Νέα

Μολδαβία - Chişinău

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα serreos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 742K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

davarits

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
4.758
Like
6
Πόντοι
16
Με τους συνοριακούς της ΠΜΡ δεν έχω πρόβλημα. Καλοί και ευγενικοί. Σε ρωτάν μόνο αν έχεις ναρκωτικά ή όπλα και περνάς. Οι Ουκρανοί είναι μουνόπανα και σου ζαλίζουν τα αρχίδια.
Όσο για τράνζιτ περνουν τα βαγόνια που πάνε Μόσχα, όχι αυτά που πάνε Οντέσσα ή Κίεβ.
μακι το ξερο μονο απο παλανκα οδικος περνας απο τους ουκρανους αερα!!!!!!!!!!! απο τουντορα ολα τα αρχιδια θελουν 20 αρικο ειναι ενας μουστακαλις γιρο στα 45 που κανει ολη την μαλακια!! αμα στα ζαλισουν παρε τιλεφονο το προξενιο της οδησου κλανουν μεντεςς αμεσοσσσσ τα αρχιδιααααα με τρενο δεν εχο περασει απο εκει !!!!!με τρενο  αυτο που ερχετε απο σοφια μπενη απο τσερνεουτσι και μετα καρφι κιεβο με τρισ στασισ και απο εκει για οπου γουσταρης
 

moldolagnos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.402
Like
0
Πόντοι
16
Με τους συνοριακούς της ΠΜΡ δεν έχω πρόβλημα. Καλοί και ευγενικοί. Σε ρωτάν μόνο αν έχεις ναρκωτικά ή όπλα και περνάς. Οι Ουκρανοί είναι μουνόπανα και σου ζαλίζουν τα αρχίδια.
Όσο για τράνζιτ περνουν τα βαγόνια που πάνε Μόσχα, όχι αυτά που πάνε Οντέσσα ή Κίεβ.
γενικα τους ευσωμους ,δε ξερω γιατι, τους γουσταρουν οι τιρασπολιοτες μπατσοι...απο εμπειρια το λεω...λογω ευσωμου απο σοφια
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
6
Πόντοι
16
Δεν ξέρω για εύσωμους (σπάνιο είδος στη ΠΜΡ λόγω αφραγκίας) αλλά εμένα προσωπικά με ξέρουν όλοι σχεδόν οι μπάτσοι του Τιράσπολ λόγω φυσιογνωμίας και συνεχών επαφών. Αλλά εδώ δεν μιλάμε για μπάτσους αλλά τελωνειακούς και επαναλαμβάνω οι Ουκρανοί συνοριοφύλακες είναι βλαχοι εθνικιστές και μουνόπανα.
 

davarits

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
4.758
Like
6
Πόντοι
16
Δεν ξέρω για εύσωμους (σπάνιο είδος στη ΠΜΡ λόγω αφραγκίας) αλλά εμένα προσωπικά με ξέρουν όλοι σχεδόν οι μπάτσοι του Τιράσπολ λόγω φυσιογνωμίας και συνεχών επαφών. Αλλά εδώ δεν μιλάμε για μπάτσους αλλά τελωνειακούς και επαναλαμβάνω οι Ουκρανοί συνοριοφύλακες είναι βλαχοι εθνικιστές και μουνόπανα.
οχι μακι το εικοσαρικακι τους θελουν απλα εχουν το σκληρο σιστιμα για να τα πεξης και να τους τα δωσεις !!!!!!απο παλανκα περνας μια χαρα παντος!!!!!!!!!!!!!! το καλοκαιρη που γνωρισα και τα πεδια του προξενιου τησ οδησου κανενα προβλημα οπουδιποτε!!! η ταριφα για τουσ δρομους παντοσ μεσα στην ουκρανια για οτιδιποοτεν απλο οδικο  ειναι ακομα 100 γριβνα ακομααα !!!!!!!!!!!!! και συμφονο οτι το σπασιμο αρχιδιον που κανουν οι ουκρανοι ειναι  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
υπνο μπριζεσ και αυτα ξεχνατα :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:!!!!!!!!! σε βαγονι ανατολικου τρενου!!!!!! δεν θα στο σινουστουσα!!!!!ΕΚΤΟς ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥς4 ΚΑΙ ΠΑΡΕΤΕ ΚΟΥΚΕΤΑ!!!!!!!! ΤΕΛΟς ΠΑΝΤΟΣ καλα να πας και περιμενο να γραψεις της ταξιδιοτικες εμπειριες απο μολδαβια......  αθηνα σοφια ξερη κανεις εχει τρενο?? ΜΟΙΚΑΝΕ Υ.Γ  αμα εισε οικολογος και σου αρεσει η φηση ο συντροφος ρεντ μπορει να σε ενημεροσει για ολα τα κοτετσια της στρουγκες τα μαντρια και τους αχιρωνες της μολδαβιας εχει φτιαξει και χαρτη  :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
έχει κουκέτες με δύο κρεβάτια αν βλέπω καλά. Οπότε λίγο τυχερούλης να είσαι και να μη σου κάτσει τελείως αγροίκος, μια χαρά θα είναι.
Στρατό άλλωστε έχουμε κάνει.
άμα είναι να πάω με αυτοκίνητο πέρα δώθε Κισινάου, το κάνω και με αεροπλάνο
δεν ξέρω βέβαια πώς ακριβώς το σκέφτεται ο αδελφός άλλα αντί άλλων...
αλλά όπως και να έχει εγώ ως γνωστόν δεν περνάω σ/κ πάνω...
 

davarits

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
4.758
Like
6
Πόντοι
16
έχει κουκέτες με δύο κρεβάτια αν βλέπω καλά. Οπότε λίγο τυχερούλης να είσαι και να μη σου κάτσει τελείως αγροίκος, μια χαρά θα είναι.
Στρατό άλλωστε έχουμε κάνει.
άμα είναι να πάω με αυτοκίνητο πέρα δώθε Κισινάου, το κάνω και με αεροπλάνο
δεν ξέρω βέβαια πώς ακριβώς το σκέφτεται ο αδελφός άλλα αντί άλλων...
αλλά όπως και να έχει εγώ ως γνωστόν δεν περνάω σ/κ πάνω...
η κουκετα ειναι για τεσερα ατομα σαν δυο διπλα κρεβατια πανο κατο του στρατου με σκαλα και αφου θα κανεις που θα κανεις την καταδρομικη 2-3 μερες δεν φτανουν σιντροφε!!!!!!!!!!!!
 

moldolagnos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.402
Like
0
Πόντοι
16
οχι μακι το εικοσαρικακι τους θελουν απλα εχουν το σκληρο σιστιμα για να τα πεξης και να τους τα δωσεις !!!!!!απο παλανκα περνας μια χαρα παντος!!!!!!!!!!!!!! το καλοκαιρη που γνωρισα και τα πεδια του προξενιου τησ οδησου κανενα προβλημα οπουδιποτε!!! η ταριφα για τουσ δρομους παντοσ μεσα στην ουκρανια για οτιδιποοτεν απλο οδικο  ειναι ακομα 100 γριβνα ακομααα !!!!!!!!!!!!! και συμφονο οτι το σπασιμο αρχιδιον που κανουν οι ουκρανοι ειναι  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
μαλακιες ουτε μια φορα δεν εδωσα λεφτα για να περασω ουκρανια...επειδη μαλλον ξερω ρωσικα αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.Αν εσεις ειχατε μια τετοια εμπειρια δε σημαινει οτι ειναι παντα και ολοι ετσι...εμενα ασ πουμε στα ρουμανικα συνορα στην αλμπιτσα μερικες φορες μου εσπασαν τ αρχιδια αλλα οχι παντα ...ισα ισα που οι ουκρανοι μας γουσταρουν και πολλες φορες οταν χρειαστηκα βοηθεια στους δρομους της οδησσου ηταν εξυπηρετικοτατοι...ασε που εχουν και λιγο κατανοηση αν κανεις καμια μαλακια...ενω οι ρουμανοι ,και καλα ευρωπαιοι,το παιζουν με το νι και με το σιγμα του νομου...οι κολογυφτοι να ουμε...γεια σου βρουτε
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Σύντροφε. Μην πάρεις τραίνο.
Δεν είναι η απόσταση αλλά η ταλαιπωρία που το κάνει ασύμφορο.
Στα σύνορα περιμένεις 5-6 ώρες , όπου σηκώνουν ΟΛΟ το τραίνο στον αέρα για να αλλάξουν τις ρόδες (οι γραμμές της Μολδαβίας είναι σοβιετικού τύπου δηλ. φαρδύτερες από τις γαλλικές της Ρουμανίας).
Οπότε κάθεσαι 6 ώρες κλεισμένος στο ακίνητο τραίνο !!
Αν παρ΄όλα αυτά σε ενδιαφέρει έχει δυο τραίνα καθημερινά στις 08.00 και 20.00 αντίστοιχα.
Πάντως κοντά στο σαθμό του Βουκουρεστίου θα βρείς και λεωφορεία . αλλά και μικρά τουριστικά βανάκια που θα σε πάνε χαλαρά σε 6 ώρες στο Κισινιόωφ.
οκ...δεκτή η συμβουλή
το μοναδικό θέμα μου μόνο είναι το κατά πόσο είναι εύκολο να τα βρω στο γκαρα ντε νορντ
δεν είμαι σίγουρος πού να ρωτήσω
εκτός αν το ταξί τα ξέρει οπότε με πάει καρφωτό
αλλά έχει στάνταρντ ώρες;
 

davarits

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
4.758
Like
6
Πόντοι
16
μαλακιες ουτε μια φορα δεν εδωσα λεφτα για να περασω ουκρανια...επειδη μαλλον ξερω ρωσικα αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.Αν εσεις ειχατε μια τετοια εμπειρια δε σημαινει οτι ειναι παντα και ολοι ετσι...εμενα ασ πουμε στα ρουμανικα συνορα στην αλμπιτσα μερικες φορες μου εσπασαν τ αρχιδια αλλα οχι παντα ...ισα ισα που οι ουκρανοι μας γουσταρουν και πολλες φορες οταν χρειαστηκα βοηθεια στους δρομους της οδησσου ηταν εξυπηρετικοτατοι...ασε που εχουν και λιγο κατανοηση αν κανεις καμια μαλακια...ενω οι ρουμανοι ,και καλα ευρωπαιοι,το παιζουν με το νι και με το σιγμα του νομου...οι κολογυφτοι να ουμε...γεια σου βρουτε
μολντο στην παλανκα περνασ αερα στην τουντορα αμα εχεις εθρωπαικο διαβατηριο πληρωνεισ στανδαρτ απο 20 ευρα και πανο και οσο μαλακα σε πιασουν στανταρ αυτααα!!!!!!!
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166

davarits

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
4.758
Like
6
Πόντοι
16
οκ...δεκτή η συμβουλή
το μοναδικό θέμα μου μόνο είναι το κατά πόσο είναι εύκολο να τα βρω στο γκαρα ντε νορντ
δεν είμαι σίγουρος πού να ρωτήσω
εκτός αν το ταξί τα ξέρει οπότε με πάει καρφωτό
αλλά έχει στάνταρντ ώρες;
ειναι σαν να πεισ σε ταριφα στην αθηνα παμε σταθμο λαρισις ακριβος το ιδιο!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
το ξαναβαλαν δοκτορ και ειναι τσαμπα....που πατε ρε με πορδες να βαψετε αυγα????? αντε να μην αρχισω τωρα ...φευγετε ολοι απο ελλαδα και αφηνετε αγαμητες τις ελεεινιδες ....και μετα σας φταινε οι αλβανοι .πακιστανοι ,αραβες κλπ που τις μαμανε
αφού εσύ είπες πως δεν σου αρέσανε καμία στην Ελλάδα ρε...
άσε που οι Ελληνίδες δεν πάνε με τέτοια αλλοδαπά...
είναι χάι κλάς(ε)
 

moldolagnos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.402
Like
0
Πόντοι
16
μολντο στην παλανκα περνασ αερα στην τουντορα αμα εχεις εθρωπαικο διαβατηριο πληρωνεισ στανδαρτ απο 20 ευρα και πανο και οσο μαλακα σε πιασουν στανταρ αυτααα!!!!!!!
ρε πρωκτολογε μη τρομοκρατητε το κοσμο αδικα...εκατο φορες περασα και δεν ειχα ποτε προβλημα...οχι μονο εγω αλλα και αλλοι ελληνες το ιδιο...πρωτη φορα ακουω
 

davarits

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
4.758
Like
6
Πόντοι
16
ρε πρωκτολογε μη τρομοκρατητε το κοσμο αδικα...εκατο φορες περασα και δεν ειχα ποτε προβλημα...οχι μονο εγω αλλα και αλλοι ελληνες το ιδιο...πρωτη φορα ακουω
ρε τρικαλεεεεεε εση ξερης ρωσικααα !!!!!!!! αυτα που λεω για εκει ειναι στανταρ!!!!!!!!!!!!!! απο παλανκα πας και ολα ωρεα!!!!!
 

moldolagnos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.402
Like
0
Πόντοι
16
αφού εσύ είπες πως δεν σου αρέσανε καμία στην Ελλάδα ρε...
άσε που οι Ελληνίδες δεν πάνε με τέτοια αλλοδαπά...
είναι χάι κλάς(ε)
ρε παρτουζα μοικανε εγω οχι γιατι νειμαι εδω 13 χρονια αλλα οι αλλοι που μενουν ελλαδα
 

davarits

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
4.758
Like
6
Πόντοι
16
εσυ κοψε τις μαλακιες...προχτες εφυγες και παλι ερχεσαι???ετσι οπως πας θα βρισκουμε μπροστα μας γυναικες με τη σφραγιδα σου ...μαγαρισμενες
καλα ρε μοικανε και δεν εγρ4αψες τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!! για κισηινεου????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 

moldolagnos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.402
Like
0
Πόντοι
16
ρε τρικαλεεεεεε εση ξερης ρωσικααα !!!!!!!! αυτα που λεω για εκει ειναι στανταρ!!!!!!!!!!!!!! απο παλανκα πας και ολα ωρεα!!!!!
τοτε ρε φιλε παμε απο παλανκα και...κανενα προβλημα...ποιο το θεμα???
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom