Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
εάν είναι 2 στο ένα και 50 στο άλλο ναι....
Στο μεν ένα είναι μια περίπτωση, στο άλλο ο κανόνας....
Για πάμε.....

Μητσοτάκης χ 3
Βαρβιτσιώτης χ 2
Καραμανλής χ 3
Κεφαλογιάννης χ 3
αυτούς για αρχή....
Εχει και αλλους πολλούς μη πρωτοκλασσάτους...
Έχει μεγάλο σόι ο γκαντεμόσαυρος...τι να κάνουμε? :2funny:
Η ουσία είναι όμως ότι και οι 2 πάνε από γενιά σε γενιά!Εδώ ο Αντρίκος αν ζούσε λίγο ακόμα θα μας φόρτωνε και την Δήμητρα... :headbang:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Έχει μεγάλο σόι ο γκαντεμόσαυρος...τι να κάνουμε? :2funny:
Η ουσία είναι όμως ότι και οι 2 πανε από γενιά σε γενιά!Εδώ ο Αντρίκος αν ζούσε λίγο ακόμα θα μας φόρτωνε και την Δήμητρα... :headbang:
γατούλι..... το αποτέλεσμα μετράει...
στο ΠΑΣΟΚ έγινε σεισμός για να πάρει τον πούλο η μαλάκω...
στη νου δου όλοι μπαίνουν με στέφανα και πίπες λες και το κόμμα το κληρονόμησαν....
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
εάν είναι 2 στο ένα και 50 στο άλλο ναι....
Στο μεν ένα είναι μια περίπτωση, στο άλλο ο κανόνας....
Για πάμε.....

Μητσοτάκης χ 3
Βαρβιτσιώτης χ 2
Καραμανλής χ 3
Κεφαλογιάννης χ 3
αυτούς για αρχή....
Εχει και αλλους πολλούς μη πρωτοκλασσάτους...

Την Καλατζάκου ξέχασες. Το Σοφάκι ρε που είναι και υφυπουργός εργασίας. :rockon: :rockon:

Η Κανελλοπούλου (η Κρινιώ ρε) υπάρχει ακόμη;;

Και στις τελευταίες εκλογές βγήκε (στην Καβάλα νομίζω) ο γιος ενός παλιού νεοδημοκράτη βουλευτή που δεν θυμάμαι το όνομά του.
Κάποτε είχει βγει βουλευτής και ο γιος του Κατσιγιάννη (ΔΗΑΝΑ, και μετέπειτα υφυπορυγός του Μητσοτάκη). Δεν ξέρω αν είναι άκόμη.

Υπάρχει και μοντέλο σε υβριδική-μπαρόβια μορφή: Ο Σίμάρας Κεδίκογλου!

Η οικογενειοκρατία είναι άθλιο τριτοκοσμικό φαινόμενο, σε όποιο κόμμα και αν παρατηρείται.

Απλώς η ΝΔ διακρίνεται για άλλη μια φορά στη μαλακία.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Καλλλλλλλόοοοοοοοοοο
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Την Καλατζάκου ξέχασες. Το Σοφάκι ρε που είναι και υφυπουργός εργασίας. :rockon: :rockon:

Η Κανελλοπούλου (η Κρινιώ ρε) υπάρχει ακόμη;;

Και στις τελευταίες εκλογές βγήκε (στην Καβάλα νομίζω) ο γιος ενός παλιού νεοδημοκράτη βουλευτή που δεν θυμάμαι το όνομά του.
Κάποτε είχει βγει βουλευτής και ο γιος του Κατσιγιάννη (ΔΗΑΝΑ, και μετέπειτα υφυπορυγός του Μητσοτάκη). Δεν ξέρω αν είναι άκόμη.

Υπάρχει και μοντέλο σε υβριδική-μπαρόβια μορφή: Ο Σίμάρας Κεδίκογλου!

Η οικογενειοκρατία είναι άθλιο τριτοκοσμικό φαινόμενο, σε όποιο κόμμα και αν παρατηρείται.

Απλώς η ΝΔ διακρίνεται για άλλη μια φορά στη μαλακία.
οπως είδες ασχολήθηκα μόνο με τους γνωστούς......

για να μην αρχίσω να αναφέρω τις ετιαρείες αδερφών και ανηψιών που παίρνουν έργα στο δημόσιο...
Εκεί μιλάμε για το Μοναστηράκι.......
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.492
Πόντοι
4.615
Δεν κρίνω κάτι ή κάποιον από αυτό που περιμένω....
γι αυτό έχει γίνει μπουρδέλο η χώρα... Είχαμε το μεσσία Αντρέα ήρθε και ο Μωάμεθ ο Κωστάκης τώρα και έδεσε το γλυκό.....

Εγώ κρίνω εκ του αποτελέσματος.
Και τον έναν τον είδα. Τον άλλον δεν τον έχω δει.. Το ίδιο ηλίθια θεωρούσα την ερώτηση επί Σημίτη με τον Κωστάκη.......
ΚΑι ΞΑΦΝΟΥ ο ΑΝΕΠΑΓΓΕΛΤΟΣ ΜΠΟΥΛΗΣ εγινε Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ όλης της χώρας.

Ρε δε γαμάτε καμμιά μάντολα λέω γω....

Υ.Γ.
Στην Ισπανία ο Θαπατέρο ήταν πάνω κάτω πριν τη βομβιστική επίθεση ότι και ο Γιωργάκης... Σήμερα θεωρείται ο πλέον επιτυχημένος στην Ισπανία τις τελευταίες δεκαετίες.
Ο κάθε παπάρας που δεν είχε τελειώσει το δημοτικό έβγαινε και έλεγε στον αντίστοιχο Λαζόπουλο "Δεν κάνει το παιδί". Είδα ρε μαλάκα και τον Αντρέα που έκανε που σε κατάντησε....
Εχει γιομίσει ο τόπος ηλίθιους που νομίζουν ότι είναι και εξυπνάκιες....
Φάτε τώρα Κώστα καταλληλότερο και μόκολα.........
Αφορμή παίρνω από το παραπάνω post για να αναφερθώ στο φαινόμενο ''Λαζόπουλος''. Ακόμη και η σάτιρα, στο πλευρό της κυβερνητικής προπαγάνδας έχει ταχθεί. Ασχολείται ο κ. Λαζόπουλος με τα πεπραγμένα της κυβέρνησης ή με τα μη πεπραγμένα του ΠΑΣΟΚ πιο πολύ; όλα του τα συμπεράσματα δεν  καταλήγουν στο ότι δεν κάνει ο Γιωργάκης; αυτό δεν είναι το πρόβλημά του τελικά; και ερωτώ:μπορεί κάποιος υπεύθυνα και με επιχειρήματα να μου εξηγήσει γιατί δεν κάνει ο Γιωργάκης και για ποιο λόγο κάνει ο Κωστάκης; μήπως ο τελευταίος έχει κάνει σπουδές πρωθυπουργού; είναι πιο ωραίος; είναι πιο λεβέντης και καραμπουζουκλής; ας μου πει κάποιος ένα εύλογο επιχείρημα, ότι ο κ. Καραμανλής κάνει διότι έχει αυτό και αυτό και το άλλο. Ενώ ο κ. Παπανδρέου δεν κάνει για τους εξής λόγους. Όλο αφορισμούς του στυλ ''δεν κάνει ο Γιωργάκης'' ακούω, ένα επιχείρημα υπάρχει μήπως;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Αφορμή παίρνω από το παραπάνω post για να αναφερθώ στο φαινόμενο ''Λαζόπουλος''. Ακόμη και η σάτιρα, στο πλευρό της κυβερνητικής προπαγάνδας έχει ταχθεί. Ασχολείται ο κ. Λαζόπουλος με τα πεπραγμένα της κυβέρνησης ή με τα μη πεπραγμένα του ΠΑΣΟΚ πιο πολύ; όλα του τα συμπεράσματα δεν  καταλήγουν στο ότι δεν κάνει ο Γιωργάκης; αυτό δεν είναι το πρόβλημά του τελικά; και ερωτώ:μπορεί κάποιος υπεύθυνα και με επιχειρήματα να μου εξηγήσει γιατί δεν κάνει ο Γιωργάκης και για ποιο λόγο κάνει ο Κωστάκης; μήπως ο τελευταίος έχει κάνει σπουδές πρωθυπουργού; είναι πιο ωραίος; είναι πιο λεβέντης και καραμπουζουκλής; ας μου πει κάποιος ένα εύλογο επιχείρημα, ότι ο κ. Καραμανλής κάνει διότι έχει αυτό και αυτό και το άλλο. Ενώ ο κ. Παπανδρέου δεν κάνει για τους εξής λόγους. Όλο αφορισμούς του στυλ ''δεν κάνει ο Γιωργάκης'' ακούω, ένα επιχείρημα υπάρχει μήπως;

χωρίς να είμαι ΠΑΣΟΚ, αυτό αγαπητέ ήταν η μόνιμή μου απορία......
Από τη μια τους ρωτάς για την κυβέρνηση και σου λένε ότι είναι η χειρότερη ττης μεταπολίτευσης και καπάκι σου λένε ότι το ισχυρό χαρτί της είναι ο πρωθυπουργός....

Το τζέρκινγκ στην Ελλάδα έχει χάσει πλέον το νόημά του......
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Αφορμή παίρνω από το παραπάνω post για να αναφερθώ στο φαινόμενο ''Λαζόπουλος''. Ακόμη και η σάτιρα, στο πλευρό της κυβερνητικής προπαγάνδας έχει ταχθεί. Ασχολείται ο κ. Λαζόπουλος με τα πεπραγμένα της κυβέρνησης ή με τα μη πεπραγμένα του ΠΑΣΟΚ πιο πολύ; όλα του τα συμπεράσματα δεν  καταλήγουν στο ότι δεν κάνει ο Γιωργάκης; αυτό δεν είναι το πρόβλημά του τελικά; και ερωτώ:μπορεί κάποιος υπεύθυνα και με επιχειρήματα να μου εξηγήσει γιατί δεν κάνει ο Γιωργάκης και για ποιο λόγο κάνει ο Κωστάκης; μήπως ο τελευταίος έχει κάνει σπουδές πρωθυπουργού; είναι πιο ωραίος; είναι πιο λεβέντης και καραμπουζουκλής; ας μου πει κάποιος ένα εύλογο επιχείρημα, ότι ο κ. Καραμανλής κάνει διότι έχει αυτό και αυτό και το άλλο. Ενώ ο κ. Παπανδρέου δεν κάνει για τους εξής λόγους. Όλο αφορισμούς του στυλ ''δεν κάνει ο Γιωργάκης'' ακούω, ένα επιχείρημα υπάρχει μήπως;

Καλά, γιατί απορείς; Ο άνθρωπος είναι χωρίς ιερό και όσιο.

Κάποτε δεν τον πείραζε να γλεντοκοπάει με τη Μιμή.

Τώρα τον πειράζει ο Γιωργάκης και γαργάρα για τον Κωστάκη.
Ταγμένος είναι και αυτός, αστο...

Τώρα, για ποιο λόγο δεν ξέρω. Ασε καλύτερα, ας μην πούμε στη συζήτηση για τη συντεχνία με τα οπσιθοκίνητα γούστα γιατί θα το κάνουμε νιμού το τόπικ...

Που 'σαι Βόθρε, φέρε αυτό με τη διπλή ριμούλκα... :2funny: :2funny: :2funny:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Όλο αφορισμούς του στυλ ''δεν κάνει ο Γιωργάκης'' ακούω, ένα επιχείρημα υπάρχει μήπως;

Μάλλον δεν έβλεπες τηλεόραση έως το 2004 που τον παρουσίαζαν ως το νέο Καποδίστρια...
Οι γκρίνιες άρχισαν μετά την ήττα του 2004 και κορυφώνονταν κάθε φορά που άνοιγε το στόμα του...
Φυσικά όταν χάνεις και 3 απανωτές εκλογικές μάχες και μάλιστα ενάντια σε μια τέτοια κυβέρνηση, μπορεί και να μην κάνεις...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Μάλλον δεν έβλεπες τηλεόραση έως το 2004 που τον παρουσίαζαν ως το νέο Καποδίστρια...
Οι γκρίνιες άρχισαν μετά την ήττα του 2004 και κορυφώνονταν κάθε φορά που άνοιγε το στόμα του...
Φυσικά όταν χάνεις και 3 απανωτές εκλογικές μάχες και μάλιστα ενάντια σε μια τέτοια κυβέρνηση, μπορεί και να μην κάνεις...
Ο Κωστάκης πόσες είχε χάσει;
Το ώριμο φρούτο που σάπισε το ξεχάσαμε;
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Μάλλον δεν έβλεπες τηλεόραση έως το 2004 που τον παρουσίαζαν ως το νέο Καποδίστρια...
Οι γκρίνιες άρχισαν μετά την ήττα του 2004 και κορυφώνονταν κάθε φορά που άνοιγε το στόμα του...
Φυσικά όταν χάνεις και 3 απανωτές εκλογικές μάχες και μάλιστα ενάντια σε μια τέτοια κυβέρνηση, μπορεί και να μην κάνεις...

Η αλήθεια είναι πως ο Γιώργος κατάφερε να αυτοαπαξιωθεί με εκπληκτική ταχύτητα, με τους πειραματισμούς του. τα μπρος-πίσω, τα σήκω εσύ-κάτσε εσύ, το νιρβάνα στυλ του.
Ο Μπούλης διαχειρίστηκε καλύτερα το προφίλ του. Αυτό όμως δεν το κάνει πιο χρήσιμο για τη χώρα.

Διαλέγουμε από αυτά που έχουμε: Ο Μπούλης έχει το 10% των προσόντων ενός προωθυπουργού, ο Γιώργος 30%. Άρα το τριπλάσιο!!

Τόσο άπλό είναι το δίλημμα

 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.492
Πόντοι
4.615
Ο Μπούλης διαχειρίστηκε καλύτερα το προφίλ του. Αυτό όμως δεν το κάνει πιο χρήσιμο για τη χώρα.
Ακριβώς φίλε μου, όλα είναι θέμα προπαγάνδας και επικοινωνιακής πολιτικής. Εδώ λέμε ποιος είναι πιο ικανός, όχι ποιος έχει καλύτερο image maker!!!Πάντως, οι κυβερνώντες είναι άριστοι στην προπαγάνδα. Τώρα σαν να άρχισαν να χάνουν λίγο την μπάλα, μετά την παρουσία του κ. Καραμανλή στη Θεσσαλονίκη.
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Ενώ ο κ. Παπανδρέου δεν κάνει για τους εξής λόγους. Όλο αφορισμούς του στυλ ''δεν κάνει ο Γιωργάκης'' ακούω, ένα επιχείρημα υπάρχει μήπως;

Στερείται όλα εκείνα τα leadership skills που χαρακτηρίζουν μια προσωπικότητα ''αρχηγική''. Μη τα παραθέτω, άνοιξε ένα βιβλίο να τα διαβάσεις. Ο Κώστας, έχει περισσότερα (χωρίς να είναι επαρκής). Και έχει μετριώτατη μόρφωση (ο Γιωργάκης).

Οι αρχηγοί αναδικνύονται στις κρίσεις. Φαντάσου ότι οι Τούρκοι βομβάρδισαν την Θεσ/κη και ρωτάν οι στρατιωτικοί επιτελείς τον πρωθυπουργό για οδηγιες. Ποιός θα ήθελες να τις πάρει? Ο Γιώργος ή ο Κώστας? μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα...εγώ στην περίπτωση αυτή θα έλεγα Ανδρέας Παπανδρέου. Και ας είμαι ΔΝ. Στην κρίση στα Ίμια, διάβασα στο βιβλίο του Λιμπέρη (νομίζω) ότι ο Σημίτης είχε κοκαλώσει...όυτε το στώμα του δεν μπορούσε να ανοίξει...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Η αλήθεια είναι πως ο Γιώργος κατάφερε να αυτοαπαξιωθεί με εκπληκτική ταχύτητα, με τους πειραματισμούς του. τα μπρος-πίσω, τα σήκω εσύ-κάτσε εσύ, το νιρβάνα στυλ του.
Ο Μπούλης διαχειρίστηκε καλύτερα το προφίλ του. Αυτό όμως δεν το κάνει πιο χρήσιμο για τη χώρα.

Διαλέγουμε από αυτά που έχουμε: Ο Μπούλης έχει το 10% των προσόντων ενός προωθυπουργού, ο Γιώργος 30%. Άρα το τριπλάσιο!!

Τόσο άπλό είναι το δίλημμα

Δίλημμα;
Πολυσύνθετη ερώτηση για τον ελληνικό εγκέφαλο..... Τον έλληνα πρέπει να τον αφήσεις μόνο με μια επιλογή αλλά και πάλι θα βρει τον τρόπο να κάνει λάθος.....
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.492
Πόντοι
4.615
Στερείται όλα εκείνα τα leadership skills που χαρακτηρίζουν μια προσωπικότητα ''αρχηγική''. Μη τα παραθέτω, άνοιξε ένα βιβλίο να τα διαβάσεις. Ο Κώστας, έχει περισσότερα (χωρίς να είναι επαρκής). Και έχει μετριώτατη μόρφωση (ο Γιωργάκης).

Οι αρχηγοί αναδικνύονται στις κρίσεις. Φαντάσου ότι οι Τούρκοι βομβάρδισαν την Θεσ/κη και ρωτάν οι στρατιωτικοί επιτελείς τον πρωθυπουργό για οδηγιες. Ποιός θα ήθελες να τις πάρει? Ο Γιώργος ή ο Κώστας? μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα...εγώ στην περίπτωση αυτή θα έλεγα Ανδρέας Παπανδρέου. Και ας είμαι ΔΝ. Στην κρίση στα Ίμια, διάβασα στο βιβλίο του Λιμπέρη (νομίζω) ότι ο Σημίτης είχε κοκαλώσει...όυτε το στώμα του δεν μπορούσε να ανοίξει...
Καταρχήν φίλε μου μιλάμε για πρωθυπουργό και όχι για στρατάρχη. Κατά δεύτερον, ποια είναι leadership skills τα οποία έχει ο κ. Καραμανλής, και τα οποία είναι καταγεγραμμένα σε κάποια βιβλία; και γιατί αυτά τα βιβλία έχουν δίκιο σε ό,τι γράφουν για τα leadership skills; γιατί δηλαδή είναι αυτά τα οποία όλοι γράφουν και όχι κάποια άλλα; και γιατί έχει δίκιο ο Λυμπέρης σε όσα γράφει για το Σημίτη; και η ικανότητα διακυβέρνησης έχει να κάνει με τη μόρφωση και μόνο;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ο Κωστάκης πόσες είχε χάσει;
Το ώριμο φρούτο που σάπισε το ξεχάσαμε;

Ο Κωστάκης είχε μια οριακή ήττα (την οποία ουκ ολίγοι την αποδίσουν σε εξωγενείς παράγοντες) το 2000 και έκτοτε δεν έχει χάσει εκλογική μάχη, δημοτικών και νομαρχιακών συμπεριλαμβανομένων...

Ο Γιώργος όχι μόνο χάνει ακατάπαυστα αλλά κατέφερε να μειώσει και τα ποσοστά του μεταξύ 2004-2007 και οι επιδόσεις του πασόκ επιδεινώθηκαν ακόμη και στις νομαρχιακές (2002-2006)...

Δεν λέω ότι οι εκλογές είναι δείκτες ποιότητας, αλλά όπως έχεις πει και εσύ, δημοκρατία έχουμε, αυτοί είναι οι κανόνες της...


Η αλήθεια είναι πως ο Γιώργος κατάφερε να αυτοαπαξιωθεί με εκπληκτική ταχύτητα, με τους πειραματισμούς του. τα μπρος-πίσω, τα σήκω εσύ-κάτσε εσύ, το νιρβάνα στυλ του.
Ο Μπούλης διαχειρίστηκε καλύτερα το προφίλ του. Αυτό όμως δεν το κάνει πιο χρήσιμο για τη χώρα.

Διαλέγουμε από αυτά που έχουμε: Ο Μπούλης έχει το 10% των προσόντων ενός προωθυπουργού, ο Γιώργος 30%. Άρα το τριπλάσιο!!

Τόσο άπλό είναι το δίλημμα

Ο μπούλης έχει το 10%...Καμία αντίρρηση..Είσαι σίγουρος ότι ο γιώργος έχει το 30% και όχι το 3%..

Α..Ανήκω και σε εκείνη τη σπάνια κάστα ανθρώπων που παρόλο που διάβαζαν βήμα και έβλεπαν μέγκα, ΔΕΝ θεωρούσαν το γιώργο πετυχημένο υπουργό εξωτερικών- κάθε άλλο...

Ο Κωστάκης εκτιμώ ότι τα εξωτερικά τα χειρίζεται καλύτερα...
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.492
Πόντοι
4.615
Ο Κωστάκης εκτιμώ ότι τα εξωτερικά τα χειρίζεται καλύτερα...
Φίλε μου, ειλικρινά θα ήθελα να μου πεις σε ποιο θέμα έχει κάνει καλό χειρισμό ο κ. Καραμανλής στα εξωτερικά ζητήματα. Προσωπικά πιστεύω ότι ο κ. Σημίτης είχε καλή παρουσία στο εξωτερικό, ο κ. Καραμανλής είτε πάει είτε δεν πάει κάπου, απαρατήρητος περνά και δεν του δίνουν και καμία ιδιαίτερη σημασία.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ο Κωστάκης είχε μια οριακή ήττα (την οποία ουκ ολίγοι την αποδίσουν σε εξωγενείς παράγοντες) το 2000 και έκτοτε δεν έχει χάσει εκλογική μάχη, δημοτικών και νομαρχιακών συμπεριλαμβανομένων...

Ο Γιώργος όχι μόνο χάνει ακατάπαυστα αλλά κατέφερε να μειώσει και τα ποσοστά του μεταξύ 2004-2007 και οι επιδόσεις του πασόκ επιδεινώθηκαν ακόμη και στις νομαρχιακές (2002-2006)...

Δεν λέω ότι οι εκλογές είναι δείκτες ποιότητας, αλλά όπως έχεις πει και εσύ, δημοκρατία έχουμε, αυτοί είναι οι κανόνες της...


Ο μπούλης έχει το 10%...Καμία αντίρρηση..Είσαι σίγουρος ότι ο γιώργος έχει το 30% και όχι το 3%..

Α..Ανήκω και σε εκείνη τη σπάνια κάστα ανθρώπων που παρόλο που διάβαζαν βήμα και έβλεπαν μέγκα, ΔΕΝ θεωρούσαν το γιώργο πετυχημένο υπουργό εξωτερικών- κάθε άλλο...

Ο Κωστάκης εκτιμώ ότι τα εξωτερικά τα χειρίζεται καλύτερα...
δεν υπάρχουν οριακές ήττες... Ασε που αυτές πονάνε πγιότερο......
Πάλι με το στρατηγό άνεμο πορευόμεθα;
μου αρέσεις γιατί αποκτάς άποψη μελετώντας τον αντίπαλο.
Θα μπορούσες να είσαι και το πασοκικό μου ισοδύναμο.....
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Φίλε μην κρίνεις μόνο την καθυμερηνότητα.Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ Εχετε καταλάβει ότι δεν θα πάρουμε ΣΥΝΤΑΞΗ?????????Δεν με ενδιαφέρει εάν αγοράσουν όλη την ελλάδα.Την τσέπη μου με φόρουν μην πειράξουν και τα ένσυμά μου.Το οποίο το έκαναν οπότε όχι δεν περνάω καλά με ΝΔ.Με πασόκ είμουν στην αρχή της καριέρας μου και της επαγγελματικής μου ζωής και δεν μπορώ να κρίνω
Θα κάνω μια άσχετη παρέμβαση μια και είπες ένσημα. Καλό είναι τα ξέρουμε ότι τα ένσημα δε τα πληρώνουμε εν είδη "αποταμιευτικού ατομικού" λογαριασμού. Απλά θεμελιώνουμε δικαίωμα σύνταξης πληρώνοντάς τα. Όμως αργότερα δεν θα είναι αυτά τα χρήματα που θα πάρουμε πίσω. Με τα ένσημα στο σύστημα που ακολουθούμε- επειδή είναι διανεμητικό- πληρώνεις τις ΤΩΡΙΝΕΣ συντάξεις. Οι δικές σου θα πληρωθούν με τα ένσημα της γενιάς που θα δουλεύει τότε. Όπως είναι φανερό με αναλογία ασφαλισμένων-συνταξιούχων 1/2,5 περίπου που είναι σήμερα και οι συντάξεις είναι σε αυτό το ποσό, με αναλογία 1/1,2 ( δηλαδή ουσιαστικά ένα προς ένα)  η συντάξεις οι δικές μας απλά δεν γίνεται να είναι το ίδιο όπως οι σημερινές. Εκτός και αν αυξηθούν οι εισφορές που θα πληρώνουν τότε, πράγμα μάλλον απίθανο και ενάντιο σε κάθε οικονομική λογική.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom