:
Εσυ εκανες κατι απο ολα αυτα?

Ποτέ δεν είναι αργά για μια απάντηση. Ελπίζω να είσαι καλύτερα.

Αν δεν βγαίνεις οικονομικά, βρες δουλειά με παραπάνω λεφτά ή άλλαξε ριζικά τα έξοδά σου.
ΠΧ νοίκιασε άλλο σπίτι μικρότερο, πιο κοντά στη δουλειά, φθηνότερο Χώρισα, κατοικώ σε 26 τετραγωνικά. Επιπλωμένο, έχει μέχρι κουτάλια
πχ πούλα το σπίτι σου και μείνε σε ενοίκιο δίπλα στην δουλειά. Δεν έχω ακίνητα. Φρόντισα να είμαι κοντά στην δουλειά και στα παιδιά. 5 λεπτά μετακίνηση
πχ μετακινήσου με ποδήλατο ή τα πόδια. Η άσκηση θα βοηθήσει στην διάθεση (κατάθλιψη) και θα φτιάξεις και το σώμα σου. όχι κινούμαι με αυτοκίνητο. πλήρωσα γυμναστήριο μόλις έβγαλαν καλή προσφορά. πήγα μερικούς μήνες και οι υπόλοιποι πηγαν χαμένοι.
πχ Άλλαξε πόλη. Πήγαινε να ζήσεις σε νησί.  οχι. Δεν θελω να φυγω πολυ μακρια απο τα παιδιά ακόμη


Αν δεν θέλεις να αλλάξεις δραστικά την ζωή σου, ή νιώθεις οτι δεν μπορείς, μην πληρώνεις εφορία για λίγο και πήγαινε σε ενα καλό ψυχολόγο και μίλα για οτι σε αγχώνει.       η καλύτερη επένδυση μου ήταν ο ψυχολόγος. Πήγα πριν να χωρίσω γιατί με έκανε η πρώην να αμφιβάλλω για τα αυτονόητα.  Ξεκαθάρισα τι ήθελα, και ανέλαβα την ευθύνη της ζωής μου. Δεν ειμαι καλά ακόμη, αλλά το παλευω...
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.427
Πόντοι
216
ωραιο θρεντακι καμια φορα νιωθω κι εγω ετσι. φιλε να ξερεις δεν ειναι η ελλειψη χρηματων εγω αυτο καταλαβα για μενα αλλα πιο πολυ η ελλειψη χρονου. και ολα ειναι στο μυαλο μας πρεπει να το παλεψεις μεσα σου και να αρχισεις να βγαινεις ειδικα που τωρα εκει ειναι καλοκαιρι και χαρα θεου

Χρονος, χρηματα, διαθεση, υπαρχει συσχετιση.
Πρεπει να μαθουμε να περναμε καλα, και με τα λιγα.
Δε σημαινει οτι αμα δεν εχεις χρημα, πρεπει να πεσεις ντε και καλα στη μοναξια!
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Πρεπει να μαθουμε να περναμε καλα, και με τα λιγα.
Δε σημαινει οτι αμα δεν εχεις χρημα, πρεπει να πεσεις ντε και καλα στη μοναξια!

Αυτό το λες μέχρι τα 24-25.Μετά εαν δεν έχεις χρήμα (όχι μόνο για να επιβιώνεις,αλλά να μπορείς να κάνεις και 2-3 πράγματα παραπάνω) βρίσκεσαι στον πάτο.
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.427
Πόντοι
216
Αυτό το λες μέχρι τα 24-25.Μετά εαν δεν έχεις χρήμα (όχι μόνο για να επιβιώνεις,αλλά να μπορείς να κάνεις και 2-3 πράγματα παραπάνω) βρίσκεσαι στον πάτο.

Ναι αλλα ετσι ειναι εκατομμυρια Ελληνες πλεον. Στον πατο ολοι; Δεν ειναι ετσι, τοσο απλο.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Αυτό το λες μέχρι τα 24-25.Μετά εαν δεν έχεις χρήμα (όχι μόνο για να επιβιώνεις,αλλά να μπορείς να κάνεις και 2-3 πράγματα παραπάνω) βρίσκεσαι στον πάτο.

τυπε ο 34χρονος στην γειτονια μας που καθεται σπιτι του χρονια κ δν δουλευει
τον ειπα να βγουμε με τα φιλαρακια μας τ παλια (ακομα απο 12-13χρ) και μου
ειπε δν θα βγω γιατι θα με ρωτησουν κατευθειαν π δουλευω?

ντρεπεται δηλαδη ο καιμενος  :huh: :S :S :S
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom