Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

CHRIS1971

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
909
Κριτικές
46
Like
548
Πόντοι
7.065
τα κομματα ειναι ο καθρεπτης της κοινωνιας μας.και απο την στιγμη που η ελληνικη κοινωνια ειναι μια βαθυτατα συντηρητικη και στον επακρο βαθμο εγωιστικη κοινωνια,ακομα και αν ηθελαν δε θα μπορουσαν να προσφερουν τιποτε.οταν μιλω για προσφορα δε μιλω για σκεψεις του στυλ''ηρθε το πακετο με τα λεφτα των κουτοφραγκων παμε να το φαμε''
μιλω για οραμα για ολη την κοινωνια που σα στοχο να εχει και την αυξηση του βιοτικου επιπεδου,και την βελτιωση της ποιοτητας ζωης αλλα και την οσο το δυνατον μεγαλυτερη μειωση των οποιων ανισοτητων.
ποτε και πιο απο τα 2 κομματα επιχειρησε ποτε να το κανει αυτο?κανενα.και ειναι απλο.γιατι τα μελη τους που παιρνουν τις αποφασεις(και δε μιλω για καποια λιγα μελη που ειναι τιμια)ως μονο στοχο εχουν τον ευκολο πλουτισμο.αυτα ειναι μια γενικη περιληψη.
αν εξετασουμε τωρα τα πραματα πιο ειδικα θα δουμε οτι η ελλαδα απλα ειναι ουραγος καποιων εξελιξεων που συμβαινουν παγκοσμια.ποση λοιπον σημασια εχει η αποφαση ενος διαχειριστη και οχι οραματιστη πολιτικου?καποια παραδειγματα.
μετα την μεταπολιτευση η τοτε κυβερνηση καραμανλη εκανε πολλες κρατικοποιησεις(λεωφορεια,εμπορικη τραπεζα,ναυπηγεια κλπ).η ιδα πολιτικη ακολουθηθηκε και αποτον αντρεα παπανδρεου.
με το χερι στην καρδια,αυτα τα μετρα ηταν που χρειαζοταν η ελλαδα για να αναπτυχθει?για να ανεβει το βιοτικο επιπεδο?για καλυτερη ποιοτητα ζωης?απλα ηταν ενα ομορφο τρικ που καθιστουσε ομηρο τον καθενα ωστε να παραμεινει ψηφοφορος του ενος εκ των 2 κομματων
ενα καθοριστικο σημειο της παγκοσμιας ιστοριας ηταν η πτωση του υπαρκτου σοσιαλισμου το 1989.πολλοι πιστευουν οτι το συμβαν αυτο ειχε να κανει με τις τοτε κομουνιστικες χωρες και μονο.λαθος.απο το σημειο εκεινο και μετα η μεσαια ταξη ηταν πλεον αχρηστη στο συστημα.ετσι αν παρατηρησετε σε ολη τη δυτικη ευρωπη,λιγο λιγο εργασιακα δικαιωματα και καθε λογης''προνομια''του εργαζομενου κοβονται.το συστημα πλεον δεν απειλειται αρα αυτα που εδωσε κατα την ψυχροπολεμικη περιοδο ηρθε η ωρα να παρθουν βιαιαως πισω λιγο λιγο.
αν δειτε λοπον παλι την πολιτικη που ακολουθηθηκε μετα απο αυτο το χρονικο σημειο και απο τα 2 κομματα ειναι ακριβως η ιδια.ιδιωτικοποιησεις το πασοκ(γενικη τραπεζα,ιονικη τραπεζα)ιδιωτικοποιησεις και η νδ(εμπορικη τραπεζα)
αφαιρεση εργασιακων δικαωματων το πασοκ?το ιδιο και η νδ
δε μπαινω στην σκεψη οτι ο ταδε μου δινει ενα κουλουρι παραπανω.αναφερομαι στην ουσια της σκεψης που συνοψιζεται στο''οι πλουσιοι πλουσιοτεροι οι φτωχοι φτωχοτεροι''
η ουσια αυτης της σκεψης ακολουθειται και απο τους 2 πολους εξουσιας στη δυτικη ευρωπη(χριστιανοδημοκρατικα και σοσιαλιστικα κομματα)σε τετοιο βαθμο που οι οπαδοι τους εχουν ''χαθει''ιδεολογικα λογω οτι τα 2 κομματα επι της ουσια ςακολουθουν την ιδια πολιτικη
η οποια αλλαγη,οχι απαραιτητα προς το καλυτερο,θα επερθει οταν ο συγκεκριμενος παγκοσμιος τροπος θεωρησης της οικονομιας οδηγησει σε τετοια αδιεξοδα που το ιδιο το συστημα ενδογενως πρεπει να αναθεωρησει την πολιτικη του.
μεχρι τοτε μπορουμε οσο ευκολα τσακωνομαστε για το ολυμπιακος-παναθηναικος το ιδιο ρηχα να τσακωνομαστε για το πασοκ-νδ
 

aris13

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
12
Like
0
Πόντοι
0
ποτε θα ξυπνησει ο λαος για να μην ψηφιζει αυτους τους δυο μαλακες :dancing:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Αμ' το αλλο:συναντας στον δρομο ανθρωπους φουκαραδες,που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα να ψηφιζουν Δεξια και να επιχειρηματολογουν υπερ του Αλογοτριχα...

Ελεος δηλαδη.

Μάλλον θα έχασαν ό,τι είχαν και δεν είχαν στο χρηματιστήριο και άμα έχεις καεί από παπαντωνίου, καταλήγεις να αναζητάς παρηγοριά στον αλογοσκούφη...
Και μην ξεχνάς ότι τα τελευταία μέτρα του αλογοαπαυτού ήχησαν καλά σε ουκ ολίγους κακομοίρηδες υπαλληλίσκους που στο μυαλό τους έχουν δαιμονοποιήσει τους ελεύθερους επαγγελματίες, ειδικά όσους έχουν πτυχίο...

Τέλος, υπάρχουν αρκετοί που προτιμούν τον εμπαιγμό των 2 μεγάλων κομμάτων παρά να ενισχύσουν έστω έμμεσα τις τουλάχιστον περιεργες θέσεις σε εθνικά θέματα των κομμάτων της αριστεράς...
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.491
Πόντοι
4.615
Μάλλον θα έχασαν ό,τι είχαν και δεν είχαν στο χρηματιστήριο και άμα έχεις καεί από παπαντωνίου, καταλήγεις να αναζητάς παρηγοριά στον αλογοσκούφη...
Και μην ξεχνάς ότι τα τελευταία μέτρα του αλογοαπαυτού ήχησαν καλά σε ουκ ολίγους κακομοίρηδες υπαλληλίσκους που στο μυαλό τους έχουν δαιμονοποιήσει τους ελεύθερους επαγγελματίες, ειδικά όσους έχουν πτυχίο...

Τέλος, υπάρχουν αρκετοί που προτιμούν τον εμπαιγμό των 2 μεγάλων κομμάτων παρά να ενισχύσουν έστω έμμεσα τις τουλάχιστον περιεργες θέσεις σε εθνικά θέματα των κομμάτων της αριστεράς...
Συμφωνώ στις περίεργες θέσεις των κομμάτων της αριστεράς στα εθνικά θέματα. Η κίνηση του κ. Τσίπρα να συνοδευτεί από την συμπαθέστατη κατά τα άλλα αλλοδαπή κοπέλα στη δεξίωση της 24ης Ιουλίου το κατέδειξε. Δεν έχω κάτι με τους μετανάστες, πλην όμως το να ανάγεις σε μείζον θέμα της πολιτικής σου το τι κάνουν οι μετανάστες, δείχνει μία τάση αν μη τι άλλο.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Τέλος, υπάρχουν αρκετοί που προτιμούν τον εμπαιγμό των 2 μεγάλων κομμάτων παρά να ενισχύσουν έστω έμμεσα τις τουλάχιστον περιεργες θέσεις σε εθνικά θέματα των κομμάτων της αριστεράς...

Νάτος πάλι ο παραδοσιακός -και αναλλοίωτος απο τα χρόνια του εμφυλίου- αντικομμουνισμός:

Δεξιά (και όπου Δεξιά και το ΠΑΣΟΚ μέσα, παρά τις ...αγεφύρωτες διαφορές τους) = Έλληνες
Αριστερά = "περίεργες θέσεις" (κάποτε βέβαια τους λέγανε συλλήβδην εαμοβούλγαρους ή συμμορίτες και νομίζανε οτι καθαρίζανε).

Οι ...πατριώτες.   

Υ.Γ. Στρέιτ, αν ευαρεστείσαι, ζήτησα τα φώτα σου πιο πριν για το ζήτημα του αναλφαβητισμού στο σάιτ και τις πολιτικές του προεκτάσεις.
Δεν θέλω να πιστέψω οτι το είδες και απέφυγες να απαντήσεις.
 

Επισκέπτης
Τέλος, υπάρχουν αρκετοί που προτιμούν τον εμπαιγμό των 2 μεγάλων κομμάτων παρά να ενισχύσουν έστω έμμεσα τις τουλάχιστον περιεργες θέσεις σε εθνικά θέματα των κομμάτων της αριστεράς...
Παντα υπαρχουν και οι μαλακες,πολυ σωστα...

Εγω θα το εθετα αλλιως ομως:Γενικοτερα η Ελλαδα ειναι μια χωρα-συγκριτικα με τις ΔυτικοΕυρωπαικες-καθυστερημενη Ιστορικα και στρεβλη οικονομικοκοινωνικα και αυτο αντανακλαται στις επιλογες που κανουν τετοια στρωματα.

Δεν θα επεκταθω γιατι βαριεμαι.
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Κολλιταρια,Σουπερποντικα και Παπιε γραφτε λλινικα να καταλαβενουμε και εμις,ουτε ο Παπαντρεου με το Καραμαλη να σα σταν!!!!!!!
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Για την Ιστορία και ο Κύριος Αλογοσκουφης , και ο Κύριος Παπαντωνιου  υπηρετήσαν στο Πολεμικό Ναυτικό , ο δεύτερος στην διεύθυνση Ναυτικών Οπλών , Ναύτης του οπλονόμιου , μεγάλο γέλιο , όλοι οι στενοχωρημένοι της ένδον εκεί πηγαίνανε για να ξεσκάσουν , όσο για τον πρώτο σημαιοφόρος ΣΕΑ οικονομικός , πήγε στην Αγια Μαρίνα  ραμνουντα , στην βάση του ευβοϊκού και ήταν υπεύθυνος της καντίνας , φαντασθείτε οι γάτοι που πέρασαν , πέρναγαν καλαααααααααααα
Αυτός την έριξε έξω , τόσο γάτα ,
Και το δίδαγμα οι μαλακές δεν έχουν κόμμα , έχουν υπουργείο ???????
 

Επισκέπτης
Δεν έχω κάτι με τους μετανάστες, πλην όμως το να ανάγεις σε μείζον θέμα της πολιτικής σου το τι κάνουν οι μετανάστες, δείχνει μία τάση αν μη τι άλλο.
Εισαι πολυ μετριοπαθης στις εκτιμησεις σου Λεοντα...
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Ο Giorgos παντως νιωθει πιο ανετα μιλωντας Αγγλικα.
κολιτε δεν εχουμε τελιοσι ολοι την νομικι,
παντοσ στη δουλια μονο μεταναστες πια μου δουλευουν ελλινασ κανισ!!!!!!!!
 

Επισκέπτης
κολιτε δεν εχουμε τελιοσι ολοι την νομικι,
παντοσ στη δουλια μονο μεταναστες πια μου δουλευουν ελλινασ κανισ!!!!!!!!
Μην νομιζεις οτι εγω καθομαι πισω απο κανενα γραφειο να δινω εντολες απο το τηλεφωνο.
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Μην νομιζεις οτι εγω καθομαι πισω απο κανενα γραφειο να δινω εντολες απο το τηλεφωνο.
απλα φιλε μιλατε με λογια πιο λαικα γιατι απο τα αλαμπουρνεζικα μασ φλομοσαν ο μπουλις και ο γογακις...
και γο ιμε του γιμνασιου και οχι του πανεπιστιμιου
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.491
Πόντοι
4.615
Εισαι πολυ μετριοπαθης στις εκτιμησεις σου Λεοντα...
Δε βλέπω λόγο να μην είμαι μετριοπαθής φίλε μου. Και ό,τι λέω εδώ μέσα, το λέω πάντα σεβόμενος την αντίθετη άποψη του άλλου, αρκεί να εκφράζεται κόσμια.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Δε βλέπω λόγο να μην είμαι μετριοπαθής φίλε μου. Και ό,τι λέω εδώ μέσα, το λέω πάντα σεβόμενος την αντίθετη άποψη του άλλου, αρκεί να εκφράζεται κόσμια.

Ψηφίστε ΠΑΣΟΚ, ψηφίστε μετριοπάθεια λοιπόν.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.491
Πόντοι
4.615
Και στην τελική, προτιμώ τη μετριοπάθεια από την καφρίλα....
 

Επισκέπτης
και γο ιμε του γιμνασιου και οχι του πανεπιστιμιου
Αδελφε,μα την Παναγια,μονο Λυκειο εχω βγαλει.
Και στην τελική, προτιμώ τη μετριοπάθεια από την καφρίλα....
Το ειχα παιξει επιχειρημα και επιπεδο αλλα εχω αλλαξει ροτα...Καφριλα,προβοκαρισμα και ειρωνεια τωρα-αποδιδουν καλυτερα.
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Αδελφε,μα την Παναγια,μονο Λυκειο εχω βγαλει.Το ειχα παιξει επιχειρημα και επιπεδο αλλα εχω αλλαξει ροτα...Καφριλα,προβοκαρισμα και ειρωνεια τωρα-αποδιδουν καλυτερα.
απο μενα ισε καλιτερος!!!!!!!!το λικειο μου φενετε μεταπτιχιακο
 

Επισκέπτης
Ψηφίστε ΠΑΣΟΚ, ψηφίστε μετριοπάθεια λοιπόν.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Το μεγαλο λαθος του ΠΑΣΟΚ(σε πολιτικαντικο επιπεδο)ηταν ο Γιωργος...το παιντι ηταν ακαταλληλο αλλα ο Κινεζος αποδειχτηκε στο τελος τι γελοιο ατομο ηταν πραγματικα,εγκατελειψε το πλοιο που βυθιζοταν και εδωσε το τιμονι στον Γιωργο για να μπορει μετα να το παιζει μεγας εσωκομματικος παραγοντας.
απο μενα ισε καλιτερος!!!!!!!!το λικειο μου φενετε μεταπτιχιακο
Ειχα την εντυπωση οτι μιλαγες για το 6ταξιο Γυμνασιο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom