Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 122K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

Galb

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
4.898
Κριτικές
8
Like
34
Πόντοι
16
τελικά σε αυτήν εδώ την χώρα του παραλόγου αυτοί όλοι που ευθύνονται για την διαιώνιση ενός προβλήματος που θα είχε λυθεί εδώ και 50 με 60 χρόνια σήμερα καλούν τους Έλληνες σε συλλαλητήρια ενάντια στο πρόβλημα που δημιούργησαν αυτοί.
Σωστός +1000
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Επρεπε απο την αρχη η Ελλαδα να στρεψει την προσοχη της στο να εξασφαλισει την ελληνικοτητα του Αλεξανδρου και της βεργινας με ανταλλαγμα μια παραχωρηση στο ονομα. για παραδειγμα Σλαβομακεδονια. Αλλα...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
τελικά σε αυτήν εδώ την χώρα του παραλόγου αυτοί όλοι που ευθύνονται για την διαιώνιση ενός προβλήματος που θα είχε λυθεί εδώ και 50 με 60 χρόνια σήμερα καλούν τους Έλληνες σε συλλαλητήρια ενάντια στο πρόβλημα που δημιούργησαν αυτοί.
Σωστός
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Επρεπε απο την αρχη η Ελλαδα να στρεψει την προσοχη της στο να εξασφαλισει την ελληνικοτητα του Αλεξανδρου και της βεργινας με ανταλλαγμα μια παραχωρηση στο ονομα. για παραδειγμα Σλαβομακεδονια. Αλλα...
Επίσης σωστός
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
Να σε ρωτησω κατι ; Δεν ξερω απο που εισαι . Ας υποθεσουμε οτι εισαι απο την Κρητη για παραδειγμα. Αν η οικογενεια σου φυγει απο την Κρητη και παει στη Χιο, οι απογονοι σου μετα απο 1200 χρονια θα ειναι παραλογο να λεγονται Χιωτες ;  :)

Αν οι κατοικοι της Χιου που θα βρω εκει ειναι ομοεθνεις μου θεωρω οτι θα μπορουν οι απογονοι μου να λεγονται Χιωτες. Ειναι κατι που συμβαινει πνατου σε ολη την Ελλαδα, ολοι θα εχουμε παραδειγματα φανταζομαι. ΑΝ ειμαι αλοεθνης τους, δε θα πω οτι ειμαι Χιωτης και θα μαθαινα και τους απογονους μου οτι ανηκουν στο Εθνος που ανηκουν κι οχι στο Χιωτικο πχ.
 

Galb

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
4.898
Κριτικές
8
Like
34
Πόντοι
16
Την Τετάρτη ακούστηκε και καλά για συλλαλητήριο και πορείες ???? Ξέρει κανείς τίποτα ?? :think:
 

Επισκέπτης
το Σλαβομακεδονία όμως δεν τους άρεσε όταν κάποτε το πρότεινε το ΚΚΕ στην 5η και 6η ολομέλεια το 1949 αλλά οι σημερινοί πολέμαρχοι ξεπούλησαν αυτή την λύση στέλνοντας αυτόν τον λαό στην αγκαλιά του εθνικιστή Τίτο και αυτός σαν ανταπόδωσε δίνοντας βοήθεια στην εξόντωση του ΔΣΕ 
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Αν οι κατοικοι της Χιου που θα βρω εκει ειναι ομοεθνεις μου θεωρω οτι θα μπορουν οι απογονοι μου να λεγονται Χιωτες. Ειναι κατι που συμβαινει πνατου σε ολη την Ελλαδα, ολοι θα εχουμε παραδειγματα φανταζομαι. ΑΝ ειμαι αλοεθνης τους, δε θα πω οτι ειμαι Χιωτης και θα μαθαινα και τους απογονους μου οτι ανηκουν στο Εθνος που ανηκουν κι οχι στο Χιωτικο πχ.
Αρα με το ονομα Σλαβομακεδονια που δηλωνει και το σλαβικο εθνος και το γεωγραφικο τοπο Μακεδονια δεν πρεπει να εχεις προβλημα. Ειναι αναλογο του Τουρκοκυπριος. Τουρκος στο εθνος Κυπριος γεωγραφικα. Νομιζω συμφωνουμε  :)
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
το Σλαβομακεδονία όμως δεν τους άρεσε όταν κάποτε το πρότεινε το ΚΚΕ στην 5η και 6η ολομέλεια το 1949 αλλά οι σημερινοί πολέμαρχοι ξεπούλησαν αυτή την λύση στέλνοντας αυτόν τον λαό στην αγκαλιά του εθνικιστή Τίτο και αυτός σαν ανταπόδωσε δίνοντας βοήθεια στην εξόντωση του ΔΣΕ 
Σωστός γενικά Αρίωνα.
Με την υποσημείωση οτι ο Τίτο δεν ήταν εθνικιστής.
Ούτε ευθύνεται αυτός για την ήττα του ΔΣΕ.
Αυτά τα έλεγε ο Ζαχαριάδης τότε, για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.
Μην τα λέμε και σήμερα.
Φιλικά φυσικά
 

Επισκέπτης
και δεν είναι μόνο αυτό αυτές οι ίδιες πολιτικά δυνάμεις ευθύνονται και για τα προβλήματα με τους Τούρκους ένα ζήτημα που θα είχε λήξει πριν το 1922 με την Ελλάδα όχι μόνο να είναι στα σημερινά της σύνορα αλλά κατέχοντας την ανατολική Θράκη και τα μικρασιάτικα παράλια καθ όλο το μήκος αυτών που βρέχονται από το Αιγαίο αλλά οι τότε Ελληναράδες ήθελαν να φτάσουν στην Άγκυρα.
περαστικά τους και να κόψουν της μαλακίες.
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
Αρα με το ονομα Σλαβομακεδονια που δηλωνει και το σλαβικο εθνος και το γεωγραφικο τοπο Μακεδονια δεν πρεπει να εχεις προβλημα. Ειναι αναλογο του Τουρκοκυπριος. Τουρκος στο εθνος Κυπριος γεωγραφικα. Νομιζω συμφωνουμε  :)

Εχει μια λογικη το Σλαβομακεδονια αλλα επειδη αυτοι θελουν να πουν στην παγκοσμια κοινοτητα ορι ειναι απογονοι των αρχαιων Μακεδονων, εκ του πονηρου δηλαδη ενεργουν, δε πρεπει να τους αφησουεμε με τιποτα. Αλλιως οκ

 

Επισκέπτης
Σωστός γενικά Αρίωνα.
Με την υποσημείωση οτι ο Τίτο δεν ήταν εθνικιστής.
Ούτε ευθύνεται αυτός για την ήττα του ΔΣΕ.
Αυτά τα έλεγε ο Ζαχαριάδης τότε, για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.
Μην τα λέμε και σήμερα.
Φιλικά φυσικά
εγώ επιμένω στο εθνικιστής και σήμερα οι Σέρβοι πληρώνουν της επιλογές του Τίτο.
 

enipeas

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2006
Μηνύματα
133
Like
0
Πόντοι
1
Το μεγάλο ερώτημα από όλη αυτή την ιστορία είναι τι θα κερδίσουν οι εργαζόμενοι και στις δύο χώρες και γενικότερα στα Βαλκάνια. Θα βελτιωθεί η ζωή τους, θα πάρουν καλύτερη σύνταξη, θα δουν καλλίτερη παιδεία, τα νοσοκομεία θα γίνουν πιο ανθρώπινα. Μάλλον θα αυξηθούν η καταπίεση, ο αυταρχισμός του κράτους, η ασυδοσία της εργοδοσίας και πάνω απ΄ όλα οι εξοπλισμοί. Και το χειρότερο είναι πολλοί από εμάς να γίνουν κιμάς στα κανόνια της κάθε αντίθετης αστικής τάξης.    
 

Επισκέπτης
Εχει μια λογικη το Σλαβομακεδονια αλλα επειδη αυτοι θελουν να πουν στην παγκοσμια κοινοτητα ορι ειναι απογονοι των αρχαιων Μακεδονων, εκ του πονηρου δηλαδη ενεργουν, δε πρεπει να τους αφησουεμε με τιποτα. Αλλιως οκ
η ονομασία Σλαβομακεδονία αφορούσε την περιοχή μέχρι το Μοναστήρι των Σκοπίων και το γεωγραφικό τμήμα της Μακεδονίας που βρίσκεται στην κατοχή της Βουλγαρίας με πρωτεύουσα το Μπλαγκόεβγκραντ.
 

enipeas

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2006
Μηνύματα
133
Like
0
Πόντοι
1
Ο Τίτο ήταν εθνικιστής όσο ήταν και Ζαχαριάρης, ο Στάλιν, ο Μαό και όλο το κακό συναπάντημα της Αριστεράς. Ολους τους έριξε έξω η οικονομία. 
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
εγώ επιμένω στο εθνικιστής και σήμερα οι Σέρβοι πληρώνουν της επιλογές του Τίτο.
Μάλλον τις επιλογές του Μιλόσεβιτς πληρώνουν.
Αλλά δεν πειράζει, η διαφωνία είναι υγιές πράγμα.
 

Επισκέπτης
Μάλλον τις επιλογές του Μιλόσεβιτς πληρώνουν.
Αλλά δεν πειράζει, η διαφωνία είναι υγιές πράγμα.
την Γιουγκοσλαβία ο Τίτο την ίδρυσε και όχι ο Μιλόσεβιτς και από μια πλευρά καλά έκανε όμως δεν φρόντισε στην ισομερή της ανάπτυξη με αποτέλεσμα να υπάρχουν περιοχές όπου η φτώχεια ήταν πολύ μεγάλη όμως αυτά τα μέρη στην πλειοψηφία τους κατοικούνται από Μουσουλμάνους με υψηλό δείκτη γεννήσεων παρά την φτώχεια τους ( κάτι ανάλογο γίνεται και με τους Μουσουλμάνους της Ελλάδας με αποτέλεσμα μελλοντικά αν δεν φροντίσει η κεντρική εξουσία μέσα από διάφορα αναπτυξιακά προγράμματα να τους αποσπάσει από την αγκαλιά της Τουρκίας θα αντιμετωπίσουμε και εμείς προβλήματα) σήμερα έχουν γιγαντωθεί πληθυσμιακά με αποτέλεσμα να γίνονται αυτές οι αυτονομήσεις χωρών όπως το Κοσσυφοπέδιο γιατί δεν είναι ευχαριστημένοι από αυτά που τους παρέχει η κεντρική εξουσία και να ψάχνουν αλλού την ανάπτυξη.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
την Γιουγκοσλαβία ο Τίτο την ίδρυσε και όχι ο Μιλόσεβιτς και από μια πλευρά καλά έκανε όμως δεν φρόντισε στην ισομερή της ανάπτυξη με αποτέλεσμα να υπάρχουν περιοχές όπου η φτώχεια ήταν πολύ μεγάλη όμως αυτά τα μέρη στην πλειοψηφία τους κατοικούνται από Μουσουλμάνους με υψηλό δείκτη γεννήσεων παρά την φτώχεια τους ( κάτι ανάλογο γίνεται και με τους Μουσουλμάνους της Ελλάδας με αποτέλεσμα μελλοντικά αν δεν φροντίσει η κεντρική εξουσία μέσα από διάφορα αναπτυξιακά προγράμματα να τους αποσπάσει από την αγκαλιά της Τουρκίας θα αντιμετωπίσουμε και εμείς προβλήματα) σήμερα έχουν γιγαντωθεί πληθυσμιακά με αποτέλεσμα να γίνονται αυτές οι αυτονομήσεις χωρών όπως το Κοσσυφοπέδιο.
Δεν έχεις άδικο για τη μη ισομερή οικονομική ανάπτυξη της Γιουγκοσλαβίας. Μην ξεχνάς όμως οτι ούτε η ΕΣΣΔ είχε ποτέ ισομερή ανάπτυξη.
Και οι ευθύνες του Μιλόσεβιτς -για μένα τουλάχιστον- είναι οτι χειρίστηκε την κρίση στην ενιαία Γιουγκοσλαβία με τρόπο Σέρβου βλαχοδήμαρχου.
Ήταν επόμενο να τα σκατώσει.
 

Επισκέπτης
Δεν έχεις άδικο για τη μη ισομερή οικονομική ανάπτυξη της Γιουγκοσλαβίας. Μην ξεχνάς όμως οτι ούτε η ΕΣΣΔ είχε ποτέ ισομερή ανάπτυξη.
Και οι ευθύνες του Μιλόσεβιτς -για μένα τουλάχιστον- είναι οτι χειρίστηκε την κρίση στην ενιαία Γιουγκοσλαβία με τρόπο Σέρβου βλαχοδήμαρχου.
Ήταν επόμενο να τα σκατώσει.
στην ΕΣΣΔ όμως είχε ξεκινήσει μια εθελοντική μετακίνηση πληθυσμών για την ανάπτυξη των διάφορων περιοχών η οποία όμως κάποια στιγμή σταμάτησε.
 

Επισκέπτης
ενημερωτικά ο Αμερικάνος πρέσβης έχει πάει στην Ντόρα οπότε καταλάβατε θα αρχίσουν τα yes man.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom