Νέα

Λίστα γάμου - η μέγιστη ξεφτύλα ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 195
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Τι γνώμη έχετε για την Λίστα Γάμου;

  • Μια χαρά είναι, βοήθεια για το νέο ζευγάρι...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Προτιμώ να μου δώσουν λεφτά...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ξεφτύλα...

    Ψήφοι: 1 100,0%
  • Προίκα θα πάρουμε;

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΔΕΝ παντρεύομαι με τίποτα!

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
δεν ξερω τι λετε εσεις κοριτσια
εγω το επομενο σεκονδ που θα παντρευτω (αν καταφερω κ γλιτωσω το γνωστο σε ολες μας ραφι.. μην ξεχνιομαστε το δικο μου ειναι λουλακι με πρασινες βουλιτσες) θα δηλωσω μετα κλαυθμους κ οδυρμους αποχωρηση απ το σαιτ

κ μετα που πλεον θα εχω γινω η τιμια η ηθικια η αγνη ο αγγελος επι της γης.. διοτι απ αυτο κρινεται οβιουσλη ο χαρακτηρας μου.. απ το σαιτ που επισκεπτομαι

θα πω του ανηρ μου με σκυμμενο το κεφαλι..."πασα μου εσυ! για να μην ψαχνεις στα τυφλα το κοκκινο σπιτι για να ριξεις τον οβολο σου πια... για κοιτα εδω!!! τι εχει φτιαξει ο θεος του ιντερνετου!"

κ θα ζησουμε παρα πολυ ευτυχισμενοι! μεσα στα κοινωνικα προτυπα!
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
γιατι ο ΦΤΩΧΟ-ΜΠΙΝΕΣ ειναι ξεφτιλας και γυφτος που αγοραζει κοψοχρονιας σερβιτσια και πορσελανες, αφου ειναι ΦΤΩΧΟΣ, και δεν ειναι ξεφτιλας και γυφτος αυτος που παντρευεται και εμμεσα σε παρακινει-παρακαλει να του παρεις, αυτο που ΑΥΤΟΣ θελει..

Πατερ μου ΕΓΡΑΨΕΣ

Αυτο ειναι ολη η ουσια του θεματος και ειναι μια απο τις πολλες αποψεις που εχω πανω σε αυτο αναλογικα παντα
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
90
Πόντοι
866
δεν ξερω τι λετε εσεις κοριτσια
εγω το επομενο σεκονδ που θα παντρευτω (αν καταφερω κ γλιτωσω το γνωστο σε ολες μας ραφι.. μην ξεχνιομαστε το δικο μου ειναι λουλακι με πρασινες βουλιτσες) θα δηλωσω μετα κλαυθμους κ οδυρμους αποχωρηση απ το σαιτ

κ μετα που πλεον θα εχω γινω η τιμια η ηθικια η αγνη ο αγγελος επι της γης.. διοτι απ αυτο κρινεται οβιουσλη ο χαρακτηρας μου.. απ το σαιτ που επισκεπτομαι

θα πω του ανηρ μου με σκυμμενο το κεφαλι..."πασα μου εσυ! για να μην ψαχνεις στα τυφλα το κοκκινο σπιτι για να ριξεις τον οβολο σου πια... για κοιτα εδω!!! τι εχει φτιαξει ο θεος του ιντερνετου!"

κ θα ζησουμε παρα πολυ ευτυχισμενοι! μεσα στα κοινωνικα προτυπα!

να κάμετε και λίστα γάμου...  ;)
 

poly omorfos

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
232
Like
6
Πόντοι
1
σου ξαναεξηγησα οτι η απαντηση οσον αφορα το νικ σου δεν ειναι πειστικη.δευτερον σου ξαναειπα οτι θα γραφω οτι θελω και ας με κρινουν οι αλλοι.επιπλεον δεν εχω αναγκη τα δωρα των συγγενων μου σιγουρα .δουλευω και αγοραζω μονη αυτα που χρειαζομαι.οι λιστες μου ειναι περιττες και ειναι δικαιωμα μου αυτο!οκ
Πάμε πάλι!  :2funny:

1) Σου είπα και πάλι ότι ένα nick name δεν λέει τίποτα.  :uglystupid:

Είναι ένας απλός τρόπος να ξεχωρίζεις έναν χρήστη από τον άλλο.

Δλδ τα ονόματα των άλλων χρηστών πιστεύεις ότι εκφράζουν τον εσωτερικό τους κόσμο; Π.χ. ψευδώνυμα όπως Boidopoutsa, Αnal Intruder, Votrhos, Apolyto Arseniko, Apolytos Gamias εκφράζουν έπαρση ή η ηττοπάθεια;

Παπάρια μάντορλες! Χαβαλεδιάρικα nick είναι, όπως χαβαλεδιάρικο είναι το πνεύμα του site.  :grin:

Τώρα αν σε έπεισα ή δεν σε έπεισα στα αρχίδια μου. Πολύ ασχοληθήκαμε με αυτό......

2) Γράφε ό,τι θέλεις εσύ ποιος είπε το αντίθετο;;; Αλλά ξέρεις γενικά στα forum υπάρχει κάτι που λέγεται διάλογος. Το οποίο σημαίνει ότι κάποιος θα συμφωνεί και κάποιος θα διαφωνεί μαζί μας. Όποιος/όποια δεν γουστάρει αντίλογο κάθεται μπροστά στον καθρέφτη και μιλάμε μόνος/μονη του.  :cheesy:

3) Δεν έχεις ανάγκη τα δώρα των συγγενών σου και των φίλων σου όπως και αυτοί δεν έχουν καμία ανάγκη τα δικά σου.

Δώρα κάνουμε σε ανθρώπους που αγαπάμε ή/και νοιαζόμαστε και τα κάνουμε επειδή μας αρέσει.

Όχι επειδή δεν μπορούν να τα αποκτήσουν μόνοι τους ή επειδή τους θεωρούμε κερδοσκόπους!

Όταν εμείς όταν κάνουμε δώρο χαιρόμαστε για την χαρά που προκαλούμε στους άλλους (τουλάχιστον εγώ έτσι νιώθω). Αν δεν νοιαζόμαστε για κανέναν , δεν κάνουμε δώρο και σε κανέναν. Πολύ απλά!   :dancing:

4) Οι φίλοι σου και οι συγγενείς σου δεν περιμένουν από τα δώρα σου να ζήσουν! Σκασίλα τους αν τους πας ή αν δε τους πας κάτι. Από τη στιγμή που εσύ θέλεις να τους πάρεις κάτι σαν δώρο, σου διακριτικά προτείνουν κάτι μέσω μιας λίστας. Δεν σε αναγκάζουν!

Εγώ ποτέ σε θεώρησα ότι φίλοι και συγγενείες που είχαν λίστα στο γάμο τους το έκαναν για θέμα εκμετάλλευσης! Έλεος! :headbang: Να εκμεταλλευτούν τι;

Δικαίωμα σου να διαφωνείς στη λίστα, στα δώρα, στο γάμο σε οτιδήποτε.....άλλο αυτό όμως και άλλο να αποκαλείς πυροβολήμένους όσους (για πρακτικούς λόγους) εφαρμόζουν αυτή την τακτική. Στο επαναλαμβάνω: είναι τουλάχιστον ελλεεινό. :S
 

poly omorfos

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
232
Like
6
Πόντοι
1
σε αυτο θα μπορουσε να μας απαντησει ο πολυ ομορφος?που δεν θελει μια γυναικα να οταν παντρευτει να μπαινει εδω μεσα,κρινει και κατακρινει και λεει μετα
οτι εγω λεει βριζω αισχρα και δεν ειναι σωστο!!
Θα βγούμε πάλι εκτός topic!  :2funny:

1) Όσον αφορά τώρα το θέμα μας , αυτό που με ενόχλησε είναι ότι μίλησες πολύ απαξιωτικά και αλαζονικά έναντι εκείνων που χρησιμοποιούν τη λίστα γάμου (είναι πυροβολημένοι, σε έχουν ανάγκη κτλ).

2) Σχετικά με το site (και την φεμινιστική επίθεση που δέχτηκα).....  :grin:

Εγώ δεν θα ήθελα η γυναίκα μου να μπαίνει στο site. Έτσι απλά. Και όπως σου έγραψα μπορεί να είναι συντηρητική άποψη. Κάποιοι άλλοι μπορεί να μην είχαν κανένα πρόβλημα. ΟΚ. Εμένα δεν θα μου άρεσε καθόλου όμως..... :P

Ο άντρας σου δλδ το ξέρει ότι μπαίνεις στο site;  :think:

Και έχει θετική γνώμη; Ειλικρινά..... :o
 

stype

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2008
Μηνύματα
104
Like
0
Πόντοι
1
Γιατι ενα ζευγαρι να μην την εφαρμοσει,απο τη στιγμη που για να κανει ενα γαμο
δεχεται
και τη σιωπηρη επιβολη αγραφων(ανουσιων κατ εμε) καθιερωμενων "πρωτοκολλων"
και την εμπορευματοποιηση του γεγονοτος?(απο τα προσκλητηρια και παει λεγοντας..)

Ειλικρινα ειναι λυπηρο ατομα της γενιας μου να λενε οτι οι ξενοφερτες μεθοδοι τετοιου τυπου που προσφερουν περισσοτερη ευκολια για το ζευγαρι σε ενα γαμο
ειναι ..Ξεφτιλα.

Τη στιγμη που αυτη ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ για τη νεοτερη γενια που δεν κανει παιδια και γαμους οπως αλλοτε.
Η κριτικη που ασκει σημερα ενας 50αρης στον 25αρη που δεν μπορει να παντρευτει η οταν το κανει
του απαγορευει να συμβαδισει με τετοιες εναλλακτικες προτασεις της εποχης(λιστα γαμου,συμφωνο συμβιωσης)
ν
λογο ...ΞΕΦΤΙΛΑΣ(?!??!?!?!?!)
ειναι το αποκορυφωμα της ηλιθιοτητας του ελληνα που μας εχει κανει σημερα να ντρεπομαστε για την ελλαδα.

Την επομενη φορα στο γαμο,παρτε στο ζευγαρι καποτες γιατι αν κανει παιδια και τους πας και αλλο σερβιτσιο τη ..ΓΑΜΗΣΕ!
 

poly omorfos

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
232
Like
6
Πόντοι
1
δεν ξερω τι λετε εσεις κοριτσια
εγω το επομενο σεκονδ που θα παντρευτω (αν καταφερω κ γλιτωσω το γνωστο σε ολες μας ραφι.. μην ξεχνιομαστε το δικο μου ειναι λουλακι με πρασινες βουλιτσες) θα δηλωσω μετα κλαυθμους κ οδυρμους αποχωρηση απ το σαιτ

κ μετα που πλεον θα εχω γινω η τιμια η ηθικια η αγνη ο αγγελος επι της γης.. διοτι απ αυτο κρινεται οβιουσλη ο χαρακτηρας μου.. απ το σαιτ που επισκεπτομαι

θα πω του ανηρ μου με σκυμμενο το κεφαλι..."πασα μου εσυ! για να μην ψαχνεις στα τυφλα το κοκκινο σπιτι για να ριξεις τον οβολο σου πια... για κοιτα εδω!!! τι εχει φτιαξει ο θεος του ιντερνετου!"

κ θα ζησουμε παρα πολυ ευτυχισμενοι! μεσα στα κοινωνικα προτυπα!
Α ρε Bite..... :2funny:

Πως τα γράφεις έτσι;  :tooth:

Χωρίς εσένα το site δεν θα είναι ποτέ το ίδιο.....  :  :'(  :bounce-glasses:
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
Α ρε Bite..... :2funny:

Πως τα γράφεις έτσι;  :tooth:

Χωρίς εσένα το site δεν θα είναι ποτέ το ίδιο.....  :  :'(  :bounce-glasses:

παρα πολυ κουκλε κανονισε να ευχεσαι να μεινω στο ραφι για να γραφω εδω κ να γελας!!!
*P
 

poly omorfos

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
232
Like
6
Πόντοι
1
παρα πολυ κουκλε κανονισε να ευχεσαι να μεινω στο ραφι για να γραφω εδω κ να γελας!!!
*P
Όχι ρε bite , γιατί να εύχομαι να μην παντρευτείς;  :think:

Το αντίθετο μάλιστα..... :grin:

Δεν θες να κάνεις οικογένεια κάποια στιγμή;  :-
 

stype

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2008
Μηνύματα
104
Like
0
Πόντοι
1
Γιατι ενα ζευγαρι να μην την εφαρμοσει,απο τη στιγμη που για να κανει ενα γαμο
δεχεται
και τη σιωπηρη επιβολη αγραφων(ανουσιων κατ εμε) καθιερωμενων "πρωτοκολλων"
και την εμπορευματοποιηση του γεγονοτος?(απο τα προσκλητηρια και παει λεγοντας..)

Ειλικρινα ειναι λυπηρο ατομα της γενιας μου να λενε οτι οι ξενοφερτες μεθοδοι τετοιου τυπου που προσφερουν περισσοτερη ευκολια για το ζευγαρι σε ενα γαμο
ειναι ..Ξεφτιλα.

Τη στιγμη που αυτη ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ για τη νεοτερη γενια που δεν κανει παιδια και γαμους οπως αλλοτε.
Η κριτικη που ασκει σημερα ενας 50αρης στον 25αρη που δεν μπορει να παντρευτει η οταν το κανει
του απαγορευει να συμβαδισει με τετοιες εναλλακτικες προτασεις της εποχης(λιστα γαμου,συμφωνο συμβιωσης
λογο ...ΞΕΦΤΙΛΑΣ(?!??!?!?!?!)
ειναι το αποκορυφωμα της ηλιθιοτητας του ελληνα που μας εχει κανει σημερα να ντρεπομαστε για την ελλαδα.

Την επομενη φορα στο γαμο,παρτε στο ζευγαρι καποτες γιατι αν κανει παιδια και τους πας και αλλο σερβιτσιο τη ..ΓΑΜΗΣΕ!
Η βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα, η δεν αντιλαμβανεσαι τα γραφομενα.
Το προσκλητηριο η μπομπονιερα το δωρο καθως και το γλεντι ειναι ηθη και εθιμα του λαου μας αν οντως εισαι απο αυτη τη χωρα.
Οι δεξιωσεις ομως η λιστα γαμου και ολα τα συναφη ειναι δευτερευοντα.
Και αν ειναι ηλιθιος ο Ελλην που τα κατακρινει φαντασου ποσο ηλιθιος πρεπει να ειναι αυτος που τα επικροτει.
Γι'αυτο ξαναδιαβασε πρωτα το κειμενο και μετα τα ξαναλεμε.
 

stype

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2008
Μηνύματα
104
Like
0
Πόντοι
1
εγώ ταπεινά θα εκφέρω την άποψη οτι ο γάμος δεν είναι εμπόριο, αλλά κατήντησε..
δεν καλείς "υποχρεώσεις" αλλά ανθρώπους που αγαπάς μόνο.
δεν ζητάς δώρα γιατί ζητάς παρουσία όσον θες να χαρούν μαζί σου.
δεν σκέφτεσαι τι έφερε ο ένας και ο αλλος γιατί είσαι μίζερος.
δεν θέλεις οικονομική βοήθεια γιατι δεν είναι αυτός ο σκοπός που παντρεύεσαι.
δεν σε νοιάζει τι θα παρεις αλλα ποιοι θα έρθουν να χαρούν μαζί σου.(λέμε τώρα...)
και κυρίως δεν ξοδεύεις τα κέρατά σου για αηδίες μπας και φανείς γιατι στο κάτω κάτω της γραφής δεν διαγωνίζεσαι στο τηλεπαιχνίδι "ποιος έκανε τον πιο πλούσιο γάμο"
και οχι ο γάμος δεν γίνεται για τους γονείς.
αυτά
Σιγουρα δεν ζω σε παραμυθενιο κοσμο η ουτοπιες
συμφωνω ομως με την ερι γιατι ετσι ειναι....
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
Όχι ρε bite , γιατί να εύχομαι να μην παντρευτείς;  :think:

Το αντίθετο μάλιστα..... :grin:

Δεν θες να κάνεις οικογένεια κάποια στιγμή;  :-

θελω
αλλα μετα αμα ο ανδρας μου δε θελει να μπαινω στο σαιτ?
ελπιζω να το αντεξετε *P *P *P
 
OP
OP
Pradadevil

Pradadevil

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.399
Κριτικές
3
Like
862
Πόντοι
96
Μπορεις να τεκμηριωσεις που εγκειται η ΞΕΦΤΙΛΑ?
Οπως επισης γιατι το βρισκεις αστειο να υπαρχει σε μια λιστα γαμου ενα καταστημα με οικιακο εξοπλισμο?
Εγκειται στο οτι δεν καλω ολους τους δικους μου για να μου ανοιξουν το σπιτικο απο τον Κωτσοβολο αλλα για να παραστουν σε μια απο τις πιο σημαντικες στιγμες της ζωης μου.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Το να σε βοηθήσουν συγγενείς και φίλοι να αρχίσεις μια νέα ζωή,δεν είναι ούτε ξεφτίλα ούτε ζητιανιά.Η ξεφτίλα είναι όταν χωρίζεις...
 
OP
OP
Pradadevil

Pradadevil

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.399
Κριτικές
3
Like
862
Πόντοι
96
Το να σε βοηθήσουν συγγενείς και φίλοι να αρχίσεις μια νέα ζωή,δεν είναι ούτε ξεφτίλα ούτε ζητιανιά.Η ξεφτίλα είναι όταν χωρίζεις...
Κιαμια φορά ξεφτίλα ειναι και το να μη χωρίσεις
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom