Νέα

Μήπως η λύση βρίσκεται εκεί που μας έμαθαν να μην κοιτάζουμε ???

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα donhostieros
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 111
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.469
Like
200
Πόντοι
866
Ο Κωνσταντινος, οσο κι αν καποιοι δεν το πιστευουν, δεν ειχε ιδεα για την επερχομενη δικτατορια. Ή τουλαχιστον οχι περισσοτερο απο τον μεσο πολιτικο της εποχης εκεινης.
Δεν την προκαλεσε και δεν ηταν της αρεσκειας του.
γιατι ειναι προοδευτικος ανθρωπος τυπε :grin:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Μαλιστα λεγεται οτι ο Καραμανλης πριν μπει στο αεροπλανο στο Παρισι για να ελθει στην Ελλαδα το 1974, πηρε τηλεφωνο τον Κωνσταντινο και του ειπε "μην ανησυχεις, παω εγω να ηρεμησω τα πραγματα στην Ελλαδα και θα σε φωναξω να ερθεις".
Ψεμματα βεβαια.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Έμαθε ποτέ κανείς Έλληνας ότι όταν εκδικάστηκε η υπόθεση της Βασιλικής αποζημίωσης, ο Κωνσταντίνος έριξε όλο το χρήμα σε κοινωφελές ίδρυμα που ονομάστηκε Άννα Μαρία, με σκοπό την αρωγή των πληγέντων από πυρκαγιές, σεισμούς κλπ. ?

Δεν ήταν κάτι άξιο λόγου ?

Αν το ίδιο το είχε κάνει ο βαρδινογιάννης θα χε γίνει πρωτοσέλιδο?
Ειναι αληθες οτι πραγματι το εκανε αυτο.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ο Κωνσταντινος, οσο κι αν καποιοι δεν το πιστευουν, δεν ειχε ιδεα για την επερχομενη δικτατορια. Ή τουλαχιστον οχι περισσοτερο απο τον μεσο πολιτικο της εποχης εκεινης.
Δεν την προκαλεσε και δεν ηταν της αρεσκειας του. Λεγεται μαλιστα οτι επροκειτο να γινει κινημα Στρατηγων (το οποιο ηταν μαλλον αποδεκτο απο το παλατι) αλλά τους προλαβαν οι Συνταγματαρχες. Το Δεκεμβριο αποφασισε ο Κωνσταντινος να κανει την κινηση του, για να παγιωσει το λαικό ερεισμα υπερ του. Απετυχε.
ΤΟ 1974 ο Καραμανλης ηταν αυτος που δεν τον αφησε να ερθει για να κανει εκστρατεια.
Πηρε την εκδικηση του για την πτωση της κυβερνησης του το 1963, απο τον βασιλια Παύλο.
Εμμεσως βεβαια ο Καραμανλης πετυχε να βγει πλειοψηφια το ΟΧΙ, τηρωντας ουδετεροτητα, ενω ολοι οι δεξιοι τοτε περιμεναν ΜΙΑ δηλωση του για να ριξουν ΝΑΙ. Αλλά δεν την εκανε ποτέ.
Πιστευεις οτι θα ειχε νοημα να κανει δηλωση τοτε εφοσον τα πραγματα ειχαν παρει τετοια τροπη στο εσωτερικο της χωρας ?

Αρα επαιξε καργα διαπλοκη και μεθοδευση στο πολιτικο σκηνικο συμφωνα με τα οσα λες..... ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΔΗΛΑΔΗ.

ΤΟΝΙΖΩ οτι τα πολιτικα δεν με ενδιαφερουν ουδολως, καθως δεν εχω κατι ουσιαστικο να αποκομισω απο αυτα και δεν περιμενω τιποτα απο κανεναν....
Απλα κουβεντα κανουμε και μαθαινω πραγματα που αγνοουσα.
 
OP
OP
D

donhostieros

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
293
Like
9
Πόντοι
1
Μαλιστα λεγεται οτι ο Καραμανλης πριν μπει στο αεροπλανο στο Παρισι για να ελθει στην Ελλαδα το 1974, πηρε τηλεφωνο τον Κωνσταντινο και του ειπε "μην ανησυχεις, παω εγω να ηρεμησω τα πραγματα στην Ελλαδα και θα σε φωναξω να ερθεις".
Ψεμματα βεβαια.

Κι ο Καραμανλής τότε είχε λόγο να το κάνει. ήταν ή εγώ ή αυτός... όλοι οι υπόλοιποι μέχρι και σήμερα τι ακριβώς φοβόνται μπορούμε να μάθουμε? γιατί από τη στιγμή που αποδείχθηκαν όλοι εχθροί του τόπου και καθάρματα, η απλή λογική λέει ότι σίγουρα δεν το έκαναν για το καλό μας... το ερώτημα λοιπόν είναι γιατί τόσο μίσος με τον κοκό?
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Αυτή είναι η μία πλευρά της ιστορίας. Αν μπεις στο grekroyalfamily θα διαβάσεις κάποια άλλη πλευρά. Το θέμα είναι ότι όντως όλοι μας μεγαλώσαμε με μια αναιτιολόγητη αποστροφή στη βασιλεία, όπως ένα παιδάκι γεννιέται με την ποδοσφαιρική ομάδα του μπαμπά του. Διαβάζοντας το άρθρο στη ζούγκλα, μου δημιουργήθηκαν πολλά ερωτηματικά σε όλη αυτή τη στάση των κυβερνήσεων, που ίσως αν τα συνδέσεις όλα βγει το παζλ.

μήπως η αποστροφή προερχόταν από το 67% όσων ψήφισαν? προσωπικά έχω συζητήσει με συνομήλικό μου που είναι υπέρ της βασιλείας και δεν μπορούσαμε να συμφωνήσουμε πουθενά...
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.058
Κριτικές
7
Like
9.872
Πόντοι
1.686
Ο Κωνσταντινος, οσο κι αν καποιοι δεν το πιστευουν, δεν ειχε ιδεα για την επερχομενη δικτατορια. Ή τουλαχιστον οχι περισσοτερο απο τον μεσο πολιτικο της εποχης εκεινης.

Κάνεις λάθος .Ηξερε πολυ καλα οτι θα γινει δικτατορια ,γιατί αυτό ηταν το σχεδιο των Αμερικανών .Και το σχεδιο Α ,ηταν να κανει αυτος κινημα ,με τους στρατηγους .Αλλα κολωσε και γι'αυτό τεθηκε το σχεδιο Β σε εφαρμογη .Παπαδοπουλος και Παττακος ειχαν στρατολογηθει απο την CIA πριν από χρόνια ,και εφαρμοσαν το σχεδιο Β.
 
OP
OP
D

donhostieros

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
293
Like
9
Πόντοι
1
μήπως η αποστροφή προερχόταν από το 67% όσων ψήφισαν? προσωπικά έχω συζητήσει με συνομήλικό μου που είναι υπέρ της βασιλείας και δεν μπορούσαμε να συμφωνήσουμε πουθενά...

Δυστυχώς όλοι, και οι υπέρ και οι κατά δεν μπορούμε να έχουμε καμιά απολύτως εικόνα για τίποτα... τον καραμανλή και τον παπανδρέου μπορούμε να τους κρίνουμε γιατί τους ζούμε. τον κολοκοτρώνη, τον καραισκάκη και τον ναύαρχο μιαούλη μπορούμε να τους κρίνουμε γιατί υπάρχει η ιστορία. το βασιλιά όμως μπορούμε όσο μπορούμε να κρίνουμε αμερόληπτα το ότι είμαστε με την α ποδοσφαιρική ομάδα και όχι με τη β. και δυστυχώς κάποιοι φρόντισαν εν αγνοία μας γιαυτό. το λόγο πρέπει να μάθουμε, ιδίως τώρα που όλα έγιναν πουτάνα...

τώρα όσο για το 67%... είναι σαν το ποσοστό του πασόκ και της νέας δημοκρατίας που θα πιάσουν το 70% από το 5% που θα πάει να ψηφίσει...
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.058
Κριτικές
7
Like
9.872
Πόντοι
1.686

Ακομα και ο κηπάρχης ,ο Αβραμοτριαντης το ξερει !
Αφου σαν κηπάρχης ,συχναζε στο Βασιλικο Κήπο !
Εκ των ενδον ,εγνωριζε .
Εμεις οι απλοι ανθρωποι ,οτι γνωριζουμε ,το γνωριζουμε μονο απο τα ντοκουμεντα του Υπ/γειου Εξ/κων των ΗΠΑ ,που βγαινουν στη φορα μετα 30 χρονια !
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.469
Like
200
Πόντοι
866
Ακομα και ο κηπάρχης ,ο Αβραμοτριαντης το ξερει !
Αφου σαν κηπάρχης ,συχναζε στο Βασιλικο Κήπο !
Εκ των ενδον ,εγνωριζε .
Εμεις οι απλοι ανθρωποι ,οτι γνωριζουμε ,το γνωριζουμε μονο απο τα ντοκουμεντα του Υπ/γειου Εξ/κων των ΗΠΑ ,που βγαινουν στη φορα μετα 30 χρονια !
και εκει τον ποτιζαν τον αβραμοτριαντη ρε τυπε? :2funny: :2funny:
δικε μου η CIA δεν κανει ποτε λαθος :grin:
 
OP
OP
D

donhostieros

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
293
Like
9
Πόντοι
1
Κάνεις λάθος .Ηξερε πολυ καλα οτι θα γινει δικτατορια ,γιατί αυτό ηταν το σχεδιο των Αμερικανών .Και το σχεδιο Α ,ηταν να κανει αυτος κινημα ,με τους στρατηγους .Αλλα κολωσε και γι'αυτό τεθηκε το σχεδιο Β σε εφαρμογη .Παπαδοπουλος και Παττακος ειχαν στρατολογηθει απο την CIA πριν από χρόνια ,και εφαρμοσαν το σχεδιο Β.

και σαφώς το παιχνίδι ήταν από τότε στημένο για το "καλό" του τόπου...
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.058
Κριτικές
7
Like
9.872
Πόντοι
1.686
και εκει τον ποτιζαν τον αβραμοτριαντη ρε τυπε? :2funny: :2funny:
δικε μου η CIA δεν κανει ποτε λαθος :grin:

Και ο κηπάρχης ηταν στη Σια .
ΝΑΤΟ ,ΣΙΑ ,
προδοσια !
Ο Αβραμοτριαντης ποτιζοταν απο τη ΣΙΑ .
ειναι γεγονος ,και οχι εικασια !
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
γιατι ΓΑΜΑΤΕ ολα τα θρεντ με μαλακιες ?
 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.010
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
γιατι ΓΑΜΑΤΕ ολα τα θρεντ με μαλακιες ?

Γιατι γαμας την συζητηση με την παρουσια σου;
xalvatzis.jpg

 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.058
Κριτικές
7
Like
9.872
Πόντοι
1.686
Αυτα που θελουν μας λενε και οχι αυτα που πρεπει....

Τους συμφερει ,που παραδεχτηκαν οτι υποκινησαν την Επανασταση των Συνταγματαρχών ?
Ακόμα και ο κηπάρχης ,καταλαβαίνει ότι δεν τους συμφερει .
Προβλεπεται από τους νόμους τους όμως .
Και οι νόμοι εφερμοζονται στις ΗΠΑ , περισσοτερο απο εδώ.
Γι'αυτο εχουν παει στην φυλακη πολιτικοι .
Ακομα και ο Αβραμοτριαντης το αντιλαμβανεται.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom