Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 99K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 21 άτομα (5 μέλη και 16 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.789
Like
14.190
Πόντοι
3.656
Πιανεις διαλογο με τον μαλακα του σαιτ....ο ανθρωπος οποτε ανοιγει το στομα του κανει μπαμ οτι ειναι οικοσιτος σε καποιο δωματιο και δεν εχει επιγνωση της πραγματικοτητας.Να εχετε τα καλα του ιδιωτικου τομεα να νομιζετε οτι εχετε καλυτερες υπηρεσιες να σου κανουν μια εξεταση την ημερα με ρυθμους χελωνας για να σε κρατανε οσο περισσοτερο καιρο γινεται για να τα αρπαζουν απο τις ασφαλιστικες ή απο σενα το κοροιδο.

Οι δε ασφαλιστικες πλεον αμα δεν εισαι μαραθωνοδρομος απο θεμα υγειας δεν σου κανουν καν ασφαλιση και ακομα και αν σου κανουν εχουν 200 παραθυρακια και εξαιρεσεις....
Πληρώνω 300 ευρώ το μήνα εισφορές στον εφκα και για να κάνω μια εξέταση πρέπει ή να περιμένω 7 ώρες στην ουρά στα επείγοντα ή να περιμένω 12 μέρες στο ραντεβού που θα μου κλείσουν.......ή να πληρώσω 70 ευρώ στα απογευματινά ιατρεία........

για νοσηλεία ακόμα χειρότερα....και για να κάνεις επέμβαση στην ώρα της χωρίς να πεθάνεις πρώτα πρέπει να δώσεις 5 χιλιάρικα φακελάκι.

Στην ιδιωτική πάω στο υγεία ή στο ιατρικό ή στο μετροπόλιταν όποιο διαλέξω και βολευει....σε μισή ώρα έχω κάνει εξέταση και σε 1 ώρα έχει γίνει εισαγωγή αν χρειαστεί. Αν γίνει εισαγωγή πρήζεις πούτσες στην ρεσεσψιον του κάθε ορόφου χωρίς να σου λένε ''πάρε πούλο'' οι νοσηλευτρίες που έχουν κάνει ε εφημερίες απανοτές και έχουν να κοιμηθούν σε κρεβάτι 56 ώρες....

Τελικά σε ποια περίπτωση είσαι το κοροιδο?
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.347
Like
22.949
Πόντοι
5.506
5πλασια ειπε ο χελ ετσι ενα νουμερο, πιστευω στην τυχη. Αλλα ακομα και αν χρειαστει ναι να δωθει οχι μονο 500αρι αλλα και 1000ρικο αν χρειαζεται. 2 πραγματα ειναι τα βασικοτερα που πρεπει να δινει προτεραιοτητα μια κυβερνηση. Υγεια και παιδεια. Ολα τα αλλα ερχονται μετα. Νομιζω, μπορει να κανω και λαθος.
Συμφωνω. Να μην πιασουμε και τις υποδομες υγειας και παιδειας γιατι εκει ειναι απομα χειροτερα τα πραγματα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Η ελεύθερη αγορά είναι Η ΕΠΙΛΟΓΗ ιδιωτικού και δημόσιου φορέα.

Όχι η επιτηδευμένο διάλυση του ΕΣΥ για να στηριχθούν οι όμιλοι και οι ασφαλιστικές.


Και αφού πληρώνω εισφορές και μάλιστα πολλές απαιτώ και εγώ όπως όλοι να υπάρχει ένα επίπεδο στην δημόσια υγεία.

Κουμουνιστής είμαι επειδή δεν θέλω να πληρώνω χωρίς αντίκτυπο η επειδή αναγνωρίζω ότι μερικά αγαθά πρέπει να μείνουν πάντα ΚΑΙ δημόσια?

Δεν έχουν όλοι 1.5 χιλιάρικο το χρόνο για ιδιωτική ασφάλιση ξέρεις....
Το επιτηδευμενη ειναι δικο σου αυθαιρετο συμπερασμα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.789
Like
14.190
Πόντοι
3.656
Προφανως αστειευεσαι ετσι;

Καταρχην οι αναισθησιολογοι δουλευουν σε ιδιωτικες κλινικες ή πολυιατρεια αφου τα χειρουργεια γινονται εκει και οχι σε ιδιωτικα ιατρεια.....για καθε χειρουργειο που κανουν τσιμπανε απο 300 εως 500 ευρω.Σε μια μερα μονο μπορει να κανουν στην ιδιωτικη κλινικη μινιμουν 4-5 χειρουργεια.

Και εσυ μου λες οτι θα υπαρχει ΜΑΛΑΚΑΣ να αφησει ολα αυτα και να παει να δουλεψει στο δημοσιο για να παιρνει 1300 ευρω μισθο επιμελητη και να μπορει το ξεφτιλοκρατος να τον μεταθεσει ή αποσπασει οπουδηποτε και οποιαδηποτε στιγμη ή να κανει 15 εφημεριες το μηνα;
Ε το ίδιο λέμε.....παίρνουν καλά λεφτά.....όμως αν ο μισθός στο δημόσιο ήταν σχετικά καλός και οι συνθήκες εργασίας πολύ καλές κάποιοι θα πρωτιμούσαν την ασφάλεια του δημοσίου...δεν έχουν όλοι κονέ για τον ιδιωτικό τομέα.

Ε 300 ευρώ το χειρουργείο είπα και εγώ...δεν ήξερα ότι κάνουν 5 τη μέρα.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.347
Like
22.949
Πόντοι
5.506
ιδιαίτερα οι αναισθησιολόγοι δεν χρειάζεται να δουλεύουν σε νοσοκομεία καν.....1-2 χειρουργεία σε ιατρεία ιδιωτικά να κάνουν σε μια μέρα έχουν καθαρίσει κάνα 600άρι.....

Αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν υπάρχουν όμως που θα προτιμούσαν την ασφάλεια του δημοσίου αν δεν έπαιρναν 1200 (νομίζω) και αν δεν φοβόντουσαν ότι θα αφήσουν τα κόκαλα τους στο νοσοκομείο....
Τωρα τα θελεις και τα λες και συ;;; Δηλαδη συμφωνα μ αυτα που γραφεις, εγω δεν ξερω νουμερα, θα προτιμησει οποιοσδηποτε τα 1500-2000 αν ειναι τοσα απο τα 6-7 χιλιαρικα για πλακα που περιγραφεις;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.789
Like
14.190
Πόντοι
3.656
Το επιτηδευμενη ειναι δικο σου αυθαιρετο συμπερασμα.
Δεν είναι αυθαίρετο έχω φίλους που δουλεύουν σε δημόσια νοσοκομεία. Συνεργάζομαι επαγγελματικά επίσης με διάφορα και του δημόσιου και του ιδ. τομέα. Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.


Εσύ όμως κάτι για ελεύθρες αγορές είπες......αυτό σημαίνει ελεύθερη αγορά? να μην υπάρχει δημόσια υγεία?
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.347
Like
22.949
Πόντοι
5.506
Εν τω μεταξυ ο πανιβλακας που με βριζει τελικα συμφωνει μαζι μου απλα τα νου ερα που γραφει και οι διαφορες ειναι χαοτικα μεγαλυτερες απο μενα που ΤΟ ΛΕΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.789
Like
14.190
Πόντοι
3.656
Τωρα τα θελεις και τα λες και συ;;; Δηλαδη συμφωνα μ αυτα που γραφεις, εγω δεν ξερω νουμερα, θα προτιμησει οποιοσδηποτε τα 1500-2000 αν ειναι τοσα απο τα 6-7 χιλιαρικα για πλακα που περιγραφεις;
Να δώσουν 2.500 χιλιάρικα αντί για 1300. Και ούτε μπορούν ούτε θέλουν όλοι να μπουν στον ιδιωτικό τομέα.

Έτσι και αλλιώς έχω την εντύπωση ότι όλοι ειδικότητα στα δημόσια νοσοκομεία κάνουν....πολλοί θα μείνουν εκεί.

Στον ιδιωτικό τομέα δεν είναι τόσο απλό να πάρεις την θέση σε κάποιο νοσοκομείο...δεν στήνουν και κώλο....τις κυνηγάνε τις θέσεις.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.347
Like
22.949
Πόντοι
5.506
Δεν είναι αυθαίρετο έχω φίλους που δουλεύουν σε δημόσια νοσοκομεία. Συνεργάζομαι επαγγελματικά επίσης με διάφορα και του δημόσιου και του ιδ. τομέα. Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.


Εσύ όμως κάτι για ελεύθρες αγορές είπες......αυτό σημαίνει ελεύθερη αγορά? να μην υπάρχει δημόσια υγεία?
Και τι σου λενε οι φιλοι σου δηλαδη οτι ΕΠΙΤΗΔΕΣ τους πληρωνουν λιγο ή ΕΠΙΤΗΔΕΣ τα νοσοκομεια ειναι μπουρδελα;

Ελευθερη αγορα σημαινει πως ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ αλλα καλλιστα μπορουν να υπαρχουν και ιδιωτικες κλινικες. Και οποιος μπορει παει οπου μπορει. Αν περιμενεις τα δημοσια νοσοκομεια να εχουν ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΕΣ με τα ιδιωτικα ειδικα σε ενα χρεοκοπημενο κρατος θα περιμενεις δυο ζωες.
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.766
Like
24.606
Πόντοι
6.256
Ε το ίδιο λέμε.....παίρνουν καλά λεφτά.....όμως αν ο μισθός στο δημόσιο ήταν σχετικά καλός και οι συνθήκες εργασίας πολύ καλές κάποιοι θα πρωτιμούσαν την ασφάλεια του δημοσίου...δεν έχουν όλοι κονέ για τον ιδιωτικό τομέα.

Ε 300 ευρώ το χειρουργείο είπα και εγώ...δεν ήξερα ότι κάνουν 5 τη μέρα.
Παμε αλλη μια....ακομα και στον ιδιωτικο τομεα εχουν ελλειψη σε αναισθησιολογους.Γιαυτο και τους κυνηγανε με το δικανο....ΚΑΝΕΙΣ δεν θα προτιμησει να δουλεψει στο ΕΣΥ με αυτες τις συνθηκες ακομα και 3000 ευρω να του δινανε.

Η λυση θα ηταν να μην επιλεγει ο καθενας οτι ειδικοτητα θελει αλλα να κατευθυνεται βασει των αναγκων του ΕΣΥ και με τυρακι την αμεση προσληψη του μολις τελειωνει την ειδικοτητα....
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.347
Like
22.949
Πόντοι
5.506
Να δώσουν 2.500 χιλιάρικα αντί για 1300. Και ούτε μπορούν ούτε θέλουν όλοι να μπουν στον ιδιωτικό τομέα.

Έτσι και αλλιώς έχω την εντύπωση ότι όλοι ειδικότητα στα δημόσια νοσοκομεία κάνουν....πολλοί θα μείνουν εκεί.

Στον ιδιωτικό τομέα δεν είναι τόσο απλό να πάρεις την θέση σε κάποιο νοσοκομείο...δεν στήνουν και κώλο....τις κυνηγάνε τις θέσεις.
Ναι ρε, εχεις δικιο, πως δεν το σκεφτηκαν. Αλλωστε ολοι θα τρεξουν για τα δυομιση που θα πεσουν απο τα δεντρα. Και οπως ειπε και ο αλλος με το φοβο να παρουν και καμια αποσπαση στο Καστελοριζο για να μη μας λεει και απατριδους ο παραλλος και γιατι δεν εχουμε γιατρους και νοσοκομειο στο Καστελοριζο και πανε στην Τουρκια. Και τα θελετε και τα λετε αυτα.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.347
Like
22.949
Πόντοι
5.506
Παμε αλλη μια....ακομα και στον ιδιωτικο τομεα εχουν ελλειψη σε αναισθησιολογους.Γιαυτο και τους κυνηγανε με το δικανο....ΚΑΝΕΙΣ δεν θα προτιμησει να δουλεψει στο ΕΣΥ με αυτες τις συνθηκες ακομα και 3000 ευρω να του δινανε.

Η λυση θα ηταν να μην επιλεγει ο καθενας οτι ειδικοτητα θελει αλλα να κατευθυνεται βασει των αναγκων του ΕΣΥ και με τυρακι την αμεση προσληψη του μολις τελειωνει την ειδικοτητα....
Επιτελους. Επισης θα ηταν πολυ καλο να υπαρχει προβλεψη για τις βασεις των πανελληνιων εξετασεων με βαση τις αναγκες σε επιστημονες και οχι να τρεχουν οπου να ναι και να εχουμε αλλες εποχες υπερπληθωρα και ανεργια σε τομεις ή ελλειψεις.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.789
Like
14.190
Πόντοι
3.656
Και τι σου λενε οι φιλοι σου δηλαδη οτι ΕΠΙΤΗΔΕΣ τους πληρωνουν λιγο ή ΕΠΙΤΗΔΕΣ τα νοσοκομεια ειναι μπουρδελα;

Ελευθερη αγορα σημαινει πως ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ αλλα καλλιστα μπορουν να υπαρχουν και ιδιωτικες κλινικες. Και οποιος μπορει παει οπου μπορει. Αν περιμενεις τα δημοσια νοσοκομεια να εχουν ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΕΣ με τα ιδιωτικα ειδικα σε ενα χρεοκοπημενο κρατος θα περιμενεις δυο ζωες.
Όχι αλλά έχω ακούσει από πρώτο χέρι τις άθλιες συνθήκες και υποστελέχωση που υπάρχει σε συγκεκριμένα νοσοκομεία....τις εφημερίες που κάνουν 2 και 3 φορές την εβδομάδα...τις ελλείψεις και την μπουρδελοκατάσταση που επικρατεί.

Από την άλλη πλευρά που την έχω δει με τα μάτια μου.....στις προμήθειες είναι πολύ περίεργο το σύστημα...κάποια νοσοκομεία παίρνουν άπειρες εγκρίσεις και τεράστια ποσά για υπηρεσίες και υλικά από συντήρηση των ασανσέρ μέχρι βελόνες.

Κάποια παίρνουν ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ και δεν έχουν ούτε για ράτζα των ασθενών....σε κάποια δουλεύουν διαπλεκόμενοι μεγαλογιατροί...σε άλλα δεν συμφέρει να δώσουν λεφτά. Στο εκαβ τα πράγματα είναι ακόμα χειρώτερα.

Με τα λεφτά που μαζέυει το ΕΣΥ από τις εισφορές θα έπρεπε να ρίχνει στα αυτιά του ιδιωτικού τομέα....όμως πολλά από αυτά τα λεφτά πάνε και στις επιδοτήσεις των ιδιωτικών νοσομομείων.

Άστο ρε τύπε τι να σου πω τώρα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.789
Like
14.190
Πόντοι
3.656
Παμε αλλη μια....ακομα και στον ιδιωτικο τομεα εχουν ελλειψη σε αναισθησιολογους.Γιαυτο και τους κυνηγανε με το δικανο....ΚΑΝΕΙΣ δεν θα προτιμησει να δουλεψει στο ΕΣΥ με αυτες τις συνθηκες ακομα και 3000 ευρω να του δινανε.

Η λυση θα ηταν να μην επιλεγει ο καθενας οτι ειδικοτητα θελει αλλα να κατευθυνεται βασει των αναγκων του ΕΣΥ και με τυρακι την αμεση προσληψη του μολις τελειωνει την ειδικοτητα....
Ναι δεν λέω όχι αλλά γινόταν αυτό θα μπορούσε να μειωθεί και ο αριθμός όσων επιλέγουν την ιατρική γενικότερα.

Καλά ας δώσουν 3.000 και θα δούμε αν πάνε ή όχι....
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.749
Like
17.894
Πόντοι
3.656
5πλασια ειπε ο χελ ετσι ενα νουμερο, πιστευω στην τυχη. Αλλα ακομα και αν χρειαστει ναι να δωθει οχι μονο 500αρι αλλα και 1000ρικο αν χρειαζεται. 2 πραγματα ειναι τα βασικοτερα που πρεπει να δινει προτεραιοτητα μια κυβερνηση. Υγεια και παιδεια. Ολα τα αλλα ερχονται μετα. Νομιζω, μπορει να κανω και λαθος.
Τι λες ρε ;

Δεν ελέγχουν τα κόμματα ποιός γίνεται εκπαιδευτικός και ποιος ιατρός.
Οπότε όλα τα λεφτά ΤΡΑΠΕΖΕΣ, παλιοί ΔΕΗτζηδες , ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ .... κρατικές τράπεζες .... κτλ


Οι δικοί τους.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.347
Like
22.949
Πόντοι
5.506
Όχι αλλά έχω ακούσει από πρώτο χέρι τις άθλιες συνθήκες και υποστελέχωση που υπάρχει σε συγκεκριμένα νοσοκομεία....τις εφημερίες που κάνουν 2 και 3 φορές την εβδομάδα...τις ελλείψεις και την μπουρδελοκατάσταση που επικρατεί.

Από την άλλη πλευρά που την έχω δει με τα μάτια μου.....στις προμήθειες είναι πολύ περίεργο το σύστημα...κάποια νοσοκομεία παίρνουν άπειρες εγκρίσεις και τεράστια ποσά για υπηρεσίες και υλικά από συντήρηση των ασανσέρ μέχρι βελόνες.

Κάποια παίρνουν ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ και δεν έχουν ούτε για ράτζα των ασθενών....σε κάποια δουλεύουν διαπλεκόμενοι μεγαλογιατροί...σε άλλα δεν συμφέρει να δώσουν λεφτά. Στο εκαβ τα πράγματα είναι ακόμα χειρώτερα.

Με τα λεφτά που μαζέυει το ΕΣΥ από τις εισφορές θα έπρεπε να ρίχνει στα αυτιά του ιδιωτικού τομέα....όμως πολλά από αυτά τα λεφτά πάνε και στις επιδοτήσεις των ιδιωτικών νοσομομείων.

Άστο ρε τύπε τι να σου πω τώρα
Αρα σου περιγραφουν την πραγματικοτητα που ξερουμε ολοι αλλα το ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΕΝΑ το λες μονος σου.

Και λες οτι σε αυτες τις συνθηκες και εγκαταστασεις θα προτιμουσες εσυ τα 3 χιλιαρικα απο τα 2-3πλασια σε συνθηκες εξαιρετικα καλυτερες.

Καλα, αυτο με τις εισφορες μην το λες και πολυ, σιγα μη συντηρουν τα εξοδα τους τα νοσοκομεια απο τις εισφορες και μονο.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ωχ, ο μαλακας με την κασετα παλι.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.889
Κριτικές
184
Like
44.190
Πόντοι
21.896
Παμε αλλη μια....ακομα και στον ιδιωτικο τομεα εχουν ελλειψη σε αναισθησιολογους.Γιαυτο και τους κυνηγανε με το δικανο....ΚΑΝΕΙΣ δεν θα προτιμησει να δουλεψει στο ΕΣΥ με αυτες τις συνθηκες ακομα και 3000 ευρω να του δινανε.

Η λυση θα ηταν να μην επιλεγει ο καθενας οτι ειδικοτητα θελει αλλα να κατευθυνεται βασει των αναγκων του ΕΣΥ και με τυρακι την αμεση προσληψη του μολις τελειωνει την ειδικοτητα....
Συμφωνώ ότι επειδή το κράτος σε σπουδάζει εν μέρει τότε πχ τα 3-5 χρόνια να είμαι υποχρεωτικά σε κλειδιά ειδικότητες όπως πχ γιατροί να εργάζονται στο δημόσιο ή σε παραμεθόριες περιοχές ....
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.749
Like
17.894
Πόντοι
3.656
Συμφωνώ ότι επειδή το κράτος σε σπουδάζει εν μέρει τότε πχ τα 3-5 χρόνια να είμαι υποχρεωτικά σε κλειδιά ειδικότητες όπως πχ γιατροί να εργάζονται στο δημόσιο ή σε παραμεθόριες περιοχές ....


Τους στρατιωτικούς ιατρούς τους φιλοξενεί ... τους ταϊζει .... τους πληρώνει μεταπτυχιακά των 70.000$ το χρόνο δίδακτρα ....
τους πληρώνει ασφαλιστικά ταμεία ....

ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΙΑΤΡΕΙΑ ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ ΚΑΙ ΤΗ ΒΑΣΙΛΙΣΣΗΣ ΣΟΦΙΑΣ !
ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΙΑΤΡΕΙΑ

Πλάκα κάνεις ;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom