Νέα

Κόντρα και αδιαφορία απέναντι στο μισογυνισμό και την αγαμία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα urlauber
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 132K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Σαν να λεμε πως εμπιστευομαστε κ στηριζουμε το εστιατοριο . Απλα το αφεντικο ,ο μαγειρας και οι σερβιτοροι ειναι αχρηστοι, αδιαφοροι,βρωμιαρηδες κ αντιεπαγγελματιες.

Και το οτι κανεις εφεσεις που διαρκουν 10 χρονια ειναι λογω ανυπαρκτου νομικου συστηματος.
Κανενα αισθημα δικαιου.
Οποιος εχει φραγκα και τον Κουγια δικηγορο ειναι νομιμος
Οποιος δεν εχει φραγκα τοτε ειναι ενας παρανομος εγκληματιας.

Σε πολλα θεματα πρεπει δυστυχως να ειμαστε εμεις ο νομος εφοσον δεν υπαρχει αισθηση Δικαιου.
Εγώ πάλυ δεν ξέρω από που πηγάζει αυτή η αίσθηση αδικίας στον μέσο Έλληνα. Ίσα ίσα που σαν κοινωνία έχουμε πολύ μεγάλη χαλαρώτητα στην τήρηση των νόμων και γενικά ο Έλληνας έχει πολύ ανεβασμένο το ''αίσθημα δικαίου'' δηλαδή κοινώς μην τον θίξουν. Το ότι όποιος έχει φράγκα παίρνει καλύτερο εκπροσώπηση είναι προφανές..επίσης όποιος έχει φράγκα παίρνει και καλύτερη ιατρική φροντίδα. Αυτό δεν σημαίνει ότι η ιατρική ως λειτούργημα δεν είναι σωστό.

Οι νόμοι υπάρχουν και μπορείς να έχεις πρόσβαση και εσύ και όλοι. Και να σου πω την αλήθεια εγώ επειδή στην καθημερινότητα μου έχω ασχοληθεί με διάφορα νομικά θέματα δεν έχω διαπιστώσει αυτά που περιγράφεις.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.613
Like
21.984
Πόντοι
5.006
Αυτη η ολη επιθεση στο δικαστικο συστημα ξεκινησε επειδη η πρωην συζυγος δεν δωρισε το σπιτι της στον μποκολο? :grin:
 

μιτσος123

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.244
Like
70
Πόντοι
16
Αυτη η ολη επιθεση στο δικαστικο συστημα ξεκινησε επειδη η πρωην συζυγος δεν δωρισε το σπιτι της στον μποκολο? :grin:
και να του το εδινε παλι θα ελεγε
το σωστο γ ι αυτον θα ηταν, να φυγει η γυναικα απο το σπιτι, να παρει τα παιδια μαζι της και να του δινει και διατροφη
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.613
Like
21.984
Πόντοι
5.006
και να του το εδινε παλι θα ελεγε
το σωστο γ ι αυτον θα ηταν, να φυγει η γυναικα απο το σπιτι, να παρει τα παιδια μαζι της και να του δινει και διατροφη

Τυπε τον μποκολο τον κυνηγαει το γυναικοκεντρικο συστημα..ενας αυτος και ενας ο γουαινσταιν...
 

John Dick

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2015
Μηνύματα
7.607
Like
2.908
Πόντοι
506
Σου απάντησα στο άλλο νήμα, ας το γράψω κι εδώ για όσους διαβάζουν. Μην διαστρέφεις πλήρως την κατηγοριοποίηση των MGTOW. Υπάρχουν 5 επίπεδα στην εξέλιξη του καθενός και καθένας ακολουθεί αυτό που του ταιριάζει. Δεν είναι σαν τις ζώνες στις πολεμικές τέχνες όπου όλοι ξεκινάνε κι έχουν στόχο να πάρουν τη μαύρη. Δεν έχω λόγο να πάω πάνω από το β΄επίπεδο  των MGTOW, όσο τουλάχιστον μου σηκώνεται και έχω καύλες και διάθεση να πηδάω. Άλλοι το κάνουν και δεν έχω να πω τίποτα. Κανένας MGTOW δεν κατηγορεί κάποιον άλλο για τις επιλογές του. Το σύστημα του Shame - Blame δεν έχει αποτέλεσμα στη δικιά μας αντίληψη. Και εφαρμόζω την αρχή του Πικερισμού χρόνια πριν τη διαβάσω. Εξαιρείται το γεγονός ότι λέω σε όλο τον κόσμο ότι πάω ΜΟΝΟ με πουτάνες. Το γνωρίζουν μόνο οι πραγματικοί φίλοι μου, γιατί η Κοινωνική πίεση μπορεί να συντρίψει τον οποιονδήποτε. Και θα αρχίσουν και τα ειρωνικά σχόλια από τα άλλα άτομα, ότι είμαι ανίκανος να βρω μια σωστή γυναίκα για να έχω σχέση μαζί της. Μονόκεροι δεν υπάρχουν. Η πλειονοψηφία τους είναι τα ίδια σκατά, οι εξαιρέσεις ελάχιστες  

Αν ειναι ετσι, τοτε ειμαι κι εγω MGTOW. Και φυσικα δεν εχω σχεση με τους TFL οπως λες. Εγω ΔΕΝ ψαχνω για γκομενα, δεν κλαιγομαι που ειμαι μονος, γαμαω αβερτα. Και μαλιστα μπορει να ειμαι και πιο MGTOW απο σενα, αφου μιλαω ανοιχτα παντου γι' αυτο που κανω χωρις να μου καιγεται καρφι για τη γνωμη των αλλων για μενα.  :sunglasses:
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Αν ειναι ετσι, τοτε ειμαι κι εγω MGTOW. Και φυσικα δεν εχω σχεση με τους TFL οπως λες. Εγω ΔΕΝ ψαχνω για γκομενα, δεν κλαιγομαι που ειμαι μονος, γαμαω αβερτα. Και μαλιστα μπορει να ειμαι και πιο MGTOW απο σενα, αφου μιλαω ανοιχτα παντου γι' αυτο που κανω χωρις να μου καιγεται καρφι για τη γνωμη των αλλων για μενα.  :sunglasses:
Ναι εισαι ,με τον δικο σου τροπο.
Εφοσον γαμας χωρις να ξεφτυλιζεσαι κ να προσβαλεις την ανδρικη υπερηφανεια.
Welcome
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Ρε αδερφέ σορρυ αλλά ένα ένα τα βγάζεις στην επιφάνεια. 1. Το σπίτι στην ουσία ήταν δικό της αφού ήταν στο όνομα της. Το ότι έδωσες χρήματα χωρίς απόδειξη δεν λέει κάτι για τον νόμο όπου αυτό εξετάζουμε εδώ. Κατά δήλωση σου τα έδωσες ο Δικαστής που το ξέρει?
2. Πως μπορείς να θεωρείς ότι το να δίνεις 500 ευρώ για τα παιδιά σου είναι σαν μείωση μισθού? Στο πηγάδι πάνε? Εαν αναγκαζόσουν να δουλέψεις στο εξωτερικό και δεν τα έβλεπες ποτέ δεν θα τους έστελνες χρήματα? Το επιχείρημα σου είναι ότι επειδή δεν τα βλέπεις δεν πρέπει να τα πληρώνεις δηλαδή? Φαντάζομαι ότι για να έβγαλε το Δικαστήριο για σένα 500/μήνα έχεις μεγαλύτερο μισθό από την γυναίκα σου?
Τώρα για τον χρόνο που τα έβλεπες δεν μπορώ να κρίνω εγώ γιατί και πως αποφάσισε ένα Δικαστήριο, που να ξέρω εγώ υπο ποιές συνθήκες χώρισες και γιατί? Έχω την εντύπωση πάντος ότι όταν κάποιος σε κατηγωρήσει για κάτι τον βαραίνει και ευθύνη της απόδειξης όσων λέει.
Τέλος πιστεύω παίζει μεγάλο ρόλο και πιον Δικηγόρο θα βάλεις για όλα τα θέματα όχι μόνο για αυτά. Πάντος από όσα περιγράφεις δεν φαίνεται κάτι που να βγάζει μάτι..για μένα τουλάχιστον.

ΟΚ. Αφού πιστεύεις ότι η κατάληξη αυτή ήταν λογική και κυρίως ισότιμη, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Παντρέψου άφοβα, αφού σε περίπτωση διαζυγίου τα αποκτήματα θα μοιραστούν ισότιμα. Όλα θα πάνε καλά
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
μια χαρα τα βλεπει τα παιδια του...ολες οι δικαστικες αποφασεις σου δινουν το δικαίωμα να τα βλέπεις και 2-3 φορες την εβδομαδα αμα θελεις...μην νομιζεις ότι τα εβλεπε κάθε καλοκαιρι και στις γιορτες μονο...

Μην τα ξαναγράφω. Με την επικοινωνία των παιδιών δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τα έβλεπα Τρίτη και Πέμπτη, κάθε 2ο Σαββατοκύριακο, μια βδομάδα Πάσχα - Χριστούγεννα κι ένα μήνα το Καλοκαίρι. Το οικονομικό δεν ήταν ισότιμο
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Εγώ πάλυ δεν ξέρω από που πηγάζει αυτή η αίσθηση αδικίας στον μέσο Έλληνα. Ίσα ίσα που σαν κοινωνία έχουμε πολύ μεγάλη χαλαρώτητα στην τήρηση των νόμων και γενικά ο Έλληνας έχει πολύ ανεβασμένο το ''αίσθημα δικαίου'' δηλαδή κοινώς μην τον θίξουν. Το ότι όποιος έχει φράγκα παίρνει καλύτερο εκπροσώπηση είναι προφανές..επίσης όποιος έχει φράγκα παίρνει και καλύτερη ιατρική φροντίδα. Αυτό δεν σημαίνει ότι η ιατρική ως λειτούργημα δεν είναι σωστό.

Οι νόμοι υπάρχουν και μπορείς να έχεις πρόσβαση και εσύ και όλοι. Και να σου πω την αλήθεια εγώ επειδή στην καθημερινότητα μου έχω ασχοληθεί με διάφορα νομικά θέματα δεν έχω διαπιστώσει αυτά που περιγράφεις.
φιλε μου υπαρχει χαλαροτητα των νομων ναι.
Οσον αφορα το παρκαρισμα πανω στο πεζοδρομιο ,στο ωραριο του δυ που σχολαει στις 2 αλλα ειναι σπιτι απο τις 12:30.
Το συμβολο της δικαιοσυνης ειναι μια ζυγαρια με τα δυο μερη στο ιδιο υψος. Δεν υπαρχει πουθενα υποσημειωση οτι οποιος εχει λεφτα εχει και δικιο.
Αυτα που περιγραφω τα βλεπεις συνεχως αλλα δεν τα αντιλαμβανεσαι γιατι τα εχεις συνηθισει.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Η αληθεια ειναι οτι ο Μποκολος ξεκιναει να λεει, να λεει, να λεει, και οταν τον ρωτας λεπτομερειες, αρχιζει και τα βγαζει ενα ενα ωστε καταλαβαινεις οτι τιποτα εξωφρενικο δεν εχει γινει.
Πολυ φοβαμαι οτι μπορει και να ειναι απο αυτους τους αντιπαθητικους διαδικους που νομιζουν οτι ολο το συμπαν εχει συνωμοτησει εναντιον τους, δηλαδη δικηγοροι, δικαστες, καφετζηδες του δικαστηριου, ολοι.
Εγω ας πουμε αν δεν κανω πολυ λαθος, θυμαμαι οτι καποτε μού ξεφουρνισε οτι διατροφη εδινε απο μονος του χωρις να τον υποχρεωσει δικαστηριο. Αλλά κατα τα αλλα ειχε γραψει εναν λιβελλο για τα κακα δικαστηρια που τυραννανε τους ανδρες.

Η διατροφή των 500€ καθορίσθηκε από το δικαστήριο όταν ο μισθός μου ήταν 1400€. Κάθε δύο χρόνια αναπροσάρμοζα μόνος μου το ποσό (αναλογικά με την αύξηση μισθού που είχα πάρει), γιατί ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΜΟΥ το δικαστήριο θα δεχόταν πιθανή αγωγή της πρώην συζύγου για αναπροσαρμογή αφού και ο μισθός μου ανέβαινε, αφού πήρα και προαγωγή, και τα παιδιά είχαν περισσότερα έξοδα (Ξένη γλώσσα). Το είδα λογικό και δεν πήγα δικαστικά. Ίσως έχεις δίκιο ότι αν πήγαινα Εφετείο να δικαιωνόμουν. Δεν το γνωρίζω, αλλά έκρινα ότι ήδη είχα πληρώσει ακριβά την αμοιβή του Δικηγόρου μου και τα Δικαστικά έξοδα που επιδίκασε το δικαστήριο εναντίον μου στην αρχική δίκη  
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Αν ειναι ετσι, τοτε ειμαι κι εγω MGTOW. Και φυσικα δεν εχω σχεση με τους TFL οπως λες. Εγω ΔΕΝ ψαχνω για γκομενα, δεν κλαιγομαι που ειμαι μονος, γαμαω αβερτα. Και μαλιστα μπορει να ειμαι και πιο MGTOW απο σενα, αφου μιλαω ανοιχτα παντου γι' αυτο που κανω χωρις να μου καιγεται καρφι για τη γνωμη των αλλων για μενα.  :sunglasses:

Ρε φιλαράκι , βρίσκω πολλά σωστά πάνω σου και αναγνωρίζω ότι άλλοι στη δική σου οικονομική κατάσταση , είναι όχι 3 φορές χειρότεροι, αλλά 1003 φορές.
Θεωρώ όμως ότι λες 2 μαλακίες:


1)ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΓΑΜΑΣ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΜΗ ΚΟΛΛΗΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ;;;
2)ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗ ΘΕΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΓΚΟΜΕΝΑ ;;;; Ούτε με δικούς σου όρους, όποιους θες εσύ.
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Η διατροφή των 500€ καθορίσθηκε από το δικαστήριο όταν ο μισθός μου ήταν 1400€. Κάθε δύο χρόνια αναπροσάρμοζα μόνος μου το ποσό (αναλογικά με την αύξηση μισθού που είχα πάρει), γιατί ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΜΟΥ το δικαστήριο θα δεχόταν πιθανή αγωγή της πρώην συζύγου για αναπροσαρμογή αφού και ο μισθός μου ανέβαινε, αφού πήρα και προαγωγή, και τα παιδιά είχαν περισσότερα έξοδα (Ξένη γλώσσα). Το είδα λογικό και δεν πήγα δικαστικά. Ίσως έχεις δίκιο ότι αν πήγαινα Εφετείο να δικαιωνόμουν. Δεν το γνωρίζω, αλλά έκρινα ότι ήδη είχα πληρώσει ακριβά την αμοιβή του Δικηγόρου μου και τα Δικαστικά έξοδα που επιδίκασε το δικαστήριο εναντίον μου στην αρχική δίκη  
Ισως να εκανες λαθος αλλα και τα λαθη για τους ανθρωπους ειναι.
Εμαθες απο τα λαθη σου αρα εισαι εξυπνος.
Αυτοι ομως που τους τα λες και δεν τα καταλαβαινουν,δυστυχως δεν ειναι εξυπνοτεροι να χρησιμοποιησουν το δικο σου παθημα
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
στην αρχη νομιζα ότι ηταν καποιος που τον ξεζουμισε η γυναικα του και του σαλεψε και βλεπει παντου συνομοσιες…
αλλα τελικα ηταν βλαμμενος ανέκαθεν και δεν φταιει η γυναικα του, η οποια παιρνει μονο 500 ευρω για 2 παιδια + το σπιτι που της ανηκε ούτως ή αλλως... :2funny:

Ας ξαναγράψω λοιπόν την ανάλυση. Είχαμε δύο παιδιά, έξι και τεσσάρων χρονών. Η Ιατροφαρμακευτική τους περίθαλψη πληρωνόταν αποκλειστικά από το Ταμείο μου, το οποίο κατακρατούσε τα ανάλογα από το δικό μου μισθό. Το γυμναστήριο επίσης από μένα. Το κορίτσι πήγαινε σε παιδικό σταθμό (τα έξοδα του οποίου επίσης πληρώνονταν εξ ολοκλήρου από το Ταμείο μου), άρα ένα γεύμα την ημέρα το έτρωγε στο σταθμό. Αν λοιπόν μετά από αυτή την ανάλυση πιστεύεις πραγματικά ότι τα έξοδά τους ανέρχονταν σε 500€ το μήνα, δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Αυτά τα 500€ που έδινα ήταν υπερβολικά πολλά, και μάλιστα στην αρχή που έπρεπε να βρω καινούριο σπίτι με νοίκι, να αγοράσω καινούρια οικοσκευή κι όλα τα χρειαζούμενα.  
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Αυτη η ολη επιθεση στο δικαστικο συστημα ξεκινησε επειδη η πρωην συζυγος δεν δωρισε το σπιτι της στον μποκολο? :grin:

Όταν ο γιος μου ήρθε να μείνει μαζί μου, αποφάσισα να κοστολογήσω πόσο μου στοιχίζει πραγματικά. Κατέγραψα τα κοινά έξοδα, δηλ. το φαγητό, τα κοινόχρηστα, ένδυση - υπόδυση,  τους λογαριασμούς ΕΥΔΑΠ και ΔΕΗ, τη βενζίνη, το φροντιστήριό του και οτιδήποτε άλλο με επιβάρυνε και τα σύγκρινα με τα αντίστοιχα του προηγούμενου έτους. Έβγαλα μηνιαίο κόστος 320€. Δεδομένου ότι πριν έρθει έδινα στην πρώην σύζυγο 680€, δηλ 340€ για κάθε παιδί, υπερκάλυπτα τα έξοδά τους. Ας κάνουμε λοιπόν μια συνολική κοστολόγηση. Έπαιρνα τα παιδιά για 1,5 μήνα δηλ 45 ημέρες. Το έτος έχει 365 ημέρες πλην τις 45 ημέρες μένουν 320 ημέρες, οι οποίες αντιστοιχούν σε 45 εβδομάδες από τις οποίες είχα τα παιδιά 2 ημέρες κάθε 2ο Σαββατοκύριακο, δηλ  άλλες 45 ημέρες. Σύνολο 90 ημέρες, δηλ. 3 μήνες. Με λίγα λόγια, 3 ολόκληρους μήνες τα έξοδα των παιδιών καλύπτονταν από εμένα και η πρώην σύζυγος έπαιρνε τη διατροφή τους. Συγνώμη που το βλέπω για υπερβολική επιβάρυνση. 
 

no mercy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.398
Κριτικές
2
Like
3.588
Πόντοι
456
δυστυχως ο νομος και γενικοτερα τα δικαστηρια εχουν μια κληση υπερ της μητερας........
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
:think:
 

Συνημμένα

  • 12730680-lady-justice.jpg
    12730680-lady-justice.jpg
    29,5 KB · Εμφανίσεις: 17

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Όταν ο γιος μου ήρθε να μείνει μαζί μου, αποφάσισα να κοστολογήσω πόσο μου στοιχίζει πραγματικά. Κατέγραψα τα κοινά έξοδα, δηλ. το φαγητό, τα κοινόχρηστα, ένδυση - υπόδυση,  τους λογαριασμούς ΕΥΔΑΠ και ΔΕΗ, τη βενζίνη, το φροντιστήριό του και οτιδήποτε άλλο με επιβάρυνε και τα σύγκρινα με τα αντίστοιχα του προηγούμενου έτους. Έβγαλα μηνιαίο κόστος 320€. Δεδομένου ότι πριν έρθει έδινα στην πρώην σύζυγο 680€, δηλ 340€ για κάθε παιδί, υπερκάλυπτα τα έξοδά τους. Ας κάνουμε λοιπόν μια συνολική κοστολόγηση. Έπαιρνα τα παιδιά για 1,5 μήνα δηλ 45 ημέρες. Το έτος έχει 365 ημέρες πλην τις 45 ημέρες μένουν 320 ημέρες, οι οποίες αντιστοιχούν σε 45 εβδομάδες από τις οποίες είχα τα παιδιά 2 ημέρες κάθε 2ο Σαββατοκύριακο, δηλ  άλλες 45 ημέρες. Σύνολο 90 ημέρες, δηλ. 3 μήνες. Με λίγα λόγια, 3 ολόκληρους μήνες τα έξοδα των παιδιών καλύπτονταν από εμένα και η πρώην σύζυγος έπαιρνε τη διατροφή τους. Συγνώμη που το βλέπω για υπερβολική επιβάρυνση. 
Συγνωμη τύπε και με ολο το σεβασμο, αλλά εισαι απο τους πελατες που ευχομαι να μην εχω. Τι εμμονές ειναι αυτες? Ακου λεει εκατσε να υπολογισει τι δινει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom