Νέα

Λιώμα στο ποτό

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα troubaman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 125
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.709
Κριτικές
11
Like
12.581
Πόντοι
5.060
Πιστεύω και ο σύγχρονος τρόπος ζωής με τους γρήγορους ρυθμούς και την περιπλοκότητά του που προκαλεί άγχος μας σπρώχνει στα ναρκωτικά και το αλκοόλ.
 

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.965
Κριτικές
2
Like
21.278
Πόντοι
6.236
Πάντως το αλκοόλ σε μικρή ποσότητα κάνει και λίγο καλό στην καρδιά....ενώ το τσιγάρο πέρα απο μια αύξηση του μεταβολισμού μόνο ζημιές κάνει.
Μιλάς για το ένα ποτήρι κόκκινο κρασί την ημέρα προφανώς. Αν καταφέρνει κανείς και το διατηρεί σε αυτό το επίπεδο ΟΚ.
Προσωπικά, επειδή είμαι επιρρεπής, προτιμώ να κάνω άλλες δραστηριότητες για να βοηθάω την καρδιά, ή τουλάχιστον προσπαθώ να μην την επιβαρύνω.
Και αυτό που γράφεις για το τσιγάρο σωστό. Ίσως κάποιους τους "βοηθάει" και ψυχολογικά σε κάποιο βαθμό (όχι ότι είναι καλός τρόπος για να βοηθηθεί κανείς βέβαια).
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.493
Κριτικές
62
Like
45.190
Πόντοι
9.297
Μιλάς για το ένα ποτήρι κόκκινο κρασί την ημέρα προφανώς. Αν καταφέρνει κανείς και το διατηρεί σε αυτό το επίπεδο ΟΚ.
Προσωπικά, επειδή είμαι επιρρεπής, προτιμώ να κάνω άλλες δραστηριότητες για να βοηθάω την καρδιά, ή τουλάχιστον προσπαθώ να μην την επιβαρύνω.
Και αυτό που γράφεις για το τσιγάρο σωστό. Ίσως κάποιους τους "βοηθάει" και ψυχολογικά σε κάποιο βαθμό (όχι ότι είναι καλός τρόπος για να βοηθηθεί κανείς βέβαια).
Το τσιγάρο ξεκινάει από την ανασφάλεια και την ανάγκη κάποιου να "μεγαλώσει".Καταλήγει σε εθισμό και σίγουρο"μεγάλωμα" γιατί γερνάει την εμφάνιση και κάθε σύστημα του οργανισμού.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.493
Κριτικές
62
Like
45.190
Πόντοι
9.297
Πιστεύω και ο σύγχρονος τρόπος ζωής με τους γρήγορους ρυθμούς και την περιπλοκότητά του που προκαλεί άγχος μας σπρώχνει στα ναρκωτικά και το αλκοόλ.
Πρέπει να είσαι μεγάλη μπουχεσα χωρίς ψυχικές αντοχές και μάλιστα με πολλά λεφτά για να πέσεις σε αυτά τα δηλητήρια....
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.067
Κριτικές
23
Like
7.695
Πόντοι
3.346
Στο στρατο μετα απο πολλα μπουκαλια ουζο..δεν θυμομουν τιποτα, μπορει να ειχα λιποθυμησει κι ολας..
Μου λεγανε την αλλη μερα τι μαλακιες εκανα μεχρι που επεσα ξερος!
Βεβαια για συνελθω λιγο την επομενη μερα με ειχαν παει στο ιατρειο και με εκανε κατι ενεσεις.
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.839
Like
1.290
Πόντοι
216
Στο στρατο μετα απο πολλα μπουκαλια ουζο..δεν θυμομουν τιποτα, μπορει να ειχα λιποθυμησει κι ολας..
Μου λεγανε την αλλη μερα τι μαλακιες εκανα μεχρι που επεσα ξερος!
Βεβαια για συνελθω λιγο την επομενη μερα με ειχαν παει στο ιατρειο και με εκανε κατι ενεσεις.
Ενεσούλα stedon πέφτει. Βοηθάει λίγο.
 

Aristarxos dj

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
7.394
Like
21.003
Πόντοι
5.956
Πολλα παρα πολλα μεθυσια...
Χανγκοβερ ασχημα...
Εχω κανει πολυ ασχημα πραγματα με το πιοτο...
Εχω διαλυσει εισοδο πολυκατοικιας...
Εχω παιξει και φαει (κυριως φαει) ξυλο με μπραβους εξω απο μπουζουκια...
Εχω δειρει κοσμο... γνωστους , αγνωστους, φιλους, συγγενεις...
Εχω πλακωθει μεσα σε μαγαζι, εχω χτυπησει γκομενα, σπιτι..
Εχω κοιμηθει στο γκαζον εισοδου μονοκατοικιας καπου κοντα στο ποσειδωνιο...
Εχω βρεθει να κοιμαμαι κυριολεκτικα στη διαχωριστικη νησιδα στη Συγγρου (το πως περασα το ρευμα δε το θυμαμαι...)
Εχω δυο τροχαια ασχημα που απο το δευτερο το αμαξι εγινε πιττα, χωρισα, πληρωσα χιλιαδες ευρω σε αποζημιωσεις, ξεκινησα μουρλοχαπα και καταστραφηκε η ζωη μου...
Εχω λιποθυμησει σε τουαλετα μαγαζιου και ξυπνησα σε νοσοκομειο με ορο καφεινης και εμετους πανω μου...
Εχω φυγει λιωμα απο το σπιτι απ τα ουισκια με ναρθηκα στο ποδι κ πατεριτσες 3 το πρωι εχω παρει ταξι κ εχω παει κωλομπαρο να δω μια αλβανεζα που γαμαγα... με τις πυτζαμες κυριολεκτικα...
Εχω περπατησει 1 ωρα απο το μαγαζι σπιτι ξερνοβολοντας παντου καθε 2 λεπτα...
Εχω ξερασει σε αμαξι γκομενας που βγηκαμε πρωτη φορα μαζι μπουζουκια...
Εχω δαγκωσει βυζι στριπτιζους πανω σε χορο, μ εχει χαστουκισει, την εχω βαρεσει με πεταξαν εξω απο το μαγαζι...με σπρωξιες και τραγουδιυσα δυνατα Σακη Ρουβα...
Εχω ... Εχω..
Η λιστα ειναι ατελειωτη θα γραφω μεχρι...του χρονου! :confused:
υπάρχει μια παλιά ταινία με τον Μίκυ Ρουρκ.. το barfly.. η γενιά μας είναι επηρεασμένη από λάθος πρότυπα..
 

Aristarxos dj

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
7.394
Like
21.003
Πόντοι
5.956
Θεωρώ πως αυτοί είναι "τυχεροί" που έχουν φτάσει σε αυτήν την ηλικία, συνεχίζοντας να το κάνουν. Κάποιοι φίλοι μου πάντως δεν ήταν.
Κρίμα.. μεγάλη μάστιγα και το ποτό και τα ναρκωτικά... πολύς κόσμος υποφέρει και ταλαιπωρείται... έχει κάποια καλά κέντρα αποτοξίνωσης... στη θεσνίκη προς το πλαγιάρι έχει ένα , αλλά ξέχασα το όνομά του...πρέπει να είναι καλό κέντρο.. το διευθύνουν ένα ζευγάρι πρώην τοξικομανών.. και συνεργάζονται και με έναν ιερεά, τον παπά Χρήστο ( τον Παοκτσή από ότι ξέρω)..( ενημερωτικά για όποιον ενδιαφέρεται..)
 

Aristarxos dj

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
7.394
Like
21.003
Πόντοι
5.956
Πιστεύω και ο σύγχρονος τρόπος ζωής με τους γρήγορους ρυθμούς και την περιπλοκότητά του που προκαλεί άγχος μας σπρώχνει στα ναρκωτικά και το αλκοόλ.
επικίνδυνο χόμπι τα ναρκωτικά και το αλκοόλ.. εντάξει αν κάποιος πίνει δύο ποτά μια στο τόσο και κάνει κανά τσιγάρο μια φορά το μήνα.. οκ.. δεν κινδυνεύει άμεσα.. αλλά αν τα νούμερα είναι σε καθημερινή βάση και επιπλέον υπάρχουν και τα σκληρά μέσα στην ρουτίνα, τότε είναι απαραίτητο να ζητήσει βοήθεια..
 

Aristarxos dj

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
7.394
Like
21.003
Πόντοι
5.956
Το τσιγάρο ξεκινάει από την ανασφάλεια και την ανάγκη κάποιου να "μεγαλώσει".Καταλήγει σε εθισμό και σίγουρο"μεγάλωμα" γιατί γερνάει την εμφάνιση και κάθε σύστημα του οργανισμού.
οι γιατροί λένε πώς το τσιγάρο είναι εξίσου εθιστικό με την ηρωίνη και εξίσου δύσκολο να το κόψεις..
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.493
Κριτικές
62
Like
45.190
Πόντοι
9.297
To θέμα είναι να αντέχεις χωρίς ουσίες ....αλλιώς άστα!
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Ολόκληρη η γη γυρίζει γύρω από το αλκοόλ. Είναι το πιο διαδεμονο ναρκωτικό.
 

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.965
Κριτικές
2
Like
21.278
Πόντοι
6.236
Κρίμα.. μεγάλη μάστιγα και το ποτό και τα ναρκωτικά... πολύς κόσμος υποφέρει και ταλαιπωρείται... έχει κάποια καλά κέντρα αποτοξίνωσης... στη θεσνίκη προς το πλαγιάρι έχει ένα , αλλά ξέχασα το όνομά του...πρέπει να είναι καλό κέντρο.. το διευθύνουν ένα ζευγάρι πρώην τοξικομανών.. και συνεργάζονται και με έναν ιερεά, τον παπά Χρήστο ( τον Παοκτσή από ότι ξέρω)..( ενημερωτικά για όποιον ενδιαφέρεται..)
Χρήσιμη η πληροφορία σου για τους βόρειους.
ΑΝ κάποιος συνειδητοποιήσει ότι έχει πρόβλημα, πιστεύω ότι μπορεί να βρει σωστή βοήθεια.
Το θέμα είναι ότι πολλοί, επηρεασμένοι και από λάθος πρότυπα όπως λες πιο πάνω, δεν το συνειδητοποιούν, παρά μόνο όταν είναι αργά.
Θέλεις από "μαγκιά", θέλεις από πεποίθηση ότι είμαστε άτρωτοι...
 

Aristarxos dj

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
7.394
Like
21.003
Πόντοι
5.956
Χρήσιμη η πληροφορία σου για τους βόρειους.
ΑΝ κάποιος συνειδητοποιήσει ότι έχει πρόβλημα, πιστεύω ότι μπορεί να βρει σωστή βοήθεια.
Το θέμα είναι ότι πολλοί, επηρεασμένοι και από λάθος πρότυπα όπως λες πιο πάνω, δεν το συνειδητοποιούν, παρά μόνο όταν είναι αργά.
Θέλεις από "μαγκιά", θέλεις από πεποίθηση ότι είμαστε άτρωτοι...
μεγάλη μάστιγα.. πάντως ποτέ δεν είναι αργά..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom