Νέα

«Ιδιαίτερες» ταινίες τρόμου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Manimal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 43
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποια από τα παρακάτω ''ιδιαίτερα'' φιλμ σας έχουν σοκάρει περισσότερο λόγω περιεχομένου?Σε unrated έ

  • A Serbian Film (2010)

  • Human Centipede (2009)

  • Human Centipede 2 (2011)

  • Salò o le 120 giornate di Sodoma (1975)

  • August Underground (2001)

  • August Underground's Mordum (2003)

  • August Underground's Penance (2007)

  • Martyrs (2008)

  • Grotesque (2009)

  • Ichi the killer (2001)

  • Cannibal Holocaust (1980)

  • Guinea Pig: Devil's Experiment (1985)

  • Braindead (1992)

  • Nekromantik (1987)

  • Audition (1999)

  • Visitor Q (2001)

  • Trauma (2017)


Τα αποτελέσματα είναι ορατά μόνο αφού ψηφίσεις.

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.445
Κριτικές
7
Like
38.528
Πόντοι
10.411
Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τι μυαλά είναι αυτά που φτιάχνουν τέτοιου είδους σκληρά φιλμ σχεδόν αποτρόπαια.Από όλα τα παραπάνω,άντεξα να δώ μέχρι τέλους τα Αudition,Braindead και Martyrs και αυτά με κάποια δυσκολία.Κάποιοι λένε ότι το συγκεκριμένο είδος ταινιών είναι τέχνη.Εσείς;
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.894
Κριτικές
21
Like
11.157
Πόντοι
4.546
Προσωπικά λατρεύω τέτοιου είδος θρίλερ, με εξαίρεση το august underground mordum που ήταν ότι χειρότερο από θέμα σιχαμάρας, όλες τις άλλες τις βλέπω με ευχαρίστηση και ναι εννοείται ότι είναι τέχνη, διασκέδαση μέσω διαφορετικού τρόμου!
 
OP
OP
Manimal

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.445
Κριτικές
7
Like
38.528
Πόντοι
10.411
Προσωπικά λατρεύω τέτοιου είδος θρίλερ, με εξαίρεση το august underground mordum που ήταν ότι χειρότερο από θέμα σιχαμάρας, όλες τις άλλες τις βλέπω με ευχαρίστηση και ναι εννοείται ότι είναι τέχνη, διασκέδαση μέσω διαφορετικού τρόμου!
Eίναι όντως διαφορετικό είδους σινεμά.Ταινίες για λίγους.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.059
Κριτικές
10
Like
13.074
Πόντοι
3.846
βγάλε το Σαλό 120 μέρες στα Σόδομα από τη λίστα, εκτίθεσαι.
 

peter_forum

Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
340
Like
37
Πόντοι
1
Πιστεύω οι Ιάπωνες έχουν master στην δημιουργία τέτοιου είδους ταινιών , οι οποίες είναι αρκετά πετυχημένες

Τώρα αρκετές από την λίστα σου νομίζω ανήκουν στην κατηγορία splatter , που για μένα δεν είναι ταινίες αξίας αναφοράς.
 

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
βγάλε το Σαλό 120 μέρες στα Σόδομα από τη λίστα, εκτίθεσαι.
Άμα καταλαβαίνω καλά, ο νηματοθέτης θέλει να πει για ταινίες που προκάλεσαν αποστροφή σε μια μερίδα του κοινού, και τις παρακολούθησαν με δυσκολία.
Αντιλαμβάνομαι ότι για μερικούς δεν είναι κάτι εύπεπτο μια ταινία σαν το Σάλο. 
Εάν και πλέον έχουν αλλάξει οι εποχές.
Δεν νομίζω στην σημερινή εποχή να μπορεί ο Παζολίνι να τους ταρακουνήσει όπως το έκανε κάποτε.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.059
Κριτικές
10
Like
13.074
Πόντοι
3.846
Το Σαλό 120 μέρες στα Σόδομα σοκάρει, έχει αποτρόπαιες εικόνες αλλά δεν είναι ταινία τρόμου. Είναι μια ακραία πολιτική ταινία που μιλά για το σαδισμό και τα όρια της εξουσίας. Δεν έχει σχέση με τις άλλες ταινίες της λίστας, δεν είναι ούτε splatter ούτε εφαρμόζει τεχνικές όπως υποβλητική μουσική ή αντίστοιχο μοντάζ για να σε τρομάξει.
Αυτό εννοούσα με το να βγει από τη λίστα.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.616
Like
21.987
Πόντοι
5.006
Από την λίστα δεν έχω δει μόνο την τελευταία ταινία... Όλες οι άλλες είναι σκουπίδια εκτός από martyrs και ichi the killer που είναι καλες ταινίες + braindead και audition λόγω καλτιλας
:heavymetalbig:
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Δεν έχω δει καμία από τις ταινίες της λίστας. Ούτε μία! Θυμάμαι πίσω στα 80s, είχα δει ταινίες του Dario Argento.

Splatter φάση ο τύπος, αλλά δεν έχω βάση σύγκρισης με αυτές. :think:
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
Η ταινία που με "τσάκισε".

Την είδα όταν ήμουν 14. Είχα κατεβάσει τα παντζούρια για να είναι ολοσκότεινο το δωμάτιο και φορούσα ακουστικά για να με απορροφήσει πλήρως η ταινία.
Περίπου στη μέση την σταμάτησα γιατί δεν είχα άλλο τα άντερα....

 
OP
OP
Manimal

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.445
Κριτικές
7
Like
38.528
Πόντοι
10.411
βγάλε το Σαλό 120 μέρες στα Σόδομα από τη λίστα, εκτίθεσαι.
Το Σαλό 120 μέρες στα Σόδομα σοκάρει, έχει αποτρόπαιες εικόνες αλλά δεν είναι ταινία τρόμου. Είναι μια ακραία πολιτική ταινία που μιλά για το σαδισμό και τα όρια της εξουσίας. Δεν έχει σχέση με τις άλλες ταινίες της λίστας, δεν είναι ούτε splatter ούτε εφαρμόζει τεχνικές όπως υποβλητική μουσική ή αντίστοιχο μοντάζ για να σε τρομάξει.
Αυτό εννοούσα με το να βγει από τη λίστα.
1)Πρόκειται για ταινία που είχε σοκάρει το κοινό όπου και αν προβλήθηκε λόγω των αποκρουστικών σκηνών που περιέχει και για αυτό την έβαλα στην λίστα.Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες ταινίες,απλά αλλιώς ο κόσμος το 1975 και αλλιώς τώρα ως αντιδράσεις.
2)Δεν μπορούσα να την χαρακτηρίσω αλλιώς και στην γύρα που έκανα χαρακτηρίζεται σαν horror movie και κάπου την ανέφεραν ως period horror art film.Για αυτό και γράφω ως επικεφαλίδα ''ιδιαίτερες'' ταινίες τρόμου.Επαναλαμβάνω αναφέρομαι σε ταινίες - σοκ/αποκρουστικές.Επίσης πρέπει να διευκρινήσω πως το σχόλιό μου περί τι μυαλά είναι αυτά που φτιάχνουν τέτοιου είδους σκληρά έργα,δεν αγγίζει τον Παζολίνι ο οποίος ήταν μεγάλος σκηνοθέτης που τόλμησε να δείξει το αποτρόπαιο πρόσωπο του φασισμού,αλλά τον De Sade αφού από αυτόν πήρε την ιδέα λόγω του ομώνυμου βιβλίου του. :)
 
OP
OP
Manimal

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.445
Κριτικές
7
Like
38.528
Πόντοι
10.411
Η ταινία που με "τσάκισε".

Την είδα όταν ήμουν 14. Είχα κατεβάσει τα παντζούρια για να είναι ολοσκότεινο το δωμάτιο και φορούσα ακουστικά για να με απορροφήσει πλήρως η ταινία.
Περίπου στη μέση την σταμάτησα γιατί δεν είχα άλλο τα άντερα....

Πολύ δυνατό έργο αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί κατά την γνώμη μου με τα παραπάνω φιλμ που βρίσκονται σε ''άλλο'' επίπεδο
 
OP
OP
Manimal

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.445
Κριτικές
7
Like
38.528
Πόντοι
10.411
Άμα καταλαβαίνω καλά, ο νηματοθέτης θέλει να πει για ταινίες που προκάλεσαν αποστροφή σε μια μερίδα του κοινού, και τις παρακολούθησαν με δυσκολία.
Αντιλαμβάνομαι ότι για μερικούς δεν είναι κάτι εύπεπτο μια ταινία σαν το Σάλο. 
Εάν και πλέον έχουν αλλάξει οι εποχές.
Δεν νομίζω στην σημερινή εποχή να μπορεί ο Παζολίνι να τους ταρακουνήσει όπως το έκανε κάποτε.
:hi:
 

observer(1)

Ανώτερος
Εγγρ.
17 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.296
Κριτικές
18
Like
2.011
Πόντοι
5.975
Xμμ.. Δειτε λιγο  για  αυτήν  ταινία  Ημουν πιτσιρίκος  οταν το είδα.. κατα λάθος, και όσοι δεν έφυγαν στη μεση, και την πήραν σοβαρά, βγηκαν μετά ολοι άρρωστοι απο το  σινεμα _Ετουάλ/ Καλλιθέα και μετα ειχαν εφιάλτες για καιρό ,,.. :S
 
OP
OP
Manimal

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.445
Κριτικές
7
Like
38.528
Πόντοι
10.411
Xμμ.. Δειτε λιγο  για  αυτήν  ταινία  Ημουν πιτσιρίκος  οταν το είδα.. κατα λάθος, και όσοι δεν έφυγαν στη μεση, και την πήραν σοβαρά, βγηκαν μετά ολοι άρρωστοι απο το  σινεμα _Ετουάλ/ Καλλιθέα και μετα ειχαν εφιάλτες για καιρό ,,.. :S
Eνδιαφέρουσες .. ταινίες και σε αυτήν την λίστα  :)  ->
Είναι γνωστά όλα τα παραπάνω έργα που αναφέρεις εδώ(εκτός από αυτή με τα φίδια μου μυρίζει cult και θα την δω)αλλά δεν μπορούν να συγκριθούν με τα της λίστας
 

Τσάρκας4

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.460
Like
803
Πόντοι
96
Xμμ.. Δειτε λιγο  για  αυτήν  ταινία  Ημουν πιτσιρίκος  οταν το είδα.. κατα λάθος, και όσοι δεν έφυγαν στη μεση, και την πήραν σοβαρά, βγηκαν μετά ολοι άρρωστοι απο το  σινεμα _Ετουάλ/ Καλλιθέα και μετα ειχαν εφιάλτες για καιρό ,,.. :S
Την είδα στην ΕΡΤ παλιά.Ωραία ταινία με άσχημο τέλος .Ο ήρωας δεν γλυτώνει! :-
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom