Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 97K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 19 άτομα (0 μέλη και 19 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.306
Like
13.653
Πόντοι
3.656
Δεν χρειάζεται να ξηλώσεις κανέναν δημόσιο υπάλληλο για να περιορίσεις το δημόσιο τομέα. Τους φορτώνεις με δουλειά, ελέγχους, υποχρεώσεις, μετεκπαιδεύσεις και δεν προσλαμβάνεις άλλους.

Οπότε επειδή κάποιοι φεύγουν από μόνοι τους ή συνταξιοδοτούνται, μειώνεται σταδιακά ο δημόσιος τομέας.
έχεις πάρει χαμπάρι για τι ταγάρια μιλάμε? τι να φορτώσεις με δουλειά?

εκτός του ότι και να ήθελαν μετά από τόσα χρόνια τέτοιας νοοτροπίας και συνήθειας...δεν σώζονται..δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν

δεν θα άντεχαν σε πίεση και απαιτήσεις ιδιωτικού τομέα ούτε μήνα

δεν κάνουν για τίποτα αυτοί...ότι και να τους φορτώσεις αφού υπάρχει η μονιμότητα έχει τελειώσει το θέμα.

θέλει ξήλωμα....όλους...και αυστηρές διαδικασίες επαναπρόσληψης....με ανταγωνισμό από τον ιδιωτικό τομέα.
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.107
Κριτικές
33
Like
7.340
Πόντοι
4.746
λάθος εποχή σε λάθος χώρα ζείς
Ναι κυρ Κουασιμόδε χτύπα την καμπάνα τώρα είναι η ώρα. Και σαν ηλίθιος που είσαι επιμένεις. Μην ανυσηχείς όμως οι παπαρο φαντασιοπληξίες που γράφεις δεν φορολογούνται γράψε ελεύθερα για να γελάμε και να καταλάβουμε περισσότερο ότι έχεις iq ραδικιού. Ξεφυλλίζοντας τις κριτικές μου σε ποιά μπουμπουκάτη βρίσκεσαι τώρα στην 17; Κοίτα να μαθαίνεις μπαλίτσα κρυφή Ρομπίτσα. :cheesy:
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.782
Like
7.787
Πόντοι
2.306
έχεις πάρει χαμπάρι για τι ταγάρια μιλάμε? τι να φορτώσεις με δουλειά?

εκτός του ότι και να ήθελαν μετά από τόσα χρόνια τέτοιας νοοτροπίας και συνήθειας...δεν σώζονται..δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν

δεν θα άντεχαν σε πίεση και απαιτήσεις ιδιωτικού τομέα ούτε μήνα

δεν κάνουν για τίποτα αυτοί...ότι και να τους φορτώσεις αφού υπάρχει η μονιμότητα έχει τελειώσει το θέμα.

θέλει ξήλωμα....όλους...και αυστηρές διαδικασίες επαναπρόσληψης....με ανταγωνισμό από τον ιδιωτικό τομέα.

Το λένε πολλοί αυτό που λες, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι έτσι τα πράγματα.

Είναι ορισμένες δημόσιες υπηρεσίες που έχουν, πες, 70 εγγεγραμμένους δημοσίους υπαλλήλους, κι εμφανίζονται για δουλειά στην ώρα τους μόνο ένα μέρος αυτών.

Οπότε οι λίγοι, που είναι υποχρεωμένοι να εργάζονται, επειδή δεν έχουν κάποιο καλό βύσμα, βγάζουν τη δουλειά και για όλους τους υπόλοιπους.

Μόνιμοι είναι οι υπάλληλοι και στη Γερμανία, τη Γαλλία ή αλλού. Αλλά κανένα βύσμα δεν μπορεί να τους απαλλάξει, αν η κάμερα δείχνει ότι δεν προσήλθαν στην υπηρεσία, ή ότι δεν εργάζονταν.

Θέλει σίγουρα λίγο δουλίτσα το θέμα και εδώ.

:—)
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.559
Κριτικές
3
Like
11.120
Πόντοι
3.936
Κι αυτό θέμα είναι, εννοείται.

Πολλοί οι πολιτικοί, ακόμη περισσότερες οι χήρες.
Συγκρίνεις τα 300 ευρώ στην χήρα με του πολιτικού
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ποιός σου είπε να παίρνω μαύρα ;
Καθόλου μαύρα. Άλλωστε ... το 35% των εισπράξεών μου πλέον είναι με POS & IRIS ....


Εσύ κάθε πότε χρησιμοποιείς το pos αρχηγέ μου ;;;;
Επειδή .... πληρώνεσαι και εκτός έδρας ....
κάθε πότε σκανάρεις πιστωτικές στα δικαστήρια με nfc
με το κινητό σου ;;;


Μη μου πεις ότι ΔΕΝ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΜΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΧΡΕΩΣΤΙΚΕΣ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ !
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ APP POS ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ;;;;;;


Με την υπάρχουν τεχνολογία ... δεν υπάρχει δικαιολογία.


Ναι τέλη δεν γουστάρω .

Σε συνδιασμό με διόδια !

Σε ποιά χώρα ένα ρημάδι 2300cc του 1970 ... πρέπει να πληρώσεις 930€ τέλη ....

και διόδια για 950χλμ αθήνα θεσσαλονίκη και πίσω ..... 95€ διόδια ...


σε χώρα με βασικό 700€ ... και βγάλε ....
Αυτός έλεγε ότι του έφεραν βαλίτσα με λεφτά στο γραφείο
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.782
Like
7.787
Πόντοι
2.306
Δεν πιστεύω δηλαδή, ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι κακοπροαίρετοι. Απλά έχει επιβληθεί ένα σύστημα, που δεν βοηθά στο να αποδίδουν στην εργασία τους.

Με μερικές μικροαλλαγές στον ποινικό κώδικα θα μπορούσαν οι δημόσιες υπηρεσίες να λειτουργούν υπέροχα.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.782
Like
7.787
Πόντοι
2.306
Συγκρίνεις τα 300 ευρώ στην χήρα με του πολιτικού

Όλα ανάλογα με την ηλικία της χήρας και το ποσό. Αν η γυναίκα είναι σε ηλικία που μπορεί να δουλέψει, έχει και να το κάνει, κι όχι να βασίζεται στη σύνταξη του πεθαμένου άντρα της για πάντα, ακόμη κι αν δεν κάναν καν παιδιά.

Στην Ελλάδα τα λεφτά τα κληρονομείς ή τα παντρεύεσαι, λένε. Καλό θα ήταν, να αλλάξει αυτό, και να πρέπει οι μελλοντικές γενιές να τα δουλέψουν.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.555
Like
6.180
Πόντοι
2.356
Όλα ανάλογα με την ηλικία της χήρας και το ποσό. Αν η γυναίκα είναι σε ηλικία που μπορεί να δουλέψει, έχει και να το κάνει, κι όχι να βασίζεται στη σύνταξη του πεθαμένου άντρα της για πάντα, ακόμη κι αν δεν κάναν καν παιδιά.

Στην Ελλάδα τα λεφτά τα κληρονομείς ή τα παντρεύεσαι, λένε. Καλό θα ήταν, να αλλάξει αυτό, και να πρέπει οι μελλοντικές γενιές να τα δουλέψουν.
Ελα, πες την αλήθεια. Δεν έχεις ιδέα τι παίζει με τις συντάξεις.
Απλά έχεις συνταξιοδοτική λογοδιαρροια.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.782
Like
7.787
Πόντοι
2.306
Ελα, πες την αλήθεια. Δεν έχεις ιδέα τι παίζει με τις συντάξεις.
Απλά έχεις συνταξιοδοτική λογοδιαρροια.

Δεν χρειάζεται καλέ να ξέρω πολλά για τις συντάξεις. Είναι προφανές ότι άνθρωποι που δεν δούλεψαν ποτέ τους, παίρνουν. Κυρίως γυναίκες.

Βλέπω περιθώρια για περικοπές. Αυτό είναι όλο.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.782
Like
7.787
Πόντοι
2.306
Η κεντρική ιδέα είναι, ότι μια σοβαρή κυβέρνηση έχει να ασχολείται σε μόνιμη βάση με περικοπές και με την επέκταση της φορολογητέας ύλης. Ώστε να μειωθεί κάποτε το χρέος και η εξάρτηση από τους δανειστές.

Ώστε να είμαστε και πάλι σε θέση να καταρτίσουμε ανεξάρτητη εθνική πολιτική.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.555
Like
6.180
Πόντοι
2.356
Δεν χρειάζεται καλέ να ξέρω πολλά για τις συντάξεις. Είναι προφανές ότι άνθρωποι που δεν δούλεψαν ποτέ τους, παίρνουν. Κυρίως γυναίκες.

Βλέπω περιθώρια για περικοπές. Αυτό είναι όλο.
Κοίτα, εδώ δεν είναι τίποτα πονηρές ελίτ που συνωμοτούν να μειώσουν τον παγκόσμιο πληθυσμό.
Εδώ είναι πια απλά τα πράγματα.
Η μέση κύρια σύνταξη είναι στα 800 ευρώ και κατι ψιλά.
Η πλειονότητα των συντάξεων είναι κάτω από 1000 ευρώ.
Η χήρα παίρνει το 70% αυτών των 800 ευρώ. 560 ευρώ δηλαδή κι αυτό στην καλύτερη περίπτωση. Γιατί το 70% δεν ισχύει παντού. Φτάνει και μέχρι 45%.
Οπότε μιλάτε για να μιλάτε.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.782
Like
7.787
Πόντοι
2.306
Κοίτα, εδώ δεν είναι τίποτα πονηρές ελίτ που συνωμοτούν να μειώσουν τον παγκόσμιο πληθυσμό.
Εδώ είναι πια απλά τα πράγματα.
Η μέση κύρια σύνταξη είναι στα 800 ευρώ και κατι ψιλά.
Η πλειονότητα των συντάξεων είναι κάτω από 1000 ευρώ.
Η χήρα παίρνει το 70% αυτών των 800 ευρώ. 560 ευρώ δηλαδή κι αυτό στην καλύτερη περίπτωση. Γιατί το 70% δεν ισχύει παντού. Φτάνει και μέχρι 45%.
Οπότε μιλάτε για να μιλάτε.

Αν υποθέσουμε, ότι τα νούμερα σου είναι σωστά, ας μπει καταρχήν ένα πλαφόν σύνταξης χηρείας στα 900 Ευρώ, εφόσον δεν προκύπτουν από αλλού εισοδήματα. Αν υπάρχουν άλλα εισοδήματα, π.χ. από καταθέσεις ή ακίνητα, λιγότερο.

Θα ήταν μια πρώτη αρχή, ώστε να μην πληρώνουμε μεγάλες συντάξεις για πεθαμένους, και οι επόμενες περικοπές έπονται.

Εξαιρούνται πάντα οι δικαστικοί και οι στρατιωτικοί, καθώς συνιστούν ειδικές κατηγορίες.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.555
Like
6.180
Πόντοι
2.356
Αν υποθέσουμε, ότι τα νούμερα σου είναι σωστά, ας μπει καταρχήν ένα πλαφόν σύνταξης χηρείας στα 900 Ευρώ, εφόσον δεν προκύπτουν από αλλού εισοδήματα. Αν υπάρχουν άλλα εισοδήματα, π.χ. από καταθέσεις ή ακίνητα, λιγότερο.

Θα ήταν μια πρώτη αρχή, ώστε να μην πληρώνουμε μεγάλες συντάξεις για πεθαμένους, και οι επόμενες περικοπές έπονται.

Εξαιρούνται πάντα οι δικαστικοί και οι στρατιωτικοί, καθώς συνιστούν ειδικές κατηγορίες.
Δεν έχω τη φήμη ανθρώπου που παραθέτει στοιχεία στον αέρα. Δε χρειάζεται λοιπόν να υποθέσεις τίποτα.
Είναι σωστά!
Μπορείς να τα βρεις στο ΗΛΙΟΣ.
Μας έχετε ζαλίσει με τις συντάξεις ενώ κάνει μπαμ οτι δεν έχετε ιδέα τι παίζει.
Διότι το πρόβλημα της χώρας είναι τα 560 ευρώ της σύνταξης χηρείας σύμφωνα με όσα λέτε.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.782
Like
7.787
Πόντοι
2.306
Δεν έχω τη φήμη ανθρώπου που παραθέτει στοιχεία στον αέρα. Δε χρειάζεται λοιπόν να υποθέσεις τίποτα.
Είναι σωστά!
Μπορείς να τα βρεις στο ΗΛΙΟΣ.
Μας έχετε ζαλίσει με τις συντάξεις ενώ κάνει μπαμ οτι δεν έχετε ιδέα τι παίζει.
Διότι το πρόβλημα της χώρας είναι τα 560 ευρώ της σύνταξης χηρείας σύμφωνα με όσα λέτε.

Ένα από τα προβλήματα της χώρας προς διευθέτηση, είναι, ότι όλο και περισσότεροι ευελπιστούν να πάρουν σύνταξη, χωρίς να έχουν δουλέψει.

Που είδες το πρόβλημα, εσύ που έχεις εντρυφήσει στις συντάξεις περισσότερο, να υπάρχει ένα πλαφόν στα 900 € για όλες τις συντάξεις χηρείας, εκτός εκείνων των δικαστικών και των στρατιωτικών;

Από την απάντηση σου, δε μοιάζει να αρπάζεσαι μια τέτοια πρόταση.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.782
Like
7.787
Πόντοι
2.306
Το μεγάλο θαύμα της Ελλάδας, είναι ότι πολλοί κλαίγονται, πως δεν έχουν, αλλά όταν κοιτάξεις λεπτομερώς δηλωμένες και αδήλωτες εισροές, αρκετοί έχουν πολύ περισσότερα από όσα λένε.

Η τεχνητή νοημοσύνη και τα νέα συστήματα διασταύρωσης πληροφοριών θα μας βοηθήσουν αφάνταστα στο μέλλον, υποθέτω, ώστε να βάλουμε τη χώρα σε μια τάξη.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.306
Like
13.653
Πόντοι
3.656
Το λένε πολλοί αυτό που λες, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι έτσι τα πράγματα.

Είναι ορισμένες δημόσιες υπηρεσίες που έχουν, πες, 70 εγγεγραμμένους δημοσίους υπαλλήλους, κι εμφανίζονται για δουλειά στην ώρα τους μόνο ένα μέρος αυτών.

Οπότε οι λίγοι, που είναι υποχρεωμένοι να εργάζονται, επειδή δεν έχουν κάποιο καλό βύσμα, βγάζουν τη δουλειά και για όλους τους υπόλοιπους.

Μόνιμοι είναι οι υπάλληλοι και στη Γερμανία, τη Γαλλία ή αλλού. Αλλά κανένα βύσμα δεν μπορεί να τους απαλλάξει, αν η κάμερα δείχνει ότι δεν προσήλθαν στην υπηρεσία, ή ότι δεν εργάζονταν.

Θέλει σίγουρα λίγο δουλίτσα το θέμα και εδώ.

:—)
Δηλαδή πιστεύεις ότι μπορείς να πάρεις έναν τεμπέλη άχρηστο που έμαθε να τον ταίζει για 10ετίες το δημόσιο χωρίς να κάνει τίποτα και να του πεις δούλεψε και αυτός θα δουλέψει?

και θα αποδώσει το ίδιο με κάποιον που όλη του τη ζωή έμαθε να επιβιώνει στον ιδιωτικό τομέα που είναι ζούγκλα???

το πρόβλημα είναι αν εμφανίζονται για δουλειά στην ώρα τους μόνο?

δεν έχεις επαφές με δυνατές δημόσιες υπηρεσίες μάλλον....δεν έχεις περάσει από το ικα κοντά στην πειραιώς...από καμιά δου που υπάγονται οι επιχειρήσεις που έχουν πολλά χρέη...από καμιά παλιά καλή δεη τότε που την φαληρούσε επίτηδες το κράτος....από κανέναν ΟΤΕ επαρχίας να αναρωτιέσαι πως δεν έχουν πέσει τα ντουβάρια να τους πλακώσουν ή πως λειτουργούν οι υποσταθμοί....

εσύ νομίζεις ότι αυτή η σαπίλα φτιάχνει με λίγο δουλίτσα??
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.782
Like
7.787
Πόντοι
2.306
Δηλαδή πιστεύεις ότι μπορείς να πάρεις έναν τεμπέλη άχρηστο που έμαθε να τον ταίζει για 10ετίες το δημόσιο χωρίς να κάνει τίποτα και να του πεις δούλεψε και αυτός θα δουλέψει?

και θα αποδώσει το ίδιο με κάποιον που όλη του τη ζωή έμαθε να επιβιώνει στον ιδιωτικό τομέα που είναι ζούγκλα???

το πρόβλημα είναι αν εμφανίζονται για δουλειά στην ώρα τους μόνο?

δεν έχεις επαφές με δυνατές δημόσιες υπηρεσίες μάλλον....δεν έχεις περάσει από το ικα κοντά στην πειραιώς...από καμιά δου που υπάγονται οι επιχειρήσεις που έχουν πολλά χρέη...από καμιά παλιά καλή δεη τότε που την φαληρούσε επίτηδες το κράτος....από κανέναν ΟΤΕ επαρχίας να αναρωτιέσαι πως δεν έχουν πέσει τα ντουβάρια να τους πλακώσουν ή πως λειτουργούν οι υποσταθμοί....

εσύ νομίζεις ότι αυτή η σαπίλα φτιάχνει με λίγο δουλίτσα??

Σε βάθος χρόνου όλο και κάτι θα γίνεται. Αλλά σίγουρα όχι από τη μία μέρα στην άλλη.

Έπεσα προφανώς σε άνθρωπο που έχει υποφέρει στις δημόσιες υπηρεσίες, οπότε δεν θα επιμείνω, για να μην ξύνω πληγές.

:-)
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.555
Like
6.180
Πόντοι
2.356
Ένα από τα προβλήματα της χώρας προς διευθέτηση, είναι, ότι όλο και περισσότεροι ευελπιστούν να πάρουν σύνταξη, χωρίς να έχουν δουλέψει.

Που είδες το πρόβλημα, εσύ που έχεις εντρυφήσει στις συντάξεις περισσότερο, να υπάρχει ένα πλαφόν στα 900 € για όλες τις συντάξεις χηρείας, εκτός εκείνων των δικαστικών και των στρατιωτικών;

Από την απάντηση σου, δε μοιάζει να αρπάζεσαι μια τέτοια πρόταση.
Ειλικρινά κάνω το σταυρο μου. Ο ΗΔΙΚΑ λέει ότι δίνει 370.000 συντάξεις χηρείας μέσου ύψους κοντά στα 500 ευρώ κι εγώ θα ασχοληθώ με το αν μπει πλαφόν στα 900.
Ακριβός στα πιτουρα και φθηνός στ' αλεύρι δηλαδή.
Άστο. Πιάσε καμία συζήτηση για τα μπόλια καλύτερα και τις ελιτ, με τους χαζούς που ψοφατε για τέτοια συνωμοτικά.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.782
Like
7.787
Πόντοι
2.306
Ειλικρινά κάνω το σταυρο μου. Ο ΗΔΙΚΑ λέει ότι δίνει 370.000 συντάξεις χηρείας μέσου ύψους κοντά στα 500 ευρώ κι εγώ θα ασχοληθώ με το αν μπει πλαφόν στα 900.
Ακριβός στα πιτουρα και φθηνός στ' αλεύρι δηλαδή.
Άστο. Πιάσε καμία συζήτηση για τα μπόλια καλύτερα και τις ελιτ, με τους χαζούς που ψοφατε για τέτοια συνωμοτικά.


Είναι βέβαιο, ότι ένα μεγάλο ποσοστό των συντάξεων είναι τετραψήφια νούμερα.

Φυσικά από ανθρώπους που έχουν καταβάλει και τις αντίστοιχες εισφορές επί κοντά τέσσερεις δεκαετίες.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.306
Like
13.653
Πόντοι
3.656
Σε βάθος χρόνου όλο και κάτι θα γίνεται. Αλλά σίγουρα όχι από τη μία μέρα στην άλλη.

Έπεσα προφανώς σε άνθρωπο που έχει υποφέρει στις δημόσιες υπηρεσίες, οπότε δεν θα επιμείνω, για να μην ξύνω πληγές.

:-)
Δεν έχω δει καμία βελτίωση πέραν από το gov.gr για το οποίο θα πρέπει να δώσουμε τα εύσημα και μη νομίζεις ότι και αυτό πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι το καλοδέχτηκαν.

δεν έχω υποφέρει εγώ δραστηριοποιούμαι σε μια εποχή που πλέον πολλά γίνονται ηλεκτρονικά και τείνουν να γίνουν τα πάντα. Και καλώς να γίνουν και μακάρι.

Αλλά έχω προλάβει και έχω δει 2-3 πράγματα και σου λέω ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν μπαίνουν σε καλούπι πραγματικής εργασίας όπως χρειάζεται.

δεν το βλέπεις μόνο από την εργασία τους...έχω δει 2-3 παραδείγματα που ήταν έτσι πέτσες και στην οικονομική διαχείριση των προσωπικών τους. Δεν κάνουν όπως στο λέω...είναι η πληγή της Ελλάδας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom