Νέα

Μηνυση για ψευτικο λογο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dark unlimited
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 300
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
κραζω γιατι ο αλλος βγηκε ειπε μια μπυρδα και καλα σας ειδικος και συ εσπευσες να δικαιολογησεις συνεχιζοντας την κοτσανα. Σορρυ τυπε αλλα δεν ανεχομαι ο καθενας να λεει την γνωμη του σε θέματα που δεν ξερει. σε θέματα που δεν ξερω και ειναι πολλα κάνω μοκο. Τελεία και παυλα.
Ό,τι μας γουστάρει και σε όποιο θέμα λέμε ό,τι νά'ναι!  :s&m_2:
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.743
Like
1.427
Πόντοι
366
κραζω γιατι ο αλλος βγηκε ειπε μια μπυρδα και καλα σας ειδικος και συ εσπευσες να δικαιολογησεις συνεχιζοντας την κοτσανα. Σορρυ τυπε αλλα δεν ανεχομαι ο καθενας να λεει την γνωμη του σε θέματα που δεν ξερει. σε θέματα που δεν ξερω και ειναι πολλα κάνω μοκο. Τελεία και παυλα.
αντε μαρη φασιστο, τραμουντανιτσα  :tickedoff: και σε ειχα για πιο ανεκτικη

δεν εσπευσα να δικαιολογησω κανεναν, την αποψη μου ειπα....που νομιζω οτι δεν ηταν παραλογη (δεν μιλησα ως νομικος ;)), αν θες μου λες που το παραλογο οσον αφορα για αυτα ειπα για το πως το σκεφτηκε η τανα και τον απειλησε με μηνυση? αλλα και οσον αφορα το κομματι της δικης που στην τελικη ειπα οτι δεν θα παει για 100 ευρω, και οτι η δικη θα αφορα κλοπη και οχι χρψστουμενα που εγραψες εσυ στο παραδειγμα σου


και στη τελικη  αμα σ αρεσει (η αποψη μου)  :thefinge:, θηλυκε ματλοκ, απ δω και περα θα μιλαω σε θεματα μονο με πουτσες που σ αρεσουν κιολας  :grin:


 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.473
Πόντοι
8.006
Καλησπερα παιδια, θα ηθελα να σας πω λιγο το προβλημα μου. Πηγα με μια κοπελα call girl(δεν θελω να πω ποια για ευνοητους λογους) και μου ζητησε παραπανω χρηματα στο τελος τα οποια και φυσικα δεν εδωσα...βλακας δεν ειμαι..Αυτη αρχισε να φωναζει οτι δεν την πληρωσα κλπ και με περνει τηλεφωνο οτι θα μου κανει μηνυση για κλοπη(!) βρισκοντας το ονομα μου απο το τηλεφωνο μου....
Και ερωτω. Τι προβλημα μπορει να εχω εγω απο κατι τετοιο? Εννοειται κλοπη δεν υπηρξε απλα ψαχνει κατι να πει!!! Μπορεις ετσι να κανεις ψευτικες μηνυσεις και να περιμενεις αποτελεσματα? Αν καποιος γνωριζει επι του θεματος ας βοηθησει...Ευχαριστω εκ των προτερων!
Λοιπον, αντε να πω κι εγω την αποψη μου, αφου περασαν καμια δεκαρια σελιδες αλλαντάλλων.

Κλοπή ειναι η αφαιρεση ξένου κινητού πράγματος απο τριτο πρόσωπο.
Το να σου παρεχει καποιος τις υπηρεσιες του (γιατρος, δικηγορος, πουτανα) και να μην τον πληρωσεις, δεν συνιστα καμια αφαιρεση κινητού πραγματος.
Προκειται απλως για μια αστική οφειλή λογω μη εκπλήρωσης της συμβασεως απο μερους σου, που φυσικα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΝΗ.
Αξιοποινες οφειλες να θυμισω ειναι ΜΟΝΟ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡΕΣΗ οι οφειλες στο Δημοσιο και στα ασφαλιστικα ταμεια (απο ενα ποσο και πανω μαλιστα), οι οφειλες απο επιταγη, οι οφειλες απο δεδουλευμενα σε συμβαση εργασιας και οι οφειλές απο αγορά αγροτικών προιοντων απο τον παραγωγό.
Καθε αλλη οφειλη δινει απλως το δικαιωμα να κανεις αγωγή, και οχι μηνυση.
Να θυμισω βεβαια οτι το παραβολο για τη μηνυση ειναι 100 ευρω. Σιγα μην εδινε η αλλη 100 ευρω παραβολο για να τιμωρησει τον αλλο για κλοπη.
Εννοειται οτι αν ο εισαγγελεας δει μια τετοια μηνυση θα την βαλει απλως στο αρχειο, επειδη δεν υπαρχει αδικημα και δεν θα κληθει καν αυτος που δεν πληρωσε να δωσει εξηγησεις (προς τον Χανιωτη1981 αυτο, που ανεφερε για κληση απο εισαγγελεα και δικασιμο σε 2-3 χρονια).
Αυτα.
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Λοιπον, αντε να πω κι εγω την αποψη μου, αφου περασαν καμια δεκαρια σελιδες αλλαντάλλων.

Κλοπή ειναι η αφαιρεση ξένου κινητού πράγματος απο τριτο πρόσωπο.
Το να σου παρεχει καποιος τις υπηρεσιες του (γιατρος, δικηγορος, πουτανα) και να μην τον πληρωσεις, δεν συνιστα καμια αφαιρεση κινητού πραγματος.
Προκειται απλως για μια αστική οφειλή λογω μη εκπλήρωσης της συμβασεως απο μερους σου, που φυσικα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΝΗ.
Αξιοποινες οφειλες να θυμισω ειναι ΜΟΝΟ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡΕΣΗ οι οφειλες στο Δημοσιο και στα ασφαλιστικα ταμεια (απο ενα ποσο και πανω μαλιστα), οι οφειλες απο επιταγη και οι οφειλές απο αγορά αγροτικών προιοντων απο τον παραγωγό.
Καθε αλλη οφειλη δινει απλως το δικαιωμα να κανεις αγωγή, και οχι μηνυση.
Να θυμισω βεβαια οτι το παραβολο για τη μηνυση ειναι 100 ευρω. Σιγα μην εδινε η αλλη 100 ευρω παραβολο για να τιμωρησει τον αλλο για κλοπη.
Εννοειται οτι αν ο εισαγγελεας δει μια τετοια μηνυση θα την βαλει απλως στο αρχειο, επειδη δεν υπαρχει αδικημα και δεν θα κληθει καν αυτος που δεν πληρωσε να δωσει εξηγησεις (προς τον Χανιωτη1981 αυτο, που ανεφερε για κληση απο εισαγγελεα και δικασιμο σε 2-3 χρονια).
Αυτα.
Ναι τύπε αλλά έχουμε πέσει στη λούμπα να θέλουμε να μπουμε στο κεφάλι της "τάνας".
Αν πει την αληθεια (η τάνα) θα συμβούν τα παραπάνω όπως λες.
Αν όμως τον μηνύσει για πορτοφολά και ότι είχε στο πορτοφόλι τα (ανύπαρκτα) 100 ευρώ τότε αλλάζει το πράμα.
Υποθέσεις πάντα.
Όλα ειναι θέμα αποδείξεων που λενε και φυσικά σιγά μην κάνει μήνυση η τάνα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.473
Πόντοι
8.006
Ναι τύπε αλλά έχουμε πέσει στη λούμπα να θέλουμε να μπουμε στο κεφάλι της "τάνας".
Αν πει την αληθεια (η τάνα) θα συμβούν τα παραπάνω όπως λες.
Αν όμως τον μηνύσει για πορτοφολά και ότι είχε στο πορτοφόλι τα (ανύπαρκτα) 100 ευρώ τότε αλλάζει το πράμα.
Υποθέσεις πάντα.
Όλα ειναι θέμα αποδείξεων που λενε και φυσικά σιγά μην κάνει μήνυση η τάνα.
Ε καλα, αν αρχισουμε και το παιρνουμε ετσι, τοτε μπορει να του κανει και μηνυση οτι τη βιασε ή οτι της σκοτωσε το σκυλι ή οτι την εβρισε ή, ή, ή...
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Τι εκανες ρε μαλακα? Η αντισταση ειναι σοβαρο αδικημα. Εχει ελαχιστο ενα χρονο φυλακη.
Μπορει να ηταν εξυβριση,δεν θυμαμαι πως το διατυπωσανε.Τελικα παντος αν και εφταιγα με εβγαλαν λαδι. :rockon: Τωρα για το ολο θεμα:ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?Φυσικα και ειναι μαλακιες αυτα.Ποσα παραπανω λευτα θα μπορουσε να διεκδηκιησει ακομα και μια ΝΟΜΙΜΗ πουτανα??? 100-200 ευρω? Δεν ειναι και η κιμ καρτνασιαν! Μονο τα παραβολα ο δικηγωρος και τα εξωδα του δικαστηριου θα ειναι περισσοτερο απο αυτα που θα παει να διεκδηκησει.Μη λεμε μαλακιες δηλαδη.Οι πουτανες δεν ειναι χαζες ειναι γατες...λες να μη το ξερει αυτη? Αν ηθελε παραπανω μαρουλι θα εβαζε τον νταβα της να του σπασει τη μουρη και θα εβλεπες πως θα πληρωνε παραπανω ο φιλος μας.Law and order εχει γινει η υποθεση δηλαδη  :2funny: :2funny:
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Ε καλα, αν αρχισουμε και το παιρνουμε ετσι, τοτε μπορει να του κανει και μηνυση οτι τη βιασε ή οτι της σκοτωσε το σκυλι ή οτι την εβρισε ή, ή, ή...
Γιατί ναμίζεις ότι έχουν γραφτεί τόσες σελίδες;  :grin:
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.743
Like
1.427
Πόντοι
366
Οταν μιλαω εγω ετσι, με λενε ψωνιο και αλαζονα. Για να δουμε τωρα πώς θα σου απαντησουν εσενα  :2funny:
σε λενε και κομματοσκυλο για τα "ωραια" που μας λες για τη νδ  :-*

α και πυρφορο για τη διαρκη σου πυρφοριαση  :grin:
 
Εγγρ.
5 Οκτ 2011
Μηνύματα
2.172
Κριτικές
7
Like
169
Πόντοι
16
Λοιπον, αντε να πω κι εγω την αποψη μου, αφου περασαν καμια δεκαρια σελιδες αλλαντάλλων.

Κλοπή ειναι η αφαιρεση ξένου κινητού πράγματος απο τριτο πρόσωπο.
Το να σου παρεχει καποιος τις υπηρεσιες του (γιατρος, δικηγορος, πουτανα) και να μην τον πληρωσεις, δεν συνιστα καμια αφαιρεση κινητού πραγματος.
Προκειται απλως για μια αστική οφειλή λογω μη εκπλήρωσης της συμβασεως απο μερους σου, που φυσικα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΝΗ.
Αξιοποινες οφειλες να θυμισω ειναι ΜΟΝΟ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡΕΣΗ οι οφειλες στο Δημοσιο και στα ασφαλιστικα ταμεια (απο ενα ποσο και πανω μαλιστα), οι οφειλες απο επιταγη, οι οφειλες απο δεδουλευμενα σε συμβαση εργασιας και οι οφειλές απο αγορά αγροτικών προιοντων απο τον παραγωγό.
Καθε αλλη οφειλη δινει απλως το δικαιωμα να κανεις αγωγή, και οχι μηνυση.
Να θυμισω βεβαια οτι το παραβολο για τη μηνυση ειναι 100 ευρω. Σιγα μην εδινε η αλλη 100 ευρω παραβολο για να τιμωρησει τον αλλο για κλοπη.
Εννοειται οτι αν ο εισαγγελεας δει μια τετοια μηνυση θα την βαλει απλως στο αρχειο, επειδη δεν υπαρχει αδικημα και δεν θα κληθει καν αυτος που δεν πληρωσε να δωσει εξηγησεις (προς τον Χανιωτη1981 αυτο, που ανεφερε για κληση απο εισαγγελεα και δικασιμο σε 2-3 χρονια).
Αυτα.



Για κλοπή χρημάτων γενικώς πόσο ειναι το ελάχιστο της ποινής?
 
Εγγρ.
5 Οκτ 2011
Μηνύματα
2.172
Κριτικές
7
Like
169
Πόντοι
16
Εγγρ.
5 Οκτ 2011
Μηνύματα
2.172
Κριτικές
7
Like
169
Πόντοι
16
Να ρωτήσω και για το στάδιο της σύλληψης.ας πούμε οτι η γυναίκα αυτή κάνει μύνηση οτι της έφαγε πχ 1000 ευρώ αν δέν βρεθούν χρήματα πάνω του πώς μπορεί να αποδειχτεί οτι έγινε κλοπή?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.473
Πόντοι
8.006
Να ρωτήσω και για το στάδιο της σύλληψης.ας πούμε οτι η γυναίκα αυτή κάνει μύνηση οτι της έφαγε πχ 1000 ευρώ αν δέν βρεθούν χρήματα πάνω του πώς μπορεί να αποδειχτεί οτι έγινε κλοπή?
Τα μεσα αποδειξεως καθοριζονται για ολα τα αδικηματα με τον ιδιο τροπο.
Μαρτυρες, εγγραφα, αυτοψιες, πραγματογνωμοσυνες. Δεν υπαρχει ιδιαιτερος τροπος που αποδεικνυεται καθε αδικημα χωριστα.
Ας πουμε αν μαρτυρας καταθεσει οτι σε ειδε να της παιρνεις τα 1.000 ευρω, ειναι μια αποδειξη.
Και βεβαια ολα αυτα εκτιμωνται απο το δικαστηριο, που δεν ειναι απαραιτητο να πειστεί και μπορει να του μεινουν αμφιβολιες ως το τελος και να αθωωσει.

Η αντιληψη του κοσμου, οτι αν δεν βρεθουν τα κλοπιμαια δεν υπαρχει κλοπη (οπως και οτι αν δεν βρεθει πτωμα δεν υπαρχει φονος) ειναι εσφαλμενη.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Τα μεσα αποδειξεως καθοριζονται για ολα τα αδικηματα με τον ιδιο τροπο.
Μαρτυρες, εγγραφα, αυτοψιες, πραγματογνωμοσυνες. Δεν υπαρχει ιδιαιτερος τροπος που αποδεικνυεται καθε αδικημα χωριστα.
Ας πουμε αν μαρτυρας καταθεσει οτι σε ειδε να της παιρνεις τα 1.000 ευρω, ειναι μια αποδειξη.
Και βεβαια ολα αυτα εκτιμωνται απο το δικαστηριο, που δεν ειναι απαραιτητο να πειστεί και μπορει να του μεινουν αμφιβολιες ως το τελος και να αθωωσει.

Η αντιληψη του κοσμου, οτι αν δεν βρεθουν τα κλοπιμαια δεν υπαρχει κλοπη (οπως και οτι αν δεν βρεθει πτωμα δεν υπαρχει φονος) ειναι εσφαλμενη.

ποσες καταδικες για φονο ξερεις χωρις να εχει βρεθει πτωμα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom