Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 18 άτομα (6 μέλη και 12 επισκέπτες)

poutsesmple1447

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2022
Μηνύματα
1.127
Like
839
Πόντοι
96
Έγραψες όλο αυτό το κατεβατο, ανακατέψεις ολες τις πιθανές και απίθανες πηγές, ΕΛΣΤΑΤ, ΙΕΛΚΑ, πληθωρισμό, Δείκτη τιμών καταναλωτή, 5-6 χρόνια μαζί για να μου πεις ότι έχω δίκιο;
Με κουφανες τώρα.

Επίσης, οι τιμές του 2024 δεν έπεσαν έναντι του 2023. Κάποιους μήνες παρουσιασαν μείωση στο ποσοστό αύξησης, συγκρινόμενες με το αντίστοιχο διάστημα του 2023. Υψηλότερες του 2023 παραμένουν. Αυτό δεν εννοείς να καταλάβεις.

Όσο για την αγοραστική δύναμη, στον πάτο της Ευρώπης παραμένουμε.
Αυτό λέει η EUROSTAT.
Προτελευταίοι πάνω από τη Βουλγαρία μόνο.
Ένα εξαιρετικό επίτευγμα της κυβέρνησης Μητσοτάκη.
Ωρες ωρες σε θαυμαζω για το κουραγιο σου να ξερεις.
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: resp

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.296
Like
3.556
Πόντοι
1.706
Ακομα στην εκκλησια ειναι τα εκλεκτα μελη?Αναμενουμε αντιπαραθεσεις επιπεδου με πριντσκριν,προσφορες,λινκ-πηγες:confused::confused::confused::coffee::coffee::coffee:
Κοιτα, χθες καποιοι ετρεχαν σε γαμους και κατα το παραδοσιακο εθιμο πηραν τα ανθη.
Ε σημερα πρεπει να τα αποξηρανουν.
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.743
Like
1.501
Πόντοι
266
Έγραψες όλο αυτό το κατεβατο, ανακατέψεις ολες τις πιθανές και απίθανες πηγές, ΕΛΣΤΑΤ, ΙΕΛΚΑ, πληθωρισμό, Δείκτη τιμών καταναλωτή, 5-6 χρόνια μαζί για να μου πεις ότι έχω δίκιο;
Με κουφανες τώρα.

Επίσης, οι τιμές του 2024 δεν έπεσαν έναντι του 2023. Κάποιους μήνες παρουσιασαν μείωση στο ποσοστό αύξησης, συγκρινόμενες με το αντίστοιχο διάστημα του 2023. Υψηλότερες του 2023 παραμένουν. Αυτό δεν εννοείς να καταλάβεις.

Όσο για την αγοραστική δύναμη, στον πάτο της Ευρώπης παραμένουμε.
Αυτό λέει η EUROSTAT.
Προτελευταίοι πάνω από τη Βουλγαρία μόνο.
Ένα εξαιρετικό επίτευγμα της κυβέρνησης Μητσοτάκη.
Οι τιμές στο σούπερ μάρκετ έπεσαν
Ο νίπλης
Μου συνέκρινε ελστατ αυγούστου 2024 με αύγουστο 2023
Και εγώ αντίστοιχα τιμές σούπερ μάρκετ η έλκα στο ίδιο χρονικό διάστημα
Η απάντηση στο νιπλη λοιπόν ήταν ότι στα σούπερ μάρκετ οι τιμές στον αύγουστο του 2024 έπεσαν ένα ακόμα 08% συγκρινόμενες με τον αύγουστο του 23 και αυτό δεν αλλάζει
Δεν Διάλεξα εγώ τη σύγκριση μηνών
Και στα αναλυτικά στοιχεία που σου έβαλα
Φαίνεται ότι ελστατ λέει ότι τιμές των τροφίμων των ιούλιο έναντι ιούλιο
Ανέβηκαν δύο τάδε τις 100
Εγώ βάζω όλα τα στοιχεία και όχι αυτά που με βολεύουν
Όπως και πώς ξαναέγραψα έκανα και προσωπική έρευνα σύγκριση τιμές σεπτεμβρίου 23 με 24 σόλες τις τιμές τροφίμων στο καλάθι του νοικοκυριού του lidl μέχρι το ελαιόλαδο
Που αυξήθηκαν οι λίγο κάτω από 2% ή λίγο κάτω από 1%

Και σε όποιον είχε αλλάξει το εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο με σπορέλαιο οι τιμές μειώθηκαν

Και έβαλα το διάγραμμα που οι τιμές αυξάνονται στην ευρώπη σε ποσοστό όσο και στην ελλάδα
Για την αγοραστική δύναμη έχω γράψει επανειλημμένως ότι δεν τα χουμε καταφέρει για αυτά που δηλώνονται όχι για τα πραγματικά
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.743
Like
1.501
Πόντοι
266
Για όλους τους φίλους και πολιτικούς αντιπάλους
Πολιτικοι σύμμαχοι γράφουνε ελάχιστοι εδώ
Και για αυτούς

Σήμερα έχει δωρεάν είσοδο σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους
Που ανήκουν στο δημόσιο

Ειδικά στο μουσείο ακρόπολης 5/8 το απόγευμα

Το ίδιο θα επαναληφθεί και στις 28 οκτωβρίου
Όπως και σε κάθε πρώτη κυριακή του μήνα από νοέμβριο μέχρι μάρτιο
Και σε ορισμένες άλλες μέρες

Μπορείτε να πάτε αν θέλετε
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.335
Like
72.589
Πόντοι
12.756
Pancakes, μπανάνες, φυσικό χυμό, αβγά, λουκάνικα και λίγο μπέικον?

μπανανα και πανκεικ όχι , κατι γιαουρτια με φρούτα ειχε , βεβαια δεν τα αγγιξα , εφαγα μονο αυγα , φυσικό χυμο , μπεικον , κανα λουκάνικο , κρουασαν πολλα , και 2 καφεδες
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.335
Like
72.589
Πόντοι
12.756
Εξαιρετικές επιλογές. Δεν έχεις προσδιορίσει τον αριθμό των κρουασάν όμως και κάτι μου λέει ότι ξέφυγες.
4 :confused:

τα γαμημένα ειναι αφρός .. ενα μου το ρουφηξε ολο ο καφες
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.586
Κριτικές
3
Like
11.143
Πόντοι
3.936
Σας φτύνει σας χύνει σας ξεφτιλιζει, και ακόμα τον στηρίζεται..
Έκοψε το οικογενειακό επίδομα γτ έχω υπερβεί κατά 70€ το όριο..
Σε άλλους ζητάει να επιστρέψουν χρήματα..
Τέτοια στήριξη στην ελληνική οικογένεια, πρώτη φορά
Εσένα για 70 άλλους για 10 ευρώ ειδικά μετά την αύξηση του κατώτατου μισθού. Ε μα είσαι πλούσιος
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.335
Like
72.589
Πόντοι
12.756
Σε καταλαβαίνω. Χτύπησα μια εξάδα από τον πλησιέστερο ανοιχτό φούρνο μαζί με δύο σκεπαστες πίτες με λουκάνικο, μουστάρδα, λιωμένο κασέρι και ρίγανη. Τοποθέτησα πεντακόσια ευρώ στο πρώτο δελτίο της ημέρας και κάνω ήδη σχέδια για το μέλλον. Η μέρα προβλέπεται συναρπαστική.

Όταν βγουν επιτέλους τα line ups αργότερα θα υπάρξει δελτίο κόρνερ.

Θα σε δω στο ταμείο.

Ποτέ ξανά με ρίγανη ... κανε τους μήνυση
Μην κανεις σχεδια για το μελλον , υπολόγισε το κερδος και σκεψου σε ποια σημεία θα τα τοποθετησεις απο τώρα .. :coffee:

Θα σε περιμένω στην παραλία που ο υπεραστικος κωδικος τηλεφώνου του ρισορτ ειναι +590 :hi:
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.867
Like
4.176
Πόντοι
506

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.699
Like
17.825
Πόντοι
3.656
Μια τεραστια αποχη και μια διαρροη προς βελοπουλους, παπάδες κλπ είναι ο χειρότερος εφιάλτης του μητσοτακη.
Η αποχή όχι . Τα ζόμπι που τον γουστάρουν , δεν κάνουν αποχή.
Τους βουλεύει η αποχή.

Αν ψήφιζαν κάτι άλλο όσοι απείχαν ... θα είχαν πάει στα σκουπίδια.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.378
Κριτικές
18
Like
20.324
Πόντοι
4.546

Αυτά περιμένατε να ακούσετε από Έλληνα πρωθυπουργό;​

Μανώλης Κοττάκης: Το τι σημαίνει γενναιότητα και σοφία μπορεί να το εξηγήσει ο ίδιος ο πρωθυπουργός. Το δίκαιο της θάλασσας είναι μέρος του διεθνούς δικαίου. Αυτό που έχει να παρατηρήσει κανείς, είναι, ότι είναι η πρώτη φορά που Έλληνας πρωθυπουργός ανέβηκε σε βήμα και είπε, ότι το παγκόσμιο συμφέρον προηγείται του εθνικού. Ίσως να θέλει να λάβει θέση γενικού γραμματέα του ΟΗΕ. Αν το παγκόσμιο συμφέρον υπερέχει του εθνικού, γιατί δεν κάθονται οι ηγέτες της Ευρώπης σε ένα τραπέζι, για να σταματήσει ο πόλεμος στην Ουκρανία, αφού το πιστεύει τόσο πολύ; Επειδή δεν είπε τίποτα για την Κύπρο με αποτέλεσμα να πάει σε συνάντηση με Ερντογάν και να χαμογελά και να κάνει αστειάκια για τη γραβάτα του Φιντάν. Για τα ελληνοτουρκικά δεν είπε τίποτα, προφανώς γιατί δεν ήθελε να αποκαλύψει τι συζητάει. Βγήκε σε δεύτερη ομιλία και μίλησε για την Κύπρο, κάνοντας στην ουσία κριτική στον εαυτό του. Αυτό που πρέπει να κάνει κάθε Έλληνας ηγέτης, όταν αναφέρεται για την Ουκρανία, είναι να τη συνδέει άμεσα με το Κυπριακό και να διαμαρτύρεται, ότι δεν υπάρχει η ίδια ευαισθησία για τη μεγαλόνησο. Εμείς έχουμε Κύπρο. Αν δεν συνδέουμε τα δύο προβλήματα, τότε τί νόημα έχει; Για να είναι στρατηγικό σταυροδρόμι η Αλεξανδρούπολη; Η Αλεξανδρούπολη ενισχύει τα συμφέροντα του ΝΑΤΟ, όχι της Ελλάδας. Ο πρωθυπουργός έχει δηλώσει πως θεωρεί την Ελλάδα δεδομένο σύμμαχο του ΝΑΤΟ. Το άρθρο στην ΕΣΤΙΑ Οὔτε λέξη γιά τό Αἰγαῖο καί τήν μαύρη ἐπέτειο τοῦ Ἀττίλα στήν δεκαπεντάλεπτη παρέμβαση-ἔκθεση ἰδεῶν τοῦ «παγκοσμίου πολίτη» Κυριάκου Μητσοτάκη ἀπό τό βῆμα τῶν Ἡνωμένων Ἐθνῶν! – Ἀντιθέτως ὁ Τοῦρκος Πρόεδρος ἀνέπτυξε ὅλη τήν ἀτζέντα τῶν διεκδικήσεών του στήν ἀνατολική Μεσόγειο ζητῶντας ὁριοθέτηση μέ κριτήριο «τήν ἀσφάλεια τῆς ναυσιπλοΐας καί τοῦ ἐμπορίου»
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.960
Like
11.934
Πόντοι
3.556

Αυτά περιμένατε να ακούσετε από Έλληνα πρωθυπουργό;​

Μανώλης Κοττάκης: Το τι σημαίνει γενναιότητα και σοφία μπορεί να το εξηγήσει ο ίδιος ο πρωθυπουργός. Το δίκαιο της θάλασσας είναι μέρος του διεθνούς δικαίου. Αυτό που έχει να παρατηρήσει κανείς, είναι, ότι είναι η πρώτη φορά που Έλληνας πρωθυπουργός ανέβηκε σε βήμα και είπε, ότι το παγκόσμιο συμφέρον προηγείται του εθνικού. Ίσως να θέλει να λάβει θέση γενικού γραμματέα του ΟΗΕ. Αν το παγκόσμιο συμφέρον υπερέχει του εθνικού, γιατί δεν κάθονται οι ηγέτες της Ευρώπης σε ένα τραπέζι, για να σταματήσει ο πόλεμος στην Ουκρανία, αφού το πιστεύει τόσο πολύ; Επειδή δεν είπε τίποτα για την Κύπρο με αποτέλεσμα να πάει σε συνάντηση με Ερντογάν και να χαμογελά και να κάνει αστειάκια για τη γραβάτα του Φιντάν. Για τα ελληνοτουρκικά δεν είπε τίποτα, προφανώς γιατί δεν ήθελε να αποκαλύψει τι συζητάει. Βγήκε σε δεύτερη ομιλία και μίλησε για την Κύπρο, κάνοντας στην ουσία κριτική στον εαυτό του. Αυτό που πρέπει να κάνει κάθε Έλληνας ηγέτης, όταν αναφέρεται για την Ουκρανία, είναι να τη συνδέει άμεσα με το Κυπριακό και να διαμαρτύρεται, ότι δεν υπάρχει η ίδια ευαισθησία για τη μεγαλόνησο. Εμείς έχουμε Κύπρο. Αν δεν συνδέουμε τα δύο προβλήματα, τότε τί νόημα έχει; Για να είναι στρατηγικό σταυροδρόμι η Αλεξανδρούπολη; Η Αλεξανδρούπολη ενισχύει τα συμφέροντα του ΝΑΤΟ, όχι της Ελλάδας. Ο πρωθυπουργός έχει δηλώσει πως θεωρεί την Ελλάδα δεδομένο σύμμαχο του ΝΑΤΟ. Το άρθρο στην ΕΣΤΙΑ Οὔτε λέξη γιά τό Αἰγαῖο καί τήν μαύρη ἐπέτειο τοῦ Ἀττίλα στήν δεκαπεντάλεπτη παρέμβαση-ἔκθεση ἰδεῶν τοῦ «παγκοσμίου πολίτη» Κυριάκου Μητσοτάκη ἀπό τό βῆμα τῶν Ἡνωμένων Ἐθνῶν! – Ἀντιθέτως ὁ Τοῦρκος Πρόεδρος ἀνέπτυξε ὅλη τήν ἀτζέντα τῶν διεκδικήσεών του στήν ἀνατολική Μεσόγειο ζητῶντας ὁριοθέτηση μέ κριτήριο «τήν ἀσφάλεια τῆς ναυσιπλοΐας καί τοῦ ἐμπορίου»

Στην εθνική κυριαρχία γαμάμε και δέρνουμε :confused:

"Η Κύπρος είναι μακριά" -> "Ευχαριστούμε τους φίλους μας τους Αμερικάνους" -> "Η Ελλάδα μπαίνει στο ΔΝΤ" -> "Βόρεια Μακεδονία" -> "Παγκόσμιο συμφέρον προηγείται του εθνικού"

Κερδάμε αδέρφια :rockon:
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.335
Like
72.589
Πόντοι
12.756
Οι τιμές στο σούπερ μάρκετ έπεσαν
Ο νίπλης
Μου συνέκρινε ελστατ αυγούστου 2024 με αύγουστο 2023
Και εγώ αντίστοιχα τιμές σούπερ μάρκετ η έλκα στο ίδιο χρονικό διάστημα
Η απάντηση στο νιπλη λοιπόν ήταν ότι στα σούπερ μάρκετ οι τιμές στον αύγουστο του 2024 έπεσαν ένα ακόμα 08% συγκρινόμενες με τον αύγουστο του 23 και αυτό δεν αλλάζει
Δεν Διάλεξα εγώ τη σύγκριση μηνών
Και στα αναλυτικά στοιχεία που σου έβαλα
Φαίνεται ότι ελστατ λέει ότι τιμές των τροφίμων των ιούλιο έναντι ιούλιο
Ανέβηκαν δύο τάδε τις 100
Εγώ βάζω όλα τα στοιχεία και όχι αυτά που με βολεύουν
Όπως και πώς ξαναέγραψα έκανα και προσωπική έρευνα σύγκριση τιμές σεπτεμβρίου 23 με 24 σόλες τις τιμές τροφίμων στο καλάθι του νοικοκυριού του lidl μέχρι το ελαιόλαδο
Που αυξήθηκαν οι λίγο κάτω από 2% ή λίγο κάτω από 1%

Και σε όποιον είχε αλλάξει το εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο με σπορέλαιο οι τιμές μειώθηκαν

Και έβαλα το διάγραμμα που οι τιμές αυξάνονται στην ευρώπη σε ποσοστό όσο και στην ελλάδα
Για την αγοραστική δύναμη έχω γράψει επανειλημμένως ότι δεν τα χουμε καταφέρει για αυτά που δηλώνονται όχι για τα πραγματικά

Τι εννοείς φίλε μου ;;;
οτι ειναι παπατζα τα νουμερα και ο κοσμος εχει κρυμμένα μαυρα λεφτα και τελικά δεν ειμαστε στον πάτο ;;
Μηπως είμαστε και στην κορυφή και τα μουνιά μας ξεφτιλιζουν πανευρωπαικά ;
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.960
Like
11.934
Πόντοι
3.556
Τι εννοείς φίλε μου ;;;
οτι ειναι παπατζα τα νουμερα και ο κοσμος εχει κρυμμένα μαυρα λεφτα και τελικά δεν ειμαστε στον πάτο ;;
Μηπως είμαστε και στην κορυφή και τα μουνιά μας ξεφτιλιζουν πανευρωπαικά ;

Τύπος Κυριάκος έτσι και διαβάσει ποστς Ντολμά θα κατουρηθεί στα γέλια και θα σκέφτεται "Ρε τους μπούστηδες τους έχω τρελάνει κοίτα τι πιστεύουν" :tooth:
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.699
Like
17.825
Πόντοι
3.656
Ρε οι καταραμένοι γράφουν συνέχεια
μαζί με τα παπαγαλάκια δημοσιογράφους ...

ότι ντε και καλά όλοι οι επαγγελματίες είναι κλέφτες.

Και οι 750.000 . Δεν αφήνουν το ενδεχόμενο .... 1000 τουλάχιστον ... να είναι μπατήρια ;;;


Γιατί 450.000 δεν πληρώνουν τις ασφαλιστικές τους εισφορές και είναι ανασφάλιστοι
και θα πάρουν αρχίδια σύνταξη ;;;
Για την αλητεία ;;;;;;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom