Νέα

Λίστα γάμου - η μέγιστη ξεφτύλα ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 195
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι γνώμη έχετε για την Λίστα Γάμου;

  • Μια χαρά είναι, βοήθεια για το νέο ζευγάρι...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Προτιμώ να μου δώσουν λεφτά...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ξεφτύλα...

    Ψήφοι: 1 100,0%
  • Προίκα θα πάρουμε;

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΔΕΝ παντρεύομαι με τίποτα!

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1

Gamaomanoules2

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
142
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Η βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα, η δεν αντιλαμβανεσαι τα γραφομενα.
Την κουρτινα 3!

Το προσκλητηριο η μπομπονιερα το δωρο καθως και το γλεντι ειναι ηθη και εθιμα του λαου μας αν οντως εισαι απο αυτη τη χωρα.
Γραφτηκε το αντιθετο πουθενα?

Οι δεξιωσεις ομως η λιστα γαμου και ολα τα συναφη ειναι δευτερευοντα.
Τεθηκε θεμα για το σε ποια "προτερεοτητα" μπαινει η λιστα γαμου και ολα τα συναφη?

Και αν ειναι ηλιθιος ο Ελλην που τα κατακρινει φαντασου ποσο ηλιθιος πρεπει να ειναι αυτος που τα επικροτει.
Και ποσο μαλακας ειναι ο Ελληνας που οιαδηποτε εναλλακτικη προταση την απορριπτει κατηγορηματικα,επειδη ζει στην δεκαετια του 60 με ταινιες Αυλωνιτη ακομα.

Γι'αυτο ξαναδιαβασε πρωτα το κειμενο και μετα τα ξαναλεμε.
Οταν θα παω για χεσιμο,
θα σκουπισω τον κωλο μου,
θα πεταξω το κωλοχαρτο στο καλαθι,
κανω ενα μπανιο,
βγω εξω για φαι,
γυρισω σπιτι να γαμησω,
δω καμια ταινια,
ξαναφαω και εχω ακομα ενα 5 λεπτο ευκαιρο
θα ξαναδιαβασω το κειμενο και θα τα πουμε παλι..

Πρωτη φορα βλεπω σε 5 γραμμες τοποθετηση ανευ νοηματος πανω σε ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ θεματα που ποτε δεν πλαισιωθηκαν στο τοπικ.
Τελικα ο Ελλην δεν ειναι ηλιθιος,ειναι εκ πεποιθησεως μαλακας πολλες φορες! :jerking: :jerking: :jerking: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea:
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.149
Κριτικές
149
Like
2.831
Πόντοι
6.925
Τι ζόρι τραβάτε για μία λίστα γάμου? Σιγά την ξεφτίλα. Στην Κρήτη που χώνουν χρήμα είναι όλοι ξεφτίλες. Στην Χίο το νιόπαντρο ζευγάρι ανοίγει και λογαριασμό στην τράπεζα και γράφουν τον αριθμό του στο προσκλητήριο. Κολπάκι καταστημάτων αύξησης πωλήσεων - πρακτικό ενίοτε - όπου απαλλάσει τους νεόνυμφους από την συσσώρευση 6-7 λεμονοστιφτών σαν δώρο και διώχνει τον προβληματισμό του τι να τους πάρω. Η απόλυτη αποπροσωποποίηση του δώρου. Οποιος θέλει και νιώθει να κάνει δωρο σε ανθρώπους που εκτιμα/αγαπά θα το κάνει εκτός λίστας.
Τελετή δώρα γλεντι ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε. Βιοτεχνία με αλυσίδα παραγωγής μαζί με φωτογράφους, τραπέζι, βίντεο κλπ κλπ.
 

giorgos58

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
13.713
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
166
Τι ζόρι τραβάτε για μία λίστα γάμου? Σιγά την ξεφτίλα. Στην Κρήτη που χώνουν χρήμα είναι όλοι ξεφτίλες. Στην Χίο το νιόπαντρο ζευγάρι ανοίγει και λογαριασμό στην τράπεζα και γράφουν τον αριθμό του στο προσκλητήριο. Κολπάκι καταστημάτων αύξησης πωλήσεων - πρακτικό ενίοτε - όπου απαλλάσει τους νεόνυμφους από την συσσώρευση 6-7 λεμονοστιφτών σαν δώρο και διώχνει τον προβληματισμό του τι να τους πάρω. Η απόλυτη αποπροσωποποίηση του δώρου. Οποιος θέλει και νιώθει να κάνει δωρο σε ανθρώπους που εκτιμα/αγαπά θα το κάνει εκτός λίστας.
Τελετή δώρα γλεντι ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε. Βιοτεχνία με αλυσίδα παραγωγής μαζί με φωτογράφους, τραπέζι, βίντεο κλπ κλπ.
Μου εχει τυχη σε προσκλητηριο να γραφη αριθμο λογιαριασμου τραπεζης ΠΟΛΥ ΞΕΦΤΙΛΑ
 

Borg

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.170
Like
4
Πόντοι
16
Εγώ στο γάμο μου πριν 4+ χρόνια έκανα λίστα γάμου στο Συκάρη.

Μάζεψα περίπου 7000€ στη λίστα, 9-10,000€ σε μετρητά και γύρω στις 50-60 σακούλες με δώρα από διάφορα καταστήματα ...

Τα μετρητά τα παντελόνιασα ...

Για τις σακούλες έχωσα τον κουνιάδο μου, 3 μέρες γυρίζαμε όλη την Αθήνα (χωρισμένη σε περιοχές, από Νίκαι μέχρι Κηφισιά) εγώ με τη γυναίκα μπαίναμε και αλλάζαμε τα δώρα και ο κουνιάδος έκανε γύρω γύρω το τετράγωνο όταν δεν έβρισκε να παρκάρει ... τα κηροπήγια από την Παλλήνη δεν τα άλλαξα, τα έχω ακόμα στο πατάρι ...

Τέλος όταν τειώσαμε πήγαμε στο Συκάρη στην Καββάλας (υπήρχε ακόμα τότε, τώρα νομίζω έχει κλείσει) και πήραμε ότι άλλο μας έλειπε, περίσσεψαν και περίπου 4000€ οπότε χτύπησα μια Ben-Q 19" lcd (540€ έκανε τότε) και με τα υπόλοιπα πήρα το surround και τα ηχεία.

Και σκέφτομαι, αν δεν είχα τη λίστα γάμου, πόσες παραπάνω σακούλες για άλλαγμα θα είχα ?
Αν βάλεις και το γεγονός ότι όταν πας για αλλαγή δεν θα βρεις κάτι ακριβώς στην ίδια τιμή, αλλά θα πληρώσεις και από 1-30€ (επιστροφή χρημάτων δεν γίνεται δυστηχώς), για κάντο αυτό σε τόσα καταστήματα να δεις πόσα πρέπει να στάξεις επιπλέον για τά "δωρα" σου ...

Βέβαια θα είχαμε και περισσότερα φακελάκια ...


Εν κατακλείδι, είμαι υπέρ της λίστας γάμου εφόσον το "ευτυχές ζευγάρι" θεωρεί ότι του λείπουν πράγματα και είναι καλύτερο να τα επιλέξουν αυτοί με τις δικιές τους ανάγκες και το δικό τους γούστο, στο δικό τους σπίτι θα τα βάλουν !!!

Σε κοντινούς φίλους πάντως πάντα δίνω φακελάκι !!!

Τώρα αν κάποιος το θεωρεί γυφτιά, ας μη βάλει λίστα στο δικό του γάμο και ας δίνει το δώρο της επιλογής του όταν πηγαίνει σε γάμους ...!!!
 

giorgos58

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
13.713
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
166
Φιλε Borg ναι στους φιλους φακελακι ποιο σωστο για να παρουνε αυτο που θελουνε αυτοι, για τις σακουλες με αλαγες που χρειαζονται ετσι ειναι δεν γνωριζουνε οι μακρινοι τι λειπη απο καθε καινουργιο σπιτικο
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Δεν καταλαβαίνω την ιερή αγανάκτηση κάποιων για τον συγκεκριμένο θεσμό.

Δεν υπάρχει καμία αγανάκτηση. Ούτε ιερή, ούτε ανίερη.

Η δικιά μου αντίρηση είναι στο ότι αν π.χ. σκοπεύω να διαθέσω €150 για το γάμο σου, μπορώ να κάνω τρια πράματα:

1) Να σου αγοράσω κάτι που κάνει €150

2) Να τα δώσω στον Κωτσόβολο για τη λίστα σου.

3) Να στα δώσω εσένα σε φακελλάκι (σα να ήσουν γιατρός).

Στην περίπτωση (2), η μαλακία είναι ότι στα €150 που δίνω (στον Κωτσόβολο), τον βάζω και αυτόν συνεταίρο (στο γάμο σου). Δηλαδή αν εσύ πας μετά και πάρεις ένα μίξερ που κάνει 150, ο Κωτσόβολος το έχει αγοράσει €100, και τα 50 μπαίνουν στο ταμείο του, στα ΚΕΡΔΗ του.  Από μένα.  ΓΙΑΤΙ να το κάνω?  Του χρωστάω? Γι' αυτό έχω αντίρηση (και προσωπικά δεν το κάνω).

Δε νομίζω να είναι δύσκολο να το καταλάβεις.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Δεν υπάρχει καμία αγανάκτηση. Ούτε ιερή, ούτε ανίερη.

Η δικιά μου αντίρηση είναι στο ότι αν π.χ. σκοπεύω να διαθέσω €150 για το γάμο σου, μπορώ να κάνω τρια πράματα:

1) Να σου αγοράσω κάτι που κάνει €150

2) Να τα δώσω στον Κωτσόβολο για τη λίστα σου.

3) Να στα δώσω εσένα σε φακελλάκι (σα να ήσουν γιατρός).

Στην περίπτωση (2), η μαλακία είναι ότι στα €150 που δίνω (στον Κωτσόβολο), τον βάζω και αυτόν συνεταίρο (στο γάμο σου). Δηλαδή αν εσύ πας μετά και πάρεις ένα μίξερ που κάνει 150, ο Κωτσόβολος το έχει αγοράσει €100, και τα 50 μπαίνουν στο ταμείο του, στα ΚΕΡΔΗ του.  Από μένα.  ΓΙΑΤΙ να το κάνω?  Του χρωστάω? Γι' αυτό έχω αντίρηση (και προσωπικά δεν το κάνω).

Δε νομίζω να είναι δύσκολο να το καταλάβεις.

Αν ένα ζευγάρι έχει διαλέξει τον Κωτσόβολο και τον κάθε Κωτσόβολο για να ψωνίσει για το νέο σπίτι του,πού είναι το κακό;Και μετρητά να του τα δώσεις,εκεί θα πάει και το κέρδος του θα το πάρει ο Κωτσόβολος.Εξάλλου,δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να βάλει 100€ σε μια λίστα γάμου.Και 20€ να είναι διατεθειμένος να δώσει-είτε επειδή δεν έχει περισσότερα,είτε επειδή είναι απλώς γνωστοί-είναι καλύτερο από το να πάρει μια καφετιέρα ή ένα μίξερ και να βρεθεί το ζευγάρι με 20 μίξερ chinatown!
 

brdlust

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
458
Κριτικές
36
Like
12
Πόντοι
5.760
Δεν υπάρχει καμία αγανάκτηση. Ούτε ιερή, ούτε ανίερη.

Η δικιά μου αντίρηση είναι στο ότι αν π.χ. σκοπεύω να διαθέσω €150 για το γάμο σου, μπορώ να κάνω τρια πράματα:

1) Να σου αγοράσω κάτι που κάνει €150

2) Να τα δώσω στον Κωτσόβολο για τη λίστα σου.

3) Να στα δώσω εσένα σε φακελλάκι (σα να ήσουν γιατρός).

Στην περίπτωση (2), η μαλακία είναι ότι στα €150 που δίνω (στον Κωτσόβολο), τον βάζω και αυτόν συνεταίρο (στο γάμο σου). Δηλαδή αν εσύ πας μετά και πάρεις ένα μίξερ που κάνει 150, ο Κωτσόβολος το έχει αγοράσει €100, και τα 50 μπαίνουν στο ταμείο του, στα ΚΕΡΔΗ του.  Από μένα.  ΓΙΑΤΙ να το κάνω?  Του χρωστάω? Γι' αυτό έχω αντίρηση (και προσωπικά δεν το κάνω).

Δε νομίζω να είναι δύσκολο να το καταλάβεις.
Sorry που παρεμβαίνω κιόλας αλλά παρότι είναι κατανοητό αυτό που λες, δεν είναι λογικό!! Ακομά και σε μετρητά να τα δώσεις στον φίλο / φίλη σου αυτοί κάτι θα αγοράσουν (εφόσον αναλογιστεί κανείς ότι ο σκοπός του δώρου γάμου ανέκαθεν ήταν να βοηθηθεί το ζευγάρι στο νέο του ξεκίνημα). Ακόμα και μετρητά να δώσεις σε φάκελο το ζευγάρι μάλλον θα πάει κάτι να αγοράσει με αυτα οπότε μέρος των χρημάτων που θα δώσεις δεν θα πάει αποκλειστικά στο ζευγάρι αλλά και στον έμπορο (το κέρδος του).

Αυτό που σε χαλάει αποτελεί μια βασική έκφανση της ζωής που κινείται με βάση το χρήμα. Μόνος τρόπος ώστε να μην πληρώσεις "νταβατζιλικι" άμεσο ή έμμεσο είναι να φτιάξεις κάτι μόνος σου για τον φίλο σου.

Στην περίπτωση τώρα που το ζευγάρι βάλει τα λεφτα στην τράπεζα αφενός ικανοποιείσαι εσύ που δεν πλήρωσες τον x μαλάκα έμπορο αλλά από την άλλη χάνεται η όλη ουσία του δώρου γάμου. Διότι αν το ζευγάρι τα έχει όλα δεν έχει λόγο να περιμένει δώρο γάμου του οποίου κύριος σκοπός όπως παραπάνω ανέφερα είναι να βοηθήσει το ζευγάρι στην νέα του ζωή.
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.966
Κριτικές
1
Like
2.665
Πόντοι
606
Μια εποχη εκανε λιστα γαμου η opel.Αλλος σου επερνε το τιμονι,αλλος το λεβιε,αλλος τα πεταλια και αλλος τα καθισματα :headbang:
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
το να δωσω φακελακι
1ον με βγαζει απο την διαδικασια ψαξιματος δωρου
2ον με τα λεφτα μου και + αλλα φακελακια το ζευγαρι θα τα επενδυσει εκει που θελει και πιστευω οτι τα εχουν περισσοτερο αναγκη
3ον γλιτωνω το αγχος αν θα αρεσει το δωρο ή οχι ή αν θα υπαρχει!σε περιπτωση κοντινου φιλου θα φανει αν ξενερωσει με το δωρο σου!
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.238
Κριτικές
46
Like
3.743
Πόντοι
4.365
Η λιστα γαμου δεν ειναι ξεφτιλα!
..ουτε το φακελακι..
Ξεφτιλα ειναι...να πηγαινεις σε ενα γαμο,και να δινεις ενα φακελακι,το οποιο μεσα δεν εχει τιποτα!!!!
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Ένα φιλικό μου ζευγάρι όταν παντρευόταν είχε 3 λίστες γάμου.Η μία ήταν σε μεγάλο ταξιδιωτικό γραφείο!Τα παιδιά ήθελαν να πάνε ταξίδι στον Καναδά-εντάξει τρέλα ήταν αυτή-και δεν είχαν τα χρήματα.Οπότε θεώρησα να καταθέσω εκεί ένα ποσό,και τελικά κατάφεραν να πάνε στο ταξίδι(όχι μόνο από τον οβολό μου φυσικά!!!!)!
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Ένα φιλικό μου ζευγάρι όταν παντρευόταν είχε 3 λίστες γάμου.Η μία ήταν σε μεγάλο ταξιδιωτικό γραφείο!Τα παιδιά ήθελαν να πάνε ταξίδι στον Καναδά-εντάξει τρέλα ήταν αυτή-και δεν είχαν τα χρήματα.Οπότε θεώρησα να καταθέσω εκεί ένα ποσό,και τελικά κατάφεραν να πάνε στο ταξίδι(όχι μόνο από τον οβολό μου φυσικά!!!!)!
δεν τους χαλασε........
 

roulis35

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2008
Μηνύματα
272
Like
1
Πόντοι
1
Εγω θα πω, παντρεμένος 2 φορες στα 36 μου, και χωρισμενος επίσης, οτι ο καθενας κανει οτι θελει....
Επίσης οτι και να κανει καποιος που παντρευεται, απο τους καλεσμενους παντα θα υπαρχουν παρ
απονα και κακεντρεχεια
 

maximospapa

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2008
Μηνύματα
207
Like
0
Πόντοι
1
Εγω θα πω, παντρεμένος 2 φορες στα 36 μου, και χωρισμενος επίσης, οτι ο καθενας κανει οτι θελει....
Επίσης οτι και να κανει καποιος που παντρευεται, απο τους καλεσμενους παντα θα υπαρχουν παρ
απονα και κακεντρεχεια
πολυ σωστος φιλε..
 

doritis spermatos

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2007
Μηνύματα
9.863
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
66
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

γιατι ? μηπως ειναι μονο ενας ή δυο οι γαμοι που με εχουν καλεσει στο γαμο (που δινεις δωρο), στο κρεβατι (που πετας λεφτα, λιρες, κιθαρες, μπουζουκια), αλλα οχι στο τραπεζι ????
:2funny: :2funny:αφου σε καλουνε στο κρεβατι και οταν πας γδυνεσαι και περιμενεις να σκασει η μασατζου
θες και τραπεζι μετα? :birdman:
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
Σε λιγο θα ακουσουμε οτι η λιστα γαμου ειναι ξεφτιλα επειδη οι εβραιοι βομβαρδιζουν την Παλαιστινη...

:headbang: :headbang: :headbang:
 

stype

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2008
Μηνύματα
104
Like
0
Πόντοι
1
Την κουρτινα 3!
Γραφτηκε το αντιθετο πουθενα?
Τεθηκε θεμα για το σε ποια "προτερεοτητα" μπαινει η λιστα γαμου και ολα τα συναφη?
Και ποσο μαλακας ειναι ο Ελληνας που οιαδηποτε εναλλακτικη προταση την απορριπτει κατηγορηματικα,επειδη ζει στην δεκαετια του 60 με ταινιες Αυλωνιτη ακομα.
Οταν θα παω για χεσιμο,
θα σκουπισω τον κωλο μου,
θα πεταξω το κωλοχαρτο στο καλαθι,
κανω ενα μπανιο,
βγω εξω για φαι,
γυρισω σπιτι να γαμησω,
δω καμια ταινια,
ξαναφαω και εχω ακομα ενα 5 λεπτο ευκαιρο
θα ξαναδιαβασω το κειμενο και θα τα πουμε παλι..

Πρωτη φορα βλεπω σε 5 γραμμες τοποθετηση ανευ νοηματος πανω σε ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ θεματα που ποτε δεν πλαισιωθηκαν στο τοπικ.
Τελικα ο Ελλην δεν ειναι ηλιθιος,ειναι εκ πεποιθησεως μαλακας πολλες φορες! :jerking: :jerking: :jerking: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea:
Η διαφορα μας εγκειται στο ποσο συγκεκριμενος μπορεις να εισαι.
Οπου δυστυχως δεν μπορεις και αυτο γιατι απαντας αοριστα.
Η θεση μου ηταν συγκεκριμενη και για συγκεκριμενους λογους.
Κατα συνεπεια αν θελεις να δεις ποιος ειναι ο μαλακας ο Ελληνας
μπορεις να κοιταχτεις στον καθρεφτη.
Η εκπληξη θα ειναι μεγαλη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom