Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (1 μέλη και 3 επισκέπτες)

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.740
Like
1.501
Πόντοι
266
Είσαι συνταξιούχος??
Αν είσαι δοκίμασε ενα από τα δικηγορικά γραφεία.
Η λύση αυτή είναι αργοπορημένη,πλέον, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πάρεις σε 10 χρόνια.
Λύση εδω μέσα δεν θα βρείς όποια άποψη και να σου γράψουν.
Χώρια που τα σεντόνια που γράφεις είναι κουραστικά.

Το άλλο που ρωτάς, ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα ΕΦΚ δεν μειώνεται.
Τι να το κάνω το δικηγορικό γραφείο;
Ο κύριος λόγος που το βάζω
Έγινε για να καταλάβουν οι φίλοι οι κομματικοί ότι υπάρχουν και άνθρωποι που ρωτάνε χωρίς κομματική καθοδήγηση
Και που οι ίδιοι δεν απαντάνε χωρίς κομματική καθοδήγηση

Βέβαια θέλω να μάθω και τη γνώμη τους

Για τη μείωση του εφκ σε σχέση με το επίδομα το ίδιο

Το πιο πιθανόν να μη μειωθεί ο εφκα

Δεν θα πήγαινα όμως και στοίχημα
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.214
Like
72.373
Πόντοι
12.756
Τι να το κάνω το δικηγορικό γραφείο;
Ο κύριος λόγος που το βάζω
Έγινε για να καταλάβουν οι φίλοι οι κομματικοί ότι υπάρχουν και άνθρωποι που ρωτάνε χωρίς κομματική καθοδήγηση
Και που οι ίδιοι δεν απαντάνε χωρίς κομματική καθοδήγηση

Βέβαια θέλω να μάθω και τη γνώμη τους

Για τη μείωση του εφκ σε σχέση με το επίδομα το ίδιο

Το πιο πιθανόν να μη μειωθεί ο εφκα

Δεν θα πήγαινα όμως και στοίχημα
μήπως εγραψε λάθος εδω το μικρόφωνο ;
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.740
Like
1.501
Πόντοι
266
ειπα !! 1000 και οι 2 τους , να φαει μειωση ο παλιος , εσυ φυσικα που εισαι ο ¨νεος" μαλλον στο παραδειγμα σου θελεις να παρεις 1200 οσα παιρνει και ο παλιος..

Οχι τυπε μου , 1000 και εσυ και ο παλιος , και μετα να σας ψαχνουν οι παλιοι συνταξιιουχοι που εφαγαν την μειωση να σας πουνε 2 κουβεντουλες
Δεν έχει νόημα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

μήπως εγραψε λάθος εδω το μικρόφωνο ;
Βλέπεις τη Νέα Δημοκρατία να ασχολείται με το θέμα;
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.214
Like
72.373
Πόντοι
12.756
μια χαρα νοημα εχει , απλα εσενα δεν σε βολευει επειδη εισαι νεος συνταξιουχος και μου θελεις να παιρνεις τα ιδια με τους παλιους ... κλασσικος Ελληναρας


700 ευρω η μεγαβατωρα σημερα ... ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.591
Like
13.970
Πόντοι
3.656
Σε μια χώρα που θέλει να λέγεται πολιτισμένη δεν νοείται να υπάρχει συνταξιούχος που παίρνει 450 και 500 ευρώ. Να κόψουν από τις μεγαλύτερες συντάξεις και από τους υψηλούς μισθούς του δημοσίου και να ανεβάσουν την σύνταξη. Δεν μπορεί να αφήνουν τους γέρους και τις γριές να ψοφάνε στην πείνα και στη ζέστη και το κρύο επειδή σε όλη τους τη ζωή ήταν χαμηλόμισθοι.

Δεν μιλάμε για ανθρώπους που έχουν άλλη επιλογή. παρεπιπτόντως..οι βουλευτές που ψηφίζουν την μείωση συντάξεων..ξέρετε τι σύνταξη παίρνουν?
 
  • Like
Αντιδράσεις: barock

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.214
Like
72.373
Πόντοι
12.756
Σε μια χώρα που θέλει να λέγεται πολιτισμένη δεν νοείται να υπάρχει συνταξιούχος που παίρνει 450 και 500 ευρώ. Να κόψουν από τις μεγαλύτερες συντάξεις και από τους υψηλούς μισθούς του δημοσίου και να ανεβάσουν την σύνταξη. Δεν μπορεί να αφήνουν τους γέρους και τις γριές να ψοφάνε στην πείνα και στη ζέστη και το κρύο επειδή σε όλη τους τη ζωή ήταν χαμηλόμισθοι.

Δεν μιλάμε για ανθρώπους που έχουν άλλη επιλογή. παρεπιπτόντως..οι βουλευτές που ψηφίζουν την μείωση συντάξεων..ξέρετε τι σύνταξη παίρνουν?
τα ειπα και πριν μαν , ολοι ενα χιλιαρικο και τελος , να παει να γαμηθει , κομμουνισμος στις συνταξεις
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.740
Like
1.501
Πόντοι
266
μια χαρα νοημα εχει , απλα εσενα δεν σε βολευει επειδη εισαι νεος συνταξιουχος και μου θελεις να παιρνεις τα ιδια με τους παλιους ... κλασσικος Ελληναρας


700 ευρω η μεγαβατωρα σημερα ... ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ
Δεν έχεις ιδέα τι λεε

Το έγραψα ότι είμαι παλιός συνταξιούχους και εμένα με συμφέρει να καταργηθεί η προσωπική διαφορά
Αλλά δεν κοιτάζω τι με συμφέρει
Για αυτό ζητάω και τις άλλες απόψεις

Σύμφωνα με τον νόμο κατρούγκαλου ο νέος ανεβαίνει και ο παλιός δεν ανεβαίνει μέχρι να μηδενιστεί η προσωπική του διαφορά
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.591
Like
13.970
Πόντοι
3.656
τα ειπα και πριν μαν , ολοι ενα χιλιαρικο και τελος , να παει να γαμηθει , κομμουνισμος στις συνταξεις
Ναι συμφωνώ...είναι κάτι γαμιολιδες παλιοί οτετζιδες πχ...που παίρνουν σύνταξη 2500 επειδή κάποτε τέτοια τους έταζε η πασοκάρα...και ζήτημα είναι αν έχουν δουλέψει πραγματικά 20 χρόνια...και έβαλαν και στην πάντα και καμία 200Κ από τις μισθάρες που έπαιρναν τότε...

Και βλέπεις κάτι γριές και κάτι γέρους με μειωμένη σύνταξη και αναπηρία στα 450 +120 να ψοφάνε μέσα στο διαμέρισμα μόνοι τους γιατί δεν έχουν λεφτά να πάρουν μια γυναίκα να τους βοηθάει.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Δεν έχεις ιδέα τι λεε

Το έγραψα ότι είμαι παλιός συνταξιούχους και εμένα με συμφέρει να καταργηθεί η προσωπική διαφορά
Αλλά δεν κοιτάζω τι με συμφέρει
Για αυτό ζητάω και τις άλλες απόψεις

Σύμφωνα με τον νόμο κατρούγκαλου ο νέος ανεβαίνει και ο παλιός δεν ανεβαίνει μέχρι να μηδενιστεί η προσωπική του διαφορά
Σου απαντάει αλλά εσύ έχεις κολλήσει στο νόμο κατρούγκαλου. Σου είπε 1.000 ευρώ όλοι
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.278
Like
3.536
Πόντοι
1.706
Τι να το κάνω το δικηγορικό γραφείο;
Ο κύριος λόγος που το βάζω
Έγινε για να καταλάβουν οι φίλοι οι κομματικοί ότι υπάρχουν και άνθρωποι που ρωτάνε χωρίς κομματική καθοδήγηση
Και που οι ίδιοι δεν απαντάνε χωρίς κομματική καθοδήγηση

Βέβαια θέλω να μάθω και τη γνώμη τους

Για τη μείωση του εφκ σε σχέση με το επίδομα το ίδιο

Το πιο πιθανόν να μη μειωθεί ο εφκα

Δεν θα πήγαινα όμως και στοίχημα
Αφού λοιπόν δεν ξέρεις να στο γράψω.
Οι συντάξεις ξεκίνησαν να μειώνονται απο τον Ν.4024, μετά με τον Ν.4051 όπως και με τον Ν.4093. Μετά ήρθε ο Σφύριζας και τα έκανε χειρότερο μπουρδέλο από ότι τα βρήκε.
Πας λοιπόν σε ενα από αυτά τα δικηγορικά γραφεία, που εξειδικεύονται σε αυτές τις αγωγές, φυσικά πληρώνεις και περιμένεις να γίνουν τα δικαστήρια.
Θες άλλες λεπτομέρειες?
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.214
Like
72.373
Πόντοι
12.756
Ναι συμφωνώ...είναι κάτι γαμιολιδες παλιοί οτετζιδες πχ...που παίρνουν σύνταξη 2500 επειδή κάποτε τέτοια τους έταζε η πασοκάρα...και ζήτημα είναι αν έχουν δουλέψει πραγματικά 20 χρόνια...και έβαλαν και στην πάντα και καμία 200Κ από τις μισθάρες που έπαιρναν τότε...

Και βλέπεις κάτι γριές και κάτι γέρους με μειωμένη σύνταξη και αναπηρία στα 450 +120 να ψοφάνε μέσα στο διαμέρισμα μόνοι τους γιατί δεν έχουν λεφτά να πάρουν μια γυναίκα να τους βοηθάει.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Σου απαντάει αλλά εσύ έχεις κολλήσει στο νόμο κατρούγκαλου. Σου είπε 1.000 ευρώ όλοι
Ναι με τα μουνοπανα , και κατι Δεητζιδες ειναι ετσι οπως αυτους που λες ..

Να σημειωσω και κάτι άλλο, κανονικά η γυναικα που θα τους βοηθαει θα πρεπει να ειναι παροχή σαν βοηθημα τουλάχιστον το μισο μισθο .. ειναι πολυ που δεν εχουν κανεναν οπως λες , δεν γινεται αυτοι να αφηνονται στην μοιρα τους ..
Και η παροχη να πηγαινει σε γυναικες που εχουν την καταρτιση να προσεχουν ηλικιωμενους , οχι να τσιμπανε τα λεφτα ρουμάνες και Γεωργιανες που απλα ηρθαν εδω παρανομα ή δεν ξερω εγω γιατι άλλο .. δεν εχω θεμα με την εθνικότητα , αν και αυτες εχουν την καταρτιση και μπορουν να το αποδειξουν ας το παρουν και αυτες..
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.591
Like
13.970
Πόντοι
3.656
Ναι με τα μουνοπανα , και κατι Δεητζιδες ειναι ετσι οπως αυτους που λες ..

Να σημειωσω και κάτι άλλο, κανονικά η γυναικα που θα τους βοηθαει θα πρεπει να ειναι παροχή σαν βοηθημα τουλάχιστον το μισο μισθο .. ειναι πολυ που δεν εχουν κανεναν οπως λες , δεν γινεται αυτοι να αφηνονται στην μοιρα τους ..
Και η παροχη να πηγαινει σε γυναικες που εχουν την καταρτιση να προσεχουν ηλικιωμενους , οχι να τσιμπανε τα λεφτα ρουμάνες και Γεωργιανες που απλα ηρθαν εδω παρανομα ή δεν ξερω εγω γιατι άλλο .. δεν εχω θεμα με την εθνικότητα , αν και αυτες εχουν την καταρτιση και μπορουν να το αποδειξουν ας το παρουν και αυτες..
Η φροντίδα ηλικιωμένων είναι μια τεράστια μπίσνα η οποία έχει σχέση όχι μόνο με την οικιακή βοήθεια...μονάδες φροντίδας, συνταγογραφήσεις, ιατρικά αναλώσιμα κλπ....τεράστια ποσά και τεράστια κέρδη. Και στις περισσότερες περιπτώσεις μιλάμε για απάνθρωπες καταστάσεις. Ακόμα και σε μονάδες που πληρώνεις 2.5 - 3 Κ το μήνα...δεν είναι πάντα τα πράγματα όπως τα νομίζεις...βέβαια ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις..

Στο σπίτι μόνιμη κοπέλα με λιγότερο από 700-800 ευρώ συν τα φαγητά και τα έξοδα γενικά δεν υπάρχει. Τέτοια λεφτά δεν μπορούν να τα δώσουν 2 συνταξιούχοι που παίρνουν 600 ευρώ σύνταξη ο καθένας και μένουν σε ανοίκειο και έρχεται η ρήτρα 450 ευρώ.

Δεν είναι θέμα εθνικότητας...στο σπίτι απλά τους προσέχουν μην πεθάνουν..η μην πέσουν η μη μείνουν νηστικοί και άπλυτοι. Για να δώσεις μια οποιαδήποτε ποιότητα ζωής πρέπει να πάει σε κέντρο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.591
Like
13.970
Πόντοι
3.656
Και μιλάμε τώρα για ανθρώπους που έφαγαν τη ζωή τους στο μεροκάματο...και ο κάθε βυσματίας στον ΟΤΕ τη ΔΕΗ και την τα μέσα συγκυνωνιων που κάποτε μεσουρανούσαν πήγαινε στις 9 και έφευγε στη 13.00 για να πάει σπίτι να φάει. Έχω δει μπροστά μου σε ΟΤΕ της επαρχίας να λέει ο άλλος 12.30 πήγε να τα μαζεύουμε γιατί σε λίγο θα σχολάσουμε να πάμε για φαγητό :zombie:
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.274
Πόντοι
8.645
Καλώς τον Κολοσσό της Ρόδου...σεντονακι βλέπω...τι έγινε πάλι κλαψομουνιαζες στην πρώην σου ρε και ήρθες μανουριασμενος; γάμησε τα σε βλέπω στις ειδήσεις σε λίγο καιρό...

Ακόμα θυμάμαι που είχες βγει με μια πατσαβούρα από εδώ μέσα και το έβγαζες ντελάλι παντού μετά σαν παρθένο γυμνασιόπαιδο! :2funny:
Ούτε ο λίγδας ο Άλεξ δεν τα κάνει αυτά. Μόνο θρεντ δεν είχες ανοίξει για να το ανακοινώσεις. Φαντάσου πόσο καιρό είχες να δεις χαρά στα σκέλια σου :fuck1:
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.740
Like
1.501
Πόντοι
266
Αφού λοιπόν δεν ξέρεις να στο γράψω.
Οι συντάξεις ξεκίνησαν να μειώνονται απο τον Ν.4024, μετά με τον Ν.4051 όπως και με τον Ν.4093. Μετά ήρθε ο Σφύριζας και τα έκανε χειρότερο μπουρδέλο από ότι τα βρήκε.
Πας λοιπόν σε ενα από αυτά τα δικηγορικά γραφεία, που εξειδικεύονται σε αυτές τις αγωγές, φυσικά πληρώνεις και περιμένεις να γίνουν τα δικαστήρια.
Θες άλλες λεπτομέρειες?
Τα ξέρω αυτά
Δεν είναι το θέμα μου αυτό
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.740
Like
1.501
Πόντοι
266
Κάτι κινείται

Λες να έστειλα e-mail στο υπουργείο όπως έστελνε ο Κλοντ

Για πρώτη φορά από 1/1/2023 θα ξεπαγώσουν οι αυξήσεις στις συντάξεις» τόνισε ο εκπρόσωπος του ΕΦΚΑ, αναφέροντας πως ο ΕΦΚΑ έχει συστήσει μια επιτροπή που υπολογίζει πόσοι θα επωφεληθούν από τις αυξήσεις του χρόνου. «Αναλόγως της αύξησης θα δούμε και πόσοι θα υπερκαλύψουν την προσωπική διαφορά» τόνισε.

Σήμερα

Λέει και άλλα ότι πιθανόν οι συνταξιούχοι των 750 θα πάρουν και 13η σύνταξη
Την κατάργηση εισφοράς αλληλεγγύης που όπως έχω πει είναι μικρή από αυτό η αύξηση

Αναδρομικά

Και το λέω από τώρα για να μη μου επιτεθείτε το Γενάρη

Εάν δεν καταργηθεί προσωπική διαφορά θα υπάρχουν συνταξιούχοι που δεν έχουν αναδρομικά που θα πάρουν μόνο την αύξηση της εισφοράς αλληλεγγύης
Και θα έχουν προσωπική διαφορά

Η αύξησή τους μπορεί να είναι 5-6 ευρώ
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.740
Like
1.501
Πόντοι
266
Και επειδή ότι και να λέτε εγώ γράφω και τα κακά για την κυβέρνηση

Δημοσιεύτηκε Τρίτη δημοσκόπηση της public issue
Που έχει πολύ άσχημα ποιοτικά χαρακτηριστικά για την κυβέρνηση

Και οι άλλες 2 είχαν άσχημα ποιοτικά χαρακτηριστικά για την κυβέρνηση αλλά στην πρόθεση ψήφου προηγείτο με 6,3 και 8:.5%

Αυτή δεν έχει πρόθεση ψήφου οπότε χαρείτε τα εναντίον της κυβέρνησης ποιοτικά χαρακτηριστικά
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.302
Πόντοι
10.336
ποιο ειναι το θεμα σου μπας και στο λυσουμε και γλυτωσουμε απο εσενα ;
πεσαμε νιπλη πεσαμε, κυριλεψε η εμφανιση αλλα επεσε το networth. Η πολυ παρεα με μη αριστους φταιει; Να βαλω χερι;

AVvXsEgObUYM0brWQpM1Ysb9OU6k94NziDLkBOWE9fWpvQeHcS5siAqWCtuUsHnPNfWPOzFJGy-2CN9Dfh8azGy0nLxM9lJpH1Qx_ZTJ1l_WExzI0UWGCN4i6-C-dnfU3myYYJAIwuS7Biury91wByKYd5OnQgrksK0Sqv8kOONUKHNktU2H7A5DO8fVbQGQ
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.214
Like
72.373
Πόντοι
12.756
τυπε γιατι δεν ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΤΟΝ ΑΥΤΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΖΑΛΙΣΕΙΣ Τ ΑΡΧΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ;;;
και καθεσαι και πρηζεις εμας που ειμαστε νεοι ανθρωποι και στ αρχιδια μας η συνταξη γιατι μεχρι να την παρουμε θα τα εχετε φαει ολα εσεις :::

ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΝΗΜΑ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΑΝ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟ ;;;
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.302
Πόντοι
10.336
Και επειδή ότι και να λέτε εγώ γράφω και τα κακά για την κυβέρνηση

Δημοσιεύτηκε Τρίτη δημοσκόπηση της public issue
Που έχει πολύ άσχημα ποιοτικά χαρακτηριστικά για την κυβέρνηση

Και οι άλλες 2 είχαν άσχημα ποιοτικά χαρακτηριστικά για την κυβέρνηση αλλά στην πρόθεση ψήφου προηγείτο με 6,3 και 8:.5%

Αυτή δεν έχει πρόθεση ψήφου οπότε χαρείτε τα εναντίον της κυβέρνησης ποιοτικά χαρακτηριστικά
τη μουρη κρεας τους εκανες τωρα. Θα εισηγηθουν στο μαξιμου την διαγραφη σου μετα απο τετοιο ξεβρακωμα :headbang:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom